Pockets Littooij Gevolgen van de droogte worden ernstiger De ministersconferentie te Genève Soekarno vastbesloten tot terugkeer naar Grondwet van 1945 De Amerikaanse hulp verlening De Noorse hotelbrand W eero verzicht Rundvleesprijzen door grote aanvoer wegens de droogte omlaag Litto°lJ 70S- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT DONDERDAG 25 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4711 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Departement van Landbouw OPBRENGSTEN ZULLEN DIT JAAR AANZIENLIJK MINDER ZIJN DAN NORMAAL Geen bedreiging van de Nederlandse voedselvoorziening DE DROOGTE 29 bos- en heidebranden in Nedersaksen Dreigende crisis in de veehouderij in Denemarken DE OVERSTROMINGEN IN CHINA STAATSSECRETARIS P. J. S. DE JONG DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Slechte aardappeloogst De portemonnaie van de boer PRIJZEN GEZAKT MET 30 CENT EN MEER PER KILO GEEN WESTELIJKE TOPCONFERENTIE Commentaar van Selwyn Lloyd Aanbeveling voor hulpverlening op lange termijn inplaats van van jaar tot jaar REUZEN- BOMMENWERPER VERONGELUKT THEE UIT INDONESIË NAAR ANTWERPEN Zienswijze van Herter Sowjets gaven geen blijk van belangstelling in daadwerkelijk onderhandelen STAKINGEN IN ENGELAND BREIDEN ZICH UIT JAPANS- NOORDKOREAANSE OVEREENKOMST J DE OPSTAND IN DE GEVANGENIS VAN SPRINGFIELD Frankerlng Dij abonnement: Terneuzen Redacüe-adresNoordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2*73 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f2,—-, per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. foor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Kon enige tijd geleden nog ge zegd worden, dat niet gesproken mocht worden van een zorgwek kende toestand in de landbouw als gevolg van de droogte, thans moet worden vastgesteld, dat de situatie in de afgelopen 14 dagen belangrijk is verslechterd. Het effect van de droogte varieert met de locale omstandigheden, maar in het algemeen geldt, dat de opbrengsten dit jaar aanzien lijk minder zullen zijn dan nor maal, zo deelde men desgevraagd mee van de zijde van het depar tement van Landbouw. Enige weken geleden nog was de melkopbrengst van het vee normaal, de melkopbrengsten beginnen thans merkbaar te da len. Op de hoge gronden zijn de weiden verbrand, zodat het vee wordt gevoerd met hooi, waarvan de opbrengst dit jaar echter 50 r/o In de Westduitse deelstaat Nedersaksen woedden woens dag bij elkaar 29 bos- en heide branden, die 'n gevolg zijn van de aanhoudende droogte. Bij de bestrijding van de branden zijn circa 2500 militairen inge schakeld. De grootste brand woedt reeds drie dagen bij Cuxhaven, aan de monding van de Elbe. Daar staat een stuk bos van negen vierkante km in brand. In Denemarken dreigt door de aanhoudende droogte een crisis in de veehouderij. Veen- boeren moeten hun dieren op rantsoen zetten en een deel van hun vee laten slachten. Als ech ter teveel vee voor de slacht wordt verkocht, zal de melk-, boter- en vleesproduktie in moeilijkheden komen. De grote overstromingen die zich deze maand nabij Kanton in China hebben voorgedaan, heb ben aan minstens 187 mensen het leven gekost. 29 mensen worden nog vermist en er zijn 204 ge wonden, zo meldt het officiële persbureau „Nieuw China". In Assam, India, zijn in de af gelopen vier dagen 20 mensen door overstromingen om 't leven gekomen. