loot Westelijke tegenvoorstellen in Genève Cubaanse president afgetreden Drie doden en een gewonde bij ontploffing raket van Nieuw record in de luchtrace Londen-Parijs Ongeregeldheden in Irak Devaluatie van de Spaanse peseta rakantie Sande HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Zwitsers-Nederlands grensincident Chroesjtsjef als huisvader Zaterdag 18 juli 1959 ar» 2893 beelden T. ondergoed m art ENOORD" «I WIELEN MAANDAG 20 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4732 Uitgeefster N. V. v/h Firma 1'. J. van de Sande, Terneuzen DE PANIEK IN POESAN J. KEMPER ZUID-AFRIKA. De moord op de Londense politieman Purdy Nu in 41 min. 41 sec. f salons sabèrt" De reis van Nixon naar de Sowjet-Unie FIDEL CASTRO AFGETREDEN Italiaanse zeeliedenstaking geëindigd De staking bij de Franse TV DE AMERIKAANSE STAALSTAKING LR ZOEK de coHectie aan huis SLABBETJES voor 58 ct. iteit LUIERS ?s, vanaf 89 ct. WASHANDJES 'eet 29 ct. rima BADDOEKEN af 1.24 AKDOEKEN zoom-foutjes 1 70 voor 37 ct. 70 voor 35 ct. OFFEN ct. per meter xtra voordelig lRPETTEN na kwaliteit Wilton - Bouclé •na enz. 5.50 64.95 enz. dkope SAERTS 3ERWAGENS iet vooraf even binnen men vanaf f 1,60) ,EN ,LEN REN enz. (t/o Gemeentehuis) ump-Hotor rijwielen nderdelen Kandel den, direct 'lit Ep«relse Dump ;ocht*> PRIJZEN, o.a. ring t. 485.» ope-veringf. 585.» f. 385.. 700.» originele legerkleur. gelopen met nieuws oi zo nieuwe akku en achterlicht, jwaardig geleverd. gemoffeld en verchroomd, vering en buddysit. 3U ons voor f. 1175... ,nden schriftelijke garantie. den ook bij schriftelijke of vooruitbetaling door geheel roefrijden: compleet met carburateur 275.. jope-vering t. 150.- per stuk. onderdelen van Matchless, tvidson. Opslagplaatsen: kl. 6. Rotterdam Na 18 uur 70.881 Frankering bij abonnement: Terneuzen. Redactie-adresNoordstraat 5557 IJlrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2, per week 48 ct Losse nrs 9 ct VersclRjnt dagelijks Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*- advertenties)5 regels 1,Iedere regel metse 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar. De Westelijke ministers in Ge- ..ève zijn het zaterdag eens ge- >rden over tegenvoorstellen na tto Russische suggestie inzake een commissie voor heel Duits land. Dit is zaterdagavond in ge woonlijk betrouwbare kringen meegedeeld. Di_> tegenvoorstellen die van daag zullen worden ingediend, zouuen een variatie zijn op het denkbeeld van West-Duitsland voor een commissie van de vier mogendheden en Oost- en West- uitse deskundigen om te wer- ,en aan een hereniging van i. uitsland. In sommige kringen werd ge legd dat dit denkbeeld wordt ge koppeld aan een voorstel om de .uidige conferentie die is samen gesteld uit de vier ministers en Oost- en Westduitse adviseurs, op semi-permanente wijze het overleg voort te zetten, maar dan op plaatsvervangers- of ambas sadeursniveau. Deze conferentie zou dan de taak hebben van de door West-Duitsland voorgestel de commissie. Daardoor zou wor den voorkomen dat een nieuwe instantie in de vorm van een aparte vier-mogendhedencommis- sie in het leven zou moeten wor den geroepen. De voorstellen zouden eerst in formeel aan Gromiko worden voorgelegd tijdens de lunch die minister Lioyd vandaag zal aan bieden. Diplomatieke waarne mers geloven, dat de voorstellen daarna formeel op de plenaire vergadering van hedenmiddag zullen worden ingediend. De Westelijken zouden daarbij voorts hun standpunt over een regeling voor Berlijn uiteenzet ten. Naar verluidt zou het Westen in zijn nieuwe voorsteilen geen bezwaar maken tegen