Adres van Werknemers-Vakcentrales over regeringsnota Bouwondernemers over regeringsnota Prot.-Chr. werkgevers over regeringsnota Binnenlands nieuws HEIMWEE NAAR JOANA J>insifag 14 juli 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Het. verschil van opvatting tussen de vakcentrales over de vorm van het te voeren loonbe- leid een verschil, dat ge noegzaam bekend is verhin dert niet, dat bij alle centrale organisaties van werknemers een groot ongenoegen bestaat met betrekking tot de door de regering aangekondigde maat regelen alsmede terzake de procedure welke de regering zich daarbij voorstelt. Zij me nen dan ook tegen dit beleid ten krachtigste stelling te moe ten nemen en zij waarschuwen voor de uit het voorgestelde be leid voortvloeiende sociale en economische gevolgen. Aldus de inleiding van een adres dat een overlegorgaan, gevormd door het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Arbeiders Bewe ging en 't Christelijk Nationaal Vakverbond, zaterdag aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben ge zonden. De drie vakcentrales hebben dit adres opgesteld na een ernstig onderling beraad over de jongste regeringsnota Keizer van Ethiopië in Moskou Op een ontvangst ter gele genheid van het bezoek van de keizfer van Ethiopië aan Mos kou heeft de Russische premier Chroesjtsjef, verklaard dat bei de landen een handelsovereen komst hebben getekend die voorziet in een aanzienlijke uit breiding van de handel. Op grond van het handels akkoord. dat volgens Tass op het beginsel van meest begun stigde is gebaseerd, zal de Sow- jet-Unie o.a. machinerieën en andere metaalprodukten leve ren, terwijl Ethiopië huiden, aardnoten en oliehoudende za den zal sturen. Bovendien zullen de Russen in Addis Abeba een middelbare chool voor duizend leerlingen bouwen en de benodigde mate rialen hiervoor leveren. Voorts zullen zij de medische uitrus ting schenken voor een zieken huis dat in de Ethiopische hoofdstad wordt gebouwd. Als persoonlijk geschenk krijgt kei zer Haile Selassie van de Sow- jet-regering een speciaal uitge rust vliegtuig van het type II- joesjin-14. Geheimzinnige voorwerpen boven de Stille Oceaan De bemanning van drie pas sagiersvliegtuigen van de „Pan American Airways" hebben za terdag tussen Honoloeloe en California „niet-geidenticieerde vliegende voorwerpen" waar genomen die zich zeer snel ver plaatsten. De voorwerpen, die een zeer helder licht verspreid den, waren omgeven door klei nere lichtende voorwerpen. De berichten over de waarne mingen werden enige tijd door de Amerikaanse militaire auto riteiten opgehouden. Communisten steunen regering van Soekarno De Indonesische communisti sche partij heeft maandag be kendgemaakt, dat zij het pro gramma van het nieuwe kabi net zal steunen, doch kritiek zal uitoefenen op „elke daad, die tegen de wensen van het volk ingaat." In een verklaring van de secretaris-generaal van de PKI Aidit, wordt gezegd, dat de par tij elke handeling van de rege ring, die tot voordeel van het volk is, zal steunen. „Elke daad van een minister, die de be langen van het volk schaadt, zal zeker niet door de commu nistische partij en het Indone sische volk worden goedge keurd." aldus de verklaring. Politieke waarnemers in Dja karta vatten deze verklaring op als een aanduiding, dat de PKI de steun aan president, Soekar no zal voortzetten, zelfs nu hij geen communisten in zijn rege ring heeft opgenomen. In Bogor zijn inmiddels maandag 21 van de 25 nieuwe onder-ministers beëdigd. Overdracht van bedrijven in Indonesië De Indonesische coöperatieve raad heeft bekendgemaakt dat hij al het. mogelijke zal doen om de 25.000 kleine