ten bij Radio-Televisie-Verlichting Saarland naar W IjlMM/will mm nieuws! SANDE Weero verzicht BELANGRIJKE PLATEN van 't HoFF Staatsiebezoek van Koniug Boudewijn 'dienen? ZON- en MAANSTANDEN Het nieuwe Indonesische kabinet WEERBERICHT HOOGWATER ïrvangen CHT NR 6 iers hebben ATIS g tot de en Schipho sterdam gat» StoffelsRisseeuw Tel. 331 Zaamsla.' ZATERDAG 11 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4725 Versehönt dagettP» Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande, Terneazen SCHUIMRUBBERBED Overstromingen in Zuid-Korea REGERING VAN SOEKARNO BEEDIGD RELLETJES IN TEL AVIV HAMMARSKJOELD WEER NAAR CAIRO hrv$" Voorrechten voor Iden de volgende moet je mouw aar dragen, onder volwassene zijn en >rt tonen. Hier volgt ijstje van de thans t-nummervakjes en lar deze nummers erschaffen wehands Dierenpark Nummer 2: De Ef- el N-B. Nummer 3: ?kelo Ov. Nummer Den Haag. Nummer Tropen, Amsterdam. haven Schiphol, A'dam. ht kan 1 x in 1959 de voorrechten bezoek in groepen. Tl ?r t. TE KOOP 1 Centrifuge wit emaille, in prima staal \rRedactte-adrer: Noordstraat H5—57 piseeteur-Hootdredacteur X. van de Sand* Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Glronttr- -Ier 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per ƒ2,-; per week 48 LoS8e n» 9 ct Advertentieprijs per mm 15 et; mtntmurs por advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handala- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: zaterdags 10 hut. In de nacht van zondag op maandag is Saarland ook economisch overgegaan naar de Westduitse repuoliek. Het heeft daartoe niet behoord wel tot het Duitse rijk dat nimmer is herrezen. De F ransen' hadden de voogdij over de Saar en hebben dit gebied een zekere mate van zelfbestuur gegeven, doch het tevens economisch ingelijfd bij Frankrijk. Nadat in 1949 de Westduitse republiek werd geschapen, ontstond in Saarland een beweging tot aansluiting daarbij. En in Bonn be- "on men zich daarvoor te interesseren. Toen nu in 1954 Adenauer ueelneming van West-Duitsland aan de Atlantische verdediging rn herbewapening moest verdedigen, achtte hij het nodig, dat de Saarkwestie werd opgelost. Anders zou de verhouding tot Frankrijk nadelig worden beïnvloed. De kanselier kwam toen met de Franse premier Menndès-France overeen, dat men aan de Saarlanders de keuze zou laten tot „Europeïsering" of aanhechting bij de bondsrepubliek. In 19ö5 ?n de Saarlanders het laatste. Aan Frankrijk werd toen eer s leloosstelling in uitzicht gesteld, o.a. teruggave van een deel der in Saarland circulerende franken, die door marken vervangen moesten worden. Maar het was een offer van Frankrijk, gebiacnt op het altaar der Europese samenwerking. Nu het zo ver is, kan echter de Saarbevolking niet veel geestdrift opbrengen. De r ranse sociale wetten zijn beter dan de Duitse. Hoofdzaak is echter, dat Saarland veel uitvoert naar Frankrijk. Die export kan slechts behouden blijven, als het voortgaat Franse produkten in te voeren. Wat nu, als de Duitse concurrenten de Franse artikelen verdrijven'.' Dan verliest de Saar-industrie een belangrijke Franse marKt voor kolen, staal en metaalwaren. On zeker is de toekomst dus wel. In het verleden is de Saarnijverheid in een hoek gedrukt door het Ruhrgebied. En als dit weer gebeurt, ziet het er met zo best uit. NIEUWE PRESIDENT. Intussen is de binnenkomst van Saarland dat politiek ai in 1957 bij de bondsrepubliek kwam) een geschenk aan de meuw-gekozen president Lübke. die in septem- oer de taak van heuss zal over nemen. u herinnert zich wat er in Berlijn vooratging aan de keuze van Lübke, die een ver legenheidskandidaat was. De kieme bondgenoot van Ade nauers Chi isten-Democratische partij, de Duitse partij, wilde in de eerste ronde naar ongenoe gen te kennen geven over de gang van sagen