UIT DE PROVINCIE Binn 2-T MOTOR OIL AGENDA HEIMWEE NAAR JOANA TERNEUZEN Boodschap van Chroestsjef. AARDENBURG AXEL BIERVLIET. HULST. OOSTBURG. SCHOONDIJKE. ST. JANSTEEN. IJZENDIJKE. RECHTS Littc Vra aan de Begrafenis van de heer C. L. de Smidt. Voorafgegaan door „zijn" Har monie, die op weg naar de be graafplaats treurmarssen speel den, is zaterdagmiddag wijlen de heer C. L. de Smidt begraven. In het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan stond het stoffelijk overschot in een rouwkamer op- gebaardten vandaar vertrok men naar de algemene begraafplaats. Behalve de familie waren daar bij ook aanwezig ds. J. Scholten, die de dienst leidde, burgemees ter mr. Teilegen van Terneuzen, het personeel van de Rijksinspec tie en de Steenhandel, een depu tatie van de N. V. „De Hoop" en een deputatie van aannemers. Op de begraafplaats waar naast de kist met het stoffelijk over schot tientallen kostbare bloem stukken, evenveel bewijzen van grote sympathie en vriendschap, waren neergelegd, was de eerste spreker, burgemeester mr. Tel- legen, die namens het gemeente bestuur woorden van afscheid en van troost sprak. „De heer De Smidt", aldus de burgemeester, „is plotseling op geroepen om voor God te ver schijnen. Maar wij putten onze troost uit hetgeen wij geloven, zoals dominee Scholten het zo treffend in het Jeugdgebouw heeft gezegd". „Het klinkt wel vreemd", zo vervolgde de burgemeester, „als ik zeg dat wij de laatste eer komen bewijzen aan een man, die tijdens zijn leven nooit eer heeft gezocht". Spreker wees op de voortreffe lijke eigenschappen, die de over ledene als vader en als vriend heeft getoond, zijn strijdbaar en goocl karakter, waardoor hij zo veel voor de gemeente heeft ge daan en waaraan hij tot het laat ste ogenblik, toen hij bijna geen krachten meer had, deze toch nog gaf. Spreker herinnerde aan zijn voortreffelijke samenwerking met wijlen „onze vriend" Weijnen waarmee hij zovele jaren heeft samengewerkt. Aanvankelijk deed hij het werk alleen; toen de heer Weijnen gestorven was, deed hij het wéér alleen. Het moet een grot troost voor hem geweest zijn te weten dat zijn werk door zijn schoonzoon en kleinzoon wordt voortgezet. Dit is nog maar één facet van zijn veelzijdige activiteiten. Daar naast ging zijn belangstelling uit tiaar „Havenbelangen" en naar ife muziek. Hij toonde dit door jarenlang werkend lid te zijn en door zijn werk als voorzitter van de ..Harmonie Terneuzen'1 en Muziekschool. ,Wij voelen met dit verlies tpee aldus besloot burgemees ter Teilegen „en sluiten ons aan bij de woorden van ds Scholten. Zijn. gedachtenis zullen wij in on ze gemeente altijd eren". Woorden van afscheid en flroost tot de familie werden ook gesproken door de heer J. van dar Peijl, namens de Vereniging stan Producenten en Importeurs, en. door de heer J. Bot van de fir ma Bot Seventer namens de aannemers. Zij herinnerden aan de prachti ge eigenschappen als vriend en zakenrelatieeen man op wiens woord men kon bouwen. Veel sprak hij niet, maar zijn grote vriendschap was ons gedurende 32 jaar een steun. De heer J. F. Filius sprak na mens de „Harmonie Terneuzen" en de Terneuzense muziekschool. „Wij weten nauwelijks wat de muziek voor hem betekende", zo zei de heer Filius, die er boven dien op wees dat de leden niet Scwamen uit plicht, maar omdat de heer De Smidt met zoveel ken nis van zaken wist te handelen. Hij noemde de overledene een toonbeeld van plicht in dagen van tegenspoed, waardoor hij voor allen een groot voorbeeld was. Odk hij betuigde zijn innige deelneming. Het stoffelijk overschot werd hierna in het graf neergelaten •onder de tonen van een koraal, hetgeen op de aanwezigen een diepe indruk maakte. Tot slot las dominee Scholte uit .de eerste brief van Johannes, 4 7—19. De heer L. Muller, schoonzoon van de overledene, betuigde hier na namens de familie, dank voor üJe ontvangen treffende bewijzen van deelneming en de bewezen laatste eer. Goed afgelopen. Zaterdagmiddag viel de drie jarige Ellen Westerweel uit Dor