plattelands- bedrijven, die eigendom zijn van buitenlanders, na 1 januari i960 te kunnen overnemen. De regering te Djakarta heeft oe eigenaars voor de keuze ge steld hun winkels of bedrijfjes over te dragen aan Indonesi- sch^ coöperaties of zakenlieden pf hun zaken te sluiten m.i.v. 1 Januari 1960. Het grootste deel van deze ondernemingen is eigendom van Chinezen. Volgens berichten uit de pro vincies dragen vele Chinezen hun zaken over aan hun zonen °f familieleden, die in Indone sië zijn geboren, om zo hun be drijven te redden. De bevelhebber van het Indo nesische leger in Noord-Suma- tra heeft met krachtige maatre gelen gedreigd tegen iedereen die betrapt wordt op het smok keleo van rubber uit het land. inzake enkele hoofdpunten van het sociaal en economisch be leid in de naaste toekomst. Scherpe critiek hebben de vakcentrales op de huns in ziens onvoldoende motivering van het regeringsstandpunt in zake de mogelijkheden tot doel bewuste verruiming van de be stedingen. In tegenstelling tot de regering menen zij, dat deze mogelijkheden zich sinds de totstandkoming van het S.E.R.- advies duidelijk in gunstiger zin hebbep ontwikkeld dan "bij de becijferingen van het Cen traal Planbureau was geraamd. Deze gunstige ontwikkeling heeft met name betrekking op het verloop van de uitvoer en van de produktie. In het S.E.R.- rapport wordt de uitvoer voor 1959 zes procent hoger geraamd dan voor 1958. De realisatiecij fers over de maanden januari tot en met mei 1959 geven, vol gens de centrales, echter reeds een stijging van circa twaalf procent aan. Dat de regerings nota deze ontwikkeling niet vermeldt, betekent huns in ziens dan ook een belangrijke vertekening van de werkelijk heid. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de Nederlandse bond van bouwondernemers commentaar geleverd op die afdeling' van de regeringsnota van 25 juni, waarin het wo ningbouwbeleid besproken wordt. De bond dringt aan op het zo spoedig mogelijk tot standkomen van een op de bouw van arbeiders- en goed kope middenstandswoningen afgestemde subsidieregeling. De bond zegt zich in grote lij nen te kunnen verenigen met het doel van de regering het scheppen van normale omstan digheden op het gebied der wo ningvoorziening, waaronder wordt begrepen het wegnemen van de belemmeringen op het gebied van de huurprijsbeheer- sing, woonruimteverdeling en subsidiëring. De bond toont zich voorts verheugd over het voornemen van de regering om een zodanig subsidiestelsel te ontwerpen, dat de particuliere bouw zich ook kan richten op de bouw van arbeiders- en goedkope middenstandswonin- NA HET KONIJN DE KANGOEROE. De Australische weidevelden, die eens door de konijnen-legers werden geteisterd, worden thans door de kangoeroe bedreigd. Hele horden van deze „spring-in-het- velds" grazen de beste weiden kaal en hebben sedert de oorlog het land reeds zeker een miljard gulden gekost. De veehouders hebben bij de regering aangedrongen op gelijk soortige maatregelen tegen de kangoeroes als destijds tegen de konijnenplaag zijn genomen met gebruikmaking van het myxoma- tose-virus dat miljoenen konij nen heeft weggevaagd en het gras op de weiden terugbracht. Volgens schattingen van vee houders zouden er in het westen van Nieuw-Zuid-Wales een twee miljoen kangoeroes rondhuppe len die met elkaar de kost voor een vier miljoen schapen opeten. Twee minuten stilte in West-Duisland Bij overheidsdiensten en in vele fabrieken en kantoren in de Duitse Bondsrepubliek en in West-Berlijn heeft het werk maandag op het middaguur twee minuten stilgestaan om er de ministers van Buitenlandse Zaken in Genève aan te herin neren, dat