Een aanslag is nog geen vonnis Charley Gaul ètappewinnaar „Maar ik zie zo tegen de reis op!" Radio en Televisie Beursoverzicht DE RONDE VAN FRANKRIJK Betekenis van een belasting-aangifte Bahamontes in de gele trui HANDBOOGSPORT MARKTBERICHTEN Gemeente Terneuzen Pagina 4 DE V R IJ E ZEEUW Dinsdag 14 juli 1959 (Van onze belastingdeskundige) MET DE INTREDE van de maand juli is er een legioen van belastingplichtigen, dat opge lucht adem haalt. liet zijn de ge nieters van inkomens, die tevens zoveel vermogen bezitten dat zij mogelijk een bedrag aan vermo gensbelasting moeten betalen. Voor hen geldt dat zij uiterlijk X april aangifte doen van het door hen voorlopig geschatte in komen over het lopende jaar. Het opzenden van een voorlo pige aangifte vóór 1 april bete kent, dat de belastingplichtige tot 1 juli gelegenheid krijgt om zijn definitieve aangifte over het aigelopen jaar gereed te maken. Velen van de genoemde groep „slachtoffers" hebben Aan die termijn-verlenging wel degelijk behoefte, want het genot van veel inkomsten en bezittingen brengt ook veie zorgen met zich, niet het minst op fiscaal gebied. Nu is dus de eerste juli voorbij en de meeste aangiften, ook van de hoge inkomens en vermogens over het jaar 1958 zijn ter inspec tie gedeponeerd. Een enkele late vogel zal nog volgen nadat hij 'n waarschuwing, aanmaning of aangetekende brief heeft ontvan gen, maar zelfs voor deze laat komers is het haast maken gera den, anders wordt t.z.t. de defini tieve aanslag nog met een boete van 5 Có verhoogd. NIET ONHERROEPELIJK WAT BE.TEKENT het doen van aangifte voor de inkomsten belasting'.'? Die vraag zullen veel zwoegers met gele en witte for mulieren zich stellen. In feite is de bedoeling van de gegevens om de inspecteurs als hulpmiddel te dienen bij het vast stellen van de aanslag. Een hulp middel dus en geen vonnis dat iemand over zichzelf uitspreekt. Het verschil tussen deze twee is, dat men een hulpmiddel altijd weer door een ander hulpmiddel kan vervangen, terwijl een von nis onherroepelijk is. Een aan gifte is dus niet, onherroepelijk. Een belastingplichtige of diens vertegenwoordige kan zich bij de aangifte in de grootte van opge geven vermogens- of inkomens bestanddelen vergissen en dit na dien ontdekken. Niets let hem om een brief naar de inspectie te zenden mot een verzoek de aan gifte op bepaalde onderdelen te herzien. Iemand kan zich vergissen in de cijfers, maar evengoed kan hij de verkeerde wijze van aangifte kiezen en later tot de ontdekking komen dat hij eigenlijk een voor deliger weg had kunnen volgen. Het is in dit geval evenzeer toe gestaan om de aangifte te her zien. Alle inspecteurs zijn nuch ter genoeg om in te zien dat ieder voor zich de voordeligste weg van zijn inkomsten- en ver- mogensopgave verkiest. VEEE WEGEN NAAR ROME BIJ ELKE gekozen weg die nen wij echter steeds binnen de grenzen van de wet te blijven. Dok deze vrijheid bezitten wij dus in gebondenheid. Een parti culier heeft niet zoveel gelegen heid om verschillende cijfergroe- péringen op te stellen, die alle betrekking hebben op hetzelfde inkomen. Anders is het met de bezitters van bedrijven en de be oefenaars van de vrije beroepen. Zij moeten zich bij hun inko- mensopgave richten naar de re gelen van goed koopmansge- bruik. Kooplieden hebben echter verschillende gebruiken, die toch alle goed kunnen zijn. Van daar de vele wegen die naar het zelfde belasting-Rome leiden. Na de aangifte volgt de beoor deling van de cijfers door de in specteur, die dan zijn