Provinciaal nieuws HEIMWEE NAAR JOANA ZWEMMEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 8 juli 1959i TERNEUZEN AXEL BOSCHKAPELLE. KLOOSTERZANDE. OVERSLAG. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS STOPPELDIJK. Hier wordt gedanst RADI IJZENDIJKE- DE AANSLAG IN ROME rechtszaken Poging tot doodslag op zoontje BIJGELOOF OP BRITS SCHIP PRUIMEN VAN NIEUWE OOGST Op de veiling in Kapelle-Bie- zelinge zijn maandag de eerste pruimen van de nieuwe oogst aangeboden. Reeds enkele par tijen waren er te koop. Voor de Oranjepruimen le kw. werd 70 tot 71 cent per kg betaald. Voor de Ruth Gestetter, een ander vroeg ras, werd 0,86 tot 1, per kg betaald voor de eerste kw. en f 0,60 per kg voor de 2de kwaliteit. De oogst van vroege pruimen zal dit jaar in Zeeland niet groot zijn. De eerste aanvoer valt ruim een week eerder dan in voorgaande jaren. Jaarlijkse reis Odden van Dagen. Begunstigd door een stralend zomerweer hebben gisteren bijna 300 Terneuzense bejaarden met zes autobussen van de Z.V.T.M. hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Deze keer was het doel Over- meire-Donck. Om half negen werd de reis vanuit Terneuzen aanvaard en voerde de tocht dwars door de stad Gent, zodat het gezelschap om precies 12 uur in Overmeire- Donck aankwam. Daar hebben de oudjes een middag lang genoten van een verpozen in de schaduw der bo men of zich op en in het water vermaakten. Om half 5 ging het op St. Ni klaas aan, waar hen een goed verzorgde koffiemaaltijd wacht te. Bij de aankomst gisteravond in Terneuzen werden de bejaarden verwelkomd door honderden stadgenoten. Met de „Harmonie Terneuzen" en drumband voorop ging het door de Axelsestraat, Noord straat, Nieuwstraat en Schelde- kade, naar de Markt. Het was daar dat burgemees ter mr. Teilegen vanaf de kiosk namens de bejaarden een woord van dank bracht aan de burgerij. „Als er één kollekte in Terneu zen populair is", aldus de burge meester, „dan is het die voor de ouden van dagen". Hij dankte het onvermoeide reiscomité, de leden van het Roode Kruis, de chauffeurs van de zes bussen en allen die op een of andere wijze medewerking hebben verleend. Ook de heer J. de Rijk dankte de burgerij namens de ouden van dagen en de „Harmonie Terneu zen". Toen na deze dankwoorden het muziek over de Markt klonk, werden vele oude harten weer jong bij het einde van deze fees telijke dag Hoewel rijkelijk wordt bijge dragen, beseffen toch niet allen wat het voor vele bejaarden be tekent een dergelijke dag te mo gen meemaken, maar zij kunnen verzekerd zijn dat het voor de bejaarden een dag is van intens genot. Eerst in St. Niklaas vond de penningmeester van het reisco mité „Ouden van Dagen", de heer J. de Waal, gelegenheid een woord van dank te spreken. „Er gaan geruchten," aldus de heer De Waal, „dat onze ere voorzitter, burgemeester Telle- gen, voor de laatste maal als burgemeester meegaat", hetgeen de heer De Rijk daarna in zijn dankwoord „slecht nieuws" vond. Onze burgemeester leeft al zo veel jaren met zijn mensen mee, dat hij daarvoor een applaus ver dient, aldus spreker. Hierop volgde een ovatie van de reisgenoten. De heer De Waal voelde zich verplicht ook een speciaal dank woord te richten tot de voorzit ter, de heer P. Standaert, die gratis twee filmavonden aan bood, waardoor er veel geld in kas kwam. Het danklied dat de heer D. But heeft gedicht, noemde spre ker een zeer aardige geste, vooral tegenover de inwoners van Terneuzen. Daarna