de Westduitse bevol king vrijheid voor Berlijn wenst en hereniging in vrede en vrij heid. Ook de radio nam twee minuten stilte in acht. Het ini tiatief tot de actie is uitgegaan van het verbond van vakver enigingen. gen, waarbij de bond vooraf gaand overleg met de bedrijfs leven aanbeveelt. De bond deelt mee, met de regering van mening te zijn, dat niets moet worden nagelaten om de bouw kosten te verlagen. In dit ver band wordt opgemerkt, dat ver eenvoudiging van de bouwvoor schriften noodzakelijk is. Voorts wordt aanbevolen het meer ra tioneel en in overleg met het bedrijfsleven ontwerpen van uitbreidingsplannen. Ook verla ging van de aansluitingskos- ten vcoor woningen wordt aan bevolen en tenslotte verlangt de bond verlaging der kosten van het bouwrijpmaken van grond door een billijker verde ling der lasten over oude en oude en nieuwe woningen. De zaak Glezos Een Grieks echtpaar heeft zijn getuigenis die een voorna me rol moest spelen in het pro ces tegen de Griekse verzets held Glezos ingetrokken met de verklaring dat dit getuigenis „onder psychologische druk" tot stand was gekomen. De 36-jarige Manolis Glezos, die een nationale held werd toen hij in 1941 de Duitse ha- kenkruisvlag van de Acropolis verwijderde, staat op het ogen blik voor een krijgsraad in Athene terecht op beschuldiging van medewerking aan spionage voor communistische landen Het echtpaar Doliante had ver klaard dat hij op 16 en 18 augustus van het vorige jaar in hun huis de vermeende leider van een spionagegroep, Con- stantine Kolliyiannis. had ont moet. Zondag echter zeiden zij dat op die datum niemand hun huis had bezocht. Een functionaris van de Griekse veiligheidsdienst, Sa kellariou. ontkende zondag dat hij „psychologische druk" op het echtpaar had uitgeoefend. Emigratie naar Australië De Australische minister voor Immigratie, A. R. Downer, die pas in Adny is teruggekeerd van een reis door Europa, heeft maan dag in Melbourne verklaard dat Australië in dc komende 12 maan den 11.000 Duitse en 15.000 Nc- d- 'landse immigranten hoopt aan te trekken. Ons land, aldus mi nister Downer, is er zeker van dat er steeds meer emigranten uit dc Scandinavische landen en West-Duitsland naar Australië zullen komen, hoewel de West duitse regering weinig sympathie heeft voor emigratie van haar onderdanen. Minister Downcr verklaarde voorts dat er meer activiteit in de vorm van bijstand nodig is om dc 15.000 Nederlanders naar Australië te laten komen. In het orgaan van het ver bond van protestants-christe lijke werkgevers in Nederland, „De Werkgever", wordt com mentaar geleverd op de rege ringsnota. Het eerste, dat vol gens deze commentaar opvalt is, dat de regeringsnota op en kele belangrijke punten afwijkt van het S.E.R.-advies. De oor zaak hiervan is, zo wordt ge zegd, dat de economische situa tie sedert de vaststelling van het S.E.R.-advies. naar het oor deel van de regering is gewij zigd. „De regering' ziet de situatie zo, dat bij de huidige en te ver wachten autonome ontwikkeling van de bestedingen de moge lijkheden tot doelbewuste ver ruiming daarvan wezenlijk be perkter moet worden geacht dan zou blijken uit het S.E.R.- advies. In onze economie tekent zich een duidelijke verhoging van het ontwikkelingstempo af. Als gevolg daarvan zijn de ra mingen in het S.E.R.