drecht, die bij haar oma, wonen de in de Axelsestraat, was gelo geerd, in het vrij diepe vijvertje bij de buren, de familie Van Hoe ve. Dank zij het kordate optre den van het achtjarig zoontje Rinus van de familie Van Hoeve kon de jeugdige drenkelinge, die al kopje onder was geweest, spoe dig worden gered. De kleine meid heeft van haar duik geen nadeli ge gevolgen ondervonden. Tweede hengel wedstrijd „Ont spanning na Inspanning". Tot grote teleurstelling van de zeventig deelnemers aan de hen- gelwedstrijd, georganiseerd door het bestuur van „Ontspanning na inspanning", zaterdagavond op de oostelijke waterleiding, gaf de vis niet thuis. De deelname was uitstekend en de weersomstandigheden deden hopen dat de paling deze keer eens flink door zou bijten. Maar het bleef bij een paar bovenmaat se en enkele ondermaatse. Het re sultaat was zelfs zó, dat men de zestien mooie prijzen niet eens kwijt kon omdat er maar elf deel nemers iets hadden gevangen. Na afloop van de prijsuitrei king werd tijdens een bestuurs vergadering besloten deel te ne men aan het grote zeehengelcon cours op 12 juli te Heyst. Op 25 juli wordt in Gorkum een gecostumeerd hengelconcours ge houden en „O.N.I.'' hoopt er met een groot aantal leden in Zeeuw se klederdracht heen te trekken. De dag daarna is er een concours te Tilburg en ook daaraan zal door de Terneuzense hengelaars vereniging worden deelgenomen. De uitslag van de zaterdag avond gehouden wedstrijd was als volgt: 1. J. Federmann, 113 pnt; 2. W. Dekkér, 64 pnt; 3. M. v. d. Est, 60 pnt; 4. J. Molegraaf, 56 pnt; 5. F. v. d. Berge, 55 pnt; 6. J. Faas, 55 pnt; 7. J. Hamelink; 8. C. Tissink; 9. J. Rinkhout; 10. J. Harpe, 11. A. Dieleman, (allen 5 pnt.) De prijsuitreiking had plaats in het clublokaal café „La Belle Vue". MAANDAG 29 JUNI. TERNEUZEN; Luxor-Thea- ter, 8 uur: „De familie Trapp in Amerika". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De terugkeer van de onzicht bare man". DINSDAG 30 JUNI. TERNEUZEN. Luxor-Thea- ter, 8 uur; „De familie Trapp i in Amerika". Zuidersportpark 7 u. Voet- balw. SpadellaMistrappers. De Sowjet-unie is nog steeds 'n sütgesproken voorstander van on- zniddellijke en blijvende stopzet- tong der kernwapenproeven, zo heeft de Sowjet-premier en par- ajjleider Chroestsjef verklaard in sea boodschap aan de Europese anti-atoombewapeningsfederatie iSe zaterdag te Schliersee in Beieren een congres is begon- Uitstapje kinderen van leden Terneuzense Bestuurders- bond. Zaterdag vond het jaarlijkse reisje van kinderen van leden der bij de Terneuzense Bestuur- dersbond (N. V. V.) aangesloten bedrijfsbonden plaats. Om 8 uur vertrokken zes bus sen van de Z. V. T. M. met onge veer 300 kinderen van Terneuzen en Sluiskil, begeleid door leid sters, leiders en enige Rode- Kruiszusters naar de Waranda te Oosterhout. Onder gunstige weersomstan digheden en na een voorspoedige tocht, tijdens welke de jeugdige deelnemers zich uitstekend heb ben vermaakt, werd om 10.30 uur de plaats van bestemming be reikt. Nadat allen zich van overtol lige kledingstukken hadden ont daan en deze in de daartoe be stemde loodsen waren opgebor gen, werd een consumptie ver strekt en de boterhammen ge bruikt. Daarna konden de kinderen zich naar hartelust vermaken met roeien en zwemmen in de speel tuin en wat dit kinder-eldorado nog meer te bieden heeft. Van verveling was dan ook geen spra ke en onder het toeziend oog der leidsters en leiders hebben de kinedern uitbundig genoten. Door enige groepen werd ook nog een wandeling in de bossen gemaakt. Om drie uur werden de groe pen opnieuw verzameld voor een tweede consumptie, waarna de kinderen zich verder mochten vermaken tot 5 uur. Slechts in één geval moesten de Rode-Kruiszusters bijstand verle nen. Dat was, toen in de speeltuip een bak van de schommel los schoot en de 10-jarige Wim An- driessen uit Sluiskil deze tégen het hoofd kreeg. Hij werd hierbij zodanig aan het hoofd gewond, dat de ontboden geneesheer het noodzakelijk achtte de wond te krammen. Om 5.30 uur