ZOIERDEBAT ZUINIGHEIDSTRIOMPH VAN CITROËN PANHARD KERKDIENSTEN Economische vooruitzichten in België Tekort aan arbeidskrachten in West-Duitsland HEIMWEE NAAR JOANA Voor de Zondag EN Zaterdag 18 juli 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina S VOORTGEZETTE CRITIEK REGERINGSNOTA IN DISCUSSIE AMBTEN ARENPENSIOEN CREMATIEWET DUITS-NEDERLANDS OVERLEG Het koor der kritiekoefenaren op de regeringsnota inzake het in «ie naaste toekomst te voeren sociaal-economisch beleid heeft ook in de afgelopen week nog in aanzienlijke mate aan leden gewon nen. En ieder vogeltje, ook ieder critisch vogeltje, zingt nu eenmaal zoals het gebekt is. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Middenstandsbond toonde zich verheugd, dat de regering in haar beleid t.a.v. de lonen in het algemeen aansluit bij de opvattingen, die van de zijde van de K. N. M. B. bij herhaling zijn geuit. Het hoofdbestuur vreest echter moei lijkheden met betrekking tot een lastenverzwaring annex kosten verhoging en het heeft in de regeringsverklaring een opmerking gemist over de huurverhoging van bedrijfspanden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Consumentenbond is het opgevallen, dat in de regeringsnota zo weinig aandacht is besteed aan een verlaging der bouwkosten als een der factoren om meer evenwicht te brengen tussen de huren van oudere en nieuwe wo ningen. De bestuursraad van de Chr. Bedrijfsgroepeneentrale heeft in een communiqué gezegd, dat het bestuur een verantwoorde toepas sing van de gedifferentieerde loonpolitiek in het belang der werk nemers acht en de vrijere loonontwikkeling in overeenstemming met het streven van de christelijke vakbeweging. Vakcentrales: in oppositie één Het bestuur van de Ned. Kath. Middenstandsbond geeft in een adres aan de Tweede Kamer uiting aan zijn instemming en waardering. Teleurstellend acht het bestuur het echter, dat in de regeringsnota op geen enkele wijze aandacht is besteed aan de gevolgen van de voorgestelde maatregelen voor het midden- en kleinbedrijf. Ook de Ned. Bond van Bouw ondernemers heeft een brief aan de Tweede Kamer gestuurd. Daarin dringt de bond aan op het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een op de bouw van arbeiders- en goedkope midden standswoningen afgestemde sub sidieregeling. Niet moet worden nagelaten om de bouwkosten te verlagen. Vereenvoudiging van de bouwvoorschriften is nood zakelijk. En tenslotte heeft het verschil van opvatting tussen de vakcen trales (N. V. V., K. A. B. en C. N. V.) over de vorm van het te voe ren loonbeleid niet verhinderd, dat bij het hele drietal een groot ongenoegen bestaat met betrek king tot de door de regering aan gekondigde maatregelen, als mede ter zake van de procedure welke de regering zich daarbij voorstelt te volgen. De vakcen trales menen dat ook tegen dit beleid ten krachtigste stelling te moeten nemen en zij waarschu wen voor de uit het voorgestelde beleid voortvloeiende sociale en economische gevolgen. Dit blijkt uit een adres, dat een overleg orgaan uit de drie centrales aan de leden van de Tweede Kamer heeft gezonden aan de vooravond van het debat in de Kamer. Het grote debat Maandag j.l. is het kabinet-De Quay in speciale zitting bijeen gekomen, ten einde zich voor te bereiden op en zijn standpunt te bepalen tegenover de felle kri tiek die reeds geuit was en in het komende grote driedaagse debat bij herhaling geuit zou worden. Het mocht de schijn hebben, dat de regering een harde noot zou krijgen te kraken en dat mo gelijk zelfs haar bestaan op het spel zou komen, in feite moest OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 19 JULI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen; 2.30 uur Ds. J. G. N. Cu- pédo, van Sluiskil. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. (Bev. ambtsdragers.) Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 9 uur Ds. Ed. Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. .Cu- pédo; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. Avondmaal): 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging.) Gebouw Kerkhoflaan: 10 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. Vertrouwt op de Here tot in eeuwigheid, want in de Here is een eeuwige rots steen. Jes. 26 4. Te vertrouwen op iemands woord is een der kenmerken van de eenvoudigen van hart. De wereldwijzen zullen het u wel met schampere lach zeggen, dat men niemand moet vertrouwen, want dat men altijd bedrogen uitkomt. Het woord van onze God wendt zich bij voorkeur tot de eenvou digen van hart en wijst hen op deze Ene, die is en blijft de on wankelbare Rotssteen. Nu is niets zo zonneklaar voor onze ervaring als het onbesten dige en ongestadige van al het aardse. Zelfs de hechtste rotsen kunnen tot puin vallen. De men sen, op wie wij als rotsen meen den te kunnen steunen, vallen ons tegen op de gewichtigste ogenblikken, of worden ons ont rukt. Het leven is gelijk een damp en een morgenwolk. Hoe weldadig is dan dit woord onzes Gods, deze naam, die van de eeuwige Rotsteen". Zo mogen wij elkander dan op wekken om op de Here te ver trouwen, bij Wie geen verande ring is of schaduw van omke ring. Zo mogen wij aan Hem vasthouden, ook als alles ons ont valt. Want Hij rekent met de eeuwigheid. Waar wij heden schijnbaar door Hem vergeten rijn. zullen wij later ervaren hoe trouw Hij, onder die verlaten heid, ons heeft vastgehouden en liefgehad. Moog de wereld ook .vergaan, Zijne trouw blijft eeuwig staan: Wat ooit wank'len moog of wijken, Zi)n verbond zal nooit bezwijken. 'UHt «KUtiw Bijbel» Dagboekje".) H. Heijboer; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: Geen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. G. J. Pontier, van Vlissingen. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. P. C. L. de Jager, van Raams- donksveer. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur leesdienst; 4.30 uur Ds. A. Kuijper, van Axel. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK ZaamslagGeen opgave, GEREF. GEMEENTE Vlooswükstraat Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur Leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE (Syn.). (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur «n 6 uur: Ds. A. Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Miasen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 18 JULI. NED. HERV. KERK. Schoondijke: Geen avondgebed. ZONDAG 19 JULI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Evenhuis. (Bed. H. Avondm.) Breskens: 9.30 uur Ds. J. Etjgen- daal, van Hoofdplaat. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Medew. Kerkkoor.) Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 11 uur Ds. J. EUgen- daal. iBed. H. Avondmaal.) Nieuwvliet10 uur Ds. Joh. Brezet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement.: 9.30 uur Eerw. heer Iz. Verduijn, van Breskens. Schoondijke: 11 uur Ds. M. de Jong, van Groede. Sluis: 9,30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. (Bed. H. Avondmaal.) Zuidzande: 11 uur Ds. A. C. W. tea Cate, van Cadzand. dit wel meevallen. Geen van de regeringspartijen voelde ook maar iets voor een kabinetscrisis in de gegeven omstandigheden. Bovendien betrof het hele debat niet een of meer ingediende wetsontwerpen, maar slechts de voornemens, welke de regering koesterde met betrekking tot lo nen, huren, belastingen en sub sidies. Hoofdzaak was wel de da tum van ingang der huur- en melkprijsverhoging. Invoering hiervan per 1 januari 1960 zat zeer velen dwars en met name uiteraard de vakverenigingen. Deze laatste oefenden trou wens ook scherpe kritiek op huns inziens onvoldoende motivering van het regeringsstandpunt in zake de mogelijkheden tot doel bewuste verruiming van de be stedingen. In tegenstelling tot de regering meenden zij, dat deze mogelijkheden zich sinds de tot standkoming van het S. E. R- advies duidelijk in gunstiger zin hebben ontwikkeld dan bij de be cijferingen van het Centraal Planbureau was geraamd. Of de toeneming, van de wel vaart inderdaad zo groot is als velen suggereren, blijft de vraag. Een bekend weekblad schreef (en verluchtte deze uitspraak met il lustraties): „Neem een handje vol guldens, doe die in een plas tic zakje, blaas dat op, en gij hebt wat progressieve economen „wel vaart" noemen". Pensioen, Putte, crematie, onweer Volgens het wetsontwerp, dat de ministers Toxopeus, Zijlstra en Van den Bergh bij de Tweede Kamer hebben ingediend, zullen de ambtenaren voorlopig in to taal een bijdrage van 7 voor hun pensioen moeten betalen. Dit komt voor de meeste vertegen woordigers van deze categorie neer op een verhoging van hun pensioenpremie. Daarom is de regering nu voornemens, hun een salarisverhoging toe te ken nen gelijk aan het bedrag waar mee de pensioenpremie zal toe nemen. Onder de vele gevallen van roof, moord, misdaad in het al gemeen, zijn er nu en dan bijzon der tot de verbeelding spreken de. Dit was ook het geval bij het drama in Putte (N.-B.waarbij drie personen, de huisbewoners, de heer en mevrouw T„ en de 24-jarige marechaussee K. allen door revolverschoten om het le ven kwamen, terwijl althans aan vankelijk van een vierde man, die in het spel zou zijn geweest, geen sprake was. De Tweede Kamer heeft zon der hoofdelijke stemming een wetsontwerp aangenomen, waar bij de wet op de crematie zodanig werd gewijzigd, dat de wens tot verbranding van zijn lijk voor taan kan blijken uit een nota riële akte of uit een eigenhandig geschreven, gedagtekende en on dertekende verklaring. Van uiter ste wil of codicil wordt niet meer gesproken. Verschillende plaatsen in ons land werden getroffen door hevige onweersbuien, soms ge paard gaande met hagelstenen zo groot als duive-eieren en met zeer krachtige windstoten. Ge volg: blikseminslag, brand, om gewaaide bomen en schade aan gewassen en percelen. Maar het is voor velen een verademing, dat aan de tropische temperaturen althans voorlopig een eind is ge komen. Expeditie, overleg, afscheid De wetenschappelijke expeditie naar het Antares-gebergte op Westelijk Nieuw-Guinea heeft nu eindelijk haar oorspronkelijke doel bereikt: zowel de oostelijke als de westelijke top werden be klommen. De toppen bleken lager te zijn dan aanvankelijk werd vermoed. Nu staat de Julianatop nog op het programma. Het Duits-Nederlandse over leg, dat al vele maanden gaande was, is thans op hoog niveau voortgezet. Van Nederlandse zijde namen er aan deel de mi nisters van Buitenlandse Zaken en Financiën Luns en Zijlstra, van Duitse zijde hun collega's Von Brentano en Etzel. Er is op nieuw vooruitgang in het over leg geboekt, maar de heren zijn nog niet gekomen tot een oplos sing voor alle hangende kwes ties. Het ziet er naar uit, dat de grenscorrecties bij Elten onge daan zullen worden gemaakt. Daar tegenover zullen de Duit sers met hun herstelbetalingen vlotter voor de dag komen dan tot nu toe het geval was. In de Dollart-Eemskwestie zoekt men een compromis. Het bezoek van koning Boude- wijn van België aan ons land is een succes geweest. De vorst nam vorige week zaterdag in Limburg afscheid van de Neder landse koninklijke familie, om weer naar zijn land terug te ke ren. De banden tussen België en Nederland zijn opnieuw verste vigd. (Nadruk verboden). AMERIKAANSE RAKET ONTPLOFT. Een raket van het type Juno 2, waarmee de Amerikanen een verkenningssatelliet de ruimte hadden willen insturen, is don derdag bij de lancering op Cape Canaveral ontploft. Van de basis, waar vandaan de raket gelanceerd zou worden, stegen zwarte rook en vlammen op, die gevolgd werden door een ontploffing. De 24 meter lange raket kwam nog geen 45 meter van het blokhuis vanwaar hij werd afgevuurd, op de grond terecht. De raket had een 41% kilo zware satelliet de groot ste die de Amerikanen tot nu toe voor lancering gereed heb ben gemaakt in een elliptische baan om de aarde moeten bren gen. De satelliet had o.m. gege vens moeten verzamelen over de kosmische straling. De raket was nog maar enkele meters gestegen toen zij ont plofte. In het blokhuis bevonden zich 55 mensen op hut ogenblik van de ontploffing. De dikke be tonnen muren van het huis ge- schermden hen tegen de