OP STAP MET DE POSTBODE TE WATER Ilijkê wereld. Nieuwe aanpassing van de overheids- pensioenen Vlammen boven „Latijns" Amerika Brieven bestellen in de Biesbos Sowjet-raket met 2 honden Tijd der koningen" nadert haar einde Uitslag van de Merriepremiekeuring gehouden op 9 juli 1959 te Hulst Varen door de rimboe, met lieslaar zen door het slijk en uren lopen. t)insdag 14 juli 1959 DE VRIJE ZEEUW! Pagina 7 NEUZEN BU de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot be perking van het overheidspen- sioen bij geli|ktijdige aanspraak op eon pensioen krachtens de al gemene ouderdomswet of de we duwen- en wezenwet. Aangezien het overheidspen sioen van de overleden ambte naar het karakter van een vol ledige voorziening draagt, is de regering van oordeel, dat ook de invoering van de weduwen- en wezenverzekering gepaard moet gaan met een aanpassing van de overheidsweduvven- en wezen pensioenen. Volgens de huidige regeling staan de overheidspensioenvoor- 7-iemngen en de bodemvoorzie ningen los van elkaar. Pas wan neer het tot uitbetaling van de overheidspensioennen komt, Wordt, indien tevens aanspraak op bodempensioen wordt uitbe taald. Deze korting bedraagt het gedeelte van het bodem pensioen, fiat is opgebouwd in de periode, welke samenvalt met de dienst tijd, waarnaar het overheidspen sioen is berekend. Iti dit systeem wordt voor bei de pensioenen door het over heidsorgaan en de ambtenaar meer aan premie opgebracht dan noodzakelijk is. In het wetsontwerp wordt thans voorgesteld het bodempen sioen in het overheidspensioen onder te brengen. De pen sioenaanspraak van de ambtena ren wordt dan opgebouwd uit de aanspraak op bodempensioen en uit een verminderde ambtelijke pensioenaanspraak. Aangezien het overheidspen sioen naar maximaal 40 jaar dienstjaren wordt berekend en het algemeen ouderdomspen sioen naar SO premiejaren, ban een vijfde deel van het bodem pensioen niet beschouwd worden als in het overheidspensioen te zijn ondergebracht en blijft dat deel onafhankelijk van het over heidspensioen aan belanghebben de toekomen. De premie voor het bodempen sioen, berekend over het ambte lijk inkomen, zal ten laste van het ambtenlijk pensioenorgaan worden voldaan. Omdat de amb tenaren thans een gedeelte van die premie n.l. 1.15 over hun premieplichtig salaris of ten hoogste 83.32 per jaar zelf moeten betalen, betekent dit voor hen een reële inkomsten stijging. In verband niet het reeds in gediende wetsontwerp inzake de sanering van de pensioenfond sen is voorlopig gedacht aan een verhaal van de pensioenbijdrage op de ambtenaren van 7 Daar dit voor het merendeel van de ambtenaren een verho ging van liet pensioenverhaal be tekent, is de regering voor nemens een salarisverhoging 'toe te kennen, die geh.ik is aan het bedrag, waarmede het pensioen- verhaal zal toenemen. Voor e*n ambtenaar met een pensioen grondslag van b.v. 7000 bete kent dit een bruto-salarisverho- ging van 185,per jaar, welke in de pensioengrondslag zal wor den opgenomen en derhalve ook zal doorwerken in het t.z.t te verlenen overheidspensioen. De looncompcnsatie ad 5,6 voor de betaling van de premie, welke krachtens de A.O.W. ver schuldigd is, zal komen te ver vallen. De wijziging in de premie- en bijdragebetaling voor de over heidspensioenfondsen