UIT DE PROVINCIE KIEKEN DE De Minister antwoordt AGENDA HEIMWEE NAAR JOANA Ac TERNEUZEN BIERVLIET. NIEUW VLIET. PHILIPPINE. SLUISKIL. Watersport: geknipt om te STOPPELDIJK. WATERLANDKERKJE ZAAMSLAG ZUIDZANDE ECONOMISCHE POLITIERECHTER TE MIDDELBURG bh"rie dih h6t afgel°r)0n najaar bij de schuur ontmoette?" GARA U be op pi en zc Leg l als ei Philij voorl (Advertentie) ZOMERZITTIXC PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Bij de opening van de dinsdag gehóuden vergadering van de Provinciale Staten deelde de Commissaris der Koningin mede, dat de grittier, mr. J. M. Pilaar, wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Het zal, aldus jhr. mr. De Ca- sembroot, nog wel enige maan den (luren, vóór de heer Pilaar zijn werkzaaheden kan hervat ten. Hierna volgde de benoeming van het buitengewone lid van Gedep. Staten. Na drie stemmingen werd ge kozen de heer A. H. S. Stemer- ding iC. H.) Deze verenigde 17 stemmen op zich, tegen 14 stem men, die waren uitgebracht op mr. J. F. G. Schlingemann (V.V.D.). Vier stemmen waren van onwaarde. De meeste voorstellen werden als gebruikelijk naar de afdelin gen verwezen. Dit geschiedde eveneens met het rapport betreffende de veer- verbindingen over de Ooster- schelde. De Staten namen het rapport aangaande de subsidiëring van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis voor kennisgeving aan. De heer Stemerding betoogde, dat het rapport z.i. aantoonde, hoe juist de kritiek is geweest, welke indertijd in de Statenver gadering in deze kwestie was ge leverd. Hij had graag gezien, dat ook Gedep. Staten tot deze con clusie zouden zijn gekomen. De heer Schout verklaarde na mens het college van G. S. niet op deze zaak te kunnen ingaan. De volgende openbare vergade ring van de Provinciale Staten is vastgesteld op dinsdag 28 juli aanstaande. i. Geslaagd. Aan het Jansenius Lyceum te Hulst slaagde voor het eindexa men H.B.S.-B onze stadsgenoot D. Brom. Toelatingsexamen Petifus Hondius Lyceum. Voor het toelatingsexamen aan tiet Petrus Hondius Lyceum zijn geslaagd: D. P. van Alten, Fr. Burger, Ja Ca Esselbrugge, C. J. van dei- Hooft, G. K. van der Lee, Ma Ma Luitwieler, Aa Ga Meyling, Joh. Oggel, M. H. O. Schonis, J. A. van de Velde en B. Verpoorte, allen te Axel; J. W. Jansens te Bier vliet; L. G. de Visser en K. de Zeeuw, beiden te Hoek; Ae Baart, P. Dekker, R. P. Neete- son en J. H. C. Renique, allen te Sas van Gent; J. Jongepier en A. F. Oostdijk, beiden te Sluiskil; J. G. van Bendegm, Je van den Berge, W. R. Bliek, M. A. de Bokx, Ga Ja Buter, L. de Doel- der. M. D. van Fraassen, Pa Fa de Groot, Se Ha Jansen, R. P. Leroux, G. Lodewijk, J. A. Meer- tfcns, Ja Ga Muller, Ha Cha Rib- bens, J. M. E. Schieman, P. F. Simons, W. van Sluijs, Je Spronk, G. A. van der Steen, Pa Mt Steen bakker en Nij van Strien, allen ie Terneuzen; C. van Cadsand en P. J. J. Meijer, beiden te Zaam slag. PERS EN DROOGTE. Op schriftelijk gestelde vragen door het Tweede Kamerlid ir. M. A. Geuze betreffende het ver strekken van mededelingen aan de pers door ambtenaren over de gevolgen van de huidige droogte in de landbouw, heef de heer Marijnen minister van Land bouw en Visserij geantwoord dat hij de rijkslandbouwconsulenten niet verboden heeft mededelin gen aan de pers te doen over de gevolgen van de huidige droogte in de landbouw. Wel is in een rondschrijven aan de rijkslandbouw-, veeteelt- en tuinbouwconsulenten aangedron gen op voorzichtigheid te dezen <en voorts bezwaar gemaakt te gen het noemen van schadecij- fers; dergelijke opgaven immers kunnen aanvankelijk niet meer rijn dan een voorlopige globale schatting. De minister wenste te voorko men, dat door incidentele berich ten in de pers met vermelding van ambtenaren als bron, maar •in zijnerzijds niet gesanctioneer de formulering prematuur en dus een onjuist beeld zou ont staan van de omvang en van de gevolgen der oogstschade. Tevens werd in dit schrijven aan de consulenten verzocht de minister ter zake op de hoogte te houden, mede opdat zoals steeds is geschied zijnentwege mededelingen aan de pers kun nen worden verstrekt. VRIJDAG 3 JULI. TERNEUZENZu idersport- park, 18.50 uur: De Hoop Advendo; 20.00 uur: H.K.C.