was het burgemeester Teilegen, die de hoop uitsprak, dat hij later zeker nog mee zou kunnen. Hij roemde het comité, dat ieder jaar opnieuw zulke mooie reizen weet te organise ren en ook hier gewaagde bur gemeester Tellegen met dank baarheid van de goedgeefsheid van de burgerij. De reis 1959 is weer voorbij. Ieder jaar zijn er nieuwe ge zichten en zijn er oude bekende verdwenen. Maar hopelijk zal Terneuzen hier nog lang voor willen offeren want voor hen, die nu geven, zal ook eens de dag komen waarop zij verlangend naar deze dag zullen uitzien, om dat zij dan, na een werkzaam leven, zelf als reisgenoot, deze feestdag zullen meemaken. Jaarvergadering voetbalver eniging „Terneuzen". De voetbalvereniging „Ter neuzen" hield maandagavond onder voorzitterschap van de heer ir. J. P. Denie in de boven zaal van café „La Belle Vue" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord betuig de de voorzitter z'n tevredenheid over de prestaties in de diverse afdelingen. .Terneuzen 1" werd vierde in de 2e klasse van de K.N.V.B.; „Terneuzen 2" ein digde als 2e in de reserve eerste klasse der Z.V.B.; .Terneuzen 3" beëindigde het seizoen als derde. De voorzitter deelde verder mede, dat er op kan worden ge rekend dat in het volgende speelseizoen ook een vierde elf tal zal optreden. De vereniging mag zich in een toenemende be langstelling verheugen, aldus ir. Denie. De secretaris, de heer P. van Dixhoorn, gaf in zijn uitvoerig jaarverslag een overzicht van alle gespeelde wedstrijden. Ook deze memoreerde de groei der vereniging. Dit kan gedeeltelijk zijn oorzaak vinden in het feit dat Terneuzen 1" in een hoge re klasse ging spelen en ook de voetbal-toto kan hieraan debet zijn. Uit het verslag van' de penningmeester bleek dat de vereniging financieel gezond is. De heren ir. J. F. Denie (voor zitter), P. 't Gilde, J. Kaan, K. de Nooyer en F. de Vos traden periodiek af en werden herko zen. De heer L. Muller stelde zich niet herkiesbaar. Op voordracht van het be- bestuur werd in zijn plaats de heer A. J. Jansen gekozen. Ook de beide leden van de fi nanciële commissie waren aan de beurt van aftreden. Beiden (de heren J. v. d. Linde en B. IJsebaert) werden herkozen. Aan het eind van de vergade ring werd er op gewezen dat de voetbalclub „Terneuzen" het volgend jaar haar veertig-jarig jubileum hoopt te herdenken. De hoop werd uitgesproken dat voor deze gelegenheid alle elf tallen in hun klasse het kam pioenschap zullen weten te be halen. Eindexamen H.B.S.-A. Gisteren slaagden voor het het diploma H.B.S.-A aan het Petrus Hondiuslyceum te Ter neuzen Kees Kaan, Huub de Klerk en Wim van der Peijluit Terneuzen en Ko de Koeijeruit Zaamslag. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het doctoraal examen scheikunde, de heer J- Pot, alhier. Het examen ge schiedde cum laude. Reis ouden van dagen. De ouden van dagen maakten per bus een uitstapje naar Bel gië, waar als hoofddoel van de reis een bezoek werd gebracht aan Scherpenheuvel. Onderweg werd hier en daar gepleisterd en het gezelschap werd goed met verversingen bedacht. Na een gezellige reis arriveer den de bejaarden weer in ons dorp, waar hen in café P. Vonk nog een koffietafel wachtte. Turnfeest t.b.v. de kanker bestrijding werd groot succes. Ondanks de uitzonderlijk hoge temperatuur waren honderden getuige van de schitterende turn- demonstraties welke door de koninklijke katholieke turnkring „Verbroedering" uit Ruisbroek ten bate van de