Radio-Televisie-Verlichting I Radio de Koek Nasser het over Israël en Suezkanaal Onderhoud Menzies-De Quay Reacties op de regeringsnota WEERBERICHT HOOGWATER Kies deze Pontiac 1959 Frankrijk en de kernproeven ZON- en MAANSTANDEN Incidenten in Italiaanse haven De IJslandse verkiezingen HET WEER als uw bruidswagen Taxibedrijf R. R. VISSER J. KEMPER Moeilijkheden in K. L. M.-vIiegtuig in Suriname Frankering Dy abonnement: Terneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2*73 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal; per maand ƒ2,-; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 1 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4716 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. /oor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. (Advertentie.) Fresident Nasser heeft dins dag Israël er van beschuldigd dat het incidenten in het Suez kanaal uitlokt ais onderdeel van plan om „in samenwerking met het imperialisme het Arabische nationalisme een krachtige slag toe te brengen." In een vraaggesprek met „Al Ahram" dat enige uren vóór de aankomst van secretaris-gene raal Hammarskjoeld werd ge publiceerd, zei de president van nu V.A.R., dat het „Internatio nale Zionisme" Israël gebruikt als basis ter verwezenlijking van zijn droom voor een expan sie van de Nijl tot de Eufraat. Zoals gemeld komt Hammars- ajoeld naar Cairo om de kwes tie van de doorvoer van Israë lische goederen door het Suez kanaal te bespreken. Nasser was van oordeel dat Israël met opzet het Deens schip „Inge Toft" met een uit Israël afkomstige lading via Port Said naar het Verre-Oos ten had gestuurd, hoewel het wist dat het schip zou worden aangehouden. Zij zouden er op speculeren dat de V.A.R. als ga- volg van de verhouding met de Sowjets niet op de steun van de Sowjet-Unie in de Veiligheids raad kan rekenen. Ingeval van een Russische onthouding bij een stemming zou Cairo Israë lische schepen en andere sche pen met uit Israël afkomstige dadingen wil moeten laten pas seren. In het Westen, zo zei de pre sident, wordt gesproken over Israëls recht om van Suezka- Frans „cömité voor Aden" versus Brits „comité voor Algerië" In Franse politieke kringen heeft men met enige verwon dring vernomen, dat een aan tal Labourafgevaardigden van het Britse Lagerhuis een „comi té voor Algerië" hebben opge richt. Op voorstel van de U. N. R.- afgevaardigde De la Malene heeft nu een groep Franse par lementsleden een „Comité voor Aden/ opgericht1, dat, evenals het Labourcomité geheel offici eus is. De la Malene verklaarde maandag, dat als Britse parle mentsleden er geen been in zien om zich met Algerië bezig te houden, de Franse parle mentsleden best de toestand in Aden kunnen gaan bestuderen, om „met instemming van de betrokken partijen maatregelen voor te stellen die de orde in dat geied van het Midden-Oos ten kunnen herstellen." KNKELE OPKLARINGEN. Boven de Noordzee handhaaf de zich dinsdag een noordweste lijke tot noordelijke stroming, die langs onze kust af en toe de grens van harde wind over schreed. Er ontwikkelden zich talrijke buien, terwijl vrijwel nergens opklaringen voorkwa men. Als gevolg hiervan kwam op verschillende plaatsen de mid- dagtemperatuur niet hoger dan 14 tot 15 graden. Boven de Britse eilanden be vindt zich een rug van hoge luchtdruk, die in betekenis toe neemt en zich naar het oosten uitbreidt. Onder invloed van deze ontwikkeling wordt de buiigheid geleidelijk minder, terwijl de kans op opklaringen toeneemt. De wind blijft nog noordwestelijk, zodat de temperaturen nog niet veel hoger worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Aanhoudend koel. Plaatselijke