Binnenlands nieuws Eric de Noorman De vissers van de zwarte klip WIELRENNEN De Ronde van Frankrijk Lagere elektriciteitstarieven voor industriële doeleinden MIEL VERSTRAETE WINT RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND Gulden RegeP'-actie geslaagd Mussolini klaagde over Duitse chantage Bahamontes wint Tour de France 1959 MEISJE VERDRONKEN Voorbijgangers hebben zater dagmiddag omstreeks 6 uur uit de Albardagracht in Geuzenveld het lijk opgehaald van het 6-jari- ge meisje Thonia van der Bos, die sedert drie uur 's middags werd vermist. De politie ver moedt dat het kindje bij het spe len te water is geraakt. BOEKHOUDER VAN MUZIEKSCHOOL GEARRESTEERD Na een uitgebreid onderzoek is de recherche van het bureau Kattenburgergracht te Amster dam er dezer dagen toe overge gaan de boekhouder van de stichting volksmuziekschool te Amsterdam, de heer P. A. G., te arresteren. Hij wordt er van verdacht de stichting voor een bedrag van ca. 35.000 gulden te hebben benadeeld. G. is inmid dels voor de officier van justi tie mr. G. R. Nubé geleid. Uiterlijk vertoont deze zaak overeenkomst met die tegen de 49-jarige C. H. B. Jr., de voor malige administrateur van het Amsterdamse conservatorium, doch zij staat er volkomen los van. Deze administrateur is en kele dagen geleden eveneens op verdenking van verduistering ten i:adele van het conservato rium aangehouden. ECHTPAAR OP MOTOR OMGEKOMEN Op de rijksweg UtrechtDen Kaag is zaterdagmiddag om 3 uur net Haagse echtpaar K. ver ongelukt. De heer G. L. K. reed, met zijn vrouw als duopassagie- ie, op de motor over rijksweg 12'. toen hij werd afgeleid door 'n rachtauto, die hem inhaalde. Daar de motor nog al zwaar be laden was, begon deze te slinge ren, waardoor beide echtelieden op de grond vielen en door de vrachtauto werden overreden. Zij waren vrijwel op slag dood. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN In Drachten is zaterdagmiddag de 17-jarige J. Wiersma uit die plaats bij het zwemmen in het kanaal langs rijksweg 43 (Af sluitdijkGroningen) om het le ven gekomen. Na een duik kwam hij ogenschijnlijk normaal weer uoven, doch toen hij de aever had bereikt, zakte hij levenloos in elkaar. Aangenomen wordt, dat de jongen bij zijn duik in aanraking is gekomen met de harde bodem van het kanaal. KOOPMAN LICHTTE TWEE DAMES VOOR ƒ8300 OP De Haagse politie heeft de 55- iarige koopman Th. H. gearres teerd, die twee Haagse dames heeft opgelicht, resp. voor bedra gen van 2000 en 6300. Boven dien heeft H. zijn laatste slacht offer ook nog sieraden afhandig gemaakt. De koopman had de da mes leren kennen, toen hij haar behulpzaam was bij het overste ken van de straat. Van het een kwam het ander. Hij deelde zijn toekomstige slachtoffers mede, dat hij rijksrechercheur van po litie was en op dienstreis naar Rusland moest. Later kwam hij weer met een verhaal dat hij zijn baantje verloren had, omdat zijn superieuren geen vertrouwen meer in hem stelden. Hij wist nu niet meer hoe hij zijn hoge zie kenhuisnota's moest betalen enz. Het geld is aan goede sier op gegaan. JONGETJE ONDER VRACHT AUTO GEDOOD Het jongetje S. P. H. uit de Wijnand Nuijestraat in 'Den Haag is zaterdagmiddag om het leven gekomen, nadat hij met zijn fiets onder een vrachtauto was geraakt. De jongen zou zon dag twaalf jaar geworden zijn. Het ongeluk is gebeurd op de hoek van de Kemperstraat en de Koningstraat, even