kankerbestrij ding in Kloosterzande werden gegeven op zondag 5 juli j.l. De veie aanwezigen onder wie de burgemeester van Hontenisse, de presidente van het K. W. F. afd. Hontenisse, baronesse Col- lot d'Escury met haar echtge noot en het voltallig bestuur van genoemd comité waren "getuige van welhaast volmaakte oefenin gen van gratie, spierkracht en discipline, waarbij vooral het stijlvolle turnen van de heren de kenners deed watertanden. Zowel de dames als de hei'en van deze groep hebben een tech nische vaardigheid weten te be reiken, die men voor amateurs voor onmogelijk zou houden en stuk voor stuk verdienen deze mensen een grote waardering voor wat zij voor hun sport over hebben. Het acrobatische werk van de heren zou doen vermoeden, dat deze mensen gebroken hebben met evenwicht en zwaartekracht. Het was een middag van grote allure en het was dan ook niet te verwonderen, dat de burge meester aan het eind uiting gaf aan zijn blijdschap dat dit gezel schap in zijn gemeente had wil len optreden. Hij dankte de heer Rodts, erevoorzitter van het gezelschap, die dit had mo gelijk gemaakt, en hij stelde deze groep aan de jongeren van Hontenisse ten voorbeeld. De voorzitter van de turnkring overhandigde aan baronesse Col- lot d'Escury een herinnerings beeldje, waarvoor zij het gehele gezelschap dankte. Zij betrok in haar dankwoord ook al diegenen die op enigerlei wijze hadden medegewerkt aan het welslagen van deze middag en gaf de Bel gische gasten de verzekering, dat deze middag voor het comité en voor alle aanwezigen in pret tige herinnering zal blijven. Na afloop werden de prijzen uitgeloot, die beschikbaar waren op de toegangsbewijzen. De uit slag is op aanvrage te verkrijgen ten kantore van baron Collot d'Escury te Kloosterzande (Tel. 01148—401). Koningsschieting. Zondag werd alhier op de staande wip de jaarlijkse ko ningsschieting gegeven, waaraan vrijwel alle schutters deelnamen. De heer M. de la Ruelle van Wachtebeke wist de koningsvo gel naar beneden te halen, waar door hij als koning 1959 werd uigeroepen. Daarna werd nog een gewone schieting gehouden, waarbij het peloton van de koning zich bij zonder wist te onderschelden. Genoemd peloton kwam met het volgende voor de dag: Koningsvogel: M. de la Ruelle; hoogvogel: V. de Bruijne; zij vogel: G. de Bruijne; kal: M. Janssens, allen uit Wachtebeke. Schieting liggende wip. In het lokaal bij A. Hillaert werd een schieting gegeven op de liggende wip, waaraan 55 schutters deelnamen. De hoog vogel werd afgeschoten door E. van Bambomst; de zijvogels door H. Verplancke. Het hoogste aan tal vogels was voor Van Kerck- hove, die in die schoten 6 vogels wist te bemachtigen. Turndagen 1959 bij de 70- jarig bestaan van T.H.O.R. Na de tweede wereldoorlog heeft de plaatselijke gymnas tiekvereniging het goede voor nemen opgevat om elk lustrum op te luisteren met zo groots mogelijke turndagen. Daarmee is een begin gemaakt bij de vie ring van het 60-jarig bestaan tijdens de Pinksterdagen van 1949. Nu is alles weer in kannen en kruiken om op zaterdag 11 en zondag 12 juli a.s. het 70- jarig bestaan te herdenken. Vele zusterverenigingen hebben reeds hun medewerking toegezegd. Begonnen wordt op zaterdag 11 juli met een „keurturnwed- strijd", waaraan door bekende Nederlandse en Belgische keur- turners(sters) wordt deelgeno men. Het voor het publiek toe gankelijke deel wordt gehouden in de grote zaal van de spiegel- glasfabriek. Dan is evenwel al een