MOMT BLAKC €sso) benzine Rijksgoedkeuring bouwwerken behoeft strengere selectie Operatie Walcheren LittooiJ Radio en Televisie Prins schrijft boek over adel Irak uit het sterlinggebied getreden HEIMWEE NAAR JOANA Bela Kovacs overleden Leonard Roggeveen overleden meer kilometers uit een liter ELKE FRANSMAN MAG ZICH GRAAF OF HERTOG NOEMEN 3600 Franse families zijn, 15.000 noemen zich van adel VOORZITTER N. V. V. TREEDT AF LEGER EN VLOOT IN INDONESIË TROUW AAN DE PRESIDENT „VANGUARD"- SATELLIET GELANCEERD Woensdag 24 juni 1959 s l 15e jaargang no. 4710 Bij het verkleinen van het ar beidsaanbod in de bouwbedrijven is het noodzakelijk geworden een strengere selectie toe te passen bij het verlenen van rijksgoed- keuringen voor bouwwerken. De bedrijvigheid is thans zó groot, dat deze maatregelen vooral in het westen en midden van het land noodzakelijk is. Selectie van werken in vele gebieden en voor sommige sectoren zal strenger, dan tot dusver geschieden. Dit deelde de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid mr. J. van Aartsen tijdens een persconferentie mede. Over de teruglopende arbeids reserve in de bouwvakken deelde hij mede, dat deze per 1 juni 1956 op 2200 stond, op 1 juni 1957 op 4900, een jaar geleden op 14.200 en op 1 juni van dit jaar op 6400. Ter vermijding van overspanning en het betalen van zwarte lonen, waarvan overigens reeds aan wijzingen zijn, dient deze maat regel te worden genomen. „Wij zullen de zaken erg goed in de gaten houden", zo verklaarde mr. Van Aartsen. Zwarte lonen be tekenen hogere bouwkosten ter wijl daarbij vermindering van ar- beidsproduktiviteit kan optreden hetgeen opnieuw kostenver hogend werkt. Indien de spanning tot over spanning van de bouwmarkt aan leiding geeft, dan zal de regering nog scherper met het verlenen van rijksgoedkeuringen te werk gaan. In de eerste plaats zal dan verder ingekrompen moeten wor den op de programma's voor overheidsbouw, behalve ten aan zien van scholen en sociaal- hygiënische instellingen. Op 1 april was voor 2753 miljoen gul den aan bouwwerken in uitvoe ring tegen 2633 miljoen een jaar daarvoor. De toeneming geldt met name de woningbouw. In de sector van de premie- bouw zijn tot 22 juni 45.000 aan vragen ingediend. Hiervan zijn 18.000 toegewezen van de 38.000 EDEN Randolph Churchill, zoon van de Britse oud-premier sir Win- - on, heeft een boek geschreven over oud-premier Eden, waarin hij diens „zorgvuldige, goed ge ordende opgang" en „rampzali ge val" beschrijft. Het boek werd maandag in Londen ge publiceerd onder de titel „The rise and fall of sir Anthony Eden." Volgens Randolph Churchill zou Edens premierschap ook van korte duur zijn geweest als hij niet wegens zijn geknakte gezondheid na de Suez-affaire had moeten aftreden. „Zelfs voor het Suez-avontuur had hij veel collega's die meenden dat hij niet opgewassen was tegen zijn taak en dat hij zo spoedig en zo vriendelijk mogelijk zou moe ten, worden vervangen door iemand met een krachtiger po litiek gestel." „Na Suez was dit meer dan ooit waar," schrijft hij. Voorts meent hij dat men er verkeerd aan zou doen als men emotio nele sympathie voor Eden zwaarder zou laten wegen dan „de onvergelijkbaar grotere schade die aan het land was toegebracht." Randolph Churchill vraagt zich o.a. af waarom Eden niet op de hoogte was van de plan nen voor de Israëlische aanval op Egypte in de herfst van 1956, die tot het mislukte Brits-Fran se ingrijpen leidde. Eden heeft steeds met nadruk ontkend dat hij op de hoogte geweest zou zijn, en Churchill twijfelt niet aan zijn woord. Maar