na twee uur. De jongen had geen voorrang verleend aan een naderende vrachtauto en slipte in de tram rails, waarna hij onder het ach terwiel van de auto kwam. De auto werd bestuurd door de 35- jarige L. H. B. uit Schiedam. DODELIJK ONGEVAL Vermoedelijk ten gevolge van het springen van een voorruit reed zaterdagmorgen half elf een auto op de rijksweg tussen Tege- len en Belfeld in volle vaart te gen een boom. De bestuurster, de echtgenote van dokter We- menbol uit Reuver, was vrijwel op slag dood. Zij was 40 jaar. Zij had zeven kinderen, waarvan de jongste enkele weken oud is. BOERDERIJENBRANDEN IN MEI 1959. Blijkens een mededeling van de hoofdinspecteur voor het brand weerwezen van het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn er in de maand mei 1959 35 boerde- rijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Vier van deze branden kwamen voor in Gro ningen; vier in Friesland; drie in Drenthe; twee in Overijssel, drie in Gelderland; drie in Noord- Holland; één in Zeeland; twaalf in Noord-Brabant en drie in Lim burg. De directe schade door deze branden aangericht wordt ge raamd op 1.329.950. Eén van deze branden werd veroorzaakt door een petroleum stel, twee door defecte schoor stenen, één doordat de vlam in de pan vloog, één door overver hitting van een petroleumver- warmingslamp in een kunstmoe der, één door brandstichting, zes door spelen met vuur, twee door kortsluiting, drie door aardslui- ting, twee door vonken op een rieten dak, terwijl in 16 geval len de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 14 runderen, 101 varkens en 250 stuks pluimvee om. RECIDIVIST De politie te Arnhem is er in geslaagd een recidivist aan te houden, die ook door de poli tie in andere gemeenten van misdrijven wordt verdacht. De arrestatie van de man geschied de donderdag bij een achter volging, die de Arnhemse poli tie inzette naar aanleiding van een poging tot inbraak bij een juwelier, bij wie al eerder inge broken is. Bij deze inbraak werd de dader gestoord door de alarminstallatie, zodat hij bij de overhaaste aftocht slechts weinig van zijn gading kon meenemen. Enige tijd daarna kon de politie in de omgeving van de juwelierszaak een man aanhouden, die geen redelijke verklaring kon geven voor het feit, dat hij zich op een dak be vond. Hij werd meegenomen naar het bureau. Er moet ook nog een tweede dader geweest zijn, die echter kans gezien heeft weg te ko men via een ander pand. Daar liep hij de vrouw des huizes te- Huishoudelijk tarief blijft gehandhaafd Naar Gedep. Staten van Zee land in hun antwoord op de afde lingsverslagen van de provinciale staten schrijven, wordt rekening gehouden met een spoedige ver laging van de elektriciteitstarie- \en in de industriële sector. Er uordt naar gestreefd deze ta riefsverlaging reeds op 1 septem ber a.s. te doen ingaan. Dp een tariefsvermindering in de huishoudelijke sector behoeft ,-voorlopig" niet gerekend te worden. Dat allereerst aandacht wordt geschonken aan de tarieven, welke voor de industrie gelden, is nodig, aldus het college van G. S., voor de verdere industrialisa- t-e van de provincie. Wel liggen vfL?Cze sector n°g vele mogelijk heden, maar er is een stimulans nodig om tot realisering van de mogelijkheden te komen. De resultaten die de P.Z.E.M. tot dusver in 1959 mocht boeken, zijn volgens Ged. Staten hoopge vend. Te verwachten is dat 1959 een gunstig jaar wordt, al zullen de totaalcijfers van het verbruik die van 1958 niet halen. 