Tweede akte in Genève Gladiolentelers Nog steeds geen vorderingen in Genève vaiTt Hoff De economische ontwikkeling van West Zeeuws*Vlaanderen Brand op de Mookerheide Feest op 14 juli Gesprek over Berlijn IpMHlwill Goed verzorgde publicatie van het E. T. I. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN frankerlng bij abonnement- Temeuata- Redactie-adres: Noordstraat 55—57 pixeeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2*73 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et VRIJE ZEEO ZATERDAG 18 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4731 Verschijnt uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. v*n de Sande, Teroeuzen Advertentieprijs per m» 15 et; mlnlnSOS PK advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»* advertenties)5 regels 1,Iedere regel mev 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 1® «ar. Maandag hebben de ministers van de Ver. Staten, de Sowjet- Unie, Engeland en Frankrijk, in gezelschap van hun mee-praten- rie collega's uit Oost- en We:t-Duitsland, het overleg hervat, dat drie weken was afgebroken om elkaar gelegenheid te geven, op adem te komen. En om nu eens nauwkeurig te onderzoeken, hoe ver men van elkaar afstond. Het is gebleken, dat de verschillen niet zo groot waren dat men niet tot een voorlopig compromis kon komen. De Russen willen de bezetting van Berlijn opheffen en Oost-Berlijn ten geschenke geven aan de Oostduitse republiek. Wat moet er dan met West- Berlijn gebeuren? In de eerste plaats zou dan niet meer de Sow- jet-Unie maar de Oostduitse regering controle uitoefenen op het militaire verkeer (het burgerlijke transport inspecteren zij reeds) dat door hun land naar en van West-Berlijn gaat. Verder ver langen de Russen, dat West-Berlijn een vrije en onafhankelijke „staat" zou worden, waarvan de zelfstandigheid zou worden ge garandeerd door de vroegere bezetters en de twee Duitse repu blieken. Bovendien zou dat westelijke stadsdeel militair ontwa pend en politiek geneutraliseerd moeten worden. Dat was de maximum-vraagprijs, die het Westen natuurlijk niet betaalde. VOORLOPIG AKKOORD? Maar in de zes weken, dat men in Genève heeft gepraat, heeft zich een voorlopige rege ling afgetekend. De Russen zou den nog niet het oosten van Berlijn overdragen aan de Oost duitse republiek, maar wel aan deze staat de controle geven over het verkeer. Goed, zei het Westen, maar dan onder garan tie van de vier bezetters. Bo- vendie zou West-Berlijn nog wel beheerd blijven door de Westelijke geallieerden, maar met een symbolische troepen macht, zonder kernwapens. Ver der zou men van beide kanten een einde maken aan de spio nage. In de Westelijke sector zou men geen ondermijnende activiteit meer voeren tegen de Oostduitse republiek. Men heeft wel eens West- Berlijn „een goedkope atoom bom" genoemd, ,.die de Oost duitse staat moest laten sprin gen". Van dat voornemen zou men afzien. Natuurlijk namen de Russen die concessie gaarne aan. Maar zij eisten meer: een belofte dat de status van West- Berlijn in de toekomst zou worden veranderd. „Daarover willen wij wel praten", zei het Westen, maar zonder termijn te stellen. En dan er over spre ken in verband met herstel der Duitse eenheid. Komt die, dan is het vraagstuk van Berlijn meteen ongeiost. Komt die niei dan blijft West-Berlijn door het Westen bezet tot Sint-Juttemis". OVER DUITSE EENHEID Nu is het duidelijk dat de Sow- jet-Unie niets wil weten van herstel der Duitse eenheid. Het wil Oost-Duitsland erkend zien als aparte en soevereine staat, en heeft op dit punt al het een en ander bereikt. Zo zit de Oost duitse delegatie in Genève, met dezelfde rechten als de West- duitse. Moskou handhaaft ech ter ook de stelling, dat de her eniging een zaak is van de Duit sers zelf en zei dus: „Goed, la ten wij dan een gemengde Duit se commissie vormen, met een gelijk aantal leden en stemmen van beidé kanten, en laten de Duitsers dan zelf proberen, of zij het eens kunnen worden". Nu is daar eigenlijk geen be zwaar tegen. Maar de