Pockets Littooij mmws -saus "ssat Het N.V.V. over de regeringsverklaring Gromyko vroeg om uitstel Landbouwtentoonstelling Z. L. M. te Aardenburg VADERDAG Radio Tazelaar De toestand in A rgentinië BELANGRIJK f PLATENDA6 Staking van Britse typograven begonnen HOOGWATER VRIJDAG 19 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4706 EERSTE BLAD Vakbond dringt aan op loonsverhoging BELASTINGVERLAGING VOOR ONGEHUWDEN Loon- en subsidiebeleid De ongehuwden Bezitsvorming BIJEENKOMST VAN DE MINISTERS TE GENEVE UITGESTELD TOT HEDEN WIJZIGING DIENSTPLICHTWET DOOR TWEEDE KAMER AANGENOMEN Een Tnachdge demonstratie in een schitterende omgeving een grammofoonplaat Spanning verminderd 21 JUNI VADERDAG M.86 HERTERS VLIEGTUIG IN GENEVE NEHROE NAAR KERALA HET WEER Zonnig en droog WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN DE DEFENSIE VAN HET WESTEN Frankering bi] abonnement: Terneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2*73 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2, per week 48 ct Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet- advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handelft- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Hot verbondsbestuur van het N. V. V. heeft een adres gericht aan de Raad van Ministers, waarin list zijn visie geeft op de regerings- ve klaring van 26 mei j.l. Die verklaring bevat naar het oordeel van het N. V. V. onvoldoende garantie voor de voortzetting van het r:i-oorlogse beleid. Met geen woord wordt gerept over verruiming van de welvaartsmogelijkheden door opheffing van de bestedings- ep i-rking voor de werknemers. Maatregelen tot ve: hoging vooraf van de huren en van de melkprijs zullen bij het N. V. V. op ernstige bezwaren stuiten. „Het inslaan van een liberale koers houdt ern stige gevaren in". Het adres behandelt het bui tenlands beleid, de economische integratie, het algemeen econo misch beleid en het conjunctu reel beleid, met name de werk gelegenheid. Het N. V. V. dringt met klem aan op uitvoering van de in het jongste S. E. R.-advies vervatte aanbeveling om per jaar 50 mil joen gulden voor structuurverbe tering beschikbaar te stellen. Het oordeelt het wenselijk dat: 1 Aan de S. E. R. een onder- oek wordt opgedragen naar de invloed van opheffing van ver ticale prijsbinding en naar de wenselijkheid tot opheffing dier binding; 2. Financiële steun wordt ver leend aan consumentenorganisa ties, die zich actief met verge lijkend warenonderzoek bezig houden; 3. In de wet op de afbetaling dwingende voorschriften worden opgenomen over de in rekening te brengen kosten en rente der afbetalingstransacties. Het adres wijdt vervolgens aandacht aan het loon- en sub sidiebeleid. Het herhaalt aller eerst de teleurstelling over de prioriteit, die de regering aan de huurverhoging heeft toegekend, hoewel de meerderheid van de S.E. R. die niet aanvaardbaar acht. In dit verband zegt het bestuur het te betreuren, dat de regering de bestedingsbeperking niet door een algemene loonsverhoging on gedaan maakt. Het N. V. V. wijst een ombui ging van het beleid af, die terug dringing van de woningwetbouw beoogt. Het heeft er geen ver trouwen in, dat de sociale wo ningbouw bij particuliere onder nemers in goede handen is. Van de komende huurverhoging moe ten de vóór 1918 gebouwde wo ningen worden uitgesloten. Wat betreft de belastingpoli- tiek staat het N. V. V. een hef fing op vermogenswinsten voor. Het pleit voor een vermindering van de ongehuwdenbelasting. Over de sociale wetgeving zegt het N. V. V. dat gestreefd moet worden naar een vernieuwing van de invaliditeits- en ongeval lenwetgeving, waardevastheid der uitkeringen, totstandkoming van een algemene ziekteverzor- gingsverzekering „ter vervan ging van het reeds te lang ge handhaafde ziekenfondsenbe- sluit". Hierbij ware te denken aan een inkomensgrens, waar boven men in ieder geval ver plicht verzekerd is tegen zware risico's. Ter bereiking van een grotere effeciëncy in de sociale wet geving dringt het N. V. V. aan op de volgende technische herzie ningen; 1. Afschaffing van de bestaan de loongrenzen die de verzeke ringsplicht tot werknemers, be horend tot bepaalde inkomens groepen. beperken. 