^on^licten in rankryk Pockets Littooij C Radio-Teievisic-Verlichting I Radio de Koek 3 Prinses Beatrix ere-commandeur J ohanniter-Orde Ministersconferentie opgeschort tot 13 juli EN BELGISCHE MOEILIJKHEDEN Hammarskjoeld over de Arabische vluchtelingen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Debrée en de spoorwegmannen VADERDAG een grammofoonplaat Radio Tazelaar Plechtige installatie in de Ridderzaal fjawSwill PranKertng bij abonnement: Terneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2" ?3 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRUE ZATERDAG 20 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4707 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mtnfimrm' par advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 ma. Tijdens het weekeinde maakte de Franse regering van Debré zich op om het hoofd te bieden aan een uitdaging van het spoor wegpersoneel. om dinsdag demonstratief te staken. Hij dreigde met het mobiliseren van dit personeel, althans van 200.000 der 360.000 man, indien het de arbeid zou stoppen. Maandag verklaarden de vakbonden zich bereid af te zien van het protest, mits de regering wilde onderhandelen. De diepere oorzaak van de moeilijijkheden was een gebrek aan vertrouwen in Debré, die door zijn politiek ook vaak slaags was geraakt met het parlement. Nu is het karakter van de Vijfde Re publiek autoritair, en blijkbaar wordt men zich daar in Frankrijk pas geleidelijk van bewust. Het nadeel daarvan is in het geval van de vakbonden, dat tegenstellingen nodeloos op de spits worden ge dreven. In Kamer en Senaat zijn de arbeiders, tengevolge van het kiesstelsel, zeer slecht vertegenwoordigd. Er zouden dus andere organen moeten zijn, waardoor zij geraadpleegd worden en mede zeggenschap hebben, zoals dat in de Westelijke democratieën regel pleegt te zijn, De Franse spoorwegarbeiders hebben al in november 1957 toe zeggingen gekregen omtrent een loonsverhoging in étappen van 20 omdat zij zoveel achter stonden bij arbeiders in particu liere bedrijven. Van die toege zegde vermeerdering hebben zij 9 ontvangen. Bovendien 4 na de waardevermeerdering van de franc met Kerstmis, maar dat was een algemene loonronde in verband met de prijsstijgingen. Men kan dus niet zeggen, dat zij geen geduld hebben getoond. Wat ontbrak was overleg met de re gering. En toen die „rekwisitie" aankondigde van de spoorwegar beiders, ontstond verbittering. Een fout in de taktiek van de Franse premier. VOLKSFRONT? Zulk een fout om overleg te verwaarlozen kan daarom ge vaarlijk zijn. omdat de commu nisten de enige stevig georgani seerde partij vormen, die meer dan twintig procent der kiezers achter zich heeft doch bijna niet in het parlement is vertegenwoor. digd. Met de partij is de groot ste vakbond verbonden, die dus gaarne buitenparlementaire ac ties voert onder zijn leiding. Het was nu gelukt, de socialistische, communistische en... katholieke vakverenigingen te doen samen gaan. En als via het parlement geen beslissingen kunnen wor den genomen bestaat de kans, dat zich een „volksfront" vormt van vakbondsleden, schijnbaar niet politiek, in werkelijkheid wel gebaseerd op het principe van de klassenstrijd. In de vijfde Franse republiek hebben de technici, de financiële deskundigen en de conservatieve economen een sanering doorge voerd. welke inderdaad heeft ge leid tot een gezonde handels balans en een groeiende voorraad buitenlandse betaalmiddelen. Ten dele is dit geschied door beper king van de invoer en het blok keren van de lonen, dus door so berheid en „strengheid". Wil men daarvoor echter de mede werking van het hele volk win- vven, dan moet dit weten waar aan het toe is. en dat de offers door allen worden gebracht, niet in het bijzonder door loontrek- kenden. Het is niet goed meer mogelijk een autoritair systeem op te bou wen zonder medezeggenschap der vakbonden. Een andere moei lijkheid is, dat De Gaulle en De bré niet heel