BINNENLANDS NIEUWS de koffie n op de m RECHTSZAKEN Beursoverzicht Gemeenteraad van Breskens Nieuw schandaal in Frankrijk ARKTBERICHTEM SPORTNIEUWS DUIVENSPORT HANDBOOGSPORT „DE HOOP" Generaal de Gaulle werd gecontroleerd beheersen. Goulard werd d met openlijke steun van iliaanse communisten ge- 'n is in arbeiderskringen le bijnaam „Jango" zeer r. veede is de minister van maarschalk Henrique iet wiens hulp en een itaatsgreep president Ku- c zijn ambt kon aanvaar- lar die op het punt van de ampolitiek van Brazilië ;enstander van de presi- Beide mannen zijn van ich bij de eerstvolgende itsverkiezing kandidaat :n. ierde kandidaat, die zich t aangemeld, is de vroe- uverneur van Sao Paulo, bekwame Janio Quadros, i>r velen als de komende irdt beschouwd. Maar ten- tal de beslissing over de st van het land wel lig- de generaals, die zonder ering tot de duizend fa- behoren, die Brazilië in eeds hebben beheerst. k verboden). en verrichten over de en de vissen op dé zee- De zee is op deze plaats :r 22 meter diep. Hier- eeft het Rijksinstituut isserijonderzoek gisteren Sin gemaakt met de di- nderwaterobservatie. Jle vragen," aldus vertel- Roessingh, „dieïten van- p deze wijze te worden t. Wij vragen ons al ve- af hoe de vissen op het zullen reageren en of de tijdens de visserij «rijd taan of dicht klappen." lien zullen de kikvcsrs- n nagaan of en hoe de iaatse vissen uit het net. ipen en wat een vis doet, >r de- biologen werd ge- Men vraagt zich af of goed kan wegzwemmen hij door de geringe in- snigszins verdoofd is ge- Om elk gevaar uit te zullen de kikvorsmannen ee man tegelijk naar de ;m afdalen en het treil- gen. proeven zullen tijdens ;er, dus bij overgang van ir vloed en omgekeerd, genomen. Een moeilijk- >ij deze onderzoekingen e kust is de troebeLheid t water. Nu het gisteren bijzonder goed weer was men ook onder water ide zicht te hebben, neer de onderzoekingen x slaagden overweegt het stituut om op deze voet nderwatercontröle voort Wellicht zullen, enkele in tot kikvorsmap wor- geleid en zal men'in. een adium gaan werken, met atercamera's. MARKT ROTTERDAM. 23 juni. le veemarkt te Rotterdam in totaal aangevoerd 340S zijnde: 220 vette koeien m, 591 stuks gebruiksvee, :tte kalveren, 146 graskal- 623 nuchtere kalveren, 50 s, 132 biggen, 71 paarden, rns, 187 schapen q£ lam- 747 weidelammeren, 26 of geiten. otering was als volgt: koeien van 2,703,30; talveren 2,30-/3; Slacht- n 1,902,30, alles per kalveren van 275425; re kaneren ƒ50—-ƒ80; ƒ5070; Schapen 50 Weidelammere.i ƒ45- lelk- en kalfkoeien 875- Vare koeien 700900; n ƒ600ƒ900; Pinken 600, alles per stuk. zicht. Vette koeien: aan- ls vorige week, handel zeer ooral niet hoger in prijs, kalveren: aanvoer als vo- reek, har,del redelijk, prij- ïveranderd. Graskalveren: ;r als vorige week, handel iets dalende prijzen. Nuch- alveren: aanvoer iets meer, tamelijk, prijshoudend. aanvoer tamelijk, handel prijshoudend. Slachtpaar- lanvoer even ruimer, han- delijk, wat vaster in prijs, en: aanvoer korter, handel prijzen lager. Weidelam- aanvoer ruimer, handel prijzen lager. Melk- en leien: aanvoer klein, han- 1, niet geheel prijshoudend, ■coeien: aanvoer kort, han- epend, met teruglopende Vaarzen en pinken: aan matig, handel traag, niet ge- irijshoudend. ven hebben zich meester ikt van een leren cassette juwelen ter waarde van Zwitserse franken die tmaakten van een kollektie vijlen Koning Ibn Saoed rabië. De cassette werd in nbewaakt moment uit de an een Geneefse juwelier VEENBRAND IN HET FOCHTELOOVEEN Omstreeks twaalf uur in de nacht van maandag op dinsdag is in het Fochteloo-veen onder Oost-Werwolde in Friesland een veenbrand ontstaan. Aan vankelijk liet de brand zich ernstig aanzien omdat er geen bluswater aanwezig was. De brandweer van Oosterwol- de zag echter kans het vuur te lokaliseren. Om drie uur kon met nablussen worden begon nen. Er zijn ongeveer 20.000 turven verloren gegaan. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt doordat arbeiders een brandende sigaret in het veen hebben achtergelaten. BERMBRANDEN LANGS DE SPOORBAAN De Nederlandse Spoorwegen vestigen er de aandacht op dat doei'de droogte in de afgelopen week reeds verschillende berm branden zijn ontstaan langs de spoorbaan. Het reizende publiek wordt verzocht gedurende de reis brandende sigaren- en si garetteneindjes niet uit de treinraampjes te werpen. HEIDEBRAND IN HET GOOI Maandag heeft een felle brand gewoed op de heide onder Laren nabij de Oude Postweg in het Goois natuurreservaat. De brandweren van Laren, Hilver sum en Baarn hebben het vuur bestreden. Het blussingswerk duurde tot negen uur 's avonds. Ongeveer 2500 vierkante meter heide ging verloren. ROTTERDAM EN DE WARMTE Twee politieagenten zagen maandagmiddag in een geslo ten auto, die in de hete zon op de Kruiskade stond, een baby in een reiswieg liggen. Omdat het kindje het kennelijk heel benauwd had, maakten zij de wagen open. De temperatuur binnen was die van een bran dende oven nabij. De mannen namen het kindje mee naar de dokterskamer van het hoofdbu reau waar het wat opknapte. In de auto lieten zij een briefje achter, zodat de ouders, die waren wezen winkelen, wisten waar zij de baby af konden ha len. Een 59-jarige vrouw werd maandagmiddag door de warm te bevangen toen zij in de Van Oldenbarneveltstraat liep. Ze viel en brak een pols. De politie waarschuwt voor brandjes in markiezen. Deze zijn de laatste dagen herhaal delijk ontstaan, doordat men brandende eindjes sigaret uit het raam wierp. Ook vat het uitgedroogde gras langs spoorbanen en der gelijke herhaaldelijk vlam. De brandweer moet nogal eens voor bermbranden uitrukken. VERDRONKEN Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur is op de bodem van het Richebad in Zandvoort het lichaam aangetroffen van de 8- jarige Erik Poots uit Zandvoort. Alle pogingen om de levens geesten, nog on te wekken mis lukten. Tevoren had de jongen in het ondiepe gedeelte zwem les ontvangen. Het is niet be kend hoe hij later in het diepe gedeelte terecht kwam. Bij het zwemmen in de Maas onder Tegelen is dinsdagmid dag de zeventienjarige jongen G. Hendrikse uit Venlo ver dronken. FATALE SLAAP. Een Antwerps^ agent van poli tie trof gisteren bij de badinrich ting „Wezenberg'' een man sla- DE STAKING OP DE ANTWERPSE SCHIPPERS- BEURS DUURT VOORT. De staking óp de Antwerpse schippersbeurs duurt voort. De besturen van dé nationale schip- persbonden hebben overleg ge pleegd. Zij wensen intrekking van het besluit, waarbij de tarieven voor graanvervóer worden vrijge laten, alvorens' met nieuwe on derhandelingen wordt begonnen. De vertegenwoordiger van mi nister Segers vterklaarde zich be reid de wens aan de Verkeers minister over te brengen. De beurszitting van 's middags werd anderhalf uur onderbroken. Men hoopte in die tijd bericht uit Brussel ontvangen te hebben. Toen dit niet het geval was, be sloten de schippers ook alle an dere vrachten te weigeren. Uitbreiding van 't conflict naar andere centra van de binnen scheepvaart wordt niet uitgeslo ten geacht. pend in een auto aan. Zijn mak ker lag in een bosje te slapen. Het bleken de 25-jarige A. van Toll en de 20-jarige G. Sambo, beiden uit Amsterdam, te zijn, die de auto in Amsterdam had den gestolen. De wagen werd aan de eigenaar terug bezorgd, ter wijl de dieven werden opgesloten. IN POLITIECEL OVERLEDEN. In de cel van het politiebureau te Hoogerheide (gem. Woens- drecht) waar hij maandagavond ter ontnuchtering werd ingeslo ten, is in de nacht van maandag op dinsdag overleden de 72-jari- ge F. S. uit Halsteren.. De politie trof hem dinsdagmorgen dood in de cel aan. RAKETPROEF VAN HET BRITSE LEGER Het Britse leger heeft dinsdag met succes van een raketbasis op Zuid-Uist, een eiland van de