Pockets Littooij De langdurige droogte veroorzaakt bos- en heidebranden Moordenaar van elf mensen terechtgesteld De Gaulle in Rome Italië wil bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad Het weer in Europa Weeroverzicht BELANGRIJKE PLATEN Nehroe s bezoek aan Kreala ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT VRIJDAG 26 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4712 EERSTE BLAD Ernstige bosbrand te Wapenveld MACMILLANS VERWACHTINGEN VAN EEN TOPCONFERENTIE INCIDENTEN BIJ DOMINICAANSE REPUBLIEK BRANDEN IN LIMBURG DUINBRAND HEIDEBRAND OP „DE HARSKAMP'' BOSBRAND BIJ HILVERSUM ONRUST IN DURBAN Enthousiaste menigte verwelkomde de president Stortregens in Spanje en Zwitserland Voortduring van de droogte ook voor België WAPENTRANSACTIE MET WEST-DUITSLAND VEROORZAAKT OPSCHUDDING IN ISRAEL DE ONDERGRONDSE KERNPROEVEN DE VLUCHTELINGEN IN OOSTENRIJK RUSSISCHE VERKLARING Er ankering bij abonnement: Terneuzen. Redactie-adresNoordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1, van de Sande Administratie-adres: Smldswai Telefoon 2*73 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38X50 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2, per week 48 ct Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pep advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrè* Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. /oor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Advertentie) Om kwart over een gistermid dag is brand uitgebroken in een perceel bos in Wapenveld (ge meente Heerde) dat toebehoorde aan particulieren en dat het „Groot Stokkert" is geheten. Het „Groot Stokkert" is gelegen aan de weg Zwolle-Apeldoorn. Omdat men eerst niet goed de plaats wist te bepalen waar de nrand woedde, werden als vuur haarden gemeld het (wel be staande) landgoed „Victoria", het landgoed „De Dreef", bos, toebehorende aan de gemeente en bos dat toebehoorde aan het rijk. Om kwart over twee was men zover dat men de brand onder de knie had en er geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. De brand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Aange wakkerd door de straffe wind sloeg 't vuur van „Groot Stok kert" over op percelen in het „Zwolse Bos", dat eigendom Premier MacMillan van Enge land heeft donderdag in Londen op een bijeenkomst van vrouwe lijke leden van de conservatieve partij uit de doeken gedaan wat hij van een eventuele topconfe rentie verwacht. Naar zijn mening kan men op een dergelijke conferentie niet alle belangrijke internationale vraagstukken tot oplossing bren gen. Hij hoopt echter dat er op de besprekingen van de regerings leiders" een kleine vooruitgang kan worden geboekt en mis schien overeenstemming kan worden bereikt over de meest dringende kwestie, het vraag- stuk-Berlijn". Mocht dit lukken dan kunnen wij, na onderlinge overeenstem ming, bepaalde andere vraag stukken van de overige loskop pelen, die dan nader bestudeerd zullen moeten worden, aldus Mac Millan. Hij verklaarde voorts dat een topconferentie naar zijn me ning gezien moet worden als een „keten van overleg" en niet als één enkele conferentie. De Verenigde Staten hebben uiting gegeven aan hun „ernstige bezorgdheid" over een incident, dat zich dinsdag voordeed en waarbij een Dominicaans jacht vliegtuig een Amerikaanse trans- sportvliegtuig, dat van Porto Rico op weg was naar Cuba, tot dalen dwong in de Dominicaanse republiek. Na een kort opont houd had het Amerikaanse vlieg tuig mogen doorreizen. Voorts is de Dominicaanse re gering om opheldering gevraagd over een ander incident, waarbij een Dominicaans oorlogsschip over de boeg ,van een Ameri kaanse vrachtboot schoot, die ter hoogte van de kust van de Domi nicaanse republiek voer. Dit is woensdagavond bekend gemaakt door functionarissen van het „State Department". is van het staatsbosbeheer. Om dat de wind toen draaide, sloeg het vuur vervolgens weer over op een ander perceel bos dat aan een particulier behoort. De brand dreigde een cata strofale omvang aan te nemen en daarom werd er groot alarm gemaakt. Weldra bonden de brandweren van Zwolle, Heer- de, Hattem, Oldebroek, Hatte- merbroek, Apeldoorn