duidelijk zeggen, dat de oorlog in Algerije zoveel verslindt, dat vooral daarom het levenspeil niet hetzelfde kan blij ven. Kennelijk is een meerder heid der Fransen het er mee eens. die strijd in Algerije uit te vechten. Maar zij worden onvol doende geconfronteerd met de noodzaak, dan ook offers te bren gen. En de regering is er huive rig voor, uiteen te zetten hoeveel die oorlog kost. Al zulke kwes ties hebben de conflikten in de hand gewerkt, die onder de op pervlakte groeien en die de rege ring dwongen, te dreigen met mobilisatie van de spoorwegar beiders, om te trachten een ont wrichtende demonstratie te voor komen. FRANSE GROOTHEID. Toch knaagt de Algerijnse cam pagne zozeer aan de kracht van Frankrijk, dat het steeds meer aandringt op solidariteit van zijn Atlantische bondgenoten met de oorlog in Noord-Afrika. De an dere landen betogen, dat de rege ringen in Parijs altijd hebben ge zegd, dat het hier een binnen landse aangelegenheid betreft, waar niemand zich mee had te bemoeien. En als de NAVO ver antwoordelijk moest zijn voor de Belgische moeilijkheden in Kon go, de Britse in Nyasaland enz. dan zouden soevereine regerin gen wel haar eigen beleid bepa len. maar solidariteit eisen dei- bondgenoten, als het verkered liep. Toch is het feit, dat de leden der NAVO de Franse politiek in Noord-Afrika niet onverdeeld bewonderen, een der oorzaken van de Franse „obstructie" in de NAVO. Deze komt verder voort uit het feit, dat Parijs zich ach ter gestold voelt bij Londen, dat nu eenmaal de belangrijkste ge allieerde is van de V. S. Men weet dat in de NAVO alleen de V. S. en Engeland atoomwapens hebben. De kernwapens en raket ten der Amerikanen op Brits ge bied staan onder gemeenschap^ pelijk Engels-Amerikaans toe zicht. Stationeren de Amerika nen zulke projectielen elders, dan hebben zij alleen het beschik kingsrecht er over. Om die rede nen weigerde Frankrijk raketten- bases en Amerikaanhe vliegtui gen met atoom- of waterstofbom men op zijn gebied Tweehonderd Amerikaanse vliegtuigen- met "be doelde wapens moeten elders een „tehuis" zoeken, waarschijnlijk in Engeland. Men hoopte, dat de Fransen zouden terugkomen van hun standpunt, als zij meer zeg genschap kregen in de topleiding van de NAVO. Op de Atlantische conferentie in Londen, een. bijeenkomst van parlementsleden uit de leden-sta- ten, had men weinig bewonde- gepraat, doch zonder dat nog een zodanig dat een demokratisch bestel zal zijn gewaarborgd. De minister wil haast maken met de hervormingen en zo gauw mo gelijk een inheems parlement scheppen, met zetels natuurlijk voor de Europeanen die in Kongo wonen. Die blanken zijn geenszins in genomen met het vooruitzicht van een Kongo onder overwe gend zwart bestuur. Zij willen geenszins haast maken en heb ben niet zelden een superioriteits gevoel, dat thans nog wel ge rechtvaardigd is. doch dat in Afrika geen reden meer is, de negers uit te sluiten van het be stuur. De minister is, zoals in 1956 de Franse politicus Mollet in Al gerije, uitgejouwd door de Euro peanen, die vrezen „verkocht" te zullen worden. In Brussel blijkt nogal verschil van mening te be staan over de snelheid der ont voogding en men kan verwach ten, dat Kongo een strijdpunt zal worden in de Belgische politiek. Maar alleen de Belgen kunnen hun beleid bepalen. GENEVE DOOD- GEPRAAT. Hoewel de conferentie van Ge- nève nog wel nieuws biedt voor de voorpagina is zij zo in herha lingen vervallen van bekende standpunten, dat men er weinig meer van verwacht. Moskou erkende het recht der Westelijke mogendheden, in Ber lijn te zijn. maar het wil die zaak veranderen. Het stelde voor, voorlopig Westelijke troepen voor een jaar in West-Berlijn te laten, doch intussen een andere regeling te ontwerpen. Onmid dellijk sprak men van een ulti matum, wat het Kremlin tegen sprak: het was een voorstel, om West-Berlijn als neutrale vrij staat te demilitariseren. Inder daad niets nieuws. Het Westen wil de troepen