Woensdag 8 juli 1959 DE VRIJE ZEEUWi Pagina 5 GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN (Vervolg van pagina 1) Het uitbreidingsplan Serlippenspolder is gedeel telijk een uitvloeisel van he't overleg dat in de vijf Oianaalgemeenten gevoerd is en dat voorziet dat <le kanaalzone in belangrijke mate zal uitbreiden en dal tengevolge daarvan het inwonertal van Tcrneuzen harder zal toenemen dan tot dusver hpt eeval is geweest. Het kanaalzoneplan voor ziet dat omstreeks 1980—1985, dus over 20 a 25 daar het totale inwonertal van Terneuzen meer taan verdubbeld zal zijn. De gemeente heeft op dit [ogenblik, volgens de laatste gegevens ongeveer B5.5000 nwoners. De stad Terneuzen moet volgens Be opzet van de kanaalzone in 1980—1985 25 26 Muizend inwoners tellen en Sluiskil 6000, dat is Bu.s samen 31 a 32 duizend zielen. U ziet dat het inwonertal dan praktisch verdubbeld is. Op dit ogenblik telt de gemeente dus 15.500 inwoners. Voor Sluiskil en het platteland kunnen I (55U0 inwoners worden geraamd, r Voor Terneuzen zelf blijft op dit ogenblik een aantal van 12.000 inwoners over. Een groei tot I 25 a 26 duizend betekent meer dan verdubbeling van de eigenlijke stad en daarom was naast het uitbreidingsplan „Zuid", dat een jaar geleden is vastgesteld, een belangrijk nieuw uitbreidingsplan nodig, dat overeenkomstig de schets van het plan in hoofdzaak van de gemeente, naar het oosten is gelegd, tol aan de gemeentegrens. Deze situatie komt voort uit de wens van het gemeentebestuur meer te profiteren van de ligging langs de Wester- ïchelde. Ik heb deze wens toegejuicht. Hieruit 'blijkt dat de belangrijkheid van deze ligging wordt ingezien. Er zijn weinig steden in Nederland die zo n mooie ligging hebben als Terneuzen, dat aan ,een rivier ligt van 4 a 6 kilometer breed en dus j vergeleken kan worden met plaatsen die aan de zeekust zijn gelegen. I Ik heb gebruik gemaakt van de gelegenheid die [mij werd geboden, om dit belangrijke uitbreidings- Iplau naar het oosten te ontwerpen. De uitbreiding Inaar het westen is vrijwel afgegrendeld door de lig ng van het kanaal. Naar het oosten van Ter neuzen is nog ongeveer 1—1 li km grond beschik baar voor uitbreiding van de stad langs de Schel- Rde-oever. Aan deze wens werd nog belangrijk tegemoet gekomen, toen bekend werd dat de Rijkswaterstaat de bestaande uitmonding van de oostelijke Rijks waterleiding voor de toekomst gevaarlijk vond, omdat dit gebied bij de Watertoren niet voldoende verdedigd kon worden. Wij hoorden toen dat de feijkswaterstaat het plan had een nieuwe uitwate- [tringssluis te maken. Wij hebben toen gevraagd of het mogelijk zou zijn de Otheense kreek te gebrui- k°n ais nieuwe uitmonding en het is inderdaad gelukt om dit gedaan te krijgen. Daarmede kon ''de oostelijke rijkswaterleiding vervallen als water leiding en daarmede werd tevens mogelijk in theo rie om de Serlippenspolder economisch en stede bouwkundig tot één geheel te maken. Daar was nog iets anders voor nodig, want voor zo'n open leiding moet aanzienlijk wat grond verzet worden om die dicht te gooien en nu verdween het schrik beeld dat de stad en zijn bevolking nog meer zou Worden afgesneden van de Schelde, want het is Jiiet mooi om tegen een 5 a 6 meter hoge dijk op Ite zien, een dijk die zijn kruin vindt op 81j m -t iN.A.P. Het land aan de voet van de dijk iigt op 3 ni 4- N.A.P. Zo'n dijk van 5V4 m is dus wel ontzettend hoog. Ik heb toen gezegd; wil Ter- [neuzen van deze ligging profiteren, dan moet [eigenlijk die dijk zo worden verbreed en in het vet brede talud met een trapsgewijze profiel, étage- Iwoningen worden gebouwd, waardoor het moge lijk is dat een deel van de bevolking vri) uitzicht jzal krijgen over de Schelde. Dit is visueel erg belangrijk. Ik zal U straks duidelijk maken op v wijze wij dit hebben trachten te bereiken. Gelukkig kwamen wij te weten dat de werken voor de verbreding van het kanaal van Terneu zenGent zouden worden uitgevoerd. Hierover kregen we meer zekerheid en ook dat deze wer ken in de naaste toekomst zuilen worden uitge voerd en daarmede kwamen de beide punten die ik IJ juist genoemd heb: demping van de oostelijke rükswaterleiding en de verbreding van de Schelde- dijk, in de bereikbare mogelijkheid. Want er moet meer dan 6 miljoen m3 grond verzet worden en in zee geloosd, en deze grond