UIT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws HEIMWEE NAAR JOANA TERNEUZEN HULST. MIDDELBURG. Kamperen geknipt om te KIEKEN OOSTBURG RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SLUISKIL. IJZEN DUKE. Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen over de regeringsnota De huurverhoging MACMILLAN OVER EEN TOPCONFERENT VATICAAN Gietijzeren fries van het afdak boven de eretrap v het hof van St. Damascus naar beneden gestort Met radio-activiteit besmette verkeersvliegtuigen Bevordering' leerlingen Petrus Hondius Lyceum. Aan het Petrus Hondius Lyceum alhier zijn de volgende leerlingen bevorderd: AFDELING II. B. S. Van V. K. naar 1: Me. Adriaansens, Aa. Boland, Na. du Bois, Ta. Dyk te Biervliet, J. Dooms, Hi. Harms, Mu. v. d. Hagen, J. de Man, Da. Neve, Hr, Nieuwenhuyzen Kruseman, Ma. van Os, We. Scholten, L. Schieman te Axel, Du Thomaes, Ma. Ver- berkmoes, H. Bootsgezel, P. van Cadzand te Axel, J. de Doelder te Axel, P. van Harn te Spui, Ter- neuzen; J. Hollebek te Spui, Axel; Aa. Hol, Sa. Hol, L. Jansen te Kloosterzande, Me. van Lith te Axel. Pa. de liegt, D. de Regt te Axel, W. de Ridder, Re. Rijnberg, Ja. Stairenburg, Sluiskil, L. Stolk, J. de Vriend te Walsoorden, C. Walraven te Axel, R. Wolters te Axel, Ma. v. d. Winckel. Van klasse 1 naar klasse 2 N. A. Becht te Zaamslag, J. B. Benders, Ca. Bliek te Biervliet, L. F. du Bois, D. N. Boland, A. S. v. d. Brink, A. C. Dieleman te Axel, P. A. Geene, R. F. Gerrits te Sluiskil, J. J. Haak te Zaam slag, J. Hamelink, Ja. den Hamer te Axel, G. J. Heerspink te Axel, W. de Jonge te Biervliet, G. J. Lo- kerse te Zaamslag, E. Meyers, Ja. de Ridder, Aa. Tollenaar te Hoek, J. Versluys te Biervliet, W. Ver- straelen, Ea. de Biaey te Axel, Ma. Borghstijn, Ca. Brakman, La. Clemminck, A. van Dixhoorn te Axel, P. van Es, L. Goossen te Axel, Ca. van Hecke, J. Muller te Zaamsla M. P. Neeteson te Sas van Gent, P. van Os, C. Provoost, W. Scheele, J, Stolk, Ca. Ter louw. Sa. Tollenaar te Hoek, Aa. Tollenaar te Hoek, Pa. de Vriend, J. Verplanke te Zaamslag, A. v. d. Vlugt, Ja. de Blaey te Hoek, D. van Bloois, A. van Cadzand te Axel imet lof); F. Dekker te Bier vliet, Ca. Dekker te Zaamslag, A. Dorrepaal, J. Dieleman te Axel, G„ Gietelink, J. Hoving, M. Huis man, La. van Pienbroek, J. Prinse, Sa. v. d. Ree te Zaamslag, P. de Segt te Axel, W. de Regt, M. Scheele te Zaamslag, J. Simons, Sh. Udo, A. Verschelling, P. Ver- poorte te Axel, J. Visser, L. Westveer te Axel, J. Wieles te Axel. Geslaagd Voor het diploma Algemene Vrouwelijke Vorming deel II (A.V.V. II) slaagden op 7 juli te Den Bosch de damesI. van Es en M. van Strien, beiden te Terneuzen en N. Verstraaten te te Axel. Voor het Klimroos C-diploma (vooropleiding A.V.V. Opleiding) slaagde mej. I. de Putter te Hoek. Gezamenlijke oefening brand weer eenheden. Gisteravond werden nabij de Oostkolk terrein Watertoren oefeningen gehouden door de vrijwillige brandweer van Ter- neuzen (met 12 eenheden) en van Sluiskil en Driewegen elk met één eenheid. Bij de Terneuzense eenheden werd ook geoefend met drie nevelspuiten. Deze kunnen in bepaalde omstandigheden zeer goede diensten bewijzen n.l. In gevallen dat zo min mogelijk waterschade mag worden aan gericht. Het water wordt op een zodanige wijze door de sproeier verdeeld dat er een zeer fijne en dichte nevel ontstaat die toch een groot blussingseffect heeft. Over het algemeen genomen zijn de oefeningen uitstekend verlopen. Dat een en ander, vooral bij het zeer warme weer, veel belangstelling trok, laat zich verstaan. Van klasse 2 naar klasse 3: Me. v. d. Griek, J. de Kraker, J. Luyck te Axel, A. de