— P.Z.E.M. Luxor-Theater, 8 u.: „Een tijd van leven en van sterven" ZAAMSLAG: Zaal R. J. van de Veke, 7.30 uur: Jaarverga dering Voetbalver. Zaamslag. BREDA: Domeinkantoor, Ba ronielaan 69, 10.20 uur: Open bare aanbesteding bouwen van 3 pachterswoningen en bouwen van 3 landbouwschu- ren in de Braakmanpolder. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Biervliet kwam dinsdagavond bijeen on der voorzitterschap van burge meester A. P. Kostense. Naar aanleiding van de notu len der vorige vergadering wees de heer J. W. Verplanke op de toezegging van de voorzitter de aanschaffing van nieuw brand weermateriaal met de meeste spoed voor te bereiden.. Na zes weken heeft de raad nog niets vernomen. De voorzitter deelde mee, dat een en ander in overleg met de rijksbrandweerinspectie zijn be loop heeft en dat spoed betrach ten in deze kwestie ook de nodige tijd vraagt. Wat de vraag betreft van de heer I. Michielsen om een urinoir te plaatsen aan het busstation aan het einde van de Weststraat, deelde de voorzitter mee, dat B. en W. tot de conclusie zijn ge komen, dat een dergelijk bouw sel de entrée der gemeente niet zou verfraaien en zij daarom niets voor deze suggestie voelen. De heer Aug. de Smet, land bouwer-caféhouder, heeft op 6 maart een bouwvergunning aan gevraagd voor het bouwen van een hangar op een terrein zuide lijk van de Gentsestraat. B. en W. hebben aanvrager bericht de beslissing aan te houden tot de datum, waarop over het gewij zigde uitbreidingsplan moet wor den beslist. De heer Aug. de Smet was tegen dit schrijven in beroep gegaan en verzocht de raad in een besloten zitting zijn belangen te mogen verdedigen. De voorzitter zei, dat de heer De Smet niet in beroep kon gaan, aangezien op zijn verzoek nog niet is beslist. Ook voor een be spreking met de heer De Smet voelt de voorzitter niet veel. Im mers te zijner tijd zal de betrok kene in beroep kunnen gaan te gen het uitbreidingsplan. De heer I. Michielsen zei er toch veel voor te voelen De Smet gelegenheid te geven zijn visie uiteen te zetten. De heer A. Dijk zou het juister vinden dat de raad nu reeds een uitspraak in die kwestie deed, opdat de stedebouwkundige met de wensen van de raad rekening kan houden. De stedebouwkun digen hebben z.i. vaak een me ning, die ver afstaat van de praktische zin. De heer Michielsen betoogde nog, dat indertijd aan de dominee wel de gelegenheid is geboden zijn persoonlijke zaken in de raad te verdedigen. Tenslotte kwam men overeen, dat De Smet te zijner tijd voor een bespreking zal worden uit genodigd. Aan de vereniging Pro Juven- tute werd voor het jaar 1959 een bijdrage van 10 verleend. De heer M. Maas, hoofd der o.l. school A in de kom, vroeg ingaande 1 januari 1960 ontslag wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De raad verleende het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de be wezen diensten. De ontwikkelingscommissie West Zeeuws-Vlaanderen kreeg een bijdrage van 5 cent per in woner voor het doen drukken van het bekende E.T.I.-rapport en tevens 5 cent per inwoner voor de tentoonstelling in Bres- kens. Aan de heer F. Dieleman werd een perceel grond verkocht, ge legen langs de Braakmanlaan naast het perceel van de heer Van Eijkeren ter grootte van 400 m2, tegen een prijs van 5 per m2. Zonder stemming werd besloten een voetpad aan te leggen vanaf de woning van de heer B. Duijs- serinck naar het zuidelijk ge deelte van de uitvalsweg bezui den de Weststraat, welk wandel pad een korte verbinding zal vor men naar het busstation voor de bewoners van de Gentsestraat en de Schollaan. De kosten van dit in tegels te