MARGARINE Binnenlands nieuws SPECIALE DE KOFFIE- EN THEEZAAK 2 pakken Vruchtenwafels samen 85 ct. 2 pakken Afwasmiddel samen 40 ct. 2 pakken Wolwasmiddel samen 60 Ct. 2 stukken Overvette zeep samen 55 ct. Mr. „vrijere n over dr. Van Rhij of geleide loonpolitiek Eisenhower ontmoet Kozlof Radio en Televisie Supermargarine. pakje 45 ct. Fijnste margarine. pakje 40 ct. Plantenmargarinepakje 44 ct. Zuiver gesmolten Yet pakje 46 ct. Minimum-lonen nauwelijks uitvoerbaar Donderdag 2 juli 1959 VRIJE ZE! 15e jaargang no. 4717 reclame de Gruy ter Geldig tot en met 7 juli 1959 (extra margarine uitgezonderd) U kunt zo dikwijls profiteren als U wilt. 59070* De berg der vrijere loonvor ming heeft een muisje en nog wel een gevaarlijk muisje ge baard. Het in de regeringsnota voorgestelde systeem geeft slechts een beperkte vrijheid; het vraagt voor een goede doorvoe ring een sterk overheidsingrijpen en het brengt bjj mislukking vrij wel zeker opnieuw een beste dingsbeperking en werkloosheid, aldus de conclusie van de oud- staatssecretaris van Sociale Za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn, in een gisteren voor de Afdeling Veldhoven (N.-Br.) van de Partij van de Arbeid gehouden rede. De heer Van Rhijn ontraadt daarom het z.i. bedenkelijke avontuur van een vrijere loon vorming en hij zou „de beproef de methode van de geleide loon politiek die ons na de oorlog tel kens meer welvaart heeft ge bracht", willen handhaven. De oud-staatssecretaris acht het van belang dat de regering in haar nota een uiteenzetting heeft gegeven van een systeem van vrijere loonvorming, maar daardoor komen de bezwaren te duidelijker uit. De ervaring heeft geleerd, zo zeide de heer Van Rhijn, dat een poging tot vrijere loonpolitiek in 1956 geen succes is geweest. Als oorzaak wordt genoemd de destijds bestaande spanning op de arbeidsmarkt, maar die spanningen beginnen zich thans in toenemende mate te doen gelden. Ongunstig werkt ook het feit, dat de nota op de vrijere loon vorming een hypotheek heeft ge legd, door reeds per 1 januari a.s. een huurverhoging van twintig procent en een afschaffing van de melksubsidie aan te kondigen. Voor het doorvoeren hiervan zal een loonsverhoging van 2,5 pro cent (maar met een minimum van 3,504) en een verhoging van de kinderbijslagpremie met één procent nodig zijn. Voorts moet dan nog de huurtoeslag 1957 van ruim 1,5 procent in de lonen worden verdisconteerd. Door deze maatregelen wordt een groot deel der beschikbare ruimte gereserveerd voor de compensatie der huurverhoging en melksubsidie, zonder dat hier door voor de arbeider enige reële verbetering ontstaat, terwijl de opheffing der bestedingsbeper king vooral voor de „minimum- lijders" wordt teruggedrongen, aldus de heer Van Rhijn. De vrijere loonvorming van de regeringsnota brengt In wezen slechts een schim van vrijheid volgens de heer Van Rhijn. De loonsverhogingen worden aan tal van beperkingen gebonden, o.a. betaling der loonsverhoging uit de arbeidsproduktiviteit, geen prijsverhogingen, geen loonsver hogingen die teveel uitschieten, enz. Daardoor zullen de arbeiders leiders in vele gevallen in een moeilijke positie geraken. De heer Van Rhijn vroeg zich af, hoe zij b.v. wanneer de werkge vers menen dat de arbeidspro duktiviteit geen loonsverhoging toestaat, het tegendeel kunnen aantonen. De regering verwacht, dat het „wijze college van rijksbemidde laars" in alle gevallen wel de op lossing zal brengen, maar een dergelijke verzwaring van de taak van dit college betekent geen afneming der overheidsbe moeienis, zoals wordt beoogt, maar een toeneming daarvan. Bovendien is de hier aan dat col lege opgedragen taak nauwelijks uitvoerbaar. Een nauwkeurige meting der arbeidsproduktiviteit is niet mogelijk zonder duidelijke spelregels, die gegrond zijn op tal van gegevens (datum van vergelijking enz.). Voorts zal toch ook een loonsverhoging moeten worden toegekend in die sectoren, waar geen vermeerde ring der arbeidsproduktiviteit mogelijk blijkt, wanneer men de desbetreffende arbeiders niet wil duperen. Ook staat de heer Van Rhijn sceptisch tegenover de mogelijkheid om prijsverhogin- ook andere kostenfactoren dan gen voldoende te keren. Immers het loon (bijv. grondstoffenprij- zen) beïnvloeden de kostprijzen en de overheid beschikt slechts over