1 oortgaande technische ontwikkeling Bij de kostenberekening vra gen in de eerste plaats de kapi- taalslasten de aandacht. De af schrijvingen liggen lager dan bij e meeste andere elektriciteits- tedrijven het geval is. De steeds verder voortschrij- '-nde technische ontwikkeling, -khis het college van G. S., met -ame op het terrein van de kern energie, maant tot een voorzich tig leid. Dit klemt te meer, daar in vergelijking met de mees te zusterbedrijven gewerkt moet worden met relatief kleinere technische eenheden. Het huishoudelijk tarief Wat het huishoudelijk tarief betreft, is er een minder sterke afwijking met vergelijkbare be drijven te constateren. Een tariefsverlaging van één cent per KWh zou het bedrijf cir ca 1,4 miljoen gulden per jaar kosten. Van zo'n verlaging kan voorlopig dan ook geen sprake zijn. Voor het huishoudelijk ver bruik is nog een aanzienlijke ruimte aanwezig. Bij een juiste bevordering van het verbruik kan dit nog aanmerkelijk stijgen. In het jaar 1958 steeg het elek triciteitsverbruik in de Zeeuwse huisgezinnen tot meer dan 140.000.000 KWh. gen het lijf, doch deze voegde hij geruststellend toe, dat hij „maar" de schoorsteenveger was. MIJN In de Noordzee bij Ameland heeft de UK 186, die viste onder commando van schipper K. J. Koffeman, een mijn opgevist. Ongeveer tien meter van het schip, toen de mijn in aanra king kwam met het zgn. vis- bord (een bord, dat de richting van het net aangeeft), ontplof te de mijn in een wolk van vlammen en water. De bemanning van de nabij- liggende schepen vreesde reeds het ergste, maar toen water en rook opgetrokken waren bleek, dat zowel schipper als beman ning als door een wonder ge spaard waren gebleven. Alleen het net werd geheel vernield. Dit is het tweede ongeval bin nen een jaar met een Urker kotter. Verleden jaar augustus werd de UK 96 in de Noordzee getroffen door een ontploffende mijn. Het schip kwam er echter veel minder goed af dan de UK 186. „SCHOORSTEENVEGER" GEVERBALISEERD Zowel in Hengelo als in En schede is proces-verbaal opge maakt tegen een tweetal Am sterdammers, die zich in beide plaatsen bezig hebben gehouden met het vegen van schoorste nen, zonder daarvoor opdrach ten te hebben gekregen. Ze hadden het met name gemunt op filiaalbedrijven, waar men te horen kreeg dat het hoofdkan toor opdracht had gegeven de schoorsteen te vegen. Na af loop kreeg het filiaal de „af gesproken" gepeperde rekening. In Hengelo betaalde een boek houder voor het vegen van de schoorsteen zelfs 300,in Enschede kreeg men evenwel argwaan, waarop de politie in greep. Het bleek dat beide mannen zeer sluw te werk zijn gegaan, zodat nog moet worden afgewacht of beiden zullen worden veroordeeld. In het politieblad was reeds tegen de „schoorsteenvegers" gewaarschuwd. PORTEFEUILLE MET ƒ10.000 GESTOLEN De gemeentepolitie van Bar- neveld speurt op het ogenblik naar de dader(s) van een dief stal van ongeveer 10.000,—. Toen de bestuurder van een vrachtauto, de 40-jarige C. W. uit Huizen (N.