besprekin gen tussen Oost- en Westduit sers op eigen gelegenheid inza ke uitbreiding van niet-politieke contacten. Maar het politieke werk over een Duitse regeling zou moeten worden uitgevoerd onder de hoede van de grote vier. De Westelijke overeenstem- Het aantal doden door de pa niek in het stadion van Poesan in Zuid-Korea is tot 67 geste gen. Er was door een dagblad vrij dag een gratis toneelvoorstel ling georganiseerd, die duizen den toeschouwers trok. Midden onder het spel begon het hard te regenen en iedereen zocht een heenkomen. Acht en veer tig vrouwen en kinderen wer den vertrapt en er vielen 76 ge wonden, van wie er inmiddels 19 zijn overleden. ming werd bereikt na een week van overleg. Volgens diplomatie ke waarnemers wil het Westen zijn voorsteilen gelijk met het Russische voorstel behandelen. Aldus zouden niet alleen bespre kingen worden gevoerd op basis van het Russische voorstel maar zouden beide standpunten in be- beschouwing moeten worden ge nomen. OOSTDUITSE VERKLARING De Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, Lothar Bolz, heeft zondag in een vraagge sprek met de Canadese televisie de overtuiging uitgesproken dat op de huidige Geneefse conferen tie overeenstemming zal worden bereikt over beëindiging van het „bezettingsregime" in West- Duitsland. Het beste zou zijn als men de bezettingsrechten der Westelijke gealieerden zonder meer ophief en de Westberlijners „volledige vrijheid" gaf om de eigen zaken te regelen, zei hij. Op een vraag om commentaar op het Westduitse voorstel voor een vier-mogendhedencommissie die met West- en Oostduitse ad viseurs een regeling voor de her eniging van Duitsland zou moe ten uitwerken, antwoordde de Oostduitse minister, dat de vier mogendheden ongetwijfeld zo'n commissie in het leven zou kun-1 nen roepen als zij dat wilden. Doch de twee Duitse staten zou den toch een eigen orgaan nodig hebben om hun standpunten ten aanzien van een vredesverdrag uit te werken die, met de voor stellen van de grote vier, op een vredesconferentie zouden moe ten worden ingediend. De onder tekening van een vredesverdrag met Duitsland kan alleen volgen op onderhandelingen op basis van gelijke rechten voor beide partijen. Eventueel overleg tus sen een viermogendhedencom- missie en een gemengde Duitse commissie vóór men tot een vredesconferentie zou komen, zou alleen maar nuttig kunnen zijn, meende Bolz. (Advertentie) —f Voor: Pedicure Voetverzorging Terneuzen Noordstr. 68 Tel. 2476 De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Louw, heeft volgens de politieke cor respondent van „Die Transva ler" verklaard dat de „Golden City Dixies" een gezelschap van negen gekleurde artiesten zijn departement veel moei lijkheden hebben bezorgd. Het gezelschap heeft in Zweden asiel gevraagd met het oog op de rassenpolitiek van de Zuid afrikaanse regering. Minister Louw zei volgens de correspondent dat het wel de laatste keer zal zijn geweest dat een dergelijk gezelschap toe stemming krijgt naar het buitenland te gaan. Het is dui delijk, verklaarde hij, dat de sensationele berichten in de Zweedse pers over de gebeurte nissen in Zuid-Afrika hebben bijgedragen tot de onrust onder de leden van het gezelschap. De minister van Landsverdedi ging Martinez heeft vrijdagavond j.l. medegedeeld dat president Urrutia van Cuba is afgetreden. Later is medegedeeld dat dr Urrutia als president zal worden opgevolgd door de minister voor nieuwe revolutionaire wetten, Oswaldo Dorticos. De benoeming geschiedde door het in speciale zitting bijeenge komen Cubaanse kabinet. Ex-president