BINNENLANDS NIEUWS Het afzeggen van Chroesjtsjefs reis Een studie over het Nederlandse gezin De zaak-Podola Besmettelijke Diarrhee HEIMWEE NAAR JOANA achten 15e jaargang no. 4734 neem ook Aspirin mee op vakantie je kunt nooit weten I hef land WnSene2V4euurgeterevgeT dle uiüe* dan horen"' Woensdag 22 juli 1959 lag machtig zijn, snvergoeding. ;nde gevallen. directeur van rburgwal 182 „Sollicitatie". Het Russische persbureau Tass heeft het stilzwijgen verbroken over het afzeggen van Chroes jtsjefs bezoek aan Scandinavië. Het gaf dinsdag een verklaring uit waarin gezegd wordt dat de reis is afgelast i.v.m. de vijande. lijke sfeer die „kunstmatig was opgeroepen in Denemarken, Zwe den en Noorwegen". Het bezoek is uitgesteld tot een gunstiger tijdstip, aldus Tass. Het persbureau zegt dan dat ae Russische regering de betrokken landen door middel van aides memoire van het besluit in ken nis heeft gesteld. Hierin, aldus Tass wordt gewezen op de vij- I fandige activiteit t.o.v. de Sow jet-Unie, ontwikkeld door de pers en diverse organisaties in Dene marken, Noorwegen en Zweden i.v.m. Chroesjtsjefs voorgeno- I men bezoek. De Sowjet-Unie is I tot de conclusie gekomen dat het bezoek van premier Chroesjtsjef uitgesteld kan worden zonder nadeel te berokkenen aan de be trekkingen tussen de Sowjet- en de Scandinavische landen. Mo gelijk kan dit uitstel zelfs voor-" delig zijn voor deze betrekkin gen, aldus de verklaring van Tass. In diplomatieke kring te Wash ington is men geneigd de uit leg van Chroesjtsjef zelf te aan vaarden, namelijk dat hem een te koele ontvangst te beurt zou val len. Men gelooft niet dat de Rus sische premier zijn reis heeft af gelast met het oog op een moge lijke topconferentie. Het Zweedse persbureau T. T. heeft zich verweerd tegen de Russische beschuldiging dat het zou hebben deelgenomen aan „een systematische campagne tegen de Sowjet-Unie door on vriendelijke aanvallen op dit land en op de minister-president te doen". Het persbureau zegt in 'n verklaring, dat het alleen de fei ten heeft weegegeven betreffen de de voorbereidingen tot het be zoek en de oppositie die tegen de komst van Chroesjtsjef is gere zen Van elke commentaar had 't bureau zich daarbij onthouden. Ook ontkent T. T. dat het bij deze berichtgeving aan druk zou hebben blootgestaan. In de Westelijke pers werden dinsdag verscheidene beschou wingen gewijd aan het besluit van Chroesjtsjef om niet naar de Scandinavische landen en Fin land te gaan. De Londense „Times" is met enige andere bladen, waaronder de „Washington Post", van oor deel, dat één van de beweegrede nen van de Sowjet-premier de overtuiging is, dat hij er toch niet in zou zijn geslaagd ge noemde landen te winnen voor het Russische plan voor instel ling van een kernwapenvrije zóne in het gebied van de Oost zee. De liberale „Manchester Guar dian" gaat in op de Russische verklaring die aan de Zweedse vertegenwoordiger te Moskou is overhandigd. Hieruit blijkt, vol gens het blad, dat de Russen nog „verbazingwekkend onwetend" zijn wat het liberale democrati sche politieke leven betreft, In dit verband noemt het blad de Russische klacht, dat het Krem lin de functies van de regering en het parlement verwart; aldus de „Manchester Guardian". Het onafhankelijke Westduit- se blad „Die Welt" te Hamburg schrijft dat Chroesjtsjef zijn Scandinavische reis heeft afge zegd omdat hij „teleurgesteld is_ over de koele ontvangst van zijn' voorstellen voor een atoomvrije zóne in het gebied van de Balti sche Zee". „Chroesjtsjef wil niet met lege handen terugkeren. Als hem noch een politiek noch een mo reel succes in de vorm van een warme ontvangst door pers en publiek wacht, blijft hij liever thuis". De pro-sociaal-democratische „Frankf. Rundschau" schrijft dat de jongste verrassing van Chroesjtsjef in overeenstemming is met zijn recente redevoeringen en optreden. Hij scheen ervan overtuigd te zijn, „dat het het Westen niet slechts ontbreekt aan een programma maar ook aan innerlijke doelstelling. Als dat zo is dan kan men er zich niet over verbazen dat hij on vriendschappelijke daden en strengheid als een goede politiek beschouwt". BRAND IN GASHOUDER. Gistermorgen omstreeks half elf is brand uitgebroken in een oude gashouder van het ge meentelijk gasbedrijf te Appin- gedam, die wordt gesloopt door een bedrijf te Muntendam. Bij dit sloopwerk werd ge bruik gemaakt van snijbran ders. Omstreeks half elf merk ten de slopers, dat de teerlaag aan de binnenkant van de houder in brand geraakt was. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat enkele arbeiders ter nauwernood gelegenheid had den een goed heenkomen te zoeken. Na 20 minuten was men de brand echter meester en kon met de nablussing begonnen worden. De brand had een zeer spectaculair karakter door een De leider van de Britse libe rale partij, Grimond, heeft, even als een aantal Londense bladen, uiting gegeven aan zijn bezorgd heid over de omstandigheden welke er toe hebben geleid, dat de 30-jarige Guenther Podola, verdacht van de moord op de Londense rechercheur Purdy, in een ziekenhuis is opgenomen, nadat hij door de politie was on dervraagd. De liberale leider zal de minister van Binnenlandse Zaken, Butler, in het Lagerhuis over de kwestie interpelleren. Tégenover de pers verklaarde Grimond: „Ik geloof dat wij al len meer bijzonderheden van deze zaak willen weten. Het is tame lijk verontrustend". Een woordvoerder van Scot land Yard heeft meegedeeld, dat Podola niet ernstig ziek is. Hij Correspondent van Associated Press in Warschau uitgewezen. Stanley Johnson, correspon dent van het Amerikaanse persbureau Associated Press in Warschau, heeft zondagavond LanndsheetZ^entebeeve?ngeTregennkenhuis "Als da* zo laten. werd vrijdag, de dag na zijn ar restatie, op raad van een politie- arts naar een ziekenhuis overge bracht. Een advocaat die hem juridische bijstand wil verlenen, werd echter niet bij de arrestant toegelaten, omdat diens toestand een gesprek niet zou toestaan. De liberale „News Chronicle" is van oordeel dat de toestand van Podola oorzaak van „te veel geruchten" is geworden. „Onge gronde geruchten over de politie doen veel kwaad", aldus het blad. De conservatieve „Daily Mail" schrijft dat het publiek „graag zou willen weten waarom de man nog niet in staat van beschuldi ging is gesteld. De socialistische „Daily He rald" is van oordeel, dat „de be zorgdheid groeit bij een ieder die het bewaren van de goede naam van de Britse justitie ter harte gaat". Volgens dit blad moet het publiek op de hoogte worden gesteld van Podola's toestand. Bovendien zou er onverwijld een advocaat bij hem moeten worden toegelaten. De rechts georiënteerde „Daily Sketch" schrijft dat er mogelijk een volkomen aanvaardbare uit leg is waardoor de arrestant thans half bewusteloos in een zie Volgens het blad „Tribuna Ludu", orgaan van de Poolse communistische partij, had Johnson partijleider Gomulka ten onrechte beledigende woor den aan het adres van president De Gaulle van Frankrijk in de mond gelegd. Hij zou dit heb ben gedaan om de Frans-Poolse betrekking slechter te maken. Johnson, die vijftien maan den geleden correspondent in de Poolse hoofstad werd, zou zijn bericht hebben verbeterd maar zodanig dat het nog dub belzinnig bleef. Gomulka had donderdag in een toespraak over de Oder- Neisse grens verklaard dat de „Duitse revanchezoekers" zich thans sterk genoeg voelen om generaal De Gaulle die de grens heeft erkend, te beledigen. Oostenrijks politiek Kanselier Raab van Oosten rijk heeft vrijdag zijn nieuwe regering aan het parlement voorgesteld. Hij zei dat Oostenrijk zijn po litiek van permanente neutra liteit zal voortzetten en alle be palingen van het vredesverdrag ral naleven, met inbegrip van het Weense memorandum dat buitenlandse oliemaatschappij- etl schadeloosstelling waarborgt voor verlies van rechten in Oos- tenrijk. (Gebrek aan overeen stemming over de voorwaarden voor deze schadevergoeding was een van de redenen