Hebridengroep voor de Schotse kust, een geleid projectiel van het Amerikaanse type Corporal afgeschoten. Het was de eerste van een reeks proeven met dit wapen, dat een reikwijdte van 120 tot 160 km heeft en vanaf de grond tegen doelen te land kan worden gebruikt. De raket kan zowel van een conventionele als van een kernlading worden voor zien. Het wapen wordt afgescho ten van een eenvoudig platvorm van licht metaal. PC GING OM PER VAT DE OCEAAN OVER TE STEKEN MISLUKT. De poging van drie jongelui om aan boord van een stalen cilinder van zes meter met de golfstroom van Newfoundland naar Europa te drijven, is 320 km uit de kust van Newfound land op een mislukking uitge lopen, doordat het vaartuig in brand geraakte. De avontu riers Richard Melisch, Al- bert Barth en Robert Frantz werden aan boord van het Britse vrachtschip „Ramo de la Larriniga" genomen, dat hen naar Rotterdam zal mee nemen. De tocht was op 13 juni be gonnen. Men dacht toen zeven weken over de reis te doen. Chinezen te Rotterdam veroordeeld De twee Chinezen uit Bombay die vorige week te Rotterdam zijn aangehouden met negen kg opium „op het lichaam" zijn gis teren door de politierechter al daar conform de eis veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverkla ring van de opium. Het zijn de 30-jarige fitter T. S. Y. en de 48-jarige timmerman S., opvarenden van het Engelse m.s. „Devanha". Oplopende koersen Hoewel de handel gistermid dag niet groot was, ging er meer om dan maandag. Van 'n „flauwe dinsdag", waar men maandag voor vreesde, was beslist geen sprake. De stemming was welis waar niet vast doch bij oplopende koersen kwamen de noteringen behoorlijk boven de slotprijzen van maandag te liggen. Het niet doorzetten van de daling in Wall- street, gaf Amsterdam een kleine stimulans en het publiek, de be- roepshandel en ook de arbitrage •waagden zich aan het opzetten van nieuwe posities en namen de stukken uit de markt. De berich ten uit het bedrijfsleven in Ne derland zijn zeker niet ongunstig en in Amerika gaat het de maat schappijen, blijkens de berich ten, nog steeds zeer goed. De internationale waarden la gen goed in de markt onder lei ding van de Philipspapieren. Deze aandelen stegen op buiten landse vraag van 617 tot 624 V2 tegen maandag als slotprijs 616. Uniievers verbeterden op 551 ruim vijf punten, AKU's waren De hoffeesten te Dordrecht Dordrecht maakt zich weer op om de op 19 juli 1572 binnen zijn muren gehouden eerste vrije statenvergadering op comité er doelbewust naar gestreefd een zekere scheiding te maken tus sen het herdenken van dit histo rische gebeuren en de feestelijk heden, die er elk jaar mee ge paard gaan en de naam hoffees ten kregen. Men heeft de dagen 17 en 18 juli gereserveerd voor het stijl volle herdenken, en de evenemen ten in de daaropvolgende week zullen meer het karakter dragen van een zomeravondfeest. Op de avond van 17 juli zal in de monumentale Grote Kerk een plechtige herdenkingsbijeenkomst worden gehouden, waarop een bekend Nederlander het woord zal voeren. Deze bijeenkomst zal gevolgd worden door een vrij heidsdéfilé, waaraan tal van ver enigingen en organisaties en alle Dordtse muziekkorpsen zullen deelnemen. Tot slot van deze dag zal een groot vuurwerk worden ontstoken. Zaterdag 18 juli zal weer de traditionele statentocht worden gereden. Deze toertocht voor automobilisten zal leiden langs de twaalf statensteden, die in 1572 in Dordrecht de zijde van Willem van Oranje kozen. In de middag zullen deelnemers aan de zogenaamde hoffeestwandelmar- sen vlaggen planten bij een mo nument van de Novib, dat tijde lijk in de stad geplaatst zal wor den. Zij zullen daarmee demon streren, dat Dordt ook bereid is eraan mee te werken de positie van andere landen in deze we reld te verstevigen, 's Avonds zuilen de schutterij „Drusia Gilde" uit Doesburg en het korps ..Trommelaere van