en Epe de strijd met het vuur aan. Uit vliegtuigen en helikopters, wer den aanwijzingen gegeven voor het blussingswerk. Een groot aantal tankwagens voerde wa ter aan en bulldozers groeven brandsleuven. Volgens de eer ste schattingen zou 30 hectare bos door het vuur zijn vernield. Bij het blussingswerk werd ook een dankbaar gebruik ge maakt van de assistentie van militairen: de 101ste geniegroep (120 man), de 102de technische dienst, zware herstelcompagnie (beide onderdelen zijn gelegerd in de Prinses Margriet-kazerne te Wezep), het gehele 11de ge niebataljon uit de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep. Voorts was materiaal ter be schikking gesteld door de me chanische uitrusting- en vak school te Wezep. Dit materieel omvatte drie bulldozers, een motorgrader en een tankauto, die water aanvoerde voor de aan het blussingswerk deelne mende brandweerauto's. In totaal hielpen tussen de 700 en 800 militairen. Ongeveer 200 militairen zijn op het ter rein van de brand achtergeble ven om onmiddellijk te kunnen ingrijpen indien het vuur weer zou oplaaien. De brandweren van Maas- bree, Venlo, Blerick en Helden zijn gisteren rond het middag uur gezamenlijk langdurig in touw geweest met het blussen van een aantal branden in de bossen tussen Maasbree en Ven lo. Op een stuk van enige kilo meters lengte langs de weg EindhovenVenlo waren tal van branden, die het vermoe den wettigden, dat hier een brandstichter aan het werk is geweest. Door krachtdadig ingrijpen kon echter het merendeel dezer branden betrekkelijk snel wor den geblust. Het verkeer over de weg werd door de dichte rook enige tijd gestremd. Om ongeveer zes uur 's mid dags werd de politie opnieuw gealarmeerd omdat langs de zelfde weg weer branden waren uitgebroken. Er zijn zes of zeven branden ontstaan, vijftig tot tweehonderd meter van elkaar, over een af stand van twee a drie km in to taal. Daarbij zijn naar schatting drie hectare gras, vliegdennen en kleine dennen langs de weg ver loren gegaan. Door het optreden van de brandweren konden de aangren zende hogere bossen behouden blijven. Gistermiddag werd de Zand- voortse brandweer opgeroepen voor een grote brand in het duingebied van de Amsterdam se waterleiding. Het vuur ont stond langs 't rijwielpad Noord- wijkZandvoort ter hoogte van het Tilanuspad en werd aange wakkerd door de sterke oosten wind. Binnen enkele minuten stonden drie duintoppen van de zeereep in lichter laaie. De vlammen die soms vier meter hoog oplaaiden vonden gretig voedsel in bomen en struikge was. Eerst na 2 uur gelukte het de brandweer, bijgestaan door vele vrijwilligers het vuur te blussen. Charles Starkweather is don. derdag in de vroege ochtend uren te Lincoln in de Verenigde Staten terechtgesteld. De exe cutie geschiedde door middel van de elektrische stoel. Starkweather was de 20-jarige moordenaar van elf mensen. Hij was uiterlijk volkomen rustig naar de stoel gegaan. De gevangenisarts dr. Finkei, die de dood zou moeten consta teren, kreeg kort voor de execu tie een hartaanval en overleed ter plaatse. Tot kort voor de voltrekking van het vonnis was nog getracht uitstel en herziening te krijgen. Starkweather, die bekend heeft 11 moorden gepleegd te hebben, heeft slechts terechtgestaan voor de moord op Robert Jensen, een jongen die nog op school was. De 14-jarige vriendin van Starkweather, Caril Ann Fugate, die in gezelschap van de moor denaar was toen hij zijn misdaden beging, kreeg levenslang. Starkweather bracht de avond voor de terechtstelling door met schilderen en lezen. Zijn laatste woorden, gericht tot de mensen die hem kwamen halen, waren „Waarom hebben jullie zo'n haast?" Ongeveer een half uur voor de terechtstelling verscheen er een groep van 50 jongens en meis jes voor de ingang van de ge vangenis. Sommigen waren in auto's gekomen. Zij hadden hun radio aanstaan die rock 'n roll muziek uitzond. De gevangenisautoriteiten rie pen de hulp van de politie in om de jongelui te verspreiden. Door nog onbekende oorzaak is woensdagmiddag omstreeks half zes de met wat struikge was begroeide heide tussen de Ossenberg en de Driepoot in het infanteriekamp „De Hars kamp" in brand