-advies tot op zekere hoogte achterhaald en moet nu reeds erop worden toe gezien dat niet opnieuw een tegenover aan de royale kant geacht. In het blad wordt er voorts waardering over uitgesproken dat de regering thans zelf de knoop heeft doorgehakt, hoe wel het georganiseerd bedrijfs leven over deze aangelegenheid in tegenstelling tot andere dergelijke aangelegenheden zijn oordeel niet heeft kunnen geven. Het blad veronderstelt dat wellicht het langdurig overleg, dat aan de vaststelling van de huurbijslag 1957 in de Stichting van de Arbeid, is voorafgegaan en waarbij ten slotte toch de regering' de be slissing moest nemen, aanlei ding is geweest tot deze reso lute houding. Tenslotte wordt gezegd, dat ten aanzien van de voorgestelde voortzetting van de tijdelijke belastingmaatregelen een vol doende duidelijk beeld van de overheidsfinanciën, waardoor deze beslissing zou kunnen worden gedragen, ontbreekt. Van een inkrimping van de overheidsuitgaven wordt niet gerept. Het verdient aanbeve- toestand van economische over- ling, zo schrijft „De Werkgever" spanning gaat optreden," zo wordt in de beschouwing ge zegd. Na een korte beschouwing over de verschillen tussen de regeringsnota en 't S.E.R.-advies schrijft „De Werkgever" dat de verlaging van het percentage waarmee de huren verhoogd zullen worden van 25 tot 20 moeilijk te verdedigen valt, doch tegen de achtergrond van de ontwikkeling der economi sche situatie echter wel ver staanbaar." De compensatie van de huur en van de gedeeltelijke melkprijsverhoging wordt daar- deze voorstellen niet af te han delen zonder dat een duidelij ker inzicht in de overheidsfi nanciën is verkregen. Het blad besluit met de opmerking, dat bij alle kritiek niet dient te worden vergeten, dat onze economie zich thans in een be slissend stadium bevindt: het gaat er om het evenwicht, dat na de overspanningen van de jaren 19551956 is bereikt, te bewaren. De gevaren die in de huidige ontwikkeling van de economie schuilen worden in de regeringsnota duidelijk aange geven, aldus „De Werkgever." SLACHTOFFERS DRAMA-PUTTE BEGRAVEN Onder zeer grote belangstel ling heeft maandag te Bergen op Zoom de uitvaart, gevolgd door de begrafenis, plaatsgehad van de stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw L. TestersLeenaars. de twee slachtoffers van het nachtelijk revolver-drama, dat zich vorige week in de nacht van woensdag op donderdag in het grens- plaatsje Putte heeft afgespeeld. De kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, waar pas toor Kuipers met. assistentie van twee kapelaans de plechti ge uitvaartdienst celeDreerde, was geheel gevuld Met de fami lieleden van de overledenen en het personeel van de firma Tes ters waren onder meer aanwezig burgemeester Stuij en oud-bur gemeester Hofland van Putte, de divisiecommandant van de Koninklijke Marechaussee, over ste Tneijsen en majoor Spronck, districtscommandant van Terneuzen, die de districts commandant van Bergen op Zoom vertegenwoordigde. Ook op de R. K. begraafplaats waar de stoffelijke overschot ten werden bijgezet, in de fa- miliegraikeldei, was grote be langstelling. Hier werd het woord gevoerd door de heer M. Testers, een oom van het slachtoffer, die een dankwoord sprak voor de belangstelling en in felle bewoordingen de daad schilderde van de moordenaar, die daarmee het wapen der Marechaussee, een keurkorps dat het predikaat „Koninklijke" had verkregen, naar zijn me ning wel grote oneer heeft aan gedaan. Hij dankte God dat de kinderen in de bewuste nacht niet naar beneden waren geko men, waar de moordenaar, naar zijn overtuiging, alles zou heo- ben gedood wat voor hem -kwam. VINGER AFGERUKT Een ontstelde automobilist kwam zaterdagavond aan het po litiebureau Marconieplein te Rot terdam vertellen, dat hij tijdens het bijvullen van olie onder dc motorkap van zijn auto een vin ger had gevonden. Dit klopte met een ongeval, dat de politie reeds ter ore was gekomen. Een 12-jarige knaap uit de Grote