Roesendaele" uit Roosendaal optreden. ruim twee punten hoger, terwijl aandelen Kon. Olie goed prijs houdend tevoorschijn kwamen. De KLM-aandelen kwamen dollar hoger af uit New York en ontmoetten in Amsterdam enige vraag. Een stijgende tendentie voor deze aandelen kan alleen maar gunstig zijn in verband met de aanstaande emissie. Van de scheepvaarten viel we derom niet veel te vertellen zij het, dat de stemming, bij zeer rustige affaire, goed prijshou dend was. In de cultuursector waren Amsterdam Rubbers ge vraagd en een paar punten ho ger. Deli's veranderden t.o.v. maandag niet veel. 'HVA circa 1 punt hoger. Staatsfondsen uiterst kalm met weinig veranderingen. In aandelen Albatros- en Am- stedamsche Superfosfaatfabrie- ken kwam op last van het beurs- bestuur geen notering door de overname van deze aandelen door de Koninklijke Zout Industrie. Maandag 6 juli a.s. stellen enige banken de inschrijving open op 1969 aandelen elk groot nomi naal 1.000 in de Verenigde In dustrie- en Handelmaatschappij „Vihamij" te Amsterdam tot de koers van 100 procent. Het is een emissie met claimrecht. Claims Gebr. van Heek werden op 170 a ƒ175 (ƒ161) geadviseerd. Prolongatie 3 procent. Beursindices Zware eis voor steekpartij Twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek en voor waardelijke ter beschikkingstel ling van de regering met drie jaar proeftijd, eiste de officier van justitie, mr. J. Kolkert, dins dagmiddag tegen de 20-jarige P. W. te Utrecht, die voor de recht bank te Utrecht moest terecht staan wegens "zWffre mishande ling. Op de avond van 11 april j.l. had hij in een cafetaria in De Biltstraat de 17-jarige T. de W. met zijn meisje getroffen. Er ontstond een gespannen stem ming tussen de jongelui en het eind was, dat W. buiten op straat de ander met een padvinders dolkmes enige steken in maag en buik toebracht. Hij nam de vlucht, maar kon kort nadien worden gearresteerd. W. was reeds eerder veroor deeld en bleek volgens de rap porten „een hopeloos geval'' te zijn. De officier beschouwde hem evenals de psychiater als een gestoorde jongen, voor wie behalve gevangenisstraf ook ter beschikkingstelling nodig was. De raadsman, mr. Bosselaar betoogde, dat zijn cliënt in een impuls had gehandeld. Hij drong aan op een zo kort mogelijke straf. Twee jaar met aftrek voor reeks oplichtingen Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de officier vgn Justitie bij de Amsterdamse rechtbank wegens meermalen gepleegde oplichting en diefstal gisteren geëist tegen de 49-jarige schip per H. V. De verdachte, die reeds 21 maal terecht heeft gestaan we gens oplichting en diefstal, was ten laste gelegd dat hij bij do minees geld ging lenen waarbij hij steeds het verhaal ophing, dat hij schipper was van het schip „Aitijd wat", de motor van Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 19/6 22/6 23/6 415.29 409.19 413.49 205.40 204.17 204.58 148.31 147.87 148.09 160.90 163.35 162.86 123.12 121.17 122.41 285.22 281.97 284.23 Kon Olie: 154.20—155.00 Unilever: 5-19—553 Philips: 619—624 N abeurskoersen 156.70) (5521//) (625%) ADELBORSTEN OP REIS Hr. Ms. fregat „De Zeeuw" en het zeilende opleidingsschip voor adelborsten, Hr. Ms. „Ura nia", welke momenteel met een aantal tweede en jongstejaars adelborsten op „bootjesreis" zijn, hebben van 19 tot 22 juni een niet officieel bezoek ge bracht aan Cobh, een voorha ven van Cork in het zuiden van Ierland. Bij de aankomst der beide schepen werd door het carillon van de St. Colenan-kathedraal het Nederlandse volkslied ten gehore gebracht. Met de opva renden van de aldaar vertoe vende Britse jager „Crodsbow- hen" en het Ierse korvet „Mac" ka" werd aan een maritiem fes- tifal deelgenomen. Verder wer den voetbal- en basketbalwed strijden gespeeld. De schepen werden gedurende het verblijf in Cobh voor het publiek open gesteld. zijn vaartuig verbrand was en