<V uur en water Hoofdpijn? Meer dan 2 miljard! 1 KERKDIENSTEN Einde van Algerijnse oorlog in zicht? Het oostelijk deel van Nieuw-Guinea MOHT BLAKC Eric de Noorman De ring van Fergus Voor de Zondag Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK L ittooi) Saterdag 27 juni 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Bosbranden en verdrinking. De dienstplichtwet. De economische situatie. Hilton-hotels en militaire kastjes. De Nederlandse sport. Recreatie en monumentenzorg. Prinses Beatrix ere-commandeur. Zeven zonnige zondagen, zeven weken vrijwel zonder regen hebben de grond overal zo kurkdroog gemaakt, dat het minste bewijsje van vuur- een grote brand kan ontketenen. Tientallen bos-, heide- en duinbranden werden dan ook reeds gemeld. Veelal blijft de schade beperkt tot een betrekkelijk geringe oppervlakte die zwart geblakerd achterblijft, maar in enkele gevallen ging het om vele tientallen hectaren natuurschoon die verwoest werden door het nietsontziende vuur. En dat terwijl wij in Nederland toch al zo schaars in ons recreatiegebied zitten! Van opzet zal er zelden sprake zijn, maar de achteloosheid bij vele brave burgers is nog altijd ontstellend groot. Daar schijnen zelfs de dagelijks herhaalde waarschuwingen via radio en pers niets aan te kunnen veranderen. Waar nog geen waterleiding is en men het dus moet hebben van het water uit de put, ontstaan zoals te begrijpen is. moeilijkhe den. En de waterleidingen wer ken op topcapaciteit, maar kun nen de zaak niet aan. Erger is echter, dat het water, waar ve len verkoeling in zoeken, nog zo veel slachtoffers eist. Onvoor zichtigheid bij baders en zwem mers enerzijds en de verrader lijkheid van de zee anderzijds maken, dat dagelijks van ver- drinkingsgevallen melding moet worden gemaakt. De verdediging van het koninkrijk In 1956 is de Grondwet zodanig gewijzigd, dat het mogelijk werd, dienstplichtige militairen ook zonder hun toestemming naar .Nieuw-Guinea te sturen. Thans heeft de Tweede Kamer met 73 tegen 41 stemmen een wijziging van de Dienstplichtwet aangeno men, die zich hierbij aansluit. Alleen de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. stemden tegen. Minister Sidney James van den Bergh merkte op, dat in 1956 algemeen werd erkend, dat met de huidige verhoudingen in de wereld de vroegere beperking van de uitzending van dienst plichtigen buiten het koninkrijk in Europa ongewenst is. De heer Wierda van de P.v.d.A. diende een amendement in, waardoor dienstplichtigen alleen zouden kunnen worden uitgezonden naar Nieuw-Guinea ingevolge een Koninklijk Besluit, dat zou moe ten worden gepubliceerd in het Staatsblad, met vermelding van de diensten, die zullen worden opgedragen en de eenheden die voor het verrichten van die dien sten zullen worden aangewezen. Bovendien wenste de heer Wier- da, dat aan het K. B. geen uitvoe ring zou worden gegeven „aleer drie weken zijn verstreken na dagtekening van het staatsblad waarin het is geplaatst". Dit alles zou wel prettig ge weest zijn voor Soekarno, maar de minister achtte een en ander bepaald onaanvaardbaar en de Kamer was het daar in meerder heid mee eens. Belasting en economie ..Het systeem van de vrijere loonvorming kan alleen slagen, als het bedrijfsleven zijn nieuwe verantwoordelijkheden metter daad kan dragen en zich, met name wanneer het gaat spannen, niet laat beïnvloeden door de situatie van het ogenblik." Aldus minister Zijlstra in zijn toespraak voor het convent van de Anti revolutionaire Partij. Nederland is nu wel de perikelen van de be stedingsbeperking te boven, al dus de minister, maar men moet goed inzien, dat de financiële en economische toestand in Neder land ons nog .wel eens voor ver rassingen zou kunnen plaatsen. Met de belastingen naderen wij hier en daar, naar het oor deel van de minister, de grenzen of hebben die misschien zelfs al overschreden en