buien, maar ook opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige noordwestelijke wind. Aanhoudend koel. naai gebruik te maken, maar van de rechten van het Pales tijnse volk wordt niet gerept. „Wij zullen ons niet laten beïn vloeden of laten bedreigen door wat er wordt gezegd. Wij zullen onze weg vervolgen, wat er ook moge gebeuren," aldus het staatshoofd van de V.A.R. Nasser noemde het vraagstuk niet een zaak van de vrijheid van scheepvaart, maar een kwestie van de rechten van Pa lestina en de „agressieve ambi ties van Israël." Volgens de cenventie van Constatinopel had Egypte het recht zijn vei ligheid" te beschermen. In de tweede wereldoorlog had dit land ten behoeve van de geal lieerden het Suezkanaal voor de Duitsers geblokkeerd. Nasser vroeg zich af waarom de V.A.R. nu van dit recht geen gebruik zou mogen maken tegen Israël "de vijand van de Arbieren." Volgens de ^resident van de V.A.R. tracht Israël tweedracht te zaaien tussen de Arabische en Afrikaans-Aziatische landen en bevriende mogendheden. „Het is vreemd dat alle schepen die getracht hebben het kanaal te passeren, goederen vervoerden voor Ceylon, Japan en de Phi- lippijnen en de vlaggen voer den van bevriende mogendhe den als Denemarken en Noor wegen," aldus Nasser. Vonnissen in Belgische methyl-alcoholzaak Tien mannen die beschuldigd werden van medeplichtigheid aan de dood van acht mensen die klandestien gestookte alco hol hadden °edronken, zijn maandag in Antwerpen veroor deeld tot gevangenisstraffen van zes maanden tot twee jaar en tot 2.000 Belgische franks boete. Zeven van hen werden be schuldigd van dood door schuld; twee werden veroor deeld wegens het veroorzaken van verwondingen en de tiende wegens heling. Bovendien wer den zij veroordeeld tot het beta len van meer dan negentien miljoen franks wegens het ont wijken van betaling van accijn zen. TERNEUZEN - TELEF. 01150 - 2300 - 2400 Wij verzorgen desgewenst Uw gehele bruidsstoet. Koningin en Prins naar Den Helder H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen zondag 5 juli in Den Helder een deel van het feestprogramma bijwonen van de Kon. Marine Jachtclub, die die dag haar zestig jarig be staan viert. De werkloosheid in Engeland De Engelse minister van Fi nanciën, Heathcoat-Amory, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat het aantal werklozen in Engeland in de per 15 juni geëindigde maand met 67.000 is afgenomen. Het aantal werklozen bedroeg op die datum 413.000. nadat het in de twee voorafgaande maan den met resp. ongeveer 50.000 en 20.000 was gedaald. Het werkloosheidspercentage is thans 1,9 procent, tegen 2,2 procent in mei en 2 procent in juni 1958. Het conflict in de Britse drukinktindustrie Een vertegenwoordiger yan de Britse regering is er dinsdag niet in geslaagd een bespreking te bewerkstelligen tussen werk gevers en werknemers in de Britse drukinktindustrie. Hij ont ving vertegenwoordigers van beide partijen afzonderlijk, maar tot een gezamenlijk gesprek kwam het daarna niet. Als het conflict niet wordt op gelost, zullen tegen het week einde de nationale dagbladen niet meer kunnen verschijnen wegens gebrek aan drukinkt. De werknemers eisen een werkweek van 40 uur en verbe tering van de lonen. Een woord voerder van de vakbond heeft meegedeeld, dat de staking nu officiéél zal worden. De vereniging van dagblad eigenaren heeft bekendgemaakt, dat haar bladen in kleiner for maat gaan verschijnen met in gang van woensdag. Ondanks deze maatregel zal er na zondag a.s. geen inkt meer beschikbaar zijn. Bij elkaar zijn er 46 Londense dag- en weekbladen getroffen. Bovendien hebben 1.100 kranten in de provincie en de Londense