groot gedeelte van de wed strijd verlopen. Omdat dat deel alleen maar aantrekkelijk is voor terzake kundigen, krijgt het publiek daarbij geen toegang, hetgeen overigens niet zeggen wil dat er dan niet „geturnd" wordt. Het bestuur heeft er voor ge zorgd, dat het „openbare deel" zo aantrekkelijk mogelijk wordt gemaakt. Het programma voor zondag 12 juli a.s. is uitvoeriger en speelt zich hoofdzakelijk af in de open lucht. Om 9.z0 uur is er al een jury-vergadering en om 10.00 uur beginnen de ver enigingswedstrijden. Zijn het des zaterdags een 40-tal élite- turners(sters) die hun kunnen ten toon spreiden, zondag is het de massa der verenigingen die aan het woord komt. Ruim 1000 leden van Belgische en Neder landse gymnastiekverenigingen zullen om 13.45 uur het middag programma beginnen met een optocht door de straten van Sas van Gent. Terwijl de verenigingsbestu ren met de vaandels in een of ficiële ontvangst ten stadhuize worden begroet door het ge meentebestuur, zal de uitgebrei de schare van gymnasten naar het gemeentelijk sportterrein marcheren, om daar om 14.45 uur met de demonstraties te beginnen. Ook dit programma gedeelte zal afwijkingen verto nen van'het tot dusver gebrui kelijke, omdat o.m. voor het eerst bij een dergelijke gelegen heid in Sas van Gent gebruik zal worden gemaakt van een z.g. „trampoline" en „tumbling- springers" zullen optreden. Al les wijst er op dat „THOR" ook ditmaal een goed verzorgde lustrum-viering zal bieden. Jaarvergadering Onderl, Paardenvel-zekering „De Samenwerking". In hotel „De Kroon waren gis termiddag bestuur en leden van de onderlinge paardenverzeke- ringsmaatschappij „De Samen werking" bijeen gekomen om het wel en wee van het voorbije verenigingsjaar eens onder de loupe te nemen. Het openingswoord geschiedde door de voorzitter, de heer J- Haak, die ook al heel wat jaren op zijn actief heeft staan en voor de 39ste maal in zijn functie de voorzittershamer hanteerde en van een bloeiende vereniging kon getuigen. Dit bleek wel uit het feit dat een gedelte van de reeds betaalde premie zal wor den terugbetaald, terwijl de hef fingsaanslag voor het komend jaar op 2Vi gehandhaafd kan blijven. Het oudste bestuurslid, de heer L. de Caluwé, had in het 49ste jaar van zijn secretaris- penningmeestersfunctie er zorg voor gedragen dat het finan- tieel beheer en secretariaat in goede orde kon worden bevon den. Deze vitale heer, in de wan deling „Baas Caluwé" genoemd, liet ditmaal beide verslagen, wel licht vanwege de warmte, door zijn zoon voorlezen en eens te meer bleek met welk een zorg en correctheid, in zuiver hand schrift, hem eigen, dit alles was samengesteld. Herkozen werden de hererl E. Verhelst, Ed. Goethals en Ach. Perdaen. Na nog enkele mededelingen van huishoudelijke aard, o.m. bepaling van de zitdagen, was men- na een zeer snel verloop van de vergadering aan de rond vraag. Meer belangstelling, dan voor dit onderdeel van de vergade ring, had men voor het aller laatste agendapunt, dat bestond uit het cullinair optreden van de eigenaresse van het hotel mevr. Stockman, die een door haar toe bereide maaltijd liet serveren, welke alle eer werd aangedaan. Na dit prettig en smaakvol in termezzo bleef men nog geruime tijd bijeen en groepeerden de liefhebbers van het kaartspel bij een voor het leggen van een kaartje. Fjmcy Fair. Op initiatief van de leerlingen der V. G. L. O.