zal in ver gelijking met de huidige toestand een inkomstenvermeerdering van 45 miljoen per jaar meebren gen. Voor de overheidsorganen- werkgevers zal het onderhavige wetsontwerp, indien rekening wordt gehouden met de gevol gevan van het saneringsontwerp, een verhoging van uitgaven mee brengen, welke op 75 miljoen per jaar wordt geraamd. De Palestijnse vluchtelingen Vertegenwoordigers van ne gen organisaties van Palestijnse vluchtelingen hebben zondag in Beiroet de aanbeveling van de secretaris-generaal der Ver. Naties. Dag Hamnterskjoeld verworpen, dat de vluchtelingen moeten worden opgenomen in het economische leven van het Midden-Oosten, waaronder dat van Israël. De vluchtelingen, die voorna melijk vertoeven in kampen in Jordanië en de streek van Gaza, eisen opheffing van de staat Israël en terugkeer voor de vluchtelingen naar Palestina. De Sowjet-Unie- heeft een ra ket met twee honden de ruimte ingeschoten, zo heeft Tass be kendgemaakt. De twee dieren zijn in goede welstand terugge vonden. De eentrapsraket werd gelan ceerd op 10 juli. De twee honden en de instrumenten zijn met pa rachutes naar de aarde terugge keerd. De nuttige lading bedroeg 2.200 kilo. Zoals bekend hebben de Rus sen op 2 juli eveneens een raket de ruimte ingeschoten. In deze raket zaten twee honden en een konijn, die veilig naar de aarde terugkeerden. Een van deze honden, de „Dap pere", heeft ook de vlucht van 10 juli meegemaakt. Tass maakte, evenals bij de lancering op 2 juli, niet bekend hoe hoog de raket is gekomen. Men heeft met de lancering van 10 juli gegevens-veri? regen over de infra-rode straling van de aarde en de atmosfeer en over de elektrostatische velden. Voorts heeft men o.m. de beschikking gekregen over foto's van uitge strekte wolkenvelden. De twee vluchten zouden alle gegevens geleverd hebben, die men wilde hebben. Ongeval bij' La Courtine De legervoorlichtingsdienst meldt, dat maandagmorgen tij dens de manoeuvres bij La Cour tine bij een ongeluk met een drietons vrachtwagen van het Nederlandse leger is omgekomen de 20-jarige dienstplichtige sol daat L. de Leeuw uit Naarden. Het slachtoffer behoorde tot het transportbataljon, uit Stroe. Onlangs heeft Fidel Castro ver klaard, dat revoluties geen ex portartikel zijn. Hij zei dit naar aanleiding van de beschuldiging, dat hij en zijn beweging verant woordelij k zouden zijn voor de talrijke onlusten, die zich op het ogenblik in het midden- en Zuid- amerikaanse landen afspelen. Het gaat daarbij echter niet langer om de normale onlusten, die bij na alle Latijns-Amerikaanse sta ten sporadisch plegen te bezoe ken, maar om onlusten, die wel degelijk de kiem der omwenteling in zich dragen. Toen Castro op Cuba aan de macht kwam, voorspelden vele objectieve waarnemers, dat zijn beweging binnen afzienbare tijd naar andere landen aan de Golf van Mexico en de esraïbische Zee zou overslaan. Op het ogen blik vlamt reeds op verscheidene plaatsen het vuur. Tegelijkertijd bevindt Castro zich in het defen sief, hij moet zijn grote sociale hervormingsplannen uitstellen en heeft alle moeite, zich tegen de invloed der communisten te ver- De vonk sloeg over. In de loop van slechts enkele weken kwam het tot bloedige botsingen in Ecuador, Nicaragua en Paraguay en straatgevechten in