werd de reis naar huis aanvaard en precies om 8 uur konden de ouders hun kin deren op de Markt weer afhalen. Turndemonstratie Nederl. Chr. Gymnastiek Verbond De Kring Zeeland van het Ned. Christelijk Gymnastiek Verbond hoopt a.s. zaterdag 4 juli op het sportterrein aan het Westelijk Bolwerk alhier een turndemon stratie, annex wedstrijden voor jonge gymnasten, te houden. Deze Kring omvatte bij zijn op richting in 1937, drie afdelingen waaronder ook E.M.M. te Terneu zen. Na enige uitbreidingen in Zeeland, zoals die mede plaats vonden door oprichting van „Ire ne" te Hoek en „Voorwaarts" te Axel, sloot zich ook „Rust Roest" te Eindhoven aan, dat destijds de enige N.C.G.V.-vereniging in Bra bant was. De Brabantse sector groeide zeer voorspoedig. In Walcheren was er eveneens ver heugende bloei te constateren. Het kwam tot een „Kring Zee land-Brabant" met 20 aangeslo ten verenigingen. Menig open baar optreden had plaats, o.a. te Breda en te Eindhoven. De Zeeuws-Vlamingen onder hielden echter een te schaars en te moeizaam contact met het overig turnende Zuiden. Hun geo grafisch isolement was daar me de debet aan. In 1958 meldde zich een Limburgse vereniging, met 300 leden voor het lidmaatschap van de Kring, die officieel nog steeds de naam „Zeeland" droeg. Dit gaf de doorslag voor een split sing. Dit zal de betreffende be sturen de kans geven, in beide rayons intensiever te werken. De Kring Zeeland draagt nu weer zijn eigen naam, bijna ge heel terecht. Bijna geheel, want de vereniging „G.E.N.I.E." te Bergen op Zoom bleef het oude kringverband trouw. Later heeft de Breda'se afdeling „L.O.N.G.A."' op eigen verzoek eveneens verlof gekregen zich op het Wésten te oriënteren. Een imposante drumband van „G.E.N.I.E." hoopt op 4 juli de mars door de stad op te luisteren. Ook de drumband van „Oranje- Nassau" te Vlissingen draagt aan die opluistering een steentje bij, evenals de „Goese Pijpers". Het Kringbestuur meende er goed aan te doen, ditmaal de jaarlijkse jeugdwedstrijden ten zuiden van de Westerschelde te houden. Vooraf wordt er door de deel nemende verenigingen een de monstratie verzorgd, mede om het werk van het Verbond in bre der kring bekendheid te geven. Te weinig stdagenoten weten dat ook in Terneuzen een afde ling van dit Verbond bestaat, die haar zilveren feest al heeft ge vierd. Vergadering Nuts-departe- menten. De heer C. M. van den Broecke uit Aardenburg is dit jaar 40 jaar secretaris-penningsmeester van het departement Sluis-Aarden- burg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. In verband daarmee werd hem ten zijnen huize door de voorzitter, ds. L. W. Blom, een zilveren medaille van het hoofdbestuur overhan digd. De heer Van den Broecke volg de indertijd zijn vader op als se cretaris-penningmeester en deze had reeds daarvoor deze functie van zijn grootvader overgeno men, zodat deze bestuursfunctie reeds zeer vele jaren in dezelfde familie is. Hierna volgde nog een gecom bineerde vergadering met het be stuur van het departement te Groede en het hoofdbestuurslid, de heer J. Baggelaar. Deze gecombineerde bestuurs vergadering was nodig in ver band met de tournee voor het Nut van Cili Wang. Deze tournee vindt plaats in het kader van het 175 jarig bestaan van de Maat schappij. Voor West Zeeuws- Vlaanderen vindt deze tournee avond in het Ledeltheater in Oostburg plaats. (Advertentie) VOOR TWEETAKT MOTOREN (0 vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van '1* en 1 liter. Concert in Openluchttheater. In verband met de viering van de verjaardag van Prins Bern- hard zal de Chr. Fanfare „Hosan na" bij gunstig weer hedenavond een concert geven in het open luchttheater. Belgisch Jeugdkamp. De „werkgroep Nederland voor meer jeugdkontakten in. het Nederlands taalgebied" in Brugge (België), die onder be scherming staat van de gouver neur der Belgische provincie West-Vlaanderen, ridder P. van Outryve Dydewalle, heeft het oog laten vallen op het ont spanningskamp „De Elder schans" te Aardenburg en heeft dit met