er houden. Men is na vijf weken niets opgescho ten. De vraag was daarom dit week einde, of de conferentie zou wor den opgeschort of dat er een top conferentie op zou volgen, opdat de regeringsleiders zouden pro beren, tot een beslissing te ko men. Deze week, zo nam men aan, zou er nog wel worden door- ring voor het Franse standpunt, hoewel men wel aandrong op meer onderling overleg en op een streven naar een gemeen schappelijke politiek. Dit is ech ter gemakkelijker gezegd dan ge daan. Wat de verdediging betreft tegen eventuele agressie van de Sowjet-Unie is men het wel eens. Over andere punten gewoonlijk niet! MOEILIJKHEDEN KONGO. IN Zo zal de NAVO zich wel niet bemoeien met de Belgische poli tiek in Kongo. Daar is nu mi nister Van Hemelrijck aangeko men. die tot taak heeft op gelei delijke wijze de onafhankelijk heid van Kongo voor te bereiden, oplossing kon worden gevonden. Die vereist meer geduld. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) (Advertentie.) OOK VOOR U! ZIJN ER GEZELLIGE bij BOEKHANDEL Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Oplossing kan liggen in de economische ontwikkeling van het Midden-Oosten De secretaris-generaal van de Verenigde Naties is van mening, dat de oplossing op lange ter mijn van het probleem der Ara bische vluchtelingen slechts kan liggen in de economische ontwik keling van het gehele Midden oosten, zodat de vluchtelingen door dit gebied kunnen worden opgenomen. Dit zou toevloed van buitenlands kapitaal nodig ma ken en een gemakkelijke ver plaatsing van kapitaal en arbeid in ae verschillende landen. Hammarskjoeld heeft zijn opi nie uiteengezet in een rapport voor de komende algemene ver gadering van de Verenigde Na ties. Hij beveelt de voortzetting aan van 't werk van de UNRWA totdat de integratie der vluchte lingen in het produktieve leven van het gebied een feit zal zijn geworden. Deze integratie moet niet gaan ten koste van het toch al lage inkomen per hoofd van de gevestigde bevolking maar de vluchtelingen moeten een bron van arbeidskracht worden ten bate van de economische ontwik keling van het gebied in het al gemeen. De vereiste investeringen zou den zowel in de industrie als in de landbouw moeten geschieden en wat dit laatste betreft zou men kunnen profiteren van de onder vinding der Israëliërs. Hammars kjoeld verwijst met voldoening naar het besluit van de economi sche raad van de Arabische Liga om gevolg te geven aan plannen tot oprichting van een fonds voor Arabische ontwikkeling en in stelling van een raad ter voorbe reiding van de Arabische econo mische eenmaking. DE VALERA TOT PRESIDENT VAN IERLAND GEKOZEN De kandidaat van de rege ringspartij Fianna Fail, De Va lera, is bij een woensdag gehou den verkiezing tot president van de Ierse republiek gekozen als opvolger van de 76-jarige O'Kel- ly. Hij kreeg 538.058 stemmen tegen generaal MacEoin, kan didaat van de oppositiepartij Fine Gael, 417.482. De Valera was woensdag avond in verband met de pre sidentverkiezing als minister president afgetreden. De Ieren spraken zich woens dag verder uit over de vraag of voor de verkiezingen voor de Dail het parlement het stelsel van evenredige vertegen woordiging moest worden ge handhaafd of dat een meerder heidsstelsel moest worden inge voerd. 152.785 Ieren stemden tegen en 138.811 voor afschaf fing van het stelsel van even redige vertegenwoordiging. Indonesische thee onderweg naar Antwerpen Vernomen wordt dat een eer ste zending van 3.000 kisten In donesische thee per zeeschip on derweg is naar Antwerpen. De partij zou in augustus aankomen en in september geveild worden. Antwerpen is als theemarkt aan gewezen daar Indonesië de pro- dukten van de genationaliseerde bedrijven niet langer in Neder land op de markt wil brengen. (Advertentie.) ZONDAG 21 JUNI Denk aan Vaders hobby: Wij hebben een pracht kollektie KLASSIEK - MODERN JAZZ - POPULAIR Reeds vanaf 3,60 Noordstraat 21 TERNEUZEN Prinses