Droogte onderbrak dalende i tendens werkloosheid PRIJSVRAAG De Verenigde Staten en Indonesië Radio en Televisie Rundveeprijzen weer normaal Wijziging begroting van Landbouw Eric de Noorman De vissers van de zwarte klip Spoorweg goederenwagons van aluminium in de Verenigde Staten b REGEN VAN VORIGE WEEK DEED PRIJZEN STIJGEN TPYi meszit hrkrnJ den week zi,jn de prijzen ?p de XjCXI IVUUtKL ULKLtlci rundveemarkt weer gestegen, de PRIJSWINNAARS werden. Op het ogenblik is het van de maand juni wel het niet uitgesloten is, dat AMERIKAANSE RAKETKR UISER MET KERNAANDRIJVING ECONOMISCHE VELDSLAG IN ARGENTINIË ONGEREGELDHEDEN IN POOLS STADJE DE OVERSTROMINGEN IN PAKISTAN rderdag 9 juli 1959 VRIJE ZEEUW 15e jaargang no. 4723 Volgens mededelingen, gedaan door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, is de „eregi t:eerde arbeidsreserve in juni gedaald van 53.796 tot 52.950. Deze daling was voor de tijd van hef kar slechts gering en het gevolg daarvan is geweest dat hef voor het normale seizoen ge corrigeerde cijfer van de geregi streerde arbeidsreserve steeg van 65.000 tot 71.000. Dit wil, aldus heMninisterie, geenszins zeggen, dat er van een wezenlijke ver slechtering van de arbeidsmarkt sprake is. De oorzaak van de stijging is namelijk incidenteel. In juni werd namelijk de gun stige ontwikkeling in de meeste netrijfsklassen overgecompen seerd door een gedeeltelijk weg vallen van seizoenwerkgelegen heid in de landbouw ten gevolge van de uitzonderlijke droogte. Er kan dus gezegd worden, dat de droogte de dalende tendens van broken. in tegenstelling tot andere beroepsgroepen, is de werk loosheid onder landarbeiders, veenarbeiders en losse arbei ders in juni gestegen. Ook is opvallend, dat in de agrarische provincies, Groningen, Fries land, Drenthe en Zeeland de geregistreerde, arbeidsreserve is gestegen, terwijl deze in de andere provincies daalde. In de bouwnijverheid is de werkgelegenheid verder toege nomen In verschillende delen van ons land doen tekorten aan bouwvakarbeiders zich zelfs styeds duidelijker gevoelen. In vrijwi l alle sectoren van de me taalindustrie kon een verdere opleving worden geconstateerd. Deze manifesteerde zich in een daling van het aantal ingeschre ven metaalbewerkers met ruim 800. De ijzergieterijen hebben zich van de inzinking kunnen herstellen en constructiewerk plaatsen en machinefabrieken zijn goed van opdrachten voor zien. Ook in centrale verwar- mingsbedrijven en elektrotechni sche installatiebedrijven heerst een grote bedrijvigheid. In de textielindustrie is de situatie eveneens gunstig. De wollenstof- fenindustrie is ruim van orders voorzien en in de katoenindustrie bestaat een tekort aan onge schoolden en jeugdigen. Een lichte stijging van het aantal in geschreven textielarbeiders is toe te schrijven aan het afbran den van een vlasbewerkingsbe. drijf. De situatie in de houtverwer kende industrie is gunstig. Ten gevolge van het seizoen konden vele arbeiders tewerkgesteld worden in conservenindustrieën, nam de werkgelegenheid toe in horeca- en vervoersbedrijven. Het aanbod van handels- en kan toorpersoneel nam verder af. De seizoenwerkloosheid nam ener zijds toe door afstoting van ar beidskrachten uit de landbouw. Anderszijds was er een vermin dering door verder aantrekken van de seizoenbedrijven. In to taal steeg de seizoenwerkloosheid enigszins, evenals de structuur werkloosheid. Een analyse van de geregi streerde arbeidsreserve van man nen leidt tot de volgende verde ling: seizoenwerkloosheid einde mei: 4.000; einde juni: 5.000. Wrijvingswerkloosheid: 20.000; werkloosheid van minder ge- schikten: 19.000, 18.000. Struc tuurwerkloosheid: 11.000, 12.000. Conjunctuur werkloosheid over beide maanden nihil De Reynolds Metals Cy" heeft van de „Southern Railway" een opdracht gekregen tot levering van aluminiumplaten tot een ge wicht van 18.7 miljoen pounds. Hiervan zullen 1205 aluminium goederenwagens worden ver vaardigd. Dit werd maandag