Spanning in Irak? Wat staat er in Indonesië te gebeuren Weerover zicht De kwestie Erhard-Adenauer visie LiitooïJ Regeling voor onbevoegde DINSDAG 23 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4709 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen GEEN AFTREK VAKANTIEGELD BIJ SOCIALE VOORZIENINGEN BOUW VAN SCHEEPSWERF IN ISRAEL EPOST AFRIKA Wellicht zal ..De Schelde" uit Vlissingen de bouw verzorgen Gisteren zijn in Tel Aviv be sprekingen begonnen met een missie van drie deskundigen, ge leid door de heer J. W. Hupkes, directeur van de N.V. Koninklijke Maatschappij ,,Dc Schelde", over plannen voor sen door deze maat schappij eventueel te bouwen scheepswerf te Haifa. Deze werf zou ongeveer 60 miljoen gulden moeten kosten. Waarheen HEVIGE STORM IN ST. LAURENSBAAI BOODSCHAP VAN MACMILLAN AAN DE GAULLE CANADA EN HET KONINKLIJKE BEZOEK HET AUTOBUS ONGELUK IN ZUID-DUITSLAND Levenslang voor blanken die negermeisje aanrandden DE OVERSTROMINGEN IN CHINA Miljoenen Chinezen vechten tegen het water Miljoenen Chinezen vechten thans tegen de mogelijk zwaar ste overstromingen sedert een eeuw die veroorzaakt zijn door het wassen van rivieren, zo meldt „Nieuw China". HARRIMAN NIET NAAR CHINA Visum geweigerd Communistisch China heeft aan de oud-gouverneur van New York Averell Harriman een visum voor het land geweigerd. Harriman maakt momenteel een reis door de Sowjet-Unie. Kans op burgeroorlog NAVO-RAAD OVER GENEEFSE CONFERENTIE Vader sloeg en schopte 4-jarig zoontje Lijk van Nederlander gevonden Nog steeds geen regen Frankerlng bjj abonnement: Terneuzen im.; 19.50 Syndicale roordracht; 20.30 en 22.00 Nws; 22.15 22.55 Nieuws. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2#73 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. /oor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. 'programma's. 0.00 Journ. en wei Filmprogr.; 21.00 VI.)19.30 Nieuws; g; 20.15 Gevar. pro- 0 Toneelstuk; 21.50 luchtvaartkroniek; ;ende schepen kan en verzonden. De de corresponden- er post moet zijn n achter de naam p vermeld. ;o Dodero" 23/6 van het kleine beetje democratie dat Indonesië heeft opgebouwd. Het land, dat toch reeds met zo veel moeilijkheden en kinderziek ten te kampen heeft, zou tot een chaos vervallen en wat hieruit tenslotte zou voortkomen valt nog niet te bezien, mede in ver band met het feit, dat bepaalde extreme groepen rustig de ge legenheid afwachten om een greep naar de macht te doen. Terwijl zijn land in een diep gaande crisis verkeert, amuseert de president zich in het buiten land. Volgens de radio had de Iraak- se premier, Kassem, een persoon lijk onderzoek ingesteld naar op merkingen die worden toege schreven aan zijn secretaris, kolonel Wasfi Taher. Een officier van het tankkorps had de premier meegedeeld dat kolonel Taher met officieren van het tankkorps de „ondemocrati sche neiging in Irak had bespro ken. Deze „neigingen" betroffen kennelijk de maatregelen van Kassem om aan de uitbreiding van het communisme in Irak een halt toe te roepen. Het radiostation zei dat de pre mier verscheidene officieren van genoemd korps had ontboden en hen had ondergevraagd over het bezoek van Taher. (Volgens dag bladen in Cairo is Taher een vooraanstaand Iraaks commu nist). Na het onderzoek zou Kassem de hoogstgeplaatste communist in het Iraakse leger, kolonel Taha Elsjeikh Ahmed, huisarrest heb ben gegeven. Het te Cairo verschijnende blad „Al Akhbar" meldde zondag dat Kassem een communistische po ging om zijn bewind omver te werpen, had verijdeld. Volgens het blad poogden de communisten een tankdivisie er toe te bewegen een aanval te doen op het ministerie van defen sie en een communistische repu bliek te vestigen. De militairen die bij dit komplot waren betrok ken, zijn gearresteerd. Het te Bagdad verschijnende blad ,,A1 Ahali" schrijft dat het hoofd van de politie te Bagdad, Abdel Baqu Kadhem. is overge plaatst en is benoemd tot inspec teur bij het directoraat van de algemene politie. Als zijn opvol ger wordt Taha Sjeikly ge noemd, een aanhanger van pre mier Kassem. Er werd geen re den gegeven voor deze wijziging. Kadhem