vlam men en de gloeiende stukken metaal van de uiteenvallende raket. De Juno 2 is het type raket dat gebruikt is orn de Pionier op 9 maart jl. in een baan om de zon te brengen. De satelliet die donderdag de ruimte inge schoten had moeten worden, zou de naam „Verkenner 6" hebben gekregen. (Advertentie) Ondanks de bergen was het gemiddelde van Maus Catsonides I op 16,5. Algemeen klassement van de Mobil Economy Run 1959, gereden over 2201,5 KM van Luik, door de Alpen naar Biarritz 1 Dyna Panhard 2 Citroen ID 19 3 Citroen ID 19 4 Dyna Panhard 5 Citroen ID 19 6 Citroen ID 19 7 Dyna Panhard 8 Citroen ID 19 9 Citroen ID 19 10 Wolseley Toch was er grote con currentie in deze strijd. 54 Wagens zijn gestart. Hieronder waren 24 ty pen, verdeeld over 16 verschillende merken. 1 op 21.2 1 op 16.5 De Belgische minister van Economische Zaken. Van der Schueren, heeft donderdagavond in een persconferentie waarin hij een toelichting gaf op de door het parlement goedgekeurde wetgevende maatregelen inzake de economische en financiële problemen, hun toepassing en resultaten, verklaard, dat zich geleidelijk een verbetering in de economische toestand van het land voordoet. De aanpassing van het bedrijfsleven aan de ge meenschappelijke markt blijft echter nopen tot een grote in spanning op het gebied van de structuurwijzigingen en het con- (Advertentie) De landverdeling in Irak Tien boeren hebben vrijdag tijdens een plechtigheid ten zui den van Bagdad uit handen van premier Kassem de eigendoms bewijzen gekregen van land dat deel had uitgemaakt van een landgoed. In totaal 1.200 boeren kregen bij deze eerste verdeling van het landhervormingsplan samen 4.000 ha. Kassem opende tevens een mo deldorp. De boeren waren zicht baar ontroerd toen zij de bewij zen ontvingen en sommige kus ten Kassems hand. Twee waren vrouwen in zwarte gewaden en gouden ringen door hun neus. Een functionaris zei: „Een jaar geleden zou het zeer ongewoon zijn geweest indien een vrouw land was gegeven. Thans zijn zij de gelijken van de mannen". De plechtigheid ging gepaard met een vurige demonstratie van trouw aan Kassem die eer der de eerste steen had gelegd van een nieuwe universiteit aan de rand van Bagdad. Deze uni versiteit zou de grootste van het Midden-Oosten worden. 'T IS OM TE HUILEN, DAT niet iedereen weet, dat geregeld gebruik van Esso Extra Motor Oil de levensduur van de motor aan zienlijk kan verlengen. Door volmaakte smering, zelfs direct na de start: extra vermogen, extra bescherming, extra zuinigheid. Uok voor net tanken even denken I Goed zo, stop bij Esso, want MET ESSO BENT U BETER UIT! - «wh]'- whAXt- V v, -v.v.-.v.lvXv; .vwvifc-Nv.v. currerend vermogen van de Bel gische kostprijzen, zo zeide de minister. Op het gebied van de struc tuurwijzigingen dienen door sa mensmelting, concentraties, her groeperingen en uitbreidingen, ruimere en meer concurrerende produktie-eenheden tot stand te worden gebracht die met de pro duktie-eenheden van België's partners kunnen worden vergele ken. Dit betreft vooral de basis sectoren kolen, ijzer en staal. Voorts dient de industrieproduk- tie zich weer op de ontwikke lingssectoren (autonijverheid, electronica, petrochemie, huis houdelijke apparaten) te richten, terwijl voor de kleine en middel grote bedrijven tot een ruime specialisatie en rationalisatie dient te worden overgegaan. Sedert acht maanden heeft de regering de verwezenlijking van dit programma stelselmatig voortgezet en door de goedkeu ring van de wetten inzake de sa mensmeltingen, de investeringen, de aanwakkering van het be drijfsleven, de aanmoediging der investeringen, de aanzienlijke of algehele vermindering der be lastingen op de verwezenlijkte en opnieuw geïnvesteerde meer waarden is de eerste stap ge daan. Dit zal nog voor het einde van het jaar worden aangevuld door de oprichting van de ge westelijke investeringsvennoot schappen en van een nationale investeringsvennootschap. De regering beoogt met deze wetten de oprichting van bedrijven in de ontwikkelingssectoren te be vorderen en