de hoofdsteden van Argentinië en Brazilië. Karakteristiek is ech ter, dat. de onrust niet slechts in de autoritair geregeerde landen, maar ook in de staten met een democratische regering bestaat. En overal staan de studenten vooraan. Wellicht is het juist, dat-velen van deze jonge lieden, onder com munistische invloed verkeren en men kan er ook niet aan twijfe len, dat de plaatselijke commu nistische partijen een zekere rol spelen. Aan de andere kant ech ter is het onbestrijdbaar, dat de tegenstanders der bestaande re giems zich uit alle lagen der be volking recruteren en dat ook conservatieve 'elementen, koop lieden, industriëlen en intellec tuelen, onder wie bij zonder-veel artsen, juristen, leraren en amb tenaren, tot de oppositiegroepen behoren. Het zou daarom beslist ver keerd zijn, in de soms zeer bloe dige botsingen en strijd tussen enkele families, of tussen poli tieke rivalen en klieken te zien, zoals in het verleden, toen de strijd om de macht in Latijns- Amerika zich Inderdaad slechts tussen enige rijke families af speelde, het geval was. Op het ogenblik gaat "het wer kelijk om de verkrijging van de mocratische rechten, om de vrij heid van drukpers en vooral ook om een radicale verbetering van dc levensstandaard., .dep .jjegde massa van de meestal straatarme bevolking, die onder verschrikke lijke omstandigheden leeft. "Het gaat om behoorlijke sociale, voor-, zieningen, om de inrichting van ziekenhuizen, om de zorg voor zieken en ouden van dagen, om hogere lonen en een verzachting- van de krasse sociale tegenstel lingen. Privé-eigendom. Met het industrialiseringspro ces, waaraan al deze landen on derworpen zijn, en met de snelle groei der bevolking heeft zich een maatschappelijke structuur verandering voltrokken. De tijden zijn voorbij,'waarin kleine groe pen van rijkaards en officieren ren geheel land als hun persoon lijk eigendom beschouwen, waar mede naar goeddunken kon wor den gehandeld. Ook heeft zich langzamerhand een middenstand gevormd, zodat er een derde macht is, die haar politieke rechten opeist cn dit des te nadrukkelijker, waar deze groep op ontwikkelde lieden kan bogen. Daarom spelen op het ogenblik in geheel Lati.ins-Ame- rika intellectuelen uit alle beroe pen zo'n grote rol in dc politiek. En de kleur Ook eist het rassenprobleem een oplossing, want waar totnog toe slechts blanken leidende func ties bekleedden, dringen zich nu o„k de halfbloeden en de zuivere inheemsen naar vdren. Een ge heel nieuwe bevolkingslaag is zo op het toneel verschenen. Deze „nieuwe" ontwikkeling is overigens ouder dan wordt aange nomen; pas in de tweede wereld oorlog echter maakte zij zich merkbaar. En zelfs op dit ogen- blik'is zij nog geenszins algemeen onderkend, zeer tot schade van de blanken, die in deze landen eeuwen lang de eigenlijke heren en meesters zijn geweest en van wie velen ook nu nog neerkijken op dc mensen, die eindelijk hun plaats onder de zon opeisen. Maar of men het wil zien of niet, in midden- en Zuid-Amerika nadert „de tijd der ongekroonde koningen" onherroepelijk haar einde. (Nadruk .verboden.) ƒ1,— 2,50 en 1, 4,50 cn 2,50 50 KORTING ,50, ƒ2,— ƒ3,— 6,—.