aanslag Z"ndt. Tegen deze aanslag kan de belastingplichtige twee maan den lang in beroep gaan. Ook na dat de aaitslag ontvangen is kan de aangifte (en dus ook de aan slag) nog gewijzigd worden, mits men zich bij het indienen van be zwaren maar houdt aan de ge stelde termijn van twee maan den. Nadien is de aanslag niet meer te herroepen en komen wij in tie fase van de navordering. Het komt een en andermaal voor dat. een inspecteur pas la ter tot de ontdekking komt, dat de vroegere aanslag niet juist is geweest. Is de onjuistheid een gevolg van een door hem begaan ambtetijk verzuim, dan kan de inspecteur niets meer doen. Ont dekt hij, fiscaal gezien, een nieuw feit, dan mag hij navorde ren. Mag nu een belastingplichtige, als gevolg van een navordering, nog zijn vroeger gedane aangifte herzien?? Helaas niet, volgens de Hoge Raad, anders zou een navordering nog wel eens zonder financiële gevolgen kunnen blij ven. VER STREKKENDE GEVOLGEN IN EEN ARREST uit 1955 is er sprake van een dergelijk ge val. Een belastingplichtige kreeg hier een navordering als gevolg van een ontdekt verhoogd inko men. Hij wenste nu het bedrag van een vervroegd gedane af schrijving te verhogen met het bedrag van een vervroegd geda ne afschrijving, zodat por saldo zijn inkomen gelijk bleef. De Ho ge Raad bepaalde toen dat be trokkene op deze eenmaal geda ne afschrijvingskeuze niet meer terug mocht komen bij verweer tegen navordering. De gevolgen van een dergelijk arrest strekken verder dan wij op het eerste gezicht menen. Het is immers denkbaar dat navorde ring een gevolg is van omstan digheden en heffingswegen, die de belastingplichtige niet heeft gekend en die hij bjj het opstel len van de aangifte niet in zijn overwegingen heeft getrokken. Had hij er wel aan gedacht of was hij met die later gebleken nieuwe feiten wel op de hoogte geweest, dan liad hij een andere weg gekozen. In dit late stadium kan hij echter niet meer terug. Vanzelfsprekend bouwt de be lastingplichtige zijn aangifte op de bestaande uitspraken van de Hoge Raad. Het komt echter nogal eens voor dat de Hoge Raad plotseling van een lane als vaststaand standpunt afwijkt. Het nieuwe standpunt kan dan. gehanteerd worden op alle aan giften, die reeds lang vast staan en waarvan ook reeds de aanslag heeft plaats gevonden. Geen nood voor de fiscus, die kan dan naar de navordering grijpen, ter wijl belastingplichtigen vast en zeker met het gewijzigde stand punt rekening zouden hebben ge houden als zij dit vroeger had den geweten. IN EEN HINDERLAAG OP DEZE WIJZE kunnen men sen een navordering krijgen, die zij nimmer hadden kunnen ver moeden en waartoe ook de in specteur niet zou zijn gekomen ais de Hoge Raad hem daar achteraf niet bij geholpen had. Bij de zojuist aangenomen Alge mene Wet inzake de Rijksbelas tingen heeft prof. Hellema op, de geschetste gevaren gewezen, waartegen ook in de nieuwe wet geen maatregelen zijn getroffen. Hoewel de regering ue bezwa ren wel degelijk zag, meende zij dat bij tegemoetkoming eraan nog veel grol er moeilijkheden zouden kunnen ontstaan. Het schijnt dus niet mogelijk te zijn nieuwe uitspraken van de Hoge Raad alleen toe te passen op fei ten en omstandigheden die daarna voorkomen. Dit is betreu ren omdat men argeloos in een fiscale hinderlaag kan worden gelokt. In een latere uitspraak in 195S heelt de Hoge Raad gevestigd dat bij navordering geen herzie ning van de aangifte meer kan plaats vinden. Dit neemt niet weg dat wij nog lange tijd na inzen ding van de gegevens bij de