be kendgemaakt door de vice-presi dent van Reynolds, de heer David P. Reynolds, die verder mede deelde, dat dit de eerste toepas sing op grote schaal van alumi nium is door fabrieken voor spoorwegmateriaal in de Ver enigde Staten. In ambtelijke kringen in de V. S. houdt men zich strikt aan de politiek van „handen af" t.o.v. de kabinetscrisis in Indo nesië. Het State Department blijft zoals gebruikelijk weigeren commentaar te geven op de bin nenlandse aangelegenheden van andere landen. In privégesprekken verklaarde men in Washington echter dat het State Department de ontwik keling in Djakarta met grote belangstelling volgt. Men vraagt zich in het bijzonder af of het nieuwe kabinet van Soekarno ook communisten onder zijn leden zal tellen. Deskundigen inzake het Verre Oosten waren er van overtuigd dat het Indonesische volk „geen illusies" heeft over de ware aard van het internationale commu nisme. In officiële kringen gaf men weliswaar te kennen dat men principieel graag zo weinig mogelijk communisten in de In- VRIJDAG 10 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.35 Water standen en gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleu ters; 11.15 Fluit en piano; 11.40 Hammondorgelspel12.00 Ball room ork.12.20 Regeringsuit- zending; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Gevar. muz.13.55 Beurs berichten; 14.00 Jeugdkoor; 14.20 Boekenschouw14.40 Koorzang 15.05 Gevar. progr.16.00 Muz. eau- 16.30 Voor de zieken; lf.00 Voor de jeugd; 17.25 Va- cantietips; 17.45 Rep.; 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 13.20 Lichte muz.; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 ■azzmuz.19.30 Leven in Neder land, klankbeeld; 19.45 Caus.; 20.00 Nws; 20.05 Filmrubr.; 20.15 Toespraak; 20.35 Benelux; 20.45 Caus.; 21.00 Gev. progr.; 21.40 Klankbeeld22.35 Buitenl. week- iverz.22.40 Zorg om de mens, sprek; 23.00 Nieuws; 23.15 ïam. BRJLYERSUM II: 7.00 Nieuws; Cjjam. 7-39 Voor de jeugd lij v, yam 7 45 Morgengebed ®Lht- kal-; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; o.öJ Voor de vrouw; 9.40 Voor de kinderen10.05 Gram.; 11.00 S lf,eken: 1U0 Gr-; 12.00 ■few Tg 0£: 1203 Lichte muz.; X-, ^.and' en tuinbouwmed. nM Sram ;,o12-50 Reportage; 13 on dlV' 1315 Zonnewijzer 14 nn D te muz"' 13 45 Gram-; Promenade orkest; 14 40 IR""1'' 1M0 Voor de kinderen ■tussen 15.30 en 17.30 Tour de feCre)L15'30 Voor de zieken VB.3U Lichte muz.; 17.00 Voorde ttef 1-7L15 Kinderkoor. Inter- ïfei^ie muz.); 17.40 Beurs- tenchten; 17.45 Sopr. en piano; WJ.U5 Ballrooomork.18.30 Voor Brrii- 18 45 Gram-; 18.50 Re- K n§sUïtz.19.00 Nieuws; 19.10 XM OY Gi ne Fron ol' caus* I 19.30 Tour „n ,?ce; 1945 Lichte muziek; Voordr. en muziek20.55 anri p°Urde France; 21.05 Hol- harm pS^1Val 1959Rott- Phil- CauT 9^22'30 Orgelsp.; 22.50 ;ek Nws; 23.15 Jazzmu- 12.30 Weerber.12.35 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Orgelsp. (om 13.35 gram.); 14.00 Operette-muz.15.20 Klass. mu ziek; 16.00 Koersen (tussen 16.00 en 17.00 Report. Tour de France); 16.02 Gr.; 17.00 Nws' 17.10, 17.45 en 18.00 Gram.; 18.10 Voordr.18.20 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Gram.20.00 Guldensporen- conc.22.00 Nws; 22.15 Gram. 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV20:00 Journaal en weeroverz.20.30 Gevar. progr. 21.30 Journ. bezoek Z. M. ko ning Boudewijn. BELG. TV (VI.): 15.30—17.00 Overname v. d. Franse TV Tour de France; 19.30 Nws en journ.20.00 Filmrep. bezoek Z. M. Koning Boudewijn; 20.15 TV-spel; 20.50 Filmnws; 21.20 Rep. 21.50 Film; 22.2 Nieuws en journaal. donesische regering zou zien, maar men legde er de nadruk op dat men de Indonesiërs hun eigen problemen op hun eigen manier en zonder inmenging van buiten af moet laten oplossen. De „Washington Post" zegt in een hoofdartikel dat de nieuwe situatie in Indonesië betekent dat het land dat de zesde plaats inneemt wat bevolkingsgrote be treft en potentieel een van de rijkste gebieden van de wereld is, in