Beatrix is gisteren in de Ridderzaal te 's-Gravenhage geïnstalleerd als erecoinniandeur van de Johanniter-Orde in Ne derland tijdens een plechtige rid derdag, die ook door de Koningin en Prins Bernhard, landscom- mandeur van de Johanniter- Orde, en Prinses Irene werd hij- gewoond. Onder de gasten bevonden zicli tal van ministers; vertegenwoor digers van het diplomatieke korps; Lord Prior van „The most venerable order of the hospital of St. John of Jerusalem", lord Wakehurst, enz. Het gehele kapittel der Johan niter-Orde in Nederland woonde de plechtigheid bij. In de Ridderzaal wachtten tal rijke geüniformeerde leden van de Johanniter-damesafdelingen, vertegenwoordigers van ver- pleeginstituten, 135 ere-ridders en 36 rechtsridders van de Orde de komst van de koninklijke gas ten af, terwijl een orkest van 40 De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben vrijdag avond, na zes weken van besprekingen over Berlijn, die geen resultaten hebben opgeleverd, besloten hun overleg tot 13 juli a.s. op te schorten. Hun plaatsvervangers zullen hedenochtend vroeg bijeen komen voor het opstellen van het slotcommuniqué. Daarna zal een vol tallige verg -ring, met deelneming van de afvaardigingen van Oost- en West-Duitsland, worden gehouden, waarop de conferentie zal worden verdaagd. Engeland. Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben vrijdag avond in een gemeenschappelijke verklaring gezegd dat de vrijdag door Gromyko gedane voorstel len geen wijziging hebben ge bracht in het tevoren door de Sowjet-Unie ingenomen stand punt. „De drie Westerse ministers zijn onder de gegeven omstandig heden van mening dat het aan beveling verdient de besprekin gen gedurende bepaalde tijd op te schorten, hetgeen de Sowjet- regering in de gelegenheid zal stellen de Westerse voorstellen hader te bestuderen. Verder zijn de Westerse rege ring dan in de gelegenheid hun eigen positie nader te overwegen, dit speciaal in het licht van de vrijdag door de heer Chroesjtsjef afgelegde verklaring en haar verband met het toekomstige verloop der onderhandelingen", aldus de Westerse bekendma king. Omtrent het jongste Sowjet- voorstel wordt gezegd dat, of schoon hierin de aanvankelijk voorgestelde tijdslimiet van een jaar voor het bereiken van een oplossing van 't Berlijnse vraag stuk tot anderhalf jaar is ver lengd, de Sowjet-Unie niettemin de vrijheid heeft om. na afloop van deze periode, eenzijdige stap pen te nemen. Bovendien blijkt er duidelijk uit dat het de bedoeling van de Sow jet-Unie is dat de Westerse mo gendheden, met het tekenen van een overeenkomst dienaangaan de. zouden toestemmen in de op heffingen van hun rechten in Berlijn en het prijs geven van hun verantwoordelijkheid voor het handhaven van de vrijheid der Westberlijners. „In het voorstel wordt gezegd dat de „grote vier" het Berlijnse vraagstuk gedurende of aan het einde van de periode van ander half jaar opnieuw kunnen gaan bespreken. Doch de Westerse mogendheden zouden, indien na anderhalf jaar nog geen over eenstemming was bereikt, na deze periode moeten onderhande len zonder enig recht ten aanzien i van Berlijn of de toegang tot deze stad te kunnen doen gelden", al dus de Westerse verklaring. (Advertentie) BINNENVERINGBED SCHUIM RUBBERBED DE TOESTAND IN DURBAN De chef van politie te Durban, kolonel Jenkins, heeft vrijdag meegedeeld dat voorzover be kend bij de ongeregeldheden van donderdag in Durban drie Afri kanen zijn doodgeschoten. Het aantal gewonden was nog niet bekend. De toestand van de blan ke politieman die in de rug werd geschoten was niet ernstig. De toestand werd weer nor maal en een aantal der vierhon derd politiemannen was terug getrokken. Een vijfentwintigtal gebouwen brandde af. Vrijdagochtend stonden ver scheidene gebouwen, waaronder ccn kerk, een openbare biblio theek en gemeentebureaus in Cato Manor nog te branden. Talrijke Indiërs zijn Cato Manor ontvlucht of hebben zich in hun huizen