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van kapitein ter zee P. J. S. de Jong tot staats secretaris van Defensie, in het bijzonder belast met het volgens de richtlijnen van de minister van Defensie te voeren beleid van de Koninklijke Marine. Petrus Josef Sietze de Jong is 3 april 1915 geboren te Apel doorn en kwam op 3 september 1931 bij het Kon. Instituut voor de Marine in dienst als adelborst le klasse. Na drie jaar werd hij tot officier benoemd. Thans is hij kapitein ter zee, bevelhebber van de torpedobootjager „Gel derland". Op de jaarbijeenkomst van het nationale adviescomité van vrou welijke conservatieven heeft de Britse minister van Arbeid dins dag medegedeeld, dat het aantal werklozen in Engeland thans 2,2 procent van het totale aantal ingeschreven werkenden be draagt. beneden normaal is gebleven. In de lage weidegebieden is de toe stand uiteraard wat gunstiger, maar ook hier zijn de opbreng sten toch wel minder. De Landbouwvoorlichtings diensten hebben de boeren op de hoge gronden aangeraden het vee in de eerste plaats oude voor raden hooi en ingekuild voer te geven. Daar bovendien de graan oogsten voortijdig moeten ge schieden, wordt aangeraden op de dan vrijgekomen gronden ruwvoeders te verbouwen, waar door een deel van de tegen de winter te verwachten voeder- moeilijkheden zal kunnen wor den opgevangen. Voorts wordt het advies gegeven verschroeide weidegronden om te ploegen en ook daar ruwvoeder te verbou wen. Overigens zal het resultaat van deze maatregelen afhangen van de weersontwikkeling. Zon der regen wil nu eenmaal niets groeien. Ook voor de akkerbouw is de toestand in de jongste periode slechter geworden. Om enige cijfers te noemen: de haver op de hoge zandgronden zal een opbrengst geven van 40 be neden normaal, de aardappel oogst zal slecht zijn, de stand van de zomergranen is schraal. Om misverstand te vermijden legt het departement van Land bouw er de nadruk op, dat hier en daar van een ernstige toestand voor de landbouw moet worden gesproken, maar dat er geen sprake is van een bedreiging van de Nederlandse voedselvoorzie ning. De droogte raakt in de eerste plaats de portemonnaie van de boer. Het prijsbeeld op de rundvee- markt is sterk gewijzigd. Dooi de langdurige droogte is het aan bod groot en de prijzen zijn dan cok, al naar gelang de kwaliteit, gezakt met 30 cent en meer per kilo. De situatie zal bijzonder moeilijk worden, ''eze droogte nog langer voortduurt, omdat dan zowel de produktie als het prijsbeeld verstoord zullen wor den. Aldus de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, gistermor gen bij de opening van de open bare bestuursvergadering van het Produktschap in Utrecht. De slagers volgen langzaam het zich wijzigende prijsbeeld op de rundveemarkt. De heer De Veer waarschuwde er overigens voor, dat er bij een zeer lang durige droogte wel eens een te kort aan rundvlees zou kunnen komen, waardoor de prijzen weer hoger zouden worden. De export verloopt zeer bevre digend. In de afgelopen week werd 240 ton rundvlees en 380 ton kalfsvlees uitgevoerd. De import was vrijwel nihil, aange zien het prijspeil in Nederland ten opzichte van dat in de rest van de wereld momenteel zeer laag is. De heer De Veer zei, dat de prijzen van de lichte zowel als van de zware varkens aantrek ken. De beurs is vast en de vraag in het binnenland al iets groter geworden. Aangezien de prijs van de baconvarkens door de ontwikkeling op de markt bene den die van de opvolgende ge wichtsklasse was komen te lig gen, besloot het bestuur, de over nameprijs voor baconvarkens te verhogen van 2,18 tot 2,23 per kilogram. De situatie op de En gelse baconmarkt is enigszins verbeterd. De heer De Veer deelde mede, dat er j.l. zaterdag informele be sprekingen zijn gevoerd met ver tegenwoordigers van de Franse schapenhandel over de belemme ringen bij de export van schapen en lammeren uit Nederland naar