Vraagt Uw winkelier Zevla-zegelsü ook.... Het fietsje van Christientje P. LAURENS heeft ze In een roestige spijker getrapt Kleine karweitjes Zorg eens voor iets bijzonders Waar hoort een Orchidee thuis Ucsmea-Gelei Hp 12 TIPS voor vacantie- gangers MENU \J04C <U VAN DE WEEK voor een snipperdag Orchideeën zijn net meisjes Gesprek met een liefhebber kor""5 ™sley 1 Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag IS juli 195$ Secretariaat der Stichting: Administratiekantoor L. STOLK, Margrietstraat 2, Terneuzen ■..««■«...imMSOT in HIIIIIIIH—■■IIUM— Wil—Ml— NOORDSTRAAT 67a - TERNEUZEN Zie ook advertentie van volgende week in dit blad LAAT UW KINDEREN INENTEN TEGEN TETANUS Jaarlijks sterven er in Nederland enkele dentallen patiënten aan wondklem. Deze hoogst gevaarlijke ziekte treedt op wanneer won den verontreinigd worden door met tetanussporen besmette aarde. Onregelmatige wonden met rafelige randen zijn vaker aanleiding tot het uitbreken van tetanus dan rechtlijnige snijwonden. Iemand, die buiten met de blote voet in een op de grond liggende hark trap, heeft meer kans om tetanus te krijgen dan iemand die zich in de keuken in de vinger snijdt met een mes dat schoon uit de la komt. In het beroep zijn het de landarbeiders en tuinlieden, die het meeste gevaar lopen tetanus te krijgen. Maar ook bij talloze ver wondingen, die kinderen bij het buitenspelen oplopen, moeten we steeds, ook in de stad, ai zijn de wondjes nog zo oppervlakkig, be dacht zijn op tetanus. Ook straatvuil is in dit opzicht beslist niet ongevaarlijk. JODIUMTINCTUUR Eigenlijk kan elke wond, hoe klein ook, gevaar voor tetanus opleveren. Het is in de praktijk echter niet doenlijk bij al die niet tegen tetanus gevaccineerde per sonen, die zich verwond hebben, uit voorzorg anti-tetanusserum in te spuiten. Wanneer men alle wondjes echter op de juiste ma nier met jodiumtinctuur behan delt, is de kans op het uitbreken van tetanus nauwelijks meer aanwezig. In de meeste gevallen zal men Als de weersverwachtingen juist blijken te zijn zullen ons nog heel wat mooie zomerdagen te wachten staan, dagen waar op de behoefte aan een koele drank bijzonder groot is. Een vruchtenbowl is, vooral bij feestelijke gelegenheden, dan wel een drank bij uitnemend heid maar ook op gewoneda gen kan een eenvoudig toebe reide bowl er ingaan als koek. Het is n.l. helemaal niet nodig dat bowl altijd met wijn wordt afgemaakt en met dure blikjes geconserveerd fruit wordt be reid. Neem ook eens stukjes ap pel, pruimen, meloen, bessen, frambozen, kersen, banaan, enz. en daarbij appelsap of rivella. U zult zien dat deze bowl mis schien nog wel verkwikkender is, want U houdt er het hoofd beslist koel bij. ZONDAG: Juliennesoep (ge maakt van allerlei jonge groenten), kalfsfricandeau, verse capucijners, aardap pelen; kruisbessenvla. MAANDAG: Kaasomelet, sla, aardappelpuree; pruimen. DINSDAG: Gebakken bloed worst, andijvie, aardappe len; karnemelkvla met si naasappel. WOENSDAG: Aardappelkoek jes, hardgekookt ei met kaassaus, komkommer sla beschuit met kruisbessen- compóte. DONDERDAG: Nierragout in rijstrand, gebakken bloem kool; hangop. VRIJDAG: Bloemkoolsoep; ge bakken bokking, aardappe len, snijbonen óf paprika's gevuld met gehakt, aardap pelen, tomatensla. ZATERDAG: Huzarensla; fruit. RECEPT: VRUCHTENBOWL. 