Urrutia had Fidel Castro in zijn paleis gadegesla gen, terwijl de aftredende pre mier hem in een televisie-uitzen ding aanviel. Urrutia diende zijn ontslag in terwijl Fidel Castro nog aan het spreken was. Onmiddellijk darna verzocht hij majoor Raul Castro, broer van AANHOUDEND DROOG In vergelijking tot zaterdag was het weer zondag minder warm, hetgeen zich vooral aan de kust manifesteerde. Daar kwam het kwik niet hoger dan 20 graden, terwijl zaterdag op verschrillende stations in de kuststreek 30 graden werd ge meten. De oorzaak van deze ont wikkeling was de aankomst van een nieuw hogedrukgebied bij de ingang van het Engelse Kanaal. Hierdoor werd de invloed van 'n krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië en Noordwest-Rus- land iets teruggedrongen. Een en ander ging overigens nergens in ons land met regen of onweer gepaard. Het nieuwe hogedruk gebied zal ook vandaag het weer beheersen. Het blijft daarom zon nig en droog met ongeveer de zelfde temperaturen. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot maandag ochtend. Aanhoudend droog Droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Zaterdagmiddag te ongeveer 16.45 uur heeft zich op de vlieg basis Eindhoven bij het ophan gen van raketten onder 'n vlieg tuig een onge^ af voorgedaan, dat aan drie mensen het leven heeft gekost, terwijl een vierde licht gewond werd. Het ophangen van deze raket ten geschiedde voor schietoefe ningen op heden. Hierbij is door nog onbekende oorzaak een raket ontploft met het gemelde nood- tlottige gevolg Twee mannen werden terstond gedood. Het waren sergeant H. B. van Ros- sum uit Eindhoven, 26 jaar, ge huwd, en soldaat J. D. J van Maasakkers uit Nunen, 21 jaar, ongehuwd. Zwaar gewond werd soldaat J. M. Hakkaart uit Lei den, 21 jaar, ongehuwd. Hij werd naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij later is overleden. Licht gewond werd sergeant eerste klasse G. van Londen uit Mereveldhoven, 34 jaar. gehuwd. Het toestel, waaraan men de raket wilde bevestigen, was een F 84f Thunderstreak. De raket moest onderaan een vleugel wor den opgehangen. Nader blijkt dat, toen de oefen- raket al onder aan het vliegtuig hing, de lanceerinrichting onver wacht in werking is getreden. De raket werd daardoor afgevuurd en kwam vijftien meter verder in een berm terecht. Het vliegtuig werd niet beschadigd. Dit vlieg tuig was het laatste van een reeks, die men met het oog op vandaag boven de Vliehors te houden oefeningen, van raketten had voorzien. Alle raketten hin gen al aan het toestel toen het ongeluk gebeurde. Up welke wijze de slachtoffers zijn omgekomen c.q. gewond ge raakt zijn, is nog niet nauwkeu rig vast te stellen, doordat de lichtgewonde nog niet verhoord kon worden en er verder geen ooggetuigen zijn. Mogelijk zijn zij door vuur uit de lanceerin richting getroffen of door de luchtdruk tegen de grond gewor pen. De Canadees Podola, die don derdag door de Londense politie is gearresteerd i.v.m. moord op rechercheür Purdy is in een zie kenhuis opgenomen en lijdt, naar verluidt, aan uitputting. Een woordvoerder van de politie zei dat Podola een ruggemergpunc- tie heeft ondergaan. Een burgerdeelnemer aan de Blériot-race, de Brit Eric Ry- lands. heeft thans het record in de race. Rylands, directeur van de luchtvaartmaatschappij „Sky ways", legcle zondag de afstand tussen Marble Arch te Londen en de Are de Triomphe te Parijs af in 41 minuten en 41 seconden. Weliswaar had een officier van de Britse luchtmacht, Wil liams, de afstand zaterdag in 41 minuten en 14 seconden afgelegd, maar diens snelle reis