UIT DE PROVINCIE GERRIT DE JONGE TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Verklaring van tweede voorzitter N.V.V. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaander en ZONDAGDIENST ARTSEN Kerkdiensten HEIMWEE NAAR JOANA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW! Zaterdag 27 juni 1959 Orsnjtitrsat 2 Tel, 565 AXEL PROVINCIALE SUBSIDIE A OOR DE TERNEUZENSE MUZIEKSCHOOL Dinsdag a.s. komen de provin ciale staten van Zeeland voor hun zomerzitting bijeen. Onder de te behandelen voorstellen bevindt zich een voorstel van het college van Gedep. Staten om de Temeu- zense muziekschool ook over 1959 een subsidie van 1.000 te verlenen. Hieraan wordt even wel de voorwaarde verbonden dat de muziekschool te Terneuzen zich bereid zal verklaren tot sa menwerking met de Zeeuwse mu ziekschool. I Gedep. Staten schrijven dat van de aan de Terneuzense mu- 1 ziekschool vei bonden leerkrach- \ten geen enkele in het bezit is van een door de minister van On derwijs erkend diploma. Wel zijn enige leerkrachten in het bezit van een Belgisch diploma. Uit deze en andere factoren blijkt dat de muziekschool in Terneuzen goedkoper van exploitatie is dan de Zeeuwse. Volgens G. S. zou optrekking van de school in Terneuzen tot het peil van de Zeeuwse muziek school de gemente Terneuzen op ruim li.üOO komen te staan. Tot dusver is men, aldus G. S., in Terneuzen niet tot samenwer king bereid gebleken. Namens de Zeeuwse muziek school werd in 1958 aan Terneu zen voorgesteld dat leerkrachten van de Zeeuwse school de lessen in Terneuzen zouden geven, waar voor men daar geen docenten had. De gemeente Terneuzen zou in dat geval alleen voor deze les sen toetreden tot de gemeen schappelijke regeling. Dit voor stel werd door Terneuzen van de ,hand gewezen. Men streeft thans naar een be noeming van de directeur der (Zeeuwse muziekschool tot advi seur van de Terneuzense school. lUit deze benoeming zou de be reidheid van Terneuzen tot sa- imenwerking kunnen blijken, i Onderhandelingen tussen de .besturen der beide muziekscho llen hebben in 1959 nog niet (plaatsgevonden. TERNEUZEN Lycetumleerlingen liielden oriëntaticrit De leerlingen van de laagste klassen van het lyceum alhier re den een oriëntatierit per fiets over een afstand van 25 km, waaraan circa 80 ploegen deelna- Tal van opdrachten dienden te worden uitgevoerd, zoals het schatten van een af te leggen weg, het tellen van torens in deze omgeving etc. Bovendien moesten de deelnemers contróle- posten passeren. Prijswinnaars waren. 1. A. J. (KlaassenP. de Boer; 2. C. van WaartJ. de Kraker; 3. A. v. d. WalW. Simons; 4. J. Stolk—A. .Willebroodse; 5. J. Versluijs—P. Stevens; 6. W. VerstelleJ. IFaas: 7. P. van Cadsand—C. Wal haven; 8. H. Vis—T. Stenvert; 9. E. Meijer—P. v. d. Brink; 10. P. LokerseJ. Hamelink. Dank voor Rode Kruis-actie. De medewerksters en mede werkers van de jaarlijkse Rode Kruisactie waren gisteravond door het afdelingsbestuur in de raadszaal uitgenodigd. Door burgemeester Mr. Telle- gen werd een welgemeend woord van dank gesproken voor het werk dat gedurende de twee actieweken werd gedaan. Daarna werden nog enkele algemene punten besproken, waarbij de burgemeester er op aandrong veel propaganda té maken voor 't vele goede werk dat het Rode Kruis doet. Ook vroeg hij zoveel mogelijk do- nars aan te brengen. Deze zijn zeer belangrijk. Op 12 juli a.s„ deelde mr. Tei legen verder mede, zal het Rode Kruisschip naar Terneuzen ko men om enkele zieken op te nemen voor een vakantiereis. Het zal dan waarschijnlijk voor degenen die aan de actie hebben meegewerkt, mogelijk zijn dit vakantieschip te bezich tigen. BIERVLIET. De raad gaat vergaderen. De raad van de gemeente Bier vliet komt dinsdagavond a.s. in vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester A. P. Kostense. Op de agenda komt voor het verzoek van de heer M. Maas om ontslag als hoofd van de open bare lagere school, ingaande 1 januari 