soep van Staatsbezoek Koning Boudewijn Amerikaanse vliegtuigen zullen Frankrijk verlaten Weero verzicht s! bouillon! oep dient t Lek in olieleiding liet bodem trillen en openscheuren Ziekenhuis ontslaat Nobelprijswinnaar Woensdag Gehaktdag faE. A.Ifsebaert ROMANS Bane Advertentiën ZENUWRUST Expeditie naar het Sterrengebergte in Ned. Nieuw Guinea körnt op gang WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN iWoeasdag 8 Jali 19$# j I- 5 5 500 gram GEHAKT f 1,55 500 gram. DOORREGEN RUNDERLAPPEN S 1,80 LUNCHSCHOTEL 150 gram J 0,66 Vlooswijkstraat 57 Nachtelijke tobberyen Calma Dragées brengen I overspannen zenuwen tot rust. 2,bij elke drogist N.V. Fa P. J. V. d. SANDE TE KOOP Prima stofzuiger ƒ40, mooi mahonie secretarie en ladenkast. Steenkamplaan 2 F, Terneuzen Van 18 regels 1,-; l«der« regel meer 20 cent. (Maxi maal 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Te koop: Woning staande Spui D 27e, Axel. Komt in augustus vrij. Te bevragen Rolterdamsche Bank N.V.. Kantoor Terneuzen. Te koop: een werkmans woning. tegen billijke prijs- Leeg te aanvaarden. Brie ven onder no 872 bur. van dit blad. Te koop: Woonhuis. Komt in augustus vrij. Te bevra gen vóór 12 uur. Ie Ver- bindingstr. 18, Terneuzen- Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Adrr.inistratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nü 5 uur uitsluitend 2073 gonununer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per aand 2, per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 9 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4723 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeto- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. ifoor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. aankomst op schiphol. Het was een imposant gezicht, |oer: om twaalf minuten voor ien woensdagmorgen aan een itü.lend blauwe hemel de zilve- ■er, DC-6 van de Belgische lucht- ht, waarmede koning Boude- van België van de lucht en Meisbroek bij Brussel L- Nederland reisde, op grote jogte boven Schiphol ver- icheen, geëscorteerd door 12 taaivliegtuigen van de konink lijke luchtmacht. K Precies om tien uur landde et vliegtuig op Schiphol. Koning Boudewijn, in het uni- •urm van luitenant-generaal van e landmacht met batons stapte jit het toestel. Dat was het [ogenblik, waarop Koningin Ju- iana en Prins Bernhard de ko- inklijke gast allerhartelijkst be- Toetten. De luchtmachtkapel speelde le „Brabangonne"; een grote rtilte hing plotseling over de luchthaven, waar de duizenden belangstellenden om en rond het afgezette gedeelte van het plat form en op de brede en lange anderijen van de intercontinen- :ale hal met levendige belang stelling de grandioze entree van koning Boudewijn volgden. Nadat de laatste tonen van de irabangonne over het zonover goten beton waren verklonken, gaf een batterij, opgesteld in het msterdamse Bos, een saluut van 21 schoten. De Koning van België, Ko ningin Juliana en Prins Bern- hanl inspecteerden de erewacht en tegelijkertijd speelde de luch- machtkapel een vrolijke mars. Het gezelschap begaf zich ver volgens langs de kranige man nen van de marechaussee, die de eregroet brachten, en gingen hierna de fraai met bloemen en planten versierde intercontinen tale hal binnen, waar zich vele autoriteiten hadden verzameld ter begroeting van de koning van het bevriende nabuurland. Om 10.20 uur stapten Koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernhard in de eerste hof- auto. De duizendep, die van dit schouwspel getuige waren, uit ten hun enthousiasme in hand geklap en hier en daar klonk de geestdriftige uitroep: „Leve de Koning", j De koninklijke stoet, die