werd voor de Iraakse revolutie van juli vorig jaar uit het leger gestoten op beschuldi ging van communistische activi teit. De politie heeft traangasbom- men gebruikt tegen Afrikaanse vrouwen die in Kwa Masjoe uit protest tegen de rantsoenering van water demonstreerden. Ge lijktijdig organiseerden 10.000 Afrikanen in Clermont, 24 km van Durban, een boycot van het busverkeer. Zij verzetten zich tegen de voorgestelde onteige ning van terrein waar de over heid een busstation wil vesti gen. Het radiostation ,,Stem van de Arabieren" in Cairo heeft maan dag meegedeeld dat de gebeurte nissen in de Iraakse hoofdstad in de afgelopen uren erop duiden dat „binnen afzienbare tijd ern stige gebeurtenissen zullen plaatsgrijpen". Gisteren is een andere Neder landse deskundige, ir. N. Th. Koomans, directeur van het havenbedrijf der gemeente Rot terdam, in Israël aangekomen. Op verzoek van het Israëlische ministerie van vervoer zal hij ad vies geven bij de plannen voor de aanleg van een zeehaven te Ashed, 25 kilometer ten zuiden van Tel Aviv. De kosten hiervan worden geraamd op ongeveer 20 miljoen Engelse ponden. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat het vakantiegeld of de ver zilverbare vakantiebonnen, toe komende aan in de sociale voor ziening opgenomen werkloze werknemers, zomede aan hun eventuele echtgenoten en gezins leden, niet op hun uitkering in mindering zullen worden ge bracht. Met deze regeling wordt tege moet gekomen aan de gedachte, dat het vakantiegeld in zekere zin tot het spaargeld van de werknemers moet worden ge rekend en derhalve niet bij werk loosheid van de uitkering inge volge de sociale voorzienings regeling behoort te worden af getrokken. De president zelf verblijft mo menteel reeds sinds geruime tijd in het buitenland en reist de ge hele wereld rond, overal bezoe ken afleggend en daar rustig af wachtend hoe de zaken in zijn land zich verder zullen ontwikke len. Men is er algemeen van overtuigd dat zijn afwezigheid geen toeval is en dat de presi dent de kat uit de boom kijkt. Indonesië staat nu op een tweesprong. Wat moet er ver der gebeuren? De groepen pro- Soekarno wensen zich niet bij de nederlaag neer te leggen. De ware democraten daaren tegen willen stappen tot voor uitgang en niemand kan mo menteel zeggen welke koers er zal worden gevolgd. In de broeierige politieke at mosfeer van het moment is alles mogelijk en dat heeft de Indo nesische stafchef, luitenant-gene raal Nasoetion ingezien. Hij heeft de pers gebreideld. Men mag niets op politiek terrein publi ceren zonder toestemming van de overheid en zelfs de politici zijn beperkingen opgelegd. Slechts in liet parlement mogen zij vrijuit over de zaken spreken, doch daarbuiten dienen zij zich van elke aktivlteit te onthouden. Het leger staat klaar om zonodig in te grijpen, verklaarde Nasoetion. Het belangrijke frontpagina nieuws over Genève en Brussel dreigt momenteel verdrongen te worden door het nieuws uit Indo nesië, waar de toestand zich be gint toe te spitsen, sinds de grondwetgevende vergadering de herinvoering van de grondwet van 1945 heeft afgewezen. Wel haalde dit voorstel bij de stem ming een meerderheid, maar deze leek niet groot genoeg om tot herinvoering te komen, daar hiervoor een tweederde meer derheid noodzakelijk was. Volgens deze grondwet van 1945 zou president Soekarno vrij wel dictatoriale rechten verkrij gen en dit is iets, dat door een heel groot deel van het Indonesi sche volk niet gewenst wordt. Men ziet dit als een terugzetten van de klok en een teruggang van de democratie. van Oldenbarne- velt" 24/6 im" rdam" an Producer' Een zware storm in het gebied van de Sint Laurensbaai aan de Canadese Oostkust heeft vrijdag en zaterdag negen mensen levens geëist, aldus is zondag avond uit Halifax vernomen. (Advertentie) com" tinea rk" Er worden nog 22 mensen en vier vissersvaartuigen vermist. De vissers in het gebied van de Sint Laurensbaai verwijten de weerkundige dienst van Halifax dat zijn weersverwachtingen niet juist waren. Volgens de weer kundige dienst waren de vereiste stormwaarschuwingen tijdig uit gezonden. Van twaalf vissers is thans zeker dat ze zijn omgekomen. 