zo schrijft hij„Het is de plicht van een Britse premier die zijn land in een oorlogshandeling betrekt om te weten wat er gaande is. Misschien gaf hij, gezien zijn diplomatieke oplei ding, er de voorkeur aan om niets te weten of vonden som mige van zijn collega's het be ter dat hij niets wist?" Ran dolph Churchill knoopt hieraan de overweging vast, dat het mislukken van het Suez-avon- tuur mogelijk voor een deel het gevolg van deze onwetendheid van Eden is geweest. Bela Kovacs, Hongaars minis ter van Landbouw in het revo lutionaire kabinet van Imre Nagy tijdens de opstand in 1956, is zondag na een langdurige ziekte te Pees overleden, meldt radio-Boedapest. Hij was secretaris-generaal van de partij van kleine boeren na de tweede wereldoorlog en minister van Landbouw totdat hij in 1948 na de communisti sche machtsovername naar de Sowjet-Unie werd gedeporteerd. In 1953, na de dood van Stalin, keerde hij naar Hongarije terug. In oktober 1956 verscheen hij weer in het openbare leven. waarvoor op de begroting pre mies zijn gereserveerd. De aan vragen, die voor 16 april werden ingediend, vallen onder de oude, vaste premieregeling. De aan vragen, die tussen 16 april en 22 juni werden ingediend en op die datum bij de directies van de volkshuisvesting in de provincies zijn ontvangen, vallen onder het per 16 april gemaakte voorbe houd met betrekking tot de grootte van de toe te kennen pre mie in verband met een eventuele huurverhoging. Het tempo van afgifte van verdere rijksgoedkeu ringen op premiebouw zal zijn afgestemd op de ruimte, welke de bouwmarkt biedt. In verband met het voorbe houd op aanvragen, ingediend tussen 16 april en 22 juni zeide minister Van Aartsen nog, dat eventuele vermindering van pre mie evenredig zal zijn aan de vermindering van bijdragen voor woningwetbouw. Voor premie- aanvragen, die na 22 juni binnen komen kan de zekerheid van af wikkeling op basis van de voor- behoudregeling niet worden ge geven, omdat thans nog niet vaststaat in welke mate en op grond van welke subsidierege lingen de woningbouw in 1960 zal kunnen geschieden. Minister Van Aartsen zeide met nadruk, dat deze noodzake lijke regulering niet in strijd is met het voornemen van de rege ring de particuliere sector meer armslag te geven. Dit streven moet worden bezien voor een normale parlementaire periode. Indien de stroom premie-aanvra gen, zoals tot dusver, doorgaat, dan ontstaat een niet te verant woorden situatie. Er wordt niets afgeremd, wel gereguleerd. Het is beter tijdig iets te doen om de situatie in de hand te houden, al dus minister Van Aartsen. Ruim 200 Nederlandse en Bel gische reserve-officieren hebben tijdens het afgelopen weekeinde de „Operatie Walcheren" uitge voerd. Deze operatie omvatte een excursie van Belgische en Neder landse reserve-officieren naar de slagvelden en de landingsplaat sen van de afgelopen wereldoor log op Walcheren. 160 reserve-of ficieren van de kring Antwerpen onder leiding van de Belgische kolonel G. Danloy, commandant van de bij het tiende intergealli- eerde commando ingedeelde com pagnie Belgische commando's, waren in de loop van zaterdag middag met mijnenvegers en een jacht van de Koninklijke Belgi sche zeemacht naar Vlissingen gekomen. Hier vertrok het gezel schap onmiddellijk naar Middel burg, waar men in de kazerne van de eerste C.O.A.K. een ont moeting had met de ruim veertig Nederlandse collega's leden van de Algemene Vereniging van Ne derlandse reserve-officieren. Zaterdagavond heeft het gezel schap een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen tij dens de