leggen pad bedragen 3000. s De gemeentelijke studietoelage verordening werd gewijzigd. Thans komen ook in aanmer king de reiskosten van en naar het examen, de examen- en diplo- magelden en de aanschaffing van 't noorzakelijke studiemateriaal, dit tot een bedrag van 75 voor gehuwden en van 50 voor on- gehuwden. De heer J. W. Verplanke in formeerde tijdens de rondvraag naar het 100 plan van de Wa terleidingmij. en of de raad eerst daags hierover voorstellen tege moet zal kunnen zien. De voorzitter zei, dat genoemd plan grote financiële eisen stelt aan de gemeentekas, zodat B. en W. het voornemen hebben dit plan bij de begroting te behan delen. Raadsvergadering. Voor de tweede maal staakten in de raadsvergadering van Nieuwvliet de stemmen over de door G. S. voorgestelde verho ging van de jaarwedden der wet houders. Ook nu onthielden de beide wethouders zich van stem ming Vóór de verhoging stem den de heren Quaars en Boeije. De heer De Groote was wegens ziekte afwezig. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de ontwik kelingscommissie West Zeeuws- Vlaanderen om een bijdrage voor het laten drukken van het beken de E.T.I.-rapport. De raad voteerde 5 ct. per in woner. Eenzelfde bedrag stelde de raad beschikbaar voor de ten toonstelling, welke in nov. a.s. te Breskens gehouden zal worden onder het motto „Dit maakt Zeeuws-Vlaanderen". Bij de rondvraag informeerde de heer Quaars naar de samen stelling van de ontwikkelings commissie voor West Zeeuws- Vlaanderen. Deze commissie die slechts bestaat uit de burgemees ters, noemde hij te eenzijdig. Nadat de voorzitter hem de ge wenste inlichtingen had ver strekt, werd de vergadering ge sloten. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Philip pine kwam bijeen onder voorzit terschap van burgemeester E. J. L. van Hoek. B. en W. hadden de Centrale Dienst opdracht gegeven 'n plan te ontwerpen tot riolering en demping van de watergang langs de Jacob Hobeijnstraat. De heer Roelands lichtte een en ander in deze vergadering uitvoerig toe. Drie verschillende voorstellen kwamen daarna uit de besprekin gen voort. 1. Algehele riolering en dempen. 2. Voorstel van wet houder Van den Broek tot aan leg van een waterpartijtje zoals in Oostburg. 3. Wethouder Cor- nelis sprak zich uit voor een vij ver boven de riolering langs de Jacob Hobeijnstraat, die tevens als brandput kan dienen. De heer Roelands heeft het plan ter nadere bestudering te ruggenomen. De raad besloot tot aanleg van een brandkraan in de Dijekmees- terpolder. Van de rondvraag maakte al leen wethouder Cornelis gebruik. Hij begon met een aanhaling uit de notulen van de vorige verga dering, waarin de heer Barbé hem .verweet onkundig te zijn op elk terrein. Wethouder Cornelis achtte deze uitlating onbehoor lijk. Hij zei door H.M. de Konin gin en de P.T.T. onderscheiden te zijn met de gouden medaille en bezit getuigschriften met lof voor zijn werk op velerlei ge bied. Zolang de heer Barbé zijn lasterlijke woorden niet intrekt, zal spr. nog meer van die laster en leugens van de heer Barbé aan de kaak stellen en zal de spanning blijven voortduren. De voorzitter verzocht de heer Cornelis dit conflict te beëindi gen. Deze is voornemens bij een volgende gelegenheid daarop te rug te komen. Niemand verlangde hierna nog het woord. „Tom- de Sluiskil" voor scholieren. De Antonius-jeugd uit de Kerkstraat organiseert dagelijks een schooltour, die in het klein overeenstemming vertoont met de ronde van Frankrijk. Zij noe men zich de dwangarbeiders van het Sluiskilse polderlandschap, rijden evenveel étappes, doch kennen gedurende drie weken telkens twee rustdagen op het weekend. Ook het parcours lijkt een na tuurgetrouwe weergave, dat en kele haarspeldbochten en hal verwege zelfs een kleine col telt ter hoogte van de Pierssenspol- derdijk. die na een steile beklim ming via een brede landweg naar een smalle grintdreef tussen twee