Frankrijk. Als de resultaten van deze besprekingen worden ge consolideerd, zal het prijspeil van de lammeren in de nabije toe komst, volgens de heer De Veer, beslist een opgaande lijn gaan vertonen. (Advertentie) 1£rnei«cn Speculatieve berichten over mogelijk plannen voor een Wes telijke topconferentie zijn woens dag niet bevestigd door de offi ciële woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De woordvoerder, Lincoln White, verklaarde des gevraagd dat hij niets wist wat zou kunnen dienen ter staving van een bericht in de „New York Herald Tribune", dat president De Gaulle aan president Eisen hower had medegedeeld dat hij een persoonlijk gesprek wenst met het oog op de organisatie van de Westelijke anti-commu nistische politiek op langer ter mijn. Voorts zou De Gaulle vol gens dit bericht bespreking van de Frans-Amerikaanse geschil len wensen en bovendien deze topconferentie liever in Parijs houden dan in Washington. Een officiële woordvoerder in Bonn verklaarde woensdag dat hij een Westelijke topconferentie vóór de Geneefse conferentie op 13 juli wordt hervat, onwaar schijnlijk acht. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft woensdag in het Lagerhuis verslag uitgebracht over de Ge neefse ministerconferentie tus sen Oost en West. Hij verklaarde dat de besprekingen niet afge broken zijn. Het feit dat men nog geen overeenstemming had be reikt is natuurlijk teleurstellend, doch hij was van plan bij de her vatting van de conferentie, in juli, zijn uiterste best te doen om tot resultaten te komen. Lloyd hoopte dat de conferen tie dan tot een topconferentie zal leiden. Volgens Lloyd moet het Wes ten niet alleen maar uit militaire of propaganda-overwegingen in West-Berlijn blijven. Wij zijn er, zo zei hij, om het recht van twee- en-een-kwart miljoen Westberlij- ners om de vrije keuze der eigen levenswijze te handhaven en er voor te zorgen dat zij zich niet onder druk moeten onderwerpen aan een regime dat zij verwer pen. Wij wensen een nieuwe over eenkomst voor vrije en onbe perkte toegang tot West-Berlijn te bereiken, aldus de minister. Zo'n overeenkomst zou de weg kunnen effenen voor overeen stemming over andere kwesties, als mogen we niet de illusie koes teren dat dat gemakkelijk en snel zal gaan. Aneurin Bevan, de labour- woordvoerder voor buitenlandse aangelegenheden, vroeg of op de ministersconferentie ook over een topconferentie was gespro ken. Lloyd antwoordde dat de ministers tot taak hadden te pro beren de verschillen tussen de standpunten van Oost en West te verkleinen en voorstellen te doen die op een topconferentie zouden kunnen worden besproken. De ministers waren nog niet met het eerste deel van deze taak gereed. De conferentie was verdaagd om dat een punt was bereikt waarop de gevoelens een rol gingen spe len en tijdelijk de misverstanden toenamen. Daarom was een reces waarin alle betrokkenen het be sprokene konden overdenken, President Soekarno van Indo nesië is vastbesloten de terug keer tot de revolutionaire grond wet van 1945 te bewerkstelligen. Dit is in Singapore verklaard door Roeslan Abdulgani, de vice- voorzitter van de Indonesische nationale raad, waarvan de pre sident voorzitter is. Een speciale commissie, onder leiding van de voormalige minis ter van legerzaken William Dra per, heeft een rapport opgesteld over de „organisatie en het be heer van de Amerikaanse hulp verlening aan het buitenland". Het rapport is met een aanbe veling van president Eisen hower, ter kennis gebracht van het Amerikaanse congres. De commissie beveelt aan dat de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland op lange ter mijn, in plaats van van jaar tot jaar zal worden vastgesteld. Een andere aanbeveling is dat het ministerie van Buitenlandse Za ken een zwaar wegende stem zal krijgen bij de opstelling van het Amerikaanse programma voor de militaire hulpverlening. De voornaamste punten uit het rapport zijn: 1. De militaire hulp moet. om te beginnen, worden vastgesteld voor perioden van drie en uit eindelijk van vijf jaar. Thans wordt deze elk jaar vastgesteld en door het congres goedge keurd. 