en ontnield zich v an stemmen. Maar daarna lie pen genoeg van haar leden naar Lücke over. zulten tij de gena de van Adenauer speelt de Duit se partij immers een zo grote rol. ue Christen-Democraten heb ben gedreigd, dat zij de kieswet „ouden veranderen, als de kleine bondgenoot niei gehoorzaam v\ as. Zonder verkiezingsafspra ken met de grote broer, heeft de kleine Duitse partij geen kans meer op een zetel in de Bonds dag. Het was dus van het begin af een vrij onverkwikkelijk ge doe. Dal de stemming plaats vond In Berlijn, wekte bovendien be denkingen bij Amerikanen, t ran sen en Britten. Die houden na meiijk vol, dat W est-Berlijn niet tot de bondsrepubliek behoort. Up die grond zijn hun troepen in Berlijn; daar immers zijn zij be- zettels. Maar Adenauer heeft ene stelling niet versterkt, door de Berlijnse algevaardigden te laten meestemmen bij de keuze van de Westduitse president. CRISIS IN ISRAËL. He) feit dat de Westduitse staat kleinere wapens heeft ge koclit in Israël heeft in bepaal de Duitse handelskringen onbe hagen gewekt. Nu zien de Ara bieren de Westduitsers als bond genoten van het gehate Israël, en de landen van het nabije Oos ten zijn goede klanten van de Westduitse industrie. De rege ring van Bonn had de transactie ook liever geheim willen houden. In Israel zelf heeft de ver koop geleid tot een regerings crisis, en zondag is Ben Goerion afgetreden. Vier van zijn links- socialistische ministers, die eerst ja hadden gezegd, zijn later tegenstanders geworden van de overeenkomst, toen hun volge lingen er tegen protesteerden, dat de Israëli s de Duitsers be wapenen. Ooty de zeer rechtse Heroet en decommunisten wa ren tegen Ben Goerion, doch zij zitten met in de regering. De vier linkse ministers pro testeerden tegen het beleid van de premier in dit geval, maar zij wilden ook niet altreden, 'loen trad Ben Goerion af, en met hem automatisch het kabinet. Hij heeft intussen de goedkeuring verworven van het pariemest en zal dus wel terugkeren als pre mier met een krappe meerder heid in de Kamer. Men neemt aan dat hij de verkiezingen wil vervroegen. DE GAULLE OP REIS. De Israëlische premier heeft er op gewezen, dat de beste vrien den van het land Frankrijk en West-Duitsland zijn, die het zware wapens moeten verschat- ten. En voor wat hoort wat. Het is nu de vraag, wat de Fran sen en Duitsers kunnen doen, om de Arabieren in toom te hou den. Ln wat Frankrijk betreft is dat weer afhankelijk van de vraag, in hoeverre dit Afrikaan se en enige Aziatische landen aan zich kan binden en verre kan houden van de invloed van Cairo en Bagdad. De Gaulle is naar Madagascar gegaan en zou nog enige Afrikaanse gebieden bezoeken. Op het eiland Mada gascar komt de uitvoerende raad bijeen van de FransAfrikaanse gemeenschap. PLAATSELIJK GD De begrenzing van de koelere lucht, die na hei onweer van don derdagavond boven ons land kwam te liggen, en zich van .vorinandie naar Noord-uuits- land uitstrekte, veranderde vrij dag weinig van plaats. r-r troknen opnieuw onweers buien. samenhangend met dit front, in de loop van vrijdag langs ons kustgemed naar liet i „.„.ousien, waarbij de ver scheidene waarnemingsstations -u tussen de 4 en 10 mm regen aitapten, lichtschip Noordhinder zelfs 18 mm Verder landin waarts is echter geen regen ge vallen. De ouitangewone hitte duurde op een groot deel van het vaste land tan Europa voort. Vooral in Uosi-Duitsland was het bijzon- tier neet. veie plaatsen, waar- onder Berlijn, meidden tempera- tuien van dl en 38 graden C. De hitte in West-Duitsland deed daar nauwelijks voor onder. 1' rankfurt en omgeving meldde eveneens 37 en 38 graden. In ons land was het weliswaar nog warm, maar aanmerkelijk i.nader dan donderdag. In het zuiden en oosten steeg het kwik nog tot 29 a 30 graden, terwijl in het noorden omstreeks 20 graden werd bereikt. op ondfcr op onder Juli. 11 4.32 20.58 10.45 23.47 12. 