Putter te Axel, M. Straub, Ca. Toorenman, J. Tholens, H. Vis, F. v. d. Wege, C. van Waert (met lof)Ja. du Bois, H. Braat te Sas van Gent, C. Dijselinek, W. de Feijter, Ja. de Jonge, R. Jurriens, P. Kuzee te Sluiskil, A. Kemper, Aa. Maas, Ta. NijstenAa. van Reyen, R. Simons, J„ Tazelaar.. Je. Visser, H. Kaan, N. Wiileboordse, R. de Cocq, J. Faas te Biervliet, A. v. d. Griek, Ha. Heüboer te Zaamslag, J. Heijnsdijk te Zaamslag, C. de Jonge, Eh. Kuzee te Zaamslag, P. ie Regt te Axel, L. Scheele te Zaamslag, H. Staal, J. Stolk, Aa. ie Vos te Zaamslag, A. Wiile boordse. Van klasse 3 naar klasse 4: F. van Bendegem te Axel, J. -Büiïk te Biervliet, P. de Boer, L. Dèij t® Axel, J. Dooms, P. de Feij- ler t.e Hontenisse, R. Heijens te Hulst, J. Jansen, J. Meermans te Axel, A. Meert te Sluiskil, H. Mar- kusse, H. Meijer, J. Ramondt te Sluiskil. A. H. de Ruyter te Sluis kil, W. Elenbaas te Zaamslag, H. de Jonge, J. de Jonge, K. de Jon ge, F. de Klerk, J. Krijtenburg te Zaamslag, P. de Leege, J. Lossie, Ma. v, Pienbroek, W. Simons, P. Visser,. --S. v. i. Wal te Sas van Gent, A. Wechgelaar te Sluiskil. Van klasse M.M.S. 2 naar M.M.S. 3: Ie. v. Breda Vriesman, Je. Quaak te Axel, Ae. Dieleman, Ze. Pennings te Axel, La. Ruitenburg te Axel, Ie. v. d. Vlugt. Van kl. M.M.S. 3 naar M.M.S. 4: Eh. Hol. Ja. Muller, Wa. Meijers, Ba Pennings te Axel, Ja. de Regt, Fel Schakel te Sas van Gent, Ie. Scheele, Ma. de Smit te Biervliet, Ma. Vrieling, Ia, Leenhouts te Biervliet. Van kl. M.M.S. 4 naar M.M.S. 5: Ma. de Bruine, Ca. Henry, Ca. Hofstee te Hoek. Ha. Krombeen, Ts Pennings te Axel, Eh. Slock te Sas van Gent, Ja.-Visser. Van klasse A 4 naar A 5: F. Fluit te Axel, C. de Rooy te Graauw. Van klasse H.B.S. 4 naar klasse H.B.S. 5: He. Hamelink, A. de Koeyer te Zaamslag, E, Oggel te Axel, J. de Segt te Zaamslag, C. de Smit te Biervliet, B. Toorenman, H. Wechgelaar te Sluiskil. Van klasse Gymnasium 3 naar Gymnasium 4: A. Faas, Ey. Lourens te Axel, La. Meeuwsen, La. Oggel te Axel, Ca. Schierbeek te Hoek, Ne. Ter- touw imet lof), P. Vroegop (met lof). Ha Wabeke, Ca. Wabeke. Van klasse Gymnasium 4 naar Gymnasium 5: B. J. Belaert, Da. van Breda Vriesman, Ae. Dorrepaal, P. Le- jxhix, A. de Reuver, Eh. van Vught, A. Weststraete. Van klasse Gymnasium 5 naar Gymnasium 6: He. Denie, J. Huisman, Ca. den Hoed te Axel ,W. de Vriend, Me. Denie, Eh. van der Hagen, J. P. wan Hoeve te Sluiskil, K. Kuiper Waar geen woonplaats is ver meld, wonen de leerlingen te Ter- aeuzen. Overgang Handelsavondschool. Aan de Handelsavondschool alhier werden bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. Meeuwsen, Ae de Bakker, Ra de Bakker, M. Wisse, Ja de Rid der (met lof), allen te Terneu zen. Van klasse 2 naar klasse 3: W de Groote (met lof) te Hoek; R. Eggermont, Ma van Gorsel, Hy van Gorsel, C. Mi- chielsen, allen te Terneuzen. Opening' Ijspaleis Na een grondige verbouwing en modernisering heeft de heer A. Acke zijn nieuwe „Iceroom" in de Dijkstraat 68 geopend en daarmee heeft de eigenaar aan velen een dienst bewezen. Tot voor enkele dagen was het n.l. zó, dat men ijs kon kopen in de winkel, maar gele genheid om dit een rustig aan een tafeltje, in een gezellige om geving te consumeren, was er niet. Niet alleen de klanten, ook de heer Acke vond dit Allesbehalve prettig. Nu heeft hij naast zijn winkel, waar de bakkerij- en aan verwante artikelen worden ver kocht, en waarvan de oppervlak te eveneens werd verdubbeld, zijn „ijspaleis" verkregen, dat, ge schilderd in lichte tinten en voor zien van een moderne verlich ting met fraaie tafeltjes en pret tige stoeltjes, die tot zitten noden een grote