kon beter gebruikt worden, met praktisch dezelfde kosten, voor de veibreding van de Scheldedijk en demping van de oostelijke rijkswaterleiding. Op deze beide pun ten berust het plan Serlippenspolder, waarvoor zonder die werken eigenlijk een niet te betalen grondverzet nodig zou zijn. Ik moet nog mee delen, dat zonder de demping de vorm van de Ser lippenspolder zeer slecht geschikt zou zijn voor verkaveling tot woonwijken, omdat de richting van de oostelijke rijkswaterleiding die polder zeer ongunstig verdeelt, namelijk in 2 stukken, die elk op zich te klein zijn om er behoorlijk in te kun nen bouwen en tevens om daar de jüiste oriënte ring en bezonning mogelijk te maken. Een zeer gelukkige omstandigheid dus dat al deze faktoren samenvallen. Het uitbreidingsplan Serlippenspolder heeft een capaciteit van 15001800 woningen, d.w.z. dat in deze polder ongeveer 7000 a 7500 inwoners kunnen leven en voeg daarbij de uitbreiding die Uw raad reeds vastgesteld heeft van het plan Zuid, dan komt dat op een totaal inwoneraantal van onge veer 25 k 26.000, voor de eigenlijke stad. Dat klopt dus precies met de cijfers die berekend zijn- in verband met de kanaalwerken van de gemeen te terneuzen, door de socioloog Ir. Jacobsen. Deze cyfers dekken elkaar volkomen. srvolgens wil ik even stil staan bij de beteke nis van een stad die verdubbeld wordt. Terneuzen heeft op dit ogenblik 12.000 inwoners en bij voltooiing van deze wijk 25.000, dus zoveel a s Vlissingen of Middelburg op het ogenblik. De |Maag zal misschien opkomen, waarom de voor zieningen als winkels en open bebouwing gepland zijn. Dit is gebeurd omdat Terneuzen uiteraard ;ii s rivierstad zich slechts in een halve cirkel uit breidt, De assen van de nieuwe wflken tot het centrum worden in dit geval groter dan bij een stad alie zich concentrisch uitbreidt. Zo is het midden van de wijk Serlippenspolder ongeveer 2 kilometer perwijderd van het centrum van de „oude stad". afstand vinden wij wel wat erg groot voor it bez°eken van de dagelijkse winkels en zelfs hie Wat Wd noemen wijkwinkels, en dus heb ik l om- .m Serlippenspolder een nieuw wijkcentrum hrpiiu,0rpen b'-staanfle uit winkels en openbare ge- een ,eni verzor8en(fc*bedrijfjes en wat étagebouw; in,! ut i3 plein met bomen beplant dat echt de 7inhi Z3j rnakpn van centrum; een café met uit- r'r Schelde, 2 meter boven de kruin van hei „i 6n T?11 meter of 7 boven de hoogte van 1111,."™' daarmee krijgen we zeer aantrekke- Je?ten vIak bü het centrum. winc,ngS Schslde is een bijzondere étage bebou- rte„6„n on™'orpen, gezet in zig-zag vorm, omdat 61 !riensen van het uitzicht op de Schelde te i'"? ®.en'eten dan bij rechte blokken. Dit zou I teV=rfk["S tobden. Ook is die zig-zag vorm er in B °pa'> vanuit de Schelde gezien, het pro- miriset.' ."ne" ver'evendigd zal worden ais de ,,fzo? U1' bef. westen schijnt: het ene gedeel- waarSn an ver'icht zijn en het andere donker, eer hr'01 spe! van hcht en donker Terneuzen Dit i-'jl0nt' aanzien zal geven vanaf de Schelde, sen rtiB a "i1-, van belanS geacht omdat de men- werk BelVJks de Schelde overvaren voor hun aan h,,„ d<? overkant. vreugde zuilen beleven V a thuiskomst in hun boeiende stad. huizen géres"?^et d°UW 'S 6611 complex ééngezins- bouu 'vm, 'L er gelegenheid voor particuliere ook vnnV x engezmshuizen en grotere huizen en Wii h xx bouwen van bungalows, let aem«xe,nxin.opdracht van en in overleg met ««meentebestuur een groenstrook ontworpen langs de Otheense kreek. De groene oever van deze kreek leent zich bijzonder voor een water park. Misschien komt er in de toekomst nog wel eens een roeivereniging of iets dergelijks. Daar bij is er in deze groene omgeving uitsluitend nog wat bungalowbouw, in dezelfde trant als de Molen dijk en aansluitend aan het sportcentrum. Woonvormen In het uitbreidingsplan Serlippenspolder. Ik vertelde U al van de fiats op de Schelde- oever. Die worden driehoog, omdat ik van mening ben dat een stad van 25.01)0 inwoners zeker een aantal woningen in étagebouw mag hebben, maar ook omdat op die Schelde-oever het bouwen vrij duur zal zijn en misschien hoofdzakelijk alleen te verwezenlijken in étagebouw. Verder heb ik langs de belangrijke tertiaire weg, die naar het veer Perkpolder zou kunnen leiden, ook étagewoningen ontworpen, omdat die weg eigenlijk te lang is en ook te