medewerking van het gemeentebestuur van Aarden burg gemaakt tot een nieuw ob ject voor jeugdkampen en jeugduitwisseling. Het doel van deze werkgroep is de Vlaamse toeristen meer in contact te brengen met Neder landers om hen daardoor meer de gelegenheid te geven zuiver Nederlands te spreken. Vanaf 4 juli zullen diverse Belgische jeugdgroepen van 30 tot 50 personen hun zomerkamp in Aardenburg opslaan. In to taal zijn voor deze Vlaamse jon geren reeds 600 reserveringen gemaakt met 2500 overnachtin gen en is „De Elderschans" reeds tot september volgeboekt. In 1957 werd reeds in Hulst in Oost Zeeuws-Vlaanderen een dergelijk kamp ingericht. Aanbesteding'. Door de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht West Zeeuws-Vlaanderen werd zater dagmorgen ten gemeentehuize alhier aanbesteed de bouw van twee woningwetwoningen aan de Singel. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: T. van Waes, Bier vliet ƒ31960; J. Jansen, Water- landkerkje ƒ30750; C. Mollet, Hoofdplaat 30261; L. B. Ver- straete, Hoofdplaat ƒ30240; K. Verstraete, Hoofdplaat 27890; firma P. J. Faas Co, Biervliet 26480. De gunning wérd aangehouden. r Aanrijding. Teneinde zijn in de Verlengde Molendijk gelegen garage in te rijden, plaatste de heer J. W. zijn Skoda zondagnamiddag te onge veer 7 uur op het linker wegge deelte. Op het ogenblik, dat hij scherp naar rechts draaiend zijn auto in de garage wilde rijden, naderde een Volkswagen, be stuurd door de 29-jarige Duitse chauffeur S. uit Keulen. Deze zag de rijweg voor hem versperd, waarop hij zijn auto naar rechts zwenkte om voorlangs de Skoda te passeren. Toen S. de auto van W. was genadprd, had laatstge noemde ook zijn auto in beweging gezet, met het gevolg, dat een botsing ontstond waardoor de Volkswagen aan de linker voor zijde werd ingedeukt en de Sko da aan de rechter flank werd be schadigd. Verkeersongeval Zaterdagmiddag reed een tou ringcar van de lirma Maes uit Heikant (gem. Koewacht), be stuurd door de chauffeur W. B. uit Axel, op, de provinciale weg uit de richting Biervliet naar IJzendijke. Vóór de boerderij van de heer De Blaeij stond de auto van bakker Lijbaart uit Biervliet geparkeerd, welke de buschauf feur wilde passeren. Op het kri tieke moment was uit tegenover gestelde richting de 30-jarige veehandelaar A. H. uit St. Lau rens met zijn Vauxlral] zó dicht genaderd, dat het passeren voor de bus een hachelijke onderne ming werd. Toen de chauffeur van de bus doorzette, kwam de bus met de Vauxhall in botsing. Gelukkig bleef dit verkeersonge val beperkt tot materiële schade aan beide voertuigen. Geslaagd. Aan de Technische hogeschool, te Utrecht slaagde voor het can- didaatsexamen voor scheikunde ingenieur de heer W. T. J. P. Langenhorst. alhier. Zeeuwse culturele dag. Zaterdag heeft de Stichting „Zeeland" voor maatschappelijk en cultureel werk de 6de Zeeuw se culturele dag gehouden, dit maal te Oostburg. Burgemeester mr. K. Hoekze- ma van Oostburg heette in het Ledeltheater de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. A. F. C. de Casembroot en andere auto riteiten welkom en uitte zijn te vredenheid over het feit, dat op deze culturele dag Zeeuws-Vlaan deren, dat door de verbindingen zo moeilijk is te bereiken, ook deel kan hebben aan de culturele ontwikkeling in Zeeland. Hij achtte het zeer nuttig, dat op deze wijze de Zeeuwen tot elkaar komen in een samenspel tussen publiek en acteurs. Burgemeester Hoekzema sprak de hoop uit, dat men niet te hoog zou grijpen, waardoor men het doel voorbij zou schieten. Alleen dan kan de gehele bevolking wor den bereikt. De Commissaris der Koningin opende vervolgens de culturele dag. Ook hij sprak zijn waarde ring uit voor het spreiden van de cultuur over geheel Zeeland. Hij zei, dat Zeeland als muzikaal be kend staat, met uitzondering van hemzelf en enkele anderen, zoals hij het uitdrukte. Hierna kwamen voor het voet licht het Hulster Gemengd Koor Ivens, de Walcherse Jazzsociëteit onder leiding van de heer J, ónder léiding van de heer