Westduit sers eisen dat zij twee en een half maal zoveel leden krijgen als de communisten van Oost- Berlijn. Bovendien voelen zij er eigenlijk niets voor, met die Oostduitsers te spreken. En zij hebben dus bescheiden gezegd, dat de Grote Vier toch aller eerst verantwoordelijk waren voor herstel van de eenheid. Op dit punt was nog geen eenstemmigheid bereikt. En het ging er dus om, of de kwestie van de eenheid voorlopig in de ijskast zou worden gestopt van een commissie, die natuurlijk tot geen enkel resultaat komt. Want de Duitsers van Oost en West kunnen elkaar wel ver slinden, tenminste de leiders. En wat, als die commissie machteloos blijkt? Dan wil het Westen in elk geval, dat de Gro te Vier weer het heft in han den nemen, maar met volledige erkenning van de Westelijke rechten in Berlijn, en zonder dat een tijdsgrens wordt ge steld. Wordt dit voorstel aan vaard. dan verandert er dus niet veel. Behalve dan dat de Oost duitse regering min of meer er kend is als gespreks-partner en mee mag controleren wat het Westelijke verkeer over haar grondgebied betreft. NAAR TOP-CONFERENTIE? Komt men intussen tot dit resultaat, dan zou een topcon ferentie mogelijk zijn geworden. Dan zouden Eisenhower en Chroesjtsjow elkaar ontmoeten, wellicht in de Ver. Staten. Men gelooft dat de Russische premier daar erg op gesteld is en dat daarom in Genève wel een compromis valt te bereiken, althans voorlopig. Wat zou een topconferentie kunnen bereiken? Niet veel, maar wel dat men evenals bij de ontmoeting van 1955 zal be- geweld te gebxuikea om geschillen op te lossen. Dat is ieder trouwens al verplicht op grond van het Handvest van de Ver. Naties. Doch het zou niet kwaad zijn, dat nog eens te be vestigen. Een oorlog zou alle deelnemende partijen zo teiste ren. dat men van een overwin naar niet meer zou kunnen spreken. Wel heeft Chroesjtsjow tot de Amerikaanse politicus en diplomaat Harriman gezegd, dat dan de Sowjet.-Unie toch zou overwinnen, en bits gezegd „Als u een oorlog wilt kunt u hem krijgen", maar Harriman zelf heeft er bij verteld dat dit een uitval was, die afweek van de lijn van het gesprek. Hij was overtuigd, dat Chroesjtsjow even bang is van oorlog als iedereen. Waarover zou men op een „top" verder kunnen praten? Óver een veiligheidsstelsel in Midden-Europa, met een „uit gedunde zóne" waarin Berlijn zou liggen, dus over beperking van de bewapening. En over het staken van kernproeven. Zou men een klein stapje op deze weg vorderen, dan zou dat al heel veel zijn. Men kan nog wel veel meer overhoop halen, maar daarover zeker niet tot enig ak koord komen. FEEST IN IRAK Zo zal men het ook wel heb ben over het naburige Oosten. Het zou niet kwaad zijn als de twee „blokken" beloven, geen van tweeën zich politiek of mi litair daar te mengen in ge schillen. Dan blijft natuurlijk de wedijver op economisch en propagandistisch gebied be staan. De laatste tijd wegen daar de twee concurrerende partijen tegen elkaar op. Wat de politie ke beïnvloeding betreft, die is sterk geworden in Bagdad (Irak), maar generaal Kassem zou daar nu een einde aan wil len maken, en hij staat op be hoorlijke voet met de Britten. Op 14 juli vierde Frank rijk feest. Het kan niet bogen op enige invloed in het nabije Oosten, maar hoopt de Frans- Afrikaanse „zwarte" gemeen schap tot een sterke bondge noot te maken. In elk geval zijn de spanningen op het ogenblik in 't nabij Óósten niet zo groot als verleden jaar om deze tijd, toen Amerikanen en Britten hun troepen zonden naar Liba non en Jordanië. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) De vier ministers van Buiten landse Zaken te Genève hebben vrijdag aan een lunch voor het eerst sedert de hervatting van hun overleg op maandag infor mele besprekingen gehouden. In de villa van de Franse minister, Couve de Murville, kwamen zij. ieder met twee adviseurs, bijeen. Westelijke functionarissen zei den na de lunch, die ongeveer 2'/i uur duurde, dat zij een ge voel van pessimisme hadden. Er waren geen vorderingen ge maakt. Men had gehoopt dat na de drie voltallige vergaderingen die vrijwel geen resultaten had den opgeleverd, vooruitgang zou worden geboekt. CASTRO AFGETREDEN? Volgens het Cubaanse dagblad „Revolueion" heeft dr. Fidel Castro zijn ontslag als premier ingediend. Het blad schreef, dat het be kend was dat de premier „zeer ernstige en gegronde redenen" had voor zijn besluit. Volgens welingelichte kringen te New York zou Castro zijn af getreden om persoonlijk aan de komende conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken der Amerikaanse republieken te kunnen deelnemen. Deze confe rentie wordt begin augustus te Santiago in Chili gehouden. Ook wordt aan de mogelijkheid ge dacht, dat Castro nu zijn ontslag heeft ingediend om later door de bevolking te kunnen worden te ruggeroepen. De secretaris-generaal van de Cubaanse arbeidersfederatie, Sal vador David, heeft alle arbeiders opgedragen aan het werk te blij ven als de officiële bekendma king wordt gedaan. Zij moeten zich niets aantrekken van even tuele s»kingsoproepen van „vijanden der revolutie". De broer van Fidel Castro, Raul, die hoofd van de strijd krachten is, heeft als nationale leider van de „beweging der 26e juli", de bevolking tot kalmte aangemaand. Fidel Castro, die 31 jaar is, werd op 13 februari premier na dat zijn opstandige beweging het bewind van president Batista omvergeworpen had. De ministers besloten echter maandag weer samen te lunchen, op dezelfde basis als deze eerste maal en met de Brit Lloyd als gastheer. Ook zal men op ver zoek van de Sowjet-minister, Gromyko, dinsdag een voltallige vergadering houden. Men. sprak thans voornamelijk over hetzelfde vraagstuk als tij dens de voltallige bijeenkomst van donderdag: de mogelijkheid van een tussentijdse regeling voor Berlijn. In Westelijke kringen werd ge zegd dat het de vraag is of de conferentie nog lang kan duren indien de sfeer niet verbetert, maar er is op het ogenblik nog geen sprake van afbreken der besprekingen daar dit pas de eerste besloten bijeenkomst in het tweede stadium van de on derhandelingen was. Een Sowjet-woordvoerder stel de tegenover de Westelijke uit latingen een optimistischer ver klaring: de ministers hadden een goed gesprek over essentiële zaken geiiad, dat beter was dan tevoren. Hij deelde het Westelij ke pessimisme niet. In kringen, die nauw contact onderhouden met de Westduitse delegatie, verklaarde men dat minister Von Brentano van plan is om spoedig contact op te ne men met Gromyko. Gromyko heeft vrijdagavond m uur geconfereerd met de Oostduitse minister van Buiten landse Zaken, Bolz en Lloyd heeft gesproken met Von Bren tano. Het Amerikaanse congres en Genève De Amerikaanse democraat Humphrey, lid van de senaats commissie voor buitenlandse aangelegenheden, heeft donder dag in de senaat een ontwerp resolutie ingediend, waarin ener zijds het standpunt van de rege ring 1en aanzien van de Geneef- se conferentie volledig wordt on derschreven en anderzijds „de vriendschap van het Amerikaan se volk voor het volk van de Sowjet-Unie wordt bevestigd. Humphrey verzocht het voorstel met algemene stemmen aan te nemen, omdat daaruit zou blijken dat de Amerikanen geheel achter hun regering staan. (Advertentie) BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED serkrijgbaar bij: NOG GEEN REGELING IN HET VERSCHIET VOOR DE AMERIKAANSE STAALSTAKING Groot aantal werklozen bij vervoersbedrijven ais gevolg van de staking De staking in de Amerikaanse staalindustrie duurt voort zon der dat een regeling in het ver schiet ligt. Als gevolg van de sta king, die een half miljoen arbei ders omvat, zijn reeds ongeveer 25.000 personen bij vervoersbe drijven en bij de leveranciers van kolen en erts werkloos gewor den terwijl verwacht wordt dat dit aantal tegen het eind van deze maand met 50.000 zal zijn geste gen. Er dreigt momenteel tevens een slaking te ontstaan in de Amerikaanse aluminiumindus- trie. De vakvereniging van staal- arbeiders telt 31.500 leden die in dc aluminiumindustrie werkzaam zijn en voor deze leden