Geen enkele toenadering op Geneefse conferentie Krachtige taal van Eisenhower Weero verzicht De Amerikaanse tentoonstelling in Moskou DONDERDAG 23 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4735 Gromiko wijzigt zijn standpunt niet Particuliere Oost-West- conferentie in Londen. P er scommentar en op de Geneefse conferentie De tewaterlating van de „Savannah" ARRESTATIES OP CUBA Glezos veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. DE OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK DE GEBEURTENISSEN IN IRAK I Pedicure Voetverzorging J. KEMPER DE BOYCOT IN BOEGANDA. HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN BRAND IN FRANS KRANKZINNIGEN GESTICHT. Reacties op Eisenhowers persconferentie Uitstel van verkiezingen in Engeland. hankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2T73 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.- pot kwartaal; per maand f2.—: per week 48 ct Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. «J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handd*- advertenties)5 regels 1,Iedere regel men 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 1# oor. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft woensdag op de voltallige vergadering van de Geneefse conferentie tie Westelijke voor stellen verworpen die volgens hem geen grondslag voor onder handelingen kunnen zijn. In eon- ferentiekringen werd gezegd dat Gromiko geen stap voorwaarts heeft gedaan en dat er geen te kenen zijn die er op wijzen dat ■t einde van de impasse nader- ij gekomen is. Gromiko zei dat alleen iemand die tegen een vreedzame rege ling van het Duitse vraagstuk gekant is, kan instemmen met de Westelijke voorstellen van maandag j.l. Volgens de Russische minister zijn besprekingen tussen de twee Duitslanden noodzakelijk voor het vinden van een oplossing van het Duitse vraagstuk. Hij maakte melding van de voorstel len van de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, Bolz, van maandag volgens welke er twee commissies gevormd zou den kunnen worden, namelijk een gemengde Duitse en één van de vier grote mogendheden. Duitsland kan alleen worden herenigd door contact tussen de Duitse bondsrepubliek en de Duitse democratische republiek. „Dit hebben wij gezegd, dat zeg gen wij nu en dit zullen wij al tijd blijven zeggen", aldus Gro miko. In het Westen, zo ging hij voort, gaan steeds meer mensen, onder wie staatslieden, inzien op welke wijze Duitsland herenigd kan worden. Het is echter te be treuren dat daarvan te Genève niets is gebleken. Hij zei dat de Sowjet-Unie be reid is op de huidige conferentie te blijven zoeken naar een oplos sing van het vraagstuk van het contact. Over een eventuele voorlopige regeling van het Berlijnse vraag stuk zei Gromiko tenslotte dat de Sowjet-Unie geen eenzijdige I maatregelen zal nemen zolang de tijdelijke regeling van kracht is en besprekingen over de kwes tie worden gevoerd. Na Gromiko voerde de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Herter, het woord. Hij stelde op de vergadering die donderdagmiddag iets langer dan anderhalf uur heeft geduurd, de I traditionele strategie van de Sowjet-Unie aan de kaak, name lijk het afdwingen van beslui ten. De Westelijke mogendheden mogen geen medeplichtigen wor den bij deze handelwijze en kun nen er daarom niet aan meewer ken dat de Westberlijners hun vrijheid verliezen. De Westelijke mogendheden, zo zei Herter, kunnen niet instemmen met het koppelen van 't Berlijnse vraag stuk aan de kwestie van de vor ming van een gemengde Duitse commissie. Over wat Gromiko heeft ge zegd over een voorlopige rege ling van het Berlijnse vraagstuk heel. „Wij zijn nu weer even ver als op 20 mei". Gromiko stelt het voor alsof zijn voorstel voor een gemengde Duitse commissie oen procedure-kwestie is, maar in feite gaat het om een kernpunt. Ook was de Franse minister niet tevreden over wat Gromiko heeft gezegd over de rechten van de Westelijken in West-Berlijn. In een conferentiekamer van het Huis van Afgevaardigden in Londen is woensdag een twee daagse conferentie begonnen waar parlementsleden en leiden de figuren uit elf