aanwinst kan worden genoemd. De heer Acke heeft daar ook twee ijsmachines staan, waar van vooral één van een zeer in genieuze vinding is. Zeer belangrijk voor de talrijke bezoekers, die zeker met dit war me weer zijn zaak weten te vin den, is, dat zij niet lang behoe ven te wachten want in onge veer 9 minuten kan 6 liter ijs ge maakt worden volgens recepten die angstvallig geheim worden gehouden. Nu is de heer Acke niet alleen in de gelegenheid een „gewoon ijsje" te verkopen, maar men kan er ook ijswafels, ijssorbets enz. bestellen. In „no time" is men nu bediend. Terneuzen had behoefte aan een dergelijke speciaalzaak. Dat de heer Acke hiermee een goed idee heeft gerealiseerd, was al direct te constateren. Velen zonden bloemen en ge schenken, die de zaak op de ope ningsdag een feestelijk aanzien gaven. Reis Ouden van Dagen. Men verzocht ons aan het in ons vorig nummer opgenomen verslag van de reis ouden van1 dagen nog te willen- toevoegen, dat het gezelschap bij aankomst te Overmeire-Donck een paling maaltijd werd aangeboden. Standbeeld van Kcinaert do Vos vernield. Het fraaie standbeeld van Rei- naert de vos, dat geplaatst is aan de voet van de eeuwenoude stadswallen te Hulst nabij de Gentsepoort, heeft het de vori ge nacht opnieuw moeten ont gelden. Het beeld, dat de hoofd persoon uit het bekende dieren epos voorstelt, op weg naar de hofdag van koning Nobel, is door vandalen van zijn voetstuk gebroken en naast de sokkel ge worpen. Het is voor de vierde keer dat vandalen zich niet heb ben ontzien het beeld ernstig te beschadigen. De vernieling werd ontdekt door een lid van de rijkspolitie te Hulst, die woensdagmorgen vroeg een dienstronde maakte. Tweemaal reeds werd de staf, die Reinaert in de hand draagt, van het beeld afgebroken en in het begin van dit jaar werd het beeld voor de derde maal ern stig beschadigd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Geslaagd. Voor het examen gymnasium B. slaagden aan het Jansenius Lyceum alhier de heren M. Die riek, Koewacht; G. van de Vel de en H. Zwartelé, beiden van St. Jansteen. Advertentie) JONKER FOTO TOE STEL ZEGT (ook in kleur) De sluiting van het Veerse Gat Het Tweede Kamerlid de heer Westerhout uit Middelburg heeft aan de ministers van Water staat en van Landbouw de vol gende vragen gesteld: Achten de ministers een rede lijke zekerheid aanwezig, dat ook bij een verdere vernauwing van het sluitgat in de afsluit dam van het Veerse Gat de doorvaart voor alle in gebruik zijnde vissersschepen, die in Veere een ligplaats hebben, on der alle getij-omstandigheden onbelemerd zal kunnen voort- gaaii? Indien vraag 1 niet bevesti gend kan worden beantwoord, kunnen de ministers dan mede delen, of inmiddels een beslis sing is genomen voor de inrich ting van een vissershaven nabij Colijnsplaat? Indien ook vraag 2 ontken nend moet worden beantwoord, zullen dan naar het oordeel van de ministers de te treffen voor zieningen tijdig gereed kunnen zijn? Kunnen de ministers in ver band met het naderende tijd stip van de afsluiting van het Veerse Gat mededelen, of op korte termijn regelingen ex ar tikel 8 van de Deltawet ten be hoeve van de dorr deze afslui ting gedupeerden kunnen worf den tegemoet gzien, teneinde de thans bij de belanghebben den bestaande onzekerheid weg te nemen? Protestants Christelijke Arbei ders Internationale vergaderde Onder leiding van de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., heeft het bestuur van de protestants-christelijke arbei ders-internationale (P.C.A.I.) dinsdag een vergadering gehou den in Middelburg. Deze bijeen komst was belegd in aanslui ting op de gouden