daarom is zijns inziens de belastingdruk eigenlijk ook niet meer te vergroten. En wat de allerwege opkomende en r eel geld eisende wensen betreft zei de heer Zijlstra: „Het depar tment van Financiën heeft de /ware taak, te trachten het Ne derlandse volk te leren beseffen, dat de optelsom der gerechtvaar digde wensen nog wel gerecht vaardigd mag heten, maar niet meer betaalbaar kan worden ge noemd". in de komende periode zal wel eens een hard „nee" moe ten klinken. Als alle wensen, die het kabinet de laatste weken hebben bereikt, zouden moeten worden vervuld, mocht het bud- vajl vorig jaar nog wel met oO /o worden verhoogd! De Nederlandse Sport Federatie Een van de wensen, die de re gering hebben bereikt, kwam van de Nederlandse Sport Fede ratie. In een nota aan de rege ring heeft zij een heroriëntering van de sociale politiek gevraagd en wel zo, dat deze rekening zal houden met de diep ingrijpende maatschappelijke achtergronden van de sportbeoefening en ge richt zal zijn op vergroting van de levensvreugde van brede la gen der bevolking en het opvan gen van de vijfdaagse werkweek met betrekking tot de beste ding van de vrije tijd. De Ned. Sport Fed. wil „voorlopig' uit gaan van een investering van 1 miljard gulden. In dat geval zou den de uitkeringen aan de ge meenten per jaar een bedrag vergen van 60 miljoen. Waai' dai geld dan allemaal voor nodig is? De nota noemt een bedrag van 525 miljoen voor de bouw van 3.000 gymnastiek lokalen, van 57 miljoen voor de aanleg van 1426 voetbalvelden en van 60 miljoen voor de bouw van sporthallen. Zo is de anderhalf miljard wel vol te maken. En de minister mag bovendien wel bedenken, dat dit alles nog maar een „voorlopige" opgave is! N.V.V. en Hilton Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft een adres gericht aan de voorzitter van de raad van ministers naar aanleiding van de regeringsverklaring. Naar het oordeel van het N.V.V. bevat deze verklaring onvoldoende ga rantie voor de voortzetting van het naoorlogse, in het algemeen sociaal verantwoorde, beleid. Maatregelen tot verhoging voor af van de huren en van de melk prijs zullen bij het N.V.V. op ernstige bezwaren stuiten. „Het inslaan van een liberale koers houdt ernstige gevaren in". Naast tal van andere bezwaren en wensen wijst het N.V.V. met klem een ombuiging van het be leid af. die terugdringing van de woningwetbouw beoogt. Het heeft er volstrekt geen vertrou wen in, dat de sociale woning bouw bij particuliere onderne mers in goede handen is. Verder wenst het N.V.V. verzekerings plicht voor alle inkomensgroe pen, dus afschaffing van de be staande loongrenzen, dit laatste dan „ter bereiking van een gro tere efficiëncy' in de uitvoering der sociale wetgeving". Er bestaan plannen, zowel in Amsterdam als in Rotterdam te komen tot de bouw van een z.g. Hilton-hotel, hotels dus in groot se Amerikaanse stijl, uitgaande van het machtige Hilton-concern. Elk van de hotels zal ruim twin tig miljoen gulden gaan kosten! Zij zullen speciaal zijn aangepast aan de wensen van Amerikaanse toeristen. De Tweede Kamer heeft nu gedebatteerd over het voorstel tot het verlenen van een garantie door de staat voor rente en aflossing van twee leningen, elk ten bedrage van 12 miljoen gulden. Hoewel zonder enthou siasme, heeft de Kamer het voor stel toch aanvaard. Alleen de C.P.N.. de P.S.P. en de heer Van Rijckevorsel waren tegen. „De Hamert" en de kastjes Het landgoed „De Hamert", gelegen in het Limburgse Ber gen. is dezer dagen overgegaan in Duitse handen. De nieuwe eigenaars, de Deutsche Bauern- siedlung GMBH in Düsseldorf, waren nu van plan, bepaalde tot het landgoed behorende terrei nen te gaan ontginnen. Maar daar heeft minister Van Aartsen toch bezwaar tegen gemaakt. Het landgoed behoort n.l. tot het gebied „Looierheide met Pik- meeuwenwater" en dat komt voor op de lijst van natuurmonu menten. De minister