korenvelden leidt over een totale afstand van zeven kilo meter. Met bijzondere feestvreugde werd gisteren de vijfde étappe verreden Buurtschap Stroo- dorp had de verzorging van het rennerskorps op zich genomen, compleet met premies, bloemen hulde enz. Het jeugdig tour comité meende dan ook in ruil daarvoor start en aankomstlijn voor een dag van Kerkstraat naar Stroodorp te moeten ver leggen. Aan de start verscheen in oranje-tenue de drager van de gele trui W. de Feber, wiens (ook in kleur) fietsbanden men tijdens de schooluren, waarschijnlijk uit jaloezie leeg had laten lopen. Het euvel was gelukkig snel verholpen. Over de gehele leng te van de spoorweg bleef de schoolcolonne gesloten, doch na de beklimming van de eerste dijk waren het W. de Feber en B. de Caluwé die een ontvluchtingspo ging ondernamen en met succes volvoerden. Op het rechte stuk van de Pierssenspolder wisten o.m. de scholieren Rijekaert, Bak ker en Hallegraeff zich bij het duo te voegen, hetgeen de span ning van de eindsprint duidelijk deed toenemen. De étappe-uitslag luidt als volgt: 1. W. de Feber; 2. B. de Calu wé; 3. R. Rijekaert; 4. F. Strij- donck; 5. J. de Bakker; 6. L. van Leuven; 7. B. de Smit; 8. B. Harms; 9. R. Hallegraeff; 10. R de Waal. Het algemeen klassement dat in puntental wordt uitgedrukt, naar gelang de plaats van aan komst is als volgt: 1. W. de Feber 5 pnt; 2. B. de Caluwé 16 pnt; 3. R. Rijekaert 18 pnt; 4. J. Bakker 27 pnt; 5. R. Hallegraeff 33 pnt. Onderwijsbenoeming. Onze dorpsgenoot, de heer J. Kool, onderwijzer aan de R.K. lagere school te Nieuw-Namen, is met ingang van 1 september benoemd aan de R.K. school te Loenen aan de Vecht. Geslaagd. Aan de kweekschool te Ouden bosch slaagde voor de akte lager onderwijs onze dorpsgenote mej. A. Hamelink. Vergadering gemeenteraad. De gemeenteraad van Water landkerkje kwam maandagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester M. J. Verbrugge. De reinigingsrechten werden verhoogd. Het bedrag van 3,50 was naar het oordeel van B. en W. niet meer in overeenstemming met de kosten, zodat de raad besloot dit te verhogeh tot ƒ5. Vijf cent per inwoner zal wor den toegekend aan de ontwikke lingscommissie West Z.-Vlaande- ren als bijdrage voor het doen drukken van het door het E.T.I. opgemaakte rapport over de eco nomische ontwikkeling van West Zeeuws-Vlaanderen. Eveneens zal 5 cent per inwo ner worden bijgedragen voor de tentoonstelling „Dit maakt Zeeuws-Vlaanderen". De legesverordening werd ge wijzigd. Voor de jachtaktes werd het tarief aangepast aan het wet telijke voorschrift, dat een recht van 10 verschuldigd is. De oude legesverordening noemde een ta rief van 15 per jachtakte. De verordening op de heffing van rioolrechten werd gewijzigd, waardoor thans 15 aan riool rechten betaald moet worden per aangesloten perceel Tot dus ver bedroeg dat 7,50. De politieverordening werd in dien zin gewijzigd dat voortaan honden zonder geleide niet meer los mogen lopen. Betreffende net plan tot verbe tering van de z.g. Weststraat, hetwelk door het ingenieursbu- reau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen werd opgemaakt zal in de volgende vergadering een beslissing worden genomen. Het granietbedrijf Girolami heeft zich uit Oostburg in de ge meente Waterlandkerkje geves tigd. De ondernemer heeft een oude woning betrokken, gelegen aan de Prinses Marijkestraat. Hij vroeg nu een premie ingevolge de premieregeling woningverbe tering, welke premie door de raad werd toegekend. Aan de Commissie Hygiëne van het Kind werd een subsidie van 16,20 toegekend. Besloten werd de presentiegel- den van de raadsleden ingaande 1 mei te verhogen tot ƒ10 per bijgewoonde vergadering. Reis Ouden van Dagen. Dank zij de milde bijdragen van de ingezetenen kon het bestuur van de Oranjevereniging ook dit jaar een uitstapje voor de bejaar den organiseren. Dinsdagmorgen om 8 uur ver trokken de bussen