jubileumver gadering van het C. N. V. De aanwezigen hebben zich bezig gehouden met de vraag,, wat voor de protestants-chris telijke arbeiders in Afrika ge daan kan worden. De heer Jean Lueyeye bracht rapport uit over de vakbewe ging in Belgisch Congo. In dit gebied bestaat een christelijke vakbeweging, waarvan ook de Protestanten lid. zijn. Uit zijn mededelingen bleek, dat het mogelijk is in deze interconfes sionele vakbeweging aparte groepen voor de Protestants christelijke arbeiders te vormen. De heer A. Deyoung uit Ha milton (Canada) gaf een over zicht van de ontwikkeling in Canada. Hij achtte hulp nodig, daar de heer F. P. Fuijkschot die reeds in 1956 naar Canada is vertrokken, het werk onmo gelijk alleen af kan. Uit de mededelingen bleek, dat een groot aantal Canadese arbeiders belangstelling toont voor de christelijke vakbewe ging. Tenslotte bracht de heer A. Oena rapport uit over de Ita liaanse christelijke vakbewe ging. Of een afzonderlijke Pro testants-christelijke vakbewe ging mogelijk is, valt nog niet te beoordelen, zo zeide hij. Bij een stemming voor de bedrijfs- raad in de Fiatfabrieken kreeg de christelijke vakbeweging 19.000 stemmen tegen de socia listische 12.000. Ook hier zullen de contacten verstevigd worden. Na afloop van de vergadering werd het gezelschap ontvangen door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr, A. F. C, de Casembroot. Ook weid een rondvaart gemaakt langs de Deltawerken in het Haring vliet en in het Veerse Gat. Geslaagd. Aan het Koningin Wilhelmina- Lyceum alhier slaagden voor het eindexamen H. B. S.-A: Hetty Maas en Henk van Hane- gem, beiden van Breskens; Jan Leenhouts, Cadzand; Eddy ter Beek, Oostburg; Mimi du Fos- sé en Irene Ketele, beiden van Sluis; Lineke Dieleman, Water landkerkje. Schoolreis, ©tuier leiding van het onder wijzend personeel hebben de oudste leerlingen van de o. 1. school te Retranchement een driedaagse schoolreis gemaakt met een bus van de S. B. M. De reis werd voor de eerste maal onderbroken in Roosen daal, waar het station werd be zichtigd onder leiding van de stationschef. In Breda werd een bezoek ge bracht aan de speeltuin „De zeven heuveltjes". In 's-Herto- genbosch werd de fraaie Sint Janskerk bezichtigd. Na een mooie tocht door het Rijk van Nijmegen werd de eerste dag hesloten met een bezoek aan de speeltuin „Erica" in Berg en Dal. Overnacht werd in de jeugdherberg „Alteveer" te Arn hem. De tweede dag begon met een bezoek aan Elten. Vervolgens ging de tocht via het mooie Montferland naar de Veluwe- zoom, waar 's middags de Pos- bank, het park Rozendaal met de kettingbrug en de bedrieger tjes en vervolgens het Open luchtmuseum werden bezocht. De laatste dag is er gewin keld in Arnhem. In Wagenin- gen volgde daarna een bezoek aan de capitulatiezaal, in Rhe- nen aan de militaire begraaf plaats op de Grebbeberg en aan Ouwehands dierenpark^ Het was een geslaagde tocht met overwegend goed weer. Reis voor bejaarden. De bejaarden uit Retranche ment gaan zaterdag a.s. op reis. Ze hadden de keuze uit twee tochten, een reisje naar Noord-Brabant of naar Schou wen. De meesten kozen Noord- Brabant. Derhalve is thans een reisje uitgestippeld naar Kaats heuvel. Opvallend is, dat het aantal deelnemers belangrijk groter is dan vorige jaren. Bezoek zwembad. Het warme weer in de maand juni heeft een ware invasie ver oorzaakt in het zwembad. Niet minder dan 20.298 perso nen bezochten in die maand het bad. Met de goede start in de maand mei is het totaal sedert de opening gekomen op 26.980 bezoekers. donderdag 4 juni met 1220 be zoekers. Niet minder dan 5 maal werden in de maand juni meer