4.33 20.57 11.58 23.43 13 4.34 20.56 13.13 0,01 14 4.35 20.55 14.28 0.12 Slagen de Fransen er in, daar van een soort gemenebest te ma ken. waarin de Afrikanen zich thuis voelen, dan is dat indirect een steun voor Israël. Want in dat geval hebben de Arabieren minder vat op de negers. Toch moet Parijs wel meer zelfbestuur toestaan dan nu het geval is, om de Afrikaanse gewesten blij vend aan zich te binden. KOZLOW IN DE V.S. De Sowjet vice-premier Koz- low vertoeft in de V. S., waar hij een Russische tentoonstelling heeft geopend. Bij die opening in New York waren Eisenhower en zijn plaatsvervanger Nixon aan wezig. De laatste gaat deze maand naar Moskou om daar een Amerikaanse expositie te ope nen. Blijken dus van goede wil van beide kanten. Intussen heeft Kozlow in zijn later onderhoud met Eisenhower in Washington niets nieuws we ten te brengen. En in persconfe renties herhaalde hij, dat er een overeenkomst moet komen over Berlijn, die de Sowjet-Unie be vredigt. Zo niet, dan wordt de Oostelijke sector overgedragen aan Oostduitsers. Intussen wordt achter de scher men hard gewerkt, om de her vatting van de conferentie in Genéve voor te bereiden. Van Westelijke kant zal dan ook Ita lië worden geraadpleegd. -Veel verwachten wij er niet van, doch als er een kleine vooruitgasg is, bestaat er kans op een topconfe rentie. (Nadruk verboden.) 'fAdvtrtentieJ Bf N NENVERINGBED Advertentie ,IA - MA - MA- MARIE The Gaylords SWEETHART MY DARLING Caterina Valente PERSONALITY Lloyd Price Til. 2573 HA ZET- FABRIEKT N ZEVENBERGEN verkrijgbaar bij: BEZOEK AAN PHILIPS FABRIEKEN. Om negentien minuten voor elf vrijdagmorgen zijn Koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernhard op het vliegveld Welschap bij Eindhoven aange komen. De vorstelijke gasten werden op het vliegveld begroet door de waarnemend Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, de heer G. P. Philip- part. de loco-burgemeester van Eindhoven, drs. F. Gijzels. Voorafgegaan door een wagen De Koning werd door de dames Clairette Lemmen uit Leopolds- burg, Charlotte Dijkmans uit Oosthoven en de heer A. Segers uit Arendonk namens 2500 Bei gische werknemers een televisie toestel aangeboden. Hij kan dit bestemmen voor een charitatief- sociaal doel. Bij het verlaten van het bedrijf reden de hoge gasten langs circa 2000 Belgische werknemers van het bedrijf, terwijl de Philips- harmonie concerteerde. Vervolgens reed het gezel schap. toegezwaaid en toege juicht door de velen, die ook hier Tijdens het bezoek aan Philips onder houdt Koning Bou dewijn zich met de Belgische arbeider P- J. Stevens in de mon tagehal voor jelevi- sie-toestellen. (Foto A.N.P.) In Zuid-Korea zijn in de afge lopen elf dagen 56 mensen om het leven gekomen en 60 ge wond door overstromingen en aardverschuivingen. Vrijdag vie len er 14 slachtoffers. Een 7000 mensen zijn dakloos. jjjven biotagne kwam een nieuwe onweersstoring tot ont wikkeling. Hiervan wordt ver wacht dat deze naar Nederland trekt en ons vandaag op zijn noordoostelijke koers passeert. In ieder geval blijft het over gangsgebied tussen de warme continentale lucht en de koelere lucht van zee vandaag nog bo ven, of dicht bij ons land. Er is een goede kans dat in de loop van de dag wind van zee verder tot over ons land doordringt en de temperaturen in het zuiden en oosten wat gematigder zullen worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. PLAATSELIJK ONWEER. Tijdelijk bewolkt met plaatse lijk regen of onweer, later weer opklaringen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen noord oost en noord. Maximumtempe raturen van omstreeks 20 graden aan de kust tot 30 graden in het zuiden, maar in de middag afkoe ling. ZONDAG 12 JULI