2. Een land, dat door de Ver enigde Staten militair wordt ge steund, zal deze hulp slechts dan blijven ontvangen wanneer deze staat, naar het oordeel van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging, steun verleent aan het Ameri kaanse streven op militair en buitenlands politiek gebied. 3. Bij het opstellen van de pro gramma's voor de buitenlandse militaire hulpverlening moet tij dig het oordeel van het ministe rie van Buitenlandse Zaken wor den gevraagd, dat de op de Amerikaanse buitenlandse poli tiek betrekking hebbende aspec ten moet beoordelen. De commissie beveelt aan het ministerie van Landsverdediging de volledige verantwoordelijk heid te geven voor de uitvoering der programma's voor de Ame rikaanse militaire hulpverlening, zulks echter met inachtneming van de algemene lijn der buiten landse politiek en de inzichten van de onder leiding van de pre sident staande nationale veilig heidsraad. Een Amerikaanse achtmotorige reuzenbommenwerper 'n Boeing B-52 is dinsdag op een proef vlucht nabij Burns in de Verenig de Staten verongelukt. De vijf inzittenden, technici van de Boeingfabriek te Seattle zijn omgekomen. De heer Roeslan Abdulgani zei voorts, dat de president tevens de geleide democratie zal door voeren. Over de concrete maatregelen, welke zullen worden genomen om dit te bereiken heeft de pre sident de heer Roeslan Abdul gani in Japan mededelingen ge daan. Abdulgani was naar Tokio ge vlogen om met de president de jongste ontwikkelingen in Indo nesië te bespreken, in het bijzon der de verwerping door de grond wetgevende vergadering te Ban dung van de voorstellen van Soekarno tot grondwettelijke veranderingen. Hij weigerde na dere bijzonderheden te doen over de aard van de stappen, welke de president zal nemen. Maar hij legde er de nadruk op, dat het staatshoofd als opperbevelheb ber over uitgebreide macht be schikt onder vigerende bepalin gen van de staat van waakzaam heid in Indonesië. Abdulgani zei dat de president onmiddellijk na terugkeer te Dja karta van zijn wereldreis de maatregelen zal aankondigen, welke de huidige constitutionele crisis moeten oplossen. Volgens de vice-voorzitter van de nationale raad vormde het Islamietische bloc, dat de voor stellen van Soekarno heeft afge wezen, slechts een minderheid. Het officiële dagblad van Noord Vietnam „Nhan Dan" heeft in een welkomstartikel president Soekarno „de grote boodschapper van vrede en vriendschap van het Indonesische volk" genoemd. Volgens radio-Djakarta zijn 300C kisten thee van Tandjong Priok verscheept naar Antwer pen. Naar werd medegedeeld zal de thee daar in plaats van in Amsterdam worden geveild. gewenst geacht. Als de conferen tie wordt hervat zullen geduld en eensgezindheid van het Westen van uitzonderlijk groot belang zijn, aldus de minister. Lloyd deelde mede dat Gro- miko in eerste het Westelijk plan voor Duitsland enige aanvaard bare denkbeelden had ontdekt en dat er in Gromyko's ontwerp voor een Duits vredesverdrag „bepaalde elementen" scholen waarover het Westen niet zou twisten. In dit stadium van de conferentie kwam het overlijden van Dulles. Na de begrafenis concentreerden de ministers zich op de