De Z.L.M.-dagen te Aardenburg mmmm TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening GERRIT DE JONGE GARAGE MOTOR SERVICE CAPPENDIJK Weste Pagina 2 DE VRIJE ZEEUWi Zaterdag 20 juni 1959' Oranjestraat 2 Tel. 969 AXEL Vrijdag ruim 20,000 bezoekers op Z. L. M.-tentoonstelling AGENDA REBELLEN in COSTA RICA GAVEN ZICH OVER DE KABINETSFORMATIE IN OOSTENRIJK TERNEUZEN TEL. 2030 DE GOUVERNEUR VAN LOUISIANA Naar krankzinnigengesticht AMERIKAANSE SENAAT VERWERPT BENOEMING VAN STRAUSS Zwitserland en het Franse vreemdelingenlegioen Grieks-Zuidslavische besprekingen geëindigd HOTELBEZOEK DOOR BUITENLANDERS Nog geen beslissing over plaats van Westduitse presidentsverkiezing „INDONESIË IS GEEN MINDER-ONTWIKKELD LAND J Rekord hengelaar Zaterdag 20 jut De Russisc beeft vrijdag in klaard dat de Westelijke voo: Duitsland „ab basis het-jen vaardbaar zijn radio-Moskou. Chroesjtsjef bijeenkomst in die werd bijge de Oostduitse der leiding Grotewohl en Ulbricht. DE POSITI WERKL BINNENSC Schippers moe plakki DE EERSTE DAG. De Z. L. M.-dagen I?1"® werden donderdagmorgen te 9 uur ge opend met een vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M. in hotel „Du Commerce'' te Oost burg, na afloop waarvan gereden werd naar Cadzand alwaar in hotel „Noordzee'' een koffiemaal tijd werd gebruikt. Te half één werd door de hoofd bestuursleden en genodigden een rondrit gemaakt door West Zeeuws-Vlaanderen. Aan het Zwin bezichtigde het gezelschap verschillende water staatswerken en gaf de heer J. B. Becu een uiteenzetting over de werken aan de dijken van het Zwin. DE ALGEMENE VERGADERING. Nadat de voorzitter der Z. L. M., ir M. A. Geuze, donderdagmid dag de in de St. Baafskerk te Aardenburg gehouden algemene vergadering der Z. L. M. had ge opend, de aanwezigen verwel komd en zijn jaar rede had uitge sproken, werden enige huishou delijke zaken vlot afgewerkt, deelde hij mede, dat wegens meer dan 50 jarig lidmaatschap door het hoofdbestuur tot ere leden zijn benoemd: de heren G. Gees uit Kapelle, J. de Kam, Geex-sdijk; A. de Nood, Veere; P. van de Bossche, Vrouwenpolder; Chr. Volkers, Veere; F. J. Castel, St Laurens; P. Pieleman-de Klerk, Zaamslag; J. Vinke, Hulst; Jac. de Rijke, Schuddebeurs, en C, M. de Zeij- ler uit Oosterland. De lijst is groter dan andere ja ren, waaraan het bewustzijn dat ruim 50 jaar geleden begon veld te winnen, dat organisaties ook op landbouwgebied een noodzaak voor de handhaving van de land bouw was, niet vreemd is. Voorts deelde de voorzitter me de, dat aan de nijverheidsschool te Goes een opleiding tot land- bouwhuishoudschoollex-ares ver bonden wordt. Deze afdeling vak- onderwijs-opleiding wordt daar om voor Zeeland zo belangrijk, omdat ten eerste de meisjes voor de opleiding dichter bij huis kun nen blijven en de kosten daarom in vele gevallen gedrukt kunnen worden, ten tweede omdat de nij verheidsscholen steeds weer kam- pen met tekort aan onderwijs krachten, omdat men niet graag naar Zeeland komt. De oplossing van dit nijpend probleem is een eigen opleiding in de provincie. De Zeeuwse meisjes zullen wél graag in de eigen provincie gaan werken. DE VERGELINGSZIEKTE Inzake de verordening op de vergelingsziekte der suiker- en voederbieten zijn binnen afzien- bare tijd maatregelen te verwach- ten, daar nu ook in België maat regelen getroffen zullen worden en het geen zin heeft voor het eigen gewest maatregelen te tref fen als de besmetting van over de grenzen kan komen. De heer De Regt-Dekker uit Zaamslag bracht namens de kas- contrólecommissie verslag uit van het onderzoek dat was inge steld naar de jaarrekening. Kas en bescheiden werden in orde be vonden, waarna de penningmees ter, mr J. F. G. Sehlingemann, mededeelde, dat de kas enkele meevallers had gehad, waardoor er een batig saldo van ruim ƒ13.000 is.