verschanst. Natal, waarin Durban is ge legen, is een der rijkste „blanke" provincies van Zuid-Afrika en telt twee miljoen inwoners. Van wie 200.000 blanken. Deze blan ken zijn voor driekwart Britten, waarnaast 40.000 Afrikaners en verder Duitse immigranten. Een 1.600.000 van de niet-blanken zijn negers, voor het merendeel kaf fers, en bijna 200.000 zijn Azia ten, merendeels van Indische af komst. f Advertentie! I NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3128 - TERNEUZEN musici der marinekapel o.l.v. majoor R. van Yperen de „Feier- liche Einzug der Ritter des Jo- hanniter Ordens" van Richard Strauss speelde. In zijn welkomstwoord rele veerde de Prins, dat vijftig jaar geleden het initiatief tot de op richting van de Johanniter-Orde in Nederland werd genomen door Prins Hendrik. De Prins uitte dankbaarheid jegens het Roode Kruis voor „de steun en samenwerking in de loop van vijftig jaar ondervon den", en ook aan de talrijke Johanniters, leden van de dames afdeling en Johanniter-zusters en -helpsters. Na een wijdingswoord van jhr. ds. F. W. Teding van Berkhout, ere-ridder van de orde, sprak Prins Bernhard een herdenkings rede uit, waarin hij de historie van de orde begonnen tijdens de kruistochten in de middel eeuwen en van de Nederland se tak uittekende. In tijden waarin de medemens behoefte heeft aan medische hulp en verzorging, doet de orde met haar helpsters en in samenwer king met de Rode Kruisorganisa ties haar werk. In de oorlogs dagen van 1940, zei de Prins, had de oommendrij Nederland de be schikking over enige tientallen zusters en rond 600 helpsters, die nuttige hulp hebben kunnen bie den. Als taak van de Johanniter- Orde noemde de Prins verder het oprichten en in stand houden van ziekenhuizen en soortgelijke in richtingen. Ere-commandeur Vervolgens kreeg Prinses Bea trix de ridderslag, waarmee zij, op voorstel van het kapittel ge daan op 14 mei, benoemd werd tot ere-commandeur van de Orde. Terwijl de Prinses vóór hem knielde, zei de Prins vanachter de kapitteltafel, dat de bereid verklaring om het ere-comman- deurschap te aanvaarden „een ernstige verplichting op de nog jonge schouders" van de Prinses legt. De Prins sprak hierop de tekst van de gelofte, dezelfde die van een rechtsridder wordt verlangd, uit, en vroeg: „Zijt gij bereid deze verklaring en belofte tot de uwe te maken en deze overal en te allen tijde gestand te doen? Wat is daarop uw antwoord?" HOOG EN DROOG. Een nieuw hogedrukgebied drukt thans zijn stempel op het weer in West-Europa; het zwaar tepunt bevindt zich tussen Schot land en Noorwegen. Voor het hogedrukgebied uit stroomde koele lucht via de Noordzee naar ons land. Hierin kwam het kwik niet hoger dan tot 18 gr. aan de kust en 21 gr. in het zuiden van het land. De voorste begrenzing van de koude lucht strekte zich vrijdag middag dwars over Midden- Frankrijk van west naar oost uit. Ten zuiden ervan liepen de temperaturen in de warme lucht op tot 26 a 30 graden, waarbij zich plaatselijk flinke onweders ontwikkelden. De onweersaetiviteit kan zich nog niet naar ons land uitbrei den, zodat opnieuw een etmaal droog en zonnig weer aan de reeks voorafgaan. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. DROOG EN ZONNIG. Weinig bewolking en een ma tige tot zwakke wind tussen noord en oost en dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. ZONDAG 21 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.42 2.12 Terneuzen 2.17 2.47 Hansweert 2.57 3.27 Walsoorden 3.07 3.37 MAANDAG 22 JUNI v.m. n.m. Breskens 2.34 3.01 Terneuzen 3.09 3.36 Hansweert 3.49 4.16 Walsoorden 3.59 4.26 ZON op on<W Juni. 20 4.19 21.03 20.24 21 4.19 21.04 21.20 22 4.19 21.04 22.05 23 4.20 21.01 22.42 MAAN op onder 4.20 5.21 6.29 7.42 De Prinses antwoordde: „Van ganser harte ja". De landcommandeur nam vóóf de kapitteltafel staand een zwaard en de Prinses daarmee driemaal op de rechterschouder rakend, zei hij: „Met deze drie slagen sla ik U