De conferentie te Genève hervat met proceduretwist Moeilijkheden in gevan genis van Fresnes De luchtrace Londen-Parijs De kleine vrijhandels zone Mislukte staatsgreep in Honduras De kernovereenkomsten tussen de V.S. en de overige N.A.V.O.-landen Landbouwschap en de sociaal- economische regeringsnota HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Ministers na vier uur vergaderen uiteen tot woensdag fraakartag bg abeaaamaot; Temauma, Redactie-adresNoordstraat 5557 Dtaeeteur-Hoofdredacteur I. van de Sandt Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2t73 en 2510 N& 5 uur ultsluiteod 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRI1E ZEE DINSDAG 14 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4727 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pat advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 1,Iedere regel maar 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adraa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Sowjet minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko, heeft maandag bij de hervatting van de conferentie te Genève, een verrassende nieuwe procedure- twist ontketend door te eisen dat Oost- en West-Duitsland voortaan aan de beperkte zittin gen deelnemen, welke tot dusver alleen door de ministers van Buitenlandse Zaken van Enge land, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten werden hij gewoond. Op de eerste voltallige zitting na een onderbreking van drie we ken zei Gromiko dat hij er alleen mee kon instemmen dat de vol gende bijeenkomst beperkt zou zijn indien alle deelnemers aan de conferentie zouden worden uitge nodigd. De Westelijken, die had den voorgesteld dat de volgende bijeenkomst een besloten karak ter zou hebben, beschouwen de ministers van de grote vier als deelnemers en de West- en Oost- du itse delegaties slechts als ad viseurs. Gromiko heeft door zijn hou ding het procedure-geschil over de deelneming waardoor de eer ste bijeenkomsten van het eerste TELEGRAMWISSELING Ter gelegenheid van het staats bezoek van Z. M. Koning Boude- wijn aan Nederland zijn tussen de Belgische vorst en H.M. de Koningin telegrammen gewis seld. Het telegram van Koning Boudewijn luidt: Alvorens naar België weer te keren, na dit onvergetelijk ver blijf in Nederland, wens ik Uwe Majesteit en Z.K.H. de Prins der Nederlanden mijn oprechte dank te betuigen voor het warm en hartelijk onthaal, dat mij hier te beurt viel. Het is mij opgevallen welk een buitengewone ontwik keling uw land kent, maar wat mij het meest van al heeft ge troffen is de sympathie en de vriendschap die de Nederlandse bevolking door mij tot al mijn landgenoten heeft gericht. Ik ben gelukkig vast te stellen, dat de vriendschapsbanden tussen onze landen steeds hechter wor den en ik wens de koninklijke familie en de Nederlandse natie alle heil en voorspoed. Boudewijn". Het telegram van H.M. de Ko ningin luidt: „Voor Uwer Majesleits bijzon der vriendelijke telegram danken mijn man en ik U hartelijk. Wij Nederlanders waren gelukkig U deze sympathie en vriendschap te kunnen betuigen en dankbaar voor de wijze waarop U dit mot gelijk maakte. Wij waren blij ons vertrouwen te uiten in de Bene lux en in onze toenemende een drachtige samenwerking in reëel begrip voor elkander. Ik herhaal mijn beste wensen voor het wel zijn van Uwe Majesteit, Uw fa milie en het gehele Belgische volk. Juliana". stadium der conferentie werden gekenmerkt, opnieuw acuut ge maakt. Men besloot om alle moeilijkheden te vermijden dat er heden geen vergadering be perkt of voltallig zou zijn. Men zal woensdag weer een vol tallige bijeenkomst houden. De Westelijken vragen zich af of de taktiek van Gromiko slechts een obstructiemanoeuvre is of geen duurzame gevolgen zal hebben. Men acht het moge lijk dat de moeilijkheid door tweezijdige onderhandelingen kan woraen opgelost. Vóór de discussie over de pro cedure hadden de deelnemers formele toespraken gehouden waarin hun standpunten werden gerecapituleerd. De Amerikaan se minister Herter, die voorzitter was, sprak ongeveer 20 