tweede wereldoorlog, op de Groenmarkt vóór de abdijge bouwen. Het fanfarekorps van de genie uit 's-Hertogenbosch ver leende medewerking aan deze plechtigheid. Kransen werden ge legd door majoor P. Eigenraam namens de Belgische reserve-offi cieren en door luitenant-kolonel (Advertentie) De vulpen, die 'n compliment is voor Uw smaak Tcrtie«ien RECHTSZAKEN Medeplegen van omkoping in schrootaffaire 3 Zeeuwse directeuren tot on voorwaardeljj ke gevangenisstraffen veroordeeld De rechtbank te 's-Gravenha- ge heeft gistermorgen de 48-ja rige S. C. uit Vlissingen en de 41-jarige H. O. uit Middelburg, beiden directeuren van de Zeeuwse Metaalhandel N. V. veroordeeld tot onvoorwaarde lijke gevangenisstraffen wegens het medeplegen van omkoping van een ambtenaar. C. werd veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar en O. tot een gevangenisstraf van een half jaar. De derde directeur van deze N. V. was reeds wegens omkoping veroordeeld. De directeuren hadden zich schuldig gemaakt aan het me deplegen van het omkopen van een referendaris bij het minis terie van Economische Zaken met tienduizend guldens. Deze ambtenaar gaf dan zogenaamd derde landen-verklaringen af voor schroot. De officier van Justitie had tegen C. een gevangenisstraf van anderhalf jaar en tegen O. een gevangenisstraf van één jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk gevorderd. mr V. J. P. N. Haitsma Muiier, waarna in de Burgerzaal van het stadhuis een ontvangst volgde door het gemeentebestuur. Het gezelschap werd hier toegespro ken door de burgemeester, mr Joh. de Widt, die wees op de noodzakelijkheid van een derge lijk contact. In de loop van zondag heeft men de landingsplaatsen te Vlis singen en Westkapelle bezocht, waar kolonel Danloy, die vijftien jaar geleden in Westkapelle land de, een uiteenzetting gaf. Kapi tein Declerck, die eveneens bij de invasietroepen was, gaf ook een uiteenzetting van de landing. Bij het monument voor de omgeko men geallieerde militairen wer den eveneens kransen gelegd. De aalmoezenier van de eerste C.O. A.K., majoor Smits van Waes- berge, sprak een herdenkingsre de uit, waarin hij zei dat de idea len van de gevallenen gereali seerd dienen te worden. In het Verenigingsgebouw te Westkapelle werden vervolgens de reserve-officieren door het ge meentebestuur ontvangen en werd namens dit bestuur de verzekering uitgesproken, dat Westkapelle, dat zo zwaar heeft geleden tijdens de invasie, intens met de plechtigheid meeleeft. De officieren vervolgden hun rondrit over Walcheren met een bezoek aan Domburg en Vrou wenpolder. Bij deze excursie wa ren onder meer aanwezig de commandant van het territoir Antwerpen, generaal L. Bouhon, en de territoriaal commandant Zuid-Nederland, brigade-generaal V. J. M. van Arcken. In de loop van maandag zijn de Belgische gasten naar België teruggekeerd. In de leeftijd van 61 jaar is maandagavond te 's-Gravenha- ge overleden de schrijver van jeugdboeken Leonard Rogge veen. De heer Roggeveen was gepensioneerd hoofd ener school. De begrafenis zal vrijdagmid dag om half drie geschieden op de begraafplaats Westduin te 's-Gravenhage. (Advertentie.) ^7? ESS0 EXTRA is super zuinig DONDERDAG 25 JUNI. HILVERSUM I.: 7.00 Nieuws; 7.15 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muziek; 12.00 Middagklok; 12.03 Dans- muz.; 12.25 Voor het platteland; 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws.13.15 Zonnewijzer; 13.20 Amus. muziek13.40 Gram. 14.00 Bondsdag Chr. Geref. Vrouwenvereniging14.45 Gram.; 15.00 Lichte muz.; 15.30 Vocaal ens.