-H.) vrijdag bij café „De Mars" bij Barneveld een kopje kofie ging gebruiken, werd tijdens zijn afwezigheid uit de cabine van de auto een portefeuille met ongeveer 10.000 gulden ontvreemd. TWEE GEWONDEN BIJ EXPLOSIE AAN BOORD VAN MOTORJACHT Twee personen zijn zaterdag middag om half zes gewond ge raakt bij een ontploffing aan boord van een motorjacht in het IJ nabij de Amsterdamse Droog dok Maatschappij. De slachtof fers zijn de 22-jarige jongen J. ten Have en de 49-jarige mevr. A. Westink, beiden uit Amster dam. Zij werden door de ontplof fing vanaf de boot in het water geslingerd. Mevr, Westink is in zorgwekkende toestand, over dekt met brandwonden naar het Binnengasthuis vervoerd. De jon geman was er minder ernstig aan toe, maar ook hij moest in het ziekenhuis worden opgeno men. De drijvende brandspuit Jan van der Heijden heeft de brand op het jacht geblust. MET AUTO CAFÉHOUDER TE LIJF De Rotterdamse politie heeft zaterdagnacht aangehouden en opgesloten de 34-jarige assuran tiemakelaar L. A. A. K. uit Rot terdam, de 35-jarige vertegen woordiger C. S. uit Vlaardingen en de 28-jarige kapster D. Th. van R. uit Rotterdam. De assurantiemakelaar had voorheen als kelner in een café gewerkt en hij meende dat er tussen de caféhouder en hem nog enige zaken moesten worden rechtgezet. Hij had de vertegen woordiger gevraagd hem te ver gezellen om een oogje in het zeil te houden en deze had zijn vrien din weer meegenomen. Ieder had een eigen auto, waarmee men voor de zaak van de caféhouder heen en weer reed. Men zou het plan hebben gehad de kastelein, wanneer hij buitenkwam, aan te rijden. Toen de man dan ook met enige be zoekers het café verliet, moest hij enkele malen achter gepar keerde auto's dekking zoeken. Hij werd niet aangereden, maar wel de 19-jarige J. Abdoul van de Noorschans in Rotterdam. Hij moest met een gebroken pols en hoofdwonden naar een zieken huis worden gebracht. Toen de gealarmeerde politie verscheen waren de drie wagens weggere den, maar men slaagde er toch in het drietal te achterhalen. De politie meent, dat men hun po ging tot doodslag ten laste zou kunnen leggen. 12 METER GEVALLEN ONGEDEERD De 21-jarige S. van U. uit Apeldoorn is vrijdag als door 'n wonder aan de dood ontsnapt. Toen hij op het dak van het per ceel Waltersingel 48 bezig was dakpannen te leggen rond een pas gemetselde schoorsteen, gleed plotseling zijn voet uit met het gevolg, dat hij van een hoog te van ongeveer 12 meter tuimel de. De val werd gebroken door een brede dakrand, waar hij dwars doorheen viel. Een ambu lancewagen bracht de man over naar het Julianaziekenhuis, waar bij een onderzoek bleek, dat hij geen noemenswaardig letsel had opgelopen. DUITSE MATROOS VERDRONKEN Gunter Nietsche, een 20-jarige matroos uit Lahn (Duitsland) is vrijdagavond bij Utrecht in het Amsterdam-Rijnkanaal verdron ken. Hij voer op een 84 meter lange Rijnaak, die langs de Am sterdamse straatweg aangelegd moest worden. De matroos stapte met de ka bel in een klein bootje om naar de kant te varen. Halverwege tussen schip en wal een af stand van ongeveer 7 m sloeg hij over boord. Een voorbijganger probeerde hem ie redden. Hij schoot echter met de matroos onder het roei bootje. Na een tweede poging Haagde hij erin de Duitser op het droge te krijgen, maar kunstma tige ademhaling mocht niet meer baten. DODELIJKE AANRIJDING Een vijftienjarig meisje M. A. Pen uit Utrecht is vrijdagavond op het Vredenburg te Utrecht overreden door een vrachtauto. Zij reed op haar fiets links van een vriendin over het Vreden burg. Op het moment dat de auto passeerde week de vriendin iets naar links uit, waardoor het meisje P. naar het midden van de weg werd geduwd. Zij kwam in aanraking