~ Hiervan zullen ƒ12.000 worden aangewend voor de bouw van een onderwijzerswo ning bij een der vele Z.L.M.-scho- len. In het dagelijks bestuur wer den gekozen de heren A. J. Groe- newegen uit St Maartensdijk, C. J. van de Berghe uit Kapelle en W. Koster uit Axel. De heer J. de Regt-Dekker werd benoemd in de commissie van toezicht op het boekhoudbureau. ONDER EN BOVEN DE SCHELDE Na een korte pauze de rond vraag leverde niet veel bijzonders op werd de vergadering door ir Geuze heropend. Drs M. C. Verburg, directeur van het Economiscli-Technolo- gisch Instituut in Zeeland, sprak vervolgens over de problemen van „onder en boven de Schelde". ZATERDAG 20 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Een dansje om het dundoek". Concertgebouw, 8 uur: „We 7'on ze rennen". Westelijk Eolwerk, 7 uur: Vost'cal xdstrijd Terneuzen Vlissin, en. Zuidersportpark, 4 u.: Drie wegenHoek. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Der lachende Vaga- bund". ZONDAG 21 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „We zien ze rennen"; 4.30 en 8 uur: „Een dansje om het dundoek". AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Der lachende Vagabund"; 8 uur: „De zevende zonde". In zijn betoog, opgebouwd uit een 9-tal stellingen, zeide drs Ver- burg ojn. dat de Schelde in Zee land een scheiding inhoudt, maar toch ook een gedachte aan een ze kere binding. Uitvoerig stond spreker stil bij de geschiedenis van Zeeland en de opbouw van de bevolkings mentaliteit, waarin de Vlaamse invloed merkbaar is. De geschei denheid van Zeeland door de gro te zeearmen houdt een zeker heimwee naar een eenheid in. Toch is deze eenheid in Zeeland anders dan b.v. in een provincie als Groningen, waar de gehele bevolking georiënteerd is op de stad Groningen. In Zeeland is dat anders: Zeeuws-Vlaanderen trekt gemakkelijker naar Brugge, Ant werpen of Gent dan naar Middel burg; Tholen richt zich op Ber gen op Zoom, terwijl b.v. Schou wen Rotterdam als uitwijkcen- trum heeft gekozen. Er is in Zee land, mede door de geografische ligging, geen binding naar bin nen, zoals b.v. in Groningen. Men is, vooral in Zeeuws-Vlaanderen, overgevoelig voor een mogelijke achterstelling bij de andere delen van Zeeland. Dat b.v. de vrije- veren actie in Zeeuws-Vlaanderen veel feller is gestreden dan elders in Zeeland, komt omdat de ande re bewonei-s van Zeeland slechts gebruik maken van de veren als ze er eens uit willen, en niet als bittere noodzaak. Ook de strijd om de busdienst naar Breda werd in overig Nederland anders gevoerd dan in Zeeuws-Vlaande ren, waar die gezien werd als een levensbelang. Met name de grote fabrieken in Zeeuws-Vlaanderen denken anders en internationaler dan elders in Zeelannd. Het Del taplan geeft Zeeland een machti ge noord-zuidverbinding met het achterland Frankrijk. Er zijn in Zeeland slechts 280.00 inwoners, die een voldoen de eenheid in gedachten moeten opbrengen. Drs Verburg dacht daarbij aan de regionale samen werking van gemeenten, opdrach ten tot de onwikkeling van plan nen om een gehele streek er bo venop te helpen, de provinciale diensten, die niet per gebied, doch over de gehele provincie werken, overkoepelende organi saties V.V.V., vissersbonden, ver voerdersorganisaties etc., terwijl er ook op landbouwgebied, mede door toedoen van de Z. L. M„ meer eenheid komt; dit vooral omdat de jaarlijkse landbouwma- nifestatie steeds in een ander ge bied wordt gehouden, waardoor men eikaars omgeving van nabij leert kennen. De belangen komen gemeenschappelijker te liggen. Verschillende streekrapporten vragen meer aandacht. Niet iedere gemeente zag spreker als een toekomstige industriege meente; wèl zal de mogelijkheid geschapen moeten worden om het geboorte-overschot in eigen provincie te houden. In supra-na- tionaal verband zullen de tegen stellingen verdwijnen en de ver schillende streken binnen Zee land zullen verder