in specteur om nerziening kunnen specleur om herziening kunnen aankloppen, mits wij vanzelf sprekend het goed koopmansge- bruik geen salto mortale laten maken. Dit wetende kunnen wij, wat de aangifte 1958 betreft, voorlo pig met zomervakantie gaan. Tenminste, wanneer juist vóór onze vakantiereis niet de defini tieve aanslag over 1957 in onze bus rolt. Als die tegenvalt, kan er nog veel voorgenomen vakan tiepret door bedoiven worden. Gelukkig hebben we dan nog twee maanden bedenktijd om een doeltreffend verweer te vinden. Dit laatste als balsem op de fi nanciële wonde. Drs. HERMES. .Woningraad over maatregelen bij huurverhoging De Nationale Woningraad te Amsterdam, het Katholieke In stituut voor Volkshuisvesting en het Verbond van Christelijke bouwverenigingen beide te Utrecht, hebben in een schrijven aan de leden van de Tweede Ka mer hun gedachten neergelegd over maatregelen als gevolg van een eventueel komende huur verhoging. De drie organisaties conclude ren dat een recht evenredige re ductie op de voorgenomen verla ging van de woningwetbijdragen dient te worden toegepast als overeenkomstig de voorstellen van de regering besloten mocht worden tot een huurverhoging van 20 procent. In de brief wordt ook gewezen op het gevaar dat voor nog grotere groepen van de bevolking de woningwetwonin gen onbereikbaar worden, als de maximum huurprijzen voor deze woningen niet worden voorge schreven. De suggestie wordt ge daan de woningwetwoningen slechts te verhuren aan gezinnen, wier inkomen beneden een nader te bepalen grens blijft. ,,De me dedeling van de regering over de vraag of differentiatie van huur verhoging naar gemeenteklasse moet worden toegepast, doet aan het vraagstuk onvoldoende recht. Gegeven de grote, niet objectief te motiveren verschillen in huur prijzen, verdient het vraagstuk van de differentiatie reeds thans een ernstig onderzoek", zo zeg gen de drie organisaties in hun brief aan de leden der Tweede Kamer. De hittegolf in Europa In Polen zijn zondag tijdens de hittegolf, waarin het kwik tot 35 graden Celsius opliep, tenminste 29 mensen verdronken. Er zijn tekenen die op een weersveran dering duiden. De 17e étappe heeft voor de Neluxploeg eindelijk het succes gebracht, waarop «reeds zolang was gewacht. Eindelijk liet Char, ly Gaul zich zien en het resul taat was daarmee in overeen stemming. Een ritoverwinning voor de Luxemburgse klimspecialist, die bovendien de prijs voor de strijd lustigs! e renner kreeg toegewe zen, alsmede een eerste plaats in het dagploegenklassement door een vijfde plaats van Damen en een tiende van Ernzer. Boven dien boekte Gaul op al zijn con currenten, met uitzondering van de Spanjaard Bahamontes, een tijdwinst van ruim 4% min. (bo nificatie inbegrepen). De Spanjaard was de grote overwinnaar van déze étappe. Hij WOENSDAG 15 JULI HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de kinderen; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Nederl. sol. en wa ters!.10.00 Mijn kind heeft va- cantie, caus.10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Gram.; 11.00 R.V.U.; „Vorm en kleur in de moderne kunst", door P. van 't Zelfde, (eerste lezing). 11.30 Gram.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinb. meded.12.33 Voor het platteland; 12.38 Musette ork. en soliste; 13.00 Nieuws; 13.15 Po- litiekapel13.50 In de wolken, rep.; 14.00 Holl. strijkkwartet; 14.30 Jazzmuziek met comm.; 15.00 Voor de jeugd; 16.15 Gram.16.40 Radiokoor en or- kel; 17.00 Vakantietips17.50 Regeringsuitz.Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk; 18.00 Nieuws en comm.18.20 Herhaling Rep. Tour de Prance; 18.30 R.V.U.: Kankerbestrijding; Derde le zing: De huidige stand van de kankerbestrijding in Nederland, door L. Meinsma; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Jazzfestival Loosdrecht; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Na- besch. Tour de France; 20.15 Promenade ork. en sol.; 20.55 Zoals u en Ik, hoorsp.; 21.45 Holland Festival 1959II Ta- barro, opera; 22.45 De weg naar volwassenheid, caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.50 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II.: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag; 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9 40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram 11.30 Orgelspel; 12.00 Pianoduo; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lichte muziek; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Kerkd.; 15.00 Ka- merork. en soliste; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursber.17.45 Fanfare-ork. 18.00 Gram.; 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven18.30 Gram. 18.45 Boekbespr.19.00 Nieuws en weerber.19.10 Muziekcorps; 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram.; 20.00 Pianorecital; 20.15 Gro ninger orkestver. en soliste; 21.30 De kerk in de vakantie; 22.00 Geestelijke liederen; 22.30 Causerie22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en S.O.S.- ber.23.15 Comm.23.25—24.00 Platennieuws. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram.14.00 Operettemuziek 14.55 Koersen; 15.40 Gram.; 16.00 Koersen (tussen 16.00 17.00 Tour de France.); 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Ba zuin en piano; (Om 17.20 Gram.); 17.50 De boekenmarkt; 18.00 Gram.18.10 Lekenmo- raal en -filosofie; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nieuws; 22.15 Gxam.; 22.25 Indiaanse muz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zee lieden. Televisieprogramma's NED. T. S.20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 Rep. open- luchtbad; 20.35 Spiegel der kunsten; 21.05 De Louis Blériot- race 1959; 21.15 Hun leven werd anders, documentair progr. 21.45 Gevar. progr. VL. BELG. T. V.: 19.30 Nws., act., journ. en sport; 20.00 Priesterarbeiders, T. V.-spel 21.30 Penelope, voor de vrouw; 22.00 Nieuws en journ. Farmaceutische industrie bracht uitkomst voor mensen met gevoelig evenwichtsorgaan. De bewegingen van het schommelende, slingerende en stampende schip worden door de lijders aan zeeziekte niet verdragen. De beweging van het vlieg tuig, dat plotseling enkele tien tallen meters in een zogenaamd luchtgat valt, is teveel voor het evenwichtsorgaan van de mens die aan luchtziekte lijdt. Van deze op zichzelf onschul dige afwijking de verschijn selen verdwijnen immers vrij wel onmiddellijk wanneer de patiënt weer onder normale omstandigheden komt heeft de zeeziekte, sociaal gezien, steeds de meeste betekenis ge had. Merkwaardig, doch achteraf zeer begrijpelijk, is het feit dat het woord „NAUSEA" waarmee in de geneeskunde het woord misselijkheid wordt aangeduid, letterlijk vertaald niet anders betekent dan„met een schip te maken hebbend". Op de loopplank. Misselijkheid is het meest kenmerkende verschijnsel van de kwaal die men oorspronke lijk zeeziekte noemde. Het ziek tebeeld wordt gecompleteerd door enkele andere symptomen zoals braken, hoofdpijn en ern stige algemeen onwelzijn. Precies deze zelfde narigheden kunnen