dan 1000 bezoekers gere gistreerd. Het gemiddelde dag- bezoek was 586 personen. Ongeval. Teneinde de leiding, waar door het beton wordt aange voerd voor de stortingswerk zaamheden aan de kademuur der A.C.Z., bedrijfszeker te hou den, wordt deze regelmatig schoongemaakt en gecontro leerd. Het was tijdens deze revisie dat de betonarbeider J. H. uit Terneuzen, staande in een put, brokken beton en gruis op het hoofd kreeg doordat een beu- geltje los schoot. Dokter Van Loy uit Sas van Gent, die ter plaatse eerste hulp verleende, constateerde enkele lichte verwondingen, doch acht te deze van dien aard dat over brenging naar het Elizabeth- ziekenhuis wenselijk werd ge acht. Geslaagd. Te Arnhem slaagde voor electro-technisch tekenaar onze plaatsgenoot de heer Th. M. M. de Gijsel. De top in de maand juni was alhier Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is o.m. geslaagd voor het doctoraal examen dierge- j neeskunde de heer L. E Buysse Het heeft het bestuur van het J)e melkprijs Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen getroffen, dat het in het voornemen van de re- gering ligt de tijdelijke belasting verhogingen ook voor 1960 te handhaven. Het bestuur consta teert dat de verwachtingen, die indertijd op dit punt bij het be drijfsleven werden gewiekt, niet zullen worden, geëffectueerd. Het heeft verder vastgesteld dat de voorgestelde maatregelen ten aanzien van het te voeren sociaal-economisch beleid voor het midden- en kleinbedrijf een belangrijke verzwaring vaw las ten met zich zal brengen. Het bestuur is van oordeel dat het aanbeveling zou hebben, ver diend de thans aanwezige ruim te in de economie in de eerste plaats te gebruiken voor het inv- halen van de achterstand, die' is ontstaan door de destijds nood zakelijk toegepaste bestedings- beperkingsmaatregelen en tot verbetering van de reële inko mens, in plaats van deze ruimte thans bij voorrang te gebruiken voor verhoging van de huren en van de melkprijs. De voorrang die de regering aan laatstgenoemde maatrege len schenkt, zal naar het oordeel van het bestuur een eenzijdige verdeling van de welvaartsstij ging tot gevolg hebben, die niet in het belang van de middent- stand kan worden geacht. Ten aanzien van de voorgestel de huurverhoging is het verbond van oordeel, dat de motieven die aanleiding zouden kunnen geven tot verhoging van de huren van woningen, niet of in belangrijk, mindere mate- gelden voor de huren van bedrijfsruimten. Ook bij voorgaande huurverhogingen is onderscheid gemaakt tussen woningen en bedrijfsruimten. De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 34) (Nadruk verboden.) Ze laat haar spitse tanden zien. „Hij is zo sterk ik mag hem!" Joan haalt woedend de schou ders op, de muziek stopt, de dans is uit. Hij neemt haar arm, voert haar naar haar plaats, maakt een paar buigingen, gaat naar zijn tafeltje en drinkt van zijn bier. Alles in hem is in op stand. Hij moet dit meisje heb ben, hij moet -hij moet! Er kan, er mag geen hindernis be staan! Joan zal zich aan geen enkele belemmering storen, aan die vent wel het allerminst Als het orchestrion opnieuw begint te drenzen, staat hij met een aan haar tafel en vraagt haar opnieuw voor de dans. De man met de lok lacht gemeen, zonder zijn kin uit de vuisten te nemen. „Wat krijgen we nou? Mot je zo'n vrijer zien die voert hier nieuwe modes in!" Maar de reus, die weer Ma- scha's hand vasthoudt, laat haar los efi weer staat ze op om met hem te dansen. Nijdig fluistert ze in zijn oor: „Nou is 't genoeg, hoor! Ik heb geen zin om herrie te krijgen. Hij is geladen, dat bezweer ik je, al houdt hij zich ook nog