2. Wijziging van de opzet van het ontwerp algemene kinder bijslagverzekering zo, dat de fi nanciering geschiedt uit de alge mene middelen. De bezitsvorming wordt, aldus het N. V. V., het meest gediend met een zo snel mogelijke stij ging van de inkomens der min der draagkrachtigen. Voorstellen tot een extra-aftrek voor ven- nootschaps- en inkomstenbelas ting van winstuitkeringen, ge richt op medebeheer van werk nemers in de beleggingssfeer, wijst het N. V. V. op grond van het discriminerend karakter af. Het staat ook afwijzend tegen over plannen tot overdracht van staatsbezit aan particulieren in de vorm van waardepapieren. (Advertentie) De geheime bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sowjet-Unie, die donderdag middag gehouden zou worden, is uitgesteld tot vrijdag, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder donderdagmiddag meegedeeld. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft om het uitstel verzocht Gromyko deelde zijn verzoek mee aan zijn Britse ambtsgenoot. Lloyd, met wie hij donderdag het noenmaal heeft gebruikt. Lloyd heeft daarna met de Amerikaan se en de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Herter en (Advertentie, i OOK VOOR U! ZIJN ER GEZELLIGE bij BOEKHANDEL Couve de iMurville, gesproken. De Westelijke ministers besloten het verzoek in te willigen. De ministers komen hedenmid dag bijeen. Diplomatieke waarnemers heb ben donderdag te Genève ge zegd dat naar hun oordeel, het lot, van de ministersconferentie afhangt van belangrijke be sprekingen die op het ogenblik te Moskou worden gevoerd. Voor de tweede achtereenvol gende dag heeft Gromiko niet het verwachte commentaar op de jongste Westelijke voorstel len gegeven. Volgens een Amerikaanse woordvoerder heeft Gromiko tijdens zijn lunch met Lloyd niet duidelijk gemaakt waarom hij uitstel wenst. De Tweede Kamer heeft don derdagmiddag het wetsontwerp tot wijziging van de dienst plichtwet en de wet voor het reservepersoneel der krijgs macht aangenomen met 73 tegen 41 stemmen. Vóór: K.V.P., A.R., C.H., V.V.D. en S.G. Tegen: P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. (Advertentie.) ZONDAG 21 JUNI Denk aan Vaders hobby: Wij hebben een pracht kollektie KLASSIEK - MODERN JAZZ - POPULAIR Reeds vanaf 3,60 Noordstraat 21 TERNEUZEN Vlaggend Aardenburg verwelkomde donderdagmiddag de vele genodigden, die de opening van het Z. L. M.-festijn bij uitstek, de jaarlijkse land bouwdagen, kwamen bijwonen. Ook op het tentoonstellingsterrein ,,De Elderschans", met de vele omliggende terreinen, wapperden honderden vlaggen. De openings ceremonie zelf had trouwens ook al vele vlaggen, van de diverse landen als symbool gekozen. Tientallen vaderlandse vlaggen wer den door Z.P.M.-sters en L. J. G.-ers tegen het krachtige windje in bedwang gehouden. Zij stonden op het middenterrein van het sport veld bij „De Elderschans" opgesteld. De stoet genodigden en hoofd bestuursleden werden aan „De Elderschans opgewacht door 13 traktoren, alle een vlag voerend van de West Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Hierachter marcheerde Aardenburgs Harmonie, lustig blazend. De spanning in Argentinië is verminderd nadat generaal Grotz, de leider van de groep officieren die zich niet kon verenigen met het regeringsbeleid, woensdag avond nog verklaard had dat alle vraagstukken door overleg met de regering zijn opgelost. Zoals gemeld dreigde er woensdag een nieuwe politieke crisis in Argen tinië te ontstaan. Si> ^'j^en geruchten dat ver schillende garnizoenen uit de provincie oprukten naar Buenos Aires Doze geruchten werden onmiddellijk van officiële zijde tegengesproken, maar uit be trouwbare bron was vernomen dat het garnizoen van Cordoba dat onder bevel van generaal Grotz staat, geweigerd had de bevelen van de regering nog lan ger op te volgen tenzij de minis ter van Oorlog en zijn plaasver- vanger aftraden. De onderminister van oorlog, kolonel Reimundes, is inder daad afgetreden, maar de rege ring weigerde woensdagavond het verzoek om ontslag van de minister van Oorlog, generaal Pacheco, in te willigen. Generaal Grotz zou woensdag tegen president Frondizi gezegd hebben dat kolonel Reimundes net prestige van het leger in ge vaar had gebracht door het poli tiediensten te laten doen tijdens de industriële crisis die Argenti nië kortgeleden heeft geteisterd. Waarnemers in Buenos Aires zijn echter van mening, dat dit niet de werkelijke reden is van het verzet van de officieren. Die zou gelegen zijn in hun afkeer van Frondizi's politiek van com promissen tegenover de Peronis- tische vakbonden. t Advertentie ij ret.. 2573 Een staking van typografen, die uiteindelijk 5000 Britse druk kerijen en provinciale dagbladen zal treffen, is woensdagavond be gonnen toen honderden kleinere drukkerijen moesten sluiten. 