breed, om nog helemaal met ééngezinswo ningen bebouwd te kunnen worden. Ik heb diverse complexen étagewoningen ont worpen, om een beetje geleiding naar het middel punt van de wijk te accentueren en voor het ver krijgen van een stedelijk karakter. Steeds met het karakter van veel groen. Bovendien kun je bü étagewoningen meer groen in de wük hebben dan bü ééngezinswoningen, omdat de z.g. gemeen- schappelüke tuin tussen de étagewoningen in, ge- makkelüker openbaar gemaakt kan worden dan de tuinen achter de rijen ééngezinswoningen. Ik heb trouwens bü de ééngezinshuizen ook gezorgd voor groene stroken: büzondere wüken, die niet bereden kunnen worden, maar wel belopen, dus speciaal gereserveerd voor voetgangers en daar mede hoop ik dan ook de speelgelegenheid voor kleine kinderen speciaal, de nodige aandacht ge geven te hebben. Met alkaar zitten in dit uitbreidingsplan onge veer 600 étagewoningen, waarvan er ongeveer 250 achter de oostelüke waterleiding met gedeelte- lük uitzicht op de Schelde, omdat de bovenste étages over de dük uitzicht hebben en ook boven de daken van de andere huizen, Daarom wordt het bovenwonen op de 3e étage vergoed door het mooie uitzicht. Door het bouwen van étagewonin gen in dit plan, is het percentage hiervan voor de gehele stad gebracht op 15. De bestaande stad heelt, rekening houdend met de voltooiing Zeven Triniteitspolder en plan „Zuid" 10 Over het algemeen wordt thans op de uitbreidingsplannen van de steden in Nederland gerekend met 15 25 étagewoningen. Het lükt mü toe dat met deze 15 van de totale woningvoorraad het aan tal étagewoningen in overeenstemming is ge bracht met de gemiddelde verlangens van de bur- gerü, ook in deze streek, omdat volgens mün er varing de vraag naar étagewoningen stygt met het groeien van de gemeenten. Ik moge U voor het overige verwyzen naar de toelichting op het uitbreidingsplan die U, naar ik hoop, gelezen zult hebben. Ik heb daar trouwens ongeveer hetzelfde in ge zegd als wat ik U nu verteld heb; U zult daar mijn overwegingen ook in terug kunnen vinden. Ik. wil graag eventuele vragen beantwoorden, voor zover mü dat toegestaan is. Ik meen dan dat ik voorlopig hiermede kan volstaan. De Voorzitter: Ik dank U zeer, münheer Gouwe tor, voor Uw uitvoerige toelichting. De heer Huiibrecht; Münheer de Voorzitter, Iaat ik beginnen met te verklaren, dat het ontwerp- uitbreidingsplan Serlippenspolder, zoals dit aan ons is voorgelegd, naar myn gevoel stedebouwkundig volledig is geslaagd. Vooral het vele geplande groen zal het geheel een bijzonder fraai aanzien geven. Niettemin zün er toch nog punten, die, naar mün smaak, van belang zün besproken, te worden. Im mers, een stadsdeel kan fraai van opzet zün, maar het is toch de bedoeling, dat onze bevolking in het algemeen er gaarne zal wonen, en ook, dat het, van de züde der toekomstige bewoners gezien, financieel mogelük zal zijn er te wonen. In dit verband zou ikTJ willen vragen of U het realiseerbaar acht, dat iemand gevonden zal wor den, die niet alleen de hoogbouw langs de zeedük wil bouwen, maar die ook deze woningen zal kun nen verhuren of verkopen. Deze huizen zullen, gezien de onderbouw, vrij kostbaar worden. Verder heeft onze fractie bezwaar tegen de vele hoogbouw die is gepland, n.l. 610 flats tegen 1101 eengezinswoningen. Hoogbouw is, zoals U en ook de stedebouwkundige wel zult weten, bü de bewoners van onze stad niet geliefd, doch ook niet bij diegenen die woningen bouwen, verkopen of anderszins exploiteren. Ligt hier niet het ge vaar, dat de particuliere bouwers de ééngezins woningen zullen bouwen en dat de hoogbouw voor de woningbouwverenigingen overbiüft? Het gevolg hiervan zou zün, dat diegene die bü machte is een woning te kopen, sterk bevoordeeld zou worden boven hen, die moeten huren. Tegen deze achtergrond zou ik de aandacht van uw college en van de raad willen vestigen op de z.g. bungalowbouw. Deze kan zeer fraai zün is het overigens niet altüd maar is ook duur en vraagt veel grond. Deze bouw kan men dus beschouwen als alleen voor de beter gesitueerden. Het heeft my dan ook getroffen, dat de grond voor deze, in vergelüking met de overige percelen, zo goedkoop zou worden uitgegeven. Het verdient wellicht aanbeveling de bungalow bouw sterk te doen inkrimpen of in het geheel niet te doen plaats vinden en hiervoor in de