Oost- en West- Europese landen aan deelnemen. De afgevaardigden, die zuiver' •™tt i als particulieren bijeen zijn, be- zeL15 i i afloop \an de sprej{en kwesties als de verdeeld- geldigheidsduur van een derge- r - - lijke regeling het Westen weder om voor een nieuwe bedreiging van West-Berlijn zal komen te staan. De Sowjet-Unie zou dan Oost-Duitsland helpen bij een annexatie van West-Berlijn. Na Herter spraken achtereen volgens de Franse en de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville en Lloyd, die kort voor het begin van de vergadering uit Parijs te Genève waren teruggekeerd. Couve de Murville zei dat het duidelijk is dat de conferentie is teruggekeerd tot bespreking van het Duitse vraagstuk in zijn ge heid van Duitsland, de Europese veiligheid en ontwapening, waar bij zij willen nagaan in hoeverre er mogelijkheden voor regeling van deze problemen bestaan. De conferentie is het resultaat van een kleine niet-officiële bij eenkomst die in april j.l. in Brussel werd gehouden op initia tief van de Belgische socialisti sche senator Rolin en diens Zweedse collega Branting. Op de conferentie in Londen zijn België, Frankrijk, Engeland, West- en Oost-Duitsland, Tsjecho- Slowaijke, Italië, Polen, Zweden, Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie vertegenwoordigd. In de Westelijke pers vraagt men zich af, of het niet tijd wordt om de besprekingen te Genève af te breken. Mevrouw Eisenhower heeft dinsdag te Camden in New Jersey het eerste atoomkoop vaardijschip ter wereld, de „Sa vannah" te water gelaten. Mevrouw Eisenhower wierp een fles champagne tegen de witte romp van het 21.840 ton metende schip en zei: ,,Ik doop u Savannah." De talrijke aanwezigen juich ten toen het schip van de over dekte werf in het water gleed. Onder de aanwezigen waren regeringsautoriteiten, buiten landse diplomaten en duizen den arbeiders van de werf die hadden deelgenomen aan de bouw van het vaartuig. Het schip zal zestig passagiers en 9.500 ton lading kunnen vervoeren met een snelheid van twintig en een halve knoop. De bovenbouw en het inwen dige van de „Savannah" moe ten nog worden voltooid. De stoom voor de turbines van het schip zal worden ver kregen door middel van een atoomreactor die in het schip is ingebouwd. De eerste proefvaart zal in het voorjaar van 1960 worden gemaakt. Men verwacht niet dat het schip vóór 1961 in de vaart zal komen. Het schip zal krachtens een overeenkomst met de regering worden geëx ploiteerd door de „States Marine Lines". De totale bouwkosten worden geschat op 160 miljoen gulden. De „Washington Post" schrijft dat het gevaar bestaat, dat het Westen bij zijn pogingen om in elk geval tot een akkoord te ko men dat de weg naar een top conferentie zou openen, wel licht tot een Compromis zal worden gedwongen dat zijn voornaamste belangen aantast. Het blad acht een afbreken van het overleg niet fataal en het is van mening dat een derge lijke gang van zaken slechts zou bevestigen „wat al duide lijk is geworden, n.l. dat er geen redelijke hoop bestaat op pro- duktieve onderhandelingen van Chroesjtsjef zolang deze een grote mond opzet en praten gaat op de Sowjet-raketten." Franse bladen als de linkse „Combat" en de rechtse „l'Aurore" vragen zich ook af,' waarom het Westen niet wei-' gert de conferentie voort te zetten. De liberale „Manchester Guardian" is van mening, dat het Westen niet akkoord kan gaan met de door Rusland voorgestelde vorming van een geheel uit Duitsers bestaande commissie, omdat dit voor het Westen een ernstig taktisch nadeel zou betekenen. Door het Sowjet-plan te aanvaarden zou het Westen West-Duitsland de moraliseren, waar de politieke partijen tegen erkenning van het Oostduitse bewind zijn ge kant. Het blad ziet als enige mogelijkheid voor een akkoord te Genève een tussentijdse re- waarbij de status quo wordt waarbij de Status Quo wordt gehandhaafd en een geheel uit Duitsers bestaande commissie technische voorstellen kan uit werken voor betere contacten tussen Oost- en West-Duits land. De correspondent in Genève van de Russische „Prawda" schrijft dat het Westelijke voorstel in het geheel geen con structieve