heeft de bond dezelfde looneisen gesteld als onlangs door de staalindustrie zijn verworpen. De aluminium industrie heeft toegezegd de looneisen te zullen bestuderen. De lopende contrarten met de aluminiumprodueenten vervallen op 31 juli a.s. De Amerikaanse A. F. L./C. I. O. de federatie v Amerikaan se vakverenigingen, heeft zijn volledige steun gegeven aan de staking der staalarbeiders. De eerstvolgende bijeenkomst der beide partijen zal op maan dag a.s. worden gehouden. Hier bij zal een bemiddelaar van de overheid aanwezig zijn. Men is niel erg optimistisch over de re sultaten van deze besprekingen. De Engelse drukkersstaking De werkgevers en werknemers in de Britse drukkerswereld heb ben donderdag bij hun overleg te Londen ..enige vorderingen gemaakt". Besloten werd de on derhandelingen maandag a.s. voort te zetten. Intussen zal er echter in zes subcommissies over verschillende kwesties van ge dachten worden gewisseld. De drukkersstaking duurl thans vier weken. Honderdduizend mensen, duizend provinciale bla den en 4000 drukkerijen zijn er bij betrokken. Predikant schoot in de roos Het bestuur van een Protes tants kerkgenootschap in Verden West-Duitsland) heeft de pre dikant Helmut Buck gevraagd zijn ontslag in te dienen omdat hij zich liet kronen tot „schut- terskoning" nadat hij bij een plaatselijke schietwedstrijd de eerste prijs had gewonnen. De schietclub heeft daarna een resolutie aangenomen die naai de Protestantse bisschop van Hannover zal worden gezonden. Hierin wordt gezegd dat het tot aftreden dwingen van de predi kant een inbreuk zou betekenen op zijn constitutionele rechten ais burger. BOUWVAKVAKANTIE 1960 De bedrijfsraad voor het bouw bedrijf heeft bekend gemaakt, dat de bouwvakvakantie voor het volgende jaar, 1960, zal val len van 9 juli tot 18 juli en v,an 30 juli tot 8 augustus. De eerste periode is de vakan- tietijd voor werknemers ten noorden van de lijn Rijn, Lek, Nieuwe Maas, Oude Maas, Har- telsekanaal en Brielsc Maas, met dien verstande dat de gehele ge meente Arnhem en de gehele gemeente Rotterdam behoren tot deze groep. De tweede periode is voor werknemers ten zuiden van deze lijn. Deze vakantieperiode zijn bepaald in overleg met de ande re grote bedrijf scentrales, ter bevordering van de vakantie- spreiding. In opdracht van de Vereniging van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, weike ver eniging daartoe in staat werd gesteld door ruime subsidies van de zijde der gemeenten, heelt liet Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland (het E.T.I.) een keurig verzorgd en fraai ge- illustreerd boekwerkje liet licht doen zien, dat een gefundeerd overzicht geeft ran de mogelijk heden, «elke dc economische ontwikkeling ran West Zeeurvs- Vlaanderen biedt. In het voorwoord beschrijft drs. M. C. Verburg, de directeur van het E.T.I.hoe in de Vereni ging van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers de wens naar voren kwam in ruimere kring aandacht te vragenvoor de ontwikkeling van hun West Zeeuwsvlaams gebied. In over leg met het E.T.I. werd een be roep gedaan op een aantal Zeeuwse deskundigen, die ieder op hun terrein een prae-advies uitbrachten. Het E.T.I. heeft deze rapporten op uniforme wij ze bewerkt en buitengewoon overzichtelijk in een vlot ge schreven boekje neergelegd. Als streekrapport, zo lezen wij in het voorwoord, bevat het, naast een inventarisatie van wat de streek op velerlei terrein te bieden heeft, een aantal redelijke verlangens, die het welvaartsni veau van het gehele gewest kun nen verhogen. Deze verlangens zullen tegenover de belangen van een groter geografisch ge heel nauwkeurig moeten worden afgewogen, bijv. ten aanzien van het vraagstuk der vaste oever verbinding. Het rapport krijgt een breder reliëf, omdat het aansluit bij een soortgelijk onderzoek, dat mo menteel voor het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen wordt uitgevoerd. DE DESKUNDIGEN. De volgende deskundigen heb ben hun medewerking verleend: J. Bom, technisch opzichter visserijen; K. van