een zwak controle-apparaat. Prijsverlagingen, waarop de regering kennelijk ook rekent, zijn gezien de ervaringen van het recente verleden vrij zeker niet te verwachten. In tegenstelling met het pro gram van deze regering betekent het overwegen van een wetelijke regeling van het minimumloon ook een belangrijke uitbreiding van de taak van de overheid. Van te hoog vastgestelde mini mumlonen zal een opstuwende werking op de lonen van hogere groepen uitgaan, met het gevaar van een nieuwe overbesteding en werkloosheid. De minimumlonen zullen gedifferentieerd moeten zijn, hetgeen een groot apparaat vraagt. Een halve eeuw geleden, zo bracht mr. dr. Van Rhijn in her innering, was het stelsel van wettelijke minimumlonen in trek, o.a. voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden in de z.g. „seating-industries". Het lijkt een anarchronisme, dat de rege ring thans overweegt dit systeem in onze normale loonvorming in te bouwen. Graf van Vikingschepen De Roskulde-baai in Dene marken blijkt een waar graf van Vikingschepen te zijn. Gedeelten van die in oude tijden gezonken schepen zijn reeds omhoog ge bracht en in het nationaal mu seum ondergebracht. Men heeft echter tot nog toe geen compleet schip kunnen bergen. Het zou hier gaan om handelsschepen die met opzet door ze met stenen te verzwaren tot zinken zouden zijn gebracht, dwars over het vaar water, mogelijk als verdedigings maatregel tegen invallers. De Deense kikvorsman-geleer de dr. Olaf Olsen is van plan een diepgaand onderzoek naar een aantal wrakken, waaronder wel van twintig meter lang, in te stellen. Men wil proberen een van de schepen, van een duizend jaar oud, in zijn geheel aan de oppervlakte te brengen. Het ver eist echter veel zorg en overleg om zo'n schip, waarvan de ijzeren bouten en spijkers in de loop van de tijd zijn weggeroest, onder het ophalen niet uit elkaar te doen vallen. MILITAIRE DIENST VAN ONDERWIJZERS In het afgelopen jaar is aan ruim 200 onderwijzers uitstel van eerste oefening voor de militaire dienst verleend. De minister van Defensie heeft thans aan zijn ambtgenoot van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen meege deeld, dat aan deze onderwijzers vrijstelling zal worden gegeven, indien het uitstel in de eerste plaats was verleend omdat de be trokken onderwijzer bij het on derwijs een plaats innam welke beslist niet onvervuld kon wor den gelaten. Op deze plaats moet hij ook thans nog onmisbaar zijn en in zijn vervanging moet op generlei wijze kunnen worden voorzien. Voorts moet hij nog niet in werkelijke dienst zijn of zijn geweest. Verder heeft de minister van Defensie medege- 1956/1960 hoogstens aan enkele tientallen onderwijzers uitstel van eerste oefening kan worden ver leend. De betrokkene moet dan een facature vervullen of gaan vervullen aan een twee- of drie- mansschool bij 't gewoon-, voort gezet- of uitgebreid lager onder wijs in Zeeland, op de Zuidhol landse eilanden of in een afge- 'egen gehucht in het overige ge deelte van het land. SPANBROEK EN OPMEER VANDAAG EEN GEMEENTE De gemeenten Spanbroek en Opmeer, gelegen tussen Alkmaar en Medemblik, zijn met ingang van vandaag verenigd tot één ge meente, genaamd Opmeer. De beide gemeentebesturen worden eveneens tot één gemeentebe stuur samengesmolten, dat zich zal vestigen in het raadhuis van -Spanbroek. In het gemeentehuis van Opmeer zal te zijner tijd een gemeentelijke dienst worden on dergebracht. In verband met deze ontwikke ling is dus de situatie ontstaan, dat men correspondentie voorde nieuwe gemeente zal moeten richten tot B. en W. van Opmeer te Spanbroek. SENSATIE VOOR DE BIOSCOOP Maandagavond om elf uur hioesten twee burgers in actie komen, toen zij een man uit het „Beurstheater" in Groningen za gen komen, die een vrouw met rich meesleurde. Zij schoten toe en wisten de vrouw, die luid om hulp gilde, te ontzetten. De man gaven ze over aan de politie voor wie hij geen onbekende is. Het bleek, dat de vrouw, de bedrijfsleidster van de bioscoop, een tas met 500, een deel van de kassa-opbrengst in de kassa had neergezet, toen zij om elf uur nog even een kijkje nam in de grote zaal. Toen ze terug kwam zag ze de man met haar tas verdwijnen. Ze begon hard om hulp te roepen en wist de man nog juist te grijpen. Hij kon haar niet kwijt raken en sleurde