uit 5 auto's bestond, reed vervolgens van de luchthaven weg, vooraf gegaan door een escorte motor rijders van de koninklijke ma- jrechaussée, richting Stadion plein, Amsterdam. I Koning Boudewijns stralende intocht in Amsterdam werd be gunstigd door het mooiste weer, dat Nederland hem schenken kon. ENTREE IN AMSTERDAM. Tien minuten later maakte de Koning tier Belgen zijn entree in Neerlands hoofdstad. Bij de in gang van de stad. op het grote plein voor het Olympisch Sta dion, salueerde hij minzaam en lachend in antwoord op de toe juichingen van het publiek, dat vlak achter het gereed staande Koninklijke rijtuig letterlijk uit de ramen en over de kleine bal konnetjes van het flatgebouw op de hoek van het plein puilde. Op de hoek voor de Argonau- tenstraat stapten hunne konink lijke hoogheden over van de auto's in de aldaar gereedstaan de calèches. roiijk pratend en lachend tegen het publiek stapte de Ko ning der Belgen als eerste in het rijtuig. Naast hem op de achterbank nam Koningin Julia na plaats, terwijl Prins Bernhard MfÜl'K™*, naar de KS V3n de I™' Afreden paarden op de zette n ging zitten- Daarna gen zthSt0etvmet vier volërijtui- gen zien in beweging od weg Dam k°ninklljk I'aieis op de gehele 5 km lange route deaSsm°a1f d? ^"Üe afgezet- ook de smalle Leidsestraat, die met alle zijstraten en grachtenkrui- Mngen door vele tientallen agen ten hermetisch voor alle rijver- keer was afgesloten. Langs de gehele route stonden tevens de tachementen van marine land en luchtmacht. Een vrij talrijk publiek, had - In e loop van de morgen «hter de afzettingshekken rond vL° m zonovergoten Dam op- w °m het ahijd weer crL en kleurrijke schouw- Xj,..^an de aankomst der ko- Do K1 cortèSe gade te slaan. 0 Dam, waar aan vlaggemas- "n en op de omringende gebou- en de Belgische en Nederland se vlaggen woeien, bood een tleurige aanblik. Het garderegiment Jagers, vvas de eer te beurt gevallen de erewacht voor het paleis te vor men. Terzijde van de ingang stond het fanfarekorps der Lim burgse jagers opgesteld. Het gejuich dat het plein vul de, bereikte een hoogtepunt toen de calèche voor het paleis stil hield. Koning Boudewijn dankte glim lachend en saluerend voor deze hartelijke begroeting. Staande tussen Koningin Juliana en Prins Bernhard luisterde de Belgische vorst, front makend naar de vaandelwacht van de Jagers naar het gespeelde volkslied. De sabel in zijn linkerhand dragend inspecteerde de jonge Belgische monarch tezamen met de Koningin en de Prins de ere wacht. Na deze inspectie ging het vorstelijk gezelschap het pa leis binnen. Om elf uur opende lakeien de balkondeuren en verscheen Ko ning Boudewijn, blootshoofds, met zijn koninklijke gastvrouw en gastheer op het balcon. Op nieuw klonk het gejuich op. De jonge vorst wuifde glimlachend dankend naar de menigte. Hij liet zijn blik gaan over dit aloude plein van Neeriarids hoofdstad en na 'n laatste groetend gebaar trokken Koning Boudewijn en ons koninklijk paar zich in het paleis terug. KRANSLEGGING BIJ HET NAT. MONUMENT. Ook de Belgische vorst achtte het zijn eerste officiële taak na aankomst in ons land, een eer biedige hulde te brengen aan de ruim 200.000 slachtoffers, die in Nederland op enigerlei wijze het leven lieten tijdens de tweede wereldoorlog. Aan de voet van het ter herdenking van deze ge vallenen opgerichte monument op de Dam, plaatste de Koning om 1130 uur ee:, -norme krans met gele en rode bloemen en met de koninklijke linten in de Belgi sche kleuren. Na een minuut van welhaast doodse stilte, speelde de Amster damse Politiekapel het koraal „Isis en Osiris" van Mozart, ter wijl de stram saluerende vorst voor het