zich echter evengoed voordoen in vliegtuigen: men is hier gaan spreken over lucht ziekte. In trein, personenauto of autobus kunnen deze moei lijkheden evengoed optreden hier is het begrip wagenziekte ingeburgerd. De Engelsen spreken tegen woordig van „motion sickness", de Fransen van „mal de mouve ment". Ons Nederlandse woord RAKETTEN Een voormalige officier van de geheime dienst van de Britse luchtmacht, luitenant-kolonel Asher Lee, heeft in een vraag gesprek met het Amerikaanse tijdschrift „U. S. News and World Report" als zijn oordeel gegeven dat het verschil in de ontwikkeling van raketten tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie volmaakt onbe langrijk is omdat geen van bei de landen beschikt over een betrouwbare lange-afstandsra- lcet. Al zijn de Russen nu voor, de Amerikanen kunnen de achter stand in anderhalf jaar inha len, aldus het oordeel van Lee. De raketten zijn nu in het zelfde stadium als de vliegtui gen in de jaren 1914 en 1915 toen de kansen op geslaagde vluchten niet groot waren. Het is niet belangrijk dat de Russen vijftig of honderd in tercontinentale raketten hebben en de Amerikanen maar een half dozijn of zoiets. Voor geen van beiden zijn raketten het hoofdwapen, aldus Lee. Het krachtigste wapen is, naar het oordeel van Lee, nog altijd de Amerikaanse strategi sche luchtmacht met, zijn bom menwerpers voor waterstofbom men. Hiertegen hebben de Russen nog geen doelmatig wapen kunnen maken aldus deze deskundige op het gebied van de Russische luchtmacht. reisziekte is treffender omdat er bij dit alles nog verschillen de andere faktoren in het spel zijn dan alleen het ondergaan van heftige bewegingen. Er zijn namelijk gevallen be kend waar de verschijnselen van zeeziekte reeds optreden bij het betreden van de loopplank van een boot die nog rustig in de haven ligtl De op een vroegere zeereis doorgemaakte ziekte wordt hier blijkbaar de oorsprong van angstige verwachtingen, die op zichzelf reeds in staat zijn de gevreesde symptomen op te roepen. Bij ruw weer. Sommige mensen hebben een al te gevoelig evenwichtsorgaan. Bewegingen die door een ieder zonder enige hinder worden verdragen, worden door hen als buitengewoon onaangenaam ondervonden. Hierbij bestaan grote indivi duele verschilen. De een voelt zich alleen maar wat onprettig, de ander is er al spoedig tame lijk miserabel aan toe. Ook de soort van bewegingen waarte gen de overgevoeligheid kan be staan, is tamelijk uiteenlopend. Het is ook bekend dat men sen met neiging tot zeeziekte op de duur kunnen wennen aan de schommelende scheepsbewe- gingen, maar dat behoort helaas tot de uitzonderingen. Te allen tijde zijn er zeelie den geweest, die bij ruw weer wensten, dat zij maar weer rus tig bij moeder de vrouw aan ta fel zaten. Met de nieuwe genees middelen tegen zee-, lucht- en wagenziekte wordt dat nu wel anders. De farmaceutische industrie is er namelijk in geslaagd me- dikamenten tegen deze kwaal samen te stellen. De tablecten zijn al weer lang genoeg in ge bruik om hun bestaansrecht te bewezen. Zeer tevreden. Met deze nieuwe geneesmid delen ziet het er naar uit, dat we de moeilijkheden met het evenwichtsorgaan aardig te bo ven kunnen komen en dat de reisziekte een stoornis is die niet meer behoeft te worden ge vreesd. De grote vervoersmaatschap pijen zijn er reeds toe overge gaan deze tabletten onder hun reizigers te verdelen. De resul taten zxjn steeds weer even frappant en alle partijen zijn dus zeer tevreden. Dr. II. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) STILLE DOCH VASTE MARKT De eerste dag van de nieuwe beursweek bracht weliswaar wei nig zaken, doch de stemming was aan de vaste kant. Voor de internationale waarder ging de stimulans uit van aandelen Phi lips, die vrijdag jl. in Wall Street goed voor de dag kwamen. AKU's droegen tot de gunstige stemming voor de internationale waarden bij tengevolge van de sterk gestegen winst van de Amerikaanse dochtermaatschap pij van het rayon-concern de „American Enka". De hitte van de voorafgaande dagen was op het Damrak verdwenen en hier mede was het vermoeiende ge voel van de beursbezoekers niet meer aanwezig. Toch resulteerde dit niet tot een grotere activiteit, omdat het publiek grotendeels uit de markt bleef. Het buiten land was nog wel actief maar ook hieraan moest geen al te grote betekenis worden gehecht. Parijs was gisteren en vandaag gesloten. Aangezien er hoegenaamd geen verkooporders aanwezig waren, domineerde de lichle vraag waardoor koerswinsten, t.o.v. de slolkoersen van vrijdag jl., tot stand kwamen. In AKU's ging nog het meest om door belang stelling van het publiek, de arbi trage voor Duitse rekening, en de beroepshandel. Op 36612 be droeg de koerswinst voor de AKU-aandelen gisteren circa 6 punten. Philips was op 63912 bijna 4 punten hoger evenals Unilevers op 579. Kon. Olies had den gedurende het eerste beurs halluur vrijwel niets te doen. Daarna kwamen er wat kopers opdagen waardoor de koers steeg van 155,50 tot 155,90. Hierdoor kwamen de aandelen tegen de vorige slotprijs te liggen en no teerden iets boven parileit New York. De KLM-papieren werden op de slotprijs van vrijdag gead viseerd. De druk van de verkoop van stocken Scheepvaart Unies be gint sterk af te nemen. Dit kwam de stemming voor de scheep vaartwaarden ten goede. Aande len Kon. Boot liepen op van 15714 tot 158% en boekten een koerswinst van ruim 2 punten. Scheepvaart Unies een punt ho ger op 132%. Ook de overige scheepvaartwaarden waren prijs houdend tot iets beter. De cultuurmarkt was nauwe lijks prijshoudend tot eerder iets lager bij geringe omzetten. De drukte in deze sector die eind vorige week aanwezig was, was gisteren geheel verdwenen. Op de staatsfondsenmarkt blijft het nog steeds kwakkelen. Over vrijwel de gehele linie waren de prijzen weer lager vergeleken bij die van het vorige slot. Bankaan delen doorelkaar hoger, terwijl de stemming voor locale waar den gunstig was te noemen. Prolongatie 3 pet. BEURSINDICES 9/7 10/7 13/7 Int. concerns 424.97 421.75 423.00 Industrie 214.90 215.06 215.14 Scheepvaart 151.71 151.49 152.36 Banken 173.80 174.61 175.76 Ind. fondsen 125.59 125.59 124.46 Algemeen 293.68 292.25 292.87 NABEURSKOERSEN Kon. Olie 154.50—155.00 (ƒ155.70) Unilever 573—576 (576%) Philips 635—637 (639%) A.K.U. 363—364 (364%) ging in liet kielzog van Gaul als tweede over de finish en ver overde daardoor voor de eerste maal in zijn loopbaan de „gele trui". Zijn voorsprong op num mer twee, de Belg Pauwels, be draagt ruim vier minuten, met twee zware Alpenétappes in het vooruitzicht een zeer gunstige basis voor een eventuele tour zege. Ook in het bergklassement heeft Bahamontes, die ais eerste de top van de Col du Grand Bois en de Col de Romeyere (beiden van de tweede categorie) bereik te, een comfortabele voorsprong. Een favoriet, de drievoudige tourwinnaar Louison Bobet, kan men na de rit van maandag wel als uitgeschakeld beschouwen voor de eindoverwinning. Bobet verloor namelijk ruim 7 minu ten op het eerste peloton, waarin zich