haar mee naar buiten. Daar wisten de beide burgers hem te overmeesteren. De man is opgesloten en ter beschikking van de officier van justitie ge steld. DIEREN BIJ RAKETPROEVEN De Nederlandse bond tot be strijding der visiesectie heeft tij dens de onlangs in Amsterdam gehouden jaarvergadering afkeu ring uitgesproken over het ge bruik van dieren bij raketproe ven van de Ver. Staten. In het protest wordt gezegd dat de bond zijn teleurstelling be tuigt over het feit dat het gebrui ken van levende dieren steeds als vanzelfsprekend wordt be schouwd „hetgeen blijkt uit de grote publiciteit in de pers, zon der enige kritiek". Tijdelijk ononthoud op verkeersweg naar Berlijn Maandagavond om acht uur is plotseling vertraging in het verkeer van West-Berlijn naar West-Duitsland, als gevolg van verscherpte controle bij de Oostduitse post Babelsberg. Binnen enkele uren stond er een file auto's van vijf kilome ter lengte. In de richting Ber lijn bleef het verkeer normaal doorgaan. Het is voor het eerst in geruime tijd dat er vertra ging ontstaat. De reden van de verscherpte contróle is niet be kend. Een woordvoerder van de Westberlijnse politie verklaarde, dat de vrachtauto's alleen maar worden aangehouden „om ons in moeilijkheden te brengen." De vertraging bij de controle van het verkeer tussen West- Berlijn en West-Duitsland bij Babelsberg is in de vroege och tenduren van dinsdag opgehe ven. President Eisenhower heeft een bezoek gebracht aan de Russische handelstentoonstel ling in het Coliseum in New York. Hij werd rondgeleid door de Sowjet-vice-premier Kozlof, die voor de opening naar New York is gekomen en die later naar Washington zal gaan voor besprekingen met de Ame rikaanse leiders. Ondanks de voorzorgsmaatre gelen van de politie waren een 200 journalisten en fotografen er in geslaagd tot de Sowjet- tentoonstelling door te dringen toen de president zijn bezoek aflegde. Zij drongen zó op dat de president slechts weinig van de tentoonstelling te zien kreeg. Met enige moeite slaagde Kozlof er in hem in het voor bijgaan te wijzen op modellen van spoetniks en loeniks, die een ereplaats hadden gekregen, en op modellen van de atoom ijsbreker „Lenin" en nieuwe Russische vliegtuigen. Bij het afscheid verklaarde Eisenhower, dat hij graag nog eens zou terugkomen om de expositie op zijn gemak te bekij ken. Kozlof bood hem zijn ver ontschuldigingen aan voor het gedrang doch Eisenhower stel de hem gerust; hij was dat ge wend. „We gebruiken in Amerika geen gas of gummistokken te gen journalisten," zei hij. De opening van de tentoon stelling door Kozlof werd bijge woond door vice-president Nixon. Kozlof zei dat de tentoonstel- Een raketbrandweer Een Britse maatschappij heeft een vliegende raketbrandweer gemaakt die in veertig secon- een brand op acht kilometer af stand kan bereiken. Het onbe mande apparaat lijkt op een straalvliegtuig met een hef- schroef. Door een druk op de knop gaat een raket werken en koerst het apparaat, „Firefly" genaamd, naar de plaats van de brand. Daar aangekomen, komt de hefschroef in werking en spuit het apparaat 1.000 kg. vloeistof in het vuur. De brand weer functioneert automatisch door middel van elektronische apparaten. ling bewijst dat de Sowjet-Unie een reusachtige vreedzame strijd voert om Amerika in te halen wat betreft de produktie per hoofd van de bevolking. Dat is onze uitdaging aan U, een vreedzame uitdaging, geen beroep op de wapens, zo zei hij. Nixon verklaarde daarop dat de Amerikanen evenzeer naar vrede verlangen als de Sowjet- burgers. Deze tentoonstelling biedt, evenals de komende Amerikaanse tentoonstelling in Moskou, een unieke gelegenheid om de tussen onze volken en regeringen bestaande misver standen te verminderen en de zaak van de vrede te bevorde ren, zei hij. Nixon waarschuwde, dat er geen toverformule voor het re gelen van de fundamentele ge schillen in belangen en ideolo gie tussen Amerika en de Sow jet-Unie bestaat. De weg die naar de vrede voert is lang en moeilijk, er is veel geduld en be grip nodig om hem te kunnen afleggen. De New Yorkse ochtendbla den hebben Kozlofs bezoek met gemengde gevoelens ontvangen. De „New York Times" drong er bij Kozlof en de andere Sowj et- leiders op aan zich meer op recht te betonen en de „New York Daily News" wilde hem geen welkom