1960. in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De vereniging Pro-Juventute vraagt een subsidie uit de ge meentekas. B. en W. adviseren de raad een bedrag ad ƒ10 te willen voteren. Verder is er een aanvrage van de z.g. Ontwikkelingscommissie West Zeeuws-Vlaarideren en een van de z.g. Tentoonstellingscom missie om voor elk der beide com missies een bedrag van 0,05 be schikbaar te stellen. Naar aanleiding van het ver zoek van de heer K. Bos stellen B. en W. VQOr optie te verlenen op een perceel bouwgrond, ge legen langs de uitvalsweg, bezui den de Weststraat, dit gedurende 1 jaar. Tevens stellen B en W. voor een voetpad aap.te leggen vanaf de Oude Stadsw eide i bij de wo ning van de heer B. Duijsserinck) naar het tramstation aan de uit valsweg, zuidelijk van de West straat. CADZAND Motorvlet overgedragen. Vrijdagmiddag werd door de heer i. van Bel, lid van het liootd- oestuur van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen en voorzitter van het district Zee land van deze Bond, de door de Bond beschikbaar gestelde mo torvlet met buitenboordmotor, in net kader van de samenwerking met de B. B., overgedragen. De heer Van Bei deeide in zijn toespraak mee, dat reeds op 13 apru van uit jaar de gemeente Gadzand zien tot ue bona had ge wend om beschikbaarstelling van een vlet ter verhoogde bevei liging van het stranu. Helaas xun toen aan dit verzoek geen ge volg worden gegeven, aftnans op dat moment niet. De mogeiijk- neid zich eerst kort geleden dank zij de samenwerking met de B.B. voorts zei spreker dat het hem oekend is, dat ue gemeente Cad- zand reeds vele beveiligings maatregelen had getroffen, /.o- als de inrichting van de badin richting bewaking en de ver strekking van voorlichtingsmate riaal. Een nieuwe taak wacht de gemeente nog, n.l. de oprichting van een aantai reddingsbrigades. Hierna droeg de heer Van Bel d vlet over aan liet kringhoofd van de B.B. in West Zeeuws- Vlaanderen, de heer W. Catsman. De heer Catsman deelde na mens de prov. commandant van de B.B., mr Kakebeke, mee, dat de B.B.'de vlet met groot genoe gen accepteerde en dat hierdoor de B.B. weer een nieuwe taak had gekregen en droeg daarna de mo torvlet namen ds kringraad der B.B. in W. Z.-Vlaanderen over aan de heer J. J. Leenhouts, bur gemeester van Cadzand. Burgemeester Leenhouts zei dat de afgelopen tijd voor Cad zand een moeilijke is geweest. De bevolking en het gemeentebe stuur werd op tragische wijze ge confronteerd met de grilligheid van de zee. Het gemeentebestuur heeft steeds getracht de nodige maat regelen te nemen en heeft thans het uiterste gedaan om de bevei ligingsmaatregelen te perfectio neren. De burgemeester nam hierop de motorvlet voor de ge meente in bruikleen over van de B.B. Nadat de burgemeester zich nog tot de heer D. van Reek had gericht, die kort geleden door het gemeentebestuur werd aange steld als badmeester, maakte de vlet enkele tochtjes met genodig den over de Noordzee. Allen had den veel bewondering voor deze door een 5Yz pk voortgestuwde plastieken motorvlet. GROEDE Agenda raadsvergadering. De.raad van de gemeente Groe- de komt maandagavond a.s. in vergadering bijeen. De Waterleiding Mij Zeeuwsch- Vlaanderen is genegen het door haar voor Groede opgestelde 100 procent plan ten uitvoer te bren gen. De voor de gemeente uit dit plan voortvloeiende financiële konsekwentie zal maximaal ƒ4000 bedragen, te betalen ge durende 30 jaar. Hoewel B. en W. menen, dat de financiële ge volgen niet onderschat mogen worden, kan zij niet anders doen dan de raad te adviseren akkoord te gaan met de uitvoering van het 100 procent plan. De Ontwikkelingscommissie West-Z.-Vlaanderen vragt 5 cent per inwoner voor het publiceren van het E. T. L-rapport over de ontwikkeling van West Z.-Vlaan deren en de Tentoonstellings commissie vraagt eveneens 5 cent per inwoner voor de tentoonstel ling: „Dit maakt Z.