22 worden nog vermist. Van vier vaartuigen is geen bericht ont vangen. 21/6 van Oldenbarne- velt" 24/6 iti" 27/6 De Britse ambassadeur in Pa rijs, sir Gladwyn Jebb, heeft maandag aan president De Gaulle een boodschap overhandigd van premier MacMillan. Een woordvoerder van het pa leis van de president wilde niets meedelen over de inhoud van de boodschap. Wel zei hij dat zij geen kwesties betrof die op de ministersconferentie in Genève waren besproken. ion" 24/6 betreffende de .ta van postpaket- postkantoren. Het Amerikaanse tijdschrift „Look" schreef maandag dat Koningin Elizabeth op haar reis door Canada met onverho len nieuwsgierigheid maar met beperkt enthousiasme zal wor den begroet. Niet alle Canadezen en mogelijk niet eens de meerder heid zijn erg blij met deze koninklijke reis. Er worden meer protesten gehoord dan ooit te voren. Deze protesten betreffen niet de persoon van de koningin, wier poging te doen wat zij kan, alom eerbied en zelfs genegenheid heeft ge wekt. De kritische geluiden vloeien voort uit een mengeling van onverschilligheid jegens, ergernis over en wrok tegen een monarchie die de banden sym boliseert waarvan de Canade zen zich sedert lang hebben be vrijd. Verder vloeien deze protesten voort uit een nieuw nationalis me dat ook verantwoordelijk is voor de toenemende verwijde ring tussen de Verenigde Sta ten en Canada. Van deze gevoelens van do Canadezen verschijnt nauwe lijks iets in de bladen die al tijd met eerbied en genegenheid over de koninklijke familie schrijven. Nooit hebben veront waardigde verslaggevers bij voorbeeld geschreven dat prins Philip zich in 1954 arrogant heeft gedragen, aldus „Look". l0r.laï'V SPEEN NAAK 1 LUXEMBURG. van heden mogen se veilingen weer ;ingen verstrekken rvan bospeen naar emburg. IS juni werd deze België en Luxem- i op grond van de ing voor bospeen Vier blanken zijn maandag ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf wegens het aanranden van een negermeisje. Zij werden op 14 juni schuldig bevonden door een jury die ge heel uit blanken bestond. De jury vroeg echter clementie. Als geen clementie gevraagd was zouden zij volgens de in Florida gelden de wetten ter dood worden ver oordeeld. Nog nooit is een blanke naar de elektrische stoel gegaan voor 't aanranden van een negermeis je ofschoon een aantal negers is terechtgesteld wegens het aan randen van blanke vrouwen. Bij het uitspreken van het von nis zei rechter W. May Walker tot de vier veroordeelden wier leeftijden variëren van 16 tot 23 jaar, dat hij nooit minder dan doodstraf of levenslange gevan genisstraf had opgelegd wegens aanranding. De veroordeelden verbleekten bij het uitspreken van het vonnis, maar verder toonden zij geen tekenen van emotie. Het aantal slachtoffers van het ongeluk in de Zuidduitse staat Württemberg, waarbij een overvolle bus van een streek- dienst bij een (bewaakte) spoor wegkruising door een trein werd gegrepen, is, door het overlijden van een der gewonden, tot 38 ge stegen. Maandag is een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd tegen de 45-jarig overwegwachter Rudolf Merekle. Een eindeloze stroom vracht wagens, treinen en schepen heb ben materiaal vervoerd naar de dijken van de westelijke en noor delijke rivieren en naar de delta van de Parelrivier. In de delta zijn reeds over een oppervlakte van bijna 600 km dijken gelegd. Meegedeeld werd echter dat het mogelijk is dat het visum Harriman het volgend jaar wel zal worden verstrekt. Als reden voor de weigering gaven de Chi nezen op de „huidige toestand van de betrekkingen tussen icommunistisch) China en de Verenigde Staten". cuzen In hoeverre hij inderdaad op het leger, de luchtmacht en de marine kan vertrouwen, staat nog te bezien. Verscheidene terri toriale commandanten zijn niet voor honderd procent betrouw baar voor hem en buiten Java staan de zaken al zeer bedenke lijk. Ook de luchtmacht en de marine hebben bevelhebbers, die niet geheel aan de zijde van Na soetion staan en de mogelijkheid is dus zeker niet denkbeeldig, dat wanneer het tot ingrijpen zou moeten