tot ontplooiing kunnen komen. Werken en streven in Zeeland moeten er op gericht zijn de grenzen te doorbreken en in in ternationaal verband te gaan sa menwerken, aldus besloot drs Verburg zijn rede. Nadat op deze inleiding een aantal vragen waren beantwoord, sprak de Commissaris der Konin gin de vergadering toe. Hij zeide zeer verrast te zijn geweest, dat hij als autorijder geen traktor kon besturen. Eens had de Com missaris een bulldozer bestuurd, wat nog iets gemakkelijker ging, dan een tractor. Herinneringen haalde de Com missaris op aan de grondlegger der Z. L. M. Vorsterman van Oyen, in wiens zeer gemakkelijke stoel mr Sehlingemann de verga dering aandachtig volgde. Nader ging de Commissaris in op de nauwe samenwerking tussen het provinciaal bestuur en de land bouworganisaties, die volgens jhr De Casembroot nog intensiever moest worden. Met de wens uit te spreken, dat de gezondheid van de voorzitter, ir M. A. Geuze, die hij onmisbaar noemde voor de Z. L. M., zich in herstellende richting zou voort zetten, en er goede dagen mogen volgen, besloot de Commissaris zijn toespraak. Vervolgens sprak de burge meester van Aardenburg, de heer Van Dongen. Hij zeide o.m„ dat er op de secretarie een nieu we uitdrukking was gekomen: ais er iets afgewerkt moest wor den, dan was het: moet dat vóór of nè het Z. L. M.-gebeuren? Maar, verzekerde de burgemees ter, meer er nó dan er vóór, want er vóór was iedereen met de Z. L. M. bezig. Graag had het Aardenburgs gemeentebestuur de Z. L. M.-tentoonstelling ontvan gen. Onder .hilariteit van het gezel schap zeide de burgemeester dat het tentoonstellingscomité Aar denburg door haar fantastische organisatie volkomen had over donderd. De manifestatie viel vee' groter uit dan men in Aarden burg gedacht had. Ondanks d grootte van het terrein had mei de tentoonstelling de laatste da-1 gen met enige zorg zien groeien. Met de wens uit te spreken, dat men ook op agrarisch terrein nauwer zal gaan samenwerken, werd deze toespraak besloten. Namens de kerkvoogdij der Hervormde Gemeente sprak ds. L. S. Blom sympathieke woorden waarna de voorzitter de bijeen komst sloot. Ontvangst op het stadhuis. Na afloop van de algemene vergadering volgde een ont vangst op het gemeentehuis, waarbij burgemeester J. M. C. van Dongen als een chai-mant gastheer van de bestuursleden en genodigden optrad. Hij begroette het gezelschap en sprak zijn vreugde er over uit ook de Commissaris der Konin gin hier te mogen verwelkomen. Aardenburg steit het op hoge prijs deze grote landbouwten toonstelling in haar veste te mo gen hebben. Een dronk werd gewijd aan het weislagen van deze grootse ma nifestatie der Z. L. M., waarna de algemene voorzitter ir. M. A. Geuze deze toespraak op geesti ge wijze beantwoordde. Wethouder C. Stuitewaegen vergeleek vervolgens de heden daagse landbouw met die in het verleden. Ondei' het genot van een koele dronk bleef het gezelschap nog enige ijd bijeen, waarna naar Oostburg w rd gereden waar in hotel „De Eenhoorn'' door de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z. L. M. aan het hoofdbe stuur en genodigden een diner werd aangeboden. DE TWEEDE DAG. Begunstigd door een stralende zon werd vrijdagmorgen de don derdagmorgen zo succesvolle ge opende tentoonstelling van de Z. L. M. voortgezet. 's Morgens heerste er rond „De Elderschans" een hele drukte, toen iedere deelnemer aan de tra ditionele Z. L. M.