RIBBEN5 Autoflex Woensdag 8 juli I959 I "Woensdag 8 juli DEVRIJE ZEEUW 1 573 HANDELSONDERNEMING ABONNEMENTEN OP Ai ALLE BLADEN GEWELDPLEGING IN YAOUNDE Westduitse vliegtuigen boven Oostduits gebied verdwaald RECHTS HOUDEN IN ZWEDEN Besmettelijke ziekten GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN (Vervolg van pagrlna 5) .1 de heer Gouwetor voorstelt, ook wat het i -inkplcentrum betreft. De woningblokken zullen winkeicen 1 ui mo, winkels kun- I verw 31 en j een ver- ËHT- be- van ever. rtuig 8 /oor 5 tvangt tn Uw gratis s reep Keus taken. ICK Terneuxen WOENSDAG 500 gram lekker kersvers GEHAKT voor 1,60 150 gram lekkere BOTERHAMWORST i) voor I 45 cent I I IÜMI TELEP. am VERF Westkolkstraat 40 TERNEUZEN 'n prima autolaU ezenlUkt zijn vóórdat wü met de winkels kun beginnen. De grond zal vrij spoedig verkócht C\ïaarUvooriopig is er in het plan Zuid nogal p^de'opmerkingen over de bungalowbouw ben ik het wel eens. De prijs per m2 is wel laag doch hnnwDerceel hiervoor is erg groot. Hogere 1 ©rfi dan nog gesteld is, is wel niet mogelijk, om- een bouwperceel dan zó duur zal worden, dat Erze niet meer kwijt kunt. Dat is een faktor, P aarom deze grond per m2 goedkoper ls. De kosten van bouwrijp maken maakt de grond- nriis wel erg hoog. De heer Gouwetor: Ik wilde er even op wyzen dat ik niet erg bang ben voor deze bouw. Er zullen ongeveer 20 winkels gebouwd worden ea deze zullen voornamelijk uit dit gedeelte hun klanten moeten krijgen. De heer De Vos: Dat bedoel ik ook. De heer Huijbrecht: Kan de woningbouwvereni- eli,- hier na 5 jaar al gaan bouwen? De heer Gouwetor: Er is een gedeelte voor de woningbouwvereniging bestemd, omdat dit gedeel- t« goedkoop te realiseren is. I De heer De Vos: Dit heeft de gemeente vanzelf sprekend niet in de hand. Als de particuliere bouw zo blijft doorgaan als thans het geval is, zal de daarvoor bestemde ruimte gauw vol zijn. En dan zal overgestapt worden naar de andere ruimte. Hiertegen zou ik geen bezwaar hebben, maar wèl tegen het feit, dat er dan voor de woningbouwver eniging alleen de flatbouw overblijft. Over het algemeen is het zó, dat mensen, die gewend zijn aan een flatwoning, proberen een ééngezinswoning te krijgen als ze in Terneuzen komen. Om met jonge kinderen op een flat te wonen is niet aantrekkelijk en zal ook nooit aan trekkelijk worden. Daarom zal er voor gezorgd i moeten worden, dat de bouw voor verhuur uit- j eindelijk geen flatbouw zal zijn. Dc bouw van flats voor verkoop is niet aan trekkelijk. Er zijn steden in ons land waar men flats verkoopt en daar zie je dan op de verschillen de etages borden met het opschrift: Te koop Deze zijn geweldig duur. Men moet de flats bouwen om te verhuren. Dat men in Terneuzen gedeelte-flats gaat. kopen,'zie ik toch wel in een ver verwijderde f Boekomst. De heer Gouwetor: Op het ogenblik is dit mis schien nog niet mogelijk, maar in de toekomst zal dit zeker veranderen. De .heer De Vos: Op het ogenblik is het zó, dat, wanneer men bouwt om te verhuren, een [[premie wordt verstrekt. Ais de huur wordt verhoogd, is het gevolg dat de premie wordt verminderd. Deze bouw is dan ook zelfsupporting. Het is niet zó, dat de woning- 1 bouw uit liefde geschiedt. Daar wordt ook wel op verdiend. Wanneer de premie ontvangen wordt, is de rest wel rendabel. I. De heer De Meijer: Ik geloof, dat de bezwaren eigenlijk tot 3 punten teruggebracht kunnen wor- den. 1. Het aantal étagewoningen in verhouding tot de ééngezinswoningen. 2, Dat door de vlotheid van de particuliere bouw eventueel de woningbouwvereniging een beetje in het gedrang komt. 3. De uitgifte van te veel grond voor bunga lowbouw. Dit zijn wel de voornaamste bezwaren. Wat punt 1 betreft, uit de bespreking is ge bleken, _xlal_het aantal étagewoningen terugge bracht kan worden, zodat dit schrikbeeld eigen lijk is verdwenen. 