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gewijde muziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.17.45 Gram. 18.00 Lichte muziek; 18.30 Idem; 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber.19.10 Negro-spirituals19.30 Radio krant; 19.50 C.H.U.: pol. caus.; 20.00 Lichte muz.20.15 Gram. 20.30 Gelijk Oversteken, radio- verkeersspel21.30 Lichte muz.; 22.00 Tijdschriftenkron.22.10 Orgelconc.22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en S.O.S.-bericht; 23.15 Sport- uitsl.; 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Sopr. en piano; 11.40 Gram.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Lichte muziek 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.13;.20 Dansmuziek. 13.55 Beursber.; 14.00 Pianoreci tal; 14.30 Por - and Bess, ope ra; 15.15 Logboek 1935, klankb. 15.45 Tour de France en gram.; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Lich te muziek; 18.00 Nws.; 18.15 Re geringsuitzending Kies een loopbaan bij het onderwijs (5) door Joh. Eering, penningmees ter van het genootschap tot op leiding van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijsU met uw technische kennis18.25 Tour de France; 18.40 Lichte muziek; STEEKVLAM IN ENERGIEBEDRIJF Dinsdagmorgen omstreeks ne gen uur ontstond er in het onder station van het gemeente ener giebedrijf aan de Rhoonstraat te Rotterdam een steekvlam, waar door drie mannen werden ge troffen. Twee van hen zijn ern stig gewond. Het zijn de chef monteur van het G.E.B. J. van W. uit de Vlaggemanstraat en de 25-jarige schilder A. de K. uit de Loofdagstraat. Een technisch ambtenaar van het G.E.B. liep lichte verwondingen op. 19.00 Gevar. muziek; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Gram.20.15 Holl. Festival 1959Het concertgebouw ork. en sol.; 22.30 Gram.; 22.45 Sportact.23.00 Beursber. van New York; 23.2524.00 Discota- ria. BRUSSEL (VL.): 12.00 Amus. ork.12.30 Weerber.12.34 Gram.; (Om 12.55 Koersen.); 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 en 15.30 Gram.; 15.45 Duitse les16.00 Koersen16.02 Gram. 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Volks liederen; 18.30 Voor de solda ten 19.00 Nws.19.40 Gram. 19.50 Voordr.20.00 Gram.; 20.10 Missieklankb.; 20.40 Aca demie der discofielen; 21.30 Jazzmuz.; 22.00 Nws.; 22.15 Int. Radio-Universiteit22.30 Ka- mermuz.22.5523.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T. V.20.00 Journ. en weeroverz.20.20 Vademecum, gesprekken; 20.50 De dubbelgan ger, T. V.-spel. VLAAMS BELG. T. V.19.30 Nws.; 20.00 Zoeklicht op; 20.10 Rep.; 20.45 Filmintermezzo; 21.00 Overname van de N. T. S.T.V.- spel; 22.50 Nieuws. Adeldom wekt nog altijd be langstelling bij 't publiek. Toch heerst er over weinig dingen zoveel misverstand als juist over de adel. Dit althans is de mening van Philippe du Duy de Clinchamps, een Frans aristo- tocraat, die onder de titel „De Adel" een boek heeft geschre ven, dat inmiddels in Frank rijk is verschenen. Philippe du Puy de Clin champs is een nazaat uit het befaamde geslacht van de he ren van Barios, die hun histo rie tot aan het jaar 1400 kun nen nagaan. De auteur heeft zich niet alleen in zijn eigen' voorgeschiedenis verdiept, hij is een waar deskundige op het| gebied van Franse adeldom. Hij is eigenaar van een uitgeverij,1 die de „Cahiers van de Adel" uitgeeft, daarnaast een „Cata logue de la Noblesse" en een zwarte lijst met namen van z.g. adellijke families een lijst die door duizenden met of zon der titel aandachtig wordt ge lezen. „In zijn pas verschenen boek schrijft Du Puy allereerst over de historie van de „echte" adel, die