plaats eengezinswoningen van het woningwettype te doen bouwen, waardoor dan het aantal hoog bouw zal kunnen worden teruggebracht. De Voorzitter: De hoogbouw, waarover U spreekt, bestaat uit woningen van drie verdiepin gen. We kunnen er moeilük over gaan bakkeleien of dit hoogbouw is, ja of neen. Ik geloof wel, dat U te veel in de nabüe toekomst ziet. U moet dit plan zien over 20 k 25 jaar. We moeten niet.reke nen met de indruk, die het plan op het ogenblik op ons maakt, dat de huizen van drie verdiepingen te hoog zün. We moeten naar de toekomst zien: de bevolking van onze stad zal zichzelf niet zo uitbreiden. Veel bewoners van andere steden en streken van het land zullen hier naar toe trekken. Deze hebben wèi voorkeur voor étagebouw. Dit zelfde geldt ook voor de duurdere étagewoningen, die langs de Scheldeoever zullen worden gebouwd. Wy moeten aannemen dat hier meer welgestelde mensen zullen komen wonen, die in aanmerking zullen willen komen voor duurdere woningen met een fraai uitzicht op de rivier, dat nergens anders in Nederland te vinden is. Het uitbreidingsplan is iets voor de toekomst; het zal niet vandaag of morgen volledig gereali seerd zün. De heer De Feyter: Met belangstelling hebben wy de uitvoerige uiteenzetting van Ir. Gouwetor aangehoord over het uitbreidingsplan Serlippens polder, waarvoor enkele jaren geleden opdracht werd gegeven. Allereerst valt bü dit plan de uitermate gunstige ligging aan de Schelde op. In de toelichting wordt dit ook terecht naar voren gebracht en vanavond door de heer Gouwetor nog eens nader onder streept. De ligging vlak bü de Schelde zal echter ook büzondere eisen stellen aan de zeewering, zo dat een tweede dük vlak achter of tegen de zee dük noodzakelyk zal zün. De heer Gouwetor noemt verhoging van de zeedük een schrikbeeld, maar wü vinden dit eigenlük een geruststelling. Wü hebben hierbü ook te bedenken, dat de Koedük en de z.g. derriedük bü de uitvoering van dit uitbreidingsplan zullen verdwünen. Hierop hebben ook de besturen van de polders, die ten zuiden van de kom zün gelegen, in een bezwaar schrift gewezen. Het antwoord van burgemeester en wethouders hierop strekt tot voldoening, daar in dit uitbreidingsplan ruimte is voor de aanleg van een tweede dijk vlak achter de zeedyk. Dit is ook noodzakelük, niet aüeen voor de achterge legen polders, maar vooral ook voor de stadswük die hier in dit uitbreidingsplan is geprojecteerd. Wanneer hiermede voldoende rekening wordt gehouden, heeft dit uitbreidingsplan in hoofdzaak onze instemming. Dit wil niet zeggen, dat wü geen bezwaren zou den hebben. Wü vinden het onjuist, dat in dit uitbreidingsplan meer dan 1/3 gedeelte étagewo ningen zün. Dat is voor een plaats als Terneuzen te veel. De plattelandsbevolking, die zich hier uit de omliggende dorpen vestigt, wil een ééngezins woning. Wü hebben hier ook reeds op gewezen bü de behandeling van het uitbreidingsplan in de Zeven Triniteitspolder en Zuidlandpolder. Wü meenden, dat dit gevoelen algemeen door de raad werd gedeeld. Daarom is het onjuist van Ir. Gouwetor om in dit nieuwe plan een groot aantal étagewoningen op te nemen. Dit moge stedebouwkundig misschien .wel juist zün, maar hier had toch meer rekening moeten worden ge houden met de opdrachtgever, de gemeenteraad. Waarom nu juist midden op de tegenwoordige oostelüke rükswaterleiding een groot openbaar gebouw, de L. T. S., moest geprojecteerd worden, is ook ons niet duidelük. Dat het bestuur van de Technische School hier niet op ingaat, is begrü- pelyk. Wie zal daar wél willen bouwen? Is het juist, dat een bouwonderneming reeds maanden geleden bekend was met de büzonder- heden van dit uitbreidingsplan en dit plan blyk- baar ook ter inzage heeft gehad en ook wist welke grond aangekocht kon worden? Terwül dit bü de andere bouwondernemers niet het geval is. Kunnen diegenen, die zelf een woning willen bouwen, spoedig in dit nieuwe plan grond kopen? Kunnen de raadsleden een fotocopie krügen van het uitbreidingsplan? Deze copie behoeft niet m kleuren te zün. De Voorzitter: Wat betreft de kwestie van het leggen van een nieuwe dük, dit is een zaak van de Rijkswaterstaat. Met de bezwaren, die door de polders zün ingebracht, wordt ook rekening ge houden. Zü behoeven niet benauwd te zün dat wü de dük zullen afgraven wanneer de toestem ming van de