2. Dat particuliere en overheids-woningbouw elkaar enige concurrentie aandoen, werkt stimu lerend. Trouwens, voor de Woningbouwvereniging moet te allen tijde voldoende grond gereserveerd blijven, óók als ze op de particuliere bouw achter blijft. Voor de bouw van een bungalow is een grondoppervlakte nodig van 500 a 600 m2. De grondkosten hiervoor zullen toch aanzienlijk wor den, ook al is de Prijs per m'-' iets lager gesteld. De bungalowbouwer zorgt tegelijk voor het nodige groen rondom de nieuwe stadswijk. De heer Hol: Wat betreft de funderingskosten, j meen ik, dat er in het plan geen aandacht is [.geschonken aan de nodige funderingen voor de woningbouw op de waterleiding. Tot mijn vreug de heb ik gezien, dat 65 hiervan niet wordt be bouwd. De rest zal gebruikt worden voor open- ibare gebouwen en hiervoor zal toch geheid moe- ten worden. Een klein gedeelte is er dan nog over J,Voor de woningbouw. Het is reëel hiervoor reke- I ning te houden met de grondprijs. De Voorzitter: In de exploitatie zijn de alge- - mene onkosten op het geheel omgeslagen. De heer Hol: Het lijkt me niet aantrekkelijk om een woning te bouwen op die pas dichtgegooide [[leiding. F De heer Gouwetor: Er komt alleen een klein gedeelte ééngezinswoningen op deze leiding te staan. De onkosten van het heien hiervoor zullen nauwelijks invloed uitoefenen op de prijs van het gehele blok. De heer Hol: Ik heb ook de algemene klacht ge hoord van de gehorigheid in flats. Zou het mis schien mogelijk zjjn In de nieuwe flats het geluid meer te isoleren? In Rotterdam heeft men bij de nieuwbouw-flats er niet zoveel last van als hier. De Voorzitter: Intussen is de bouwtechniek be langrijk vooruitgegaan. De heer Gouwetor: Deze flats zijn misschien niet met die ervaring gebouwd, die de architecten uit grotere steden hebben met étagewoningen. De heer Dieleman: Ik kan mij in grote lijnen met het uitbreidingsplan verenigen. Ik ben van mening dat de beschikbare grond intensief moet worden benut en daarom had ik liever gezien dat er minder groenstroken geprojecteerd waren, "'at de étagebouw betreft: is voor een étage van '1,v- 3 verdiepingen méér grond nodig dan voor ééngezinswoningen De Voorzitter: Het is erg moeilijk om ieder zijn zm te geven; de één wil zoveel mogelijk tuinen en w" één slenen woningzee. U meenden nu de tussenweg gevonden te heb- 1-0? vi°°r Pet' bouwen van étagewoningen; het cninri er,Van, steen en groen is beide hierin ver- de wit Vele Sroen blijft het contact met die behouden. Zo zullen de mensen, ook thuis voelPen.WeUnd hierheen komen' zictl er étaD/ewontoiTVCt°r: B« ^Passing van 3- en 4- zcn oD do7oiM verScl«ki"g met ééngezinshui- m"pr éénopll6 °PPervlaklf>. zal ongeveer 15 a 20.% Dat roiHf lv'h» gebouwd kunnen worden, ómdaf i eC 6r i'116' voor d't uitbreidingsplan, CemWrioM Veel 'e kleine oPPervlakte beslaat, «bmtwd worHPnen Pr 35 WOningen per hectare won to «nworde": in grota steden wel eens 40-45 niet vee) re' doch dat ontloopt elkaar £irndirHet^fChlifPpe'1 van étagewoningen zou de giondprijs duurder worden. ls eeezl00raitter,: By het ontwerpen van dit plan pp vii naar de grotere steden, b.v. Middelburg w ni gen: Daar worden belangrijk meer étage- ""mngen gebouwd. tronwetor: Ik wil nog even opmerken, n.rod„pit8r°nmgen hier in de eers,° Plaats ge- ,^n' omdat het stedelijk karakter K-V. F» P. 1. v. 4. SAMZM u; «'««ai net si.eue wordt onderstreept, omdat duidelijk het VI lome ri' Uken tussen de overige Zeeuws- he £1- °n T«rneuzen. Terneuzen is in Menï e land elgen'Ük de enige stad. msen, die van het platteland naar de stad t-omea, moeten dan ook in de stad zijn. Ze moeten dingen kunnen zien, die kenmerkend zijn voor een stad en hieronder behoort ook de étagebouw. De heer Van Langevelde: Ik heb nog een op merking over de groenstroken, die gepland zijn. Ik ben in de Noord-Oostpoider geweest en het heeft mij getroffen, dat in een agrarische polder de dorpen zo ruim gebouwd worden. Hier is het allemaal vlak op elkaar gebouwd. Ift-een agrarische streek houdt men van ruimte, óók wat de stedebouw betreft. De heer Henry: Het uitbreidingsplan beslaat een oppervlakte van 572.000 m2. Er wordt in totaal verkocht 371.000 m2 zodat in het plan nog 201.000 m2 grond over is voor de aanleg van wegen, voet paden en groenstroken. Dat is dus ±35 