waarom er nieuwe verkiezingen zijn gehou den.) Raab zei dat de nieuwe rege ring alle hangende kwesties noopt te regelen, vooral het pro bleem van de etnische Duitse minderheid in Zuid-Tirol. ons die uitleg dan horen' het blad. De Britse minister van Binnen landse Zaken, R. A. Butler, heeft maandag in het Lagerhuis ver klaard ervan overtuigd te zijn, dat de 30-jarige Duitser G. F. Podola, wie het doodschieten van een rechercheur ten laste wordt gelegd, na zijn arrestatie niet door de politie mishandeld is. Nu de zaak sub judice is, kon hij er niet verder op in gaan. Een Labourlid had de minis ter gevraagd wat er met Podola gebeurd is op het politiebureau in Chelsea, vanwaar hij op een brancard naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Podola is maandag voor een Londense rechtbank verschenen. Hij had een blauw oog. Op 28 juli zal hij opnieuw voor zijn rechters komen. Het proces tegen Glezos Manolis Glezos, de hoofdredac teur van het uiterst linkse Griek se blad „Avghi", heeft donderdag voor de krijgsraad te Athene ontkend, dat hij communistische spionnen zou hebben geholpen of verborgen. Hij noemde deze be schuldiging een poging om hem en zijn linkse partij E.D.A. te belasteren. Zijn arrestatie be schouwde hij als een actie van de autoriteiten om zijn blad te sluiten. Het was, volgens hem, alleen bekend dat hij communist was, maar hij voegde hieraan toe, dat er geen organisch verband tus sen de communistische partij, waarvan hij geen lid was, en de E.D.A. bestond. „Van een schep pende evolutie van ons land zal Het Nederlandse gezin, ka rakteristieke eenheid in de Ne derlandse samenleving, heeft het essentiële veranderingen on dergaan in de sterke industria lisatie van de tientallen jaren sinds de jongste eeuwwisseling? De Indiase academicus dr. K. Ishwaran heeft in de afgelopen twee en een half jaar dit onder werp tot hoofdzaak van zijn so ciologische studie in Nederland (aan het Institute of Social Stu dies in Den Haag en aan de uni versiteit in Leiden) gemaakt, en de graad van „master of social sciences" aan het eerstgenoemde instituut kortgeleden behaald met als proefschrift de vrucht van deze studie, 't bijna 300 pagina's tellende boekwerk „Family life in the Netherlands" dat naar wij vernemen binnenkort door een Haagse uitgeverij in de handel zal worden gebracht. Dr. Ishwa- rans antwoord op de gestelde vraag luidt aldus, dat het Neder landse familieleven zijn essen tiële verworvenheden, in organi satie, activiteit, functies, patriar chale bindingen en in zijn aspi raties op het gebied van ontwik- Militaire patrouille in Suriname verdwaald Voor opname in het hospitaal zijn dezer dagen naar Paramari bo vervoerd drie leden van een militaire patrouille, die de vorige week drie dagen op de Browns- berg verwaaid is geweest. De pa trouille bestond uit sergeant Wa genaar, de soldaten Boekhorst en Vrede en de marechaussee Groenewoud. Vorige week maandag was deze patrouille op terreinverkenning naar de Mazaroni-top uitgezon den. Zij zou de volgende dag te rug zijn in het kamp. Het terrein was zeer slecht, waardoor de pa trouille diverse omwegen moest maken. Hierdoor raakte men de richting kwijt. Twee militaire zoekpatrouilles werden woens dag en donderdag erop uitgezon den. Bovendien werd medewer king verkregen van bosnegers en indianen in de buurt en ook werd met een vliegtuig van de Suri naamse luchtvaartmaatschappij het gebied vanuit de lucht afge zocht. De patrouille werd twee dagen later met behulp van de waarnemingen uit het vliegtuig gevonden. Zij was op slechts 2 km van het bivak door uitputting blijven steken. De vier mannen hadden voedsel voor slechts één dag bij zich gehad en waren erg verzwakt door de drie dagen, die zij reeds zonder voedsel in het oerwoud hadden moeten door brengen. keling, godsdienst, gezinsvor ming, huwelijk en sociale orga nisatie, niet heeft verloren. In de voor ons land opmerkelijke urbanisering, die statistisch ge ïllustreerd door bijzondere om