monument stond. En kele treden lager stonden de mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay, de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall, de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen en de Belgische ambassadeur in ons land Baron van der Straten Waillet. De burgemeester stelde ver volgens de commandant van de aangetreden erewacht van leden der voormalige Binnenlandse Strijdkrachten, aan de Koning voor. Daarna juichtte en zwaaide het publiek op de warme Dam op nieuw uitbundig toen de vors langs de erehaag van de in cere monieel tenue gestoken man schappen van de Studentenweer- baarheidsverenigingen terugliep naar het paleis. Hij groette glim lachend naar alle kanten en sa lueerde nu en dan vriendelijk ook in de richting van de TV- reporters, die op hun hoge stel lages een goed overzicht had den, zodat het gehele land en België van deze kleurrijke ont vangst in het hart van Neder land getuige kon zijn. Na de terugkeer in het paleis, waar terstond na de aanaomst reeds de gebruikelijke officiële staatsiefoto was gemaakt, ge bruikten de hoge gasten het noenmaal, waaraan ook de Prin sessen Beatrix en Irene aanzaten. Het fanfarekorps der Limburgse Jagers concerteerde inmiddels aan de achterzijde van het paleis. ONTVANGST DOOR HET GEMEENTEBESTUUR. In het voormalige zestiende eeuwse „Logement voor Prinsen en Grote Heren", het tegenwoor dige Amsterdamse stadhuis rond het Prinsenhof, heeft het ge meentebestuur van de hoofdstad de Belgische Koning woensdag middag een hartelijk welkom be reid. Tegen kwart voor drie arri veerden Koning Boudewijn, Ko ningin Juliana, Prins Bernhard. Nadat de koninklijke gasten hun zetels hadden ingenomen sprak burgemeester V an Hail een welkomstwoord. Hij bood de koning als aan denken aan dit bezoek een atlas van Amsterdam aan, een uniek exemplaar van de „Atlas van Fouquet", die omstreeks 1775 is gepubliceerd door de Amster damse uitgever en prentsnhan delaar Pieter Fouquet Jr. Dit boekwerk bevat een serie van ruim 80 prenten van het Am sterdam uit die tijd, vervaardigd door bekende kunstenaars als Schouten, De Beyer, Vinkeies en anderen. Koning Boudewijn dankte bur gemeester Van Hall met een ste vige handdruk, nadat hij de atlas tezamen met de Koningin en de Prins met zichtbare interesse had bekeken. RONDVAART DOOR DE GRACHTEN. Tien minuten eerder dan in het tijdschema was aangegeven verlieten de koninklijke gasten en hun gevolg, vergezeld van de burgemeester, het Amsterdamse stadhuis en stapten terstond in de gereed liggende rondvaart boot die hen door enkele grach ten naar het Rijksmuesum bracht. De koninklijke vaartocht door de eeuwenoude grachten naar het Rijksmuseum zal voor me nigeen uit het publiek, die ergens langs deze gisteren wel uiterst kleurrijke route de statige rond vaartboot voor zich langs zag glijden, een onvergetelijke her innering blijven. Op- de voorste bank aan de rechterkant zat Prins Bernhard met Koningin Juliana naast zich. Links vooraan kon men bij het raam de Belgische vorst met burgemeester Van Hall naast zich ontwaren. Overal langs de route stond het publiek te kijken, maar ner gens op de bijna 25 bruggen in deze route, behalve een enkele persfotograaf werd niemand op die bruggen toegelaten op het moment dat de boot er onder door voer. De politie kent zijn pappenheimers: men kan met de Amsterdamse jeugd niet voor zichtig genoeg zijn BEZOEK RIJKSMUSEUM. Talrijke Amsterdammers had den zich op de trottoirs voor het Rijksmuseum opgesteld en be groetten met gejuich het vorste lijke gezelschap, dat zich van de aanlegsteiger te voet naar de oostelijke hoofdingang van het museum begaf. Daar werden