geraakt. Het vuur verspreidde zich zeer snel, hetgeen het nodig maakte in al lerijl ongeveer 2000 in „De Hars kamp" verblijvende militairen te alarmeren. Ook de brand weer van de legerplaats en de brandweren uit Harskamp, Ot- terlo, Ede, Kootwijk en Apel doorn werden te hulp geroepen. Dank zij deze massale inzet van mensen en materiaal kon het vuur na ruim anderhalf uur bedwongen worden. Toen waren ongeveer twintig ha hei de en enkele schietdoelen aan het vuur ten offer gevallen. De grote uitgestrektheid van de brand en de sterke rookontwik keling bemoeilijkten het blus singswerk zeer doch een mili tair verkenningsvliegtuig, dat eveneens assisteerde, kon de brandweer waardevolle aanwij zingen geven. Donderdag is het vuur weer opgelaaid. Nu werden ongeveer 15 ha een prooi van het vuur. De brand werd geblust door de in het kamp gelegerde militai ren. Op grondgebied van de ge meente Hilversum en op het terrein van „Boekesteyn" is woensdagmiddag een bosbrand uitgebroken ter hoogte van Crailoo, tussen Hilversum en Bussum. De brandweren van deze plaatsen bestreden het vuur. Tegen de avond was men de brand meester. Er ging on geveer 1 ha bos verloren. Een menigte naturellenvrou- wen heeft donderdagochtend drie stadsbussen van Durban in het neger-voorstadje Glevelands met stokken en stenen aangevallen. De politie arresteerde 23 vrou wen. Manhattan Spirutual Reg Owen Personality Lloyd Price Tell him No Trauts Bob Lonely Boy °aul Anka TERttO^ 7EL. 2573 b President De Gaulle van Frank rijk is woensdagavond uit Milaan in Rome aangekomen. Hij reisde per trein, samen met president Gronchi van Italië. Een deel van de reisduur hebben de beide staatslieden gebruikt voor be sprekingen, waaraan ook is deel genomen door premier Segni en de ministers van Buitenlandse Zaken der beide landen. Een enthousiaste menigte om stuwde de auto waarmee De Gaulle en Gronchi het station verlieten. Een jongeman van on geveer twintig jaar stak zijn hoofd door één van de raampjes. Toen hij trachtte in de auto te stappen, werd hij door de politie aangehouden. Later deelde de po litie mee dat de man een brief had willen overhandigen. Het schrijven werd een lid van De Gaulles gevolg ter hand gesteld. De man was een Italiaan. Donderdag heeft het Franse staatshoofd eer bewezen aan de Italiaanse onbekende soldaat en een bezoek gebracht aan een Ro meinse begraafplaats, waar 2250 1 ranse militairen uit de tweede wereldoorlog begraven liggen. Na een bezoek aan het stadhuis van de Italiaanse hoofdstad was De Gaulle in de avond de ere gast aan een banket, dat presi dent Gronchi in zijn ambtswoning aanbood. Een recente opname van Z. K. H. Prins Bernhard, die op 29 juni a.s. zijn 48ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Paul Huf.) De zon blijft over het Europese vasteland schijnen. Tegenover de vreugde der vakantiegangers staat echter de bezorgdheid van plaatselijke autoriteiten en boe ren in vele gebieden die zich als gevolg van de droogte voor een crisistoestand geplaatst zien. Een uitzondering vormt Spanje waar stortregens in de afgelopen twee weken schade aan de gewassen hebben toegebracht. In Parijs is er een grote toe loop naar de zaken die lichte zomerkleding verkopen. Een zaak heeft een televisietoestel voor de wachtende klanten neergezet. In Noorwegen is de droogte ernstig. Er zijn strenge bepa lingen voor het besproeien van de tuinen. In Zweden worden de gewas sen door de droogte bedreigd. Op sommige plaatsen zijn zij door nachtvorst vernietigd. In vele Deense steden is men tot rantsoenering van water overgegaan. In Noord-Duitsland zijn op nieuw bos- en heidebranden uitgebroken. Er blijft een te kort aan water heersen, maar nog niet in de grote steden. Volgens het populaire Ham. burgse blad „Bild Zeitung" be rekenen de autoriteiten in som mige gebieden van Friesland en Emsland twee pfennig per liter water dat in tankwagens wordt verdeeld. Het weerkundig instituut van Ukkel heeft een voortduring van de droogte ook voor België voor speld. In bepaalde streken, met name de Ardennen, heerst even als in ons land een nijpend tekort aan water. Brandweerlieden heb ben op verscheidene plaatsen in tankauto's