met de vrachtauto en viel, waarbij ze met haar hoofd onder het rechterachterwiel van de aanhangwagen terechtkwam. Het meisje werd met een sche- delbasisfractuur naar het zieken huis vervoerd, doch bleek bij aan komst reeds te zijn overleden. groep van 20 renners, waaronder Cees van Espen uit Axel, die een bijzonder goede wedstrijd reed. In Nieuwland lagen aan de kop Knoops, Geldermans, Verstraete, Niesten, Enthoven en Mik Snij ders. Hier bleek de strijd reeds ge- Reeds vroeg in de voormiddag heerste zaterdag j.l. op de Grote Markt te Goes een grote bedrij vigheid. De belangstelling voor deze wedstrijd bij de K.N.W.U. bleek uit de aanwezigheid van de voorzitter, dr Van Dijk, die in de Goesse raadszaal, waar het ge-! streden te zijn en g»ng het op de hele gezelschap genodigden orii-1 eindstreep aan. Terwijl iedereen cieel werd ontvangen, het woord 'n spannende eindsprint yerwacht- voerde. Stipt twee uur zette de ren nerskaravaan zich in beweging om buiten Goes de 200 km aan te vangen. Miel Verstraete uit Eede liet aan de aanwezige sportcommis- sie der K.N.W.U. zien, dat hij in aanmerking wenst te komen voor de selectieploeg, die Nederland bij de a.s. wereldkampioenschap pen te Zandvoort zal vertegen woordigen. Het was reeds bekend te met Niesten en Snijders als grootste kanshebbers, kwam één renner in de laatste bocht van het parcours naar voren: Miel Verstraete, de comming-man uit Eede, die vanaf de start in de voorste gelederen had gereden. Hij bleek nog over voldoende re serve-krachten te beschikken om. uit de bijzonder sterke kopgroep weg te springen en als eerste door de finish te gaan. Toen de winnaar tijdens zijn dat deze Zeeuwse renner in goe-| huldiging werd geinterwiewd te- de conditie was. Na de wiize! trok hij zijn ploegmakker Gel- De „Gulden regel"-actie van het verbond voor veilig verkeer, waarbij gedurende drie weken weggebruikers werden getest op hun kennis van de „Gulden re gels" van het verkeer, is een succes geworden. Bij de onder vragingen, door het verbond en de N.C.R.V. in nauwe samen werking met rijks- en gemeen tepolitie gehouden, bleken de gulden regels in brede kring be kendheid te hebben gekregen. Wekelijks werden enkele hon derden weggebruikers onder vraagd. Daarbij wist 92 pro cent van de voetgangers de twee hun gestelde vragen uit de gulden regels direkt goed te be antwoorden. In de (brom)fiets- week bedroeg dit percentage 96, terwijl de automobilisten-, motor- en scooterrijders er het slechtste afkwamen met 87,5 procent. Bij de beantwoording van de onvoorbereide verkeersvraag kwamen merkwaardige resulta ten aan de dag. Zo wist slechts 28,5 procent van de ondervraag de voetgangers, dat men onder normale omstandigheden bij het oversteken binnen 50 me ter van een beschermde over steekplaats verplicht is van die oversteekplaats gebruik te ma ken. Wonderlijk genoeg bleken de stedelingen,, met deze bepa ling slechter op de hoogte, dan zij die in de provincie wonen. In Arnhem, Amsterdam en Nijwegen wist niemand deze vraag te beantwoorden, maar bijvoorbeeld in St. Annaland, Beesel en Utingeradeel wel. Ook bleek hierbij, dat de jeugd met dit soort zaken op de hoog te is dan de gemiddelde weg- Mussolini heeft na de dcor Ita lië gevraagde wapenstilstand in 1943 lang geaarzeld alvorens de Italiaanse sociale republiek te stichten, aldus verklaart Vittorio Mussoloni, zoon van de duce, in de