bijdrage is. Het toont hoe zeer de Westelijken pogen vast te houden aan hun on realistische standpunten. Zij durfden het Russische voorstel voor een Duitse commissie echter niet helemaal te verwer pen omdat een dergelijke stap noch in Duitsland noch in enig ander Westelijk land zou wor den goedgekeurd. Gromiko heeft volgens Couve de Murville niet gezegd wat er zal gebeuren als de onderhande lingen over Berlijn zouden mis lukken. Het Westen zal deze kwestie op de voltallige vergade ring die donderdagmiddag om hall vier begint, weer ter spra ke brengen, aldus de Franse mi nister. De Cubaanse politie heeft tien personen aangehouden op beschuldiging van samenzwe ring' tegen het regime van Fidel Castro. Negen van hen zijn vroeger lid geweest van een anti-Castro-organisatie onder het bewind van Batista! Zij worden ervan beschuldigd dat zij de watertoevoer van Havan na hebben willen vergiftigen. Voorts zouden zij plannen heb ben gehad om kruitmagazijnen in de lucht te laten vliegen en overvallen op kazernes te ple gen. De politie heeft dinsdag voorts bekendgemaakt dat onbekenden vanuit een auto hebben gescho ten op enige mariniers. Bij het vuurgevecht dat daardoor ont stond werd een voorbijganger gewond. De overvallers wisten te ontsnappen. Sir Winston Churchill is woensdag uit Londen in Nice aangekomen vanwaar hij een reis van drie weken op het jacht van de Griekse reder Onassis zal gaan maken. Hij was vergezeld van zijn vrouw en zijn dochter die met de Britse minister van bevoorrading, Duncan Sandys, is getrouwd. Voorts is de operazan geres Maria Callas van de partij. Manolis Glezos, de Griekse schrijver die zoals bekend in 1941 de hakenkruisvlag van de Acropolis heeft gerukt, is woens dag in Athene veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf wegens sa menwerking met een belangrijk lid van de in Griekenland verbo den communistische partij. Hij is voorts voor de tijd van 4 jaar verbannen naar een van de Griekse eilanden en mag acht jaar zijn burgerrechten niet uit oefenen. Voor de militaire rechtbank, die hem veroordeelde, stonden voorts nog 16 personen terecht op beschuldiging van spionage voor de communisten of huip aan spionnen. Vier van hen werden veroor deeld „wegens spionage voor de communistische partij in Grie kenland en de door Rusland overheerste landen". Zij gaven toe dat zij relaties met de communisten hadden ge had, maar ontkenden dat zij ge spioneerd hadden. Twee kregen levenslang. In steden en dorpen in Neder- Oostenrijk, Opper-Oostenrijk en Stiermarken is de noodtoestand afgekondigd na overstromingen waarbij duizenden mensen hun huizen moesten verlaten om el ders een veilig onderkomen te zoeken. Duizenden anderen zijn geïso leerd. Maandag zijn vijf mensen ver dronken. Tot de slachtoffers be hoort een bruidegom en zijn vader die werden weggesleurd toen golven water plotseling de bruidsstoet overspoelden. De bruid kon in een auto ontkomen. In fabrieken waar duizenden arbeiders werken, moest de pro- duktie gestaakt worden. In som mige dorpen steeg het water zo snel dat „de omvang van de overstromingen nog niet kon worden vastgesteld", zo wordt in berichten die in Wenen zijn ontvangen gemeld. In Kilb bij Melk in Neder- Oostenrijk steeg het water bin nen twee uur een paar meter. Duizenden horloges werden uit een winkel door het water mee gesleept. Politie, gendarmerie, eenheden van het leger en vrijwilligers nemen met behulp van helikop ters deel aan de strijd tegen het water. Verscheidene dorpen langs de Donau zijn geëvacueerd met het oog op het stijgen van het water. De minister van Binnenlandse Zaken is dinsdagavond uit We nen vertrokken om toe te zien op het reddingswerk. Naar verluidt zou in sommige gebieden het water echter zak ken. Volgens mededelingen van het Oostenrijkse verkeersbureau in Amsterdam zijn de overstromin gen een gevolg van plaatselijke onweders. Tyrol, Vorarlberg, Karinthië en de omstreken van Salzburg hebben echter van het slechte weer niet te lijden gehad. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten dat geleid wordt door de regering van de Verenigde Arabische republiek, heeft dinsdagavond gemeld dat gewapende commu nisten door de straten van Bagdad trekken en burgers aanvallen. In het noorden van Irak zouden de ongeregeldhe den voortduren. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat hij had gehoopt dat de Geneefse be sprekingen de wezenlijke vorde ringen zouden opleveren, nood zakelijk voor liet uitschrijven van een topconferentie. Hij had thans echter een gedeelte van deze hoop moeten laten varen. De president erkende dat hij de bron was van de berichten, vol gens welke de vooruitzichten voor een topconferentie zeer mager zijn geworden. Eisenhower verklaarde woens- (Advertentie) Voor: Terneuzen Noordstr. 68 Tel. 2476 De kabaka van Boeganda heeft woensdag in de loekiko (parle ment) te Kampala gepleit voor beëindiging van de onrust die voortkomt uit de boycot van niet- Afrikaanse goederen. De gouver neur-generaal van Boeganda (een Brits protectoraat) heeft n.l. beloofd dat constitutionele besprekingen kiinnen beginnen zodra de toestand weer normaal is en er zich geen incidenten meer voordoen, zo zei hij. De boycot is in april ontketend door de inmiddels verboden na tionale beweging van Oeganda, als onderdeel van een campagne voor zelfbestuur. De boycot bracht echter inti midatie en gewelddaden met zich mee. Na het pleidooi van de kabaka nam het parlement een resolutie aan waarin gevraagd wordt om beëindiging van de incidenten. Buiten het gebouw gingen ech ter uit een samengestroomde menigte kreten op waaruit bleek dat niet iedereen het hiermee eens was. De Amerikaanse tentoonstel ling die vice-president Nixon vrijdag in Moskou zal openen, zal de Russen laten zien hoe de Amerikanen wonen, werken en hun vrije tijd besteden. Modellen van satellieten, de nieuwste Amerikaanse auto's en een „ideaal huis" zullen bijdra gen tot het „realistische beeld van Amerika" dat de organisa toren willen geven. De tentoonstelling zal onge veer tien uur per dag voor het publiek geopend zijn. Men ver wacht dagelijks circa 100.000 be zoekers. Men heeft hard ge werkt om op tijd klaar te zijn, maar in het hoofdgebouw moet nog veel gedaan worden. Onder leiding van Amerikaanse opzich ters hebben Russische arbeiders het circa 127.000 vierkante meter grote tentoonstellingsterrein in het Sokolniki-park gereed ge maakt. Met de ondergrondse duurt het 15 minuten om van het AANHOUDEND DROOG Azoren via de Britse eilanden De veraderingen in de algeme- I gematigd. luchtdrukverdeiing ziin nog Inaar Noorwegen. Dit betekent T-. rlat Doe Hvnap wc ne steeds zeer gering. Boven Oost Duitsland blijft een storing regen veroorzaken, maar de ver plaatsing ervan is nauwelijks noemenswaard. Bij IJsland is een nieuwe depressie aangekomen, waarvan het front de Britse eilanden nadert. De activiteit van deze depressie is echter slerk afgenomen, terwijl ook de bewegingssnelheid van het front belangrijk vertraagd is. Het weer bij ons staat daarom bij voortduring onder invloed van een rug van hoge druk die zich uitstrekt van het zeegebied bij de VRIJDAG 24 JULI v.m. n.m. 4.34 4.41 5.09 5.26 5.49 6.06 5.59 6.16 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden dat het droge weer met zonnige perioden aanhoudt. Noordelijke winden houden de temperaturen medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend droog. Droog weer met zonnige perio den. Overwegend matige wind tussen noord en noordwest. Weinig verandering in tempe ratuur. onder Juli. 24 25 26 27 28 29 op 4.48 4.49 4.51 4.52 4.54 4.55 20.4-1 20.42 20.41 20.40 20.38 20.36 op 22.32 22.56 23.20 23.47 o!l6 onder 10.05 11.13 12.18 13.22 14.24 15.23 centrum in Moskou naar het ter rein te komen. Midden in het terrein ziet men zich geplaatst voor een reusach tige „futuristische" koepel, die een goudachtige kleur heeft en een middellijn van ruim 66 meter. In de ruimte onder deze koepel staat een elektronisch brein dat in het Russisch antwoord geeft op vragen over Amerika. Voorts kan men in deze ruimte wetens waardigheden vinden over de Amerikaanse wetenschap en landbouw en over het Ameri kaanse onderwijs. Achter deze ruimte bevindt zich een glazen hal, waarin men de laatste snufjes kan bewonde ren op huishoudelijk gebied en