zo kalm. Ik ken hem. Wees voor zichtig! Als je hem nog zó'n klein beetje irriteert slaat-ie je neer!" Joan lacht vergenoegd. „Om te slaan zijn er twee nodig. En bovendien, wat heb ik met die vent te maken, ik wil jóul" „Het gaat niet!" zegt ze, vast besloten het hoofd schuddend. „Ik heb er nog eens over nage dacht, maar het gaat niet. Later misschien!" „Niet later! Nü! Direct!" houdt Joan aan. Ze geeft geen antwoord, klemt nijdig haar lippen op elkaar. Zwijgend dansen ze, alleen op het kleine dansvloertje. Weer zwijgt het orchestrion. Mascha blijft ogenblikkelijk staan, wil zich losmaken en teruggaan naar haar plaats. Joan houdt echter haar hand vast, trekt haar mee naar het muziekapparaat, tast in zijn zak, haalt een muntstuk te voor schijn, gooit dat in de automaat en prompt dendert de muziek er opnieuw op los. Weer legt Joan zijn arm om haar taille, dwingt haar tot dan sen, lacht haar tartend toe: „Je- gaat met me mee. Je zult met me dansen.!" Doch plotseling staan haar ogen verschrikt. Heel zacht fluistert ze: „Dat gaat verkeerd wees voorzichtig daar ko men ongelukken van!" En reeds hoort Joan de spulle- baas hardop hitsen; „Hé, Max, maf je? Door zijn ooghoeken ziet Joan dat de reus zich loodzwaar op zijn stoel omdraait, om met een kelderdiepe bas te bulderen: „Mascha kom hier!" Ze blijft staan, wil zich los makenhij echter houdt haar vast. Ze drukt beide handen tegen zijn borst, hij laat niet los en lacht alleen maar tegen haar. Daar tuimelt een stoel tegen de vloer, met drie sprongen is de reus bij hen, hij pakt Joan met de ene en Mascha met de andere hand beet, scheurt hen van elkaar en slingert hen ieder in een andere hoek van het lokaal. STRIJD. Joan steunt een ogenblik op de rand van de tafel en hapt naar lucht. Maar de reus is nog niet voldaan en komt met brede, waggelende schreden, neerhan gende armen en vervaarlijk ge balde vuisten op hem af. „Als een autobus, die een kin derwagen overrijden en verplet teren wil!" denkt Joan onwille keurig. „Als ik heel uit dit lokaal vandaan kom, zal het een wonder zijn. Doch nu zet ook hij zich in postuur, doet een paar stappen! vooruit en zegt uitdagend: „Ver tel 'es eventjes! Wat wou jij eigenlijk?" Als antwoord komt een swing, de boksstoot, die -de hangende arm uit het schoudergewricht naar boven en de vuist in de richting van de kin van de tegen stander brengt. Joan heeft de stoot aan zier. komen, de reus heelt onhandig-ver uitgehaald. Hij vangt hem op, doch het on- menselijk-harde van de slag doet hem bijna wankelen. De brede schouders onder het wollen jak hebben zich nauwelijks bewogen en toch komt het Joan voor, als of een ijzeren stang met kracht tegen zij narm geslagen werd. Woede laait in hem op: „Als die meneer me in zijn macht Het bestuur acht de maatregel tot verhoging van de consumen tenprijs voor melk uit sociale overwegingen niet verantwoord, omdat iedere verhoging van deze prijs in het verleden tot vermin dering van het melkverbruik heeft geleid. De uit de melkprijsverhoging resulterende daling van de omzet zal tot gevolg hebben, dat de melkslijters in hun bestaansmo gelijkheid worden getroffen op een moment, dat zij reeds als gevolg van regeringsmaatregelen met kostenverhogende factoren te maken krijgen. Het bestuur verzoekt de rege ring aan het voornemen tot ver hoging van de melkprijs geen ge volg te geven. Mocht dit op on overkomelijke bezwaren stuiten, dan zou het bestuur van het ver bond gaarne, zien lat de melk prijs geleidelijk zal worden ver hoogd tot ten hoogste drie cent per liter. Tenslotte meent het bestuur dat het voornemen om tot een vrijere loonpolitiek te komen