tot erecommandeur en geef U alle rechten, die een erecomman deur van de Johanniter-Orde in Nederland bezit". ..Het ridderkruis van de waar digheid van erecommandeur moge U steeds aansporen Uw ridderplicht als een ereplicht te vervullen". Na de installatieplechtigheid volgden korte toespraken van lord Wakehurst en van mr. E. H. G. baron van Voorts tot Voorts, baluw-president van de souve-' reine en militaire orde van Malta, afdeling Nederland. De ridderdag werd besloten met het Wilhelmus dat, gespeeld' door de militaire kapel, door de aanwezigen staande werd aan-' hoord. Geschiedenis van de Johanniter-Orde Als jonge tak aan een zeer, oude boom. daterend van vóór de kruistochten, herdacht de Johanniter-Orde in Nederland op 19 juni 1959 haar vijftigjarig bestaan. In 1909 werd het ini tiatief tot de oprichting onder de naam „Commendrij Neder land der Johanniter-Orde" ge nomen door Prins Hendrik. De ridderlijke orde van het hospitaal van Sint-Jan te Jeru zalem is ontstaan uit een aan Johannes de Doper gewijde geestelijke orde. Omstreeks het jaar 1000, toen de pelgrims uit het Westen hun bedevaarten naar Jeruza lem nog ongestoord konden volbrengen, vonden zij in de Heilige Stad een groep geloofs genoten Griekse Christenen die hier een wijk bewoonden, gebouwd om de kerk van het heilige graf. Hier was reeds se dert enige eeuwen een hospi taal gevestigd, waar zieke en vermoeide pelgrims onderdak konden vinden. Aan het einde van de tiende eeuw werd het rustige leven der'. Christenen in Jeruzalem ver stoord. De Egyptische kalief,! die toen het bestuur over Pa-, lestina uitoefende, maakte het: leven der Christenen uiterst' moeilijk. Na de kruistochten was de orde verdeeld in acht „provin cies", waaronder de „provincie" Duitsland. Deze provincies had den op Rhodus, later op Malta elk hun eigen paleis. De Nederlandse tak van de orde, waarvan er reeds in de 13e eeuw vestigingen waren, werd in 1913 tezamen met de souvereine en militaire orde van Malta en het Nederland- sche Roode Kruis, dor de rege ring erkend en toegelaten, om in tijd van oorlog vrijwillige hulp te verlenen aan gewonde en zieke personen. Daar de leden van de orde moeten behoren tot de Neder landse adel en de leden van de damesafdeling tot een adelijke familie moeten behoren of echtgenoten van Nederlandse edellieden moeten zijn, en voor beide groepen bovendien het lidmaatschap van een hier te lande gevestigd Protestants kerkgenootschap is voorge schreven, is dit één der rede nen, dat slechts 46 rechtsrid ders, rond 225 ereridders, 3 rid-' ders-epectant en 150 leden van de damesafdeling, gezamenlijk met de 50 Johanniter-zusters en circa 100 Johanniter-helpsters het werk van de orde in Neder land uitvoeren. In 1920 kreeg de orde van de in ons land in ballingschap le vende Duitse keizer een zieken huisje in Amerongen van 20, bedden ten geschenke. Deze kleine inrichting voorzag in haar eerste periode in een be hoefte, doch werd in 1923 con tractueel door de diakonessen»' inrichting in Amsterdam over-; genomen. Dank zij een testa-' mentaire beschikking werd de mogelijk verkregen in Benne- kom de ziekenverpleging uit te oefenen, terwijl van 1932 tot 1957 een klein ziekenhuis daar ter plaatse werd geëxploiteerd. In juli 1957 ging dit op in het „Protestants-Christelijk Streek ziekenhuis" in Bennekom, ge bouwd in nauwe samenwerking met de Johanniter-Orde. Opgericht in 1951. organi seert de damesafdeling auto tochten voor ouden van dagen en verleent zij hulp bij calami teiten, b.v. de watersnood in 1953 en de Hongaarse vluchte lingenhulp in 1956. Sinds 1957 wordt in Hattem ieder jaar een vakantieweek voor circa 30 vrouwelijke, chronische invali de-patiënten gehouden. De Johanniter-Orde in Ne derland steunt ook internatio naal, b.v. het ooglljdershospi- taal der orde in Jeruzalem en het vluchtelingenwerk in Ber lijn. Prinses Wilhelmina is erelid van de orde.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1