-Vlaanderen". B. en W. adviseren beide aanvra gen te honoreren. SAS VAN GENT. Concert Verenigde Vrienden. Woensdagavond gaf de plaat selijke harmonie „De Verenigde Vrienden" een verzorgd con cert op de kiosk. Ondanks zij de goede weersomstandigheden was de belangstelling matig. Ergelijk was het gedrag van de jeugd. Vermoedelijk door het ontbreken van politietoezicht voelde deze zich vrij, waardoor zij al stoeiende muzikanten en luisteraars stoorde. Aanrijding. Even voorbij de Zandstraat werd een Belgische personen auto ingehaald door een Neder landse auto. Deze laatste week te weinig uit, waardoor de Bel gische auto geramd werd en aan de linkerzijde vrij ernstige lak- schade opliep. De veroorzaker van het on geval reed door. Hij kon eerst in de 'Zandstraat tot stoppen worden gedwongen. Terwijl de Belgische chauffeur trachte de politie telefonisch te waarschu wen, wist de Nederlander met zijn wagen over het trottoir te ontsnappen. Door de opname van het num mer kon de bestuurder te Vlis- singen van zijn bed gelicht wor den. Het bleek, dat hij in staat van dronkenschap verkeerde. T. B. C.-vlucht 1959. De duivenmaatschappij „De Vrede" alhier houdt op 19 juli a.s. weer haar jaarlijkse t.b.c.- vlucht, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de plaatselijke t.b.c.-bestrijding. Een dezer dagen zal een kol- lekte worden gehouden, waarbij alles welkom is, zowel geldprij zen als prijzen in natura. Het bestuur van „De Vrede" verwacht weer een ruime mede werking van de Sassenaars, waardoor dit jaar een record opbrengst wordt verwacht. Het vorig jaar kon 1000,- worden overgedragen aan het Wit-Gele- Kruis. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis. Evenals vorig jaar was de be langstelling voor deze jaarver gadering niet overweldigend. Ook nu weer werd de vergade ring in het wijkgebouw aan Let Schulpenpad gehouden. Zij stond onder leiding van voor zitter Van Hecke. De voorzitter zwaaide alle lof toe aan de plaatselijke wijkzus ter, mej. Van Waes, die zeer veel werk had verzet. Ook de plaatsvervangende zusters, mej. Nockstael en mevr. Claeyssens- de Bruyn werden in deze hulde betrokken. Gedurende het afgelopen ver enigingsjaar was het ledental op hetzelfde peil gebleven, n.l. op circa 960 leden. Een bijzonder woord van dank bracht de voorzitter aan de dui venmaatschappij „De Vrede". Telkenjare organiseert deze vereniging een „t.b.c.-vlucht", waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het „Wit- Gele-Kruis"-werk. Zo kon dit jaar een rond bedrag van 1000 gulden door de duivenmaat schappij worden afgedragen. Vervolgens gaf secretaresse De Vis een verzorgd jaarver slag. Hieruit bleek o.a. dat het ledental per 1 jan. 964 bedroeg, tegenover 948 per 31 december 1958. De wijkzuster legden in het afgelopen verenigingsjaar niet minder dan 3968 bezoeken af, terwijl 420 maal hulp in het wijkgebouw werd verleend. 732 maal werden artikelen in bruik leen aan de leden verstrekt, ter wijl 135 bezoeken werden afge legd in het kader der bejaar denzorg. Ook de zuigelingen- en kleu terzorg verdienden de volle aan dacht, 6 kinderen werden uitge zonden en aan de t.b.c.-bestrij ding werd de grootst mogelijke zorg besteed. Na dit jaarverslag was de beurt aan penningmeester Fer- mont, die de financiële positie uit de doeken deed. Hoewel de contributie in vergelijking met andere plaatsen zeer laag is, is men ook dit jaar weer rondge komen met de beschikbare mid delen. Dit is voor een groot deel te danken aan de subsidiëring van matie herkozen. Gedurende de rondvraag ging dokter Puylaert nog iets dieper in op het aanstellen van een tweede wijkzuster. Hij was er van overtuigd, dat reeds thans de tijd hiervoor is aangebroken. Immers het Wit-Gele Kruis neemt steeds in omvang toe en steeds zwaardere lasten druk ken op het werk van de wijk zuster. Vooral ook in het prae- ventieve werk ligt een zware taak voor de zuster. Hij drong er op aan, dat deze kwestie zo spoedig mogelijk bestudeerd zal worden door het bestuur, rijks- en gemeentewege, terwijl de bijdrage van de