ƒ2,50 1. fASIA'S voor de P R IJ S KORTING KORTING 525, NU ƒ59,50 zen! o SPOTPRIJZEN KONINKLIJKE VERENIGING „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" AFDELING ZEELAND Cat. no. Naam en stamboeknummer merrie Eigenaar en woonplaats Prijs 2-Jarige merries, geboren 1957, kleine maat. 4U6 Lilly van Reigersbosch 207005 400 Erna van Axel 207046 399 Gonny van de Hogeweg 207464 412 Anny van Gretha 206387 410 Trees van Schuddebeurs 206374 40f Betsy 2Ö46\6 412a Lady 213001 397 Carta van Oudenpolder 204617 405 Azura van Willemstad 206481 M. L. M. IJsebaert—v. d. Linden, Axel A. L. Scheele, Axel L. J. M. Borm, St. Jansteen H. M. Vervaet, Westdorpe J. E. Asselman, Hontenisse Kinderen Coenen, Nieuw-Namen Gebr. Cocqheif, St. Jansteen Am. de Clercq, Zuiddorpe Kinderen F. de Jonge, Zaamslag 2-Jarige merries, geboren 1957, grote maat. 409 Mirza 206292 _396 Nita van 't Hoogland 205682 '41URf-rtb» van Alstein 203830 408- Rolly 204620 403 Cindie van Molenhoek 205033 411 Janny van de Prosper 203633 E. J. Verpoorte, Zaamslag Al. Serrarens, Osaenisse H. J. de Waal. Graauw M. L. Si." IJseKaërt—v. d. Einden. Axel F. P. Brooijmans, Hontenisse (Post: Kuitaart) Wed. M.'H. Burmv. d. Berghe, Nicu w-Namen 1 2a 2b 2c 2d 3a 3b 4a 4b 1 2a ,2b 3a 3b 424 Gerda K. 57961 3„Jarige merries, geboren 1936, kleine maat. M. L. M. IJsebaertv. d. Linden, Axel la W. Mahu, Stoppeldijk 1b Jos. van Wêsemael, Kloosterzande 2a Wed. G. C. de Deckere, St. Jansteen (Post: Hulst) 2b A. den Exlerv. d. Hooft, Axel 3a P.. A. Vereecken, Hontenisse 3b P. Maenhout, Clinge 3c 414 Brinda van Hengstdijk K. 57475 416 Gretha V. d. Kerkhoeve K. 57427 422 Wanda van Margriet K. 57966 419 Erna van de Liniehof K. 57441 417 Clarisse v. d. Buitenzorg K. 57474 429a Gonda*van Stoppeldijk K. 58108 3-Jarige merries, geboren 1956, grote maat. Ninette v. d. Stendert K, 57426 Al. Serrarens, Ossenisse Iiena van 't Hoogland K. 57425 g Margriet van Schuddebeurs K. 57478 Bertha van Steen K. 57446 Anny van Prosper K. 57494 425 427 421 426 428 Al. Serrarens, Ossenisse Gebr. C., F. en A. Strobbe, Hontenisse (Post Hulst) Jos. Dobbelaer, St. Jansteen Wed. M. H, Burmv. d. Berghe, Nieuw-Namen 432 433 430 4-Jarige merries, geboren 1955, kleine maat. Arhne- van Molenhoek K. 56258 I F. P. Brooijmans Hontenisse Vera van 't Plaatje K. 56317 F. v. d. Waart, St. .Tansteen Lia van Leon K. 56259 F. P. Brooijmans, Hontenisse 4-Jarige merries, geboren 1955, grote maat. 434 Jenny K. 56328 I Am. de Clercq 436B Carla van de Liniehof K. 56319 I Joh. Piessens, St. Jansteen 497 Honda van SI. Kruis K. 56231 I R. Doffemont, St. Jansteen 510-Jarige merries, geboren 19541949, kleine maat. 1 2 3a 3b la lb 2 458 Nadia K. 51391 459 Molly van Molenhoek K. 51370 411 Lizette van het Meerhof K. 54807 4„B Duchesse van Margriet K. 54853 4"0 Udine van Molenhoek K. 50015 461A Leonora van Steen K. 48348 4-öa Farida van Melo K. 53712 4->0A Irma van 't Hoogland K. 53686 4 B Mien van Stoppeldijk K. 54835 416 Germaine v. Molenhoek K. 54810 453 Bea van Zeegat K. 53714 414 Lucie van Graauw K. 54831 454A Gertruda d'Ahea K. 52639 448 Liza K. 54811 452A Jenny van Alstein K. 53701 451A Suzanna van Kruisdorp K. 53684 440 Quarrina van Lady K. 54994 4' B Charmante van Absdale K. 54985 Wed. M. H. Burm—v. d. Berghe Nieuw-Namen F. P. Brooijmans, Hontenisse (Post Kuitaart) J. Apers W. Brooijmans, Kuitaart le Wed. G. C. de Deckere, St. Jansteen 2a