minuten. Hij verklaarde onder meer dat zijn regering hoopt dat de confe rentie de vorderingen zal maken welke nodig zijn om een topcon ferentie mogelijk te maken. Hij drong aan op een spoedige her vatting van zakelijue beperkte vergaderingen cn zei dat het Westen tot akkoorden wil gera ken welke later schriftelijk wor den neergelegd om het gevaar van verschillende interpretaties zo klein mogelijk te manen. Na korte verklaringen van de Franse minister Couve de Mur- ville en zijn Britse ambtgenoot Lloyd nam Gromiko het woord. In een toespraak van ongeveer 40 minuten verklaarde hij na,ar aanleiding van de door de Sow jet-Unie voorgestelde tijdslimiet van 18 maanoen voor een voorlo pige regeling van de kwestie West-Beriijn, dat zijn land na liet verlopen van de termijn geen eenzijdige actie in de zin heeft. Het is bekend dat wij verdere besprekingen van clo landen, die op deze conferentie vertegen woordigd zijn, wensen indien ver tegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland er niet in slagen de voorwaarden voor een defini tieve oplossing der vraagstukken te scheppen, indien wij eenzijdi ge maatregelen willen nemen zou dat nu al mogelijk zijn, maar premier Chroesjtsjef heeft herhaaldelijk gezegd dat de Sow jet-Unie de kwestie door middel van een overeenkomst met de re geringen van de Ver. Staten, En geland en Frankrijk wil regelen. In het geheel niet te spreken over een tijdslimiet voor een voorlopig statuut zou gelijk staan aan het instemmen met 'n voortduren van de bezetting van West-Berlijn voor onbepaalde tijd. De Sowjet-Unie kan dit niet aanvaarden. De Sowjet-minister, die ant woordde op de Westelijke be schuldiging dat de Sowjet-Unie ten aanzien van Berlijn een ulti matum had gesteld, herhaalde de voorsteilen die zijn land reeds bij vorige gelegenheden heeft ge daan. De zitting duurde bijna vier uur, langer dan enige vorige. Ook Engeland verwerpt Russisch plan inzake de Balkan Engeland heeft maandag ook het. Russische voorstel van 25 juni voor een kernwapenvrije zóne in het gebied van de Balkan en de Adriatische Zee verworpen. De Verenigde Staten, Frankrijk en Italië hadden dit al eerder ge daan. De Britse minister van Staat voor buitenlandse zaken Profu- mo verklaarde in het Lagerhuis, dat Engeland het mogelijk doet om te komen tot een veelomvat tend ontwapeningsplan, maar dat dit evenais elk voorstel voor een kernwapenvrije zóne, on denkbaar is zonder een passend controlestelsel, In dit licht achtte de Britse re gering het redelijk te verwach ten dat .vrije landen in dc Bal kan en het gebied van de Adria tische Zee, in afwachting van een algemeen akkoord en zonder een evenredige concessie van de zijde der Sowjet-Unie, van geschikte defensieve wapens zullen afzien". Opstand in kolenmijn Meer dan 100 gevangenen van de gevangenis Bushy Mountain te Petros in de Amerikaanse staat Tennessee hebben maan dag in een kolenmijn, waar ze te werk waren gesteld, twee bewa kers overrompeld cn een derde naar boven gezonden om van hun actie verslag uit te brengen. Het is nog niet bekend wat hun grieven zijn. Advertentie f. 6.95t. 9.95. Wat? Zijn dit prijzen Prijzen waarvoor U schoenen kunt kopen? Lederen schoenen Gelooft U het niet Ga dan kijken. Vanaf 15 juli a.s. in de seizoen-opruiming; hij Zeven advocaten van Algerijn se gevangenen die onlangs in de gevangenis van Fresnes veertien dagen in hongerstaking zijn ge weest. hebben zondagavond ver klaard dat zes gevangenen en een bewaker gewond zijn bij nieuwe moeilijkheden in de ge vangenis. Zij hebgen gezamen lijk een telegram gezonden aan de V. N.