500 gr gemengde vruchten in kleine stukjes gesneden, T/i dl appelsap, 3 dl spuitwater óf 1 grote gezinsfles rivella in plaats van sap plus spuitwa ter, 75 gr basterdsuiker. De vruchten met de suiker 1 uur laten staan. Het sap erbij doen en nog 1 uur goed laten trekken. Vlak voor het op doen het spuitwater erbij gie ten. RECEPT: SCHUIMIGE KRUISBESSENVLA. 500 gr kruisbessen, 100 gr bas terdsuiker, 5 blaadjes witte, 1 blaadje roze gelatine, 3 dl melk of koffiemelk, 2 eiwit ten. De bessen schoonmaken en door 'n zeef wrijven. De melk koken, van het vuur nemen, de suiker en de geweekte ge latine erin oplossen. Zodra de melk drillig gaat worden de vruchtenmoes erbij doen. De eiwitten stijfslaan en voor zichtig door de vla scheppen. Overdoen in een vlaschaal en garneren met achtergehouden kruisbessen. dit thuis of in de werkplaats kun nen doen en dat is een zeer ge lukkige omstandigheid, want men kan niet elk kind dat van z'n fiets valt en iedere arbeider die zich op z'n vinger slaat naar de dokter sturen. Alle oppervlakkige wonden dient men flink te joderen, d.w.z. verticaal en horizontaal goed met jodium in te smeren. Diepere wonden moeten met de jodium tinctuur overgoten en men moet de huid en eventueel het dieper gelegen spierweefsel in alle rich tingen bewegen om de vloeistof in alle hoeken van de wond te laten doordringen. MEDISCH CONSULT INCUBATIE Met wonden waarin veel vuil is gekomen en ook met de terecht beruchte „gesloten" spijkerver wondingen wende men zich ech ter tot de dokter. Dat zijn ver wondingen waarvan men de be handeling beter uit handen kan geven! Het lijden, dat tetanus heet, is ernstig genoeg om maatregelen te treffen. De ziekteverschijnse len komen soms reeds de dag na de verwonding tevoorschijn. Het komt echter ook voor, dat het wel twintig dagen duurt voordat de ziekte zich openbaart! Hoe langer dit incubatietijd- perk is, hoe gunstiger over het algemeen de vooruitzichten voor de patiënt zijn. Het ziektebeeld is niet altijd hetzelfde. Op de voorgrond staan meestal de kramptoestanden, die in verschil lende spiergroepen kunnen op treden. „Kaakklem" als gevolg van zulk een kramp van de kauw spieren is hierbij één van de meest typische verschijnselen. VACCINATIE Hoe is deze verraderlijke ziek te te voorkomen? In de laatste wereldoorlog werden de soldaten tegen tetanus ingeënt. Het is toen gebleken, dat zulk een „actieve immunisatie" ongetwijfeld het meest afdoende is. Mettertijd hoopt men er toe te komen dat de gehele bevolking tegen tetanus Is gevaccineerd. Pas dan zullen wij van de voort durende dreiging van de tetanus- bacil worden verlost en zullen wij niet telkens weer voor de moei lijke vraag staan hoe groot het tetanusgevaar bij een bepaalde verwonding is. Het is een gelukkige omstan digheid dat tegenwoordig veel jonge kinderen tegelijkertijd te gen difterie, kinkhoest en teta nus worden ingeënt. Iedereen die in de gelegenheid is zijn kinde ren deze onvatbaarmaking te laten ondergaan, doet er goed aan hiervan een dankbaar ge bruik te maken. (Nadruk verboden). (Advertentie.) Vóórhellere Baby-huidje PMDER-ÏAIF OLIE - ZEEP Kleine karweitjes kunnen we heel goed zelf opknap pen. Alles laten doen kost handen vol geld. Wij zullen er hieronder enige voor u behandelen. KRULLENDE KLEEDJES Vele huisvrouwen hebben te kampen met krullende kleedjes en ze ergeren zich er dagelijks aan. Deze kleedjes kunt u onder steboven leggen, b.v. op zolder of op een plank. Dan