-school alhier zal a.s. zaterdag en zondag in het parochiehuis alhier een fancy- fair worden gehouden ten bate van de uitbreiding van de R. K. Kerk alhier. In de zaal zullen tal van at tracties, zoals rad van avontuur, ballonblazen, vissen tour de France, ringsteken, schieten, grabbelton enz., zijn opgesteld, terwijl er tevens een grote ver loting met prachtige prijzen aan verbonden is. Hengelwedstrijd. De plaatselijke zeevis- en hen- gelvereniging heeft vorig week einde aan de Scheldeboorden in de vaderstad Terneuzen de hen gels uitgeworpen. Na sportieve strijd en goede vangst, was de uitslag: 1. J. van Drongelen; 2. F. v. d. Hooft; 3. M. Trevesan; 4. W. de Bruin; 5. R. de Grave; 6. P. Raas; 7. C. Vermueren; 8. W. Dallinga; 9. J. Beeldens en 10. H. Snoeijs. Voor de winnaars waren tal van prachtige prijzen beschik baar gesteld. Uitstapje Plattelandsvrouwen. De afdeling Sluis van de Ne derlandse bond van plattelands vrouwen maakte een uitstapje met een extra-bus naar Rotter dam. Natuurlijk werd allereerst een bezoek gebracht aan enkele van de vele nieuwe warenhuizen, die deze stad rijk is. In de mid daguren waren er enige excur sies, o.a. een haventocht en een bezoek aan Blljdorp. Gezellig avondje toneelclub. De leden en donateurs van de toneelvereniging „Stoppeldijk" kwamen in de bovenzaal van café Compiet voor een gezellige avond bijeen. Na de koffietafel, die alle eer werd aangedaan, bleef het ge zelschap nog enkele uurtjes bij een en het spreekt vanzelf, dat in deze kring van toneelspeel sters, spelers en toneelvrienden de meesten wel iets wisten te presenteren op het gebied van voordracht, zang of gezelschaps spelen. Deze avond heeft er zeker ruim toe bijgedragen om de band tussen de toneelliefheb bers te verstevigen. (Advertentie.) De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 33) Nadruk verboden. Ze zit met twee mannen dicht bij het buffet. Van de éne ziet Joan alleen de rug, een ongure, stierennek-achtige rug in een dikke, gebreide wollen trui, een ronde, kortgeschoren ijzeren schedel en een enorme knuist, die Mascha's hand vasthoudt. De andere man leunt met zijn elle bogen op het tafelblad, steunt zijn kin op twee brede, smerige handen en ziet Joan boos en ge prikkeld aande spullebaas. Weer hangt de haarlok vies en vettig over zijn lage voorhoofd, hij heeft nog net zo'n gore baard als vanmorgen, de sigaret hangt weer walmend in zijn mondhoek en nijdig brengt hij er uit: „Kijk-kijk, die gooser is ver dwaald!" Hij kijkt Mascha eens aan, lacht onverschillig en draait meteen zijn hoofd weer om. De reus in wollen trui blijft haar hand vasthouden, doch keert meteen langzaam zijn dikke schedel naar de deur. Een orang-oetang-kinnebak, een bru tale, gemene mond, een platge slagen neus, brede, vlezige ko nen, kleurloze, stekende ogen en een gezicht zo onbeweeglijk als of het uit marmer is gehouwen. Joan gaat zitten en bestelt een glas bier. Tussen hem en de stoel waar Mascha op zit, is een kleine open ruimte. Zodra het orchestrion weer begint te janken zijn twee paren aan het dansen. Joan staat op, stapt naar de wollen trui toe, maakt een buiging, hoort een zacht, grimmig gebrom, als van een waakhond die ze een been willen afnemen, buigt voor Mascha, ziet hoe de brede poot de meis jeshand loslaat, waarop Mascha opstaat en Joan zijn arm om haar heenlegt. Ze danst licht en buigzaam. Hij speelt met haar, onderzoekt haar vaardigheid, doch zelfs bij zijn gewaagdste passen is er geen moment van aarzeling en volgt ze hem direct, haar lachen de lippen vlak