werd zon dag ongeldig verklaard. Iemand van de wedstrijdleiding die te Londen Williams' diskwalificatie bekendmaakte, wilde niet zeggen wat de reden van deze maatregel (Advertentie.) dt kape«f WoporttcocW norit 16 bwwtnjsfroat 9 IttMuzea de betere toiletartikelen fijnste buitenlandse parfums en cosmetica dépositaire lancome dr payot Westelijke correspondenten hebben na aankomst uit Bagdad in Beiroet verklaard, dat botsin gen in Kirkoek in Noord-Irak de afgelopen week aanzienlijk bloedvergieten hebben veroor zaakt. Ook kwamen er op de ver jaardag van de Iraakse revolutie in Bagdad ongeregeldheden voor. De censuur maakte het onmo gelijk berichten daarover door te geven. Het leger heeft nu de toe stand in Kirkoek, het centrum van de belangrijkste olievelden van de Iraakse petroleummaat- schappij, ca 250 km ten noorden van Bagdad, volledig in de hand. DINSDAG 21 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.20 2.55 3.35 3.45 n.m. 2.41 3.16 3.56 4.06 Juli. 21 22 23 24 25 op onder op onder 4.44 4.45 4.47 4.48 4.49 20.48 20.46 20.45 20.44 20.42 21.12 21.41 22.08 22.32 22.56 6.31 7.44 8.56 10.05 11.13 Zeer moeilijke ogenblikken heeft de in uniform reizende hoofd inspecteur van de ANWB-we- genwacht A. J. M. Mosheuvel aan de Zwitserse grens be leefd. De grensbewaking wilde hem niet toelaten, „omdat de wet van het eedgenootschap grensoverschrijvingen van bui tenlandse militairen verbiedt". De heer Mosheuvel is ruim een half uur militant geweest om te bewijzen, dat hij geen mili tair is. doch een tier leidslieden van de Nederlandse pechbe- strijders in het wegverkeer. Toen kwam natuurlijk nog de vraag naar voren, wat hij clan in de Lorelei-expres op weg naar Locarno uitvoerde. „De pech achtervolgen" was het la conieke antwoord. Dat was in derdaad het geval, want een ANWB-lid uit Den Haag had tijdens zijn vakantie de tegen slag bij een duik in het Lago Maggiore verkeerd terecht te komen en een rugwervei te kneuzen. Hij ligt nu in een zie kenhuis te genezen, doch aan gezien vrouw en dochter niet rijden kunnen, moest hulp ver leend worden om auto en fami lie weer naar Nederland te brengen. Een der nieuwste dienstverleningen van de AN WB is in zo'n geval een wegen wacht te sturen om deze taak, kosteloos, te vervullen. De heer Mosheuvel vertrok di- rekt na het alarm donderdag morgen en bracht echtgenote en dochter van de gekwetste Hagenaar zaterdag thuis. Onderweg was hij voor „zwer men Nederlanders vraagbaak en informatiepost" zodra hij er gens stopte. „Men reed me zelfs na om aan inlichtingen of hulp te komen", zo vertelde de heer Mosheuvel. „Bent u aan de Zwitserse grens nog op wapens gefouilleerd?" informeerden wij. „Een paar sleutels en schroevendraaiers worden ook in Zwitserland als wapenen van vooruitgang en vrede beschouwd", was 't ant woord, overigens begeleid door een nauw verholen geeuw. „Zo'n reis van dik tweeduizend kilometer in drie dagen is wel wat vermoeiend", aldus de rest van het commentaar van de heer Mosheuvel. In Bagdad deden communisti sche groepen woensdag een aan val op het huis van kolonel Sjamsoeddin Abdoellah, de voor zitter van de eerste legerraad die bekend staat als anti-communist. Dit gebeurde toen premier Kas- sem de parade gadesloeg. De kolonel vroeg telefonisch om hulp en bestreed daarna de aanvallers met zijn revolver, waarbij er minstens 4 werden ge wond. Later arriveerde een leger eenheid die de aanvallers ver dreef. Het huis van de kolonel is. Hij zei alleen dat de wedstrijd leiding slechts diskwalificeert in het geval van een inbreuk op de regels. Over de terugreis