Provinciale Waterstaat daaraan niet is voorafgegaan. De heer De Feyter: Het land achter de düken zal behoorlük beschut moeten zün tegen het water. De Voorzitter: U behoeft niet bang te zün, dat er een uitbreidingsplan zal geëffectueerd worden, dat zal inhouden wat U zo gevaarlyk acht. Het is een zaak van de Provinciale Waterstaat hiervoor zorg te dragen. De bungalowbouw is uit exploitatie-oogpunt wel bezwaarlyk. De bungalows zullen moeten worden gebouwd door mensen, die ruim in hun geld zitten. De ligging van de bungalow is een probleem op zichzelf. Dit moeten we maar liever aan de heer Gouwetor overlaten. De heer Henry: Ik heb behoefte om mün grote waardering voor het plan van Ir. Gouwetor uit te spreken. Ik vind het een prachtig plan, hoewel ik toch ook enkele bedenkingen heb tegen de hoogbouw. Het geheel is echter büzonder ge slaagd. Wat acht de heer Gouwetor de meest gunstige ligging van de woningen: oost-west of noord-zuid? De heer Gouwetor: Noord-zuid. De heer Henry: De laatste tüd, meen ik, wordt steeds meer gebouwd in de richting oost-west. Dan heb je 'smoigens de zon tot 12 uur; het heetste gedeelte van de dag is de zon er niet en kort na 12 uur is er weer zon. De heer Gouwetor: Ik bedoel met noord-zuid bouw de richting van het blok huizen. Wy hebben het over het blok; het blok loopt in deze rich ting en de straten ooit; dan worden de woningen 's morgens door de zon uit het oosten en zuiden beschenen en 's middags door de zon uit het westen. De Voorzitter: Het bouwen op de gedempte waterleiding is een probleem, dat om oplossing vraagt. Op de waterleiding zullen practisch geen woningwetwoningen gebouwd worden. Er zün in de brede groenstroken daarom een paar openbare gebouwen gesitueerd. De heer De Feyter: Dat is toch eigenlük ook niet te doen. De heer Gouwetor: Ik weet zeker, dat het Rük er geen bezwaar tegen zou hebben de paalfunde- mng te betalen, die voor de bouw van een nüver- neidsschool nodig zou zyn. Zoals U weet subsidieert Het Rük 70 en de gemeente 30 de bouw van- scholen. In verhouding met de bouw en de inrich ting van deze school zullen de kosten van de paal- lundering nauwelüks gewicht in de schaal leggen. Hen groot gedeelte van het westen van ons land is gedoemd onder alle gebouwen palen te heien; ook Terneuzen ontkomt daar niet helemaal aan en zeker niet in een dergelüke situatie. Nu be hoeft het onderheien van dit gebouw niet zo heel erg kostbaar te worden, want de heipalen zullen zeker niet langer behoeven te zün dan gemiddeld 10 meter. Dikwyls worden namelük palen van 1518 meter geheid. Het is wel mogelyk om zo'n strook helemaal vrü te houden van bebouwing, maar dan komt het als een vreemd gedeelte in de wijk te liggen. De kunst is eigenlük om een stad zó te maken, dat zü in geen enkel opzicht meer herinnert aan wat er vroeger is geweest en juist de typische kenmerken van een stad ais pleinen, open be bouwing, woningblokken en wegen aan te leggen in een omgeving die vroeger misschien een lande- lük karakter had. U kunt het zó stellen: men kan niet goed een grote stad bouwen als niet bepaalde punten ge accentueerd worden. U herinnert zich misschien wel Den Haag van de eerste tien jaren van deze eeuw; dit was toen één afschuwelüke olievlek met allemaal éengezinshuizen. Toen er hiertegen ver zet groeide is men tot het tegengestelde omgesla gen en werden er uitsluitend 4-étagewoningen ge bouwd. Nu beginnen wy in Den Haag het juiste midden te vinden door het op bepaalde wüze bouwen van hoge en lage woningen, .wat ten goede komt aan het karakter van de stad. Voor de raadsleden, die bezwaar hebben tegen het, naar hun mening, grotere aantal' étagewonin gen: in dit plan zit ongeveer 30 étagewoningen, wat, voor de gehele gemeente gerekend, toch maar op 15 komt. U moet ook rekening houden met het feit, dat U moet küken naar een stad van 25.000 inwoners en misschien nog naar een grotere. Want dit moet evengoed het hart zün voor een stadsdeel, dat mischien ook nog over de tegen woordige grenzen van Zaamslag kan uitgroeien, U kunt dit centrum niet elke 50 jaar herbouwen; zo'n centrum blijft ongeveer 500 jaar liggen. Zoals een stad verkaveld wordt, biyft zü honderden jaren. Dit is wel het meest hardnekkige element. Wü moeten zóver vooruit küken en U zult zich hebben af te vragen of die stad voldoende karak ter heeft om