is nu van oordeel, dat ontginning in strijd zou zijn met het in voorbereiding zijnde ontwerp voor een natio naal plan en tevens afbreuk zou doen aan de waarde van het ge bied als natuurreservaat. Het is al erg genoeg, dat dit gebied in Duitse handen is terecht geko men! Onlangs heeft op de vliegbasis Woensdrecht een sergeant ge weigerd zijn kastje met particu liere correspondentie te openen. De sergeant is vervolgens voor enkele dagen ondergedoken. Als gevolg hiervan heeft de minister van Defensie nu bij landmacht order enige voorschriften gege ven voor het inspecteren van kasten, kisten, koffers e.d. van militairen. De order komt hierop neer. dat opening alleen hoeft plaats te vinden op speciaal be vel. En dus zijn de brieven van het meisje voorlopig weer veilig. Vernieuwing H.K.H. Prinses Beatrix is in de Ridderzaal te Den Haag geïnstal leerd als ere-commandeur van de Johanniter Orde in Nederland. De plechtigheid vond plaats op een ridderdag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse orde. Scheveningen krijgt een nieu we pier. De aandeelhouders heb ben commissarissen gemachtigd tot het aangaan van een lening ad vijf miljoen. De ministerraad heeft zich, tot vreugde van velen, in beginsel uitgesproken voor het toelaten van reclame in de televisie. En het eerste van de zes delen, waar de nieuwe landelijke tele foongids uit zal bestaan, is ver schenen (letters A t/m G). Voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag komen aparte delen uit. Per jaar is er in ons land 800 ton papier nodig alleen al voor telefoongidsen. (Nadruk verboden.1 Waarlijk, tevergeefs verwacht men het. van de heuvelen en de menigte der bergen: waar lijk, in de Here onze God is Israëls heil! Jeremia 3 23. Wij menen toch niet. dat dit woord ons niet geldt? Wij menen toch niet, omdat wij het geleerd en zo vaak nagezegd hebben, dat bij de Here alleen heil is, dat de klaagtoon der Profeten niet op ons toepasselijk is? Wie durft een blik slaan in zich zelf en God met een ootmoedig hart vragen hem de spiegel recht voor te hou den? Die ontdekt daar met ver bazing wellicht, met beschaming voorzeker, hoezeer wij allen ge neigd zijn onze verwachting te bouwen op machten der aarde. Op invloeden buiten God. Op mensen, wier doen en helpen ijdclheid is, als de daad en de hulp niet hun oorsprong hebben in de kracht Gods. „Waarlijk", roept de Here ons heden toe, als wilde Hij het onze ziel door de drang Zijner ontfer mende liefde doen aannemen, om ons er voor te behoeden, dat wij, eigenwijze kinderen, door schade en moeite zouden moeten wijs worden: „Ik alleen ben uw Heer en Heiland. Ik alleen heb een arm met macht. Bij Mij alleen is vrede. Door Mij alleen is zalig heid. Zie dan af, doe het van he den af voor eens en voor al, van mensenhulp en aardse macht. Zie, bij Mij alleen is uw heil". De rots bezwijkt, het hoog geberg- I te schudde, Onwankelbaar, o God is Uw gêné. DE BRITSE CONSERVATIEVEN EN DE H-BOM De voorzitter van de Britse conservatieve partij, lord Hails- ham, heeft verklaard dat zijn partij de H-bom wenst af te schaffen, maar dat het dwaas heid zou zijn dat te doen anders dan bij internationale overeen komst. De landen van West- Europa zouden anders in dezelfde positie komen als Tibet en Hon garije. Dc kwestie van de H-bom kon niet los worden gedacht van een algemene ontwapening. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND In Friesland zijn woensdag middag door onbekende oor zaak twee boerderijtjes afge brand. Te Pingjum brandde het boerderijtje van de landarbei der H. de Vries geheel af. De inboedel en het hooi gingen verloren. Een hond kwam in de vlammen om. Te Oldeholtpade ontstond brand in het boerderijtje van de heer K. van der Heijde. Hier bleef de schuur door het snelle optreden van de brandweer uit Wolvega gespaard. Woonhuis en inboedel gingen verloren. In beide gevallen zijn de ge dupeerden verzekerd. (Advertentie) Griep OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 28 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur ds. P. J. Pennings; 2.30 uur vie. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag; 2.30 uur W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur ds. K. Ver beek. Hulst: 10 uur vie. S. den Blaau wen, van Axel. Philippine: 9 uur ds. E. Ed. Stern. Avondmaalviering. Sas van Gent: 10.30 uur ds. E. Ed. Stern. (Avondmaalviering.) Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur ds. J. Scholten; 3 uur ds P J. Pennings, van Axel: (Kerkhof- laan) 10 uur ds. P. A v. d. Vlugt; (Driewegen) 7 uur ds. J. Schol ten. Zaamslag: 9.30 uur ds. Ph M. Becht (Voorber. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. (Bed. H. Doop.) GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur ds. H A van Bottenburg, van Schoondtjke (Bed. H. Avondmaal en Dank zegging.) Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur ds. H. M. Ploeger, van Goor. (Be diening H. Avondmaal.) GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur ds. H. Smit. CHR, GEREF. KERK Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE Vloos wijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur Leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE (Syn.L (Gebouw „Pro R«ge.") Terneuzen: 10 uur leesdienst: 3.30 en 7.30 uur (in Jeugdgebouw, Kerkhoflaan) Ds. K. de Gier, van Den Haag. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur: Ds. A. Reuver. ROOMS-KATHOUIEKE KERK. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 28 JUNI. NED. HERV. KERK. 10.30 uur ds. L. S. Aai-denburg: Blom. Biervliet: 9.30 uur ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Cand. .1. W. Zimmerman, van Amsterdam. Cadzand: 9.30 uur ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur ds. M. de Jong. Hoofdplaat: Geen opgave. Nieuwvliet: 10 uur ds. Joh. Brezet, Oostburg: 10 uur ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Retranchement: 9.30 uur ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 9.30 uur ds. P. A. L. Brinkman. (Bed. H. Doop.) Sluis: 9.30 uur ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur ds. C. van Evert. Zuidzande: 11 uur ris. S. Tijmstra. Opstandelingenleiders zouden hun ontslag hebben ingediend In regeringskringen te Parijs ziet men de toenemende zwakte van de Algerijnse opstandelingen weerspiegeld in een bericht dat drie van de bekendste leiders van de opstandelingenbeweging in Cairo, onder wie Ferhat Abbas, hun ontslag zouden hebben in gediend. Abbas, premier van de „vrije Algerijnse regering", heeft geen commentaar willen leveren op dit bericht. De minister van Finan ciën. Noordafrikaanse zaken en voorlichtingszaken zouden even eens hun ontslag hebben aange vraagd. Abbas zou geen heil zien in voortzetting van de strijd in Algerië. De minister van Voorlichting. Mohammed Yazid, heeft het be richt van het blad tegengespro ken maar in doorgaans welinge lichte kringen die in nauw con tact met de Franse regering staan, noemt men de tegen- (Advertenlie.) 2.000.000.(KMI, Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Ruim twee miljard gulden Ook U kunt profi teren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL REACTIES OP ITALIAANSE VERZOEK Weinig bijval van NAVO- landen voor bijeenkomst ministers „grote vier" Het verzoek van Italië, ge steund door België, om een bij eenkomst van ministers van Bui tenlandse Zaken van de NAVO te beleggen voordat de ministers der „grote vier" hun overleg te Genêve op 13 juli hervatten, heeft in de andere NAVO-landen wei nig steun ontmoet. Het NAVO-hoofdkwartier te Parijs weigerde commentaar te leveren, maar van welingelichte zijde werd verklaard, dat het on waarschijnlijk is dat de ministers bijeen zullen komen, omdat som mige van hen geen tijd hebben. Er was echter geen reden