van de Are de Triomphe naar de Marble Arch deed Rylands 42 minuten en 33 seconden. Hij maakte gebruik van motorfietsen, auto's, hef- schroefvliegtuigen en een straal jager. Op de tweede plaats ligt de Britse luchtmacht-officier Nor man Ryder die zondag in 42 mi nuten en 6 seconden Londen be reikte. Ryder deed zijn poging met motorfietsen, hefschroef- vliegtuigen en een straaljager. Een luitenant-kolnel van de Britse luchtmacht, Maugham, bezet momenteel de derde plaats. Hij legde de afstand ParijsLon den af in 42 minuten en 30 sec. De voorzitter van de Neder landse Automobielclub Hugen- holtz heeft zondag de afstand LondenParijs in een uur, een minuut en 35 seconden afgelegd. Hugenholtz reisde per auto en „Fokker"-straalvliegtuig. De auto was een „Hirondelle"- sportwagen, speciaal voor deze gelegenheid ontworpen. Er be staat buiten het door de heer Hu genholtz gebruikte exemplaar nog slechts één andere „Hiron- deiie'. Fidel en opperbevelhebber der Cubaanse weermacht, een wacht ter beschikking te stellen om hem en zijn gezin naar zijn par ticuliere woning over te brengen en daar hun veiligheid te waar borgen. Dr. Urrutia verklaarde niet voornemens te zijn uit Cuba te vertrekken. De jongste gebeurtenissen heb ben een einde gemaakt aan een periode van toenemende wrijving tussen Castro en Urrutia. Castro heeft verklaard dat de president de revolutie saboteerde door de ondertekening van nieuwe revo lutionaire wetten uit te stellen en ook door het te doen voor komen alsof hij (Castro) com munist was. Het kabinet heeft dr. Castro's ontslagaanvrage verworpen en hem verzocht in functie te blij ven. Vernomen wordt dat de secre taris-generaal van het vakver bond van arbeiders in de Cu baanse suikerplantages, Bequer, het aftreden van president Urru tia heeft geëist. Aan dit bericht waren meldin gen over een aanstaande wijzi ging in de regeringssuikerpoli- tiek vooraf gegaan. AFP meldt uit Havanna dat groepen personen door de stra ten van de Cubaanse hoofdstad lopen met spandoeken, waarop vermeld staat Fidel, wij hebben je lief" en „Fidel, ga niet van ons weg". Een andere leuze luidt „Zwicht niet onder buitenlandse druk, Fidel Castro". De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft gezegd dat er aan wijzingen zijn, dat de verslagge vers, die hem deze week op zijn reis naar de Sowjet-Unie verge zellen, hun berichten ongecensu reerd zullen kunnen verzenden. Volgens Nixon hebben de Rus sische autoriteiten de Ameri kaanse regering doen weten, dat de verslaggevers hun berichten vanuit hun hotelkamers in Mos kou en andere steden vrij en zon der vertraging zullen kunnen versturen. Pedro Lanz, die bevelhebber van de Cubaanse luchtmacht is geweest en die zoals bekend ver klaringen heeft afgelegd voor een commissie van de Ameri kaanse senaat, heeft zaterdag in Milwaukee verklaard, dat het af treden van president Urrutia van Cuba betekent dat de com munisten nu de absolute macht in Cuba hebben. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft vrijdagavond j.l. te Havanna in een televisie-uitzen ding medegedeeld, dat hij is af getreden wegiens meningverschil- len met president Manuel Urru tia. Hij voegde hier, volgens het radiostation van de „New York Times", evenwel aan toe dat hij de zaak van de revolutie toege daan zou blijven. „Al mijn handelingen zullen er slechts toe dienen de zaak van de revolutie te bevorderen", zo verklaarde hij. De staking van de Italiaanse zeelieden, die 40 dagen heeft ge duurd, is zaterdag geëindigd. Zo als bekend, hebben ook de Itali aanse bemanningen van schepen, die in