geenszins gestrande of meer en meer achteruitgaande bedrijven kunstmatig in leven te houden. De Franse nationale vergadering en senaat Het aantal leden van de Franse nationale vergadering en de Franse senaat is verminderd na de installatie op woensdag van de senaat van de Franse gemeen schap, een adviserend orgaan van 284 leden. De nationale ver gadering heeft na het uittreden van de afgevaardigden uit de twaalf Afrikaanse gebieden van de gemeenschap 522 leden. De Gaullistische Unie voor de nieuwe republiek heeft 212 afge vaardigden, gevolgd door de con servatieven met 118. In de senaat die thans 307 le den telt, hebben de conservatie ven 73 zetels. De Gaullisten heb ben slechts 44 afgevaardigden. De economische expansie in West-Duitsland zal in de komen de maanden voornamelijk door een tekort aan arbeidskrachten worden beperkt. Dit wordt ge zegd in een rapport, gepubli ceerd door het verbond van de Westduitse instituten van econo misch onderzoek, dat er voorts de nadruk op legt, dat een ver hoging van de arbeidsprodukti- viteit met het oog op dit tekort aan arbeidskrachten van groot belang is. Vele van de nieuwe in vesteringen der Westduitse in dustrie hebben verhoging van de produktiviteit ten doel. De bouw nijverheid, die voorheen het grootste gedeelte van de econo- De roman van een Nadruk verboden. „Dat laat me koud!" zegt Mascha energiek. „Dan moet jij me maar door de moeilijkheden heen helpen. Niemand hoeft te weten dat ze een wolvin is. De meeste mensen zijn toch te dom om een wolf van een herders hond te onderscheiden. En ik doe Lupa niet weg, ik heb ze nu tien jaar, ik houd van haar en ik kan niet leven zonder dat dier!" „Goed!" zegt hij. „Dan blijft ze. Ach, het zal ook wel gaan. Ik heb er in ieder geval niets op tegen. Doch nu gaat ze tot de aanval over: „Maar nu wil ik wel eens weten of dat nou allemaal waar is wat je me gisteren verteld hebt hoeveel ik verdien en zo..." Zwijgend gaat Joan naar zijn kastkoffer, opent die en haait een actentas te voorschijn. Meteen staat Mascha naast hem, graait in zijn papieren, trekt een la open, die vol ligt met zijden overhemden, pyama's en sokken. „Je zit fijn in je spullen!" knikt ze bewonderend. „Dat hoort er zo bij!" zegt Joan. „Jij zult heel wat meer hebben!" „Hoe dat zo?" „Een vrouw heeft nu eenmaal internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT meer kleren nodig dan een man," zegt Joan droog. „Koop jij die voor me?" vraagt ze opgewonden. „Ja! AUes wat je maar enigs zins nodig hebt: zijden onder goed, bontmantels, reiscostuums, avondjurken, nieuwe leren kof fers, en dan natuurlijk sieraden!" „En lakschoentjes en zij den kousen en glacé hand schoenen?" valt ze begerig in. „Die had ik al meegerekend!" zegt Joan dodelijk ernstig. „En wat zijn dat?" vraagt ze, naar de actentas grijpend. „Dit zijn afgewerkte contrac ten. Daar kun je aan zien, wat ik voor gages gemaakt heb!" Hij legt zijn las op tafel en spreidt een aantal papieren voor haar uit. „Hier, Savoy, Londen, zó veel pond; Scala en Wintergar- ten, Berlijn; Kristalpalast, Leip zig; Deutsches Theater, Mün- chenzóveel Goudmark; Al- hambra, New-York; Eremitage, Chicagozóveel dollar!!" Mascha komt overeind, opwin ding kleurt haar wangen, haar ogen schitteren: „Verdraaid het is waarwis en waarach tig waar!" En als een kind in het rond springend, klapt ze in de handen van blijdschap. Joan bladert verder in zijn con tracten en denkt met een inge houden lachje: „Ik zal je wel temmen, kleine uitgehongerde zigeunerkat!" Een foto slingert tussen de pa pierenMascha heeft haar al te pakken. Reclame: Liljol en Joan in Apachencostuum. „Wie zijn dat?" vraagt Mascha verbaasd. ,.Ik natuurlijk, Mascha, ik met mijn vroegere partner. Dat is het nummer, dat we gaan bren gen, Apachendans. Zoiets heb je toch wel eens meer gezien?" Ze schiet in de lach. Wat zie je d'r uit! Net als een boef, net een bandiet van de film! En was dat je partner nou?" Ze kijkt of ze de hele foto verslin den wil. „Niet veel soeps, zeg! Dat lijkt nou nergens naar een onbeduidend, dom