voor zijn ogen Joan heeft ziin nieuwe partner... „Jij ziet ze ook vliegen!" lacht ze. „Ben je dan helemaal niet bang?" „Ik ben nog nooit van mijn leven bang geweest!" zegt Joan rustig. „Ik wil je hebben als partner. En je wordt het ook!" „Ik denk er niet aan!" weert ze droog af. „Je weet, hoe ik er over denk. Als je veronderstelt, dat we droog brood eten, vergis je je. We verdienen behoorlijk. En ik heb geen zin er vandoor te gaan omdat jij zulke leuke verhaaltjes vertelt! Het zwerven de leven bevalt me best, het geeft je tenminste frisse lucht ik viel d'r niks voor alle dagen in boemeltenten te zitten. „Je weet niet, wat je zegt!" vaart hij geërgerd uit. „Weet je wat ik in doorsnee verdien?" En dan bombardeert hij haar met bedragen: dat heb ik in Pa rijs verdiend, dat in Londen, dat in Rome, dat in Berlijn, dat in Kopenhagen, dat in Sidney, dat in Bombay, dat in Madrid, dat in Philips grammofoons in prijzen al vanaf I 59.- door jongelui die zijn geslaagd voor hun examen engeslaagd bij het kiezen van een cadeau. En dat was geen pro bleem. Philips biedt keus genoeg in de serie grammofoons en de kwaliteiten ervan zijn zo voortreffelijk, dat iedereen naar wens slaagt. TELEVISIE H ADIO-Q R AM M O FOO M TIL. 2361 -K 1150 TiRNEUZEN Smokkelauto met 900 kg boter in beslag genomen. De douane alhier heeft maan dagavond in de omgeving van de Oude Driesprong de hand weten te leggen op een personen auto geladen met 900 kg boter, bestemd om frauduleus naar Bel gië te worden uitgevoerd. De auto kon eerst worden over meesterd nadat deze was ge strand op de door de douane over de weg aangebrachte messen ver sperring. Hierdoor krees de auto twee lekke banden en was dus wel tot stoppen genoodzaakt, na dat de bestuurder aanvankelijk een door de douane gegeven sommatie tot halt houden had genegeerd. Van een verkregen voorsprong maakte de bestuurder gebruik om dwars door het veld de benen te nemen. Na een achtervolging op lange afstand door de landou wen moest deze echter tegen één der hem achtervolgende douane mannen het loodje leggen. Het bleek te zijn de nog jeug dige Willy S. uit Eede, die voor de douane geen onbekende is. Auto en boter, ter waarde van in totaal circa 4000 werden in beslag genomen en de jeugdige smokkelaar in verzekerde bewa ring gesteld. „De Schelde I"De Zeehond II" 4—1. Gisteren werd in het zwembad aan de westelijke knaalarm in competitieverband een water- polowedstrijd gespeeld tussen „De Schelde I" (Terneuzen) en „De Zeehond II" (Vlissingen). Bij de rust was de stand 0—0; eindstand 4—1 voor „De Schel de I". De 82-jarige heer H. Groot Wassink te Ruurlo is maandag avond van een met hooi bela den wagen gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. Chicago, dat in New York! „Per avond, Mascha, en vijf jaar lang was ik maand aan maand bezet met nauwelijks een vrije dag er tussen! En ik dans op de bühne en niet op het parket?" Een halve minuut hangt het meisje zwaar in zijn arm, de ogen vrijwel geheel door de leden bedekt en tussen de smalle lip pen schemert spichtig en dun haar vochtige tong. Dan ziet ze hem scherp aan en vraagt: „En als ik met je mee ga, als ik met je dans, wat krijg ik dan?" Hij aarzelt geen moment: „Vijf tig procent, Mascha, ik deel eer lijk met je op, half om half!" Weer sluiten zich de branden de ogen, ze ademt zwaar, maar dan lacht ze afwerend: „Ik ge loof er geen stom woord van! Als je zo'n ster bent, waarom kom je dan juist naar deze nego