waar om de NAVO-vertegenwoor- digers niet van gedachten zouden wisselen. In Washington sprak een woordvoerder van het „State Department" er zijn twijfel over uit, of de NAVO-raad bijeen zal kunnen komen, gezien de be perktheid van de beschikbare tijd. Regeringskringen te Bonn wa ren van oordeel dat de voorge stelde bijeenkomst weinig zin heeft, omdat het Westen te Ge- nève geen nieuwe voorstellen heeft te doen en omdat er zich sinds de verdaging der conferen tie geen nieuwe politieke ontwik kelingen hebben voorgedaan. Van de zijde van het Londense „Foreign Office" wilde men geen commentaar leveren, doch diplo matieke waarnemers gaven als hun mening te kennen, dat de Britse regering een bijeenkomst van de NAVO-raad niet nodig acht. STAKING OP DE ANTWERPSE SCHIPPERSBEURS GEËINDIGD De staking op de Antwerpse schippersbeurs is donderdagmid dag opgeheven. Tijdens de eerste beurszitting brachten de leiders der verschillende schippersbon- den verslag uit over hun onder handelingen met minister Segers, die zijn besluit tot het vrijlaten van de vrachtprijzen voor graan handhaafde maar er in toestem de voor de komende veertien da gen een nieuw maximum vast te stellen van 80 procent van de oude vrachtprijzen. Na zes maan den zal onderzocht worden of het besluit al dan niet gewijzigd kan worden in voor de schippers gun stige zin. De sprekers wezen er ook op dat de schippersbonden in het binnenland reeds hun in stemming met het nieuwe voor stel hadden betuigd en dat er van een nationale solidariteits- staking dus geen sprake was. De schippers weigerden weliswaar over het voorstel te stemmen, maar de geestdrift was gebro ken. De Noorse hotelbrand Tot vrijdagmiddag waren er in totaal zestien lijken van de brand in het Stalheimhotel geborgen. spraak ..onvermijdelijk maar zon der betekenis". Leiders in de bergen wanhopig In genoemde Franse kringen is men van mening dat de mili taire leiders in de Algerijnse ber gen de definitieve nederlaag zó nabij zijn dat zij wanhopig naar hulp van buitenaf uitzien en er bij de leiders in Cairo erop aan dringen openlijk naar het com- munisitsche kamp over te gaan in ruil voor wapens, vliegtuigen en mogelijk militaire „vrijwilli gers". Er is opnieuw sprake van rommunistisch-Chinese piloten voor de Algerijnse opstandelin gen. Ferhat Abbas en de anderen die hun ontslag zouden hebben ingediend zijn westers georiën teerd in die zin dat zij niet Ara bisch spreken en op Franse scho len en universiteiten hun oplei. ding hebben gekregen. Sommige zijn met Frangaises getrouwd. De werkelijke sterke man in Cairo zou de minister van Oor log, Belkacem zijn. die naar ver luidt tracht een middenweg tus sen de westers georiënteerden en de communisten te bewande len. Men gelooft dat hij zo spoe dig mogelijk door onderhande lingen een einde aan de vijande lijkheden wil maken. MAATREGELEN TEGEN HONGER STAKING IN PARIJSE GEVANGENISSEN De autoriteiten van twee Pa- rijse gevangenissen hebben de watertoevoer naar de cellen van vijfhonderd Algerijnen afgesloten1 om een einde te maken aan een hongerstaking die reeds negen dagen duurt. De stakers, die vastzitten in verband met de ac tiviteit van Algerijnse opstande lingenorganisaties in Frankrijk en de voorrechten van politieke gevangenen eisen, kunnen melk; krijgen. Degenen die melk wei geren en gevaarlijk zwak dreigen te worden, zullen naar een ge vangenisziekenhuis worden over gebracht. De veiligheidsmaatre gelen in de gevangenissen zijn verscherpt. De mededeling,oyer de honger staking is de eerste "van officiële zijde. NEHROE OVER TIBET Premier Nehroe van India heeft in een gesprek met een re dacteur van het weekblad „Blitzf gezegd dat Tibet autonomie bin nen de Chinese staat moet heb ben. Afgezien van historische, godsdienstige en andere factoren maakte de bodemgesteldheid van Tibet het onmogelijk het volk te overheersen of te koloniseren. De