buitenlandse havens lagen, aan deze staking deelgenomen. Het stakingsparool werd inge trokken na een bespreking tus sen vertegenwoordigers van de vakbonden en de Italiaanse mi nister voor de koopvaarij, Jer- volino. De zeelieden zullen morgen weer aan het werk gaan. De staking brak op 8 juni uit toen de vakbonden een loonsver hoging van 30 en betere socia le voorzieningen hadden geëist. De scheepvaartmaatschappijen verwierpen de eis. Later matig den de vakbonden hun verlan gens. Zij wilden een loonsverho ging van 15 De reders wilden echter niet meer geven dan 9 Door de staking werden ongeveer 100 passagiers- en koopvaardij schepen getroffen. In een brief van het Franse ministerie van Voorlichting, on dertekend door minister Frey, is de vakbond van technisch perso neel bij de Franse radio en tele visie meegedeeld dat het vraag stuk van de voorlopige contrac ten „vóór 31 juli geheel en defi nitief zal worden geregeld". Pre mier Debré zou zich persoonlijk met deze kwestie bezighouden. Vandaag begint er een nieu we reeks „oriënterende bespre kingen" tussen beide partijen staat nu onder bewaking, aldus in de Amerikaanse staalstaking, maar er schijnt weinig hoop op succes te bestaan. Men rekent de correspondenten. Volgens het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhoeria" dreigt er een volslagen burger oorlog in Irak te ontstaan. Bij de gevechten in Kirkoek zouden honderden doden en gewonden zijn gevallen. Eenheden van het leger zouden zich bij het verzet tegen de regering hebben aange sloten. Communisten zouden een aantal nationalisten aan lan tarens hebben opgehangen. In een radiorede heeft premier Kassem zondagmiddag toegege ven dat er in Kirkoek en elders onlusten zijn voorgevallen Hij beloofde dat de schuldigen streng gestraft zuilen worden. RODE KRUIS KRIJGT TIEN INVALIDENWAGENS. Dinsdag a.s. zal de heer C. J. Jansen, directeur der Zwitsalfa- briek en voorzitter van de raad voor invalidenzorg van het Ne derlandse Rode Kruis, in 't Hen ry Dunanthuis te Zeist aan het Rode Kruis 10 invalidenwagens overdragen. Deze invalidenwagens zijn in het bijzonder geschikt voor die gehandicapten, die in hun leven grotendeels in horizontale hou ding moeten doorbrengen. De aanschaf van de invaliden wagens is mogelijk geworden door een gift van 5000 van de Verenigde Pharmaceutisehe Fa brieken N. V., afdeling Zwitsal te Apeldoorn. op een langdurig conflict. De Russische premier, Chroesj tsjef, zal zich aan het Westen van een nieuwe kant laten zien en wel als huisvader als hij vol gende maand een bezoek aan Scandinavië brengt. De premier zal namelijk verge zeld worden door zijn vrouw en zijn twee dochters uit zijn twee de huwelijk. Chroesjtsjef was een weduw naar met vier kinderen toen hij in 1938 voor de tweede keer' trouwde. Zijn vrouw, Nina Petrofna, is door de Amerikaanse schrijver John Gunther beschreven als een „korte, mollige vrouw met een prettig gezicht die men bijna ner gens ziet". Zij was echter wel aanwezig op een van de recep ties voor de Britse premier tij dens zi.in bezoek aan Moskou in het begin van het jaar. In zijn boek „Inside Russia" merkt Gun ther verder op, dat mevrouw Chroesjtsjef eens een Britse mo deshow in Moskou bezocht. „Zij Het internationale monetaire fonds heeft zaterdag bekend ge maakt, dat het met Spanje over een is gekomen, dat de peseta wordt gedevalueerd tot 60 pese ta's per Amerikaanse dollar. Daar de oude koers 42 peseta's was, betekent dit een aanzienlijke de valuatie. Deze maatregel maakt deel uit van een ingrijpend plan tot stabiliseren van de Spaanse economie. Zoals