hij begrijpelijkerwijs slechts onder het „ancien régime", tot aan het jaar 1789 behandelt. De adel, die in de volgende eeuw, speciaal onder Napoleon, op kwam, ontvangt van hem de veelzeggende naam „decoratie ve adel". Uitvoerige beschou wingen wijdt de schrijver aan Frankrijks hedendaagse adel die, naar hij zegt, als groep geen maatschappelijke invloed Irak is met ingang van niaan- dag geen lid meer van het ster- lingblok, zo wordt in een geza menlijk communiqué van de re geringen van het Verenigd Ko ninkrijk en Irak bekendgemaakt. In de verklaring wordt meege deeld, dat Irak de Engelse rege ring onlangs in kennis heeft ge steld van zijn besluit om het ster linggebied te verlaten en in zijn valutareserves en buitenlandse saldi spreiding te brengen. De Engelse regering heeft toe gezegd de noodzakelijke wijzigin gen in haar deviezenbepalingen aan te brengen. In Engelse financiële kringen is men van mening, dat het uit treden van Irak uit het sterling gebied, dat op 23 juni van kracht werd, hoofdzakelijk een politiek1 gebaar is, zonder veel belang op economisch en financieel gebied. De maatregel zal generaal Kas- sem in staat stellen tegenover de Arabische wereld zijn „algehele onafhankelijkheid" van het „im perialisme van de City" te ver kondigen. Wat de economische gevolgen aangaat, merkt men op, dat door het herstellen in december j.l. van de inwisselbaarheid van het pond-sterling voor niet-ingezete- nen, het sterlinggebied waarin de aangesloten landen het grootste deel van hun monetaire reserves onderbrachten, veel van zijn bruikbaarheid verloren heeft. Het voornaamste voordeel van het deel uitmaken van het sterling gebied is, dat binnen dit blok de kapitaalbeweging vrij is, hetgeen! vooral van belang is voor de lan den, die investering van Brits ka pitaal, gezien de enorme bedra gen aan deviezen die zijn olie het land opbrengt (verleden jaar on geveer 800 miljoen gulden). Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Financiën heeft verklaard, dat de maatre gel geen belangrijke verandering op financieel gebied behoefde te veroorzaken. Irak voert zijn han del voor het grootste deel in ster ling. Misschien zal het een deel van zijn sterlingreserves in ande re deviezen willen omzetten, maar het is waarschijnlijk, dat Irak voor een groot deel van zijn reserves de tegenwoordige vorm zal handhaven. De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 21) (Nadruk verboden.) Wanneer wij, saltimbanques, voorheen de steden binnen trokken, dan schalden de trom petten en roffelde de trom, dan wapperde het tentzeil, de paardenhoeven dreunden, dan lonkten donk're vrouwen ogen lokkend naar de burgers, die dringend zich vergaapten aan de bonte karavaan. En nu? Langs ijz'ren rails, be vracht in speciale treinen, snelt nuchter en gehaast 't moderne circus naderbij, en niets is meer gebleven van de mythen en legenden waarmede ééns 't publiek 't be staan der kunstenaars omweef de, want schuw is voor 't elektrisch licht de romantiek gevlucht „Kijk, Joan, dè,t is circus en dat is een best gedicht! Zó was het ééns, wij reisden en reden jullie duizelen voorwaarts met auto's, vliegtuigen en sneltrei nen, je werkt en hebt nooit tijd, je wilt allemaal zo gauw mogelijk rijk wordenEn dacht je dan dat het circus zo niet naar de haaien ging? Die heb ben het allang uit elkander ge reten, Joan!" „Dat zou ik niet graag durven bewerenzegt Joan, hoewel hij weet, dat tegenspraak hier tóch niet baat, want Henry leeft in de oude, lang voorbije tijd en al is hijzèlf een meester gebleven, voor hem bestaat al leen en