-commissie voor de rech ten van de mens, het internatio nale Rode Kruis, de commissie voor het verzekeren van de vrij heden van de enkeling en aan re ligieuze leiders, waarin zij de Senator Hubert Humphrey, een vooraanstaand democratisch lid van de Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, heeft zondag in Was hington verklaard dat het con gres naar zijn mening een reso lutie zou moeten aannemen, waarin de regering gevraagd wordt voorlopig niet in te gaan op de vragen die zouden kunnen rijzen over de overeenkomsten op kerngebied tussen de V. S. en de andere NAVO-ianden, zo zij deze niet „volledig en bevredi gend" zou kunnen beantwoorden. Zoals bekend hebben de V. S., in de afgelopen paar maanden overeenkomsten met Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, Èn- geland, Griekenland, Turkije en Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft zich bera den over de nota van de regering inzake enkele hoofdpunten van het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst, aldus meldt de perdienst van dit bedrijfschap. Het dagelijks bestuur heeft ge constateerd, dat in deze nota het landbouwbeleid buiten beschou wing is gebleven. Het betreurt, bat dit is geschied, daar het van oordeel is, dat het landbouwbeleid een integrerend onderdeel vormt van hct sociaal-economisch be leid. Gezien deze samenhang tus sen het landbouwbeleid en het beleid t.a.v. de overige sectoren van het sociaal-economisch leven «treeft immers het Landbouw schap zelf er naar, dat de land en tuinbouw niet in een onge wenste uitzonderingspositie komt te verkeren. Daar de regering het land bouwbeleid buiten beschouwing heeft gelaten, is het voor het da gelijks bestuur van het Land bouwschap moeilijk om op dit ogenblik op concrete punten van de regeringsnota nader in te gaan. Het merkt evenwel op, dat dit niet betekent, dat het in alle opzichten en in alle onderdelen eens is met de door de regering uitgestippelde richtlijnen voor het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap wil evenwel de verwachting uitspreken, dat op korte termijn het door-de rege ring aangekondigd overleg over het landbouwbeleid in al zijn fa cetten met name met betrek king tot het prijsbeleid en het beleid t.a.v. een vrijere loonvor ming in land- eii tuinbouw zal plaatsvinden. Het hoopt dat het mogelijk zal zijn om bepaalde punten van de regeringsnota, die verband houden met het land bouwbeleid- bij, dit overleg alsnog aan dé órde te stellen. Canada gesloten, waarin o.m. voorzien wordt in het verstrek ken van technische gegevens op kerngebied. Deze verdragen zullen midden augustus automatisch van kracht worden tenzij de Senaat en het Huis van Afgevaardigden een resolutie aanemen waarin zij zich niet akkoord verklaren met de overeenkomsten. Senator Humphrey was van mening dat de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen de gelegenheid moet hebben de verdragen opnieuw onder de loup te nemen, daar zij belangrijke ge volgen hebben voor de buiten landse politiek van de V. S. Senator Humphrey wil o.m. de volgende vragen beantwoord zien door de Amerikaanse regering: 1. Kan men niet stellen dat de verdragen in strijd zijn met de Amerikaanse politiek op kernge bied die er immers op gericht is de verspreiding van kernwa pens. over vele landen te voor komen? 2. Gaan de volkeren en de politieke en miltaire leiders van West-Europa volledig akkoord met de verdragen? 3. Zal de Sowjet-Unie er door deze verdragen toe gebracht wor den kernwapens en materiaal en gegevens op kerngebied te ver strekken aan communistisch China en de landen van het pact van Warschau? Keizer van Ethiopië in Praag Keizer Haile Selassie van Ethiopië is maandag voor een officieel bezoek van vier dagen in Praag aangekomen, waarvoor hij door president Novotny was uitgenodigd. De keizer heeft pas een bezoek aan de Sowjet-Unie gebracht. Er staan nog bezoeken aan België en Portugal op het programma. De Britse kapitein 15. M. Bam- fordWalker is de eerste die de luchtrace van Marble Arch in Londen naar de Are de Triomphe in Parijs gemaakt lieefl -n min der dan één uur. De 28-jarige kapitein is een van 161 mededin gers, onder wie drie uit Neder land, die in de komende tien da gen meedoen aan de overtocht die georganiseerd is ter herden king van liet feit dat de Franse luchtvaartpionier Louis Blériot vijftig jaar geleden voor het eerst over Het Kanaal vloog. De winnaar krijgt de hoofd prijs van 5.000 pond sterling, be schikbaar gesteld door de Daily Mail". Blériot kreeg vijftig jaar geleden voor zijn