de hoge gasten ontvangen door de minister van O., K. en W., mr. L. J. M. L. Th. Cals en de hoofd directeur van het Rijksmuseum jhr. dr. D. C. Röel. Via de voor galerij op de eerste verdieping begaf het gezelschap zich eerst naar de kabinetten van de vroe ge Nederlandse schilderkunst. Daarna werden de Frans Hals, de Van der Helst en de Rem- brandtzaal bezocht. De rond gang, die drie kwartier duurde eindigde in de Nachtwachtzaal. Na de rondgang werd in de Vermeerzaal de thee gebruikt. Kort na vijf uur vertrokken de koninklijke gasten per auto naar het paleis op de Dam. GALADINER. Om kwart voor acht gister avond schaarden het koninklijk gezelschap, vele regeringsfunc tionarissen en de hoofden van diplomatieke missies, in totaal 156 personen, zich aan het gala diner in de Burgerzaal van het paleis. DEENSE PLEZIERBOOT MET 60 MENSEN AAN BOORD ONTPLOFT Zeker 24 mensen zijn woens dag om het leven gekomen bij 'n ontploffing aan boord van een Deense plezierboot in een inham nabij Haderslev in Jutland. De boot bracht een gezelschap van 40 tot 50 mensen naar een restaurant aan het water. Bij het naderen van de oever deed de ontploffing zich voor die de boot in korte tijd in rook en vuur hul de en tenslotte deed zinken. Men had nog tevergeefs getracht het schip op de oever te doen stran den. Naar verluidt zou een der tigtal opvarenden kans hebben gezien de wal te bereiken. Het reddingswerk werd o.a. met be hulp van kikvorsmannen onmid dellijk met kracht ter hand ge nomen. Volwassenen en kinderen sprongen in het water toen vlammen over het dek schoten. Men vreest dat verscheidene van hen zijn verdronken. Een functionaris van het hotel, waar vandaan het gezelschap naar Haderslev vertrokken was, zei dat er een zestig mensen aan boord waren. Later werd bekend dat 36 mensen naar een zieken huis waren overgebracht als mede 24 lijken. De Verenigde Staten hebben de permanente raad van de Noord- atlantische-verdragsorgianisatie op de hoogte gesteld van hun be sluit om de 200 jachtbommen werpers die kernbommen kun nen vervoeren, zonder verder uit stel van hun bases in Frankrijk naar Engeland en West-Duits- land over te brengen, dit is gis teren in NAVO-kringen te Parijs verklaard. Het besluit, dat voortvloeit uit de weigering van Frankrijk om kernwapens op Frans gebied toe te laten, is door Randolph Bur. gess, de Amerikaanse permanen te vertegenwoordiger 'bij de NAVO, woensdagochtend op de wekelijkse vergadering van de permanente NAVO-raad bekend gemaakt. Een Amerikaanse zegsman in Parijs verklaarde dat de Ver. Staten „de tactische kernwapens scherp willen houden" nu de toe- GROTE RAVAGE DOOR LEIDING DIE BEZWEEK BIJ WATERDRUKPROEF De bewoners van de buurt schap Ulfterhoek te Sevenum werden dinsdagavond om onge veer half negen opgeschrikt door een onderaards gerommel, dat in korte tijd zeer hevig werd en de bodem deed trillen. Voor de ogen van hen die in de vallendeo avond voor de deur zaten, spleet vlak bij de onbewaakte overweg, de grond plotseling open en spoot en geweldige zuil van zand, modder en water tientallen me ters hoog de lucht in. Na ongeveer drie minuten nam de spuitkracht af. Een der in de omgeving gelegen woningen was toen van boven tot onder met modder bedekt. De „explosie" was ontstaan door een lek in de pas aange legde oliepijpleiding Rotterdam- Rijnland, die momenteel met wa terdruk wordt beproefd. Op de bewuste plek is de leiding tegen de druk, die rond 40 atmosfeer bedroeg, niet bestand gebleken. De zandlaag boven het lek werd losgerukt en samen met een massa water de lucht in gedre ven. Binnen een straal van 50 m was in korte tijd een grote ra vage aangericht. Boneiv- en