spijkert u de hoeken vast en bestrijkt vlug de onderkant met rubberlijm. HANDIGE HANDEN Z(jn er hardnekkige krulran- den, dan kunt u beter een net werk van rubberbanden achter het kleedje plakken. Dit is af doende maar natuurlijk duurder. VUILE MEUBELBEKLEDING Een goedkoop schoonmaak- middeltje voor meubelbekle ding, is lauw water waaraan wat synthetisch wasmiddel is toegevoegd. Ook kunt u aan het water wat ammonia toe voegen. Hoofdzaak is verder, vlug te werken met een zacht borsteltje of een schoon doek je, maarvoor alles eerst proberen of de bekleding niet doorloopt. Dit kunt u doen op 'n zoveel mogelijk onzichtbaar hoekje. STROEF SCHUIVENDE LADEN Stroef schuivende laden kun nen tot gevolg hebben, dat een kastje omver getrokken wordt. Voorkom die narigheid, door de lade er uit te nemen, de schuif- vlakken nu eerst goed schoon maken, desnoods met een stukje fijn schuurpapier, opdat ook alle vastzittende stof verdwijnen zal en de schuiflatten in te wrijven met talkpoeder. U zult zien, dat de lade weer schuift als „nieuw". Men doet dit wel eens met kaars, maar vergeet dan niet, dat dit vette middeltje veel stof vast houdt, zodat de lade weer spoe dig klem raakt. KNARSENDE SLOTEN EN SCHARNIEREN Niets vreselijker dan slecht functionerende sloten en pie. pende of knarsende scharnie ren. En het is toch alles zo gauw en gemakkelijk te ver helpen! Olie kan hier uitkomst bren gen, maar denkt u er wel om geen spijsolie te nemen; deze wordt hard en dan bent u nog verder van huis. Naaimachine olie is dus aan te bevelen. Doop de sleutelbaard in de olie en draai het lipje van het slot naar buiten, dan kunt li daarop wat dunne olie laten vallen. Zit het slot in de nabijheid van behang, neem het slot er dan liever eerst even uit, want vetvlekken op behang zijn niet te verwijderen, al neemt men er wel eens een stuk oud witte brood voor. De olievlek komt altijd weer boven na verloop van tijd. NOPPEN IN DE MATRAS Natuurlijk, de matrassen wor den van tjjd tot tijd schoonge maakt, maar de noppen laten daarbij wel eens los, vooral om dat zich onder en om de noppen veel stof vastzet. Om zelf noppen in te zetten hebt u nodig: een matrassen- naald of een zeer lange stevige stopnaald, een stukje dun maar sterk touw en noppen, die u kunt maken van katoen. Katoen vindt u n.i. enige malen om twee vin gers. Daarna in het midden ste vig samenbinden. Het touwtje wordt nu door de matras gehaald en iets er naast weer teruggestoken. Alvorens aan te trekken leggen we de pluis er onder. Dan aan de an dere kant ook een pluis en ver volgens de twee eindjes stevig vastknopen. (Nadruk verboden). Oma is speciaal overgekomen voor Christientje's tweede verjaardag. Het is een hele reis, maar die heeft Oma voor haar enig kleinkind graag over. Oma is in goede doen. Ze wil de kleine ook een mooi, groot cadeau geven. Maar dan moet ze er natuurlijk zelf bij zijn, om de vreugde van het kind te kunnen gade slaan. Ze heeft haar dochter vooruit geld ge stuurd. Een groot bedrag, want kinder speelgoed is duur tegenwoordig. Voor dit geld moet Christientje's moeder een drie wieler-fietsje kopen. En dat moet ze dan zolang weg zetten, tot Oma aangekomen is, om het. zelf aan haar kleinkind te kunnen overhandigen. Christientje's moeder heeft geschre ven „Moeder, gelooft u niet, dat ze nog te klein is voor zo'n groot en duur OPVOEDING cadeau? Ik ben bang, dat ze er