gedenkschriften die hij in het Milanese weekblad „Gente" pu- gebruiker, hetgeen, volgens het verbond, stellig aan het ver- keersonderwijs mag worden toe geschreven. In de (brom)fietsweek wist 78 procent van de aangehouden ibrom)fietsers, dat men als fietser één, als bromfietser geen dier mag geleiden. Een van de laatste aanvullingen op het wegenverkeersreglement, waar bij invoeg- en uitrijstroken worden toegevoegd aan de plaatsen waar men niet mag wachten (dus wel stoppen), bleek bij de gemotoriseerde weggebruiker heel slecht be kend slechts 28,7 procent van de ondervraagden gaf toe, dat men op een dergeïrjëë !étrook mag stoppen om iemand te la ten m- of uitstappen. In het kader van de „Gulden regel"-actie heeft het verbond 1.300.000 folders met „Gulden regels" doen verspreiden, ter wijl 35.000 affiches en raambil jetten „Veilig uit, veilig thuis" werden opgehangen. Dit nieuwe fleurige affiche prijkt ook ge durende de gehele maand in ju li in 700 Nederlandse postkan toren. HOE WARM HET WAS... Toen brandmeester J. P. Hack zaterdagavond aan de kralingse Piaslaan te Rotterdam aankwam waar op de eerste étage een slaapkamer in lichter laaie stond, werd hij begroet door burgemees ter mr G. E. van Waisum, die enige huizen verder op bezoek was. Daardoor had de burge meester politie en brandweer met enkele lengten geslagen. Zijn woorden tot de brandmeester: „Toen ik aankwam, dacht ik: dat houden ze nooit" zijn gelukkig niet bewaarheid, want de brand weer wist met vier stralen het vuur tot de slaapkamer, die even wel geheel uitbrandde, beperkt te houden. De oorzaak was gelegen in het mcoie weer, zo bleek uit wat de bewoners de politie vertelden. Het huis wordt bewoond door de heer J. G. A. Fontein, zijn vrouw j en dochter. Het echtpaar dacht 'oliceert. JHHi Vittorio vertelt hoe zijn vader! Erover naar bed te gaan Mevr. kort na zijn sensationele bevrij-1 - - - ding door Otto Skorzeny hem op het hoofdkwartier van Hitier toevertrouwde: „De Duitsers plegen zonder meer chantage. Ais ik geen fascistische repu- biik wil scheppen en geen leger dat de strijd aan hun zijde her vat wil organiseren, zal Itaüë als Polen worden behandeld. Zij hebben mij gezegd dat hun vlieg tuigen en tanks klaar staan om de wereld een nieuw en ver schrikkelijk voorbeeld te tonen." Op uitlatingen van zijn zoon dat Italië Duitsland had verra den door zich uit de strijd terug te trekken, antwoordde de duce: „Wat je zegt is waar Maar je redeneert als een fascist, terwijl ik behalve fascist in de eerste plaats staatsman en Italiaan moet zijn. Je weet het, ik ben voor een wettige gang van za ken. Het lijkt me onmogelijk me tegenover de koning te plaatsen die ik twintig jaar lang heb ge diend." was. Na de wijze waarop hij de Ronde van Zeeland wist te winnen, zal niemand meer aan zijn klasse twijfelen. Reeds van het begin van de wed strijd controleerde hij de uitloop pogingen en alleen ploegmaats kregen gelegenheid om enige winst te nemen. Toen na 34 km Cees Raas met een kleine voor sprong 's-Gravenpolder bereikte, werd hij gevolgd door een drietal renners, n.l. Duckers, Nelis en Verstraete. In Ovezande was de situatie gewijzigd en lagen Van Gent, Mertens en Cees van Es pen uit Axel 500 meter voor het peloton. In 's Heerenhoek kwam Verstraete als eerste aan en door zijn herhaaldelijke demarrages was het, dat het peloton hier in twee gedeelten kwam te liggen. Hiervan