Visserijstraat was n.l. bij het spelen gestruikeld en met de rechterhand in een gat bij het linkerspatbord van een gepar keerde auto geraakt. Hierdoor was de rechter wijsvinger afge- kneld. DODELIJK ONGEV AL Maandagmorgen te ongeveer half acht is het 8-jarig dochter tje van de weduwe Brouwer te Soest op de Rijksweg, welke door de gemeente Soest loopt, door een militaire truck met oplegger overreden en op slag gedood. Het kind, dat niet op het fiets pad doch bij de berm van de weg reed, begon bij het naderen van de militaire wagen te slin geren en viel onder het rechter- achterwiel. GEVANGENE UIT HUIS VAN BEWARING TE AMSTERDAM ONTSNAPT Uit het huis van bewaring III, het vroegere Lloydhotel aan de Oostelijke Handelskade te Am sterdam, is zondag in de late na-avond een gedetineerde, de 32-jarige classificeerder P. van D., ontsnapt. Een stijl uit het traliewerk van zijn cel in het souterrain aan de achterzijde was vernield. Vermoedelijk heeft hij deze doorgezaagd. De man was in het huis van bewa ring opgesloten in afwachting van zijn overbrenging maandag naar Hoorn waar hij een korte gevangenisstraf, een maand, moest ondergaan, die hem enkele jaren geleden voorwaardelijk was opgelegd doch kort geleden De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 37) (Nadruk verboden.) „Geweldig!" zegt ze hoofd schuddend. „En hij was volko men nuchter! Tot dusverre heeft nog nooit een man het van hem gewonnen, weet je. Als-t-ie ze niet met de eerste de beste slag kapotgeslagen had, nam hij ze te pakken en kneep hun ribbekast in elkaar. En jij komt hier even en slaat 'em finaal uit zijn fatsoen. Maar je bent natuurlijk vlugger clan hij en je hebt lef.Je bent niet bang van hem.... de anderen kregen al de bevert als-t-ie naar ze keek!" Joan geeft haar een arm. „Enfin, 't is gebeurd, Mascha!" zegt hij. „Max is nu van de baan. kom mee Doch ze blijft staan en maakt zich los: „Wat nou, kóm!?" vraagt ze opgewonden. „Nu kom je met me mee, Mascha. We gaan even naar mijn hotel, bellen een wagentje en rijden samen naar Wenen. Wij met zijn beidjes, Mascha. Wil je niet mijn partner zijn? Wil je niet met me mee?" „Nee!" schudt ze energiek het hoofd. „Onmogelijk! Als ik nu met je mee zou gaan wist Max binnen een uur waar ik uithing. Dan zou-d-ie ons allebei ver moorden!" „Dat zou hem niet glad zit ten, dat heb je gezien, Mascha! Maar ik heb toch niet voor een lolletje met hem gevochten. Het ging toch om jou? Ik wil dat je meegaat, je moet met me dansen „Dat wil ik ook wel," zegt ze met een begerige lach. „Maar eerst moet je me alles nog eens precies vertellen en die con tracten moet ik ook eerst zien. Je moet me vertrouwen we zullen het volgende doen: Jij gaat naar Wenen terug, nu nog, morgen vroeg, 't kan me niet schelen wanneer, ik wil 't niet eens weten, dan kan ik niks verraden ook. En morgen kom ik. Absoluut! Daar kun je van op an! Waar woon je? Kan ik gewoon naar je huis komen?" „Natuurlijk, Mascha. Ik woon vlak tegenover Circus Renz. Daar is dat bekende artisten- pension van Gillis Fray." „In orde!" zegt ze snel. „Dat vind ik wel. En ik kom beslist. Je kunt er op rekenen. Maar wanneer weet ik nog niet pre cies." „Ik blijf morgen de hele dag thuis, Mascha. Vraag maar naar Joan, de danseur." „Voor mekaar!" zegt ze, haar vingers in zijn hand leggend. „Ik kom vast. Hoef je niet aan te twijfelen. Maar denk er om, als we tot een accoord komen, kunnen we niet in Wenen blij ven!" „Hoeven we'ook niet!" zegt Joan. „Wat mij betreft reizen we morgen naar het buiten land." „Ik zal wel wat verzinnen, morgen weet je hoe of wat. En dat van die kleren is toch waar, hè? En van die schoenen en handschoenen