voorsteden en 4.300 drukkerijen het bedrijf gestaakt, eveneens wegens een geschil over loon en arbeidstijd. Tot nu toe gevolgde beleidslijn wordt voortgezet K.A.B. TELEURGESTELD (Advertentie; I NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3128 TERNEUZEN DONDERDAG 2 JULI Breskens Terneuzen Ilansweert Walsoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.43 12.18 12.58 1.08 op ondei op onder Juli. 1 4.23 21.03 1.43 16.35 2 4.24 21.03 2.14 17.34 3 4.25 21.03 2.49 18.30 4 4.25 21.02 3.30 19.21 5 4.26 21.02 4.18 20.98 6 4.27 21.01 5.12 20.48 De besprekingen te Genève tussen de Sowjet-Unie, de Vere nigde Staten en Engeland over een stopzetting van de kernwa penproeven zijn gecompliceerd gemaakt door de Franse plan nen om ook een kernwapenmo- gendheid te worden, aldus schrijft Hanson Baldwin, de militaire correspondent van de New york Times. De technische problemen van het instellen van een inspectiesvsteem en de daaruit voortvloeiende politieke- kwesties worden nu in de scha duw gesteld door deze nieuwe die geen van de mogendheden van de „club van drie" kan op lossen. Frankrijk dat overigens zijn bedoelingen gemakkelijker kan aankondigen dan tot uit voering brengen, wil in wezen eenzelfde positie als Groot- Brittannië hebben, aldus Bald win. Maar Engeland heeft reeds 21 proefontploffingen ge had en zal spoedig zijn eigen atoomkoppen voor projectielen gaan maken hetgeen betekent dat het zijn eigen capaciteit wat betreft het afschrikken door het bezit van kernwapens volledig in handel zal hebben. Deens meisje in Engeland vermist De Britse politie is op zoek naar een 17-jarig Deens meisje, Greta WestergaardOlsen, dat sedert vrijdag vermist wordt. Zij kwam in Engeland om de taal te leren en verbleef bij haar tante in Shirley bij Birmingham. De politie deelde maandag mede dat de naspeuringen nog geen resultaat hebben opgele verd. Frankrijk zou dit ook willen maar generaal Norstad, de NAVO-opperbevelhebber heeft hiertegen bezwaar gemaakt omdat hierdoor het Noord- Atlantisch Pact ondermijnd zou worden. Hij wil de lange-af- standsprojectielen en kernla- dmeen op Europese bodem on der het toezicht van de NAVO houden. Mogelijk zou Frankrijk met dit laatste wel willen in stemmen als het eerst zelf maar kernwapens bezit, aldus Bald win. Vroeg of laat, of de V.S. meehelpen of tegenwerken, zal Frankrijk toch een atoomm^ gendheid worden; het verschil zit alleen in het tijdsverloop en de afbreuk aan de onderlinge vriendschap die door eventuele tegenwerking zal ontstaan. De Australische minister-pre sident, de heer Menzies, die een bezoek van twee dagen brengt aan ons land, heeft gistermor gen in Den Haag een langdurig onderhoud gehad met de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay. Tijdens deze bespreking zijn algemene vraagstukken ter sprake gekomen, welke beide landen raken. Blijkens een gis termiddag uitgegeven commu niqué, kon daarbij worden vastgesteld, dat de beleidslijn, zoals die tot nu toe door de re geringen van Australië en Ne derland is gevolgd, zal worden voortgezet." De ambassadeur van Austra lië, sir Edwin McCarthy, en de secretaris generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, baron Van Tuyll van Se- rooskerken, waren bij het on derhoud aanwezig. Premier Menzies. die van de gelegenheid dat hij in Europa is, gebruik maakt om contact op te nemen met de Nederland se regering, zal te Zürich de minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, ontmoeten. Gistermiddag is de heer Men zies door de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen'. In gezaghebbende kringen in Den Haag verklaarde men dins dagmiddag aan ANP, dat met de