blond ge zicht „Mascha!" zegt Joan, op zijn tenen getrapt. „Niet soms? Geloof maar heus, dat ik er beter uit zal zien!" re pliceert ze, de foto terugwer pend op haar plaats. „Ik hoop het," zegt hij, zich over zijn papieren buigend, om even later te verbeteren: „Of liever: daar ben ik van over tuigd!" Hij onderdrukt daarbij het ge voel dat in hem opkomt: Eigen lijk heb je Liljol verraden als de eerste de beste! Mascha geeft hem echter niet veel gelegen heid op deze gedachte door te gaan, want reeds vaart ze ach ter hem los. terwijl hij de papie ren wegbergt in zijn koffer: „Maar dan moeten we vandaag nog de benen nemen, vandaag nog weg zien te komen uit Wenen!" „Dat kan!!" zegt hij. overeind komend. „Dat lijkt ook mij het beste. Zeg maar waar je naar toe wilt, Mascha, naar Londen of naar Berlijn?" Ze schudt zo wild het hoofd, dat de zwarte haren voor haar ogen fladderen. „Ik wil weg. maar ik wil ergens heen waar zon is. Ik wil naar het Zuiden, waar het warm is, waar een blauwe hemel is en waar je niet loopt te bibberen van de kou ik heb de laatste weken genoeg kou geleden." Hij ziet haar verbaasd aan, doch gaat gewillig op haar voor stel in: „Naar het Zuiden? We zouden naar Egypte kunnen gaan. Maar daar is het om deze tijd van het jaar abnormaal duur, bovendien is het daar veel te heet om te repeteren... Naar Zuid-Amerika? In Rio is het wel heerlijk zo tegen het begin van de winter, maar ik weet niet wat voor een boot we krijgen. Als we aan boord niet kunnen repeteren, zijn we weken en we ken kwijt, waar we niets aan hebbenMaar we kunnen tenslotte toch ook naar Italië gaan! Goed? Dan zullen we... niet naar Rome, nee, naar Mi laan gaan! We hadden eigenlijk een vliegtuig moeten nemen, maar ja, je zit met dat dier, hè? Enfin, dan gaan we maar met de trein!" En meteen heeft hij zijn spoor boekje te voorschijn gehaald, hij zoekt en zoekttot hij na enige tijd opkijkt en zegt: „Dat komt net mooi uit: even voor twaalven vannacht gaat er een trein, dan zijn we morgenochtend in Milaan. Goed zo?" En zij, weer op haar divan hoekje zittend, knikt: „Zo is-t-le best! Naar Milaan!" (Wordt vervolgd.) mische expansie in de bondsrepu bliek voor haar rekening had ge nomen, zal waarschijnlijk niet in het oude tempo blijven groeien, voornamelijk doordat er niet vol doende geschoolde arbeiders kunnen worden aangetrokken. In het rapport wordt verder opgemerkt, dat de stijging van de prijzen van fabrieksprodukten en diensten tot dusverre is ge compenseerd door dalingen van de prijzen van landbouwproduk- ten. Daar landbouwprodukten schaarser worden, is het eohter niet waarschijnlijk, dat de prij zen hiervan op het huidige lage niveau zullen blijven. De kansen op handhaving van het bestaande prijsniveau in West-Duitsland zijn daardoor ongunstiger ge worden. Er zullen meer land bouwprodukten worden inge voerd en de diensten zullen duur der worden. Dit kan alleen wor den gecompenseerd door een goedkopere produktie van de in dustrie, maar volgens het rap port valt het te betwijfelen, of dit kan worden bereikt en of een mogelijke prijsverlaging tot in de kleinhandel kan worden ver wezenlijkt. Daar de vraag der consumenten evenwel slechts in beperkte mate zal toenemen, zal de stijging van het prijsniveau niet buitensporig groot zijn. Telegramwisseling tussen Eisenhower en Kozlof President Eisenhower heeft de Sowjet-Russische vice-premier Kozlof, die een bezoek aan de Verenigde Staten heeft gebracht, een boodschap gezonden waarin hij de hoop uit, dat Kozlofs be zoek zal leiden tot een beter be grip door de Sowjet-Unie van de Amerikaanse levenswijze. Kozlof zond van zijn kant een boodschap aan de president, waarin hi.i het vertrouwen uit sprak dat het Amerikaanse volte, evenals het Russische, vrede wenst. De staalstaking in de V. S. President Eisenhower en zijn minister van Arbeid, James Mit chell, hebben vrijdag bijna twee uur van gedachten gewisseld over de staalstaking. Een woord voerder weigerde bijzonderheden mee te delen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3