-rijtoer zijn start plaatsje opzocht voor de zege tocht door West Zeeuws-Vlaande ren, waarvoor veel belangstelling bestond. Er waren ruim 150 autos en 59 bussen, die aan de tocht door het Landje van Cadzand deelnamen. Overal ontmoette de stoet, met de auto van de Commissaris der Koningin voorop, veel belang stelling van de bewoners der di verse dorpen. In verschillende dorpen stond de schooljeugd op gesteld, die van deze extra uur tjes vrij op deze warme dag een dankbaar gebruik maakten om de stoet toe te zwaaien. Vanaf Aardenburg ging de tocht naar Retranchement, via Sluis over Cadzand en Groede kwam men te Bi-eskens aan, waarna de stoet met de Rijkspo litie voorop de richting van Schoondijke koos. Na Schoon- dijke was IJzendijke aan de beurt, en dwars door polders ging de tocht verder naar Water landkerkje. Over Oostburg kwam men weer in Aardenburg, waar inmiddels de veekeuringen be gonnen waren. Er was voor deze veekeuringen veel belangstelling. Ook de Commissaris der Ko ningin toonde bij de keuringen weer zijn belangstelling. Imposant, maar warm. Het was des middags in de ten ten broeiend heet. Dikke lagen stof waaiden nu en dan op, voor al daar, waar men naar de ver schillende terreinen overgangen met zand had gemaakt. De diverse standhouders maak ten goede zaken. Vooral de stands met landbouwmachines hadden het druk. De meeste standhou ders ontvingen hun cliëntèle in een geïmproviseerde ruimte, wat door de mensen, die vaak dood moe waren, erg op prijs gesteld werd. In de tenten wai-en het vooral de voorlichtingsdiensten, die van het drukke bezoek profiteerden, en met een grote staf van perso neel de boeren met raad en daad terzijde stonden. In de stand van de Bond van Plattelandsvrouwen werden mo deshows gegeven. Het was een leuke onderbreking in deze ten- toonsteling, vooral voor de da mes, die de gehele mechanisatie van West Zeeuws-Vlaanderen mechanisatie lieten, en meer be langstelling toonden voor de fraaie kledingstukken, welke de plattelandsmeisjes showden. Opvallend was in de grote tent vooral de stand van de land- bouwhuishoudschool, die op een voudige Wijze toonde wat men met betrekkelijk simpele midde len kan bereiken, en met heel veel fantasie voor een kinderpar tijtje. Leuk was de feestelijk ge dekte tafel voor dit kinderfestijn, en lekker waren de Cadzandse wafeltjes die de meisjes bakten, en voor enkele kwartjes aan de bezoekers verkochten. Ook de vereniging „Ceres" demonstreerde met voor dit weer toepasselijke diepvries-kluizen, waarin menig bezoeker eens graag in had wilen kruipen. In de Elderschans zelf was een aardige expositie te bewonderen van oud-Romeinse voorwerpen, welke in en rond Aardenburg waren opgegraven. Ook het door het waterschap „Het Vrije van Sluis'' met oude kaarten van Zeeuws-Vlaanderen geëxposeerde, was zeer interes sant, maar op deze grote ten toonstelling kwam dit helaas niet tot zijn recht. Misschien is er ergens anders in Zeeland nog wel eens een gelegenheid om het materiaal ten toon te stellen in een wat rustiger omgeving. Al met al heerste er een gezel lige drukte en een prettige sfeer op het tentoonstellingsterrein. Duizenden mensen bekeken de grote tentoonstelling, waaibij de boeren vooral belangstelling toon den voor de enox-me machines, welke door de handel getoond werden. Ook hier werden door de vele firma's goede zaken ge daan. Om vier uur, nadat de keurin gen waren afgelopen, en de Commissaris der Koningin met enkele toepasselijke woorden de bekers en medailles had uitge reikt, concerteerde onvermoeid de Amsterdamse polltiekapel. De - avonds was er een groots défilé van werktuigen die de le den van de 14 Z. L. M.-afdelingen regelmatig gebruiken. Op de prijsuitslag van dit im posant gebeuren komen we ins volgend nummer terug. DE BEKRONINGEN. De tweede dag van de Z.L.M. manifestatie stond in het teken van de paardenfokkerij en de veetcj't. Reeds om 9 uur namen d keuringen een aanvang. Begunstigd door het prachtige weer hadden de keuringen een vlot verloop en kon men op tijd beginnen aan het zeer imposante pi'esnteren der bekroonde dieren. Rond de grote ring stonden de honderden en nog eens honder den belangstellenden rijen dik op gesteld. Op de tribune had de Commissaris der Koningin plaats genomen, alsmede de algemeen voorzitter