honderden jaren bü de ontwikkeling aan te passen. Het is mü bekend van Roosendaal, dat 35.000 a 40.000 inwoners heeft, dat daar onge veer 20 étagewoningen wordt gebouwd, ge rekend over de gehele stad. Ik heb zojuist ge lezen dat veel steden van grotere en middelbare omvang étagewoningen bouwen tot een percentage van 20 25 van de gehele woningvoorraad. Ik meen dus, dat Terneuzen met haar 15 étage woningen, niet extreem veel heeft. Op een opmerking van één der heren, dat dit niets is voor woningwetbouw, wil ik antwoor den, dat dit inderdaad geen objecten zün voor woningwet-bouw, maar voor beleggings-maat- schappüen. Naar' mijn mening is dit in het büzon der een object voor een beleggings-maatschappü en Terneuzen zal daarmee dan ook dienen te wachten tot een deel van dit uitbreidingsplan is gerealiseerd. U kunt om allerlei redenen niet het eerst aan de étagebouw beginnen. Ik maak me sterk, dat U over 10 a 15 jaar zeker gegadigden vindt, die uit particuliere beurs dergelüke com plexen woningen wel zullen bouwen. De Voorzitter: Ik moge terzake nog wüzen op Vlissingen. Hier zün dit voorjaar klaar gekomen een kleine 300 woningen, waarvan 125 tweehoog, 60 driehoog en 25 vierhoog. In aanbouw zün thans 50 woningen tweehoog en 150 vierhoog. De heer Fyn van Draat: We moeten in de eer ste plaats rekening houden met de grond die be schikbaar is. Hoe meer mensen er zün, hoe meer we hiermede rekening moeten houden. De heer Van Eangevelde: Ik heb met belang stelling naar de toelichting van de heer Gouwetor op het uitbreidingsplan Serlippenspolder geluis terd. Ik kan hier zelf moeilük een oordeel over vellen, maar ik neem aan dat het plan mooi en goed is. Ik zou willen vragen hoe het eigenlük zit met de openbare gebouwen? Er zuilen in deze nieuwe wük ongeveer 7000 mensen wonen en daarvoor zullen zeker drie of vier kerken gebouwd moeten worden. Daar zal ook rekening mee moeten worden gehouden. Ik zou dan ook wel graag hebben dat deze kerken niet op de leiding worden gebouwd, daar de bur- gerü over het algemeen niet zo offervaardig is dat de duurdere bouw daarvoor bekostigd kan worden. Het is dus niet zó, dat de hoogbouw alleen be stemd zal zün voor woningbouwverenigingen? De heer Gouwetor: Ik heb zojuist gezegd, dat dit speciaal iets is voor beleggings-maatschappüen, b.v. een verzekerings-maatschappü. In veel steden wordt hoogbouw op het ogenblik ook door particuliere ondernemers gebouwd, o.a. in Roosendaal. Ik hoop dat de laagbouw voornamelük toege wezen zal worden aan woningbouw-verenigingen. Natuurlük spreekt het vanzelf, dat de gemeente grond moet reserveren voor woningwetwoningen in laagbouw als voor woningwetwoningen in éta gebouw als voor particuliere laagbouw en parti culiere étagebouw. Deze diverse soorten zullen gebouwd moetten worden door woningbouw-verenigingen, beleg gings-maatschappüen en particuliere bouwonder nemers. Wat uw vraag betreft over de openbare gebou wen: we hebben in het plan Serlippenspolder drie kerken geprojecteerd en deze staan geen van drie- en op de oostelijke rükswaterleiding. Ook voor het aantal kerken bü groei van de gemeente tot 25.000 inwoners, hebben we voorlichting gehad van de socioloog, die berekend heeft hoeveel de verschil lende gezindten hier zullen uitgroeien. Naar mün mening is er voldoende gelegenheid voor kerk bouw en ook voor scholen van diverse gezindten. Met de 4 schoolterreinen, die hier geprojecteerd zün, en de schoolterreinen, die er al zyn, komen we aan een behoorlyke hoeveelheid. De Voorzitter: In de Lievenspolder in het plan „Zuid" is ook een kerk ontworpen- De heer Huybrecht: De hoogbouw zal dus voor het grootste gedeelte door particuliere onderne mers uitgevoerd worden. Uit ervaring op dit gebied is het bekend, dat de inwoners van Terneuzen helemaal niet ge porteerd zyn voor hoogbouw. Ook in de toekomst zal dit wel niet het geval rijn. De heer Gouwetor: Van de week heb ik van- deskundigen vernomen, dat hier een particulier ge gadigde is voor een object étagebouw. De heer Iluijbrecht: Ik hoop dan dat dit ei ook wordt uitgebroed. De heer Gouwetor: We hebben 10 15 jaar tüd voor het uitbroeden van dit ei De Voorzitter: Er is gesteld, dat, we de reali sering van dit uitbreidingsplan heel ver in de toe komst moeten zien, maar deze toekomst zou we! eens veel vlugger kunnen naderen, dan wü hier vermoeden. De aard van de bevolking zal zich in deze tüd belangrük wyzigen. De landelüke bevol king zal zich moeten wennen aan étagewoningen. In Goes worden thans woningblokken gebouwd in 4 étages. Met 3 étages hebben wü hier geen werkelüke hoogbouw. De heer Hol: Wat is op het ogenblik de ervaring met de flats in Terneuzen? In het begin waren er heel veel bezwaren tegen de flats. De Voorzitter: Stel, dat alle bewoners van de flats uit deze omgeving bezwaren zouden hebben tegen étagebouw, dan zou dit toch van betrekke- !