hoe aantrekkelijk dit ook in prin cipe moge zijn voor het mid den- en kleinbedrijf onoverkome-' lijke moeilijkheden zal opleveren. Bij een vrijere loonvorming zal de zuigkracht die van de groot industrie uitgaat bij het aantrek ken van personeel, worden ver sterkt. Het gevolg hiervan ral zijn, dat het midden- en kleinbedrijf ge dwongen zal worden zwarte Io nen te betalen,. Het bestuur is van oordeel, dat het, afgezien nog van de vraag of een vrijere loonpolitiek niet andermaal zal bijdragen tot een situatie van. over besteding, aan beveling verdient niet tot een de naderende trein de overw vrijere loonvorming over te gaan.heeft willen passeren. Premier MacMillan heeft het Britse Lagerhuis verklaai „Wij hebben nog met het pL bereikt van een beslissing oi de vraag welke onderwerpen een topconferentie moeten v. den besproken maar ik denk i de mogelijkheid van besprek] van algemene ontwapening een dergelijke conferentie". Hij zei dit in antwoord op ger. van de Labour-afgevaar de Henderson. Deze had vraagd of hij met ChroesjtsjeL wenselijkheid wilde besprek van het bereiken van een s dige overeenkomst over de scnafting van alle wapens t massale vernietiging, zov. kernwapens als conventions wapens. In Vaticaanstad heeft zi- woensdagavond een voorv voorgedaan dat onder ande omstandigheden grote ongelu ken ten gevolge had kunne hebben. Een gedeelte van gietijzeren fries van het afd boven de „eretrap van het h van Sint Damascus" is nam lijk met groot geraas naar b neden gestort. De metalen bro stukken die op de grond t rechtkwamen waren verscheid ne centenaars zwaar. Gelukki bevond zich op dat ogenb! niemand ter plaatse. In de gelopen tijd hebben echter ve. schillende hoge gasten, die Paus een officieel bezoek kw men brengen, op die plek g staan, zoals het Griekse k ningspaar, de Turkse presiden kenmgin-moeder Elizabeth v Engeland en prinses Margar en president De Gaulle. De gietijzeren fries datee uit de tijd van Pius IX, de tw- de helft van de vorige eeu Het bleek dat het afgevalle stuk nog maar aan één bo had vastgezeten. „Cornet'-straalverkeersvlieg tuigen van de B.O.A.C. hebb« sporen van radio-activiteit ve, toond maar volgens functional" sen van de maatschappij is geen reden voor de passagie om ongerust te zijn. De ting is. waargenomen op de ol achtige oppervlakte van de v' gels van de vliegtuigen en waarschijnlijk het gevolg v strontium 90 dat bij proeven waterstofbommen vrijkomt. 1 het oog op de besmetting wo den de toestelen, geregeld g nigd. Een natuurkundige heeft v gesteld dat de mate van radi activiteit niet za groot is dat gevaar kan opleveren en bov dien is in de passagierscabi geen radio-activiteit waargem men, aldus de functipnarissen. BROMFIETSER BIJ BOTSI) MET TREIN GEDOOD Woensdagmorgen om ong veer kwart over tiert i& ap e" onbewaakte overweg in Eli com (gemeente Rheden), tv sen De Steeg en Dieren een 1 jarige bromfietser door e trein gegrepen en. gedood, was de heer F. J. H. uit Bre keierveen gemeente Breuke len). De jongeman werd aang reden door de trein die uit richting Dieren kwam. De po tie, die een onderzoek, instel vermoedt dat H. nog snel v~ krijgt, ben ik voor jaren van de baan." Haastig moet hij uitwij ken om een tweede slag te ont gaan. Ais de reus daarna even ongedekt is, springt hij voor waarts, zijn volle lichaamsge wicht overbrengend in. een twee tal stoten: een linkse directe, die precies op de kin terecht komt en een rechtse hoek, die met een klap op de ingedrukte neus be landt De slagen zijn goed geplaatst, doch de gorilla schudt amper de kop en is in het minst niet ver bouwereerd. Wel klemt het. beest zijn lippen