Is dit voor een uitbreidingsplan normaal? De heer Gouwetor: Dat zal wel weinig zijn. De heer De Vos: De heer Van Langevelde heeft zich toch wel op dit plan verkeken. Als je het eenmaal in werkelijkheid vóór je ziet, zal wel blij ken, dat je niets anders dan groen ziet. Op een klein plaatje is dit heel anders dan m werkelijkheid. De strook langs de flatbouw bij de Schelde is 200 meter breed en dat is toch heus ook wel wat. De heer De Fcijter: Uit de bespreking is wel gebleken, dat de grond zal worden uitgegeven naar behoefte. Als de woningbouwvereniging wil bouwen op grond die bestemd is voor particulieren, krijgt ze daar ook vergunning voor? De Voorzitter: Zoveel als dat in ons vermogen ligt, zal dat het geval zijn. De heer De Feijter: In de toekomst is dus ook mogelijk ééngezinswoningen te bouwen in plaats van étagewoningen. Ik zie voor al deze étagewoningen nog geen gegadigden. De Voorzitter: Dat is een zaak van nader Orde. Nu gaat het er alleen om of het plan uw goed keuring kan wegdragen. De heer De Feyter: Als het één en ander maal mogelijk is dit plan te wijzigen. De Voorzitter: Dit uitbreidingsplan zal in de loop der jaren nog dikwijls gewijzigd moeten wor den. De heer De Feijter: Is het mogelijk dat de raadsleden een fotocopie van het Uitbreidingsplan Serlippenspolder krijgen. De heer Gouwetor: Ja, het zal wel mogelijk zijn dat de raadsleden een ongekleurde afdruk van het plan krijgen. ■Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter feliciteert de heer Gouwetor met de vaststelling van zijn uitbreidingsplan. De leden van de raad ondersteunen dit met handgeklap. De heer Gouwetor dankt de raadsleden en ver laat de vergadering. 7. Voorstel tot vaststelling van het exploitatie plan Serlippenspolder en wijziging van het exploitatieplan Zul<11 andpolder, 8, Voorstel tot verkoop: Zu van een perceel grond In de Noordpolder; b. van twee percelen grond_in de Serlippens polder; e. van een perceel grond in de Zuidlend- polder, -Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 9, Voorstel tot het nemen van een besluit, waarbij bepaald wordt, dat de vaststelling van een uitbreidingsplan voor Sluisldl in voorbereiding is. De heer Complet; Zodra de situatie van de uit breiding van.' he't kanaal bekend is, zal er voor gezorgd moeten worden dat het uitbreidingsplan Sluiskil zo gauw- mogelijk, klaar is.- De mensen in Sluiskil leven momenteel in onzekerheid en stellen er prijs op dat zo gauw mogelijk hieraan bekend heid gegeven wordt. De neringdoenden willen op andere "plaatsen gaan bouwen en hun vraag is nu; waar komen we terecht. Ook bij de bejaarde men. sen rijst de vraag waar ze zullen moeten gaan wonen. Zou men van de zijde van de woningbouwver eniging kleine woningen kunnen bouwen, waarin deze mensen hun laatste jaren kunnen slijten? Deze woningen zullen dan niet zo kostbaar zijn als de normale huizen die gebouwd zullen worden. De Voorzitter: Ik ben blij dat dit in deze ver gadering naar voren gebracht wordt. Ik heb per soonlijk contact gehad met mensen van Sluiskil. Het probleem van deze mensen zal in ruimere kring publiek gemaakt worden. In hoeverre de woningbouwvereniging bereid zal zijn geschikte woningen voor de bejaarde men sen te bouwen, daar kan ik niets van zeggen; dat is een zaak van de woningbouwvereniging. De heer De Vos: Ik kan niet zeggen dat dit een zaak is van de woningbouwvereniging. Deze wo ningen moeten ook rendabel gemaakt worden. De schadevergoeding is een zaak van het rijk. Wat deze mensen krijgen, daar kan de woningbouwver eniging niets aan doen. Het zal zo moeten zijn dat de mensen een billijke schadevergoeding krijgen, waardoor ze in staat zijn zonder moeite te bou wen of huren tegen billijke prijs. De Voorzitter: Ze zullen dan woningen moeten krijgen die b\j bejaarde mensen passen. De heer Camps. Het honorarium van de archi tect, is dat per plan of per inwoner? De Voorzitter: Per plan. Of hier nu een half jaar of een jaar aan gewerkt wordt, dat speelt geen rol. De heer Camps: Zal het plan binnen 6 maanden gereed zijn? De Voorzitter: Ja, binnen 6 maanden zal het plan zeker ter vaststelling aan U kunnen worden voorgelegd. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, 10. Voorste! tot vaststelling van een vakantie regeling voor de kruidenier» te Sluiskil. De heer Compiet: De kruideniers van Sluiskil hebben zich tot burgemeester en wethouders ge wend met het verzoek een vakantieregeling voor hen vast te stellen. Nu zijn er b.v. ook winkeliers die èn groenten en kruidenierswaren verkopen. Het bezwaar is nu dat men zich afvraagt: wat ben je nu, groenteboer of kruidenier. Volgens mij is het zo, dat de winkelier een hoofdvak opgeeft en daaraan zal by zich dan moeten houden bij de winkelsluiting. Dus als een kruidenier ook nog fruit verkoopt, zal de gehele zaak gesloten moeten zijn, anders is er geen controle mogelijk. De Voorzitter: Kruidenier is hij, als in zjjn win kel uitsluitend of in hoofdzaak kruidenierswaren worden verkocht. De heer Van Langevelde: Het zijn toch de krui deniers die dit vragen, ze móeten dan hun zaak maar sluiten ook. De heer De. Meijer: Deze zaak zal voor de krui deniers, die ook nog andere artikelen verkopen, niet. gemakkelijk liggen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 11, Voorstel tot wijziging van hel raadsbesluit van 8 mei 1959 tot het aangaan van geld leningen. 7 12. Voorstel tot aankoop van een pand aan de Baandyk en een aan de Sehoollaan, 18. Voorstel inzake de bouw van een bergplaats bij de Kleuterschool aan de Oranjestraat. It. Voorste! tol wijziging van de begroting van het. Woningbedrijf. De dienst Maatschappe lijke, Zorg en de gemeente-begroting, dienst 1958. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 15. Rondvraag. De heer Huijbrecht: Is het mogelijk dat het on kruid op de Molendijk gemaaid wordt? Alles staat in het zaad en het waait over naar de andere percelen. De Voorzitter: Het is zelfs voorgeschreven dat dit gemaaid wordt; de nodige aandacht wordt hier aan reeds besteed. De heer Compiet: Ik heb hier voor mij liggen het rapport van de gemeentcklasse-indeling. Het zal U bekend zijn dat 99 gemeenten toestemming hebben gekregen de. gemeenteklasse-indeling hoger te stellen. Het initiatief hiertoe moet van het gemeente bestuur uitgaan. Het zou wel wenselijk zijn dat Terneuzen hiervoor ook in aanmerking zou komen, vooral omdat er weer een nieuwe wijk bij zal komen en de huurprijzen aanmerkelijk hoger wor den. Ik zou graag zien, indien de raad zich hier mede kan verenigen, dat de nodige stappen onder nomen worden, om Terneuzen in een hogere klasse ingedeeld te krijgen, ook omdat we naar een steed9 hoger aantal inwoners toegroeien. De Voorzitter: We zijn al geruime tijd bezig om in deze richting werkzaam te zijn. De here De Vos: Ik wil hier nog even aan toe voegen dat niet alleen de kom van Terneuzen in de vierde gemeenteklasse is ingedeeld, maar ook Sluiskil. Maar dat neemt niet weg, dat ook de gemeente Terneuzen in aanmerking komt voor plaatsing in de 3e klasse. Reeds maanden geleden hebben wij aan de be treffende instanties gevraagd Terneuzen ln de 3e klasse te plaatsen. We hebben deze beschikking gelezen, maar de naam van Terneuzen is er nog niet bi). Ook hebben we nog geen antwoord gekre gen op ons verzoek, maar misschien komt dat nog. Of wij veel hoop moeten koesteren, weet ik niet. Het ls ook een belangrijke taak van de organi saties van werkgevers en werknemers om bij de betreffende instanties aan te dringen op herclassi ficatie van deze gemeente. Herhaaldelijk hebben wij in samenwerking met deze organisaties ons verzoek gericht, Iedere keer wanneer de gelegen heid zich voordeed. De heer De Feijter: Het zal U bekend zijn dat de woningen aan de Catspolderdjjk nog niet aan gesloten zijn op de waterleiding. Zou de Waterleidingmaatschappij deze wonin gen gezamenlijk kunnen aansluiten, zodat de on kosten beperkt blijven? De Voorzitter: Er is een schrijven uitgegaan van de Waterleiding Maatschappij aan alle ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen om te komen tot de uitvoering van het 100 plan. De N.V. voert nu met de