der Z.V.T.M. met 93 ouden van dagen, die ver gezeld werden door het bstuur van de Oranjevereniging met hun dames, en burgemeester Trimpe en echtgenote an de wijk zuster. Doel van de reis was Aldinker- ke en omgeving. Via Overslag werd naar Gent gereden waar een kleine koffiemaaltijd werd gebruikt, om daarna door de prachtige streek van Oudenaar de en Ronse via Kortrijk naar Yperen te rijden waar men te half twee arriveerde en een kof fiemaaltijd gereed stond. Tijdens deze maaltijd werd het woord gevoerd door de voorzit ter der Oranjevereniging, de heer C. A. de Kraker, die na zijn blijdschap te hebben betuigd dat de heer en mevr. Trimpe en de wijkzuster de bejaarden van Zaamslag op hun uitstapje ver gezellen, de bejaarden herdacht die sedert de voorgaande reis wa len ontslapen. Speciaal herdacht spreker het overleden bestuurs lid de neer G. A. van Breen, die -Cn s.eads beijverde voor het or- ,.„njo.en van deze jaarlijkse uit stapjes met de bejaarde ingeze tenen. Te half drie werd Aldinkerke bereikt, waar de reisgenoten ge legenheid werd geboden een uur te vertoeven en het prachtige Melispark te bezichtigen. Hierna werd verzamelen geblazen om de terugreis via de Panne, Nieuw- poort en de Belgische badplaat sen naar Nederland te aanvaar den. Na de grens te zijn gepas seerd werd te Sluis een verver sing aangeboden. Vervolgens werd het laatste traject via Oost- burg,_ IJzendijke, de Braakman en lerneuzen afgelegd en arri veerde het gezelschap te 8 uur weer te Zaamslag, in de Polder straat verwelkomd door het mu ziekgezelschap „De Volharding." Onder de tonen van marsmu ziek werd naar het Marktplein gereden, alwaar zeer vele inge zetenen aanwezig waren om alle reisgenoten weer te verwelko men. V anaf de pui van het gemeen tehuis werd namns de ouden van dagen door de heer J. C. Kaijser iiei bestuur der Oranjevereni ging, de kollektanten en de inge zetenen benevens „De Volhar ding" dank gebracht voor het or ganiseren der mooie reis, de ont vangen bijdragen en de muzikale oegiceting bij de thuiskomst. Burgemeester Trimpe sprak een w oord van dank over het genote- ne op dit prachtig uitstapje dat door fraai weder werd begun stigd. De voorzitter der Oranjever eniging, de heer De Kraker be sloot met allen die op enigerlei wijze hadden bijgedragen om deze mooie reis te organiseren en de ingezetenen, die door hun ga ven de reis mogelijk hadden ge maakt hartelijk dank te betui gen. De bejaarden, en allen die hen vergezelden, zullen met gro te voldoening op deze dag terug zien. Nadat „het muziek'- nogmaals zich had laten horen, keerden al len dankbaar voor het genotene huiswaarts. Zeeuws Zangeoncours. Aan het onder auspiciën van het district Zeeland van de Fede ratie van Nederlandse Zangers bonden alhier op zaterdag a.s. te houden Zeeuws zangconcours wordt deelgenomen door 14 ver enigingen uit geheel Zeeland. Te half één zullen de besturen en dirigenten door het gemeen tebestuur officieel worden ont vangen, na afloop waarvan vóór het gemeentehuis gezamenlijk het Zeeuws Volkslied zal worden gezongen. Na een rondgang door de ge meente vangt het concours te 2 uur aan. Te 6 uur wordt de uitslag van het concours bekend gemaakt en zal als slot van dit door de Zeeuw se Zangersbond „Zang Veredelt" georganiseerd concours te 7.30 uur de Kon. Muziekver. „Veroni ca" een concert worden gegeven. Teneinde het concours onge stoord voortgang te doen vinden wordt zaterdag het rijverkeer over de Markt omgelegd. Het is te hopen dat deze cul turele dag door fraai weder be gunstigd zal mogen worden. OOI'. VRUC HTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAAN DEREN" TERNEUZEN Veiling van woensdag 1 juli. GROENTEN. I'er 100 stuks: Sla 3—12,80. Per stuk: Bloemkool All 27 54 ct. BII 13 - 45 ct, C II 20—31 ct, afw. 1025 ct; Groene kom kommer A 30—31 ct. B 21—26 ct, C 1623 ct; Witte komkommer A 34 ct, B 22—35 ct, C 17—24 ct. Per bos: Selderij 