Ük weinig invloed hierop zün. In de loop der jaren zuilen ook deze toch de voordelen gaan in zien en misschien op den duur de voorkeur aan étagebouw geven. De heer Camps: Onze fractie sluit zich gaarne aan bü de lof voor de ontwerper van dit plan. We hopen tevens, dat het uitbreidingsplan Sluis kil op dezelfde succesvolle wüze zal slagen. De heer Gouwetor heeft zeer veel ervaring op dit gebied. Degenen, die nu op Sluiskil willen bouwen, durven hieraan nog niet beginnen, omdat het nog niet bekend is of de woningen bü de uitvoering van de kanaalwerken zullen kunnen blüven be staan. De Voorzitter: Het uitbreidingsplan Sluiskil is op een oor na gevild; dit oor is nog in handen van de Rükswaterstaat en deze houdt blükbaar niet van villen. De heer Weterings: Ik heb alle waardering voor het plan van de heer Gouwetor. Toch zou ik be treffende de vorm van het centrum nog een vraag willen stellen. Is er de middenstand al eens geïnformeerd of er voldoende interesse bestaat om een winkel in de Serlippenspolder te vestigen? De Voorzitter: Bü de plannen vindt U hierover een rapport van Ir. Jacobsen. Deze heeft hierin bepaald het aantal winkels en alles wat nodig is voor een bevolking van 7000 zielen, die daar zal komen te wonen. Als je nu aan een zakenman uit de Noordstraat vraagt: wil je een winkel in de Serlippenspolder bouwen, dan zegt hijnee, ik zit hier goed. Maar in de toekomst zal dit wel veranderen. De heer Weterings: De middenstandsbedryven zullen dus ook verdubbelen. De heer Gouwetor: Niet verdubbelen, maar er zullen 50 a 60 winkels bükomen. Men zal er voor moeten zorgen, dat de eerste bewoners van deze wük geen klant zullen worden van de win kels, die zich b.v. langs de Axelsestraat gevestigd hebben, want als ze daar eenmaal klant zün, gaan ze niet meer zo gemakkelijk naar een andere win kelier. Naar mün mening zal de gemeente hier moeten voorgaan en over enige jaren hier zelf een blokje winkels bouwen en deze dan verkopen of verhuren. B v. 10 winkels van de gemeente met bovenwoningen. Zonder hulp van de gemeente krügen de winkeliers dat zelf niet voor elkaar. De heer Weterings: In Breda zün ook wel blok ken met winkels gebouwd, waarvan de 2 hoek panden bezet riin en de overige zaken leeg staan. Voor de particuliere bouw wordt een dermate hoge huur gevraagd, dat men die niet kan opbrengen. De heer De Vos: Het is U bekend, dat ik be- zwaren heb tegen het grote aantal flats dat in dit plan is verwerkt. Ik heb aan de heer Gouwetor gevraagd of, wanneer het noodzakelük zal blüken, dat aantal flats te verminderen, dit mogelük zal zün zonder de grondslag van dit uitbreidingsplan aan te tasten. Ik heb daarop het antwoord ge kregen, dat het inderdaad wel mogelük zal zün het aantal flats te verminderen. Hierdoor zün mün bezwaren sterk verminderd, omdat wü aan de bouw van flats voorlopig nog niet toe zün. De woningbouwvereniging kan nog wel enkele jaren voort. Omdat het mogelük is het plan te wüzigen, waardoor het aantal flats vermindert en de dure flats langs de Scheldeoever niet door de woning bouwvereniging behoeven te worden gebouwd, kan ik mü dus wel in grote trekken bü dit plan aan sluiten en wil ik mü daar bü neerleggen. Toch betwüfel ik of het allemaal zo eenvoudig (Zie verder pagina 7) Opinie-ouderzoek over de televisie Bent U voor ol tegen reclame in de televisie, het zuilensysteem in de televisie, een tweede tele visienet? Er is nu ongeveer 15 uur TV per week. Vindt U dit genoeg, teveel ol te weinig? Hoeveel uur kijkt U gemiddeld per week naar de TV? Dit zijn enkele der vele vragen van het uitgebreide opinie-onder- zoek over de televisie, dat inge steld wordt door liet weekblad TV te Daetinchem. Het is de grootste kijkers-enquête, die in ons land tot dusverre is gehou den. Aan 50.000 van de 500.000 T