bes- senaanplanten werden zwaar be schadigd en het steenslag tussen de spoorrails VenloEindhoven Intrige leidde tot zijn ontslag Prof. Werner Forssmann, de 54-jarige Westduitse winnaar van de Nobelprijs voor genees kunde in 1954, heeft meegedeeld dat een intrigue in het Evange lisch ziekenhuis in Düsseldorf geleid had tot zijn ontslag als hoofd van de chirurgische af deling. Hij zei tot verslaggevers dat het ziekenhuis hem per 31 dec. 19g9 ontslag had verleend om dat de basis van vertrouwen tussen hem en het ziekenhuis was vernietigd. De verlenging van zijn contract was afhanke lijk gesteld van een herexamen in chirurgie. Dit noemde hij „monsterachtig". Hij zei dat hij voor het ambtenarengerecht zou protesteren en dat hij voorts de „onbekende partijen" zou aan klagen wegens laster. Hij had gestudeerd bij de bekende Ber- lijnse chirurg Ferdinand Saue- bruch en hij had van 1945 tot 1950 geregeld ingewikkelde ope raties geleid. De medische faculteit in Düs seldorf heeft geweigerd mee te werken aan een herexamen omdat dit slechts mogelijk is als het oordeel van een dokter in twijfel wordt getrokken, als hij een fout begaan heeft of de eer van het ambt heeft aange tast. In een vraaggesprek voor de Westduitse radio verklaarde prof. Forssmann dat in het zie kenhuis een campagne tegen hem was begonnen nadat hij kritiek had geleverd op de hy giënische maatstaven. Kort na zijn benoeming aan het zieken huis in januari 1958 had hij voorgesteld alle pas geopereer de patianten een speciale ver zorging te geven. Prof Forssmann won in 1956 de Nobelprijs tezamen met de Amerikaanse artsen Richard son en Cournan. In 1929 nam hij een proef bij zichzelf waar door hij een methode ontdekte om door invoering van een son de de hartdiagnostiek te verge makkelijken. Amerikaanse maatregel tegen Hongaarse diplomaten De Ver. Staten hebben het personeel van de Hongaarse legatie in Washington verboden zich meer dan 40 km van de hoofdstad te verwijderen, zo heeft het „State Department" bekendgemaakt. Deze maatre gel is genomen wegens de be perking van de bewegingsvrij heid der Amerikaanse diploma ten in Hongarije. werd weggevaagd. Van de door de moddermassa het meest ge troffen woning van de tuinder Gielen, spoelden pannen van het dak en werd een ruit ingedrukt. Van de zijde van de Rotter dam-Rijnland Exploitatie Mij te 's-Gravenhage is het volgende meegedeeld. De pijpleiding van Rotterdam naar Rijnland wordt aangelegd bij gedeelten variërend van acht tot veertienkilometer. De pijpleiding is samengesteld uit stukken van enkele meters. Indien een gedeelte van de lei ding gereed is, wordt deze be proefd op eventuele fouten. Voor deze proef wordt de leiding onder een zware hydraulische druk ge zet, die ongeveer 95 bedraagt voor de zogenaamde vloeigrens van staal. De proefdruk is uiter aard altijd hoger dan de druk die heerst als de pijpleiding eenmaal in gebruik is genomen. Deze druk blijft namelijk onder de 60 van de vloeigrens van staal. Wat zich in Sevenum heeft af gespeeld, aldus de maatschappij, is een normaal geval. Gebleken is, dat een klein segment van de pijpleiding ondeugdelijk was en geheel volgens de bedoeling van de proefneming is dit gedeelte lek geraakt. De maatschappij deelde het ANP voorts mee, dat een schade van naar schatting 300 zou zijn aangericht aan het woonhuis van de tuinder de heer Gielen. Deze schade, zo verze kerde men ons, zal door de Rot terdam-Rijnland Exploitatie Mij worden vergoed. Televisiereportage bezoek Koning Boudewijn De wijziging, die in het pro gramma van het bezoek van koning Boudewijn op heden, 9 juli is aangebracht, heeft ook 'n wijziging in de televisiereporta ges