tocht een prijs van duizend pond van hetzelfde blad. Er is een tweede prijs van 2.500 pond en een derde van 1.500 pond, terwijl het beste voorbeeld van vindingrijkheid wordt be loond met 1.000 pond. Kapitein Walker die per mo torfiets van Marble Arch naar Chelsea Reach reed, vloog per helikopter naar het vliegveld Biggin Hill aan de rand van Lon den, daarna per Provost" straal vliegtuig naar Villa Coublay en per helikopter naar Issy om ver volgens per motorfiets naar de Are de Triomphe te rijden, vol bracht de tocht in 57 minuten en 47 seconden. Geen van de andere deelne mers van maandag volbracht de 5ocht in minder dan een uur. Franse politie beschuldigen van wreedheid en „martelingen". Een der advocaten, Jacques Verges, verklaarde dat na de in cidenten, die zich vrijdag hebben voorgedaan, 2000 Algerijnen naar andere gevangenissen zijn over gebracht. Onder hen bevinden zich de vijf Algerijnen die hebben meegewerkt aan het boek „La Gangrene", en waarin zij ver klaren dat zij mishandeld zijn. Het boek is de vorige maand door de politie in beslaggenomen. Premier Debre heeft het een ver zameling „leugens" genoemd. Een Parijse rechter heeft op het ogenblik een officiële klacht van het ministerie van Binnenlandse Zaken in behandeling volgens welke het boek de politie be ledigt. Westberlijnse senaat tegen „verdere concessies" aangaande Berlijn De Westduitse Senaat heeft de Westduitse delegatie te Genève een document doen toekomen waarin wordt gewaarschuwd tegen „verdere Westelijke con cessies" aangaande Berlijn, zo heeft een Westduitse functiona ris maandag meegedeeld. Het bevat een kritische analy se van de Westelijke voorstellen en gaat in op de „gevaren" van vermindering van de Westelijke troepensterkte in Berlijn en van aantasting van de vrijheid der Westberlijnse bevolking. De burgemeester van West- Beriijn, Brandt, waarschuwde zondag in een radio-uitzending tegen een „ongezond compro mis" ten aanzien van West-Ber lijn. De Westberlijners zouden zich hiertegen verzetten. BULGARIJE Reizigers uit Oost-Europa heb ben maandag bij aankomst in Wenen gezegd dat er vorige maand bij ongelukken in Bulga rije ruim dertig mensen zijn om gekomen. Over deze ongelukken is niets in de Bulgaarse pers verschenen. Te Dimitrowo stortte het dak van een fabriek in waarbij onge veer een dozijn mensen om het leven zijn gekomen en vele an deren zijn gewond. Bij een bot sing tussen een trein en een tram te Sofia kwamen zeker twintig mensen om het leven, aldus de reizigers. „Bruggroepen" richten nieuwe partij op In gebouw „Marcanti" te Amsterdam hebben vertegen woordigers van de „Bruggroe pen" zondagavond besloten een nieuwe politieke partij op te richten, die de naam zal dra gen van socialistische werkers partij. Er is een voorlopig par tijbestuur gekozen, doch alleen de naam van de secretaris, Sjef Pieters uit Amsterdam, is be kend gemaakt. President Eisenhower doet beroep op werkgevers en werknemers om staking in staalindustrie te vermijden Trcsidcnt Eisenhower heeft gis teren een beroep gedaan op werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staalindustrie om een staking te vermijden. Als geen overeenstemming wordt bereikt zal heden midder nacht deze staking beginnen. De perssecretaris van de president, Hagerty, zeide, dat de president in het belang van de leden der vakbonden, der staalmaatschap- pijen en van het publiek hoopt dat de vakbond en de industrie zullen blijven voortgaan te stre ven naar een regeling. Kort na de oproep van presi dent Eisenhower werd in New York bekend gemaakt dat de vak vereniging van de staalarbeiders zich bereid heeft verklaard de onderhandelingen met de werk gevers te hervatten. De stakingen in Italië Het onder communistische lei ding staande Italiaanse vakver bond heeft een beroep op het personeel in de fabrieken, de haven en bij het openbare ver voersbedrijf te Genua gedaan om heden een halve dag te staken uit sympathie met de zeelieden en de metaalbewer kers, die resp. vier weken en vijf dagen geleden het werk hebben neergelegd om aan looneisen kracht