rij, juist naar mij? Daar is toch iets dat niet klopt! En bovendien weet ik niet of ik goed genoeg dans en jij weet dat nog min der." „Dat leer ik je allemaal wel!" zegt Joan zeker. „Als je me niet gelooft kom dan naar me toe enik zal je de contracten laten zien. Ik zat gisteren in Wenen in een artistencafé, ik zocht een partner. Toen liet Constance, de schoolrijdster, me jouw portret zien. Je bent precies de verschij ning, die ik voor mijn dans no dig heb. Midden in de nacht ben ik hierheen gereden, ik heb je vandaag zien werken ik weet, dat jij de partner bent die ik zoek." „Wie is Constance?" vraagt ze weerom. „Er waren gisteren twee dames in onze voorstel ling „in gele pluehen mantels, niet waar, en zwarte rijcostuums daaronder Ze kwamen met een wagen, die ze op de hoofdweg In Tunesische officiële krin gen beschouwt men de bomont ploffing in de auto van een Tu nesische journalist te Rome als „zeer ernstig". Zoals gemeld ver loor hierbij een kind het leven, terwijl er zes mensen werden gewond. Te Tunis is men van oordeel dat de aanslag verband moet houden met dergelijke aanvallen op Tunesische burgers in West- Berlijn, Zwitserland en België. Hoewel genoemde kringen geen namen van personen of organi saties wilden noemen, die zij voor de incidenten verantwoordelijk achtten, zeiden zij wel, dat de autoriteiten in Europa in staat moeten zijn tegen de daders op te treden. (In Italiaanse dagbla den is de mogelijkheid geopperd dat de aanslagen het werk zijn van de „Rode hand", een Franse organisatie die terreurdaden tegen Noord-Afrikanen zou be drijven i. De Tunesiër, Tayed Mohamed Boulhouf, zei in een vraagge sprek met het Italiaanse blad „II Tempo" dat hij journalist is maar dat zijn activiteit in Italië voornamelijk van politieke aard is. „Hoewel ik genaturaliseerd Tunesiër ben, kan ik niet ver geten dat mijn geboorteland Al- gerië is, een land dat op het ogenblik grote behoefte aan vrienden in de gehele wereld, in het bijzonder in het Middel- landse-zeebekken, heeft. Het is daarom natuurlijk dat ik de Al gerijnse zaak tracht te verdedi gen". Volgens Noord-Afrikaanse en Arabische diplomatieke kringen zijn Franse elementen verant woordelijk voor de ontploffing, aldus „II Tempo". De vereniging van de buiten landse pers in Italië heeft mee gedeeld dat Boulhouf geen lid van haar organisatie is. Hij is ook niet verder als journalist bekend. lieten staan. De oudste was Con stance, de andere was Petra, haar dochter. Die heeft een do zijn briefkaarten van je gekocht, van jou en van Max, herinner je je dat? Geloof je me nu?" Aarzelend ziet ze hem aan. „Ja!" zegt ze langzaam en on willig. „Welnu, kom dan, ga dan mee, ga dan direct mee!" zegt hij, haar vaster aan zijn borst druk kend. „Ik kan toch niet!" fluistert ze. „Het gaat toch helemaal niet. Ik hoor bij hem en hij zou me nooit laten gaan!", en dan send duidt ze* met haar kin op de reus, die onverschillig op de tafel leunt en hun zijn brede rug toont. „Moet je dat aan hém vra gen?" dringt hij aan. „Als je je wat aan andere mensen ge legen laat liggen, kom je nooit uit de put! Dan blijf je je hele leven sappelen. Als je wat wor den wilt, gaat het er net mee alsof je op een ladder klimt. Ailéén lukt het je, maar als je je Max op de schouders neemt, breekt de eerste de beste tree al onder jullie te zamen. Kom met me meewe laten een wagen komen, we rijden naar Wenen, morgen steek ik je in de kleren, ik koop alles voor je wat je no dig hebt of