groot gevaar verkeert om door de communisten overheerst te worden. Wat de communisten niet kon den doen in het parlement, dank zij het koppige verzet van de Mohammedanen, zullen ze nu misschien gemakkelijker kunnen doen met Soekarno alleen, aldus het blad, dat meent dat de posi tie van het Indonesische volk de bezorgdheid van gehele wereld dient te wekken. De Britse „Daily Telegraph" noemt in dit verband het rege ringssysteem dat weer door Soe karno is ingevoerd „pasklaar" voor het communisme. In het parlement hebben de Indonesische communisten zich volledig akkoord verklaard met de nieuwe macht van de presi dent, hoewel zij, als de best ge organiseerde partij, het meeste te lijden zullen hebben van de beteugeling van de politieke acti viteit. Men moet dan ook wei aannemen dat het scheppen van een nieuw dictatoriaal bewind voor de communisten zeker op weegt tegen de terugkeer tot de revolutionaire grondwet van 1945, aldus de „Daily Telegraph". f Advertentie) Voor: I Pedicure Voetverzorging (Advertentie.) LEXINGTON Tevens werden de vijftig winnaars van een slof 200 Lexingtonsigaret ten door de jury ge kozen, die hun prijs krijgen toegezonden Na de regenbuien van verle- omdat de aanvoeren kleiner J prijsbeeld weer normaal, alhoe- J een nieuwe droogteperiode de markt weer enigszins zal ver storen. Aldus de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, woensdag morgen in Utrecht op de open bare vergadering van het pro duktschap. De varkensprijzen zijn in de afgelopen weken iets gestegen. Het bestuur van het produkt schap besloot, de overnameprijs voor baconvarkens te handha ven op 2,23. Men wil niet meer baconvarkens aantrekken, aan gezien de varkens van dit ge wicht gemakkelijk in de opvol gende klasse geplaatst kunnen worden. De Engelse baconmarkt vertoont een rustig beeld en de heer De Veer sprak de hoop uit, dat de prijzen er over enige weken iets zullen gaan stijgen. De heer De Veer noemde de ontwikkeling in de onderhande lingen met Frankrijk over de export van Nederlandse scha pen, teleurstellend. Bij een be spreking met vertegenwoordi gers van de Franse handel was men het er twee weken geleden in principe over eens geworden, bij export van een kilogram schapenvlees een kilo Franse voorvoeten in te voeren. De Fransen hadden hun standpunt echter gewijzigd en stellen nu voor anderhalve kilo voorvoeten tegenover een kilo schapenvlees te stellen. De heer De Veer acht deze wens in strijd rnët het E.E.G.-verdrag en hij verklaarde, dat Nederland De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige X,. P. A. Soeterboek copywriter C. Krouwel reclamedeskundige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Parijs. Th. Knoups, Maaseikerweg 21, Weert Mej. N. Kramer, Jozef Israëlskade 1301, Amsterdam-Z B. H. Stokman, Noordeinde 2A, Den Haag K. Teeuw, Leeuwenlaan 313, 's Graveland - NH C. Veldhuizen, Delftsestraatweg 99, Delfgauw (post Delft) A. H. Bruins, de Savornin Lohmanlaan 62b, Rotterdam W. H. A. v. Meurs, Grote Noord 130, Hoorn A. H. Machielsen, Veldsweg 42, Nijverdal U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van juli gaan twee dagen naar Kopenhagen. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft de goede raad Steek er een LEXINGTON bij op XINGT0 from, America's Best Tobaccos Het eerste Amerikaanse op pervlakteschip met kernaan drijving, de raketkruiser „Long Beach" zal op 14 juli op de wer ven van „Bethlehem Steel Com pany" te Quincy in Massachu setts te water gelaten worden. De „Long Beach" (14.000 ton) is 261 meter lang en 22 meter breed. Tot commandant van de kruiser is benoemd de kapitein ter zee Eugene Wilkinson, die met de atoomduikboot „Nauti lus" een tocht onder de ijskap van de Noordpool heeft ge maakt. De „Long Beach", die twee reactors heeft, zal in 1960 volledig voor actieve dienst ge reed zijn en het jaar daarop of in 1962 deel gaan uitmaken van de Amerikaanse vloot. De motoren van het schip zijn van hetzelfde type