duivenmaat schappij een belangrijke rol heeft gespeeld om tot een slui tende exploitatie te komen. Toch mag de toekomst niet al te zorgeloos worden tegemoet gezien. Het plaatselijke werk is zodanig uitgebreid, dat het voor één wijkzuster bijna ondoenlijk is, aan al het werk voldoende aandacht te besteden. Aangezien geen kandidaten waren gesteld voor de bestuurs verkiezing, werden de heren A. E. S. Hamerlinck en M. E. Da- nel en mej. G. de Vis bij accla- SCHOONDIJKE. Gemeenteraad gaat vergaderen De raad van de gemeente Schoondijke komt maandagavond a.s. in vergadering bijeen. Op de 13 punten tellende agen da komen o.a. voor het voorstel van B. en W. om tot onderhand se aanbesteding van de bouw van het gymnastieklokaal over te gaan. Voorts vragen B. en W. opdracht te willen verstrekken aan de Ned. Heide Mij tot het ontwerpen van een plan met kos- tenbegroting voor de aanleg van een speelweide, welke voorlopig te gebruiken is als sportveld. De dienst Geestelijke Volksge zondheid in Zeeland vraagt in gaande 1 januari i960 een subsi die van 25 per jaar, zulks tot wederopzeggens. Ook tijdens deze vergadering komen de verzoeken om een bij drage van 5 cent per inwoner aan de orde van de zijde van de Tentoonstellingscommissie Z. Vlaanderen en van de Ontwikke lingscommissie West Z.-Vlaan deren, aan de orde. Vrijdagmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Terneuzen onder lei ding van haar voorzitter, de heer lr C. A. L. Horstmann. De voorzitter begroette in het bijzonder de heren Hamelink en Van Bendegem, die wegens ziek te langdurig verhinderd zijn ge weest de bijeenkomsten van de Kamer bij te wonen. Hij bedank te voor het geschenk, dat hij ter gelegenheid van ziin zilveren bruiloft had ontvangen, n.L een fototoestel en een tas, welke bei de reeds goede diensten hadden bewezen. Naar aanleiding van een inge komen stuk ontstond er een ge sprek over het E.T.I. De heer J. F. de Klerk te Terneuzen vroeg naar de gang van zaken in het E.T.I. De heer H. A. M. A. de Meijer, die voor de Kamer zitting heeft in het E.T.I., zeide dat het be stuur en de directeur zeker be langstelling hebben voor Zeeuws- Vlaanderen. De directeur heeft o.m. bemiddeld in het conflict tus sen de Zeeuws-Vlaamse vlassers. Wel had de heer De Meijer de in druk, dat men in Zeeuws-Vlaan- deren moeilijk de weg naar het De tweede voorzitter van het N. V. V., drs. D. Roemers, kon zich op zo korte termijn nog geen oordeel vormen over de in de nota opgenomen economisch analyse van de regering. „Wel is het mij opgevallen, dat de regering gekozen heeft tegen het standpunt van de drie vakcentralen in de S. E. R., aldus de heer Roemers. de subsidieverlaging van wo ningwet- en premiewoningen. Er is bovendien geen verband gelegd tussen subsidieverlaging en ver laging der bouwkosten. De heer Roemers acht een ver mindering van de prijssubsidie op consumptiemelk uit een oog punt van volksgezondheid onge wenst. De uitgangspunten van de re gering voor de gedifferentieerde loonpolitiek hebben niet de over tuiging geschonken, dat de rege ring een hanteerbaar systeem aan de hand heeft gedaan. Door de door de regering ge hanteerde methode is het voor vele bedrijfstakken uitgesloten een begin te maken, met de ge differentieerde loonpolitiek en dus met welvaartsverbetering van de werknemers vóór de aan vaarding der huurverhoging. Daaruit blijkt, dat de regering prioriteit toekent aan huurver hoging boven welvaartsverbete ring voor de werknemer. De re gering maakt slechts één uitzon dering voor verwerking van de huurbijslag, die voor iedereen van 1 januari 1960 af plaats mag vinden. Dit heeft in ieder geval geen enkele betekenis voor de werknemers in de grote stad. De verbeteringen van de so ciale uitkeringen zijn toe te jui chen. Verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen en de ver laging van de ongehuwdenbe- lasting acht ik juist, aldus drs. Roemers. Tegen de aangekondigde huur verhoging bestaan de volgende bezwaren: 1. De regering heeft geen duide lijk programma tot verlaging der bouwkosten, terwijl een dergelijk programma voorwaarde is voor aanvaarding van een huurver hoging. 