nog geen raad mee weet. Kan dat niet beter nog een paar jaartjes wachten? Geeft u haar een negerpopje, dat heeft ze zo graag. En dat is ook lang niet zo duur". En toen heeft Oma terug geschreven; „Denk je. dat ik op een paar centen kijk? Geef haar zelf maar een negerpopje, als je wilt. Van Oma krijgt ze een fietsje". EN DE ANDERE KINDEREN Er komt nog iets bij, waarom Christien tje's moeder niet erg op het fietsje ge steld is. Ze is bang, dat haar hummel met zo'n ding de andere kinderen de ogen uit zal steken. Ze wonen in een buurt, waar de men sen hun kinderen beslist niet zulk kost baar speelgoed kunnen geven. En toch zijn ze allemaal tevreden. Maar dat kon wel eens anders worden, als Christientje met haar fietsje gaat pronken. Dan gaan de andere kinderen waarschijnlijk ook bij hun moeders zanikken. En dan heeft zij, Christientje's moeder, het straks nog gedaan. Nee moeder heeft het niet erg op dat fietsje. Maar Oma wil het nu eenmaal zo en dus moet het gebeuren. De dag van de verjaardag breekt aan. Met de eerste trein is Oma vertrokken en om tien uur staat ze bij haar dochter op de stoep. De kleine jarige meid vliegt haar al tegemoet: „Oma, oma, ikke jarig! Heb jij cadeautje?" „En wat voor een cadeau", zegt een van trots stralende Oma. DE STOUTE FIETS Het fietsje komt op de proppen. Chris tientje is in alle staten van verrukking en opwinding. Ze moet het dadelijk gaan proberen op straat. Maar haar beentjes zijn nog te kort, om bij de trappers te kunnen. Ze krijgt geen beweging in het ding. Dan wordt ze zó woedend, dat ze de fiets driftig van zich afduwt. Ze gooit hem om en trapt ertegen. „Het is een gékke fiets. Een lélijke fiets". Oma is ontdaan. En Christientje wil van het ding niets meer weten, hoe Oma ook vleit en aanprijst. Het is en blijft een „stoute fiets". Ze loopt weg met haar negerpopje stevig in de armpjes gedrukt. Even later zit ze zoet in de zandbak met een paar gekleurde blikken vormpjes, die ze van een buurkind voor haar verjaar dag gekregen heeft. Moeder vindt het sneu voor Oma, die zo geieigd zit te kijken. Troostend zegt ze: „u moet er zich niets van aantrek ken. dat Christientje nu schijnbaar blijer is met die prullige vormpjes dan met dat prachtige fietsje. Die vormpjes kan ze aan. Ze weet wat ze ermee doen moet. Ze kan er mee spélen. Dat kan ze met het fietsje nog niet. We zullen het voor haar bewaren. Dan mag u het haar later nog eens geven. En dén zult u eens wat zienals ze maar eerst wat groter is MARCELLE. (Nadruk verboden). (Advertentie.) Een van de belangrijk ste dingen waar het in de mode om gaat is originaliteit. Iets bij zonders aan een kle dingstuk kan dit nut tige gebruiksvoorwerp dadelijk opvallend, aantrekkelijk en char mant maken. Het be hoeft in veel gevallen maar een kleinigheid te zijn. Vooral de Franse vrouwen zijn hierin ware meesteressen. Met eigen ogen zagen wij in Parijs, hoe een voudige kantoormeis jes, modinettes, win keljuffrouwen en vele anderen, die slechts over een bescheiden inkomen beschikten en beslist niet in staat waren creaties van de grote modekoningen te kopen, een simpel ja ponnetje door een ar tistiek verantwoörde kleinigheid een fan tastische allure wisten te geven. Eerlijk ge zegd moet iemand daarvoor een speciale feeling hebben. De vrouw die deze fee ling heeft is rijk geze gend en zal van een heel eenvoudig kle dingstuk iets opval lends en