werd ook de Terneuze- naar Bertus Wieles het slachtof fer, daar hij op dat moment in de achterste helft reed. Zijn pogin gen om zich weer bij de voorste ploeg te voegen, mislukten door dat hij geen steun kreeg. Toen Verstraete door het eer ste peloton werd ingelopen, duur de de rust niet lang en vlak voor Nieuwdorp nam Frits Knoops, bekend uit de Ronde van Tune sië, een voorsprong van 2 minu ten op egn groep van 10 renners. Onder *flêze renners bevonden zich 6 „Middelkampers". Het bleek dat de grote slag was gevallen, want in Domburg, waar de verzorging plaats vond, kwam een sterke kopgroep aan, waarin Verstraete. Op 30 secon den volgde Jan Hugens, die weer een voorsprong had van 2 minuten op een tweede groep. Weer enige minuten later arri veerde bij de ravitaillering een dermans in de hulde door te ver klaren, dat deze er voor gezorgd had dat hij een voorsprong ver kreeg, die hem de overwinning bezorgde. In een open auto, gehuld in de blauw-witte winnaarstrui en met een enorme krans omhangen, werd Miel Verstraete door de toeschouwers, die het parcours omzoomden, een welverdiende ovatie gebracht. Een prachtige wedstrijd, prima door de R. en T.C. „Middelkamp" georganiseerd. De uitslag was als volgt: 1. Miel Verstraete, 200 km in 5 uur, 6 min. 30 sec.; op 25 sec. 2. M. Geldermans, 3. Coen Niesten, 4. Dick Enthoven, 5. Mik Snij ders; op 8 min 7. Jansen, 8. Nij- dam, 9. Thijs (B.)10. De Vries, 11. Balvert, 12. Hugens, 13. Jon- gejan. UITSLAG AFVVACHTINGS- WEDSTRIJDEN. Dames 1. Denise Bral (B.), 2. Jenny Jel- les, 3. Nicole Maas, 4. Ch. Polak, op'300 meter 5. Tannie Verhelst, uit Axel op 1 ronde 6. E. de We ver, 7. Mattie Sebben. Nieuwelingen: 1. J. Jansen, 2. Verburg, 3. Hair- wassers, 4. Alberts, 5. Hillebrand- se, 6. Van Overweel, 7. Koehorst. Adspiranten: l.Van Issum, Gerwen; 2. D. Wie- rikx, Roosendaal; 3. W. Heeren, St. Willebrord; 4. De Jonge, St. Willebrord; 5. Martens, Lepel straat. had zich reeds verkleed, maar v ilde nog even zien hoe hoog dé temperatuur op de buitenthermo meter was. Zij boog zich uit het geopende venster en bij het licht van een lucifer wilde zij de tem peratuur aflezen. Tot haar schrik vloog opeens een gordijn in brand. Zij riep haar man en sa men wisten zij een begin van brand met enige emmers water- te doven, aldus de aan de politie vertelde geschiedenis. De inmiddels gewaarschuwde brandweer kreeg een seintje, dat ze wel thuis kon blijven. 'De ech telieden gingen in de huiskamer nog even napraten, toen de bel ging en een voorbijganger waar schuwde, dat in de slaapkamer een uitslaande brand woedde. Voor de tweede maal werd de brandweer gealarmeerd. Gelukkig bleef de brand tot de slaapkamer beperkt, hoewel er boven en ernaast enige brand schade werd genoteerd. Beneden» was nogal wat waterschade. Traditiegetrouw hebban de renners ook ditmaal van de slot etappe naar Parijs een wandeling gemaakt. Na 331 km arriveerde een gesloten peloton in de Fran se hoofdstad en een massale spurt in het stampvolle Pare des Princes moest de beslissing bren gen. De regionaal Groussard bleek ditmaal de rapste, al bedroeg het verschil met de Italiaan Padovan op de finish slechts een banddik te. Ook het restant van de Ne- lux-ploeg de Luxemburgers Gaul, Bolzan en Ernzer en onze landgenoten 'Damen en Kersten bevonden zich in het peloton. Ernzer wist in de eindsprint nog op de achtste plaats beslag te leggen. De