beleidslijn, waarvan gesproken wordt in het communiqué over de ontmoeting tussen de minis ter-president, professor De Buitenlanders, die Djakarta verlieten, aangehouden Buitenlanders, die het afgelo pen weekend Djakarta verlieten om de zondag door te brengen in de bergen, werden op de weg naar Bogor aangehouden door leden van de Staatspolitie. Zij werden gecontroleerd op hun papieren naar aanleiding van de onlangs door de comman dant van Djakarta afgekondig de regeling, dat alle vreemde lingen. die Djakarta verlaten zich bij de politie moeten mel den. De controle gold zowel Europese als Aziatische vreem delingen. Berichten uit Djakar ta melden, dat vele aangehou denen bleken verzuimd te heb ben zich voor hun vertrek uit de Indonesische hoofdstad bij de betrokken autoriteiten te nebben gemeld. Ditmaal werd met een waarschuwing vol staan, maar volgens een woord voerder van de politie zullen overtreders van de militaire verordening een volgend maal gerechtelijk worden vervolgd. In Torre haven in de Del Greco, een Golf van Memels Zoals bekend staken de Ita liaanse zeelieden voor hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden. Door de staking moe ten ongeveer honderd schepen Napels,1 in Italiaanse en buitenlandse zijn maandag 21 mensen ge- havens blijven liggen, maar in wond bij gevechten die ont- de afgelopen twee dagen zijn stonden doordat zeelieden de verscheidene schepen uitgeva- sluiting van winkels en cafés ren. eisten, uit solidariteit met hunJ Politieversterkingen herstel staking die reeds drie wekenden de orde met traangas en duurt. waarschuwingsschoten. Twee Zes der gewonden vijf zee-politiejeeps werden door de sta- lieden en een vrouw moesten I kers omvergeworpen. Een uur in een ziekenhuis worden opge-| later dromden de zeelui weer nomen. De politie herstelde de samen en trachtten het raad- orde en hield een aantal me:t-| huis te bestormen maar tegen sen aan. De zeelieden hadden middernacht was de politie de onder meer een politie auto toestand weer geheel meester, omver geworpen en in brand Twintig betogers werden gear- gestoken. resteerd. Quay, en de Australische minis ter president, de heer Menzies, de lijn van het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea wordt be doeld. De gezaghebbende zegslieden verduidelijkten deze zin door daaraan toe te voegen, dat deze beleidslijn zowel ten aanzien van het door Nederland in Neder lands Nieuw-Guinea gevoerde beleid als ten aanzien van de Nederlands-Australische samen werking met betrekking tot het gehele eiland geldt. Het aantal doden als gevolg van de ontploffing van gastanks op een trein bij Meldrim in de Amerikaanse staat Georgië is door het overlijden van twee zwaargewonde slachtoffers ge stegen tot 19. Van een arbeidersaandeel in de na de bestedingsbeperking weer toegenomen welvaart, vóórdat er een nieuwe huurverhoging komt, is geen sprake. De voor uitzichten voor een vrijere loon politiek zijn uitermate gering, zo niet nihil te achten. Dit zijn twee van de conclu sies, waartoe het dagelijks be stuur van de Katholieke arbei dersbeweging in Utrecht kwam aan het eind van een vergadering waarin het de regeringsnota be treffende het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst be sprak. De eerste indruk die de nota geeft, is, dat er oppervlakkig en op korte termijn gezien wel en kele punten in zitten; met name lijken de compensaties aan de ruime kant en deze kunnen aan vankelijk zij het niet voor allen enig voordeel bieden, aldus de K.A.B. Overigens duidt de nota op een beleid, dat in theorie wel een vrijere loonpolitiek in uitzicht stelt, doch dat in werkelijkheid door huurverhoging en melk