komen, Nasoetion slechts een deel van de strijdkrachten achter zich zou vinden, terwijl de anderen zich tegen hem keren. Dit zou een burgeroorlog be tekenen en daarmee de afbraak dien de leraar niet de MO-ak IVvI Al uvlllvll A. maar wel een dnnvmertp vp Ongevier vier tot vijf hectare bos werd bij Odoorn een prooi van het vuur. In het staatsbos nabij Schoonoord werd de brand door zeer snel ingrijpen beperkt tot ongeveer één hectare. Men slaagde er in, de branden, die omstreeks halfvier ontstonden, tegen halfzeven te bedwingen, zodat verdere uitbreiding werd voorkomen. De permanente NAVO-raad heeft maandag uitdrukking ge geven aan zijn vertrouwen in de wijze waarop het Westen op de ministersconferentie te Genève is opgetreden. Tevoren had de Raad een verslag aangehoord van de Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville. Deze beantwoordde ook vragen van leden van de raad. De politie te Voorthuizen heeft de 31-,jarige machinefabrikant J. D. uit Voorthuizen gearresteerd, nadat diens 4-jarig zoontje onder verdachte omstandigheden was overleden. De heer J. D. wordt er van beschuldigd zijn zoontje woznsdag j.l. zodanig met stok slagen en schoppen mishandeld te hebben dat het ventje nog de zelfde dag aan de gevolgen is overleden. De begrafenis van het jongetje is maandagmorgen in stilte ge schied op de algemene begraaf plaats te Voorthuizen. Vermoed wordt dat D. een haat koesterde tegen het jochie, omdat dit noch een kind van hem, noch een kind i Advertentie, i OOK VOOK U.' ZIJN ER GEZELLIGE Aar* de voet van de grote Scheidegg hebben vakantiegan gers zondag het in vergevorder de lijk van een vrouw gevon den. Op het lichaam trof men een Nederlandse krant van ok tober 1958 en Nederlands klein geld aan. Men vermoedt dat het een verongelukte skister is. De identiteit is nog niet vastge steld. bij BOEKHANDEL kwik tot even boven de 20 gra den, maar landinwaarts kwa men maxima van omstreeks 29 graden voor. Een zomerse dag werd het ook in Engeland, maar in Ier land bracht een front van de oceaan veel bewolking en flin ke regenval. Het hogedrukgebied, dat zich boven Scandinavië handhaaft, bracht ook daar zonnig en warm weer met maxima van 19 tot 23 graden. Inmiddels heeft een uitloper van een krachtig hogedrukge bied ten zuiden van de Azoren zich via de Golf van Biscaye en Frankrijk weer tot over ons land uitgebreid. De stabiliteit van de atmosfeer wordt hier door weer groter, waardoor de kans op buien vrijwel nihil is geworden, terwijl tevens oce aandepressies door het hoge drukgebied worden belet hun invloed tot over het vasteland uit te breiden. De onweersstoring, die zon dag van Frankrijk via België naar ons land trok, boette hier aan betekenis in, maar verlegde zijn zwaartepunt naar Duits land. Daar ontwikkelden zich in het midden en zuiden in de loop van maandag ennkele on- weders, die o.a. in de omgeving van Bonn en Saarbrucken aan zienlijke hoeveelheden regen brachten, 20 tot 50 mm. In ons land duurde de droog te voort, hoewel de luchtvoch tigheid aanzienlijk was toegeno men. Langs de kust steeg het Volgens de Londense „Evening News" is de in Duitsland gebo ren atoomdeskundige dr. Klaus Fuchs die in 1950 tot veertien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens het doorgeven van atoomgeheimen aan Rus land, in vrijheid gesteld. Wegens goed gedrag kwam Fuchs in aan merking voor kwijtschelding van vijf jaar gevangenisstraf. Het ministerie van Binnenland se Zaken weigerde te bevestigen of te ontkennen dat Fuchs in vrij heid is gesteld. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede dat Fuchs stalenloos is en daarom geen recht op een Brits paspoort heeft. Het zou mogelijk zijn hem een of ander reisdocument te verschaf fen als hij het land wenste te verlaten. Volgens de „News Chronicle" WOENSDAG 24 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt, geldig tot dinsdagavond. IETS MINDER WARM Licht tot half bewolkt en droog weer. Over het algemeen iets minder warm dan gisteren. Aan de kust wind van zee, in het bin nenland veranderlijke wind. MAAN op onder

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1