uitsluitend het verle den„Kijk, het circus is An ders geworden, allicht, de tijd schrijdt voort, Henry, en de smaak van de mensen veran dert, ze willen roofdieren zien, olifanten-groepen, exotische ar- tisten, zoveel en zo afwisselend mogelijk." Ja-ja-jaik weet het", zegt lord Henry geërgerd. „Die ren in groepen, artisten in troe pen waar blijft echter de fi nesse, het kunnen van de en keling? De tijd schrijdt voort en jullie hebt je maar al te best aangepast. Ik zal je laten zien wat er met deze tijd aan de hand is!" Hij tast in zijn borst zak en haalt een oude lederen portefeuille te voorschijn, legt die op het tafelblad, slaat haar open en diept er een paar kran tenknipsels uit op. Terwijl hij deze doorkijkt vraagt hij plot seling, even opkijkend: „Je kent toch de oude Molier?" Joan knikt zwijgend. Ja, na tuurlijk kent hij de oude Mo lier. In Parijs, in het uiterste wes ten der stad, dicht bij het Bois de Boulogne, leeft een bezetene, een paardenfanaticus, een cir cusenthousiast monsieur Er- nest Molier. Zijn bezetenheid heeft methodehij dresseert paarden voor de hogeschool en voor vrijheidsnummers, hij brengt zijn vrienden en vrien dinnen de geheimen van de ma nége bij wat hij in een jaar met zijn vrienden in intensieve arbeid tot stand brengt, wordt eenmaal in dat jaar op drie achtereenvolgende avonden in zijn privé-manège vertoond. Joan heeft enige van deze voorstellingen gezien. Het „Cir que Molier" is een grote curio siteit, het speelt uitsluitend voor genodigden, vrijwel uit sluitend leden van de oude Pa- rijse aristocratie. Alle artisten, alle lakeien, alle staljongens behoren tot de allereerste krin gen, er zijn hertogen onder, graven en baronnen Hij is oeroud, de keine, kaalhoofdige, cholerische monsieur Ernest Molier; in 1880 gaf hij zijn eer ste voorstelling, 1930 was zijn grote jaar: „Cirque Molier Conquantième année-" Zijn vrouw heette Blanche Allarty, tientallen jaren geleden had ze onder andere in Berlijn, in cir cus Schumann, gereden; mon sieur Molier hield van de Duit sers, omdat ze zoveel begrip hadden voor paarden en omdat ze zijn stoeterij intact hadden gelaten, toen ze in de oorlog van '14 één van zijn landgoe deren moesten bezetten. De oude monsieur Molier heeft ook nog een nicht, Joan ziet haar zó voor zich, staat in verbeel- ling weer tegenover haar in de manége van het oude, barak achtige gebouw in de rue Be- nouville. Ze heet Lysiane, is op en top Parisienne en heeft de onvergelijkelijke charme van een echte circusvrouw één maal zal zij het „Cirque Mo lier" verder leiden, Lysiane Lord Henry schuift hem een paar bedrukte stroken papier onder de neus en Joan buigt zich geïnteresseerd er over heen. Een paar foto's: ja, daar is monsieur Molier, de oude, daar is ook Blanche Allarty, in een nauwsluitend, lichtgrijs rij- costuum met een grote pleureu- se hoed op, in het zadel zittend van haar springpaard.... Uit de tekst springen een paar dik- omrande woorden naar voren. Monsieur Molier heeft een in terview toegestaan en daarbij o.a. verklaard: „U moet me verontschuldigen, ik ben een soort Rococomens. Het doet me leed, dat paarden zo weinig meer betekenen en dat de men sen zich op zo'n onaangename wijze veranderd hebben. Ze la ten zich volkomen beheersen door het geld en als ik ze in hun automobielen voorbij zie suizen, kan ik nooit nalaten een vergelijking met de heden daagse jachtende mensheid me de te maken." (Wordt vervolgd.) meer heeft, maar wel een voor aanstaande rol speelt in het openbare en culturele leven. Philippe du Puy de Clin champs stelt vast, dat er op het