kwestie-Berlijn. Oost en West waren het er over eens dat de Westberlijners 't recht moes ten hebben om vrijelijk hun eigen levenswijze te bepalen. De Weste lijke voorstellen van 16 juni voor wijziging van de bestaande toe stand op bepaalde punten, waren echter voor Gromyko onaan vaardbaar. Op de vraag van de labouraf- gevaardigde Henderson, of deze Westelijke voorstellen een kwes tie waren van nemen of laten staan, antwoordde Lloyd dat er wel degelijk een discussie over het Westelijke plan mogelijk was. De voornaamste punten van dit plan zijn, zoals bekend: Vaststelling van een maximum sterkte voor de Westelijke troe pen in Berlijn; deze troepen zul len niet met kernwapens of ra ketten worden uitgerust; alle ondermijnende activiteit vanuit West- of Oost-Beriijn moet wor den verboden; waarborging van vrije toegang tot de stad, waar bij eventueel het toezicht dat de Russen uitoefenen aan Oostduit sers als agenten van de Russen kan worden opgedragen. Christian Herter, de minister van Buitenlandse Zaken, heeft het Amerikaanse volk via de te levisie verslag uitgebracht van de Geneefse ministersconferen tie. Hij verklaarde dat er op de conferentie gebleken is, dat er wellicht op bepaalde gebieden In Engeland breiden de sta kingen zich uit. In de auto indus trie, waar in de Jaguar-fabriek te Coventry maandag 3500 arbei ders zonder werk kwamen tenge volge van ean staking van 220 controleurs, ontstond dinsdag in de Morrisfabriek te Cowley een geschil over een tekort aan on derdelen als gevolg van een lang- zaam-aan-actie van de arbeiders in een bijbehorend bedrijf. 5000 arbeiders moesten naar huis worden gezonden omdat er geen werk voor hen was. De conflic ten betreffen loonkwesties. Intussen duurt de staking van ongeveer 2Ö0.000 drukkers, die vorige week begon, onvermin derd voort, waardoor ruim 1100 provinciale bladen niet kunnen verschijnen en ruim 4000 druk kerijen zijn gesloten. (Advertentie.) OOK VOOR U! ZIJN EK GEZELLIGE bij BOEKHANDEL overeenstemming is te bereiken ter oplossing van de Berlijnse kwestie. De Sowjet-Unie moest echter instemmen met een voort bestaan van een vrij West-Ber lijn onder bescherming van het Westen. Dit is het punt waar al les om draait, aldus de minister. Amerika zou het vertrouwen van het Westberlijnse volk nooit be schamen. Herter verklaarde dat er in Genève geen noemenswaardige voortgang is gemaakt met de kwestie Duitsland en Berlijn. De Sowjets gaven geen blijk van be langstelling in daadwerkelijk on derhandelen, zei hij. Zij kwamen met propaganda en enkele drei gementen. Het is volgens hem de bedoeling van de Russen Duits land zolang verdeeld te houden tot de mogelijkheid zich voordoet het gehele gebied onder commu nistische invloed te brengen. De geallieerde eenheid is ge durende de gehele conferentie bewaard gebleven, zei Herter. Zij was zo mogelijk aan het eind nog steviger dan aan het begin. De bij de brand in het hotel te Sta.'he.m in Noorwegen omgeko men Nederlander, de heer P. M. de Boeck, was als „Europees koe rier" in dienst van het Ameri kaanse reisbureau „Theasure Tours". De heer De Boeck was 47 jaar en ongehuwd. Hij woon de in het gebouw van de A.T.V.A. aan de Marnixstraat te Amster dam, maar was afkomstig uit Rotterdam, waar ook zijn ver loofde woont. De zes Amerikanen, die hij als gids door Skandinavië begeleid de, hebben eveneens bij de brand het leven verloren. Het gezel schap zou dezer dagen naar Sehe- veningen vertrekken. De heer De Boeck was secretaris van de Nederlandse gidsenvereniging „Guidor". Hij maakte in de sei- De meerderheid van het volk en zoanmaanden met Amerikaanse het leger hebben zich voor de en Canadese