F. P. Brooijmans, Hontenisse (Post Kuitaart) Jos. Dobbelaer, St. Jansteen E. Verstraaten, Graauw Al. Serrarens, Ossenisse M. Scheele van Drie'!, Zaamslag F. P. Brooijmans, Hontenisse (Post: Kuitaart) Jos. Seghers, Clinge J. A. Freijzer—van Hoeü, Terhole (Post Hulst) R. Doffemont, St. Jansteen Gebr. C. en F; Strobbe, Hontenisse (Post Hulst) F. v. d. Waart, St. Jansteen Th. Maerman, Kloosterzande J. L. d'Haens, Clinge J. A. M. de Buck, Absdale (Post Hulst) la lb. 2b 2c 2d 2e 3a 3b 3c 3d 3e 4a 4b 4c 4d 5—lü-Jarige merries, geboren 1954—1949, grote maat. Olga van Trui K. 51461 463 Gerda van Melo K. 55012 4'KJ Stella van Reigersbosch K. 51442 4J4A Elsa K. 50045 d«A £retha v»n N'C0 K. 51459 4(4A Hilda K. 51364 46 1 Paula van Graauw K. 52646 466 Bertha K. 55002 Am. de Clercq, Zuiddorpe M. L. M. IJsebaertv. d. Linden, Axel M. L. M. IJsebaertv. d. Linden, Axel A. L. Scheele, Axel H. M. Vervaet, Westdorpe J. E. Asselman, Schuddebeurs '(Post Hulst) Aug. de Maal, Lamswaarde (Post, Kuitaart) E, J. Verpoorte, Zaamslag Merries ouder dan 40 jaar. 47r>^ ^°n!ly van Hoogland K. 46784 I Al. Serrarens, Ossenisse fnda van Cambron K. 48194 I P. Suij, St. Jansteen (Post Hulst) 4e 2a 2b 2c .3a 3b" 4a 4b de InoL* A1"'» k'?'^ rd u"Cer'f icaat A' B of C baalden, zijn aange- de lettel s A, B ot C achter het catalogusnuramer» -"J—j- vr; (van onze verlaggever) BIESBOS (P P) - „We zfjn laat. Hopelijk halen we het nog voor het vallende tij", zegt postbode Driesprong met een ernstig gezicht. Al bijna vijftien jaar vertegenwoordigt deze stoere be ambte de P.T.T. in een van de meest woeste gebieden, die ons land nog rijk is, Ie weten de Biesbos. Een land van riet en ruig ge boomte, doorsneden door een labyrint van wateren en ondiepe kreekjes. In de motorpostboot pruttelen wif de Amer af 'm de rfchting ran de Nieuwe Merwede. Het is eb. Óver een dikke twee uur zal de laagste waterstand bereikt zijn, hetgeen inhoudt, dat verschil- iencJe 'ondièpe delerr in de Biesbos niet meer te bevaren zuHen zijn. Dat betekent voor de postbode veel extra werk, want hoe het ook uitpakt, de post moet bezorgd worden bij de omstreeks veertig gezinnen, die in dit postrayon wonen. Kan de boot er niet meer komen, dan zal er gelopen moeten worden. had gehaald en vast was blijven zit ten, dan had er niets anders op gezeten dan rustig te wachten tot bij vloed het vaartuig weer losgc- HOOG WATER is voor de post bezorging in deze streken ideaal, dan kan de postboot elk huis tot op minimale afstand benaderen en hebben de bestellers betrekkelijk weinig werk, al moeten zij hier en daar toch nog wel enorme afstan den lopen in de polder. Met kennersoog monstert Drie sprong de waterstand langs de oevers. „Misschien halen we het nog In de boot zit de tweede be steller Schuilei* en aan een lijn achter de motorboot dobbert zijn roeiboot Waar Amer en Nieuwe Merwede samenkomen spring Schul- ler in de roeiboot gooit los cn trekt aan de riemen. Met deze boot met zo weinig diepgang kan hij in de nauwste en ondiepste kreken doordringen om daar zijn om streeks twintig klanten hun post te bezorgen. We zien hem tussen het riet verdwijnen en zullen deze post ambtenaar niet eerder dan laat in de middag terugzien. Over óm ondiepten ONZE BOOT gaat inmiddels verder en draait het binnenland