verschillende gemeentebesturen besprekingen om te zien onder welke omsstandig- heden dit kan worden bereikt. De heer Wetering»: In verband met het uitbrei dingsplan verdient het aanbeveling zoveel moge lijk grond beschikbaar te blijven stellen voor volks, tuintjes, zodat het voor de mensen die van het platteland komen, toch nog mogelijk zal zijn wat groente en een bloemetje te kweken. Ik heb ook nog niets gehoord van plannen voor een kampeercentrum. Ik zou het op prijs stellen dat deze plannen zo gauw mogelijk worden gerea liseerd, waardoor dan aan mijn meermalen ge steld verzoek zal kunnen worden voldaan. De Voorzitter: Op Uw beide vragen komt direkt naar voren: waar wilt U ze hebben? En voor de volkstuintjes èn voor de kampeergelegenheid is een vrij grote oppervlakte grond nodig. Voor de volkstuintjes kan ik U niet al te veel hoop geven. Maar ik betwijfel of de behoefte aan volkstuintjes zo groot ls als U zich voorstelt. De heer Wetering»: Daar er nu weer zoveel nieuwe woningen bijgebouwd zullen worden, zal er in de toekomst hiervoor zeer zeker geschikte gelegenheid moeten zijn. Het is hier niet om de winst begonnen, want die bedraagt maar ongeveer 100 per jaar, maar speciaal om de bezigheid. Wanneer straks de vijf daagse werkweek er komt, is dit ook weer iets voor de vrije tijdsbesteding. Mijn mening is, dat er in de toekomst meer behoefte aan volkstuintjes zal bestaan. De Voorzitter: Ik ben het. niet met U eens, maar we kunnen nu hierover niet in breedvoerige dis cussie treden. We zullen dit onderwerp echter in ons college bespreken. De heer De Vos: Voorlopig zijn er nog heel wat tuintjes beschikbaar. De heer Hol: Ik wil van hieruit mijn waar dering uitspreken voor het college als opdracht gever en Gemeentewerken als uitvoerder voor de noodoplossing van het zwembadje. Het wordt zeer druk bezocht. De aankleding is ook goed verzorgd en dat stemt tot blijdschap. Wil het college van burgemeester en wethou ders, dat de bevoegdheid heeft de straten namen te geven, hun besluit aan de gemeenteraad over leggen De Voorzitter: Hieraan zullen wij gaarne gevolg geven. De heer Henry: Mijnheer de Voorzitter, ik heb gehoord dat het de bedoeling van het bestuur van de lagere technische school is de fabriek van de firma Schockaert te kopen en daar een onderwijs instelling in te vestigen. Hiervoor is toch de toe stemming van het departement van Onderwijs nodig? We krijgen hier nu de vreemde figuur dat aan de ene kant Terneuzen is aangewezen als ontwikkelingskern en er wordt door het depar tement van Economische Zaken subsidie verleend voor de vestiging van industriehallen en dat aan de andere kant in een bestaande industriehal een onderwijsinstelling wordt gevestigd, eventueel met toestemming van een ander departement, n.l. het ministerie van Onderwijs. Het zou wel gewenst zijn, dat het college hier over onze bezwaren kenbaar maakte èn bi) het departement van Onderwijs èn bij het ministerie van Economische Zaken. De Voorzitter: Deze weg hebben wij reeds be wandeld. De heer Henry: Is ook het departement van- Economische Zaken ingelicht? De Voorzitter: Nog niet, maar het is we! de be doeling. Het is hier zeker een wonderlijke gang van zaken: aan de ene zijde wordt Terneuzen aange wezen als industriekern en anderzijds wordt een bestaande industriehal aan haar bestemming ont trokken door er een onderwijsinstelling in te vestigen. Deze fabriek staat echter als industrie terrein op het uitbreidingsplan aangegeven; er kan dus niets anders worden gebouwd. Dat is destijds gebeurd, omdat deze industrie daar reeds was. Zolang er echter niet gebouwd wordt, kun nen we er niets tegen doen. Ik weet ook niet of de 1.1. s. van de desbetref fende instanties toestèmming zal krijgen om zich hier te vestigen als de gemeente bezwaren heeft. De heer Henry: Kan de 1.1. s. dan niet gaan bouwen op de plaats' die daarvoor in het uitbrei dingsplan aangewezen is? De Voorzitter: Daarover zijn onderhandelingen geweest en volgens ons waren we toen met de Technische School tot overeenstemming gekomen. Van de aankoop van