en van die sieraden en zo....?" „Zoveel als je maar wilt, Mascha!" „Ik kom!" zegt ze, hem de hand drukkend. „Ik kom abso luut! Wel te rusten!" Dan maakt ze zich uit de voeten, een deur slaat dicht en Mascha is verdwenen. Joan steekt een verse sigaret op en vervolgt onbekommerd zijn weg. Hij gaat niet naar het ho telletje terug, hij zwalkt doel loos door de nacht. Hij kan immers toch niet slapen en die wagen kan hij net zo goed mor gen laten komen. Hij is tevreden en zeker van zijn zaakMascha beliegt hem niet, morgen komt ze naar hem toe. En morgen, om dezelfde tijd van nu, zitten ze misschien al naast elkaar in een snel trein, een vliegtuig, of aan boord van een schip. Het is eigenlijk allemaal zo eenvou dig: Joan heeft geld, geen haan die er naar kraait of zijn eerste tournée van Londen uit begint, van Rio, van Peking of Cairo! Binnen de vier weken kan hij weer op de Bühne staan. Joan heeft een partner, Joan weet, dat zijn nummer met Mascha beter wordt dan het ooit geweest is. Joan de danseur steekt de handen diep in de zakken van zijn overjas. Partnerdenkt hij. Ze bewondert je. Joan zet zijn hoed af, hij krijgt het benauwd. Hij komf aan een zijweg, die dicht met bomen begroeid is en zacht omhoog glooit. Joan buigt deze laan in en slentert opwaarts. Dan, als een felle dissonant, suist eensklaps rakelings een steen zo groot als een vuist aan het hoofd van Joan de danseur voorbij. Joan draait snel om twintig meter voor hem staat de reus, Max, de man in het wollen jak De danseur bezint zich geen ogenblik, stormt op hem af, bukt onder het lopen een tweede steen scheert vlak over hem heen rukt een hand schoen uit zijn zak, werpt die met een sprong naar de ban diet, die hem met wijduitge- strekte armen aan iedere knuist schittert in het lanta renlicht een boksbeugel staat op te wachten. Eén moment deinst de Goli ath terug voor het vreemde pro jectiel, dat hij in het halfduis ter niet direct herkent. (Wordt vervolgd.) in een onvoorwaardelijke was omgezet. Zijn overbrenging naar Hoorn, waar alleen,korte straf fen worden geëxecuteerd, hield alleen verband met het plaatsge brek in het Amsterdamse huis van bewaring. Direct nadat de ontsnapping was geconstateerd werd de poli tie gealarmeerd, die onder lei- c!in~ van de officier van justitie mr. W. Tonekens met haar on derzoek is begonnen. BGEKOERIJBRANDEN In ..De Tike" in de gemeente Smaliiiigeiland (Fr.) is maan dagmorgen, waarschijnlijk tenge volge van kortsluiting, de nog nieuwe boerderij van de veehou der S. H. de J. gedeeltelijk afge brand. Door de gunstige wind richting bleef het woonhuis ge spaard. De schuur, waarin een grote hoeveelheid hooi en ge droogd gras was opgeslagen, brandde geheel uit. De brand weer uit Drachten moest het wa ter van grote afstand aanvoeren, waardoor het blussingswerk be moeilijkt werd. De boerderij was verzekerd. Om half elf brak tengevolge van hooibroei brand uit in de boerderij van de veehouder J. B. in de buurtschap Wolscmer Ket ting bij Sneek. De brand werd ontdekt, terwijl de familie koffie zat te drinken. De brandweer uit Sneek bestreed het vuur, maar de schuur brandde geheel uit. Het hooi en een tractor gingen verloren. Een motorrijwiel, enke le fietsen en een geit werden ge red. Ook hier bleef het woonhuis gespaard, dank zij de gunstige wind. De heer Boersma was eveneens tegen brand verzekerd. ONGELUK BIJ HET ZWEMMEN De 21-jarige ongehuwde tim merman Jan Blom is bij het zwemmen in een te ondiepe beek gedoken. Hij sloeg tegen dc zand laag, waarbij één der nekwervels is gebroken. Ook de rugwervels bleken ernstig te zijn beschadigd, met het gevolg dat al zijn lede maten geheel