standigheden afsteekt bij de om ringende en verder verwijderde landen, is het gezin, en in bre der verband de familie, blijven bestaan als vormend element van culturele waarden. Dr. Ish waran is er zich van bewust dat zijn conclusie enigszins anders luidt dan dat van Nederlandse sociologen (o.a. Groenman, Van den Brink, Kruijt, Hofstee en Ol- derdorff), aangezien naar zijn mening uit de z.i. vrijwel inci dentele indrukken die zij in de nog korte geschiedenis van de toegepaste sociologie in Neder land (nog geen 20 jaar oud) de indruk wordt verkregen, dat de onvermijdelijke diepgrijpende veranderingen in het sociale leven als gevolg van industriali satie en stadsuitbreiding, voor hen ofwel aanleiding hebben ge geven tot het pessimisme dat het Nederlandse gezin zijn ge- eigende waarden grotendeels is kwijtgeraakt, ofwel tot het op timisme dat zulks nog moet blijken. Hij studeerde aan de universi teiten van Bombay en Karnatak (Mysore) en, na een periode als docent in de Indische literatuur te hebben onderwezen, in Oxford. Zijn studie in Nederland werd gedaan aan de hand van een volgens het „Poll-systeem" uit gevoerde enquête onder 415 stu denten en hun families in Lei den, als vertegenwoordigers van de middenstandsklasse in een werkgebied bij uitstek als de randstad Holland. Bovendien vormt de rijksuni versiteit Leiden een groot aan- trekkingsgebied voor studenten uit alle delen van Nederland. Deze middenstandsgroep, aldus dr. Ishwaran, geeft de toon aan in het Nederlandse gezinsleven vandaag. Deze groepering heeft meer nog dan die er onder en die erboven de ommezwaai naar de industrialisatie rond 1900 onder vonden, een industrialisatie die zich, voor het oog van de buiten lander, voltrok binnen 50 jaar. In 1899 woonde van de Neder landse bevolking 36,4 pet in ge meenten van 20.000 of meer in woners. In 1957 bedroeg dit per centage reeds 58,8 procent. Tus sen deze twee jaren in viel de ge woning van gemeenten met min der dan 5000 inwoners terug van 34,3 tot 12,7 pet. OP REIS BESTOLEN. De predikant der Vrije Her vormde Gemeente te Brummen, ds. S. Pennekamp, zou in gezel schap van zijn echtgenote en de familie Van den Brink een va kantie doorbrengen in het bui tenland. In een hotel te Treviso, in de nabijheid van Venetië, heeft men kans gezien de predi kant tijdens zijn slaap te beroven van 160.000 lire (circa ƒ1000), 50 aan Hollands geld, zijn pas poort en zijn rijbewijs. De ho telkamerdeur was afgesloten. Doordat men bij wijze van voorzorg het geld had verdeeld, werd het Oostenrijkse geld en de Italiaanse benzinebonnen niet gevonden. Ook de autopapieren, die een der reisgenoten onder zijn berusting had werden door de dief niet gevonden. Door het gebeurde zagen de predikant en zijn reisgenoten zich genood zaakt naar huis terug te keren. De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 44) Nadruk verboden. Als het winter werd, in okto ber, november, dan kwamen de wolven. De grote, sterke wolven, die over de toegevroren Dnjestr uit de Oekraïne kwamen, de zwarte wolven uit de Karpathen, de lichte uit Bulgarije. Als het winter werd was het woud van hen, dag en nacht klonk dan hun gejank om ons huis. Ze joegen op wilde zwijnen, herten, reeën en hazen. Ze voerden een strijd op leven en dood met lossen, ze wek ten zelfs Michail Iwanowitsch, Mischka de beer, uit zijn winter slaap en verscheurden hem als hij te voorschijn durfde komen. Ze verscheurden ossen, koeien, paarden, ezels, schapen, geiten, honden, kinderen, vrouwen., ze verscheurden ook mannen. Het woud en de wereld waren van hen. Ze verdwenen pas laat in maart, als de stormen begonnen op te steken en mijn moeder niet meer huilde, maar zong Ze hield wel van mijn vader, maar ze heeft nooit rust gevon den in dat enge hutje in het woud, ze was geboren om te zwerven en te zwalken. Ze leed pas sprake zijn als er een einde komt aan de inmenging van de en het huwelijk kon haar hoog- Ver. Staten", aldus verklaarde stens troost, doch geen genezing