de fabriek was ons college niets bekend. De heer Van Langevelde: Welke bezwaren heeft het college van burgemeester en wethouders tegen de aankoop van dit gebouw door de lagere technische school? De Voorzitter: Dat hebben we reeds naar voren gebracht. Het is eén wonderlijke gang van zaken dat aan een bestaande industriehal nu eén andere bestemming gegeven wordt. De heer Van Langevelde: Ik vind dat helemaal niet erg. De lagere technische school zal zeer goed in deze fabriek passen. De Voorzitter: Maar deze industriehal is op het uitbreidingsplan al» industrieterrein aangegeven! Er was zelfs een gegadigde, die daarin een industrie wilde vestigen. De heer Van Langevelde: De uitgebreid tech nische school staat toch ook op het industrieter rein en wjj hopen dat h(j daar nog heel lang zal blijven. De Voorzitter: Dat hopen wij niet. Daar is een termijn aan verbonden. U ziet de zaak volkomen andersom. De u. t. s.-hal is voorlopig bestemd voor onderwijs, maar het uiteindelijke doel is toch dat hier een industrie zich zal vestigen. In dit geval wil men echter een industriehal voor het onder wijs gaan gebruiken. De heer Van Langevelde: Op het nieuwe indu strieterrein is nog ruimte genoeg en ik vind het. zeer juist dat de 1.1.zich in deze fabriek wil vestigen. Als wij van te voren geweten hadden dat dit zo zou lopen, hadden wij deze fabriek niet voor in dustrieterrein bestemd. De fabriek Schockaert moet zelf uitmaken aan wie hij zijn fabriek verkoopt. De heer De Vos: Het niet waarschijnlijk dat w\j dit terrein bestemd zouden hebben voor de lagere technische school, als er geen industrie geweest zou zijn; de ligging hiervoor is niet bepaald gun stig. We moeten dit in het geheel van de stad be zien. Dit is dezelfde kwestie ais indertijd met de verkoop van het hotel „Des Pays Bas" voor be lastingkantoor. Hiertegen verzette zich toch ook de gehele gemeenteraad. De heer De Feyter: Ik ben het eens met de heer Van Langevelde. De technische school zit om ruimte verlegen. In de landbouw is weinig werk gelegenheid meer en de kinderen van het platte land willen een technische opleiding. Het is logisch dat ze dan een gebouw kopen waarin ze direkt kunnen beginnen. Volgens het uitbreidingsplan is het niet mogelijk. Het zal evenwel nog lange tijd duren eer ze in de Serlippenspolder kunnen gaan bouwen. De Voorzitter: Wat U zegt is niet geheel juist. Het was naar ons gevoelen in kannen en kruiken dat de school ten dele op de gedempte leiding zou gebouwd worden. De onmiddeliyk nodige uitbrei ding zou evenwel gebouwd kunnen worden naast de leiding. Hier moeten we echter vragen: is de gemeente er mede gediend dat deze industriehal voor onderwijsdoeleinden gebruikt wordt? Indien dit het geval zou zyn, zal de gemeente hieraan medewerking verlenen. Het Ministerie van Economische Zaken heeft echter gesteld dat de gemeente Terneuzen behoef te heeft aan industriehallen. Als wy nu deze in dustriehal aan zyn bestemming gaan onttrekken, zal het best mogelijk zijn dat de vestiging van in dustrieën gevaar zal lopen. De heer De Vo*: Er wordt gesteld dat er ge legenheid moet zijn voor technische opleiding, maar er moet dan in de eerste plaats gelegenheid zijn voor tewerkstelling. De heer Hol: Was het U bekend dat deze buiten landse industrie ruim twee jaar geleden de zaak wijde verkopen? Als er in de toekomst nog eens dergelijke dingen voorkomen, is het misschien beter bepaalde contacten te leggen. Ik vind dat deze zaak verschillende facetten heeft. Deze fa briek is hier destyds gekomen uit hoofde van con- tingentéring. Dat is nu voorby en gaan ze zich centraliseren in Zotteghem. Uit zakeiyke overwegingen zou het wel beter geweest zijn dat w+j toen contact met hen opge nomen hadden. De Voorzitter: Hoe moet de gemeente weten, dat een industrie te koop is? De heer Van Langevelde: Hoe is de positie ge weest van de vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur in het schoolbestuur; was deze vertegen woordiger op de hoogte gebracht? Misschien kan hy iets vertellen over de gang van zaken? De heer Huijbrecht: Voor zover dit my bekend is, kan ik het vertellen. Een meerderheid in het bestuur van de Lagere Technische School was het niet eens met de plaats die in het uitbreidingsplan was toegedacht aan de nieuw te bouwen techni sche school. Men wilde liever bouwen aan het z.g. Zwaantje. Ik heb toen beloofd, dat ik zou infor meren waarom aan het Zwaantje niet kon worden gebouwd. De voorzitter van het schoolbestuur heeft toen van m\j schriftelijk bericht gehad waar om op deze plaats geen dependance en ook geen nieuwe school kon worden gebouwd. Ik heb toen als mijn persoonlüke mening naar voren gebracht, dat de aangewezen plaats in het uitbreidingsplan my alleszins geschikt voorkwam. Een bestuurslid deelde toen mede, dat enige jaren geleden de z.g. Breifabriek te koop was. Hy zou informeren of dit nog zo was. Op 14 mej j.l. kreeg ik 's avonds een convocatie voor een spoed eisende vergadering op 15 mei 's avonds. Op de agenda stond aankoop Breifabriek Schockaert. Ik heb deze vergadering niet kunnen bywonen omdat ik my op zo'n korte termyn niet kon vrijmaken. Ais vertegenwoordiger van de gemeente heb ik wel de wethouder van Openbare Werken en de heer Versprille ingelicht. Naderhand hoorde ik van derden, dat het dageiyks bestuur van de school reeds de morgen van de 15e mei een voorlopig koopcontract had afgesloten. Het zou my juister voorgekomen zyn en het was ook een zaak van goed fatsoen geweest, indien het dageiyks bestuur van de school, gezien de onderhandelingen, die het gemeentebestuur voer de met de Rykswaterstaat, juist voor de bouw grond van de school, contact had opgenomen met het dagelijks bestuur van de gemeente en dit op de hoogte had gebracht van de plannen. Dit is hetgeen ik er van weet. De heer Van Langevelde: Is een vergadering dan wettig, als men voor een vergadering pas een dag tevoren een uitnodiging krijgt? De heer Huybrecht: 's Morgens werd reeds een voorlopig koopcontract afgesloten, vóór de be stuursvergadering. De Voorzitter: De gang van zaken is inderdaad zeer vreemd. Het bezwaar om in de Serlippens polder te bouwen is, dat men het te ver vindt. De heer Huybrecht,: Er is nu een hoop werk verzet, er zUn besprekingen gevoerd met de Ryks waterstaat en misschien is dat nu nog allemaal voor niets geweest. De heer De Vos: Wy hebben altyd al het moge- iyke gedaan om de belangen van de 1.1, s. te be vorderen en nu worden wy nergens in gekend. De heer De Meyer: Het i» jammer dat het dage- ïyks bestuur van de gemeente niet geweten heeft dat Schockaert van plan was rijn fabriek van de hand te doen. Ik weet niet of anderen dit wèl hebben geweten. Als dit enige maanden geleden by ons bekend zou zUn geweest, zou deze zaak zeker een heel andere wending hebben genomen. De Voorzitter: Het bestuur van de lagere tech nische school had direkt contact met de gemeente moeten opnemen. Ik vind de gang van zaken onverklaarbaar. De heer Huybrecht: Het gaat my hier meer om de wyze van handelen. Deze staat my het meest tegen. De heer Wetering»: Wy kunnen aan de hand van bepaalde besluiten toch weigeren toestem ming te geven om daar een school te vestigen? De Voorzitter: We kunnen niet beletten, dat ze in de hal gaan lesgeven. De heer De Feijter: Maar wèl als ze daar wil len gaan bouwen. Hiermede hebben ze waarschyn- iyk geen rekening gehouden by het afsluiten van het voorlopig contract. Ik snap niet, dat daarvan by het dageiyks be stuur der gemeente niet bekend was; Ik wist het enkele maanden geleden al. In andere krin gen was het al lang bekend. De heer D© Meyer: Degenen, die dit hebben ge weten, hebben het voor het gemeentebestuur ver zwegen. Ik vind het niet juist, dat degenen die dit ge weten hebben, het voor zich hebben gehouden, De Voorzitter sluit de vergadering. Terroristen hebben zondag avond in een café in Yaounde, de hoofdstad van Frans Kameroen, twee blanken vermoord cn een dei-de ernstige verwondingen toegebracht. Het café werd ge plunderd. Bij een andere overval is een Afrikaan gewond. Deze nieuwe daden van terro risme hebben het aantal slacht offers als gevolg van