aparts kun nen maken. Het zijn veelal maar kleinighe den waar het om gaat. We zien dat' zeer duidelijk op onze illustratie, waar ons model een heel eenvoudig zomerjurkje draagt zonder een enkele pretentie, maar dat een biezonder cachet krijgt door het leuke spel van bandjes en strikken binnen het kader van de ruime vierkante halsuitsnijding. Dat „maakt" het jurkje Zo zijn er natuurlijk zeer vele mogelijkheden om een biezonder effect te verkrijgen en wij menen de dames hier wel even op attent te moeten maken, omdat dergelijke dingen dikwijls zelf zo gemakkelijk zijn te ver vaardigen en aan te brengen. Het gaat nog maar om het goede idee (Nadruk verboden) „Orchideeën zijn net meisjes", zegt de man, die een groen en wit getekende orchidee (winkel prijs 140 tot 180 voor een en kele bloem langzaam en zorg vuldig in een kist met papier snippers verpakt. „Je moet er mee kunnen om gaan en ze hebben allemaal weel een ander karakter. De een moet je niet te hard aanpakken, de ander kan wel een stootje ver dragen. Wat voor de een goed is, is voor de ander slecht." En hij kan het weten. Hij heeft verstand van meisjes en van or chideeën. Dr. Car) Schwartz uit Langenfeld bij Düsseldorf is een van de bekendste orchideeënkwe- kers uit Duitsland. Hij is hande laar, bewonderaar en liefhebber tegelijk. Het éne ogenblik spreekt hij over zijn bloesems als een Spaans troubadour over zijn ge liefde, voor wie hij met genoe gen de draak zal bevechten, het volgend ogenblik bekijkt hij aan dachtig de knoppen in een bloem pot en telt tevreden op: „Een, twee, drie, vierdat wordt al weer zestig mark". Heel wat grote mannen kweken bloemen. De kenner is van me ning, dat het geen toeval kan zijn, dat grote politici en indu striëlen in hun vrije tijd zich. aan hun rozen of orchideeën wijden. Bloemen stellen niet teleur. Carl Schwartz zegt: „Ben mens kan je bedriegen, je hond kan je bijten, maar een orchidee is dank baar". En dan komen de verhalen. Hij vertelt over een van de beroemd ste orchideeënliefhebbers, de pre sident van het Londense bankiers huis Rothschild, baron Schroder, die op een tentoonstelling te Hamburg van een Duits kweker een bod van 500 pond op een steenrode cymbeidium kreeg. De baron zei glimlachend: „De bloem is niet te koop. Maar als U een exemplaar van uw befaam de witte bloesems kunt missen, zouden wij kunnen ruilen." De liefhebber verzekert, dat orchideeën kweken geen kostbare onderneming is. Wie met een tientje per jaar wil beginnen, kan al heel wat genoegen aan zijn verzameling beléven. Of or chideeën kweken een bedrijf kan zijn? De kenner lacht: „Een bedrijf met risico's. Een spe ciale orchideeënsoort „komt in de mode". Tot de soort in de eindvorm aan de markt komt, verloopt er gewoonlijk een acht tal jaren. En zodra de markt verzadigd is, daalt de prijs. Het kweken van duizend paarse catt- leya's kost naar schatting een kleine twintig duizend gulden. En als de bloemen niet blijken te deugen, brengen zij geen cent op." Of het waar is, dat er soms fantastische prijzen voor een enkele bloem worden betaald? „Ja, dat is zeker waar. Een En gelse kweker wilde mij eens vijf- en-twintig-honderd pond laten betalen voor een jonge zaad- plant, waarvoor ik belangstel ling bad. Ik vertelde hem, dat hij dat bedrag er nooit voor zou krijgen. De volgende dag kocht de dochter van de kauwgum koning Wrigley een aantal van deze