2. Terwijl de S. E. R. unaniem adviseerde tot een huurverho ging op 1 april a.s., kondigt' de regering haar reeds per 1 januari a.s. aan. 3. Niet alleen komt de opbrengst van de nieuwe huurverhoging geheel ten goede aan de huis eigenaren, bovendien wordt de blokkering op de huurverhoging 1957 afgeschaft. Daar tegenover staat slechts een geringe ver hoging van de grondbelasting. Uit deze maatregelen blijkt, dat de regering haar bezorgdheid over het gevaar van te grote be stedingen vergeet, als het om in komstenverbetering van de huis eigenaren gaat. 4. Er is geen evenwicht tussen Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter Th. Bos. Tel. 2303. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel. Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts D. de Putter (Axel. tel. 488). GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 10 uur Ds. K. de Gier, van 's-Gravenhage; 2.30 u. leesdienst. NEDERL. PROT. BOND. Terneuzen: (lokaal Schoolweg 21) 10.30 uur Ds. A. Mulder, van Dordrecht. De roman van een internationaal variété-nummer door 24) (Nadruk verboden.) Ik ken toch geen autofabrie- ken en automerken, ik vind het al erg genoeg dat ze zulke stinkkarossen nog namen ge ven ookEn vertrouwen doe ik ze nooit. Wat is er met die belachelijke en gevaarlijke vehikels al niet allemaal ge beurd als ze met een span van acht Hongaarse karrepaar- den gegaan was, zou ik me niet ongerust maken, dan kwam ze heus wel terecht, maar met zo'n machine ik hoop, dat er niks gebeurd is! Ik heb geen rustig 'ogenblik meerl" HET PORTRET. Prompt, alsof hier het wacht woord uit een toneelstuk viel, zwaait de draaideur in het rond, betreden twee vrouwen het eivolle, van nachtelijk ru moer vervulde artistencafé en verstommen ogenblikkelijk alle lawaai en alle gesprekken-: het reizende volk begroet een Ko ningin Joan schiet in een lach, het mankeert er nog maar aan, dat de aanwezigen opstaan en „El- jen!"-of „Hoera!" of „Vive la Reine!" roepen, maar ook zon der dat is de huldiging demon stratief genoeg! De beide da- WILLIAM QUINDT mes dragen donkere rijcos- tuums onder wijde, geel-pluche mantels, nauwaansluitende vil ten hoeden, kleurige shawls en donkere handschoenen met brede opslagen. Ze lijken op el kaar als twee zusters, zijn bei den even groot en slank, heb ben dezelfde doorgetrainde en toch gracieuze gebaren, donke re haren, donkere ogen en verstandige, open gezichten. Langzaam komen ze naderbij, hier en daar knikken ze eens iemand toe, ze lachen eens vriendelijk tegen collega's of vrienden en gedragen zich vol komen ongedwongen, natuur lijk en zonder de minste zweem van trots Madame Constance, denkt Joan, de nieuw binnengekome- nen stralend toelachendde grote dochter van een grote va der. Ze moet hard tegen de vijftig lopen, maar ze ziet er uit als een verzorgde dertigjarige. Haar moeder was koorddanse res en panneau-rijdster en stierf kort na Constance's geboorte. Zij zelf is op en top de dochter van haar vader: ze groeide op in een stoeterij, midaen tussen de paarden en reed als zesjari ge al in de manege. Kort vóór de oorlog van '14 huwde ze, werd vorstin Zusen-Zo, met K. A. B. en C. N. V. onthouden zich nog van commentaar Van de zijde van de K. A. B. en van het C. N. V. wenst men nog geen commentaar op de rege ringsnota te geven. Beide vak verbonden willen zich eerst op de inhoud ervan in hun besturen bezinnen. Maandag zullen zij elk vergaderen. verliet het circus. Joan heeft ook haar man gekend, één van die innemende, rustige, adellijke telgen, die stil hun landerijen besturen, omdat ze zich in het gezelschapsleven niet thuis ge voelen, ongeschikt zijn voor za ken-doen en een felle afkeer hebben van het fashionable nietsdoen van de grote kringen. Hij hield zich onledig met paar- denfokken, sleepte als