aanslagen in Kameroen de afgelopen dagen gebracht op 14 doden, onder wie zeven blanken, en twintig ge wond, van wie vijf blanken. De bond© die het café overviel bestond uit 30 man, in lompen gehuld en gewapend met jacht geweren en messen. Zij plunder den ook een radiowinkel en scho ten op auto's met blanke chauf feurs. Twee Westduitse piloten heb ben in Kassei verklaard dat zij ontkomen zijn aan Russische straalvliegtuigen toen zij dezer dagen per ongeluk boven Oost duits gebied bij Duderstadt wa ren terechtgekomen. Een van hun sportvliegtuigen werd direct genaderd door Rus sische vliegtuigen die kennelijk tot landen wilden dwingen. De piloot dook en kon door een open plek in het bosachtige ge bied ontkomen. De Russen schenen niet het tweede vliegtuig te hebben op gemerkt. Het landde bij Nord- hausen waar de piloot van een herder hoorde dat hij op Oost- duits grondgebied was. Ook deze piloot kon veilig naar West- Duitsland terugkeren. Volgens een artikel van August, Lindberg, voorzitter va.n de „Vereniging voor rechts hou den" in het orgaan van deze vereniging kan een overgaan van het huidige links- naar rechtsverkeer in Zweden in de nabije toekomst verwacht wor den. In een in 1955 gehouden volksstemming sprak de meer derheid zich nog voor links- houden uit. Genoemde nieuw, opgerichte vereniging krijgt ech ter steeds meer aanhang en ook uit, voortdurende meningswisse lingen in de pers blijkt grote belangstelling voor een even tuele verandering. Blijkens een publicatie in de Staatscourant van maandag zijn in de week van 21 tot en met, 27 juni in Nederland de volgen de gevallen van besmettelijke ziekten aangegeven Paratyfus b, 4 (Deventer, Ben- nebroek, Bussum en Helmond), dysenterie bacillaris, 36, dysen- teria amoebica, 1, roodvonk, 144, difterie, 7, n.l. in Doornspijk (Gld.) 2, Rotterdam 1, 's-Herto- genbosch 1, Bunde (Lb.), 1. Heerlen, 1, Schinnen (Lb), 1. Poliomyelitis met verlamming 1 (Harderwijk). Planeet Venus bedekt Regulus De sterrenkundigen zien met grote belangstelling uit naar een zeer zeldzame gebeurtenis. Heden om 15.21 uur zal de pla neet Venus namelijk de heldere ster Regulus bedekken, hetgeen door een niet te kleine kijker, ook overdag, kan worden waarge nomen. Men verwacht, dat het beeld van de ster geleidelijk zal ver zwakken en zich wellicht iets zal verplaatsen, wanneer het dwars door de dampkring van de pla neet wordt gezien. Om 15.30 uur wordt de ster weer zichtbaar en dan is er op nieuw gelegenheid om deze ver schijnselen, die de sterrekundi- gen belangrijke nieuwe inlich tingen kunnen verschaffen over de atmosfeer van Venus, waar te nemen. De toestand in Kerala De Praja socialistische partij in Kerala heeft besloten dat a! haar partijleden in de wetgevende vergadering en in regeringscom missies hun ontslag moeten in dienen „als eerste stap tot het verlammen van het werk der communistische regering in Ke rala". De Praja heeft negen van de 127 zetels in de wetgevende ver gadering. Volgens de P. S. P. blijft de regering „onconstitutio neel de macht in handen houden zelfs nadat zij het vertrouwen van de bevolking heeft verloren." Zaterdag besloten de niet-com- munlstlsche vakbonden voorbe reidingen te treffen voor een al gemene staking voor onbepaalde tijd uit protest tegen de politiek van de communistische regering. Voorts eisten zij een „vrij refe rendum". Kardinaal Gracias, de aartsbis schop van Bombay, heeft op een grote bijeenkomst in de basiliek in Bandra bij Bombay verklaard, dat ofschoon de kerk zich niet graag in politieke activiteit mengt, de Individuele Christenen niet onbekommerd kunnen blij ven over het gebeuren in Kerala. Zij moeten niet vergeten dat te rugtrekking van het politieke schouwspel door goede mensen zal bevorderen dat een tiran nieke minderheid de belangrijke regeringsbevoegdheid alleen in handen neemt. Met honderd nieuwe arrestaties op maandag zijn er thans in Ke rala in totaal sedert het begin van de onrust 20.000 aanhoudïn gen verricht en 15 mensen ©m het leven gekomen-

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7