van de NTS tot gevolg. De aangekondigde reportage van het bezoek aan hr ms „Karei Doorman" van 13.25 tot 14.25 uur, vervalt. In de plaats daar van zendt de NTS heden van 11.35 tot 12.00 uur een directe reportage uit van de aankomst van koning Boudewijn bij het ge bouw van de koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas" te Rot terdam, van de ontvangst van het Rotterdams gemeentebestuur aldaar en van de „Erasmus" voor een rondgang door de havens. stand tussen Oost en West als gevolg van de kwestie-Berlijn en de Geneefse ministersconferentie gespannen is. Het betreft hier F-100 Super- sabre straaljagers, die zijn ge legerd op vliegvelden te Chau- mont, Etain, en Toul in Oost- Frankrijk. In de afgelopen maanden heb ben de Verenigde Staten vruchte loos met Frankrijk onderhandeld over voorwaarden voor opslag van Amerikaanse tactische atoombommen in Frankrijk. De Fransen willen hierin alleen toe stemmen als zij medezeggenschap over het eventuele gebruik van deze wapens krijgen. Zes weken geleden hebben de Verenigde Staten Frankrijk me degedeeld dat de vliegtuigen naar elders zouden worden overge bracht als geen overeenstemming over de opslag van kernwapens zou worden bereikt. De grondoorzaak van de Fran se weigering om de kernwapens toe te laten is de weigering van Amerika en Engeland om Frank rijk als volledig gelijkberechtigde partner op te nemen een soort directoraat dat de NAVO-politiek in de wereld zou moeten vast stellen. De Gaulle stelde vorig jaar dit directoraat voor. Voorts is De Gaulle er zeer ontstemd over dat Amerika en Engeland hem buiten de „club der atoom- mogendheden" houden. De Britse minister van Defen sie, Sandys, heeft woensdag in het Lagerhuis bevestigd, dat En geland op verzoek van de Ame rikaanse regering ermee heeft ingestemd dat enige escadrilles verkenningsvliegtuigen en jacht bommenwerpers uit Frankrijk worden overgebracht naar Ame rikaanse luchtbases in Engeland. Voor deze vliegtuigen geldt de zelfde regeling als voor de an dere Amerikaanse vliegtuigen in Engeland, n.l. dat zij in noodge vallen alleen kunnen worden ge bruikt na een gemeenschappelijk besluit van de Britse en de Ame rikaanse autoriteiten. Eén of twee Labourafgevaar- digden begroetten Sandys' be kendmaking met de uitroep „schande". Bij het beantwoorden van vra gen verklaarde de minister, dat alle gemeenteklassen nominaal het overbrengen van de toestel len naar Engeland alleen ge schiedt wegens de moeilijkheden met Frankrijk en dat het niet een gevolg is van de algemene internationale toestand. Op de vraag van de Labouriei- der Bevan, of de Amerikanen aan Frankrijk dezelfde voorwaar den voor de legering der vlieg tuigen en hun kernwapens had aangeboden als aan Engeland wilde Sandys geen antwoord ge ven. Hij betwijfelde n.l. of dit soort vertrouwelijke kwesties wei in het openbaar kon worden be handeld. De conservatieve afgevaardig de Langsfort Holt vroeg zich af of door het overbrengen van de Amerikaanse vuiegtuigen niet de Brits-Franse vriendschap in ge vaar zou komen. Sandys meende echter dat men niet mag denken dat de overplaatsing een sanctie tegen Frankrijk is. Een woordvoerder van het NAVO-hoofdkwartier deelde gis termiddag mede, dat zeer spoedig met de verplaatsing van de toe stellen zal worden begonnen. De verhuizing zal ongeveer een half jaar vergen, want naast de vlieg tuigen moet ook een 6.000 man grondpersoneel met hun gezin nen worden overgeplaatst. (Advertentie) nodig voor" rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten ONGELUK MET LESVLIEGTUIG Vlieger kwam met de schrik vrij Omstreeks half één gistel-mid dag is op het vliegveld Eelde in Groningen