T. Ma- eare e.i de Harmonie Oostburg onder leiding van de heer F. van Bussche. Na de pauze voerde de vereni ging voor instrumentale muziek uit Middelburg onder leiding van de heer H. Stam het concert voor viool en orkest van Ludwig van Beethoven met als solist de heer mr. F. K. Adriaanse. In de avond voerde het „Vlis- sings Schouwspel" het toneelstuk „Al mijn zoons" van Arthur Mil ler op. Tentoonstelling van schilde rijen en beeldbouwwerk ge opend. Zaterdagmiddag werd in de burgerszaal van het Oostburgse raadhuis een expositie geopend van Zeeuwse beeldende kunste naars. Burgemeester mr. K. Hoekze ma begroette het gezelschap, waaronder de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en zijn echtgenote, directeur van de Stichting Zee land mr Hornstra en vele andere genodigden. De burgemeester zei het pret tig te vinden, dat de Stichting Zeeuwse beeldende kunstenaars zelf naar het gemeentebestuur is gekomen met de vraag om tij dens de Culturele Dag te mogen exposeren. Met de wens uit te spreken, dat deze tentoonstelling goed mag slagen, verklaarde burgemeester Hoekzema de tentoonstelling voor geopend. De genodigden werden vervol gens verzocht de tentoonstel lingsruimte te betreden, waar voor het eerst hét werk van een eigen ingezetene n.l. van mej, Thea Spierenburg geëxposeerd was. Mej. Spierenburg maakt prach tig naaldwerk, op eigen handge- werkte stoffen. Het geëxposeerde, waaronder veel schilderijen zijn, is zeker een bezoek aan de tentoonstelling waard. De heer Petri, voorzitter van de Zeeuwse kunstenaarsbond gaf bij het geëxposeerde een uiteenzet ting. In een korte en geestige toe spraak bracht de Commissaris der Koningin dank voor de harte lijke ontvangst. Hierna werden verversingen rondgediend. Heel genoeglijk, al les rustig bekijkend, bleef het ge zelschap nog geruime tijd op de tentoonstelling. 't Was de bedoeling niet Tijdens de opening van de ten toonstelling in het raadhuis te Oostburg, kwamen twee Belgen binnen, aangetrokken door de grote reclameplaten vóór het ge meentehuis. Ook zij wilden de tentoonstelling wel eens even be kijken, en mengden zich onder het daar reeds aanwezige gezel schap. Een kellner bood deze kij kers een glas wijn aan, wat zij met enige verbazing accepteer den. Even later kwam een andere kellner langs met een vol blad, en Hield uitnodigend stil bij de twee kijkende Belgen, die een derge lijke ontvangst niet verwacht hadden. Toen zij het raadhuis na een poosje verlieten, konden zij er niet over uit, dat men in Oost burg op dergelijke wijze de ten toonstellingsbezoekers verrast. En we hoefden niet eens te be talen voor de toegang, was het verbaasde commentaar, toen zij de statige raadhuistrappen af daalden Rode Kruis-afdeling organi seerde oriëntatierit. Zaterdagmiddag organiseerde de afd. West Zeeuws-Vlaanderen van het Rode Kruis haar traditio neel geworden rallye voor auto rijders. Onder minder gunstige omstandigheden startten achter elkaar te Oostburg de 40 deel nemende équipes. Vooral de eer ste controleposten hebben het door de slagj-egens niet gemakke lijk gehad. Later op de middag klaarde het weer op en was het voor de controleurs iets aange namer Gemakkelijk was de rit niet, verzekerde de voorzitter, dr H. de Jong uit Oostburg, toen hij na afloop in hotel „De Zwaan" te Schoondijke de deelnemers toesprak. In het begroetingswoord werd de burgemeester van Schoondij ke, de heer F. A. van Rosevelt, dank gebracht voor zijn belang stelling en voor het feit, dat vele deelnemers ritet muziek waren verwelkomd. Burgemeester Van Rosevvelt zeide gehoord te hebben, dat vele équipes het eindpunt Schoondij ke erg moeilijk konden vinden. Aan Schoondijke heeft dit vast niet gelegen, verzekerde hij de deelnemers, dus moet dit wel aan Uzelf gelegen hebben, want iede re Zeeuw weet Schoondijke te vinden. Het echtpaar D. Meeuwsen uit Terneuzen ging met de eerste prijs, een fraaie schaal en herin neringsmedailles strijken met 5 strafpunten en 70 sexequo pnt. 2e werd de heer A. Schijve met de kaartlezer