Glezos bij zijn verhoor, I bieden. Mijn vader aanbad haar. Ik was nog een kind, ik speelde aan haar voeten als hy wat moois voor haar meebracht, haar op zijn schoot nam, haar kuste. Zes maanden van het jaar lag de sneeuw metershoog om ons huis, soms werd het hele hutje door sneeuw en stormen weggevaagd maar die zes maanden was vader thuis, hield moeder in zijn sterke armen en kuste haar. Ze hielden veel van elkaar.maar daarbui ten snuffelden de wolven en jank ten luid hun honger en vraat zucht uit Hij hield veel van haar, ze was hem alles, ze whs zijn we reld en zijn leven. Soms, in de zomer, sleepte ze zich op haar krukken naar buiten, legde moeizaam de lange afstand af tot aan de straatweg, hurkte daar neer langs de kant van de weg en staarde met brandende ogen naar de voorbijgangers. Al tijd zat ik naast haar, hoorde naar haar verwarde woorden, luisterde naar haar wilde liede ren. En steeds kwam tegen de duisternis vader aangezet, nam zijn vrouw in de armen en droeg haar naar huis. Dan hing ze aan zijn hals, kuste hem als dol, sloeg hem zuchtend en huilend in het gezicht. Nee, moeder was niet voor een hutje geboren, evenmin als voor Produktschap: LAAT BACONMARKT NOG NIET SCHIETEN De voorzitter van het Produkt- sehop voor Vee en Vlees heeft naar aanleiding van het feit dat enkele malen in het bestuur van het Produktschap de vraag is ge steld of de baconexport naar En geland al dan niet moet worden voortgezet, in een nota zijn stand punt over deze kwestie uiteen gezet. In deze nota wordt gecon cludeerd, dat het tijdstip om de baconmarkt te laten schieten be slist nog niet is aangebroken. Nadat een overzicht is gegeven van de ontwikkeling van de ba conmarkt na de oorlog, wordt in de nota gesteld dat sedert 1956 een zeer belangrijke daling in de baconexport is opgetreden. Deze daling is voornamelijk te wijten aan de toenemende export van vleeswaren en de eveneens toe genomen binnenlandse consump tie. Voorts is de opbrengst op de Engelse markt vaak teleurstel lend. Er wordt in de nota verder niet verheeld, dat de situatie op het ogenblik beslist niet rooskleurig is. Daar staat tegenover dat de produktie van slaohtvarkens in Engeland afneemt en dat men reeds in de tweede helft van dit jaar minder aanbod verwacht. Op deze gronden komt men in de nota tot de conclusie dat hoewel de uitvoer van bacon kwalitatief gezien sterk aan betekenis heeft ingeboet, het belang er van toch bij het marktordend beleid niet mag worden onderschat. een woud. Ze kwijnde weg, ze werd ziek, ze stierf van heimwee. Hoe ze gestorven is? Ze begroef als het ware zichzelfIk was tien jaar oud, nog lag er sneeuw, maar reeds tierden de voorj aars- stormen door het bos en knapten de bomen af. Dagenlang, eigen lijk al van de dag af dat vader ons verlaten had, omdat hij er gens naar een afgelegen deel van zijn uitgestrekte gebied geroepen was, doolde een troep wolven om ons huis. En al die tijd dat de wolven er waren het waren de grote, donkere wolven uit de Oekraïne al die tijd reeds zong moeder de wilde liederen, die waren als een kreet uit een ge wond hart. En op een schemeravond, toen de wolven jankond samenhokten onder de nabije bomen, pekte ze me haastig beet, bond me vast aan mijn stoel, kuste me, kleedde zich uit, sloot de deur achter zich en ging naar de wolven.. Mooi en slank, met haar verminkte voet en gelukzaligheid van een heilige op haar gezicht.... De zwarte haren wapperden in de woud- wind.. Zo stierf mijn moeder.. Daags daarna kwam vader. Hij weende niet, hij klaagde niet, hij ontdeed me van mijn boeien, nam me op zijn schoot, ging met me voor het venster zitten, we keken naar buiten, we hoorden de wol ven ik dacht aan mijn moeder, hij dacht aan zijn vrouw. Vier jaar leefden we nog teza men, hij en ik in het dichte woud. Ilij leerde me lezen en schrijven, hij vertrouwde me zijn boeken hevige rookontwikkeling, die tot op kilometers afstand te zien was en die de naaste omgeving van de gashouder in het duis ter