der Z. L. M., ir. M. A. Geuze, en diens echtgenote, de burgemeester van Aardenburg J. A. M. C. van Dongen en vele andere genodigden. Bij het voorgeleiden der kam- pioensdieren gaf ir. W. L. Harm- sen voor wat betreft het fokvee een toelichting. Hij herinnerde er aan dat Zeeuws-Vlaanderen met haar ge mengde bedrijven, waar de vee teelt nu niet zozeer hoofddoel Is, de laatste tien jaar op de goede weg is in het fokken van een eigen melk-viees-type. Er zijn 20.000 runderen op 1200 bedrij ven. De stierenverenigingen heb ben goed werk verricht en ook de laatste jaren de K. I.-vereni- gingen. In de toelichting bij het voor brengen van de bekroonde trek paarden, werd per microfoon aan het publiek een uiteenzetting ge geven, zodat men volledig op de hoogte kwam van de anteceden ten der dieren en de fokkers. Mevr. Geuze overhandigde aan de gelukkige eigenaren van de kampioensdieren een prachtige beker. Ook de Commissaris der Ko ningin reikte bekers uit. Na het voorleiden der be kroonde dieren en de kampioe nen, werden een 3-tal vierspan nen merries in de ring vertoond. Nadien werd gedemonstreerd met een 12 span samengesteld uit paarden van diverse eigenaren. De kampioenen in de diverse rubrieken waren: Kampioen koe: Tini van 't Eiken bosje, van Gebr. Rijckborst, te St. Kruis. Kampioen hengst: Moustie van Urbain, van C. N. den Ha mer Zn, te Schoondijke. Reserve-kampioen: Quibus, van Cam. Rammelaere, te Sluis. Kampioen merrie: Hersa van Certain, van Gcbr. A. en J. Haverbeke, te Biervliet. Reserve-kampioen: Reserve-kamPioene: Bella 2, van Em. Thomaes, te Hoofd plaat. Kampioen stier: Hertha's Sioerd, van A. Swartelé, te IJzen dijke. Reserve-kampioen: Wijtgaester Imperator, van de Stieren vereniging Oostburg. In vei-band met het groot aan tal bekroningen, vermelden wij in dit nummer alleen de met een eerste prijs bekroonde paarden. Tweejarige merries: la. Astrid v. Bea, eig. O. A. Blondeel, Aarden burg; lb. Tosca v. Absdale, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Driejarige merries, kl. maat: 1. Wilma, eig. Stallen De Dobbelae- re, IJzendüke. Driejarige merries, gr. maat: 1. Prinses v .d. Nieuwenhof, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Vierjarige merries, ki. maat: 1. Florette v. Costaud, eig. A. Ver- hage-Hoste, Schoondijke. Vierjarige merries, gr. maat: 1 Coquette v. d. Melo, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Vijf- tot tienjarige merries, kl. raaat: la. Hersa van Certain, eig. Gebr. A. J. Haverbeke, Biervliet; lb. Qultta, eig. Stallen De Dobbe laere, IJzendijke; lc. Roza v. Aar denburg, eig. A. P. Blondeel, Aar denburg ld. Jennie v. d. Ronduit, eig. S, van Vooren, Sluis; le. Ex cellente, eig. C. J. Almekinders Zn, Retranchement, Vijf- tot tienjarige merries, gr. maat: la. Héléne v. d. Melo, eig, P. E. de Backere, St. Kruis; lb. Sonja v. Dierkensteen, eig. Gebr. De Mil- liano, Waterlandkerkje; lc Sadie, eig. Stallen De Lubbelaere, IJzen dijke. Merries, ouder dan 10 jaar: la Mia v. Nieuwenhof, eig. A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat; lb. Paula v. Dierkensteen, eig, Gebr. De Millia- no, Waterlandkerkje. Merries, geb. in 1958: le Oda v. Sluis, eig, André Wemaer, Sluis. Hengsten, geb. in 1958: 1. Wallon v. St. Kruis, eig. P. E. de Backere e.a., St. Kruis. Hengsten, geb. In 1957: 1. Buffalo, eig. A. J. v. d. Meulen, IJzendijke, en A. P. Blondeel, Aardenburg. Hengsten van 4 jaar en ouder: la. Moustie v. Urbain, eig. C. N. den Hamer Zn, Schoondijke; lb. Quibus, eig. Cam. Rammelaere, Sluis. Merries met afstammelingen: 1. Bertha v. d. Melo, eig. P. E. de Backere, St. Kruis. Hengstveulens, geb. in 1959: la Dragon, eig. wed. C. M. Geluk-Bal, Nieuwvliet; la. Carlos v. Heille, eig. A. Quaak-Den Hamer, Sluis; lb. Frederik, eig. G. Bonte, St. Kruis. Merrieveulens, geb. In 1959: la. Meta, eig. J. Rijnberg, Biervliet; lb. Martha, eig. C. de Kok, Oost- Hengsten met in 1959 geb. afstam melingen: la. Moustie v. Urbain, eig. C. N. den Hamer Zn, Schoon dijke; lb. Successeur, eig. Stallen De Dobbelaere, IJzendijke, en A. J. Catseman, Biervliet. Vierspannen van één eigenaar: 1. Silva, Sadie, Quitta en Wilma, eig. Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Vierspannen van meer eigenaars: 1. Bertha v. d. Melo, Hélène v. d. Melo, Udine v. St. Kruis en Bea v. Gerda, eig. P. E. de Backere, St. Kruis, en O. A. Blondeel, Aarden burg. Fokgroepen: 1. Silvia, Sadie, Qult ta, Wilma en Xandria, eig. Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Eigenaarsgroepen: la. Bertha v. d. Melo, Hélène v. d. Melo en Udine v. St. Kruis, eig. P. E. de Backere, St. Kruis; lb. Coquette v. d. Melo, Prinses v. d. Nieuwenhof en Jenny v. Aardenhof, eig. A. J. E. Tem mer, Hoofdplaat. De met een eerste prijs be kroonde koeien en stieren wor den in ons volgend nummer op genomen. De groep opstandelingen die donderdag aan de zuidkust van Costa Rica aan land was ge gaan, heeft zich overgegeven. 176 opstandelingen hebben de wapens neergelegd. De rebellen die afkomstig waren van Costa Rioa, werden onmiddellijk in vrijheid gesteld. De buitenlan ders moeten het land verlaten na te hebben gezworen dat zij niet in Cosfa Rica zullen terug keren om te proberen een inva sie in Nicaragua uit te voeren. De regering jn San José heeft het gebied langs de Stille Oce aan tot militaire zóne verklaard. Zij had vernomen dat Cubaan se schepen en vliegtuigen op weg waren naar Costa Rica om de opstandelingen van wapens te voorzien. De onderhandelingen voor een nieuwe Oostenrijkse regering zijn vrijdag in een nieuw sta dium gekomen toen kanselier Raab de suggestie deed dat iedere minister zou samenwer ken met een staatssecretaris van de andere coalitiepartij. Raab kreeg na de verkiezin gen van 10 mei de opdracht een nieuwe regering te vormen. Eer der deze week weigerde de volkspartij (R.K.) waarvan hij voorzitter is, in te stemmen met zijn aanbeveling om een socia list te benoemen tot minister van Financiën. In politieke kringen ziet men de jongste suggestie als een stap naar een kabinet waarin beide partijen volkomen in ver houding naar hun omvang ver tegenwoordigd zijn. Bij de jongste verkiezingen behaalde de volkspartij 79 ze tels en de socialisten 78. Sedert 1945 is het land geregeerd door een coalitie van deze partijen. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van vrijdag 19 juni. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 3—11,50. Per stuk: Bloemkool A II 3962 ct, B II 23—41 ct, C II 18—28 ct, afw. 1436 ct; Groene komkom mer B 27—28 ct, C 22—23 ct; Wit te komkommers A 39—41 ct, B 31—38 ct, C 23—27 ct. Per bos: Selderij 1516 ct; Peen 10—32 ct; Kroten 16—20 ct; Uien 26 ct. Per kg: Andijvie 3035 ct; Prin- cessebonen ƒ1,56—ƒ1,66; Postelein 40—46 ct; Spitskool 23—25 ct; Peu len II 1,27—1,60, afw. 79 ct; Sa- voye kool 20—34 ct; Prei A II 25 ct; Rabarber 1022 ct; Tomaten A 84—93 ct, B 1,02, C 79 ct, CC 47 ct; Tuinbonen 2428 ct; Asper ges B ƒ1,84—ƒ2,02, afw. ƒ0,74— ƒ1,20; Doperwten 5165 ct. AARDAPPELEN. Per kg: Eerstelingen I 2327 ct, II 1124 ct, kriel 715 ct; Rode Eerstelingen I 1820 ct; Doree T 20—27 ct, II 10—16 ct, kriel 8 ct. FRUIT. Per doosje. Aardbeien Friihernte II 21 ct; Talisman I 2733 ct, II 1327 ct; Jucunda I 25 ct; Ma dame Moutot I 25 ct, II 12 ct; Sengana I 24—27 ct, II 1517 ct; Climax I 25—26 ct; Rode bessen (export) 7580 ct, II 35—52 ct, III 32—38 ct; Kersen B ƒ1,03— 1,41. f Advprtpntie.) ie s s" wirpr syp-fR 4VTl> de meest complete bromfiets voor' 3 personen en veel bagagt. awSSKr, jgSEKL i Afgevaardigden hebben don derdag de tegenspartelende en vloekende gouverneur van Louisiana, Earl Long, uit een auto gesleurd'én naar 't krank- zinigengesticht te Mandeville gebracht. Zij