wat je hart begeert ik maak in één dag een dame van je Mascha! En dan gaan we reizen reizen om de wereld, Mascha! We leven in de beste hotels, rijden in auto's, reizen met exprestreinen en vliegtui gen, je geringste wensen kan ik vervullen en jijzelf verdient ge noeg om te leven als een vrouw van de wereld, als een lady. Wat kan die kerel je dan schelen?" (Wordt vervolgd.) Op Koninginnedag van dit jaar kreeg de 47-jarige chauf feur A. L. V. uit 's-Gravenhage 's avonds opeens, zoals de pre sident van de rechtbank te Den Haag het noemde, de kolder in de kop. Hij had met zijn vrouw enige flesjes bier in een café gedronken, zijn vrouw en zijn zesjarig zoontje Richard waren daarna al naar bed en hij was al uitgekleed. Opeens kleedde hij zich weer aan, ging naar de keuken, draaide de gaskraan open en ging een afscheids briefje schrijven. Toen dacht hij dat hij zijn twee kinderen uit zijn eerste huwelijk bij zijn eerste vrouw had moeten achterlaten en dat hij nu zijn zoontje niet bij zijn tweede vrouw wilde achterlaten, Hij riep: „Richard, kom eens bij pappie", want hij wilde hei; kind met zich mee de dood tfl- nemen. Zijn zoontje kwam, maar meteen ook zijn vrouw die, zoals zij later verklaarde, voelde dat er iets mis was in de keuken. De vrouw draaide de gaskraan dicht, naip 't kind mee en verliet het huis. Gistermiddag, stond de chauf feur terecht wegens poging tot doodslag subsidiair poging tot zware mishandeling op zijn zoontje. De chauffeur verklaarde dat hij niet echt zelfmoord had wil len plegen, maar alleen ermee had willen dreigen. Hij had vroeger ook al eens verklaard een einde aan zijn leven te wil len maken. In het psychiatrisch rapport staat dat de chaufeur vermin derd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. De officier van justitie, mr. Dyserinck achtte de poging tot doodslag bewezen. Hij vorderde een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. S. K. Mar tens zeide in zijn pleidooi o.m. dat de chauffeur onder heftige psychische spanningen verkeer de en betwijfelde of de man wel het voornemen had gehad het misdrijf te plegen. Voorts meen de hij dat er nog geen begin van uitvoering van het misdrijf was geweest. De rechtbank zal over veer tien dagen arrest wijzen. Een albatros, yoor zeelieden het symbool van ongeluk, wordt verantwoordelijk geacht voor een reis vol tegenslagen van het 14.200 ton metende Britse s.s. „Calpean Star". Het schip kwam zondag te Liverpool aan met een lading vogels, waaronder een Albatros, en andere dieren die door een Duitse verzamelaar in de Ver. Staten waren gevangen. Onder weg geraakte de voornaamste generator defect, waardoor de opvarenden het gedurende drie weken zonder elektrisch licht moesten stellen. Voorts werkte de verwarmingsinstaliatie niet, zodat er ook geen warm water was. Bovendien was de boot twee maanden later in Enge land dan aanvankelijk was ver wacht. De bemanning weigerde met dit argument door te varen naar Noorwegen, zoals de or ders luidden, en zij begon een staking. Kapitein Philip Eve- rett-Price, die aanvankelijk geen bezwaar had gemaakt te gen het vervoer van de alba tros, gaf nu te kennen, dat de vogel wellicht de schuld van alle narigheid was. „Ik had wel moed toen ik dat vermaledijde beest aan boord nam", ver zuchtte hij. De albatros werd later dood aangetroffen in zijn kooi aan boord van het schip. Er zal een lijkschouwing worden verricht.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2