als die van de Amerikaanse atoomduikboten, Enkele ponden verrijkt ura nium zullen voldoende zijn om het schip maanden lang te la ten varen. De „Long Beach" zal worden uitgerust met raketten van het type „Terrier" en het type „Ta los". De „Terrier" heeft een reikwijdte van circa 16 km en gebruikt vaste brandstof. De „Talos" kan doelen op zeer gro te hoogte vernietigen. Deze ra ket kan een kernlading meene men en is volgens het Penta gon vooral doeltreffend bij ge vechten tegen supersonische vliegtuigen. De kosten voor de bouw en uitrusting van de„Long Beach" worden geschat op c.a. 250 miljoen dollar. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting voor Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening voor het jaar 1959. De post voor vergoeding van ka pitaalverliezen op grond van de financieringsregeling voor door wateroverlast getroffen gebieden wordt verhoogd met 600.000. Voorts wordt ingevoegd een post van 5.000.000 voor kosten ver band houdende met versnelde abortus-Bang-bestrijding. In de memorie van toelichting wordt over de verhoging met 600.000 van de post vergoeding van kapitaalverliezen gezegd, dat zowel in 1954 als in 1956 een groot aantal landbouwers ern stige schade hebben geleden door abnormaal grote regenval. De regering is de zwaarst gedu peerde landbouwers tegemoet gekomen door zich garant te stelen bij leningen van deze ge dupeerden bij de Boerenleenban ken. In sommige gevallen ech ter was de schade zó groot, dat de voorzetting van het bedrijf gevaar liep. Het Landbouwschap wist echter maatregelen te nemen waardoor men de moei lijkheden te boven kwam. Er werd bij de regering op aange drongen in die gevallen waarin de landbouwer zowel in 1954 als in 1956 gedwongen was geweest gebruik te maken van een kre diet onder garantie van de over heid, eenzelfde regeling toe te passen als het Landbouwschap heeft gedaan bij de krediet nemers van 1956. De regering heeft gemeend aan deze wens van het Landbouwschap tege moet te komen. Over de 5.000.000 voor de versnelde abortus-Bang-bestrij ding zegt de memorie van toe lichting, dat de bestrijding van deze ziekte een der voornaamste taken van de provinciale ge zondheidsdiensten is. Het Land bouwschap heeft een regeling ontworpen waarbij de gevraag de 5 miljoen ten goede zullen komen aan veehouders in de vorm van premies (van 250 voor het doen slachten van run deren, die besmet zijn met abortus-Bang, overigens, na vol daan te hebben aan bepaalde voorwaarden. zal blijven vasthouden aan het eerste uitganspunt, temeer daar een nog grotere invoer van voor voeten de Nederlandse rund veemarkt zou verstoren. Bij de meitelling is gebleken, dat de rundveestapel ifi een jaar met 189.000 tot 3,4 miljoen dieren is toegenomen, een stij ging van zes procent. Het aan tal jonge dieren voor de meste- rij steeg van 113.000 tot 173.000. In de eerste vijf maanden van dit jaar werd 5 procent meer geslacht dan in dezelfde periode van 1958. Da haer De Veer noemde de tellingcijfers voor de rundvee stapel zeer bevredigend. De varkensstapel nam met 5 procent in omvang toe, het aan tal fokzeugen met 17 procent. De heer De Veer verwacht dan ook in de eerstkomende acht tien maanden een uitbreiding van de varkensstapel. Het aantal paarden bleef vrij wel gelijkoudere dieren wer den geslacht en het aantal paarden beneden de drie jaar nam met 11 procent toe. De Argentijnse minister van Economische Zaken en Arbeid, Alvaro Alsogaray, heeft maan dagavond een radiorede gehou den, waarin hij de hoop uit sprak dat met ingang' van die zelfde avond iedere Argentijn het initiatief zou nemen om plannen op te stellen tot ver groting van zijn eigen activiteit, en dat iedere industrieel, groot en klein, zal gaan denken aan uitbreiding van zijn bedrijf en verhoging van zijn rendement. „De slag tegen de prijsstijgin gen is begonnen", aldus minis ter Alsogaray, die vervolgens bekendmaakte dat meer dan 60.000 winkeliers besloten heb ben in de