hulde. DUIKEN IN BUITENWATER IS GEVAARLIJK. De 40-jarige heer Hagen uit Terschuur heeft zondag bij het duiken in de Barneveldse beek vlak bij het zogenaamde „Pa radijs" ernstige kwetsuren op gelopen. Door de lage water stand in de beek raakte hij met zijn hoofd de bodem, waardoor hij een nekwervel brak. In zorg wekkende toestand is hij over gebracht naar het St. Elisabeths ziekenhuis te Amersfoort. Enkele dagen eerder gebeur de in de Barneveldse beek on der Achterveld een dergelijk on geluk. RUIM 300 VARKENS ONTKOMEN AAN HET VUUR. Niet minder dan 300 varkens en enkele stuks kleinvee zijn gisterochtend ontkomen aan het vuur, dat geruime tijd heeft gewoed in een kapitale boerde rij aan de Spaarnwouderdijk in de Spieringhorner binnenpol- der te Amsterdam-West. De brand ontstond nabij een hooiberg, volgens mededelingen van de brandweer aan de bui tenzijde. In deze berg lag 100 ton vers hooi opgeslagen. Vrij spoedig sloeg het vuur over naar het boven een veestal opgesla gen hooi, doch toen waren de talrijke varkens en het jongvee reeds uit de vele omliggende stallen van deze grote boerderij bevrijd. De brandweer was het vuur met 6 stralen en een handnevelspuit vrij spoedig meester. De nablussing nam daarna vele uren in beslag. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Men acht hooibroei vrijwel uitgesloten. FELLE BRAND SNEL ONDERDRUKT. Dankzij snel en doortastend optreden van de Amsterdamse brandweer is gisterochtend in de J. M. Kemperstraat 104 een felle middelbrand onderdrukt. Door tot nu toe onbekende oorzaak was de brand op de vierde verdieping, waar ruime vlieringen plaats bieden voor slaapkamers voor de étagebe woners, ontstaan in een slaap kamer van de zoon van mevr. V. Tongeren—Jager, die op de derde étage woont. Behalve wat meubilair werden hier en kele bedden en een bromfiets door vuur verwoest. Aan de voorzijde verbrandde een deel van het dak en. het uitstekende raamkozijn. Dat geschiedde in een oogwenk door een laaiende echter snel wist te bedwingen. Behalve de deels verwoeste vliering heeft ook de derde éta ge schade opgelopen. De ver diepingen daaronder hadden enige waterschade. HAZARDSPEL. De politierechter te Amster dam heeft maandagmiddag de 50-jarige Amsterdamse diaman tair J. F. wegens het aan het publiek gelegenheid geven tot het beoefenen van het roulette spel een geldboete van 2000 of.v gelegd. In tegenstelling tot de officier van Justitie achtte hij niet bewezen, dat de diamantair de gelegenheid had gegeven het hazardspel als bedrijf uit te oefe nen en sprak hem daarvan vrij. Bij verstek werd de 50-jarige mevr. G. R.v. d. B. uit Blari- cum, in wier huis de diamantair met andere hem bekende lief hebbers van het roulettespel bij eenkwam om te spelen, 25 boete opgelegd. 'De officier van justitie had tegen beide verdachten hogere geldboeten, maar bovendien voorwaardelijke gevangenisstraf fen geëist. De raadsman bepleitte vrij spraak, omdat zijns inziens spra ke was van een uitgesproken ge val van vrienden, die zich samen volkomen particulier met het roulettespel amuseren. BRAND IN KOLENOPSLAG- PLAATS „VVOLFHEZE". Maandagmiddag om ongeveer twee uur is brand uitgebroken in de kolenopslagplaats van de psychiatrische inrichting „Wolf- heze" te Wolfheze. Ongeveer honderd ton kolen, die lagen op geslagen in een houten loods met pannen gedekt en een hoeveel heid oud papier, bestemd voor verkoop, werden een prooi der vlammen. De eigen brandweer van de in richting die geassisteerd werd door de brandweren van Ooster beek en Renkum bestreden het vuur en hadden om ongeveer 5 uur de brand bedwongen. Er is bij de brand een hoeveel heid van ongeveer 50 ton brand stof verloren gegaan. Ook en kele landbouwwerktuigen die in de opslagplaats waren onderge bracht zijn door het vuur ver nield. Nog niet vastgesteld is kun nen worden wat het bedrag van de schade is. De inrichting was tegen brand verzekerd. De psychiatrische inrichting „Wolfheze' is een inrichting die in stand gehouden