planten van hem." Of het handelen in orchideeën en het houden van deze bloemen altijd zonder strubbeling samen gaan?? Niet altijd. De hande laar was het natuurlijk uitermate welkom, dat men voor een opera zangeres met een wereldnaam ter gelegenheid van een gastvoorstel- ling te Keulen vijfentwintig blauwe orchideeën bestelde. De orchideeën-liefhebber zat even wel in de zaal met tranen in de ogen toe te kijken, hoe zijn vijf entwintig bloesems, samenge pakt tot een te hanteren boe ketje. aan de zangeres werden overhandigd. Dr. Carl Schwartz zei, niet als handelaar: „Eén or chidee is een wonder vijfen twintig orchideeën opeengepakt zijn een misdaad". Wie krijgt orchideeën? ..Zij worden voor representatiedoel einden aangeschaft. De meeste orchideeën worden, helaas, op ongeveer de volgende manier be steld: „Stuurt U maar iets, wat zo ongeveer vijftig gulden kost, Wie op deze wijze orchideeën koopt, zal ze waarschijnlijk niet aan het goede adres bezorgen' Wat men als het goede adres voor een orchidee moet beschou wen?? Daarop antwoordt niet de handelaar, maar met eerbie dig gezicht de liefhebber: „Een orchidee, die aan het goede adres werd bezorgd, staat in een klein en onzichtbaar buisje met water op de borst van een mooie vrouw". Luchtiger voegt hij er aan toe: „Maar als de partner in zijn onstuimigheid de -bloesem tijdens de dans ineendrukt, mag de bloem rustig sterven. Zij heeft haar taak dan gedaan". Charme voor Uw handoi 0 Geef uw tijdelijk adres op aan het postkantoor en aan de administratie van uw lijf blad. 0 Laat geen etensresten achter, waardoor de muizen en ratten vrij spel krijgen. Sluit uw vuilnisemmer goed ai. Sluit de ramen en vensters zeer zorgvuldig. Beveilig schuiframen met pennen, denk aan uw inbraakpolls! Denk aan licht, gas en \yater. Draai alle kranen zorgvuldig dicht. Draai de stoppen uit uw schakelbord en vergeet even eens niet de hoofdkraan bij de gasmeter te sluiten. Ook de hoofdkraan van uw water leiding kunt u veiliger afslui ten. TIPS Bespuit meubelstoffen, de kens, kleden enz. met motwe- rende vloeistof en bescherm ze tegen felle zonnestralen, dek ze af met kranten, ook uw vloerkleed en zo mogelijk uw overgordijnen. 0 Laat zongordijnen zakken. Zorg er voor. dat geen zonne stralen kunnen schijnen door een stuk (vergrotend) glas op brandbare voorwerpen. 0 Vergeet ook uw planten niet, zorg er voor dat ze niet uit drogen. Plaats een emmer water op een verhoging en rangschik de planten er om heen. Leg katoenen draadjes aan van de emmer naar de potten. Gooi losse bloemen in de vuilnisemmer. 0 Breng de huisdieren onder bij dierenvrienden, of laat ze door vertrouwden verzorgen. 0 Z(jt ge aangesloten ty) een ziekenfonds, neem uw zieken- fondskaart mee op reis; zij kan u goede diensten bewij zen! 0 Hebt ge een brievenkastje aan uw deur. zet dan het deurtja open, opdat de postbode post stukken gemakkelijk door kan duwen. U voorkomt hier mede, dat uw poststukken aan de buitenkant van uw deur uitsteken en verloren gaan. 0 Laat een huissleutel achter bij de buren en verwittig nachtveiligheidsdienst, politie en familieleden waar in geval van nood die huissleutel ver. krijgbaar ls. 0 Zorg er voor dat er een paar blikken groenten en wat aardappelen in huis zijn, als mede een pakje boter. Ooit een blikje gehakt kan welkoö» zijn bij terugkomst (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 4