zijn vrouw ziek in bed lag. Zo wel dominees als pastoors ge loofden zijn verhalen. „Er zijn niet zoveel oplichters, maar u bent een uitstekend vakman," aldus de president mr. J. Knot tenbelt. De verdachte kletste goed, vooral met zijn theologi sche belangstelling wist hij de dominees te winnen, waardoor zijn verhalen steeds geloofwaar diger gingen klinken. Zowel in binnen- als in bui tenland opereerde V. Niet al leen bij pastorieën in Goes, Middelburg en Roosendaal, maar ook in het Rijndal wer den oplichtingen gepleegd. Hierover was een lijvig rapport binnengekomen uit Bonn dat 32 oplichtingen vermeldde. „Het dossier uit Bonn ziet er keurig uit, de feiten zijn zo gerang schikt dat de officier van Jus titie wel uren lang bezig zou kunnen zijn. Maar wat u ge daan hebt is niet zo mooi" al dus de president. Een pikante bijzonderheid bij het plegen van de oplichtingen in Duitsland was, dat, verdachte het adres van het huis van be waring op de Kleine Gartman- plantsoen te Amsterdam als zijn woning opgaf. WAARSCHUWING VOOR ONTPLOFFINGEN In Zweden is een apparaat gemaakt dat waarschuwt voor ontploffingsgevaar. Het bevat een platinadraad die bij de aan wezigheid van. ontplofbaar gas terstond een wijziging' van elek trische weerstand ondervindt waardoor langs elektronische weg een alarminstallatie wordt ingeschakeld en de stroomtoe voer wordt afgesneden. Voorts werkt een plotselinge toeneming van luchtdruk zodanig op het apparaat dat een sproei-instal- latie met chemische blusmidde len gaat werken. Bouw van 8 woningwet- weningen gegund. In november tentoonstel ling in Breskens. De raad der gemeente Breskens vergaderde maandagavond. Van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid was mededeling ontvangen dat akkoord wordt gegaan met de bouw van 8 woningwetwoningen aan de Dr. Broodmanstraat voor de som van 99.805. De bouw is inmiddels opgedragen aan de firma W. J. Jacobs te Breskens. Aan de westkant van de nieuwe veerhaven zal een overgang wor den gemaakt, aldus besloot de Rijkswaterstaat, die zal bestaan uit een betonnen trap met rij wielsleuf. Als gemeentebode werd aan gesteld de heer J. Vergouwe te Breskens. De heer G. L. Woudstra werd op verzoek eervol ontslagen als klerk ter secretarie. Het comité bejaardensociëteit te Breskens wees er de raad in een uitvoerig schrijven op, dat de huidige sociëteit, mede door het bezoek van vrouwen, veel te klein geworden is. De oplossing van het probleem zou zijn, als het voormalige verenigingsgebouw verbouwd en voor dit doel ge schikt gemaakt kon worden. Met algemene stemmen be sloot de raad om het oude ge bouw ter beschikking te stellen en de verbouwing voor haar re kening te nemen. Dit zal een be drag van 10 a 15 duizend gulden vragen. De bedragen voor het bijzon der lager onderwijs over 1958 werden vastgesteld op 34 per leerling voor de school met de bijbel en 42,50 voor het R.K. onderwijs. Een tentoonstelling in Breskens. Van de Ontwikkelingscommis sie Zeeuws-Vlaanderen was een verzoek ontvangen een bedrag van 0,05 per inwoner beschik baar te stellen voor het inrichten van een expositie, welke te Bres kens gehouden zal worden. De titel van de tentoonstelling is: „Dit maakt ZeéüxVs-Vltitinderen". Óp deze tentoonsteling 'zal voor al de kleinindustrie gelegenheid krijgen te exposeren. Men wil van deze tentoonstel ling een demonstratie maken. Het doel van dit alles is, om de bewoners en handel in aanra king te brengen met de produk- ten van Zeeuws-Vlaanderen. De tentoonstelling zal waar schijnlijk gehouden worden in de grote bedrijfsruimte van de fir ma Cambier, de Z.V.T.M.