bekend verwacht Spanje onder dit plan buitenland se kredieten van in totaal onge veer 400 miljoen dollar te ont vangen. In financiële kringen wordt op gemerkt, dat de omvang van de devaluatie feitelijk niet precies is vast te stellen. Spanje had na melijk een ingewikkeld stelsel van uiteenlopende wisselkoersen. Een van deze koersen, de voor naamste exportwisseikoers, was 42 peseta's voor de dollar. De laatste dagen lag de koers op de vrije markt evenwel dicht bij de nieuwe officiële koers van 60 pe seta's. De invoering van deze nieuwe koers betekent tevens unificatie van het Spaanse wissel koersenstelsel. Volgens een woordvoerder van het 1. M. F. zijn waarschijnlijk heden bekendmakingen te ver wachten over het plan voor de stabilisatie van de Spaanse eco nomie en over de financiële steunregelingen van liet I.M. F. en andere lichamen. Ais rechtstreeks gevolg van de devaluatie van de Spaanse peseta zal Spanje waarschijnlijk over meer buitenlandse valuta kun nen beschikken om zijn economie te stabiliseren. Toeristen in Spanje, die builen Spanje 56 of 57 peseta's moeten betalen voor een dollar, zullen nu hun geld vermoedelijk in Spanje zelf inwisselen waar zij 42 peseta's moeten geven voor een dollar. Spanje heeft van internationale kredietinstellingen circa 400 miljoen dollar toege zegd gekregen. Men hoopt dat de Spaanse regering hierdoor in staat zal zijn de devaluatie uit te voeren zonder de economie of de werkgelegenheid in gevaar te brengen. was goed gekleed en zag er uit als het zeer efliciënte type dat men tegen zou kunnen komen op een ouderavond van een schooi in de staat New York". De twee dochters van Chroesj tsjef uit zijn tweede huwelijk zijn Rada, die getrouwd is met de co- jarige Alexei Azhoebei, die kort geleden benoemd is tot noorüie- dacteur van de „Izwestia", het officiële Russische regeringsblad, en Nadia, die de vrouw zou zijn van een theaterdirecteur. De thans grijze mevr. Chroesj tsjef heeft ook de vier kinderen uit het eerste huwelijk van haar man opgevoed. De oudste zoon, Leonid, was piloot bij de Russi sche luchtmacht; hij kwam om bij de strijd om Stalingrad. Zijn tweede zoon, Sergei, is ingenieur. In Engeland herinnert men hem als een bleke, verlegen jongeman die zijn vader en maarschalk Boelganin vergezelde op hun reis naar England in 1956. Sergei zou onlangs getrouwd zijn met een Joodse studente. Zijn oudste dochter uit het eerste huwelijk is Elena die getrouwd is geweest met een zekere Smirnot, die ver bonden was aan een ministerie van zware industrie. Zij is ge scheiden. Zijn dochter Olga is meester in de rechten en zou werken op 't ministerie van Bui tenlandse Zaken. Chroesjtsjefs kaalhoofdigheid De bekende Amerikaanse haar- specialist Lynn Rakers heeft aan de Sowjet-ambassadeur in Stock holm 'n boodschap voor Chroesj tsjef gezonden, waarin hij hem een behandeling voor zijn kaal hoofdigheid aanbiedt. Rakers stelt hem een behandeling voor, die hij ook reeds op prins Philip van Engeland heeft toegepast. Generaal Saleh el Chara, de Jordaanse militaire attaché in West-Duitsland, is naar Damas cus gereisd waar hij politiek asiel heeft gevraagd, zo meldt het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten. Generaal Chara's broer, Sadek, de vroegere staf chef van het Jordaanse leger, zal dezer dagen in Amman terecht moeten staan op beschuldiging van samenzwering tegen de koning en de veiligheid van de staat. Volgens Duitse persberichten had Saleh al Chara de rang van kolonel en was hij de vorige week naar Amman ontboden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1