water aangevoerd om de drinkpoelen voor het wild te vullen. De melkproduktie in België is ongeveer 20 procent lager dan in de overeenkomende twee maan den van het vorig jaar. Italië heeft verzocht een bijeen komst van de NAVO-raad te be leggen. vóórdat de ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" op 13 juli hun conferentie te Genève hervatten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Rome had de Italiaan se regering twee of drie dagen geleden tot dit verzoek besloten. Politieke waarnemers te Rome wijzen er op, dat Italië altijd voorstander is geweest van nau wer overleg tussen de NAVO-lan- den, alvorens er door enkele leden besluiten worden genomen die alle raken. Diplomatieke waarnemers in Londen geloven dat Engeland zich zal verzetten tegen het Ita liaanse verzoek om een bijeen komst van de NAVO-minister- raad vóór de hervatting van de Geneefse ministerconferentie. Een woordvoerder van het „Foreign Office" heeft donder dag geen commentaar willen i leveren. Hij zei slechts dat de kwestie door de NAVO-raad moet 1 worden overwogen. De Indische premier Nehroe, die een bezoek van drie dagen heeft gebracht aan de door com munisten bestuurde staat Kerala, waar zich de afgelopen 2 weken wanordelijkheden hebben voorge daan, die aan 14 personen het leven hebben gekost, heeft don derdag bij zijn vertrek van het vliegveld van de hoofdstad Tri- vandrum tegenover verslag gevers verklaard dat de Indische regering niet voornemens is zich in te laten met de gang van za ken in Kerala. Nehroe verklaarde dat z.i. het houden van nieuwe verkiezingen het middel zou zijn om een einde te maken aan de moeilijkheden in Kerala. Teen hem werd gevraagd of hij de regering van Kerala deze oj lossingen aan de hand zou deen. antwoordde Nehroe dat het niet op zijn weg lag een dergelijke aanbeveling te doen. Journalisten vroegen Nehroe's mening omtrent de weigering van de communistische regering van Kerala om een gerechtelijk onderzoek te laten instellen naai de omstandigheden, waaronder Keralese politie het vuur opende op betogers, hetgeen, als boven vermeld, in twee weken aan 14 hunner het leven kostte. Nehroe antwoordde persoonlijk van mening te zijn dat bij het plaats grijpen van dergelijke in cidenten altijd een gerechtelijk onderzoek dient te worden inge steld. In antwoord op de vraag of hij instemde met de campagne van „rechtstreekse actie", die de op positie in Kerala tegen de com munistische regering was begon nen, verklaarde Nehroe een der gelijke handelwijze niet goed te keuren, indien er nog andere middelen waren om tegen het re geringsoptreden te protesteren. Tenslotte werd Nehroe nog ge vraagd of hij enig voorstel had gedaan om tot een oplossing van de moeilijkheden in Kerala te komen. Nehroe antwoordde dat hij bepaalde denkbeelden ter ken nis van regering en oppositie had gebracht. Hij had echter niet op spoedig bescheid aangedrongen. De waarnemers geloven dat een speciale bijeenkomst van de NAVC-raad de indruk zou kunnen geven dat het Westen ernstig verdeeld is. Bovendien zou de toestand er teveel door ge dramatiseerd worden. Het Blitse standpunt is dat men na het reces gewoon door gaat en daarom zou er cok geen behoefte aan een Westelijke top conferentie zijn. Een woordvoerder van het Bel gische ministerie van Buitenland se Zaken maakte donderdag be kend, dat België achter het Ita liaanse voorstel staat. De Belgi sche permanente vertegenwoor diger bij de NAVO heeft de raad hiervan op de hoogte gebracht. De Belgische woordvoerder merk te o.a. op. dat er ogenblikken zijn dat het Wésten „de democratie der State Staten" in de praktijk moet brengen om te verzekeren dat de kleine landen in de NAVO het hunne kunnen zeggen over belangrijke kwesties waarbij ook hun iot op het spel staat. gg De Russische marine-ofifcier en het Poolse meisje die op 8 juni in ean motorboot naar Zweden zijn gevlucht, hebben donderdag asiel in Zweden eekregen. (Advertentie.) OOK VOOR U! ZIJN ER GEZELLIGE bij BOEKHANDEL Een wapen transactie waarbij, naar verluidt, Israël West-Duits- land 250.000 antitankwapens zal leveren, heeft in Israël een po litieke storm verwekt. De leider van de uiterst