P. Riemens uit Nieuwvliet. Deze équipe won de beker der gemeente Schoondijke met 5 strafp. en 100 sexequo p. De verdere uitslag was: 3. A. J. Verduijn en v. d. Broecke uit Breskens 23 str.pnt; 4. dr H. J. Timmer en mevr. De Grootele Roy, Cadzand, 29 str.pnt; 5. C. Drenth en De Dreu. Oostburg, 33 str.pnt; 6. S. P. Dekker—de Feijter, Zuidzande, 40 str.pnt; 7. Zr. H. de Jong, Cadzand. met 2 bijrijdsters, 46 str.pnt. Als eerst aangekomen dames-équipe kre gen zij enige fraaie prijzen; 8. de De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 25) (Nadruk verboden.) Joan schudt prinses Petra de hand en volgt de twee dames aan tafel. „Neen," zegt madame Constance energiek, terwijl haar vader zich weer langzaam in zijn grote stoel laat zakken, „ik doe in geen geval mijn mantel uit. Ik wil graag even een kopje kof fie drinken, maar ik ben in rij- zeggen op jouw leeftijd? Toen ik zo oud was als jij, had ik net mijn eerste honderd paarden af gereden en begon ik aan mijn derde vijftigtal. En dat heb ik ook volgemaakt, zoals je weet, Constance!" „Iedereen is niet zoals U, papa!" zegt madame, en legt teder haar hand op zijn donkere mouw. „We zijn laat, u hebt u costuum en kan moeilijk door het toch. hoop ik, niet ongerust over hele lokaal rondbazuinen dat ik er op uit ben geweest om paar den te kopen." En daarmee gaat ze zitten, haar mantel nauw om de knieën trekkend. „Mij is het te warm, ik doe mijn jas uit!" zegt prinses Petra hangt haar jas aan de kapstok, geeft haar hoed ook daarbij en schuift haar stoel tussen Joan en haar moeder in. Die lacht ver ontschuldigend tegen de heren: „Die jeugd van tegenwoordig... die is zo studentikoosmaar ja, als het je te warm is Dan wendt ze zich kort tot haar vader: „Ik heb de zwarte hengst gekocht, spotgoedkoop, bijna voor niets, papa! Een halve maand gageniet te geloven! Swan-song heet hij, een naam, die goed bij mij komt, het is mis schien wel het laatste paard, dat ik rijd." „Maar kind!" zegt de negen tigjarige. „Hoe kun je zoiets ons gemaakt? „Je bent wel lang weggeble ven!" antwoordt lord Henry, zonder een zweem van verwijt in zijn stem. „We hebben zigeuners gezien, grancl-père!" lacht Petra, terwijl ze van de kellner de kopjes koffie in ontvangst neemt. „Zigeuners ik wist niet. dat zoiets nog be stond!" „Ach kom, zigeuners het waren geen zigeuners, hoor, het was een stelletje zwervers, uit de Balkan of uit Hongarije, ik weet het niet, maar ik heb nog nooit zoiets gezien!" zegt madame Constance geërgerd. „Dat kind is er schuld van, papa," legt ze met moederlijke bezorgdheid uit. „Ze heeft eenvoudig de wagen laten stoppen, is uitgestapt en bij de manege gaan zitten. Ik kon niet anders doen dan mee komen en ey naast gaan zitten. Ze was niet weg te krijgen, niet met geweld en niet met zacht heid. Een reizend circus, niet helemaal open, doch met een wand er rond omheen. Om de manege twee rijen houten ban ken en verder alleen maar staan plaatsen. Vier of vijf zigeuner wagens en de linnen wand be stond eigenlijk alleen maar uit lompen. Fantastisch, papa, als in een Kitschfilm!" „Het was enorm!" verdedigt prinses Petra energiek haar be levenis. „Geweldig! Ik heb me nog nooit zó geamuseerd, in Me- drano niet, in de Garden, in Co- liseo en bij Renz niet. Meesle pend, betoverend en als ik niet zoveel van jullie hield, liep ik vandaag nog weg! Ze zouden me zeker aannemen, vooral als ik Blancaflor meebracht, want hun paardenmateriaal is niet veel bijzonders!" „Petra, doe me een plezier!" zegt mama, de storm bezwerend en geprikkeld met haar vingers op het tafelblad trommelend. „Zoiets zegt men niet, ook niet voor de aardigheid!" „Misschien wel in overmoed!" sprankelt Petra weerom, met een ontwapenende schaterlach. Lord Henry meesmuilt met dunne lippen in zijn wijnglas. „Als één van de dames iets na ders zou willen vertellen, zou ze me daar zeer mee verplichten. Het is lang geleden, dat ik voor het laatst echte „pauvres saltim- banques" heb zien werken". „Nu hou' jij je mond!" dreigt madame lachend