een groot aantal verbruiksgoe- deren. Dit paviljoen bestaat uit twee verdiepingen en bevat ook schilderijen en beelc?houwwer- ken. De Russen die een entreeprijs van een roebel moeten betalen, zullen ook een typisch Ameri kaans huis kunnen zien en Ame rikaanse jazz kunnen horen. Be halve hét elektronische brein zullen 75 gidsen, die vloeiend Russisch spreken, de vragen van de bezoekers beantwoorden. Voorts is er een „eircarama", een „biscoop in de rondte", die zoveel succes heeft gehad op de wereldtentoonstelling in Brussel. Vier maal per dag zullen er op de tentoonstelling modeshpws worden gehouden. Men zal er verder de fotoverzameling van Edward Steichen „family of man" kunnen zien. Ook voor de kinderen zijn er diverse attrac ties, waaronder „speelgoedland". dag te vertrouwen dat noch de Verenigde Staten noch hun bondgenoten te Genève het eens ingenomen standpunt zullen la ten verzwakken door wat hij noemde het „uitputtende ver loop" der Geneefse besprekingen. Over het bezoek, dat vice-pre sident Nixon aan de Sowjet-Lnie zal brengen, zei Eisenhower dat het hier een „welwillendheids- bezoek" betreft en dat Nixon geen onderhalldelingen met de Sowjet-Russische leiders zal voe ren. In antwoord op de vraag of de Westerse verbondenen, in geval van een nieuwe blokkade van West-Berlijn, de industrie der stad en het levenspeil van zijn inwoners op peil zouden kunnen houden, antwoordde Eisenhower dat het niet mogelijk zou zijn alle benodigde grondstoffen aan te voeren. Een gedeelte hiervan bereikt West-Berlijn thans uit Oost-Duitsland. De president zei ook dat de mogelijkheid gering was dat een herbewapend West-Duitsland zich tegen zijn Westerse bond genoten zou keren. Eisenhower verklaarde verder dat zijn regering een voorstel in ernstige overweging zal nemen, dat beoogt opgelegde Ameri kaanse oorlogsschepen te gebrui ken voor hulpverlening aan door rampen getroffen landen. De president beantwoordde de vraag' of er, in geval van een nieuwe blokkade van West-Ber lijn, uitsluitend van een lucht brug gebruik zou worden ge maakt, om deze te breken, met een nadrukkelijk „neen". Eisenhower zei verder dat Nixon een onderhoud zal hebben met Chroesjtsjef en dat de aard van dit gesprek door de Sowjet- Russische premier zal worden bepaald. Hij voegde hieraan toe dat Nixon beter dan de een of andere toevallige bezoeker van de Sowjet-Unie de aard en de ge voelens van het Amerikaanse volk zou kunnen beschrijven. !De president verklaarde op nieuw immer bereid te zijn on derhandelingen aan te vangen, indien voorstellen daartoe waarin de Westerse fundamen tele rechten zouden moeten wor den erkend het uitgangspunt zouden kunnen vormen voor een krachtsinspanning, die de belof te in zou houden van enige ver mindering der internationale spanning. Een verslaggever vroeg of de president meende dat de tijd was aangebroken voor een afbre- ken van het Geneefse overleg. Eisenhower antwoordde dat dit in de eerste plaats door de onderhandelaars ter plaatse moet worden uitgemaakt. Hij merkte op dat men nooit wist wanneer er een nieuw Sowjet- Russische voorstel, slechts wei nig verschillend van de vooraf gande, zou komen. De president zei ook niet te menen dat de tijdsfactor zo uiterst belangrijk is. Eisenhower maakte zijn op merking over de geringe moge lijkheid, dat een herbewapend Duitsland zich tegen de Wester se verbondenen zou keren, in antwoord op vragen van een ver slaggever over de West-Duitse herbewapening. De president zei in dit verband ook dat hij voorstander is van het bestaan van een krachtig, met de Ver enigde Staten bevriend Wtest- Duitsland. In antwoord op vragen over de dinsdag j.l. door de Sowjet- Russische premier Chroesjtsjef geuite klacht over de officieel- geïnspireerde gebedscampagne in de Verenigde Staten voor de bevrijding van de in communis tische staten levende volken, ver klaarde de president dat de ver tegenwoordigende vergadering van vluchtelingen uit de door de Sowjet-Unie bezette landen hem verzocht had een verklaring uit te geven over het lot der bewo ners van Oost-Europa en dat had hij gedaan. „De communistische heersers willen niet toegeven dat