grootste moeilijkheid ziet Nehroe in het feit, dat er geen „mentale en emotionele brug" tussen'de beide landen bestaat. (Advertentie) De vulpen, die 'n compliment is voor Uw smaak or •pcrncuzen Een afvaardiging van vier man van de Verenigde Naties heeft aanbevolen dat Australië „lang zaam opschiet" bij het uitbreiden van zijn bestuursinvloed over be paalde delen van het beheerge- bied Nieuw-Guinea die tot nu toe weinig of geen contact met de buitenwereld hebben gehad. In het donderdag gepubliceerde rapport aan de beheerschaps- raad wordt gezegd dat de ont wikkeling en het gezonde bestuur over gebieden die reeds onder gezag zijn geplaatst, op geen en kele manier schade mogen lijden FUCHS OOSTDUITSER De Oostduitse regering heeft de vrijgelaten Engelse atoom spion dr. Klaus Fuchs naar zijn eigen verklaring het Oostduitse staatsburgerschap verleend. Fuchs verblijft momenteel te Wandlitz waar zijn vader woont. 126. De vreugdekreten zijn niet meer van de lucht, nu het duidelijk wordt, dat het leed geleden is. De begroeting van de mannen is allerhar telijkst. „We hadden, geloof ik, niet veel later moe ten komen," zegt Bo- lan, wijzende op Erics verwondingen. „Onze komst was voor de Ieren een volkomen verrassing. De strijd is dan ook zo goed groepen van de pira ten van Fergus zitten de laatste resten van Griffans leger achterna. En intussen vernamen we van de gevangenen, wat er hier aan de hand was. Eén van die Ieren wees ons toen de weg naar hier". „En nu is het gebeurd", gromt Svein, „dank zij Bolan het won- j dertje, hebe. Aan één kant jammer want ik had me wel wat van dat laatste gevecht voorgesteld". Hü kijkt afwezig voor zich uit. „Maar zo is het ook best". Dat zijn de anderen roerend met hem eens en geholpen door enkele stoere krijgers worden Fergus en zijn oude vader, die de emotie nog niet te boven is, op de been gehol pen. Dan stormt een ruiter het bosje binnen en laat zich van zijn paard glijden, terwijl hü schreeuwt„De krijgers van de Ierse koning zijn allen gevangen genomen en al op weg naar hier. Maar Criffan zelf is spoorloos verdwenen 1" door het. openen van nieuwe ge bieden. De afvaardiging die eerder dit jaar vier weken op Nieuw-Gui-j nea heeft doorgebracht, heeft in het bijzonder aandacht besteed1 aan de uitbreiding en de bevesti- ging van het gezag van het be stuur. Het Australische bestuur mag geen hoop bij de bevolking wek-' ken door zich te vroeg met nieu we gebieden bezig te houden. De vorderingen die de locale regeringsraad sedert 1956 heeft gemaakt, worden in het rapport „opzienbarend" genoemd. Nieuwe ziekte: Koeroe Op het gebied van de volksge zondheid is het belangrijkste pro- bleem dat van voorziening van de benodigde middelen en de op leiding van inheems personeel, aldus het rapport. Het maakt verder melding van een ziekte die nieuw is voor dc medische wetenschap in het Westen, namelijk koeroe. Koe roe komt in een bepaald ge deelte de afvaardiging zegt niet welk voor. Van de 16.000 mensen in het gebied lijdt naar schatting één procent aan deze ziekte, waaraan de patiënt binnen twaalf maanden na het uitbreken ervan overlijdt. In enkele gemeenschappen is in de afgelopen vijf jaar vijftig procent van de sterfgevallen veroorzaakt door koeroe. Ge neesmiddelen zijn er nog niet voor gevonden, evenmin mid delen om de ziekte te voor komen, aldus het rapport. OVERNAMEPRIJS BACONVARKENS VERHOOGD Gezien het gestegen prijspeil' op de varkensmarkt heeft het be-1 stuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de over nameprijs voor bacon varkens in gaande maandag 29 juni met vijf cent per kilo te verhogen. Dien tengevolge zal dan voor bacon- varkens van 63 tot en met 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 tot en1 4 een prijs gelden resp. van 2,27 f2.23, ƒ2.19 en 2,15 per ke koud geslacht gewicht.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3