prijs voor Je méést onge lukkige renner ging in de laatste étappe naai de naiiaan Falasehi, die ziek op de iiets was gestapt, maar zelfs het wandeltempo niet meer kon bijhouden en de strijd staakte. De „super pechvo- gelprijs" werd toegekend aan de Ier Elliott, die in de internationa le ploeg reed. Elliott offerde zijn persoonlijke kansen op om zijn ploeggenoot Brian Robinson voor diskwalificatie te behoeden. Hij kwam daardoor zelf te laat bin nen en werd uit de koers geno men... De prijs voor de meest strijd lustige renner werd voor de laat ste étappe niet uitgereikt. Slechts de Franse regionaal Le Buhotel kreeg 4 pnt. De Franse regoniaal Gérard Saint mag zich de strijdlustigste renner van de hele tour noemen. In het eindklassement bezet hij de eerste plaats met 243 pnt, vóór Anglade (Centraal-Zuid F.) met 169 pnt, Bahamontes (Sp.) met 102 pnt en Gismondi (It.) en Graf (Zwitserl./Dld) beiden met 101 pnt. Een prijs van 200.000 fr (twee dagpremies, die niet waren toe gekend) viel ten deel aan de Cen- traal-Zuidelijke ploeg, die tot strijdlustigste équipe van de ron de werd uitgeroepen. De uitslag was: 1 1. Groussard (W.-Z.-W.) 9.55.52 (met bonificatie 9.54.52) 2. Padovan (It.) 9.55.52 met bonificatie 9.55.22). 3. Bruni (It.) 9.55.52 4. Hoevenaers (B.) z.t. 5. Darrigade (Fr.) z.t. 6. Van Aerde (B.) z-t. 7. Van Geneugden (B.) z.t. 8. Ernzer (Nélux) z-t- Vervolgens hét peloton Sn de zélfde tijd als Groussard: 9.55.52. De Italiaan Falasehi heeft in de laatste étappe de strijd ge- cfo alzt EINDKLASSEMENT 1. Bahamontes (Sp.) 123.46.45 2. Anglade (Cen.-Z. F.) 123.50.46 123.51.50 123.52.02 123.55.07 123.57.03 123.57.47 124.04.25 124.07.23 124.09.05 124.10.44 124.10.44 124.44.14 14. „Er moet daar iets aan de hand zijn", zei de Noorman, zijn metgezellen wenkend. „Vlug"! In looppas keren zij op hun schreden terug en als Eric het toneel op het strand aanschouwt wijkt hij snel achteruit. Een ben de woest-uitziende krijgers heeft zijn man rep daar overrompeld, de» metgezellen in. „Verbergen moe- boten veroverd en de Noorse krij- ten wij ons. Als die kerels ook ons gers gevangen genomen. te pakken krijgen is alles ver- Terug!" fluistert hij zijn twee loren 3. Anquetil (Fr.) 4. Rivière (Fr.) 5. Mahé (W.Z.VV.) 6. Baldini (It.) en Adriaensens (B.) 8. Hoevenaers (B.) 9. Saint (W.Z.W.) 10. Brankart (B.) 11. Pauwels (B.) 12. Gaul (Nelux) 13. Bergaud (Centr.-Z.) 14. Manzaneque (Sp.) Op meer aan een uur: 15. Dotto Centr.-Z.124.46.49 16. Darrigade (Fr.) 124.49.46 17. Plankaert (3.) 124.51.45 18. Friedrich (Zw., D.) 124.57.39 19. Robinson (Int.) 124..58.26 20. Vermeulin (N.O.) 125.02.55 27. Damen (Neiux) 125.29.11 33. Ernzer (Nelux) 125.37.18 45. Bolzan (Nelux) 126.02.05 50. Kersten (Nelux) 126.11.23 ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België 372.02.13 2. Frankrijk 372.33.38 3. Centr.-Z.-Frankrijk 373.01.14 4. Wést-Zuid-West 373.19.51 5. Spanje 374.19.33 6. Italië 375.13.40 7. Nelux 375.17.13 8. Zwitserl. Duitsland 376.13.03 9. Internationale ploeg 376.13.03 10. Parijs-Noord-Oost 376.47.32 EINDSTAND PUNTEN. '■KLASSEMENT 1. Darrigade (Fr.) 613 pnt 2. Saint (WZW) 524 pnt 3. Anquetil (Fr.) 503 pnt 4. Gaul (Nelux) en Bahamontes (Sp.) 425 pnt 6. Graf (Zw./D.) 394 pnt 7. Rivière (Fr.) 390 pnt 8. Hoevenaers (B.) 387 pnt 9. Anglade (Centr.-Z.) 383 pnt 10. Van Aerde (B.) 366 pnt

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3