de Sow jet-Unie volken in gevangen schap houdt. Zij geven de Rus sen een verwrongen en onjuist beeld van de toestanden in de Oost-Europese landen", aldus Eisenhower. Hij voegde hieraan toe: „Dit is een belangrijke zaak en niet alleen uit een oogpunt van gerechtigheid en natuurlijke bezorgdheid voor het lot dezer volken. Wij mogen niet ver geten dat de Amerikanen zelf tot op zekere hoogte afstammen van Oost-Europeanen. Het zou daarom onnatuurlijk zijn indien de Verenigde Staten er stilzwjjgend in zouden berus ten dat de Oost-Europeanen het recht wordt ontzegd de regering te kiezen, die zij zelf wensen." (Advertentie) de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUXTEH vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Zes personen, onder wie drie meisjes, zijn in de nacht van maandag op dinsdag omgekomen bij een brand in een krankzinni gengesticht in de omgeving van Blois in Frankrijk. Alle slachtoffers waren trou wen. Vijf verpleegden werden ge wond doordat zij uit het raam sprongen. Één van hen overleed aan de verwondingen. In de ruïne werden de lijken aangetroffen van vijf verpleeg den die in de vlammen waren omgekomen. In het gebouw werden 75 krankzinnigen verpleegd. De 24-jarige Japanner Ma- sao Airyama heeft woensdag de boerderij van zijn ouders in brand gestoken. Zeven mensen, onder wie de moeder van de da der en een kind van twee maan den, zijn in de vlammen omgeko men. De algemene verkiezingen in Engeland, die naar men alge meen verwacht in oktober zullen worden gehouden, zullen volgens de politieke redacteur van de Londense „Evening Standard" tot begin volgend jaar worden uitgesteld als er geen topconfe rentie komt. In de boezem van de regering zou meningsverschil over de da tum der verkiezingen bestaan. Reuters correspondent Ralph Harris meldt: „President Eisenhower zin speelde er woensdag op zijn pers conferentie op dat het Westen gedwongen zou kunnen zijn krachtige maatregelen te nemen om de verbindingslijnen met West-Berlijn open te houden, in dien de communisten tot een nieuwe blokkade van de stad zouden overgaan. Hij gaf, al zei hij dit niet rechtstreeks, op zijn persconfe rentie te kennen dat de Westerse verbondenen mogelijk door de communisten aangebrachte weg en spoorwegversperringen, of deze zich nu aan de grens van West-Berlijn of aan die van West- Duitsland zouden bevinden met geweld zouden moeten verwijde ren. In dit verband kan worden opgemerkt dat het Westen, bij het opstellen van plannen om het hoofd te bieden aan een nieuwe „crisis om Berlijn", rekening heeft gehouden met het zenden van een colonne pantserwagens door punten, waar de communis ten de toegangen over de wegen naar West-Berlijn zouden afslui ten", aldus Reuters correspon dent Ralph Harris. Reuter meldt uit Berlijn dat de waarnemende burgemeester van West-Berlijn, Franz Amrehn, woensdag op een persconferentie heeft verklaard, dat de stad over aanzienlijke voorraden levens middelen en grondstoffen be schikt, waardoor zij een even tuele tweede communistische blokkade geruime tijd met succes kan doorstaan. Hij voegde hieraan toe dat een hernieuwde blokkade van West- Berlijn daarom hoogst onwaar schijnlijk moest worden geacht. De mening van Eisenhower, samen met de pessimistische berichten uit Genève, hebben in Washington een sombere stem ming teweeg gebracht. De president sloot de mogelijk heid niet uit dat de Sowjet-Unie op het laatste ogenblik nog een concessie zou doen om de confe rentie te redden en een topcon ferentie mogelijk te maken, maar zijn verklaring dat hij een gedeelte van zijn optimisme ver loren had, wijst er volgens diplo matieke waarnemers op, dat hij niet veel vertrouwen in deze mogelijkheid heeft. President Eisenhower maakte het duidelijk dat van de Geneef se conferentie en niet van vice- president Nixons bezoek aan Moskou de toekomst der onder handelingen met de Sowjet-Unie afhangt. De president gaf te verstaan, dat hij alleen aan een topconfe rentie zal deelnemen als Rus land de onaantastbare verzeke ring geeft dat de rechten van het Westen in West-Berlijn wor den geëerbiedigd.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1