con cours- en hindernisruiter tallo ze prijzen in de wacht en viel in de eerste oorlogsdagen als slachtoffer van een vijandelijke kogel, die hem uit het Uhlanen- zadel wipte. Als aasgieren vie len zijn adellijke verwanten op zijn weduwe, de circus-jufrouw, aan, bestreden clausule na clausule van bet testament, kib belden met haar om zilveren lepels, paarden en honden, ter wijl ze natuurlijk vooral haar titel aanvochten. Madame Con stance maakte korte metten met het hele zoodje, slingerde hun de gehele nalatenschap in de hongeriggapende muilen, verliet het kasteel, armer dan ze gekomen was, legde naam en titel af en reed weer in de ma nége, met het enige verschil dat ze zich niet langer mademoisel le, doch madame noemde Ze had haar vader nog, de on gekroonde koning van alle paardenmensen, ze had haar dochter Petra, die over enige jaren de grootste aller school- rijdsters worden zou, ze had paardenmeer heeft een mens niet nodig om gelukkig te zijn! In diepe aandacht bestudeert E.T.I. kan vinden. Dit lichaam geeft n.l. geen ongevraagd advies. Desondanks is er voor 't E.T.I. voldoende werk, o.a. voor de ka naalzone en het Weslerschelde- bekken. Wel was de heer De Meijer van mening, dat in het be stuur van het E.T.I.te veel heren van Walcheren zitten, die elkaar te goed kennen. Men kan hierdoor vaak niet aan de indruk ontkomen, dat alles a! in kannen en kruiken is vóórdat men er over gaat vergaderen. Men kan echter het E.T.I. be slist niet verwijten, dat er geen belangstelling voor Zeeuws- Viaanderen wordt opgebracht. Men moet zelf bij het E.T.I. aan kloppen. De heer H. A. M. A. de Meijer heeft ontslag genomen als lid van het dagelijks bestuur van het E.T.I. Hij zal worden vervangen door de heer Blommaert uit Sint Jansteen. Inzake het in de vorige verga dering gedane verzoek om stap pen bij G. S. te ondernemen voor het verkrijgen van nachtboten voor het vervoer van haring in het grote vangseizoen, werd van G. S. bericht ontvangen, dat de minister van Verkeer geen aan leiding aanwezig achtte om voor dit vervoer af te wijken van het vastgestelde extra-tarief voor deze nachtelijke uren. Uitvoerige discussie over de markt te Sluis Vervolgens kwam aan de orde een verzoek om advies van het college van G. S. inzake de 14- daagse weekmarkt te Sluis. Deze markt is reeds enkele maanden op proef gehouden en schijnt voor de marktkooplieden voldoende emplooi te bieden. Ondertussen had het gemeente bestuur van Oostburg reeds een protest tegen deze markt te Sluis ingediend bij Gedep. Staten. De heer Ph. de Vuijst opende de discussies. Spr. stelde, dat in Oostburg op de weekmarkt juist op verzoek van de bond van marktkooplieden een kramenstop door B. en W. was ingesteld op 50 kramen. Nu er echter regel matig enkele kooplieden naar Sluis gaan, zagen de 50 anderen zich verplicht, ook de markt te Sluis te bezoeken, waardoor men afbreuk zou kunnen krijgen aan de markt te Oostburg. In een klein gebied als West Zeeuws- Vlaanderen is geen emplooi voor twee markten, slechts een ver snippering van de besfaarïdë éhe markt. Voorts signaleerde de heer De Vuijst een verschil in de boezem der vereniging van marktkooplie den doordat men tegenstrijdige besluiten neemt, n.l. enerzijds een kramenstop te Oostburg en anderzijds een poging om tot een markt te Sluis, 8 km van Oost burg, te komen. Hij vroeg de voorzitter stappen te ondernemen om die bond en de gemeenten met een bestaande weekmarkt óm de tafel te bren- ellenlange namen en titels en Joan de twee adelijke vrouwelij ke verschijningen. Merkwaardig denkt hij bij zichzelf, jullie zien er aristocratischer uit dan de meeste aristocraten! Je ziet er werkelijk uit of je in Faubourg Saint Germain of in Mayfair geboren bent en alleen de meest uitgelezen vrouwen van het Bois de Boulogne of van het Hyde Park zouden het te gen jullie op kunnen nemen. En toch, Alle leden van de werke lijk grote adel hebben allemaal iets van jullie weg. Er is een bijzonder