toeroepen als „nog een boodschapper van een vij andelijk land." De „New York Mirror" schreef dat Genève zulk „een totale mislukking was dat er veel gesproken zal moe ten worden om het kwaad door Gromiko's stenen gezicht aan gericht, weer ongedaan te ma ken." Een van de belangrijkste per sonen uit het gevolg van Koz lof heeft gezegd dat de Sowjet- Unie deze week een actie zal be ginnen ter vergroting van de uitvoer uit de Sowjet-Unie naar de Ver. Staten, aldus meldt de „New York Times1 dinsdag. Verder meldt het blad dat Kozlof maandag tijdens een maaltijd met vooraanstaande personen uit de Amerikaanse handelswereld heeft gezegd dat uitbreiding van de Amerikaans- Russische handel één van de belangrijkste doelen van zijn reis naar Amerika is. VRIJDAG 3 JULI HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym.; 9.15 Gram.; (Om 9.359.40 Wa- terst.); 10.00 De vrouw in haar huis, caus.10.05 Morgenwij- Voor de kleuters; 11.15 Fluit en ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Clavecimbel; 11.40 Orgelspel; 12.00 Gram.12.20 Regeringsuit zending: Landb. rubr.Waar om moet melk snel en diep ge koeld worden?; 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded: en gram.; 13.25 Dansmuziek13 :55 Beurs- ber.14.00 Haagse Kamerkoor; 14.30 Voordr.Ork. en pianore cital 15.05 Ga er eens even voor zitten; 16.00 Holl: Festival 1959Intern. Beiaardconcours Event, rep. Tour de France; 16.10 Hammondorgelspel; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.25 Vakantietips17.55 Act:; 18.00 Nieuws; 18:15 Pol. caus18.25 Herh. rep. Tour de France; 18.35 Lichte muziek; 18.50 De puntjes op de i, caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Het platteland nu, gesprek19.45 Op bezoek bij anderen; 20:00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.20.10 Gram; 20.15 Theater kron. 20.25 Koorzang; 20.35 Benelux, caus.; 20.45 Daar gaat een do minee voorbij, caus.21.00 Tour de France; 21.10 Vrijdag avondretour; 22.25 Buitenl. weekoverz.22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II:: 7.00 Nws.; 7.10 Gewijde muziek; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Morgendienst; 10.45 Jubi leumbijeenkomst t.g.v.h. 50 jarig bestaan van het Christelijk Nat. Vakverb. in Nederland; 12.15 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Lichte muziek 12.53 Gram. en act.13.00 Nws. 13.15 Metropole ork.; 13.55 Pia norecital; 14.05 Voor de jeugd; 14.25 Kamerork. en sol.; 15.10 Voordr.; 15.30 City theater ork. Amsterdam en sol.; 16.00 Caus. over planten; 16.15 Gram; 16.30 Pianorecital17.05 Voordr. 17.25 Gram.; 17.40 Beursber. 17.45 Gram.18.00 Accordeon- muziek18.20 De Hangmat 18.50 Regeringsuitz.De werkge legenheid in landb. en industrie Gelijk gerichte belangen. Ge sprek met ir. A. J. de Wildt en drs. W. A. van den Berg, con sulenten van de arbeidsvoorzie ning; 19.00 Nieuws en weerber; 19:10 Rep. C.N.V.-jubileum 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram.; 20.10 Kunstrubr.20.30 Omr. ork. en sol.22:45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.23.15 Toneelfragm. 23.45—24.00 Gram. BRUSSEL (VL.): 12.00 Omr. ork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.11 Gram.; 14.00 en 15.40 Gram.; 16.00 Koersen (tussen 16.00 17.00 Rep. Tour de France); 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 en 17.45 Gram.18.00 Vlaamse liederen; 18.10 Voordr.; 18.20 Vlaamse liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.19.45 Kinderweelde 20.00 Symf. ork. en sol.; 21.30 Zang en piano; 22.00 Nieuws; 22.15 Opera-liederen; 22.55 23.00 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T. V.Eurovisie16.30 18.30 Tennisrep. Wimbledon; 20.00 Weekjour.20.30—21.30 Het feest van de RhoneFolkl progr VLAAMS BELG. T. V.14.00- 18.30 Eurovisie: Overname van de BBCRep. tenniskamp. te Wimbledon; 19.30 Nieuws: 20:00 T. V.-spel20:45 Fragm. uit nieuwe films; 21.15 T. V.-rallye; 21.45 Nieuws: Vliegtuigongeluk in Japan Een straaljager F-100 van de Amerikaanse luchtmacht is dinsdagochtend op het terrein van een school in Naha op het eiland Okinawa in de Stille Oceaan neergestort. Volgens onofficiële berichten zijn 16 mensen omgekomen en 90 gewond. Dertig huizen zijn verwoest. Gevreesd wordt dat er nog meer doden gevonden zullen worden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5