1617 ct; Peen 1837 ct; Kroten 15—24 ct; Uien 1022 ct. Per kg: Princessebonen 1,32 —ƒ1,40; Saxa 1,28—1.38; Kroten 3035 et; Rode kool 15- 27 ct; Spitskool 35 ct; Peulen II 74 ct; Savoyekool 20—41 ct; Prei afw. 10 ct; Tomaten A 8595 ct, B 96 ct, C 75—85 ct, CC 50—51 ct Tuinbonen 1624 ct; Zilveruien 42—45 ct. AARDAPPELEN. Per kg: Eerstelingen I 1929 ct, II 815 ct, II 36 ct; Rode Eerstelinge I 1718 ct; Doree I 18—25 ct, II 11—12 ct, III 3 ct; Barima I 23 ct, II 12 ct, III 36 ct. FRUIT. Per doosje. Aardbeien: Talis man I 32—40 ct, II 18—34 ct, afw. 1420 ct; Sengana I 35 ct, II 17 ct, afw. 13 ct; Madame Mou- tót II 21 ct, afw. 15 ct; Jucunda II 25 ct; Rode bessen 2635 ct. Per kg: Madame Moutöt I 1,23, II 6163; Sengana afw. 5775 ct; Talisman II 62 ct; Wit te bessen 6774 ct; Rode bessen 79118 ct; Kruisbessen 70—81 ct; Kersen ƒ1,21ƒ1,35. een smokkelzaak met Twee getuigen, verdacht van meineed, in hechtenis. Naar de verklaringen van de transportondernemer P. J. J. en de chauffeur C. S., uit Axel, die als getuigen voor de economische politierechter te Middelburg ver schenen, zal een onderzoek wor den ingesteld. Tegenover de rech- ler-commissaris hadden zij ver klaard, twee mannen, die bij een smokkelzaak waren betrokken, te hebben herkend. Tijdens de zitting van de economische poli tierechter. mr. P. v. Empel, trok ken zij deze woorden weer in. Mr. v. Empel concludeerde, dat dit meineed betekende. Hij liet de getuigenissen, die voor de rech- ter-commissiaris waren afgelegd, ondertekenen en beval nadat de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, dit had geëist, een gerechtelijk on derzoek tegen J. en S. Aldus resulteerde een op het oog eenvoudige smokkelzaak, die zich afspeelde vorig jaar augus tus. In een schuur van zekere J. D. J„ veevervoerder in Axel, was boter opgeslagen, die later door 'emand werd weggehaald en door een derde smokkelaar over de grens werd gebracht. Terwijl zij voor de rechter commissaris hadden verklaard, dat de boter door veehandelaar Nestor P. uit St. Jansteen werd getracht en dat de man die de boter haalde autohandelaar Ca- miel P. uit Westdorpe was, hoor den de getuigen de verdachten voor de politierechter ontkennen iets met de zaak uitstaande te hebben. „We zijn daar nooit ge weest", riepen Nestor en Camiel in koor. „Het kan toch best, dat er iemand sprekend op mij lijkt", voegde Camiel er aan toe. „U hebt dus verklaard, dat Nes tor P. de man was die de boter bracht", zei mr. v. Empel tot de getuige P. J. J., „en dat Camiel P. de boter kwam afhalen". Zenuwachtig sprak de getuige aarzelend: „Ik ben er niet zeker van, dat ik ze gezien heb." Mr. Van Empel: „Ben je zo bang voor de grote Nestor J.: „Het was donker. Ik kon ze niet herkennen." Mr. Van Empel: „Waarom hebt u dan voor de rechter-commissa- ris verklaard dat u ze herkende? Hij heeft u toch geconfronteerd met de beide verdachten?" J.„Ja, maar de douanen lie ten die namen uit hun mond val- De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 28) (Nadruk verboden.) Na een uur of wat stopt de wagen. Joan schrikt op als de chauffeur het tussenraampje terzijde schuift en korzelig zegt: „Zo, meneer de baron, we benne d'r! Dit is de „Tiroler Eike boom", de enige herberg die ze hier hebben. Als d'r geen plaats is, moet u in de open lucht kam peren. En nou mag ik zeker wel effen afrekenen, want ik blijf hier niet!" Joan betaalt de chauffeur en kijkt nog even, hoe de wagen keert en in snel tempo wegzoemt. Het spaarzaam verlichte pleintje is volkomen leeg, ook de herberg is donker. Doch in het portaal brandt een klein lichtje, de deur staat half open en een man met een groene schort gluurt nieuwsgierig naar buiten. Joan gaat snel naar hem toe: „Kamer vrij?" vraagt hij kort „Wat denkt u wel?"