soort leven, dat jul lie hetzelfde stempel opdrukt: het leven met edele paarden. Er rtioet wel een vreemd en diep geheim zijn, dat de mens met dat dier verbindtelkeen, die er mee omgaat, herken je ogenblikkelijk, alsof hij een in signe in het knoopsgat draagt! Lord Henry staat op en gaat zijn dochter met ouderwetse courtoisie tegemoet. Joan volgt hem en buigt zich diep over Constance's smalle hand. „In Wenen, Joan?" vraagt de mooie vrouw, hem kameraad schappelijk toelachend. „Ik heb van je pech gelezen. Madame Liljol danst niet meer, je gaat nu zeker weer rijden, hè, Joan? Ik weet paarden voor je!" „Dank je, Constance!" ant woordt hij, lichtelijk verlegen onder haar vorsende blik. „Ik kan helaas geen paard gebrui ken. Ik zoek een nieuwe part ner". .Jammer, Joan!" zegt ze, haar hand terugtrekkend.. „Jammer voor jou en de puar- u-a. ik. had. ze graag in goede handen gezien." I Wordt vervolgd.) gen, alvorens advies uit te bren gen. Hiermee was de voorzitter het niet eens, daar het niet de ge meente of de marktkooplieden zijn die om bemiddeling vragen, doch Gedeputeerde Staten, die het bedrijfsleven willen horen. De heer Van Dorselaar merkte op, dat G. S. op deze wijze ver antwoordelijkheid afwentelen op een ander. De voorzitter is van mening, dat men wel degelijk advies moet uitbrengen. De rout van de gemeente Oostburg is geweest, aldus de voorzitter, dat men is ingegaan op de kramenstop, waarom de kooplieden hadden verzoent. Had men dit niet gedaan, dan zouden de andere kooplieden stellig niet eiders hun boterham gaan zoe ken. Dat men van de proefmarkt eenciefinitieve markt wil maken, bewijst dat de kooplieden te Sluis wat kunnen verdienen; andéis zouden zij er niet aan beginnen. De heer D. Luteijn. uit Oost- burg meende, dat Ooslburg .on danks alle pogingen toch voor al len dé markt zal blijven. De heer P. 'loussaint uit Schoondijke merkte fijntjes op, dat het toch wel de consument zal zijn, die zal bepalen, waar hij zijn inkopen doel. Ook de heer Horstmann meen de, dat de praktijk zal uitmaken, of de markt er blijft of niet, doch dat het niet aan de Kamer is, om initiatieven uit het bedrijfsleven te weren. Nadat de heer Van Dorselaar nog gevraagd had om een beslo ten stemming, waarop niet werd ingegaan, bleken 3 van de 13 leden der Kamer tegen de markt te Sluis te zijn, n.l. de heren Pil de Vuijst, P. A. v. d. Plas en D. Luteijn. Adhesie werd betuigd aan de technische school „St VirgiJius" te Breda voor de oprichting van een applicatiecursus voor kern techniek. Voor de jaarlijkse Veetentoon stelling te Oostburg werd een bi drage van 50 verleend, terwijl aan de vlascommissie voor de viasoprnaakwedstrijden te Koe wacht een bijdrage groot 50 'ge geven werd. Aan de Z-L.M, werd een bedrag van 100 beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling te Aardenburg. In de ontwikkelingscommissie voor Zeeuvvs-Viaandgrpm,werden op voorstel van het. bestuur-be noemd de héren Biomtnaeit. A. ■T. Cambier uit Breskehs, ïr C. 'A. L. Horstmann, P. A. v. d. Plas én H. A. M. A. de Meijer. In de werkcommissie zullen de heren Blommaert en Horstmann zitting hebben. Daar het hele plan, om tot eep streekontwikkelingsplan te ko men, nog in de kinderschoenen staat, is er in dit stadium weinig van te zeggen. De bereidheid tot samenwerking zal thans tot uit drukking dienen te komen, aldus de heer Horstmann,' die naméns het bedrijfsleven verzekerde, dat men gaarne tot deze samenwer king bereid is. Tenslotte zeide de voorzitter met enige verbazing kennis te hebben genomen van een uit spraak van de burgemeester der gemeente Breskens. Deze had ge zegd, dat inzake de aanwijzing van Breskens als kerngemeente de Kamer van Koopiiandel bij monde van haar vooizitter baar visie op het probleem reeds ken baar had gemaakt en dat het daarom overbodig was, aan de Kamer om haar visie te vragen. De neer Horstmann ueeide na drukkelijk mede, dat hij ais voor zitter nooit een uitspraak inzake de aanwijzing