komende zes maan den vier tot zes soorten artike len, behorende tot de eerste levensbehoeften, tegen kostprijs te verkopen. Verder maakte de minister bekend, dat de Argentijnse re gering een krediet van 10 mil joen dollar beschikbaar te stel len voor de ontwikkeling van industriële klein- en middenbe drijven, terwijl de bureaucratie zal worden bestreden door de overplaatsing van ambtenaren, die van geen nut zijn, naar pro- duktieve functies. Voorts zal de regering zich verzetten tegen elke massale loonsverhoging. De minister betoogde, dat elke collectieve arbeidsovereenkomst de vrucht dient te zijn van een algehele overeenstemming tus sen werkgevers en werknemers. Slechts in laatste instantie zal de regering ingrijpen. Verbete ring van de lonen hangt af van de collectieve inspanning van de producenten en hun perso neel, aldus minister Alsogaray. (Advertentie.) houdt nu een schilderfeest^met S I K K E N S-TJ ALLE M A PRODUKTEM vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden 5. De drie schipbreukelingen kijken elkaar even snel aan, maar Eric ie al doorgelopen en even later volgen ze hem en Svein naar het strand, waar de brood magere haveloze mannen nogal wat opzien baren. Terwijl het drietal schipbreuke- BRT'<?<?rr lingen zich te goed doet aan een FL (VI.): 12:00 Gram.; maaltijd, die men hen voorzet, wordt de ontscheping van Grif- fan's eigendommen voltooid. „Sterkte" zegt Eric met oen handdruk tot de aanvoerder van de Ierse krijgers, die Griffan zul len bewaken, tot ze over enkele maanden afgelost worden. De oudste der vissers vertelt hen welke koers ze moeten volgen. Moeder de vrouw zal niet weten wat ze voor zich ziet, grijnst de man. Niemand verwacht natuur lijk, dat we nog in leven zijn. Eric knikt glimlachend. „We zullen onze thuiskomst vie ren en daar moet gij bij zijn," zegt de tweede visser. „We zouden graag de feest vreugde meemaken," antwoordt de Noorman, „maar wij moeten door. Geef die hond, dat trouwe dier, maar namens mij een flinke brok. Hebben jullie nog meer honden, waar je woont?" „Nee, dit beest kregen we van een zeevaarder," antwoordt de oudste visser. Hij landde met averij °P onze kust en uit dank baarheid, omdat we hem hielpen zijn schip in orde te maken, schonk hij ons één van zijn hon den. Hij had er wel vijf lopen, zoals deze en de moeder was een kolossaal dier, waarvoor iedereen bang was Het is alsof al Eric's haren over eind gaan staan bij deze \Voorden en een vreemd vermoeden neemt bezit van hem Van welingelichte zijde is ver nomen dat het in de avond van 26 juni te Krasnik Fabryczny, 30 km ten zuidwesten van Lub lin, tot ongeregeldheden is ge komen tussen de bevolking en leden van de Poolse militie. Verscheidene tientallen perso nen liepen verwondingen op. De ongeregeldheden braken uit uit protest tegen het voor nemen van de autoriteiten een kruis, een kapel en een Maria beeld van een plein te verwij deren. Om de orde te herstellen zijn versterkingen uit Lublin te hulp geroepen die van traangas ge bruik hebben gemaakt om de betogers uiteen te drijven. De autoriteiten hebben een twin tigtal arrestaties verricht. In kringen van de communis tische partij te Warschau noemt men de ongeregeldheden het werk van „fanatici". Men voeg de eraan toe dat de toestem ming voor de bouw van de kerk werd geweigerd omdat andere gebouwen de voorrang hebben. Als gevolg van de overstro mingen in West-Pakistan wor den 200 mensen vermist. Er zijn tot dusver 40 lijken geborgen. Naar schatting zijn 20.000 hui zen en hutten vernield en pl.m. 100.000 mensen dakloos. Het water van de rivier de Ravi, waardoor Lahore dinsdag werd bedreigd, begint te zak ken. Er zijn in dit gebied geen doden of gewonden, maar der- tieij dorpen zijn overstromd. Ook elders daalt het peil der rivieren. Duizenden slachtoffers van de overstromingen worden in openbare gebouwen en geïm proviseerde kampen in Karat- sji ondergebracht.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5