wordt door de vereniging tot Christelijke ver zorging van geestelijk gestoor den en zenuwzieken, gevestigd te 's-Gravenhage. Maandagmorgen heeft op het terrein van de inrichting ook al een klein brandje gewoed op een vlammenzee, die de brandweer stortplaats voor afval. Naar aanleiding van berichten over het optreden van besmette lijke diarrhee in enkele delen van het land deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid het volgende mede: Evenals in vorige jaren wordt ook dit jaar in de zomermaan den een toeneming van het aan tal gevallen van besmettelijke diarrhee gevonden. Mede door de uitzonderlijke hoge buiten temperaturen is de toename dit jaar hoger dan in het verleden. Een deel dezer gevallen wordt toe, vertelde me allerhande din gen die hij had meegemaakt, alle dromen die hy gedroomd had, al zijn gestorven verlangens. Ik heb erg veel van hem gehouden. In zijn laatste levensjaar bracht hij Lupa voor me mee, wier moeder hij gedood had. Ik heb haar grootgebracht met de fles, vader heeft me geleerd hoe ik haar lief de moest winnen. Toen stierf ook hij. Hij viel door stropershand. Ik vond hem er gens in het bos, Lupa bracht me naar hem toe en hij leefde nog. Hij stierf met zijn hoofd in mijn schoot en hij stierf gelukkig. Ja, natuurlijk, Joan, mijn vader was een gelovig Christen. Had hij an ders in het woud kunnen leven? Alleen een diepgelovig en zeer vroom mens kan in een woud leven; wie het grote heimwee in zich heeft, sterft er.... Ik had dat heimwee en als ik er had moeten blijven, zou ik gestorven zijn zoals mijn moeder gestorven is. Ik zag in de blauwe lucht de vogels voorttrekken... en mijn hart trok met hen mee. Ik hoorde het begerige gehuil van de wol ven en met iedere klank werd mijn verlangen heviger en werd ik wilder dan zijIk had aan de berm van de straatweg geze ten en mijn ziel en mijn heimwee hadden zich verduizendvoudigd en waren met iedere zwerver voortgetrokken, het woud uit en de brede, lokkende wereld in (Wordt vervolgd.) veroorzaakt door verschillende soorten salmonellas (paratyphus bacteriën) welke laatste aanlei ding zijn geweest tot enige ex- plosies o.a. te Amsterdam en de omgeving van Haarlem. De ziekte is niet van ernstige aard; zij gaat gepaard met diarrhee en koorts die in het algemeen na 3 tot 4 dagen verdwijnen. De be smetting van de mens kan op vele manieren plaatsvinden o.a. door het consumeren van niet of onvoldoende gebraden vlees, on voldoende schoongemaakte groente of fruit, ongekookte melk enz. Ook is het mogelijk dat wanneer een gezinslid be smet wordt, dit de andere ge zinsleden direct infecteert. Een van de belangrijkste mid delen om voor deze ziekte ge vrijwaard te worden, is een goede persoonlijke hygiëne. Het is noodzakelijk, dat men zijn han den grondig met water en zeep wast na gebruik van het toilet, de uiterste reinheid met toilet ten betracht en bovendien de handen goed wast voor het ge bruik en voor de bereiding van levensmiddelen. Men vermijde het gebruik van rauw vlees, rauwe melk, rauwe eieren enz. Het verdient aanbeveling vlees of vis voldoende door te bakken, braden, stoven of koken; onge- pasteuriseerde en niet gesterili seerde melk goed door te koken en alle verse groente of fruit grondig schoon te wassen. Van groot belang is dat levensmidde len zo koel mogelijk bewaard worden. Bij het inkopen van levensmiddelen dient er rekening mee te worden gehouden, dat bij langere bewaartijd van vers vlees, vis, groente en melk de be smettingskansen toenemen. Zo mogelijk moeten de ingekochte levensmiddelen nog dezelfde dag genuttigd worden. Het opwar men van etensresten dient, voor al als ze onvoldoende gekoeld bewaard zijn, vermeden te wor den. Degenen, die ingewandsstoor nissen hebben of hiervan pas hersteld zijn, vormen een gevaar voor verspreiding in hun naaste omgeving. Zieken of pas herstelden die nen dan ook alles te vermijden waardoor anderen zouden kun nen worden besmet.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5