-garage en het vismijngebouw. De expo sitie zal in november a.s. gehou den worden. Van de taxatiecommissie werd het rapport ontvangen betreffen de de aankoop van gronden van de heer Mr. M. J. H. de Bruijn van Melis- en Mariakerke. Deze gronden heeft Breskens nodig voor de uitbreiding van de ter reinen voor de exploitatie van iet badstrand, o.a. voor de bouw van een bungalow-complex, waar- voor reedo aanvragen om te mo gen bouwen zijn binnengekomen, het doortrekken van de Van Zuijenstraat naar de Veerhaven en de woningbouw. Rijkswaterstaat gaf de gemeen te Breskens toestemming om het badstrand in te richten en te exploiteren. De raad deed deze vergunning over aan de N.V. Exploitatiemaatschappij Zeebad Breskens. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer J. J. Vergauwe naar het ontwikkelingsplan voor Zeeuws-Vlaanderen en de daar aan gewijde vergadering van B. en W.'s te Terneuzen. Wethouder Van der Hooft zei- de, dat de notulen ter inzage van de raadsleden komen te liggen. De heer M. de Jonge zeide, dat de weg naar Nieuwe Sluis bijna onberijdbaar is geworden en levensgevaarlijk is, vooral voor de schoolkinderen. De heer J. W. Carels informeer de naar de toewijzing van gron den aan het bedrijf-De Feijter. De burgemeester zette de si- tuatie uiteen. Toen de uitbreiding van de oeververdediging voor I om de grond te kopen. De heer F. Goethals wees op de bestemming van de oude veer haven. Indien deze aan een der bedrijven zou kunnen worden toegewezen, óf de firma Cambier öf de firma De Feijter, zouden beiden geholpen zijn en te Bres kens kunnen blijven. Het college beloofde te trach ten de commissie tot spoed te bewegen. Mevr. M. Niermans wees op de Breskens ter sprake kwam, bleek,onmogelijke toestand welke er dat de firma Cambier grond zou heerst aan het Halve Maantje, kwijt raken. De gemeente stelde toen het perceel, dat nu ook door de heer De Feijter gevraagd wordt, ter beschikking van de firma Cambier. De Feijter is niet gediend met een gedeelte van de beschikbare gronden, de firma Cambier even min. Thans zou de onteigenings commissie vóór 1 september a.s. een beslissing nemen ten aanzien van de firma Cambier, waarna deze de gemeente zou berichten, of zij al dan niet gebruik willen maken van het voorkeursrecht waar enkele zeer onooglijke strandhuisjes zijn verrezen, en. ieder begrip van hygiëne wordt getart. Getracht zal worden aan deze wantoestanden paal en perk te stellen om „goede" kampeerders en toeristen niet af te schrik ken. Voorts wees mevrouw Nier mans er op, dat er te Breskens veel te veel met lijsten gekollek- teerd wordt. Zij gaf B. en W. in overweging dit te beperken. Hieraan zal tegemoet gekomen worden. De chef van de Franse contra spionage- en afweerdienst de D. S. T. (Direction de la Surveil lance du Territoire) Roger Wybot, is door de president van het land, de generaal Charles de Gaulle, persoonlijk van zijn func tie ontheven, na sinds januari 1959 geschorst te zijn. De achter gronden van deze door de gene raal genomen maatregelen wer pen pas kortgeleden bekendge maakt. Roger Wybot was sinds 1945 belast met de leiding van de D. S. T. en zijn ontslag baarde dan ook algemeen opzien in het land en daarbuiten, vooral omdat het, zoals wat later bleek, een gevolg was van persoonlijk ingrijpen van het Franse staatshoofd. Doch het bleef bij gissingen wat toch wel de reden van het ontslag ge weest mocht zijn. In de tijd dat Wybot als chef van de afweerdienst optrad, heeft hij deze gemaakt tot een der lieden en financiers van en in Frankrijk, doch ook zeer veel hoge militaire en burgerlijke autoriteiten, zakenlieden en politieke figuren buiten zijn land. Roger Wybot en zijn dienst werden gevreesd door zeer ve len en hij kon dan ook terecht verklaren: „Ik weet alles over en van de meest vooraanstaande fi guren in Europa en ik ken hun geheimen". En daarom, daarom alléén al, was men bang voor deze stille, in zichzelf gekeerde man, die een grote bekendheid verwierf, doordat hij een ieder, ja, zelfs zijn eigen ambtenaren en geheime agenten, wantrouwde en daarnaast bleek te beschikken over een formidabel goed geheu gen. Dit