Dijk, hoofdin specteur-directeur van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoor ziening in Zeeland; ir. J. A. Hae- nen, rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen; ir. J. J. van Hennink, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en N.W. Brabant; K. Later, rijksinspecteur voor het verkeer in Zeeland; dr. C. de Galan, econoom bij het L. E. I.; G W. Oskamp, directeur provin ciale V.V.V. en drs. M. C. Ver burg, directeur van het E. T. I, DE DOELSTELLING. Met de vordering van de werk zaamheden tot uitvoering van het Deltaplan en de toekomst plannen ton aanzien, van de zee- navengedrijvigheid aan het Sloe en in de kanaalzone Terneuzen Gent, lükt Westelijk Zeeuws- Vlaanderen in meerdere of min dere mate aan de aandacht te ontsnappen. Dit is enigszins begrijpelijk, omdat het hier een tamelijk ge- isoleerde streek betreft, die zich in hel oosten bedreigd ziet door de agglomeratieve kracht van een zich ontwikkelend industrie gebied en in het zuiden afge schermd wordt door de grens met België. DE BEVOLKING. Het zielental van West Zeeuws- Vlaanderen bedroeg in 1880 ruim 25.200 en in 1950 bijna 27.400. Sedert 1920 is er practisch al leen in Oostburg en Breskens van enige groei sprake geweest (circa 50 Schoondijke en Aardenburg vertonen een groei van enkele procenten. De andere gemeenten gingen alle achteruit en wel van 10 tot 25 Zonder de toeneming van de bevolking in Oostburg en Bres kens met 2543 zou het inwoner tal zelfs met 1769 zijn gedaald. Bovendien is er een regionaal vertrekoverschot. REMEDIE? Zoals overal elders leeft in West Zeeuws-Vlaanderen de wens naar expansie, d.w.z. de stagnatie te doen plaats maken voor expansie. Voor activiteiten van welke aard ook, is een groeiend inwo nertal echter een eerste vereiste. Daarom bestudeert het rap-nort de mogelijkheden met betrekking tot de verschillende bestaans- bronnen. Achtereenvolgens wor den dan de land- en tuinbouw, de visserij, het vervoer, de indu strie-ontwikkeling en de recrea tie aan de orde gesteld. DE RECREATIE. Recreatie en toerisme vormen een belangrijke bron van inkom sten. Het bezoek van binnen- en buitenlandse vakantiegangers zal in de toekomst stellig nog toe nemen. (Advertentie) Wij nodigen U uit voor een bespreking over de perspec tieven van de gladioicnkultuur in Zeeuws-Vlaanderen. Hierover zal het woord voeren JAN OOSTDAM van de Coöp. Bloembollenvereniging H.B.G. te Lisse op WOENS DAG 22 JULI a.s. des namiddags 14 uur in Hotel „DES PAYS BAS", NIEUWSTRAAT, TERNEUZEN en 's avonds 7.30 uur in Hotel „ZEELANDIA" te KOEWACHT. Op de Mookerheide tussen „De Biselt" en de Piasmolen ter hoogte van de uitspanning „Die Swaere Noodt" heeft don derdagmiddag brand gewoed in dicht struikgewas en heidebe- groeiing. De brandweren van Nijmegen, Mook, Groesbeek en Overasselt namen aan de blus sing deel, evenals 150 militai ren" die in Nijmegen gelegerd zijn. Plus minus 50 hectare na tuurschoon werd door het vuur verwoest. Vrijdagmorgen is de brand weer er in geslaagd de heide brand bij Mook te bedwingen, nadat het reeds een gehele nacht in bos en heide gewoed had. Bij onderzoek van de schade is gebleken zo maakt de Nijmeegse politie bekend dat 100 ha, voornamelijk heide grond, verloren zijn gegaan. Het geblakerde gebied ligt tus sen Biessel bij Groesbeek en de Piasmolen ten zuiden van Mook. De politie neemt aan. dat onvoorzichtigheid in dit druk door toerichten bezochte gebied, de oorzaak van de brand is ge weest. Het brandt nog op de Mookerheide. De brand op de Mookerheide. die vrijdagmorgen bedwongen scheen, is in de loop van de dag opnieuw opgelaaid en de brand weren waren er omstreeks zeven uur vrijdagavond nog niet in ge slaagd het vuur te stuiten. Het aantal militairen, dat helpt bij het biussisingswerk, is inmiddels aangegroeid tot. 800 man. Met het oog op de komende vierdaag se zijn de kazernes in Nijmegen ontruimd en liggen de militairen in bivak op de Hcumense heide. De brandweerkorpsen van Mook, Nijmege.», Overasselt en Groes beek