zijn verlamd. Voor zijn leven wordt gevreesd. HAGELSTENEN ALS DUIVK-EIEKEN Nadat het aanvankelijk erg broeierig was, ontlastte zich bo ven Assen zaterdag na de mid dag een flinke donderbui, die evenwel weinig regen bracht. Even later kwam uit het zuiden een dreigende lucht opzetten, waarna zich een hevige bui ont lastte, die veel hagel meebracht. Er vielen stukken ijs naar bene den, vaak nog dikker dan duive- eideren. De mensen vluchtten van de straat af. Er werd bijzon der veel groen van de bomen ge slagen en zelfs kwamen jonge vruchten op de straat terecht. Dit duurde ongeveer zeven tot acht minuten en toen kwamen er ial van telefoontjes binnen bij de politie, dat er nog al enige schade was aangericht. Veel rui ten en dakpannen moesten er aan geloven. FABRIEK UITGEBRAND Zaterdagmorgen is in Tiel de fabriek van kleinmeubelen van de heer W. van Uden door een uitslaande brand vernield. Waar schijnlijk ontstond in de afdeling spuiterij de brand. In een mini mum van tijd stond het bedrijf in lichterlaaie. De vlammen vonden in de grote houtvoorra den en diverse lakken gretig voedsel. Hoog laaiden de vlammen op en er dreigde gevaar voor om liggende woningen, die echter ■behouden konden blijven. Naast een grote hoeveelheid grondstof fen zijn ook door de brand ontel bare afgewerkte produkten, die op zolder waren opgeslagen, ver loren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Een achttal werkne mers is door deze brand zonder werk gekomen. BIJ BEDRIJFSONGEVAL OMGEKOMEN. Vrijdag omstreeks half elf heeft zich in Den Haag achter een perceel aan de Derde van Kunststraat een bedrijfsongeval voorgedaan, waarvan de 51-jari- ge timmerman-aannemer A. H. uit Loosduinen het slachtoffer is geworden. Bij het volgens dc politie onoordeelkundig laten zakken van ongeveer 1000 kg wegende betonnen spuitput werd de heer H. getroffen door een vallende balk. Hij overleed ter plaatse. NOODWEER IN GRONINGEN Een hevig noodweer zoals het noorden van ons land de laatste jaren niet heeft gekend, heeft zaterdagmiddag een klein gebied in de direkte omgeving van de stad Groningen geteis terd. Er vielen tijdens een he vig onweer hagelstenen ter dik te van duive-eieren. In Middel- bert werden een boerderij en een kapschuur, die op 500 me ter van elkaar stonden tegen de grond gedrukt. Er ontstond grote schade. De hagelstenen vernielden veel glas. Soms was het zo bar dat de mensen in de huizen angstig in een hoekje kropen terwijl de wind en de hagel de ruiten vernielden. In de gemeente Noorddijk waar het noodweer het hevigst woedde ontstond op de velden ernstige schade. Vruchten, bieten, aard appels peulvruchten en koren gewassen werden zeer zwaar be schadigd. De boeren en tuin ders vragen zich af of er van de oogst nog iets terecht zal ko men. VERDRONKEN De 8-jarige Zwolse jongen L. Overbosch is zondag in het Alme lose kanaal te Zwolle verdron ken. De knaap was aan het ka naal gaan vissen, doch toen hij niet naar huis terugkeerde waar schuwde de moeder de politie, die zondagavond omstreeks 11 uur het stoffelijk overschot in het kanaal aantrof. ONTPLOFFING IN HOOGOVENS Maandagochtend heeft zich bij de Hoogovens te IJmuiden een ontploffing voorgedaan in een warmtewisselaar van de synthe se gasfabriek. De schade bleef beperkt tot een gat in de muur met een middellijn van ongeveer twee meter en een groot aantal gesprongen ruiten; er werd nie mand gewond. De produktie van de kunstmest zal door de schade in deze gasfabriek voorlopig met 25 procent worden verminderd. BRAND IN WADENOIJEN Zondagmorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken in de machinewerkplaats van een