v.m. n.m. Breskens 5.51 6.12 Terneuzen 6.27 6.47 Hansweert 5.52 6.12 Walsoorden 7.17 7.37 MAANDAG 13 JULI v.m. n.m. Breskens 6.46 7.07 Terneuzen 7.21 7.42 Hansweert 8.01 8.22 Walsoorden S.ll 8.32 Politieke waarnemers menen dat de stafchef van het Indone sische leger, generaal Nasution, door zijn benoeming de sterke man van Indonesië is gewor den. Als hoofd van de nationale veiligheid en het ministerie van Defensie heeft hij de admini- stratiecontróle over de strijd krachten en daarmee een over heersende positie in het natio nale leven verworven. Hij heeft een dubbele stem in het kabi net, n.l. als minister van De fensie en als legerleider. De stafchefs van de marine en de luchtmacht, vice-admiraal Suhjakto en luchtmaarschalk Suryadarma zullen, naar men verwacht, in het kabinet een lijn trekken met Nasution. President Soekarno van Indo nesië heelt vrijdag aangekondigd, dat hij vijf jaar minister-presi dent zal blijven. In een toespraak na de beëdiging van de leden van de nieuwe regering zeide hij, dat tijdens zijn ambtsperiode de samenstelling van het kabinet zou kunnen worden gewijzigd. Als een van de belangrijkste punten van de strijd tegen het economische en politieke impe rialisme noemde Soekarno de terugkeer" van West. Nieuw- Guinea bij Indonesië. De minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, deelde na de plechtigheid aan journalisten mede, dat Indonesië er niet aan denkt geweld te gebruiken om het vraagstuk van Nieuw-Gui- nea op te lossen. „Maar wij trachten ons op alle gebieden economische en politiek te versterken opdat wij Nederland op gelijk niveau tegemoet kun nen treden". In Tel Aviv hebben zich don derdag relletjes voorgedaan, na dat woensdagavond de politie een waarschuwingsschot had gelost op een dronken man die autobuspassagiers lastig viel. Voor de politie er donderdag avond in geslaagd was de orde te herstellen, waren een tiental politiemannen gewonden ver scheidene winkels geplunderd. Er zijn twintig betogers gear resteerd. -met de waarnemend Commissa ris der Koningin en de loco-bur gemeester van Eindhoven, reden de Koning der Belgen, Koningin Juliana en Prins Bernhard, door het stadsdeel Strijp en de Eind- hovense binnenstad naar het Philips complex. Circa 40.000 kinderen van 120 Eindhovense scholen, die vooral in de binnen stad rijen dik stonden, juichten de hartelijk wuivende Koning Boudewijn toe. Bij het Binnenziekenhuis had men verscheidene bedden met patiënten langs de straat neer gezet. Van de Philipslichtoren daalde een wolk van confetti, uit geworpen door employ's, op de stoet neer. Een feestelijk aanzien kregen de straten voorts door de vele vlaggen die uitgestoken waren. Bij de ingang van de appara- tenfabrieken van Philips be groetten de president-directeur van de N.V., ir. P. F. S. Otten en de vice-presidenten ir. F. J. Philips en rar. A. J. Guepin, de hoge gasten. Na een kort welkomstwoord van ir. Otten gaf de heer B. J. Mengerink, adj .-directeur van de hoofdindustriegroep radio, gramofoons en televisie-appara ten, hier een explicatie over de ontwikkeling en produktie van televisietoesteien, waarna in het gebouw van de televisieband in ogenschouw werd genomen. de trottoirs vulden, naar het vliegveld Welschap. Om 12.47 vertrok men van het vliegveld. BEZOEK AAN DEN HAAG. Z. M. de Koning der Belgen, Koningin Juliana en Prins Bern hard zijn vrijdagmiddag om streeks tien over één met de „Dakota" van de regering op de vliegbasis Ypenburg geland. De vorsten werden hier ont vangen en begroet door de bur gemeesters van Rijswijk en Delft. De vorsten en leden van hun gevolg stapten vervolgens in ge- reedstaaide hofauto's die het ge zelschap naar het Binnenhof ver voerden. Ofschoon het bij tijd en wijle bakstenen regende en forse don derslagen de ramen van het Haagse Binnenhof deden