wantrouwen, dit alles over heersende wantrouwen, veroor zaakte uiteindelijk de val van de chef van de afweerdienst van Frankrijk, van Roger Wybot. Zelfs De Gaulle niet veilig Plet begon in mei 1958. Er wa ren moeilijkheden in Algiers en er waren moeilijkheden in Parijs, waar generaal De Gaulle diep- machtigste en meest invloedrijk- gaande en geheime besprekingen ste diensten Europa. in en van West- Een gevreesd man Roger Wybot kende en con troleerde niet alleen de Franse ambtenaren van hoog tot laag, de politici, de machtige zaken- hield met vooraanstaande Franse politieke en militaire leiders. Be sprekingen, die voorafgingen aan de hoge functie die de generaal De Gaulle in de toekomst zou gaan bekleden, namelijk van pre sident van de Franse republiek. Perouse", waar hij ook zijn be sprekingen hield en daar, in zijn hotelkamers, ontdekten de man nen van de persoonlijke lijfwacht van de generaal meerdere, achter schilderijen verborgen, micro foons. Men onderzocht de zaak en aan het licht kwam toen, dat geheime agenten van de D. S. T. de Franse Afweerdienst van Roger Wybot de besprekingen die generaal De Gaulle voerde, mede afluisterden en dit reeds deden sinds 1946, een en ander in opdracht van Roger Wybot per soonlijk. Te ver gegaan In opdracht van genei-aal De Gaulle werd kort daarop de chef van de spionage-afweerdienst per 1 januari 1959 ontslagen uit zijn functie door de minister van Binnenlandse Zaken, onder wiens departement de afweerdienst res sorteert. Roger Wybot was eens een ge vreesd man in Frankrijk en een feit is, dat hij over zeer veel vooraanstaande persoonlijkheden in en buiten zijn land zekere bie- zonderheden en informaties, veel al onaangename en pijnlijke, be zit. Maar Roger Wybot is gevallen op grond van het feit, dat hij zich niet ontzag om generaal De Gaul le, president van Frankrijk, te controleren en de door hem ge voerde gesprekken met andere politieke en militaire leiders op de band vastlegde. Een zover doorgevoerd wantrouwen vond zelfs generaal De Gaulle te bar, waarop hij Wybot van zijn ambt onthief, PRIJSVLUCHTEN VANUIT ARRAS „Nog Sneller", Breskens. Snelheid eerste jonge duif 1078 m; snelheid laatste prijs winnende jonge duf 966 meter. 1, 6 en 9. A. Bondewel; 2. J. Vermeulen; 3. J. Maas; 4. P. v. d. Walle; 5. Jac. Jacobs; 7. M. de Pree; 8. A. Vermeulen; 10. Th. de Buck. Snelheid eerste oude duif 1078 m; snelheid laatste prijswin nende oude duif 1006 meter. 1. C. Hertogh; 2 en 5. P. Bui- ze; 3. J. Pijcke; 4. I. de Jonge; 6. A. Vermeulen; 7. J. Carels; 8. A. de Hulster; 9. L. de Mees ter; 10 A. Bondewel. „Strijd in Vrede", Groede. Snelheid eerste oude duif 1096 metei»^ snelheid laatste prijs winnende oude duif 904 meter. 1 en 7. Schautteet de Roo; 2. J. Risseeuw; 3. C. Brakman; 4. G. Dusarduyn; 5, 6 en 9. J. Be- cu; 8. L. van de Wege; 10. Joh. van de Wege. Snelheid eerste jonge duif 1004 m; snelheid laatste prijs winnende jonge duif 936 meter. 1 en 4. Schautteet de Roo; 6 en 10. L. van de Wege; 3 en 8. W. Ekkebus 5; F. Pras; 7. I. Vermeulen; 9. M. Robijn. PRIJSVLUCHT VANUIT CHATEAUROUX „Nog Sneller", Breskens. Snelheid eerste duif 836 m snelheid laatste prijswinnenda duif 580 meter. 1 en 6. C. van Opdorp; 2. G. Dusarduyn3 en 7. J. Risseeuw 4. J, Carels; 5. P. Buize; 8 en 10. J. Woittiez; 9. Sj. Klaaijsen. „Strijd in Vrede", Groede. 1, 2, 3 en 4, J. Becu, PRIJSVLUCHT VANUIT4" MAINZ „De Reisduif", Breskens. Snelheid eerste duif 1050 m; snelheid laatste prijswinnende duif 945 meter. 