van Breskens als kerngemeente had gedaan, doch dat hij wel in de Statenvergade ring zijn mening over 't probleem had gegeven. Hij betreurde het, dat burgemeester Eekhout van Breskens deze uitspraak nog nergens had herroepen, temeer daar aan Breskens was belooid, dat, indien er zich een industrie wilde vestigen of een der be staande bedrijven zou willen uit breiden, de Kamer wilde bewerk stellen dat men hiervoor dezelfde faciliteiten zou krijgen als voor Ue kerngemeenten gelden. De heer Cambier mérkte aan het einde van deze discussie op, dat Breskens' burgemeester wei meer iets zegt, „waar de lom merd geen geld op geeft". De heer Cambier bracht de moeilijk heden waarmede liet bedrijfsle ven te Breskens te kampen'heeft, door de aanleg van de nieuwe zeedijk met de boulevard, ter sprake, terwijl liij ook het rijtij denbesluit becritiseerde. Op de lange afstand mogen er geen twee chauffeurs met de vracht wagen mee, daar de. tweede man met een andere gelegenheid ver voerd moet woruen. Dit brengt vele moeilijkheden mee voor on dernemers, die ook eigen-vervoer der zijn. Het régent momenteel processèn-verbaal, aldus de heer cambier. De Kamer van Koophandel zal naar aanleiding van deze klach ten contact opnemen met de E.V.O. De heer Van der Plas uit Oost burg wees op de hoge tarieven van de P.Z.E.M. voor de midden- standsbedrijven. Hij vroeg de Ka mer eens te willen onderzoeken of de middenstand in Zeeland meer betaalt voor electra dan el ders in het land, en zo dit waar mocht zijn, bij de P.Z.E.M. stap pen te ondernemen .om tot ver mindering van de tarieven te ko men. Zaterdag 27 Bosbranden economische De Nederlan Prinses Bcatr Zeven zonnig hebben de gron bewjjsje van vi bos-, heide- en blijft de schade die zwart geblal om vele tiental door het nietson al zo schaars in sprake zijn, mai altijd ontstellenc waarschuwingen Waar nog gee: en men het dus het water uit zoals te begrijpe den. En de wati ken op topcapac ren de zaak nie echter, dat het len verkoeling h veel slachtoffer zichtigheid bij t mers enerzijds lijkheid van d< maken, dat da drinkingsgevalle worden gemaakt De verdedigin koninkrijk In 1956 is de gewijzigd, dat he dienstplichtige zonder hun to Nieuw-Guinea heeft de Tweede tegen 41 stemmi van de Dienstpli men, die zich Alleen de P.v.d., de C.P.N. stemdi Minister Sidn den Bergh me 1956 algemeen met de huidige de wereld de vro van de uitzend plichtigen buiter in Europa ongew Wierda van de een amendemer dienstplichtigen kunnen worden t Nieuw-Guinea Koninklijk Beslu ten worden gepi Staatsblad, met de diensten, di opgedragen en voor het verricht, sten zullen word Bovendien wenst da, dat aan het K ring zou worden drie weken zijn dagtekening van waarin het is gej Dit alles zou weest zijn voor de minister achtt bepaald onaanvi Kamer was het d heid mee eens. Belasting en „Het systeem loonvorming kar als het bedrijfsle verantwoordelijk daad kan drag name wanneer niet laat beïnv situatie van het minister Zijlstra voor het oonve revolutionaire is nu wel de peril stedingsbeperkin dus de minister, goed inzien, dat economische toe land ons nog w rassingen zou Met de belas ■wij hier en daar deel van de mini of hebben die overschreden en inziens de belasti ook niet meer I wat de ailerwege vee] geld eisende zei de heer Zijlst tement van zware taak, te rierlandse volk dat de optelsom digde wensen vaardigd mag meer betaalbaar noemd". In de zal wel eens een ten klinken. Als het kabinet hebben bereikt, worden vervuld, get van vorig 50 worden kt Fir ti te de ja ver De Nede Federatie Een van de w gering hebben van de Nederlan; ratie. In een ring heeft zij van de sociale pc en wel zo, dat de houden met de maatschappelijke van de sportbe richt zal zijn op de levensvreugde gen der bevolkin, gen van de vijfd met betrekking vrij wil ding van de Sport Fed. gaan van een inv miljard gulden. I den de uitkering meenten p. vergeji van per ji i 60

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2