hadden Long on derschept toen hij op weg was naar Baton Rouge, de hoofd stad van de staat. Hij was weg gelopen uit een ziekenhuis in New Orleans, waar hij woens dag was opgenomen, nadat een gerechtelijk bevel om hem in een psychiatrische kliniek te doen opnemen, was herroepen. Het gerechtelijk bevel hem in de psychiatrische kliniek te doen opnemen was verkregen door zijn echtgenote, die ver klaarde dat haar man aan gees telijke en lichamelijke uitput ting leed. Long is na zijn ontsnapping uit New Orleans door een com missie onderzocht en door de rechter naar het krankzinnigen gesticht te Mandeville verwe zen. De Amerikaanse Senaat heeft vrijdagochtend met 49 tegen 46 stemmen de benoeming van Le wis Strauss tot minister van Handel verworpen. Dit besluit wordt beschouwd als een slag voor het prestige van president Eisenhower. Sinds 1925 heeft de senaat geen ministersbenoeming meer afgekeurd. Strauss zal nu het werk, dat hij in november j.l. is begonnen, moeten neerleggen. Na de bekendmaking van het besluit van de senaat verklaar de Strauss dankbaar te zijn voor het vertrouwen dat de pre sident, enkele senatoren en an deren in hem gesteld hadden. „Ik heb mijn best gedaan om de nationale veiligheid van de Ver. Staten te verdedigen door soms voor het welzijn van het land maatregelen te nemen die niet altijd gewaardeerd werden. Ik verlaat mijn post in de over tuiging dat de geschiedenis mij recht zal doen". Zwitserland heeft btf Frank rijk geprotesteerd tegen het ron selen van Zwitsers voor het Franse vreemdelingenlegioen. De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Fetitpierre, deelde vrijdag mee dat de Zwit serse ambassadeur te Parijs het protest aan president De Gaulle heeft overhandigd. De minister zei in de Nationale Raad dat naar schatting 1.200 Zwitsers jn het vreemdelingenlegioen dienen. De meesten van hen zijn met valse papieren toegetreden tot het le gioen en de helft van hen wordt in Zwitserland gezocht wegens misdaden. De Griekse en de Zuidslavi- sche minister van Buitenlandse Zaken, Averoff en Popovic, heb ben donderdagavond na bespre kingen te Athene die twee da gen hebben geduurd, een com. muniqué uitgegeven waarin o.m. wordt gezegd dat de be- staande meningsverschillen niet de verdere samenwerking op grond van de vriendschappelij ke betrekkingen tussen beide landen mogen verhinderen. Er werd voornamelijk gesproken over gemeenschappelijke kwes ties. Er is een voortdurende vooruitgang in de betrekkingen tussen Griekenland en Zuid- Slavië te constateren, aldus da ministers. Zij tekenden twaalf ontwerp overeenkomsten over economi sche, culturele en technische betrekkingen en grenskwesties, Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in de eerste drie maanden van het jaar 1959 in de Neder landse hotels bijna 343.000 over nachtingen van buitenlandse gas ten geregistreerd. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1958 is het aantal overnach tingen met ongeveer 20 procent toegenomen. De toeneming van het aantal overnachtingen was het sterkst voor de bezoekers uit Duitsland (stijging .25.000 of 39 procent). De stijging was voor de Verenig de Staten van Amerika 6.600 of 22 procent. Voor Engeland en Schotland 4.400 of 12 procent. Voor Frankrijk 3.700 of 21 pro cent. De procentuele toename was zeer groot voor Denemarken en IJsland: 46 procent (2.600) en Noorwegen 39 procent (2.700). Het bezoek van geallieerde mili tairen nam toe met 3.600 of 20 procent. Alleen voor bezoekers uit Zwe den werd een geringer aantal overnachtingen geregistreerd. De Westduitse Bondgg^g heeft vrijdag een beslissing over een resolutie waarin vpprwttfilL dï- Gerstemaier wordt aanbevolen Berlijn aan te wijzen als plaats voor de verkiezing van een nieuwe president, uitgesteld tot 23 juni. De secretaris van de christen democratische fractie, Rasner, zei in