haar dochter. „Als we geen rustig verslag uit brengen, wordt papa boos zeer terecht boos, Petra, want we doen opgewonden als een stel burgermeisjes, dat voor het eerst een troep koorddansers be zig heeft gezien. Het was zó, papa: Hoe dat gat heet, weet ik niet meer, het was een klem plaatsje in de buurt van Ham burg. met ongeveer twee- of drieduizend inboorlingen. Het ligt aan het water, niet de Do- nau, maar ik denk één of andere zijtak daarvan, ik weet het heus niet. We reden langzaam in een prachtige zonsondergang en we hadden elkaar veel te vertellen over de paarden, want we heb ben ze natuurlijk stuk voor stuk geprobeerd voor ik Swan-song uitzocht. En toen kwamen we aan een open plek tussen de weg en het water, en daar stonden wagens, en daar was het ronde zeil zonder dak gespannen en een paar mannen met pauken en trompetten maakten onder hei dens kabaal parade. Petra liet de wagen stoppen, stapte uit en ik was zo goed en zo kwaad niet, of ik moest er aehteraan.._We kwa- men net op het juiste moment, een paar minuten later begon de voorstelling. Ik geloof, dat wij de enigen waren die een zitplaats genomen hadden. Want de tent was vol, maar alle mensen ston den achter ons, dat wil zeggen tot de voorstelling begon, want het was nog maar net aangevan gen, of alles stormde op de arm zalige banken toe. Ik heb de hele voorstelling in angst gezeten, dat de vieze, dunne planken waar we op zaten, onder ons zouden breken. (Wordt vervolgd.) heer en mevr. v. d. Hoek, Groede, 60 str.pnt; 9. de heer en mevr. v. d. Vijver, Biervliet, 62 str.pnt; 10. J. J. van Dijke en mej. Timmer, resp. Zuidzande en Cadzand, 64 str.pnt. De fraaie prijzen werden door burgemeester Van Rosevelt uit gereikt. Na afloop hiervan ver enigden allen zich aan een geza menlijke maaltijd. Raadsvergadering met inci denten. Tijdens de vrijdagavond gehou den raadsvergadering kwam het bij de behandeling van het voor stel van Ged. Staten tot verho ging van het salaris der wethou ders tot heftige tonelen. In de vorige raadszitting was het voorstel van Ged. Staten met 5 tegen 6 stemmen verworpen, •waarop de voorzitter, burgemees ter mr J. I. M. Reuser, dit punt opnieuw op de agenda van de vrijdagavond gehouden raadsver gadering had geplaatst. De heer Blommaert achtte dit in strijd met de gemeentewet en betoogde dat het in de vorige vergadering genomen besluit op wettige wijze was genomen en door het college van B. en W. uit gevoerd had moeten worden. Hij stelde voor dit punt van de agen da af te voeren. Nadat dit voorstel met 5 tegen ,6 stemmen was verworpen, ver lieten de heren R. F. van Acker, C. L. van den Berghe, P. Blom maert, P. H. Geirnaerdt en P. Stevens de raadszaal. Toen zij na de stemming weer in de zaal terugkeerden en mede deling werd gedaan, dat het voor stel van Ged. Staten met 6 stem men was aangenomen, deelde de heer P. Stevens mede, dat hij niet langer deel wilde uitmaken van de gemeenteraad. Een tweede punt van de agen da, waarbij de gemeente-secreta ris, de heer F. E. Francken, tot secretaris-penningmeester van de gemeenelijke instelling voor maatschappelijke zorg werd be noemd en tot diens plaatsvervan ger, de adjunct-commies ter se- secretaris de heer F. de Smet, gaf wederom aanleiding tot een heftige discussie en hadden vóór de stemming de heren Van den Berghe en Stevens opnieuw de raadszaal verlaten. Dubbel jubileumfeest. De N. C. B. afd. IJzendijke bestaat op 11 juli 25 jaar en de R. K. Jonge Boerenbond 30 jaar. Donderdagmiddag om 2 uur, des morgens was reeds een plechtige H. Mis opgedragen, had in het Jeugdgebouw een drukbe zochte feestvergadering plaats, waarin vele vooraanstaande fi guren uit de boerenorganisaties en de geestelijke en wereldlijke overheden aanwezig waren. Na een welkomstwoord door de heer R. de Badts, memoreerde hij dat van het oprichtingsbestuur nog slechts één lid in leven is nl. de secretaris A. van Oers. Als blijk van waardering wer den niet de jubilaris, maar diens echtgenote geschenken aangebo-i den, omdat zij haar