rinke len, groepten rond het middag uur reeds vele belangstellenden onder regenkleding en paraplu's bij de Ridderzaal samen om de aankomst van de Koning der Belgen en de Koninklijke Familie mee te maken. Toen de koninklijke stoet op het Binnenhof arriveerde, ston den minister-president De Quay en de minister van Buitenlandse Zaken Luns ter begroeting aan de ingang van het gebouw ge reed. In de Treveszaal werd een noenmaal gebruikt. Het was tegen drieën druk bij het oude stadnuis te Den Haag, ondanks het sombere weer en de regen. Vele Hagenaars en Bel gen stonden er om een glimp op te vangen van de vorstelijke gasten die om tien voor half vier arriveerden. De burgemeester van 's-Gra- venhage, mr. H. A. M. T. Kolf schoten was bij de ingang ter verwelkoming van de gasten aanwezig. „Hoera voor Boudewijn", „Lev* Koning Boudewijn". riep het pu bliek, toen de koninklijke gasten het oude stadhuis binnenstapten. In de raadszaal sprak vervol gens burgemeester Kolfschoten Koning Boudewijn toe. In de prachtige vroegere bur-; gemeesterskamer, waarheen hèt j gezelschap zich na de welkomst woorden van de burgemeester had begeven, tekenden de hoge gasten het gulden gastenboek van de gemeente 's-Gravenhage. Burgemeester Kolfschoten bood de Koning der Belgen een zilve ren tabakspot aan. Dit fraaie geschenk is vervaardigd in 17T7-. De ontvangst was voorbij. Hgt hoge gezelschap verliet het stad huis, uitgeleide gedaan door de burgemeester. Z. M. Koning Bou dewijn bleef enkele ogenblikken op het bordes staan en groette het publiek, dat ook* nu weer' warme hulde bracht. Hierna ging het n^ar Wasse naar, waar de Koning der Bel gen in de zalen, terrassen en tuin van hotel „Kasteel Oud- Wassenaar" lange tijd vertoefde tussen de in Nederland wonende onderdanen. Onbevangen wandelde de Ko ning meer dan een uur lang rond, pratend, lachend, schert send en vaak personen herken nend, met wie hij dan een nog langer praatje hield. Een kleine verrassing wacht te de Koning nog bij zijn vertrek van „Kasteel Oud-Wassenaar" toen de achtjarige Ina de Graaf, dochtertje van de directeur van dit luxe hotel, hem een in Delfts blauw uitgevoerd bord, het kas teel voorstellende, overhandigde. Aan het galadiner, dat Z. M. de Konine van België gister avond in de ambassade te Den Haag tot slot van deze derde dag aanbood zaten ook de Prinsessen Beatrix en Irene aan. Na het galabezoek hebben Ko ning Boudewijn, Koningin Julia na, Prins Bernhard en de Prin sessen Beatrix en Irene het nieuwste zomerevenement van Den Haag bijgewoond, het licht spel „Glorie van het Binnenhof". Omstreeks half elf kwam het hoge gezelschap op het Binnen hof aan. Met grote belangstelling volgde het hoge gezelschap het spel van bewegende lichten, stemmen en muziek in het oude omsloten Binnenhof. Dit was de laatste koninklijke gebeurtenis in Den Haag. Na af loop omstreeks kwart over elf er waren toen nog vele Ha genaars op de been die de vorsten bij hun vertrek hartelijk toewuif den vertrok men naar het Huis ten Bosch. De secretaris generaal der Ver, Naties. Dag Hammarskjoeld, wordt 14 juli in Cairo verwacht waar hij zijn besprekingen met leiders van de Verenigde Arabi sche Republiek over de kwesties van het Suez-kanaal en de Pa lestijnse vluchtelingen zal her vatten. Dit meldt het blad „Al Ahram". (Advertentie) In de pauze van het donderdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam opgevoerde toneel spel „Troïlus en Cressida" werden de spelers voorgesteld aan Koning Boudewijn en de Neder landse koninklijke familie. De foto laat zien hoe v.l.n.r.: Koning Boudewijn, Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prinses Irene kennis maakten met de auteur Johan Schmitz, die Kier een han^ctnik krijgt van de Koningin. CFotoAiNlP.)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1