in. „Wilt u even voorin komen staan verzoekt de brievengaarder. We voldoen aan zijn verzoek en kijken naar zijn bezorgd gezicht. „Als we hier staan, komt de achterkant van de boot hoger te liggen en kunnen we beter over de ondiepten komen", verduidelijkt hij. Nauwelijks zijn deze woorden gesproken of. we voelen een schok; schurend glijdt de bodem van de boot over de ondiepte, de motor draait op volle toeren en wolken modder en zand kolken achter de spiegelWe halen en het gezicht van de postbesteller klaart op. „Zo", zegt. hij opgelucht, „dat was maar nét We horen van hem hoe we door het oog van een naald zijn gekro pen, want wanneer de boot het niet komen was, hetgeen een tijdzerlies van vier tot vijf uur betekend zou hebben. In dat geval zouden we met de postbesteller pas laat in de avond op onze basis zijn terugge keerd. Maar het lukt. Toch is alle gevaar nog niet geweken, want dit spel moet nog enkele malen bij an dere ondiepten herhaald worden. Loods in mist en ijs MET STOMME VERBAZING kijken wij naar de manier, waarop Driesprong de postboot door de wateren stuurt. Hier in een water land zonder betonning, waar na elke meter een ondiepte kan schui len, is hij uitstekend bekend. Over al kent hij de diepten en weet pre cies waar bij de huidige waterstand zijn schip zonder risico's Kan varen. Goed, we moeten er wel eens een flinke omweg voor maken en wij zduden niet bekend met de situatie ter plaatse rustig rechtdoor gagaan en vastgelopen zijn, maar de post bode is een uitstekende loods. Toch is het dikwijls anders dan nu. Wan neer er dagenlang een dichte mist over het water hangt, moet dc boot ook varen en moet de 'Post ook bezorgd worden. Dan te het ontzet tend. moeilijk om je te oriënteren en toch moet je erdoor; dan is het echt geen spelevaart, zoals nu. En wanneer na vele dagen vorst dé Biesbos in de ban van het ijs is geraakt, de boot. er niet meer door kan, dan gaat de postbode met zijn Door nauwe, ondiepe kreek jes heeft de postboot zich geworsteld om tenslotte aan le leggen in het hart van de rimboe. tas op stap door die witte, verrade- Stil cn verlaten glibbert en. I glijdt hij over het ijs en worstelt zich door het bevroren riet's Mor gens in het donker begint hij zijn route en 's avonds komt hij met. donker thuis ,terwijl het meer dan eens voorkomt, dat hij op "o'n tocht nog een nat pak heeft gehaald. Want waar je een uur geleden over het ijs liep, daar kan het nu onbe trouwbaar zijn, door de invloed van de eb. Toch zou deze man zijn ambt niet willen ruilen voor dat van be steller in de stad. Hij is hier ge boren en getogen, het is zijn land en hij houdt van zijn werk. Het is avontuurlijk cn afwisselend. Dit leven maken wij één dag mee en we kunnen het volkomen beamen. Van blok op blok DE LAGE WATERSTAND speelt ons 1>ij de eerste klant al parten. We -kunnen niet dicht genoeg bij komen en leggen daarom de boot vast aan het uiteinde van een strekdam, gebouwd uit ruige bazaït- blokken. Terwijl de postambtenaar als een gems van blok lot blok springt en zich betrekkelijk snel voortbeweegt, martelen wij in zijn kielzog, glijdend en glibberend. Maar- tenslotte bereiken wij de riet- zoom aan de oever. We worstelen cms er door en lopen' nóg een tien minuten, waarna we het adres bereiken. De post