de Bondsdag dat het een slecht gekozen tijdstip zou zijn om op het ogenblik dat de con ferentie in Genéve haar kri- tiekste punt heeft bereikt, te be sluiten de verkiezing in Berlijn te houden. Hij zei dat West-Duitsland vermindering van spanning op internationale conferenties be vorderen moet. De christen-de mocraten waren niet van ge dachte veranderd om Berlijn te kiezen als plaats van de presi dentsverkiezing. President Soekarno, die vrij dagavond uit Tokio per vliegtuig naar Pnom Penh is vertrokken, heeft vóór zijn vertrek in een te voren opgestelde verklaring ge zegd, dat de Indonesiërs niet graag zien, dat hun land wordt aangeduid met het adjectief „minder-ontwikkeld". Hij zeide: „Dit is een uitdrukking waar wij niet van houden". Hij vertelde voorts: „Mijn reis heeft mij om de gehele wereld geleid. Ik ben in de meest ont wikkelde landen van de wereld geweest en ook in landen, die men nog altijd aanduidt als min der-ontwikkeld". ie Cinds deze week kent men in IJmuiden de ie de „Scharrenvanger van Den Haag". Het is de Haagre hengelaar H. van der Does, die het heeft gepresteerd om donder- dag met één hengel 300 scharren buit te ma- ir ken bij de zuiderpier bij IJmuiden. ie Het record behaalde hij dinsdag toen hij 400 van deze scharren ving. In vier visdagen bereikte hij een gemiddelde van 300 scharren per dag. Ook andere hengelaars ir hebben veel sucoes. maar -jtr ie de heer Van der Does is recordhouder. ilr De vangsten bij de ie IJmuidense pieren zijn ir de laatste dagen plotse ling zeer groot. Er zwem- men grote scholen schar ir en in de avonduren wordt ir er veel horsmakreel, bot en paling gevangen. Chroesjtsjef zei democratische r« bastion van vre< Duitsland" is. Ree nissen hadden eci dige groei van h in de federale Dl aangetoond. Hij ze listische landen hu waard hadden om val van buitenlanc landse vijanden. i in het Westen is de bevrijding van landen dan hoort seum thuis". Hij langrijkste voorv vrede het sluiten verdrag met Duits gelen van de Duit Chroesjtsjef zei sche regering haar de conferentie va: ingediend en dat ministers de vesi voorgesteld van ee missie van verte van de D. D. R. republiek. „Daarbi ook het bestaan ve staten, maar de gendheden stellen dingsgewijze vertei in deze commissie tegen 10. Daarbij willen z een ongelijke, positie plaatsen, benadering heeft Boluut geen basis vaardbaar". Het is een illusie ten te denken dat de verbinding me handhaafd zouden geval de Sowjet-Ui derlijk vredesverdr Duitsland sluit, al< sjef. De controle geoefend door C riteiten in naam reine staat en Westen zegt, in jet-autoriteiten. Zekere vertegenv de Westelijke lan Sowjet-Unie ondei Zij zeggen dat er rentie kan worden er te Genéve geei worden gemaakt oordeel dat als de Buitenlandse Zake slagen overeenstei reiken, een topcoi Het bestuur lands Verbond standsvereniginger waardigd over de bepaalde groepen pers, die een beroe sociaal-economisch ning voor zelfsi G.S.W.-objecten gesteld. De voorzi N.V.M. heeft op bestuursvergadei uitgebracht van daags bezoek aan ke provincies, van de moeilijke mische positie wa nenschippers in verkeren De schippers moetei plakken, had de constateerd. Het bestuur spreking van h« bij de regering gen deze vorm schaffing, die en denigrerend lijk stop te zett Ook werd bi tegen de wijze ling sociaal-eco verlening voor sommige schippi gepast, doordat als zij een beroep op deze regeling worden geplaatst dat zij hun zelfsta ten prijsgeven, standige, die hoofdzaak teng zoensinvloeden behoeven schip venters, glazenw ter groep II best N.V.M. Een afdoende de sociaal-econ: lijkheden, waart pers in de noort te maken hebt het oordeel van vonden te wordE opgezet sanerini aan het seizoen van het bedrijf van het ter bes< van de vervoer: dacht moet won Het N.V.M. zal jderzoek hiernaar Tnaa

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2