een lesvliegtuig van het type Tiger Moth (de FH- U.A.D.), van de afdeling Rijks luchtvaartschool tegen een ob stakel gebotst. Het vliegtuig sloeg over de kop en werd ern stig beschadigd. De adspirant- verkeersvlieger C. J. Wilbrink uit Beekbergen kwam met de schrik vrij. De leerling-vlieger had het toestel op de daarvoor bestemde parkeerruimte geplaatst, maar de motor sloeg door tot nog toe onverklaarbare wijze niet af. De leerling-vlieger kon door kundig laveren andere toestellen ontwij ken, maar botste tenslotte tegen het obstakel, een transformator huisje. Het bestuur van de stichting expeditie Nederlands Nieuw- Guinea heeft van de leider der expeditie, dr. Brongersma, een telegram ontvangen dat als volgt luidt: voortreffelijke medewerking van de helikopters en hun piloten, die van Sibil uit de ploegen naar de „Antares" hebben bevoorraad, aldus het stichtingsbestuur, dat voorts mededeelde, dat binnen- Op 4 juli hebben de geologen kort verschillende ploegen zullen - vertrekken in de richting van de „Julianatop", Escher, Verstappen en luitenant Nicolas de 3400 m hoge weste lijke top van de „Antares" be klommen. De volgende dag, 5 juli, bereik ten zij de 3750 m hoge oostelijke top. Deze tochten waren door de dichte begroeiing en een zeer zware regenval zeer moeilijk. Om deze ploeg een goede ra vitaillering te waarborgen werd, onder de leiding van de arts der koninklijke marine, dr. Tissink, een hulppatrouille met voorra den nagezonden. Achteraf bleek deze patrouille overbodig te zijn, daar zij de geologen halverwege op hun terugtocht heeft ontmoet. Op 7 juli keerden alle ploegen terug in het basiskamp aan de voet van de „Antares". Het slagen van de beklimming van de „Antares" is voor een groot deel te danken aan de Nationalisatie van spoorwegondernemingen in Indonesië Volkens een bericht van „An- tara" is de Indonesische rege ring overgegaan tot het natio naliseren van 11 particuliere spoorwegondernemingen in In donesië, die Nederlands bezit zijn. „Antara" vermeldt hierbij, dat aan de eigenaren dezer maat schappijen, die in Nederland woonachtig zijn, door de Indo nesische regering een huurver- goeding werd betaald van zes miljoen gulden per jaar. MINDER WARM. Het was woensdag in ons land een tropische dag, d.w.z. de maximum-temperaturen bereik ten waarden van 30 graden en hoger. In Brabant zelts plaatse lijk 34 graden. Het was vrijwel overal nog een paar graden war mer dan zondag en tot dusverre de warmste dag van dit jaar. Op merkelijk was wel de geringe luchtvochtigheid, waardoor het weer geen drukkend karakter had. Het hogedrukgebied dat ons gisteren een zuidoostelijke wind bezorgde en die de droge conti nentale lucht aanvoerde, trok naar Polen weg. Over de Noordzee verplaatst zich een zwakke vore van iets lagere luchtdruk naar ons land en verder oostwaarts. Deze vore wordt door een nieuw hogedruk gebied gevolgd. Wel gaat de wind om naar richtingen van zee, en daardoor zal vooral aan de kust, maar later ook land inwaarts een aanzienlijke tem peratuurdaling t.o.v. woensdag plaats vinden. Een echte weers- omslag ligt niet in het verschiet. Daar de aangevoerde lucht op nieuw droog is, is de kans op onweer bij de passage van het koufront, dat de voorste begren zing van de koelere iucht vormt, klein. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. AFKOELING. Droog en vrij zonnig, minder warm weer met een zwakke tot matige westelijke wind. VRIJDAG 10 JULI v.m. n.m. Breskens 4.25 4.39 Terneuzen 5.00 5.14 Hansweert 5.40 5.54 Walsoorden 5.50 6.04 Juli. 9 10 op ondt» op onder 4.30 4.31 20.59 20.59 8.23 9.33 22.24 22.51

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1