gezelschappen rei- voorgestelde veranderingen uit- zen door Europa, gesproken, zo zei hij. j Het blad Verdens Gang meld- De wens van het leger om een c]e woensdag dal Peter de Boeck stem te hebben in het bestuur volgens ooggetuigen tot de eer van het land moet worden inge- sten behoorde die erin slaagden willigd, zo vervolgde hij. I het brandende gebouw te veria- Op vragen over de economisch ten. Maar de gids ging tot drie toestand van Indonesië verklaar- keer toe opnieuw het ho»l hin de de heer Abdulgani, dat deze nen en redde verscheidene gas- .kritiek" is. ..Wij zijn echter niet ten die zonder zijn hulp omge- pessimistiseh", zo voegde hij hieraan toe. Belangrijke maatregelen om de economie van het land te verbe teren waren volgens hem in overweging. Uit Hongkong bericht AFP in tussen, dat de Indonesische pre sident voor een statiebezoek aan Noord Vietnam te Hanoi is aan gekomen. komen zouden zijn. De derde keer keerde hij echter niet terug, aldus het blad. Blijkens een opgave van het Noorse persbureau N.T.B. be vindt zich onder de gewonden in het ziekenhuis van Voss ook een Haagse dame, Marie Mulder. Zij heeft ernstige brandwonden. Na dere gegevens ontbreken. In het middaguur waren er 10 lijken van de 25 vermisten ge vonden, maar identificatie was nog onmogelijk. Men schat dat het zoeken in de as naar de ver misten nog een week kan duren. Twee liberale avondbladen in Oslo, Dagbladet en Verdens Gang, drongen aan op doeltref fender maatregelen ter voorko ming van brand in Noorwegens talrijke oude houten hotels. Vertegenwoordigers van Japan en Noord-Korea hebben woens dag in Genève een overeenkomst goedgekeurd die voorziet in re patriëring van 600.000 Koreanen uit Japan naar Noord-Korea. Zuid-Korea heeft de vorige week, uit protest tegen de ver wachte overeenkomst, de han delsbetrekkingen met Japan af gebroken en Zuid-Koreanen heb ben voorts gedreigd dat zij met alle middelen zullen proberen de repatriëring der Koreanen te ver hinderen. Van Zuid-Koreaanse zijde worden pogingen gedaan om te verhinderen dat de overeen komst door het internationale Rode Kruis wordt bekrachtigd. De opstand in de gevangenis van Springfield is geëindigd. De 106 muiters hebben zich overge geven aan de politie, die met een bulldozer een van de deuren van het gedeelte waar de gevangenen zich verschanst hadden, had ge forceerd. Hierop lieten de oproerlingen de vijf gijzelaars vrij. Dit was het sein voor de politie om een aan val te doen met traangas, waar door de gevangenen naar buiten moesten komen. AANHOUDEND WARM Boven Frankrijk en Engeland ontwikkelden zich woensdagmid dag verschillende regen- en on weersbuien. Waaruit op sommige stations bijna 20 mm viel. Deze ZON MAAN op ond(?i op ondei Juni 26 4.21 21.04 11.16 27 4.21 21.04 0.05 12.23 28 4.22 21.04 0.28 13.28 VRIJDAG 26 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.51 6.11 T erneuzen 6.26 6.46 Hansweert 7.06 7.26 Walsoorden 7.16 7.36 buienactiviteit hing samen met een vlak lagedrukgebied dat zich boven die streken bevindt en dat zich langzaam naar het noorden uitbreidt. Tegelijkertijd neemt 't hogedrukgebied boven Scandina vië, hoewel eveneens langzaam, in betekenis af. In verband hier mee wordt bij ons de kans op on weer vandaag iets groter, het eerst in het zuiden van het land. Het blijft warm weer met een zwakke tot matige wind in hoofd zaak uit oostelijke richtingen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. HIER EN DAAR ONWEER. Overwegend zonnig en warm met van het zuiden uit hier en daar onweer. Meest matige wind voornamelijk tussen noord en oost.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1