ogenblik in Frankrijk 3609 fa milies zijn, die men als „authen tieke" aristocraten kan beschou wen. 15.000 andere families voe ren ten onrechte een adellijke titel. Het woordje de" voor de fa milienaam is geen garantie voor een aristocratische af stamming, onthult du Puy, evenmin als 'n sierlijk en over geërfd wapen. Het is in Frankrijk niet moei lijk een adellijke titel te verwer ven. Men zet eenvoudig „de" voor zijn naam, voegt er aan de andere zijde iets aan toe dat goed klinkt of neemt zonodig een andere naam aan. Elke Fransman kan zich tegenwoor dig baron of graaf, of hertog noemen. En van deze mogelijk heid wordt ongetwijfeld gebruik gemaakt. Ons komt dit lach wekkend voor, maar Philippe du Puy de Clinchamps, zelf een prins van onverdachte afkomst, legt de behoefte van de mens aan klinkende namen als volgt uit: Naast de ijdelheid speelt de onbewuste hoop een rol, dat men met een geërfde adellijke titel de grote leegte zal kruinen maskeren. Adel draagt 't stem pel van het blijvende, adel is een antwoord aan de dood". Voor de nuchtere beschouwer lijkt het verschijnsel allereerst een antwoord o~ de lichtgelo vigheid van het publiek, dat zich nog altijd blind staart op indrukwekkende namen. In de maandag gehouden vergadering van het verbonds- bestuur van het N. V. V. zo deelt dit mede heeft de heer C. W. van Wingerden medege deeld dat hij op het a s. con gres van het N. V. V., dat 1, 2 en 3 oktober te Utrecht wordt gehouden, na ingewonnen me disch advies om gezondheidsre denen zich niet herkiesbaar kan stellen voor de functie van voorzitter. Het verbondsbestuur heeft de onvermijdelijkheid van dit besluit slechts moeilijk kunnen aanvaarden. Het ver heugt het bestuur dat de heer Van Wingerden wel in staat blijkt een kandidatuur voor een andere functie in het dagelijks bestuur van het N. V. V. aan te Het Indonesische leger heeft geen plannen voor een staats greep. Deze verzekering wordt gegeven in het eerste nummer van een nieuw soldatenblad „Sap- ta Marga". Het blad bevat een verklaring van het hoofd van de voorlich tingsdienst van het leger, majoor Harsono, waarin gezegd wordt dat het leger trouw heeft gezworen aan president Soekarno en loyaal zal blijven aan het staatshoofd. „Er bestaan ook geen plannen om een militaire junta in 't leven te roepen", aldus de verklaring. Het werd noodzakelijk geacht om nogmaals te verklaren, dat het leger geen plannen koestert om de macht over te nemen van het burgerlijk bestuursapparaat in verband met recent ongeeroi.- de berichten, volgens welke hoog geplaatste leger-officieren in Dja karta pogingen in die richting aan het ondernemen zijn. In hetzelfde nummer van het soldatenblad is ook een bood schap opgenomen van de stafchef van de Indonesische marine, vice- admiraal Subyakto, die thans een reis door Europa maakt, waarin trouw wordt betuigd aan de pre sident, die tevens de opperbevel hebber van de strijdmacht is. De Ver. Staten hebben maan dag tevergeefs getracht 'n „Van- guard"-kunstmaan, uitgerust voor meten van de warmte die zon en aarde uitstralen, in een baan om de aarde te brengen. Volgens het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart schijnt de tweede van de drie trappen van de raket niet goed te hebben gewerkt. Van welinge lichte zijde in de basis bij Cape Canaveral in Florida waar de ra ket gelanceerd is, werd verno men dat het mislukken waar schijnlijk moet worden toege schreven aan een kleine ontplof fing veroorzaakt door slecht functioneren van een drukrege laar in de tweede trap.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5