o.a. Anquetil, Rivière en Baldini bevonden en ruim 11 mi nuien op Bahamontes en Gaul... Ondanks zijn overwinning be- draagt de achterstand van Gaul op gole trui-drager Bahamontes nog bijna 23 minuten. Zo op het oog een hopeloze achterstand, maar in een Tour de France is zeer veel mogelijk De uitslag: 1. Gaul (Nelux) 5.37.16 2. Bahamontes (Sp.) z.t. 3. Graczyk (Fr.) 5.40.49 4. Darrigade (Fr.) 5.40.58 5. Damen (Nelux) z.t. 6. Van Aerde (B.) z.t. 7. Padovan (It.) z.t. 8. Thomin (W.Z.W.) z.t. 9. Groussard i W.Z.W.) z.t. 10. Ernzer (Nelux) z.t. 11. Robinson (Int.) z.t. 12. Bolzan (Nelux) z.t. 13. Het gehele peloton z.t. 43. Kersten (Nelux) 5.47.33 Kozlof op weg naar Moskou De Russische eerste plaats vervangende minister-president Kozlof is maandag per vliegtuig uit New York naar Moskou vertrokken na een bezoek aan de Verenigde Staten. Algemeen klassement: 1. Bahamontes (Sp.) 89.24.36 2. Pauwels (B.l 89.28.38 3. Hoevenaers (B.) 89.28.44 4. Anglade (Cen.Z.) 89.29.27 5. Malie (W.Z.W.J 89.32.34 6. Anquetil (Fr.) 89.33.52 7. Adriaenssens <B.) 89.35.22 8. Balclini (It.) 89.36.03 9. Rivière (Fr.) 89.36.12 10. Vermeulin (N.O.) 89.43.17 11. Brankart (B.) 89.46.36 12. Saint (W.Z.W.) 89.46.51 13. Gaul (Nelux) 89.47.19 14. Banzaneque (Sp.) 89.50.35 15. Bergaud (Cen.Z.) 89.51.11 16. Dotto (Cen.Z.) 89.54.16 17. Desmet (B.) 90.00.50 18. Planckaert (B.) 90.07.50 19. Darrigade (Fr.) 90.10.29 20. Van Aerde (B.) z.t. 22. Bobet (Fr.) 90.12.54 25. Janssens (B.) 90.19.11 33. Ernzer (Nelux) 90.26.59 36. Geminiani (Fr.) 90.27.46 43. Bolzan (Nelux) 90.36.32 45. Huot (Cen.Z.) 90.39.18 56. Robic (N.O.) 90.52.45 58. Damen (Nelux) 90.53.26 65. Kersten (Nelux) 91.00.39 Bergklassement: 1. Bahamontes (Sp.) 44 pnt 2. Saint (W.Z.W.) 32 pnt 3. Gaul (Nelux) 31 pnt 4. Huot (Cen.Z.) 27 pnt 5. Rivière (Fr.) 18 pnt Het dag-ploegen- klassement: L Nelux 16.58.12 2. Spanje 16.58.42 3. Frankrijk 17.02.45 4. Ex aequo België, Italië, West Zuid-West en Centraal.-Zuid- Frankrijk 17.02.54 Het algemeen ploegenklassement: 1. België 268.32.44 2. Centr.Z. Frankrijk 269.14.54 3. Frankrijk 269.20.33 4. West-Zuid-West 269.35.14 5. Spanje 269.35.53 6. Italië 270.21.59 7. Nelux 270.50.50 Het puntenklassement: 1. Darrigade (Fr.) 500 pnt 2. Bahamontes (Sp.) 3pnt 3. Anquetil (Fr.) z.t- 4. Saint (W.Z.W.) 310 pnt 5. Hoevenaers (B.) 286 pnt DE „INGE TOFT" De douane in Port Said treft voorbereidingen om de 5.527 ton uit Israël afkomstige cement aan boord van het Deense schip „Inge Toft" te lossen. Het schip wordt al sinds 21 mei in de Egyptische haven vast gehouden. Egypte laat geen schepen met Israëlische lading het Suezkanaal passeren. Aan boord van de Deen wacht men het rustig af. Men heeft instructies niet te lossen. Het bedrag aan liggeld loopt steeds op. In scheepvaartkrin gen acht men het niet uitgeslo ten, dat er tenslotte beslag op het schip zal worden getegd. De vertegenwoordigers van degenen die de „Inge Toft" heb ben gecharterd, hebben echter meegedeeld, dat er bij de haven autoriteiten een bedrag van 1.500 pond (ruim 15.000 gulden) is gestort. Bovendien wordt er dagelijks vier pond havengeld betaald, hetgeen tot dusver al tot 160 pond is opgelopen. De „Inge Toft" heeft een ruime hoeveelheid levensmidde len aan boord. Voor water heeft men tot nu toe vijftig pond betaald. De prijs voor de strijdlustigsfe renner werd in de 17e étappe toegekend aan Charly Gaul. Hij kreeg 56 punten tegen Bahamon tes 44. Het algemeen klassement vooi de strijdiustigsle renner luidt nu: 1. Saint (W.Z.W.) L56 pnt 2. Anglade (Cen.