V-tocstel-bezitters is inmiddels een formulier toegezonden, maar daarnaast kan iedere be langstellende gratis een formu lier aanvragen. Behalve tien algemene vragen wordt verzocht van IS verschil lende rubrieken, zoals toneel,- variété, muzikale blijspelen, ca baret, populair klassiek, repor tages, quiz e.d. aan te geven welk programma het beste was. Zo staan in liet formulier b.v. 42 met name genoeme TV-spelen vermeld, die in het afgelopen seizoen zün uitgezonden met het verzoek aan te geven welke drie de kijker het beste vond. Boven dien kan men door een plus-, een min- of een nul-teken aan geven of men dit soort uitzendin gen respectievelyk meer, min der of eventueel als thans op de TV wenst te zien. Ook wordt gevraagd uit de zeven TV-om- roepsters een favoriete te kiezen en welke der 5 omroepvereni gingen gemiddeld de beste TV- programmas geeft. Boerderijbranden in april In de maand april 1959 zijn 23 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij venield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwa men voor in Groningen, één in Friesland, drie in Drenthe, vier in Overijssel, vier in Gelder land, twee in Noord-Holland, twee in Zeeland, drie in Noord- Brabant en twee in Limburg. De directe schade, die door deze branden is aangericht, wordt geraamd op ruim acht miljoen gulden. Zes van de branden werden veroorzaakt door spelen met vuur; drie door kortsluiting, één door een defecte schoor steen, één door het omvallen van een petroleumstel, één door het afbranden van verf, één door het omvallen van een stal lantaarn, één door vliegvuur, terwijl in negen gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 1 paard, 22 runderen, 44 varkens en 275 stuks pluimvee om. Ministerraden E. E. G, en Euratom op 25 juli bijeen? De mogelijkheid bestaat dat de ministerraden van de E. E. G. en de Euratom, die op 30 juni had den moeten vergaderen, op 25 juli in Brussel zullen bijeen komen. Deze datum is voorge steld doch nog niet definitief aaJivaard. Mogelük zullen dan ook de ministers van Buitenlandse Za ken van de zes bijeenkomen om de leden van de nieuwe hoge autoriteit der E. G. K. S. te be noemen. Een ander agendapunt zou zün om de kwestie van de Europese univesiteit. Voorts zou den de ministers dan met een delegatie van liet Europese par lement van de kwestie van de zetels voor de Europese instel lingen bespreken. Als mogelijk nieuwe voorzit ter van de hoge autoriteit der E. G. K. S. wordt de naam van de Italiaan Malvestiti genoemd, de huidige vice-voorzitter van de commissie van de E. E. G. de Belg Finet, die nu voorzitter van de noge autoriteit is. heeft be kendgemaakt dat hij geen be noeming wenst. Een pistoolduel. Admiraal Isaac Rojas, een voormalige Argentijnse vice-pre sident, en een parlementslid van de huidige regeringspartij, Galea- no, hebben zaterdagmiddag in de omgeving van Buenos Aires op het pistool geduelleerd. Zij moch ten ieder twee schoten afvuren, maar beide mannen misten. Admiraal Rojas, die vroeger schietinstructuur aan de marine- academie is geweest, had Galea- no uitgedaagd wegens belediging. Het parlementslid, dat kam- pioen-scherschutter van de pro vincie Mlsiones is, had Rojas een telegram gestuurd, waarin lui hem er van beschuldigde een lakei van Peron te zijn. Ook had Galeano hem zijn kritiek op de president Frondizi verweten, om dat het Rojas aan „moreel gezag'' ontbrak de regering van f rondi zi van immorele handelingen te beschuldigen. De politie, die het duel wilde voorkomen, heeft de mannen vier uur lang nagezet, maar zij slaag den er in aan haar waakzaamheid te ontsnappen. In Roomkatholieke kringen in Buenos Aires verklaarde men zaterdag, dat admiraal Rojas en zijn tegenstander door hun duel automatisch geëxcommuniceerd zyn. De kerk is zeer streng op dit punt. De excommunicatie treft ook de getuigen, o.w. de in Bue nos Aires zeer bekende advocaat Palaeios, en de journalisten en fotografen, die het duel bywoon- den, aangezien zij toeschouwers zijn geweest zonder te proberen het duel te verhinderen. Rojas is de eerste belangrykse Argentijnse persoonlijkheid se dert Peron, die geëxcommuni ceerd is. De vroegere dictator trof de uitbanning nadat op 16 juni 1955 een aantal kerken in Bueons Aires door Peronistisehe betogers in brand was gestoken.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5