wat stijver op elkaar, vioeit een smal streepje bloed uit de neus e.n vlamt een gevaar- lijk in de fletse, blauwige ogen. Met langzaam-waggelende, doch angstwekkend zekere pas sen komt hij opnieuw aangeste vend, met laaghangende, slinge rende armen, vooruitgestrekte kin en knersende tanden. Op ge oefende boksersvoeten huppelt Joan achteruit, met volledige dekking gezicht en maag be schuttend. „Een slecht bokser," denkt hij, maar een vent uit gra niet. Als hij een klap met een voorhamer tegen zijn hersens kreeg, zou hij misschien nog niet omvallen!" Inmiddels is de reus volkomen ongedekt. Weer springt Joan voorwaarts: één twee kletsen de slagen, de linkse directe, de rechtse hoek, en meteen trekt hij zich terug buiten het bereik van de moordende vuisten. Maar weer komt dat gevoel van mach teloze woede in hem op: het gorillagezicht blijft volkomen onbewogen en kalm (Wordt vervolgd.) VERDACHTE VAN MOORDAANSLAG OP UTRECHTSE GARAGEWACHT GEARRESTEERD De 17-jarige W. J. F. uit Keu len, die verdacht wordt van de moordaanslag die in de nacht van II op 12 juni j.l. op de Utrechtse garagewacht J. Ne- derhof werd gepleegd, is door twee rechercheurs van de rijks politie in. Hedel aangehouden. Hij. werkte, daar bij een boer. W. F. is overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Utrecht. Hij ontkent ten stel ligste iets met de schietpartij te maken gehad te hebben. De Utrechtse recherche be schikt echter over aanwijzin gen, die een zware verdenking op hem werpen. Het onderzoek wordt voortgezet. HELIKOPTERWRAK GEVONDEN Gistermiddag om ongeveer één uur is het wrak van de maandag in het Marsdiep ver ongelukte marine-helikopter Delilah" boven water gebracht. In het wrak zijn de stoffelijke overschotten aangetroffen van de twee inzittenden. De stoffe lijke overschotten zijn aan boord van de „Hercules" ge bracht en naar Den Helder overgebracht. MAN ONDER ZANDTRECHTER Dinsdagmiddag is op een ter rein aan de Pakkerskil te Krim pen aan de Lek een ongeluk ge beurd, waarvan de 44-jarige H. K. M. uit Alblasserdam het slachtoffer is geworden. Op dit terrein is door de fir ma Van der Kamp uit Zwolle een zandtrechter opgesteld. Tij dens een bezoek, dat het slac offer in gezelschap van zijn jarig zoontje aan zijn vad bracht, die belast is met het dienen, van de trechter, bezwe' het stalen gevaarte op een m ment dat het met ongeveer kubieke meter zand gevuld w" De heer M. en zijn vier ja zoontje werden door cte tree tat- ea het neerstortende z~ bedolven, waarbij de heer o® slag werd gedood. Toen 1) gevaarte was opgevijzeld, bl d.e jongen een ernstige verwo' ding aan de voet te hebben o gelopen. ONEERLIJKE SCHIPPER Een reisje naar Parijs op k ten van zijn baas heeft de jarige Rotterdamse schipper F. B. slechts teleurstelling narigheid gebracht. De had verleden week een bed van 700,aan vrachtgeld voor zijn patroon, een schee timmer- en reparatiebedrijf, o vangen en was zaterdag j.l. h" vroeg aan boord gekomen v 't sleepschip, waarop hij we te. Mogelijk heeft hij een fantaseerd drama willen opv ren, althans op een gegev ogenblik stond er aan boO' een fluitketel te gillen, zon dat er iemand aan boord Nabijgelegen schippers w" schuwden de politie, die het dreggen ging, zonder res" taat natuurlijk. Want B. b' zoals later bleek, de trein n" Parijs genomen. Daar wilde1 dienst nemen bij het vreeni lingenlegioen. De voorwaar» schrikten hem echter zo af hij van het weinige geld, nog over was maar een sp°°: kaartje terug naar Rotterd nam. Daar heeft de politie D in de kraag gepakt, verdaf van verduistering van ƒ700,'

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2