-Z.) 150 pnt 3. Bahamontes (Sp.98 pnt 4. Aueheille (W.Z.W.) 84 pnt 5. Pauwels (B.) 82 pnt Tot de ongelukkigste renner van de 17e rit werd uitgeroepen de Belg Planckaert, die door een val tijdens de beklimming van de Col de Romeyere veel tijd ver loor. ZANDSTRAAT Jubileumsehieting 65 jaar schutter van F. de Kort. Zondag jl. organiseerde de handboogmij „De Zeeuwsche Schutters", alhier een jubileum- schieting ter ere van haar lid F. de Kort, die 63 jaar onafgebro ken de handboogsport heeft be oefend. Bij monde van de voorzitter, de heer M. Goethals, werd de jubi laris toegesproken en gelukge wenst met dit zeldzame jubileum. Hij sprak de hoop uit dat de ju bilaris nog vele jaren in hun midden mag blijven. Ondanks zijn 80 jaren is hij nog steeds in de naaste omgeving op alle schie tingen aanwezig en weet hij nog menig „vogeltje" te verschalken. Namens de Zeeuwsch-Vlaams» bond feliciteerde de voorzitter, de heer J. Bruggeman, en speld de. ais blijk van waardering, de jubilaris een herinneringsmedail le op de borst. Tenslotte werd nog het woord gevoerd, door de heer Aug. Meert, als vriend, die zijn geluk wensen vergezeld liet gaan van een kistje sigaren. Hierna dankte de jubilaris alle sprekers voor hun hartelijke woorden van waardering en vriendschap, de geschenken en alle schutters voor hun opkomst. Aan de schieting namen 62 schutters deel. De uitslag luidt: ie spel: hoogvogels: hoge: Heinze, Nieburg (B.); zijvogels: F. van Poucke le Koewacht en G. Martens te Assenede (B.); kallen; Jos. de Clerck te Terneu- zen en Th. Staal te Lamswaarde. 2e spel: hoogvogels: hoge: ver loot; zijvogeis: Alb. Goethals te Westdorpe, andere verloot; kal len: Oct. Obrie uit de Zandstraat en J. Fopma te Sluiskil. Tulbanden: G. de Cooker te Westdorpe en A. Hermans tes* Axel; rozijnenbroden: Osc. Goet hals te Waterlandkerkje en J. Bruggeman te Westdorpe. VEEMARKT ROTTÈfeDAJL 13 juli. Op de veemarkt te Rotterdam waren 1659 dieren aangevoerd, zijnde 1008 vette koeien en 651 varkens. De noterinng was als volgt: Vette koeien van ƒ2,70ƒ3,38; Varkens 1.751,80, alles per kilo. De aanvoer van vette koeien was korter, de handel kalm en de prijzen als vorige week, pri ma's boven notering. Varkens: aanvoer iets meer, handel tame lijk, prijzen onveranderd, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens van 1,701,72 per kg. GBAANBEURS ROTTERDAM. 13 juli. (Officieuze noteringen p. 100 kg.) Voedergranen, alles af. Zomergerst, naar kwaliteit, met weinig belangstelling, ƒ25 —ƒ25,75. Haver, ongepunte op monster, naar kwaliteit ƒ24,5026. Peulvruchten, franco Rotter dam. Groene erwten op monster, oude oogst geen notering meer. Schokkers 4570. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen inge volge artikel 75 der lager onder- besluit ter openbare kennis: De raad der gemeente Ter- neuzen; gezien het verzoek van het be stuur der Bijzonder lagere school te Driewegen van 29 april 1959, tot het verlenen van medewer king ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor aanschaffing van vloerbedekking voor de schoollokalen, ten be- noeve van de Christelijke school te Driewegen; overwegende, dat voor boven vermelde doeleinden gelden uit de gemeentekas kunnen worden aangevraagd; dat is voldaan aan het bepaal de bij artikel 77, eerste lid der lager onderwijswet 1920; gelet op artikel 72 e.v. van meergenoemde wet; besluit zijn medewerking te verlenen. Terneuzen, 14 juli 1959. De gemeenteraadvoornoemd. P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 4