1 en 8. L. Basting; 2 en 10. J. Jansen; 3. A. Verduyn; 4 en 7. L. Risseeuw; 5. A. Versprille; 6. A. v. d. Ameele' 9 Sj. Jansen. PRIJSVLUCHT VANUIT FURT De Reisduif", Breskens, Snelheid eerste duif 1246 m; snelheid laatste prijswinnende duif 1086 meter, l, 4 en 5, L, Risseeuw; 2 en 3. A. van Strien; 6. Sj, Verhage. PRIJSVLUCHT UIT ARRAS. Comb. BoschkzpelleHengstdijk. Oude duiven. Snelheid eerste duif 1036 m; laat ste prijswinnende duif 923 m. 1 en 9, L. Lauret, 2. J. de Rijk, 3 en 5. F. van Deursen, Hengstdijk, 4. J. Waulers, 6 en 8. E. Pieters, 7. J. Stallaert, 10. C. de Jonghe. Jonge duiven. Snelheid eerste duif 1038 m; laat ste prijswinnende duif 766 m. 1 en 7. P. van Gassen, Hengst dijk, 2. L. Lauret, 3. P. Lambert, 4 en 10. E. Boeijkens, Hengstdijk, 5. J. van Leuven, 6. J. Wauters, 8. G. Duerinck, 9. L. Ottjes. (Waar geen woonplaats vermeld, wonen de winnaars te Boschkapelle.) Sociëteit Rapenburg. Oude duiven. Snelheid eerste duif 1044 m; laat ste prijswinnende duif 958 m. 1, 2 en 8. A. Verheijden; 3. 6 en T. V. Kool; 4. P. van Damme; 5. J. Staepels; 9. J. Jonkjteijm; 10. J. Wentzler. Jonge duiven. Snelheid eerste duif 1006 m; laat ste prijswinnende duif 794 m. 1 en 6. J. Schelfaut; 2, 3 en 8. J. Staepels; 4. C. de Smet; 5. R. de Guytenaer; 7, 9 en 10. J. Wentz ler, Allen wonende te Stoppeldijk. Handboog Maatschappij „De Westerschelde." Zondag j.l. had voor de 71e achtereenvolgende keer plaats de koningsschieting van de hand boog-mij „De Wtesterschelde" al hier. hier. Er waren niet minder dan 19 ronden en 377 schoten voor nodig om de vogel af te schie ten. Een goed gericht schot van P. Cortvriendt bracht hem de titel van koning van „De Wester schelde." Hierna volgde nog een prijs- schieting met als uitslag: Hoogvogel: Ed. Kaas; zij vogels niet afgesch.; kallen: R. Goos- sens en B. Ingels. Seliuttersmaal en jaar vergadering. Nadat de schieting was afgelo pen verenigden allen zich aan tafel en deden de goed verzorgde maltijd in restaurant „Monopole" alle eer aan. Hierna werd, onder voorzitter schap van de heer Jos. de Clerck, de jaarvergadering gehouden. De verslagen van de secretaris- penningmeester werden beiden goedgekeurd. De heer G, Mattheeuws, aftre dend bestuurslid, werd herkozen. De koningsprijs, bestaande uit een plaquette met diploma en een geldprijs, werd met énige toepas selijke woorden door de voorzit ter uitgereikt. Een bespreking volgde van de te geven jubileumschieting op zondag 19 juli a.s ter gelegen heid van het 40-jarig lidmaat schap van de secretaris-penning meester de heer R. Begheijn. Charles de Gaulle logeerde in die dagen te Parijs, in hotel „LaNadruk verboden). DE TYPOGRAFEN- STAKING IN ENGELAND De N.V. De Arbeiderspers heeft drukwerkorders, aange boden door uitgeverijen in Enge land die door de typografen- staking aldaar getroffen zijn, ge weigerd. Een zegsman van het bedrijf zei dat dit, zo lang de sta king duurt, orders uit Engeland, waarvan vermoed wordt dat ze een gevolg van die staking zijn, zal blijven weigeren. Uit kringen van de Grafische Bond werd meegedeeld dat deze in principe geen „vlucht-orders" zou accepteren. Volgens deze kringen zullen alle Nederlandse typografenbonden hun Britse collega's steunen en staan ook de werkgeversbonden op het standpunt dat „besmet" werk dient te worden geweigerd. De N.V. De Spaarnestad deelde mee, dat zij geen orders als ge volg van de staking in Enge land heeft ontvangen en haar standpunt voor het geval dat zij deze alsnog ontvangt, nog niet heeft bepaald. N.V. HANDEL-, INDUSTRIE- EN SCHEEPVAART MIJ. gevestigd te Terneuzen. In de op 22 juni 1959 gehouden vergadering van aandeel houders zijn de volgende obligaties UITGELOOT: a) van de lening 4927 Nos. 137, 143, 203, 211, 219, 350, 417, 427, 495, 521, 562 en 574. b) van de lening 1955, stukken van ƒ500,— 17, 43, 152, 153, 227, 269, 361, 374, 408, 442, 462, 523, 534, 668, 394 en 713. c) van de lening 1955, stukken van ƒ100,— 838, 851, 890, 924, 993, 1017, 1048, 1049, 1053, 1148 1202, 1205, 1261, 1266, 1398, 1417, 1430, 1G53 en 1169, 1091. Deze zijn vanaf 1 juli 1959 aflosbaar bij de COÖP. BOE RENLEENBANK te Terneuzen en b:j dc RQTTERDAM- SCHE BANK N.V. te Terneuzen DE DIRECTIE.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3