bij te zetten. In de kwestie van de zeelie den zal premier Segni bemidde len, maar hij zal zich wegens zijn drukke werkzaamheden vermoedelijk niet vóór woens dag met de zaak kunnen bezig houden. De metaalarbeiders zullen hun actie dinsdagavond beëindigen. Boodschap vin Chroesjtsjef aan Kassem Premier Chroesjtsjef heeft zijn Iraakse ambtgenoot, gene raal Kassem, een „persoonlijke vriendschappelijke" boodschap gezonden ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de Iraakse republiek, zo heeft Tass maandag bekendgemaakt. De boodschap werd overhan digd door de plaatsvervangen de minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof, die aan het hoofd staat van de Sowjet-deie- gatie welke voor de viering op 14 juli naar Bagdad is gekomen. maar vandaag wordt felle strijd verwacht. Kapitein Fitzjamcs St. Clair Robinson uil Ripon in Yorks maakte weliswaar een tijd van minder dan een uur maar dit was slechts een oefenvlucht. Hij start zaterdag. ..Met de goede weersgesteldheid hoop ik het record van Walker te breken", zei hij. Keith Johnson uil Harmonds- worth, Middlesex, die gebruik maakte van een helikopter, een gewoon vliegtuig en een auto, arriveerde na een uur, drie mi nuten en 59 seconden in Parijs. Hij werd gevolgd door de Frans man Pierre Paureys met een tijd van een uur, vier minuten en 33 seconden. De Britse coureur Sterling Moss had voor de reis twee uur, 45 minuten en 56 seconden nodig. Hij reisde in een kleine auto van Londen naar Lydd in Kcnl. Van daar vloog hij in een toestel van de „Silvoi City Airways" met auto en al naar het vliegveld Le Bourget bij Parijs. De Nederlandse ploeg van de heer Gonggrijp heeft vier uur 27 minuten en 14 seconden over de tocht gedaan. Zij reed van het Parijse vliegveld Le Bourget naar de Are de Triomphe op een vrachtauto. Lord en lady Montaque ui,t Beaulieu reden in ouderwetse kledij met cei auto van 50 iaar geleden en werden met een vlieg tuig over Het Kanaal gezet. Ja- net Ferguson uit Higher Den- nam maakte gebruik van een fiets. In Beauvais kreeg zij een lekke band, waarna zij een fiets moest lenen. Jean Sails, een 63-jarige lucht vaartpionier en vriend van Blé riot, die maandag wegens de wind zijn plan moest opgeven om de overtocht te maken met een model van het vliegtuigje waar mee Blériot destijds vloog, hoopt vandaag te starten. De kansen van Frankrijk zijn gedaald nadat bekendgemaakt werd dat een straalbommenwer- per die 640 mijl per uur maakt, uit de strijd werd genomen. Colette Duval, mannequin en wereldkampioene van de vrou welijke parachutisten, en haar man Gilles Delamar. zeiden dat dit hun kansen had vernietigd. „Toch zal ik pogen de Britten le slaan", aldus Colette. „Ik zal alle mogelijke strategie moeten gebruiken cn als ik geluk heh zal ik misschien slagen". Zij zal op 21 juli een poging wagen. Dc Nederlandse vlieginslruc- teur H. J. van Overvest heeft het traject in vijf uur, veertien minu ten en 41 seconden afgelegd. Hij startte in Parijs en slak hel Ka naal over in een eenmotorig vliegtuig. Ook hij maakte voor de grondritten gebruik van een auto. Dc vlucht, waarbij hij te kampen had met een krachtige tegenwind, duurde drie uur. De man die de meeste tijd no dig had was de Britse zweefvlie ger Alan Pigott, die de tocht maakte in een gesleept zweef vliegtuig. Hij deed er elf uur en 25 minuten over. Na de landing in een veld op 38 km afstand van Parijs, maakte hij de rest van de tocht in een vrachtwagen. DE REGERING- FIDEL CASTRO De huidige Cubaanse regering is een communistisch bewind, dat de orders van het Kremlin uitvoert", aldus heeft dr. Emilion Nunez Portuondo, voormalig permanent vertegenwoordiger- van Cuba bij de Verenigde Na ties en gewezen voorzitter van de Veiligheidsraad, in een ge sprek met een speciale corres pondent van het Mexicaanse dag- baid „El Universal" verklaard. Dr. Portuonda, die thans het bur gerlijke verzet legen Fidel Cas tro c.s. leidt, voegde hieraan loe: „Er bestaan talloze bewijzen dat de regering-Fidel Castro zich onvoorwaardelijk in dienst van Moskou heeft geschaard en