- zegt de hotelknecht onthutst. „Midden in de nacht en zonder bagage? Dan kan iedereen wel komen!" „Joan haalt twee briefjes uit zijn zak. „Een kamer, zeg ik. En dit is handgeld. Wat er te veel is, is voor jou. Voor elkaar?" ,Dik in orde," mompelt de hotelknecht. „Kom binnen, me neer de graaf"! „Nog niet," weert Joan af, ,want ik moet nog een bood schap doen. Met een uurtje of zo ben ik terug. Waar staat hier een circus?" „Midden in de nacht moet u nog een boodschap doen? De Weners worden ook met de dag kranzinniger.En het circus? U bedoelt zeker die zigeuner troep? Als u hier schuin over steekt, komt u vanzelf bij dat zoodje." „Merci!" zegt Joan, zich om kerend. „Tot over een uur dus.' „Hé!" roept de man hem jammerend na. „U hoort toch zeker niet bij dat stelletjes clowns en paardendieven? Neem dan uw centen maar re- touij, want kermisvolk herber gen we hier niet!" „Nee, ik hoor niet bij dat stel letje," zegt Joan koud en cy nisch. „Ik ben geen kermis klant. Ik ben paardenhandelaar en heb met die lui een paar za ken te bespreken." „Des te beter!" zegt het man netje daarop zacht en kleverig. „Ik zag direct wel, dat ik met een heer te doen had. Goeie za ken, en als de deur soms dicht is, dan belt u maar hardik doe graag even openwant ik weet zeker, dat u zich niet onbetuigd zult laten." Joan hoort al niets meer, ge jaagd loopt hij over het plein, steekt schuin de straat over, volgt een weg, die zacht af buigt, passeert een laatste huis. dat eenzaam dommelt in de duisternis en dan verruimt zich meteen het uitzichteen grasveld, omzoomd door hoge, kale bomen, een smalle beek, die ergens zacht murmelt door de nacht en midden op het grasveld een stellage. Onder de bomen staan woonwagens, waarvan twee vensters, het éne gelig, het andere purper-rood gloeien door 't nachtelijk duis ter. Joan ademt diep, als iemand die van een zware last bevrijd is hij heeft zijn doel bereikt. Ergens staat een bank, Jcan laat zich neervallen zon der er acht op te slaan dat ze kletsnat is. Hij is bij zijn doel.. De wolken hangen laag. de lucht is koud en vochtig, de ka le takken van de bomen klap peren in de wind. Joan, die even te voren nog vol verwachting beefde van verlangen, is plotse ling kalm en bevredigd. Het is, alsof hij na een lange reis thuis teruggekeerd isalsof de hand van zijn moeder zich troostend op zijn brandende voorhoofd heeft gelegdals of hij met inspanning van zijn laatste krachten na lang zwer ven zijn geboorteplaats bereikt heeft en nu op de laatste heu vel staat, waarheen de vredige rust van het lieflijke dorp in de schaduw van een eeuwenoude kerktoren hem tegemoet straalt. Wekenlang heeft hij zich niet los kunnen maken van een ra zende nervositeitde „danse brutale" was kapot, Liljol kan niet meer dansen en een nieu we partner bleek niet te vinden. Zo heeft hij over Oceanen ge jaagd, door Europa, zo liep hij zo-even nog door Wenen, zo ijl de hij midden in de nacht hier naar toe. En nu ziet hij een paar zigeunerwagens en is te- vreê Langzamerhand begint zijn oog wennend aan de duister nis meer en meer te onder scheiden hij ziet de kapotte stukken zeil, die midden op het veld rondom de manége ge spannen zijn en die hangen te fladderen in de wind. Onder de bomen bespeurt hij zes woon wagens. Ook ziet hij een armza lige lage en korte staltentdaar zijn zeker de paarden in onder gebracht Maar öm deze wagens heerst de vrede van de nacht, stil stijgt uit kleine schoorsteenpijpjes de rook omhoog, bomen wiegelen in de wind, innig en zacht zingt het beekje, twee vensters zijn verlicht daarachter woont alle rust van de wereld (Wordt vervolgd.) 