fruitteeltbedrijf in Wade- noijen, gemeente Zoelen. Het vuur breidde zich snel uit en sloeg over op een tot garage verbouwd oud koetshuis. In de werkplaats van het fruitteelt- bedrijf, eigenaar de heer J. A. van Heerewaarden, lagen olie en benzine opgeslagen. De brandweren van Wadenoijen en Zoelen bestreden het vuur. Te gen negen uur had men het vuur bedwongen. De werkplaats en de garage, waarin sproei- machines stonden, brandden geheel uit. Een auto en een trekker heeft men kunnen red den. De schade loopt in de tien duizenden guldens. MOTORRIJDER VERONGELUKT Zondagavond omstreeks mid dernacht is de 21-jarige maga zijnbediende J. F. Westenbur ger uit Haarlem op de hoek van de Koningsweg en de Smidt van Gelderstraat te Velsen met zijn motor tegen een van rechts komende auto bus gereden. Hij werd zwaar gewond en is in de loop van de nacht in het Rode Kruis zie kenhuis te Beverwijk overleden. Zijn echtgenote, die op de duo zat, werd zwaar gewond. DRONKEN BESTUURDER STAGNEERT AUTO- EN SCHEEPVAARTVERKEER De escapades van een vol gens ooggetuigen zwaar be schonken autorijder zijn oor zaak geworden, dat voorlopig alle autoverkeer over de oude weg Rotterdam Overschie J de Zweth Delft onmogelijk is geworden en eveneens het scheepvaartverkeer van de Schie naar de Berkelse Zweth en omgekeerd tijdelijk is ge stremd. Het gebeurde zaterdagavond laat, toen de 25-jarige L. van der H., die in losse dienst is bij de melkinrichting „De Combi natie", ofschoon niet in het be zit van een rijbewijs en volgens getuigen in kennelijke staat van dronkenschap, in Overschie een grote vrachtauto van zijn pa troon beklom en daarmee in dolle overmoed aan het rijden ging. Het gevolg was, dat hij eerst tegen een muurtje reed van de R. K. begraafplaats in Overschie en vervolgens, door rijdend in de richting Delft,' van de oude Zwethbrug een basculebrug een van de steunpilaren finaal kapot reed en daarmee ook de brug ver nielde. De vrachtwagen was er in-, tussen toch al overheen, zig-' zagde in woeste vaart verder en reed, nu op Delfts grondgebied^ tegen twee geparkeerd staande auto's aan. Dit was nog niet het laatste onheil dat hij aanricht te. Ook een oplegger moest het ontgelden. Deze kwam daardoor in beweging en ramde een woonwagen. Intussen was de vrachtauto zelf dermate toegetakeld, dat! verder rijden niet meer doen-' lijk was. De beschonken berijij der sprong er daarom af en trachtte het hazepad te kiezen.' Woedende burgers beletten hem! dit en zorgden ervoor, dat hij aan de politie overgeleverd werd. Deze stelde hem in ar rest. De Rotterdamse politie waar schuwt nu allen, die gewend zijn per auto de oude verbin dingsweg Delft De Zweth - Rotterdam te nemen, dat deze weg tot nader order voor door gaand verkeer gestremd is. Ook is het voorlopig niet mogelijk te water van de Schie af de Ber kelse Zweth te bereiken. Hartoperaties bij baby's Het Londense blad „Sunday Pictorial" meldt zondag dat in drie Londense ziekenhuizen bij baby's hartoperaties zijn ver richt tijdens welke het kind tij delijk nauwelijks meer leefde. Bij de operaties is gebruik ge maakt van een nieuwe koelme- thode waarbij het lichaam niet minder dan 50° kouder is dan normaal. Het bloed wordt daar toe uit het lichaam gepompt, in een ijskast gekoeld en dan in het lichaam teruggebracht. Als het lichaam op deze wijze sterk is afgekoeld, klopt het hart niet meer en is ook de ademhaling tot staan gekomen. Op deze wijze kunnen opera ties worden verricht die onder normalere omstandigheden niet mogelijk zijn. Het patiëntje wordt weer tot leven gebracht door verwarming! van het bloed.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 9