prijsstijging primair te stellen een zodanig beslag op de ruimte legt, dat voor een effectieve vrijere loonpolitiek geen ruimte overblijft. De K.A.B. is bovendien van oordeel, dat door de op één da tum gestelde intreding van aan zienlijke stijgingen van de be drijfslasten tevens een prijsstij ging te verwachten valt. Daar om vreest men, dat de aanvan kelijk geringe voordelen voor de werknemers spoedig zullen ver dwijnen. Voor deze vorm van „zoge naamde" vrijere loonpolitiek wenst het dagelijks bestuur van de K.A.B. geen verantwoorde lijkheid te dragen. Het staat op het standpunt, dat van een pro- duktiviteitsbevorderende en sti mulerende loonpolitiek voor de eerstkomende jaren, naar het zich laat aanzien, niet veel te recht zal komen. De K.A.B. zal zich onder de huidige omstandigheden alle vrijheid moeten voorbehouden om in overleg met de andere vakcentralen de belangen van de werknemers te behartigen. OOK HET C.N.V. IS NIET ENTHOUSIAST Het verdient geen aanbeveling de algemene maatregelen op het gebied van de huren en de melk reeds per 1 januari 1960 in te voeren. Tot deze conclusie kwam (Advertentie) Voor: Pedicure 9 Voetverzorging Terneuzen Noordstr. 68 Tel. 2476 Op IJsland zijn zondag alge mene verkiezingen gehouden, die volgens de nog onvolledige uitslagen verlies voor de com munisten en winst voor de on afhankelijke partij hebben op geleverd. De onafhankelijke partij heeft haar winst voornamelijk te danken aan het feit dat de pro gressieven en de sociaal-demo craten zondag niet zoals bij de verkiezingen in 1956, samen werkten, zodat de stemmen nu meer verdeeld waren. In het oude parlement was de onaf hankelijke partij met 19 zetels de sterkste, doch het landsbe stuur was in handen van de sociaal-democraten, die door de onafhankelijken werden ge steund. De verliezen van de commu nisten (zij verloren bijna een kwart van de in 1956 verkregen stemmen) is waarschijnlijk nog een vertraagde nawerking van de Hongaarse opstand, die het communistische aanzien op IJsland zeer heeft geschaad. De einduitslag van de IJs landse verkiezingen is als volgt: De onafhankelijkheidspartij 20 zetels (winst een); de pro gressieven 19 zetels (winst twee); de communisten 7 zetels (verlies een); de sociaal-demo craten 6 zetels (verlies twee;. Hoewel de progressieven de grootste winst in stemmen aan tal hebben gemaakt, wordt aan genomen dat de sociaal-demo craten, gesteund door de onaf hankelijkheidspartij, weer een kabinet zullen vormen. Een sa menwerking van communisten, die tot december een coalitie met de sociaal-democraten had- ISRAEL Het Israëlische parlement heeft dinsdag een communisti sche motie van wantrouwen in de regering van premier Ben Goerion verworpen met 57 tegen vijf stemmen bij 37 onthoudin gen. Alleen de communisten stemden voor de motie, die was ingediend wegens de voorgeno men levering van Israëlische anti-tankwapens aan de Duitse bondsrepubliek. Na de stemming begon het de bat "over de door premier Ben Gcerion ingediende motie, waar in goedkeuring van de wapenle veranties aan Duitsland wordt ge vraagd. den en progressieven schijnt onmogelijk te zijn. Het is niet waarschijnlijk dat IJslands houding in de kwestie van de visserijgrenzen wordt gewijzigd daar alle partijen het eens zijn met een twaalf-mijls- grens. Als de regering op dezelfde basis als de vorige wordt ge vormd, zal hij zich tot taak stellen een nieuwe kieswet te doen aannemen, waarbij het aantal zetels wordt uitgebreid en het stelsel van evenredige vertegenwoordiging op groterd schaal wordt ingevoerd. de verbondsraad van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, die een landurige bespreking aan de jongste regeringsnota heeft ge wijd. i 4{ De argumenten, waarmee de regering de afwijking van het S.E.R.