man in deze lange periode zo vele avonden heeft moeten afstaan aan de ver eniging. De voorzitter van de „Jonge Boeren", de heer R. Thomaes, heette vooral de heer A. J. E. Temmerman welkom, die de eer ste voorzitter van hun vereniging is geweest. Hjj wees op de grote en talrijke aktiviteiten die van hun vereninging uitgaat en niet alleen op landbouwgebied, maar ook op het gebied van sport, cul tuur, studiereizen, enz. De geestelijke adviseur van bei de verenigingen, kapelaan Van der Veecken, wees in zijn rede op de grote afhankelijkheid van de boer aan God en zegt dat de Zeeuwse boer wel bijzonder dankbaar mag zijn dat hij op zul ke vruchtbare grond mag wer ken. Hierna sprak de heer E. Lan- su, technisch adviseur van de Kring Oostburg. Deze spreker ging terug tot het jaar 1903 toen door de grote crisis van die ja ren een begin werd gemaakt met organisatie der boeren in neu traal verband. Later ging de boer zich organiseren op Chris telijke grondslag en telde de afd. IJzendijke bij de oprichting 25 le den, thans heeft zij 135 leden. Verder gaf hij een vluchtige indruk over de ontwikkeling van de N. C. B. Hij wees op de land bouwscholen in ons gewest en noemde de huishoudschool te IJzendijke een juweel. Verder werd nog het woord ge voerd door deken A. Lievegoed uit Oostburg, de wnd-voorzitter van de N. C. B., de heer P. Ver- cauteren, die namens het hoofd bestuur dank bracht aan de secre- ris, de heer Van Oers. Verder door de kringvoorzitter de heer C. van Bellegem, burgemeester Ficq van IJzendijke, de heer A. v. d. Hemel, de voorzitter van de „Jonge Boeren" van de kring Oostburg, de heer A. Bogaert, na mens de K.A.B., de heer L. Cam- maert namens de Coöperatieve Zuivelfabriek „Eensgezindheid". [Hierna dankte de heen Van Oers namens zijn echtgenote voor de waarderende woorden en de ontvangen mooie geschenken en de leden voor het grote vertrou wen, dat hij van hem mocht ge nieten. Nadat de voorzitter, de heer R. de Badts, alle sprekers had be dankt, ging men naar hotel Lievens voor een gezamenlijke feestmaaltijd. Een revue „Lachen is leven" door het cabaret Klaver Vier was het sluitstuk van een waardige jubileumviering. GASVEBST In Tilburg is de vrouw A. N.vai verstikking om I komen. Bij het kol de gaskraan open verzuimd het gas Toen men haar levensgeesten reei BRA! IN ZEVEN In Zevenhuizc Leek, is in de nac dag op vrijdag on een loods met lan gen totaal uitge loods stonden ti een hooipers en landbouwwerktuig wordt geschat op De eigenaar, L. brand verzekerd. EXPLOSIE IN Een korte, hev het magazijn van op de Kleine Berj ven heeft zaterd streeks 5.15 uur veroorzaakt. In het magazijn Lachniet waren t menten, maar ook ten, zoals lucifer gen. De juiste to< explosie is nog nie men vermoedt, d micaliën door de ing?) tot ontploffi GERECHTS 's-GRAVE' Vrijdagmorgen rechtshof te 's-Gr eenkomstig de v procureur-generaa van de economisch te Middelburg be\ E. A. Vervaet, bak werd veroordeeld en verbeurdverk auto, waarmede 1 zou hebben gesmc Het Hof heeft v laste gelegde bot 800 kg vrij gespro! ser te Eede, en A chauffeur te Berg Beide zaken w; 18 juni op het k; Terneuzen behan Hof een onderzot de eerste zaak te plaatse had inges Botersn Overeenkomsti; van de procureur het gerechtshof t< vrijdagmorgen he politierechter te J boete en verbeur een auto bevestig ker E. V. uit Stel De bakker zou 200 kilogram bo smokkeld. Het h week een schou St. Jansteen om plaatse, waar d aangehouden te cussie was namel al dan niet op 1 was toen hij wer Het hof sprak woner van Eede en een chauffeur Zoom vrij van ee gelegde smokkel gram boter. De Middelburg had drie maanden maand voorwaa deeld. de Terncuzen Het lid van d ir M. A. Geuze h van Landbouw e lelijk de volgendi 1. Is het waar, ambtenaren van met name de bouwconsulenter mededelingen aa strekken over de huidige droc bouw? 2. Indien de V( bevestigend wo is de minister c te delen om w« verbod is uitgev 3. Is de ministe verbod inderdaai dit verbod op te

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2