200.000 typografen, georganiseerd in tien vakbonden, zijn betrokken bi] het geschil dat is ontstaan door een eis tot hogere lonen en kortere werktiiden. De Londense nationale dagbla den en de bladen die in Schot land worden uitgegeven, de „Manchester Guardian" en avond bladen in Manchester hebben niet te lijden van de staking, die we ken kan duren. Tijdschriften, weekbladen en algemeen druk werk zullen wel worden getrof- Het vliegtuig van de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Herter, is donderdag uit de Verenigde Staten te Ge nève aangekomen. Volgens een verklaring van de Amerikaanse afvaardiging te Genève heeft minister Herter het toestel, een „Constellation" van de militaire luchttransportdienst, naar Genève laten komen opdat het klaar staat voor zijn terug keer naar de Verenigde Staten. Uit de aankomst van de ma chine mag, aldus de Amerikaan se verklaring, niet de gevolgtrek king worden getrokken dat mi nister Herter dadelijk zal ver trekken. Het wachten is op het volledige oordeel van de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken. Gromyko, over de jongste Westelijke voorstellen. Officieel is meegedeeld dat de Indische premier Nehroe vol gende week de onder commu nistisch bestuur staande staat Kerala zal bezoeken, waar ver leden week twaalf personen bij wanordelijkheden om het ieven zijn gekomen. Nehroe zal waarschijnlijk maandag a.s. in Kerala aan komen. ten indien de staking niet bijtijds eindigt. De Internationale Typografen- federatie heeft alle aangesloten vakbonden opdracht gegeven uit Engeland afkomstige drukwerk orders te baycotten. Voor de kust van Midden- Noorwegen ligt een diepe de pressie, die langzaam naar het noordoosten wegtrekt. Achter deze depressie om is koude' lucht naar het zuiden ge stroomd. Donderdag begon deze' lucht ook Nederland binnen te stromen. Behalve in het zuid oosten van het land bleven dientengevolge de temperaturen iets lager dan daags tevoren. In de koude lucht komt boven zuidwest Engeland een gebied van hogedruk tot ontwikkeling. Dit verplaatst zich in oostelijke richting en zal ook het weer in ons land gaan beheersen. In verband hiermede is er de eerst komende dagen geen regen te verwachten en blijft het over wegend zonnig. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. DROOG. Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. In het zuidoosten van het land iets la gere middagtemperaturen. ZATERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 20 JUNI v.m. 0.48 1.23 2.03 2.13 n.m. 1.23 1.58 2.38 2.48 Op het tentoonstellingsterrein kwamen de Z. L. M. bestuurders aan, waarvan o.a. de Commis saris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, samen met de Algemeen Voorzitter der Z. L. M., ir. M. A. Geuze, en de heer M. de Bruijne, voorzitter van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z.L.M., de stoet openden. Terwijl de genodigden in span ning toekeken' gingen op het vlaggenpodium de Nederlandse driekleur, de provincieviag, de Z. L. M.-vlag en de vlaggen van de Bond van Plattelandsvrou wen, van de Z. P. M. en de L. J. G. naar boven. Onder daverend applaus van alle aanwezigen ging de Provin ciale vlag in top, gehesen door de Commissaris der Koningin. Z. P. M.-sters spraken hierna de openingsceremonie uit, waarin tot uitdrukking kwam, dat het landbouwgebied van Zeeuws- Vlaanderen centraal ligt in West- Europa, en de jeugd aandrong op nauwere samenwerking voor de toekomst op agrarisch gebied. Trouwens de gehele openings ceremonie, opgesteld door de heer Jo Vercruijsse stond in het teken der Europese samenwer king. Ir. M. A. Geuze beklom, samen met de Commissaris der Konin gin een traktor, vertegenwoor digers van Z. P. M„ Plattelands vrouwen en het Kringbestuur namen plaats op de aanhang wagen, en zo reed dit illustere gezelschap, gereden en bestuurd door ir. M. A. Geuze samen met de Comissaris der Koningin, zij het met enkele horten en stoten, beiden zijn niet gewend om in het dagelijks leven met een traktor te rijden, dwars