-advies met betrekking tot de datum van ingang dezer maatregelen bepleit, hebben de verbondsraad van het C.N.V. niet overtuigd. Nadat ongeveer twee jaar een loonstop heeft bestaan, dient volgens het C.N.V. thans de mo gelijkheid te worden geschapen om de Ionen te herzien, vóórdat de woninghuren en de melkprijs worden verhoogd. De verbondsraad van hel C.N.V. juicht het toe, dat de re gering in plaats van een verho ging met 25 van de huren de voorkeur geeft aan een verho ging met 20 Het C.N.V. is echter van oordeel, dat de huur. verhoging voor alle gemeenten- kiassen nominaal gelijk dient te zijn, mede om te voorkomen, dat de gemeentenklasse-afstand nog zal worden vergroot. Het C.N.V. blijft ook de voor keur geven aan een geleidelijke afschaffing van de consumen tensubsidie op melk boven een afschaffing ineens. Deze consu mentensubsidie dient niet. zoals de regering doet, op vier cent per liter te worden gesteld, doch op drie cent. Het gemeentenklassenverschil moet zo spoedig mogelijk worden opgeheven. In de nacht van maandag op dinsdag, drie minuten na het vertrek van het vliegveld van Paramaribo, ..Zanderij", meldde gezagvoerder Riemsdijk van het K.L.M.-toestel PH-LKD, op de lijn van WillemstadCuracao via Paramaribo naar Nederland, dat de alarminstallatie in het vliegtuig een brand in een der motoren had gesignaleerd. Hij had de motor onmiddellijk tot stilstand gebracht en seinde, dat hij terugkeerde naar Zanderij. Aangezien het totale gewicht van het vliegtuig te groot was De komende presidentsverkiezing in West-Berlijn De Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, is dinsdagochtend naar West-Berlijn gevlogen om vandaag deel te kunnen nemen aan de presidentsverkiezing. Hij zei tot verslaggevers in West-Berlijn dat hij maar kort blijft maar dat hij eind juli te rug zal komen om de toestand in ogenschouw te nemen. A Veroordeling in Rhodesia Moenakakoembwa Sipalo, voormalig secretaris-generaal van de verboden partij „Afri kaans nationaal congres Zam bia", is te Salisbury wegens „op ruiing" tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Sipalo zou in januari j.l. heb ben geschreeuwd: „Ik haat alle Europeanen." Hij zal tegen het vonnis in ho ger beroep gaan. voor een landing, bleef de ge zagvoerder twee uren cirkelen om de benzinevoorraad te ver minderen. Later maakte het vliegtuig een veilige landing op de luchthaven Zanderij, waar reeds alle voorzorgsmaatregelen waren getroffen. Achteraf is gebleken, dat er in de betrokken motor geen brand is geweest. Thans wordt nage gaan, waar de fout ligt in het alarmsysteem van het vliegtuig, dat dinsdagmiddag de reis naar Nederland zou voortzetten. Pelgrimsvaartuig weer vlot De sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is er maandagavond in geslaagd het Egyptische pel- grimsvaartuig „Isis" vlot te trekken, dat zaterdagavond j.l. aan de grond was gelopen bij de ingang van de Golf van Suez. Het is nog niet bekend waarheen de schepen nu zullen gaan. Zoals bekend heeft de „Noordzee" eerst de 400 pelgrims die aan boord waren, aan land gebracht. De strijd in Algerië In de week van 22 tot 29 juni zijn in Algerië 649 opstandelin gen buiten gevecht gesteld, van wie 211 gevangen werden geno men. Dit is maandag van Fran se zijde meegedeeld. 44 opstandelingen liepen naar de Fransen over. Bij de Fran sen vielen 32 doden. De activiteit der opstandelin gen was voornamelijk tegen de strijdkrachten gericht. Onder de burgers vielen veel minder slachtoffers dan de vorige week.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1