blijven waakzaam, ook wan neer, zoals enkele malen ge beurd is, het vuur gedoofd schijnt. Steeds ontstaan echter nieuwe vuurhaarden. Omstreeks zeven uur vrijdagavond naderde het vuur de rijksweg Nijmegen— Venlo. Do bewoners van een drie- tal huizen zijn gewaarschuwd, dat hun woningen door het vuur worden bedreigd. De nodige voorzorgsmaatregelen zijn hier genomen. Nog steeds ligt er verborgen oorlogstuig in deze omgeving en dit brengt extra gevaar mee bij het blussingswerk. Kogels en handgranaten ex ploderen van tijd tot tijd bij tien tallen. Men graaft brandgangen, bomen worden geveld, struiken gerooid ®bn tegenvuren aange legd. Alles probeert men om de brand te stuiten, doch tot nu toe zonder volledig succes. Ook voor de stimulering' van het meerdaagse bezoek aan de kust worden richtlijnen gegeven. Zo zou de aanleg van een betere wegverbinding in dp vorm van een boulevard van de Belgische kust achter de duinen om naar Retranchement, eventueel door te trekken tot de boulevard van Breskens voor een verdere ont wikkeling van het verkeer van grote betekenis zijn. Meer aandacht dient te wor den besteed aan het uitbreiden van nieuwe vormen van logies- accomodatie, als caravanterrei nen en bungalowparken. De prijzen der hotels zijn voor velen te hoog, al liggen die prti- zen nog iets lager dan in het bui tenland. STUDIEMATERIAAL. Het boekje bevat een massa nuttig studiemateriaal. Bij het lezen ontkomt men hier en daar niet aan de indruk, dat de rap porteurs zich wel eens ongewild aan „toekomstmuziek" te buiten zijn gegaan. Maar dat is een eigenschap, zonder welke de stedebouwkundigen en industrie ontwerpers schijnbaar niet kun nen werken en die in elk geval de bewoners van het betrokken gegied met hun neus boven op de mogelijkheden plaatsen. De „samenvatting met aanbe velingen" brengt een schat van gegevens, die een idee geven van de ernst, waarmee de des kundigen hun onderwerpen heb ben aangepakt. Als we er de plaats voor had den, zouden we die hele samen vatting in ons blad overnemen, zo belangrijk en zo belangwek kend is de stof die erin verwerkt wordt. We moeten ons helaas beper ken en we kunnen daarom vol staan met de hoop uit te spre ken. dat deze uitgave in vele handen zal komen. Hei werkelijk fraaie boei*- werkje brengt ten overvloede enige typisch Zeeuwse foto's, die het geheel nog aantrekkelijker maken. Vooral die van het strand te Cadzand, van het Oostburgse gemeentehuis, de kade te Sluis en de vissershaven van Breskens zijn juweeltjes van fotokunst, die men zo zou uitknippen om ze achter glas aan de wand te han gen. De Vereniging van burgemees ters en secretarissen in West Zeeuws-Vlaanderen en het E.T.I. kunnen met voldoening op deze uitgave neerzien. Wij hopen van harte, dat de doelstellingen, wel ke er in neergelegd zijn, althans voor een deel gerealiseerd kun nen worden. Ook West Zeeuws-Vlaanderen is zijn plaats onder de zon waard ZONNIG EN WARM Een langgerekt hogedrukge- bied strekt zich thans uit van N.W.-Rusland naar Frankrijk en heeft van daaruit weer verbin ding met een bij de Azoren gele gen maximum. Een depressie die zich bij IJsland bevindt, beïn vloedt wel het weer boven de Britse eilanden, waar vrijdag hier en daar wat regen viel, maar dit storingsgebied breidt zich maar zeer langzaam naar, het oosten uit. Het weer blijft daarom beheerst door het ge noemde hogedrukgebied. zodat het ook vandaag droog, zonnig en warm zal zijn. Alleen aan de kust kunnen zeewinden de warmte iets temperen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond. Aanhoudend droog Droog, overwegend zonnig er» warm weer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. ZONDAG 19 JULI Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. n.m. 0.39 1.67 1.14 1.42 1.54 2.22 2.04 2.32 MAANDAG 20 JULI v.m. n.m. Breskens 1.30 1.55 Terneuzen 2.05 2.30 Hansweert 2.45 3.10 Walsoorden 2.55 3.20 op onder op onder Juli. i 18 4.40 20.51 19.06 3.03 |9 4.41 20.50 19.56 4.07. 20 4.42 20.49 20.38 5.17

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1