1 EIiRAS.SEXDE nasleep 1 en. Ik heb het toen maar gezesd om er van af te zijn g kunnrJariaEmpel: -De'douanen hohh nlet verondersteld hebben. Die heb u niet gezien Toen u werd gehoord waren deze mensen al van het toneel ver dwenen. De politierechter ver volgde: „Ik heb het idee, dat u shiat te liegen. Dit komt op meineed neer. Maar nu voor het laatst, wie waren die beide per- „Ik durf er geen eed op te °oen- 'k hen er niet zeker van", bleef de getuige volhouden. Een wachtmeester sloot J. daarna op brengen t0t andere £edachten te De tweede getuige, C. S. was de man die de schuur aan J. had verhuurd en die evenals J. enige tijd geleden wegens medeplich tigheid was veroordeeld. Hij was bij het laden en lossen behulp zaam geweest. Ook hij had voor de rechter-commissaris verklaard herkend0 verdachten te hebben Mr. Van Empel: „Wie was die verdachte?" S.: „Dat kan ik u niet met zekerheid zeggen". Mr. V.n Empel:' „U komt dus met een meineed. S.: „Het was donker en.. I' Mr. Van Empel: „U komt dus een meineed...!" En ook deze getuige werd op gesloten. De volgende getuige was mevr. xt UJt Axel. Zij meende dat ze Nestor P. had herkend. Maar zij kon zich evengoed vergist hebben. Na schorsing werden de getui gen uit hun cel gehaald en begon het verhoor opnieuw. Zowel J. als S. bleven volhouden niet met zekerheid te kunnen zeggen of ze beide verdachten hadden'ge zien. Daarna werden de verkla ringen tegenover de rechter commissaris ondertekend. Mr. Van Empel liet de zaak aanhouden en de verdachten in hechtenis nemen. (Zws. Dgbl.) WINKELIERSTER SMOKKELDE Op 12 april ontdekten twee kommiezen nabij de winkel van mevr. C. de T. te Aardenburg een man, die zij herkenden als iemand die vaak dienst deed als uitkijk voor smokkelaars. Zij be sloten hem te observeren. Ach ter deze persoon kwam een per sonenauto, die het erf opdraaide. Onmiddellijk snelden de kommie zen naar hun fietsen doch moes ten uitwijken, toen de auto met open portieren haastig wegreed. Toen zij een onderzoek in de schuur gingen instellen, ontdek ten zij een partij van meer dan duizend kilo boter. Ze kregen de indruk dat men juist bezig was geweest met het inladen van deze boter. Bovendien vonden zij op het erf twee fietsen, die later door twee bekende smokkelaars weden afgehaald. Mevr. De T„ die thans voor de econ. politierechter te Middel burg terechtstond, ontkende iets van smokkel af te weten. Zij had altijd zulke grote partijen boter in voorraad. Binnen een week was een dergelijke partij ver kocht. „Waarom had u deze partij dan al op zaterdag in huis", infor meerde de officier van justitie. Ze stond op een plaats waar ze aan bederving onderhevig was". Mr. Tichelman uit Terneuzen, de raadsman, was van mening dat het gedrag van de auto, die het erf was opgereden een aflei dingsmanoeuvre geweest kon zijn geweest. Het was niet bewe zen, dat er gesmokkeld werd. Het kwam wel vaker voor dat iemand een grote partij boter in huis had. Mr. Van Empel achtte het ten laste gelegde bewezen en veroor deelde verdachte tot een geld boete van 100 subs, twintig dagen met verbeurdverklaring van de boter. (Zws Dbl.i Op de wielerbaa chelle kwam na de pe van de Ronde opnieuw een FH als eerste over Ditmaal was het j die de zege voor het, dat dit op ee reglementaire ma: De Belg Van Gene tweede eindigde, op het moment d< forder zou pass< tegen de balust: waardoor hij mo Ondanks felle pre Belgen zag de jui aanleiding de Fra kwalificeren. Van de Neder den zich ditmaal (Voorting en Kers twaalf man bestaa Behalve een vierc vende plaats in het ment leverde dit een gedeelde tweec ploegenklassemen 1 Het vrij hoge t delde snelheid 43.3' was er de oorzaal ontsnappingspogin uitliepen. Toch he dene favorieten étappe danig gerol Italiaan Baldini, lijk probeerde wef het peloton was rr oplettend en zo w kampioen op de v malen teruggehaa Na 128 km derr rennersHoeven later de premie lustigste renner z Robinson (Int.) ei der Kersten. Na deze drie ge; ORDEAUX" Heden nam de H| ons weg, zacht mijn geliefde Mal zorgzame Vadj huwd-, Groot grootvader adr iaan de Echtgenocj Hebrina in de ouderdom j 84 jaar. 2 Cor. 5 17 Uit aller n Wed. H. DE PU DIE Othene, 1 juli D 122, (Post Tei De begrafenis plaats hebben 4 juli a.s. des uur. TE HUU Nieuwediepst Te bevragen: straat 10A, Terr]

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2