wordt aan de vrouw des huizes overhandigd, ze koopt vijf postze gels van 12, geeft hem een brief mee voor haar zuster en we gaan weer de weg terug. Hier in dit woeste land is de postbode de vriend' van alle bewoners. Geduren de vele dagen, ja soms weken, is hij de enige schakel met dc buiten wereld, zo geïsoleerd wonen vele mensen m dit gebied. De boot wordt los gemaakt en vóórt gaat het naar een volgend adres. We leggen aan bij een dijk erf beginnen aan een forse wande ling van omstreeks een kwartier héén. Naast wat gewone post moet de postbode hier ook een „pakket je" afleveren met wat landbouw- materialen. „Tk ben maar blij, dat de P.T.Ta een maximum gewicht van tien kilo voor postpaketten heeft gesteld", vertrouwt Drie sprong ons toe, terwijl de druppel- lies onder zijn pet vandaan komen en hij in de hete zon het pak op zijn schouder draagt. Maar we wor den getroost, want bij aankomst op de hoeve wacht ons daar een heer lijk kopje Brabantse koffie. De vrouw heeft ons in de verte zien., zwoegen en de koffie klaargemaakt. - MM- Ueslaarzcn aan door het slijk om de oever te berei ken. Wier en vaarboom GESTERKT gaan we weer ver der. Klant voor klant wordt afge handeld. Soms betekent het uren lopen, dan weer varen door smalle ondiepe kreken, waar het wier om de schroef slaat en elk ogenblik ge reinigd moet worden, maar we gaan verder. Een enkele maal zet Drie sprong de motor af en grijpt de vaarboom, dan wordt de baot ge woon geduwd. En enkele bewoner heeft' een aardig gebaar gemaakt jegens de postbode en heeft aan de oever een soort privé-brievenbus geplaatst, waar de post kan worden gedepo neerd; dat scheelt de besteller uren lopen. Waar wij niet dicht genoeg on der de wal. kunnen komen, gaat. het anker overboord en gaan de lies- laarzen aan. Daar waden we door het slijk naar de oever om tenslotte dc plicht te vervullen, want besteld wordt er, - in weerwil van alle ob stakels en al gaat het slechts om één stuk, de dagelijkse krant. Elke dag móét de besteller alle klanten af, want de krant, die over de post verzonden wordt moet. gebracht wordenook al is er geen enkel an der poststuk bij. Wandelend postkantoor •WANNEER we laat, 1n de mid dag het laatste adres hebben afge werkt, treffen we midden op de Amer het dobberend roeibootje met besteller Schuller, die zijn rayon binnen in de Biesbos al klaar had en op de afgesproken plaats wacht op de postboot. De sloep wordt vastgemaakt en de besteller klimt in de' molorboot. Na een dag van hard werken, waarbij de motorboot een traject van omstreeks veertig kilometer af legde en per man ruim vier uren werd gelopen, gaat het terug naar Drimmelen, de standplaats van da post Óp het kleine postkantoortje wordt rekening en verantwoording afgelegd van deze bestelling en dat is ook wel nodig, want de postbod** is in deze streek een wandelénd postkantoor. Hij brengt -niet alleen dp post, maar verkoopt postzegels, 'girofor mulieren, boekt postwissels en wat al niet meer. Hij int de stortingen en betaalt uit en dan is er aan het vind—van de reis wel het eért andef 8f te rekenen. De volgende dag gaat hij weer op stap en zo gaat het dag in dag uit. weer of geen weer, mist, storm of ijs, de post moet. bezorgd worden (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7