dat honderden communisten thans sleutelposten in deze regering innemen". In antwoord op een vraag over het doel van zijn beweging ver klaarde dr. Nunez Portuondo: „Het gaat er niet om het ver leden weer te doen herleven en een nieuw militair bewind op Cuba te vestigen. Wij streven naar totstandkoming van een voorlopig burgerlijk bestuur, dat het Cubaanse volk in staat zal stellen in vrijheid zijn bestuur ders te kiezen. Het akkoord dat in Kungaelv tussen de vier Scandinavische landen over hun houding ten opzichte van een kleine vrij handelszone is bereikt, bete kent volgens economische kringen in Engeland dat de plannen voor een gemeenschap pelijke markt tussen deze Scandinavische landen feitelijk zijn opgegeven. Men meent in deze kringen dat de voorteke nen voor de komende ministers conferentie over de kleine vrij handelszone zeer gunstig zijn geworden nu het laatste belet sel, dat van de uitvoer van Deense landbouw- en veeteelt- produkten naar Engeland, Zweden en Zwitserland, in feite is overwonnen. Het wordt nu zelfs mogelijk geacht dat de groep van „zeven" een groep van „acht" zal worden, ingeval namelijk Finland zich eveneens zal aansluiten. Het zou wellicht overdreven zijn te zeggen dat de kleine vrijhandelszone de plannen voor een Noordse gemeenschap pelijke markt heeft getorpe deerd, aldus deze kringen, maar het is toch zo dat een dergelij ke markt weinig zin meer zal hebben. In verband met de nauwe economische betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Fin land, heeft men in Londen bij zondere belangstelling voor de mogelijkheid dat laatstgenoemd land zich bij de kleine vrijhan delszone zou aansluiten. Dit niet omdat de Sowjet-Unie hierdoor in de kring van de „ze ven" landen zou kunnen worden ingeschakeld, doch in het bij zonder wegens de symbolische betekenis van de Finse deelne ming. Indien het juist is dat het tot stand komen van een kleine vrijhandelszone kan worden beschouwd als een wa pen bij de onderhandelingen met de groep Euromarktlanden, zal de positie van Engeland door de Finse toetreding des te sterker zijn. In Engelse regeringskringen wordt de hoop uitgedrukt dat de „kleine vrijhandelszone" omstreeks oktober a.s. een feit zal kunnen zijn. Vernomen wordt dat Armando Velasquez, een voormalig chef van de Hondurese legerstaf, zon dag J.l. voor de tweede maal heeft gepoogd de macht in Hon duras, via een staatsgreep, in handen te krijgen. Zijn poging mislukte, evenals de eerste, in mei j.l., toen hij met vijfhon derd man de in West-Honduras gelegen stad Gracias aanviel. Velasquez was na het misluk ken van zijn eerste revolutie poging naar Costa Rica uitge weken. Ook thans zou hij voor nemens zijn weer uit Honduras te vertrekken. Volgens de Hondurese radio- omroep werkte Velasquez met „Cubaanse communistische huur lingen". Hieraan werd toege voegd dat 25 personen als ge volg van de mislukte staatsgreep van zondag j.l. om het leven zijn gekomen of werden gewond, WEINIG VERANDERING Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het noordelijk deel van de Noordzee handhaaft zich een depressie, die daar stormach tige winden veroorzaakt. Om deze depressie heen stroomde maandag koele lucht naar ons land. Alleen in het noorden van het land was de onstabiliteit van deze lucht voldoende om enkele buien tot ontwikkeling' te doen komen, maar deze waren over het algemeen slechts licht. De veranderingen in de alge mene weerssituatie zijn zó ge ring dat het weer ongeveer het zelfde zal blijven. Er zullen op klaringen voorkomen en buien van betekenis zijn niet te ver wachten. Het koele weer houdt aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond. Koel weer Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige af en toe krachtige wes telijke wind. Koel weer. op ondbr op onder Juli. 14 4.35 20.55 14.2S 0.12 15 4.36 20.54 15.44 0.44 16 4.38 20.53 16.58 1.22 17 4.39 20.52 18.06 2.08 WOENSDAG 15 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 8.46 .9.13 9.21 9.4S 10.01 10.2S 10.11 10.38

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1