rechtse heroet (vrijheids) partij, Mena- chem Beigin, verklaarde donder, dag ervan overtuigd te zijn dat het parlement de regering zou dwingen „deze schandelijke trans actie met een leger, welks bevel hebbers de orders van de duivel uitvoerden en waarvan de jonge soldaten leden van de Hitler- jeugd waren geweest" teniet te doen. De commissie voor Buiten landse Zaken en staatsveiligheid van de Israëlische volksvertegen woordiging zal deze aangelegen heid dinsdag a.s. bespreken. Een woordvoerder van de in regering vertegenwoordigde link se Adoet Avoda heeft verklaard dat de ministers dezer partij op de eerstvolgende kabinetsverga dering de eis zullen stellen dat er geen Israëlisch-Westduitse wa pentransacties zullen worden af gesloten. John McCone, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, heeft woensdag voor de subcommissie van de Senaat voor ontwapening ver klaard, dat de Verenigde Staten de ondergrondse proeven met kernwapens zullen hervatten, als de Russen weigeren mee te wer ken aan een gezamenlijk pro gram op dit gebied teneinde een manier te vinden om ondergrond se explosies van aardbevingen te onderscheiden. Hij zei evenals de Sowjet-Unie te hopen, dat een akkoord om óe kernproeven te staken andere landen dan de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Engeland zal bewegen, van de vervaardiging van kernwapens af te zien. De Verenigde Staten waren er ech ter niet zeker van dat andere potentiële kernmogendheden, zo- j als b.v. Frankrijk en China, zich I bij een dergelijk akkoord zouden aansluiten. Van de anderhalf miljoen vluchtelingen en ontheemden die zich tussen 1945 en 1955 in Oos tenrijk ophielden, zijn er 200.000 naar overzee geëmigreerd, een 870.000 gerepatrieerd of opnieuw gevestigd en verkregen er meer dan 350.000 het Oostenrijk se staatsburgerschap terwijl er 19.000 vreemdtaligen en 36.000 Volksduitsers zich nog in Oosten, rijk bevinden. Voor de 30.000 in 1955-'58 naar Oostenrijk gekomen vluchtelin gen is 69 miljoen schilling be steed. Bevredigende hulp van het buitenland bleef uit. Voor 1959 moest Oostenrijk weer een be drag van 123 miljoen schilling voor de hulp aan vluchtelingen uittrekken. Deze gegevens heeft de Oos tenrijkse minister van Binnen landse Zaken, Helmer, dezer da gen op 'n bijeenkomst te Genève verstrekt. Op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is don derdag aan de ambassadeurs van de V. S„ Frankrijk, Engeland, Italië en Turkije en aan de diplo matieke vertegenwoordigers van de Balkanlanden de tekst over handigd van een verklaring, die de Russische regering zal afleg gen over de instelling van een atoomwapenvrije zone in de Bal kan en het gebied van de Adria- tische Zee. De inhoud van de verklaring is nog niet bekend. ZON MAAN op ondt-r op ondei Juni 27 4.21 21.04 0.05 12.23 28 4.22 21.04 0.28 13.28 29 4.22 21.04 0.52 14.32 30 4.23 21.04 1.16 15.34 ZATERDAG 27 JUNI v.m. n.m. Breskens 6.41 6.58 Terneuzen 7.16 7.33 Hansweert 7.56 8.13 Walsoorden 8.06 8.23 Tijdens het warme weer van gisteren steeg het kwik op ver schillende stations tot 29 gra den. Op het vliegveld Gilze- Rijen werd zelfs 30 graden als maximumtemperatuur gemeten. Hoewel de bewolking vooral in de hogere niveau's in de loop van de dag toenam werd er tot tot de avond nergens een bui of onweer gemeld. Het vlakke lagedrukgebied, dat zich van Frankrijk naar het noorden en oosten heeft uitgebreid vertoon de namelijk een afnemend neer slag activiteit in vergelijking tot voorafgaande dagen. Ook in België werd slechts op enkele plaatsen een flinke hoeveelheid regen afgetapt. Het genoemde lagedrukgebied breidt zich inmiddels verder naar het noordoosten uit. In verband hiermee moet worden verwacht dat vandaag enkele buien zullen voorkomen, die echter zeer lokaal zullen zijn. Daarbij zal de wind verander lijk worden terwijl vooral aan de kust iets minder warme lucht van zee kan binnenstro men. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdag avond. Minder zon Minder zon met hier en daar een regen- of onweersbui. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Iets lagere middagtemperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1