door de landkaart, van Europa. Hiermee werd het wegvallen der grenzen, mede in verband met de Euro pese samenwerking, gesymboli seerd. Vóórdat dit alles gebeurde en zo de opening van de tentoonstel ling een feit werd, had de alge meen voorzitter van de Z. L. M., ir. M. A. Geuze, een welkomst woord gesproken tot de genodig den, waarin hij de prettige sa menwerking welke er is tussen Z.L.M. en het Prov. Bestuur, ge memoreerd. De heer Geuze zeide, dat het moeilijk is, om thans met opti misme over de komende oogst te spreken, daar thans langzaam maar zeker de cijfers beginnen te komen over de grote schade, welke de aanhoudende droogte teweeg brengt, hoewel West Zeeuws-Vlaanderen daar nog niet zoveel last van heeft, althans niet in die mate, als elders in de pro vincie het geval is. De heer Geuze zeide er verrast door te zijn, dat de traktoren, die het gezelschap het terrein op brachten, er zo prima verzorgd nodigden een rondgang over het terrein gemaakt. De tentoonstelling is beslist de moeite van het bekijken waard. Voorgelicht door ir M. A. Geu ze, die van alle markten thuis bleek te zijn, bezichtigden de Commissaris der Koningin en vele genodigden, waaronder het lid van Ged. Staten ir. P. M. Di- kcttei, de tentoonstelling. Vooral de stands der voorlich tingsdiensten kregen de ruime aandacht van de hoge gasten. De Piattelandsvrouwenbond zorgde voor een aardige verras sing. Midden in de zeer grote tent werd een modshow gehou den, waarvan de vele zeer Iraaie modellen getoond werden door de plattelandsmeisjes zelf. Het was allemaal erg genoeg lijk en erg gezellig, maar wel bar warm in die grote tent, waar de Landbouwhüishoudschool van Schoondijke de genodigden op eigen geLakKen waffeltjes tracteerde. De diverse instellingen van landbouwonderwijs demonstreer den op keurige wijze wat zij op onderwijsgebied presteren. In de krant van morgen zullen wij oen uitvoerige beschouwing dat de een of ander ons verze kert k'èn gièn tied. We hebben geen tijd, het tempo van de tijd jaagt ons op, wie we ook zijn en waar we ons bevinden. De mechanisering verandert de boer. Men klaagt dat de jon geren niet meer te krijgen zijn voor allerlei organisatorisch werk. Te veel jonge boeren zijn gebonden aan het bedrijf, omdat de machine niet stil mag staan. De machine heerst over de mens en niet de mens over de machine. We hebben geen tijd en on dertussen bezint men zich over de vijfdaagse werkweek! Het mag daarom als een voor recht gezien worden, dat wij in een vrije wereld leven, waar in bijeenkomsten als vandaag nog grote belangstelling trek ken. Het zijn rustpunten in ons jachtige leven, waarin wij kun nen trachten onze inzichten te verdiepen. Het is daarom ook dat wij een herdenking als die van het 1006-jarig bestaan van de St. Baafskerk zaterdag be groeten. Een half jaar geleden sprak ik over de economische drei gingen van achter het ijzeren gordijn. De politieke dreigingen staan thans in Genève weder om op de voorgrond. De wor steling om de evenwichten blijft voortdurend. Hoe denken de Russische machthebbers over de aankondiging van Chi na, dat dit najaar de eerste proef met een atoombom aan staande is. Hoe vertalen zij de Chinese expansie naar Tibet? Terugkomende op de econo mische dreigingen, wil ik voor de zoveelste maal wijzen op het probleem van de agrarische overschotten, met name de re- cordomvang der graanvoorra den in de vier grote exportlan den, de U. S. A., Canada, Ar gentinië en Australië. De totale voorraad tarwe, rogge, gerst, haver en mais lag per 1 januari 1959 weer 10 °o hoger dan het vorige recordcijfer, dat per 1 januari 1957 werd geregistreerd. Ondertussen worstelt de E. E. G. om tot een eigen vormgeving voor zijn agrarische politiek, met name zijn graanpolitiek, te komen. De Nederlandse boer heeft voor het eerst ervaren afgezien van de Benelux-te- genstellingen op agrarisch ge- ;;jden aan de diverse Stands wel- Wed), dat een buitenlands col- ke het landbouwtentoonsteilings- lege- ln geval Rehwmkel, terrein vuüen In iedergeva^^jn ^Zlt^rereXnd zic^ t eèn Üg/wdruk al van overtuigd, dat l?Pen brief zijn interne pro- k Óf Vr,;,! blemen ging bemoeien. Rehwm- verkort If om alles wat I kel pleit vSor het behoud van deze manifestatie op landbouw- hoge T/TeïS daarvan voor de Nederlandse broodconsument, voortvloeiende want er is zeer veel te bewon- uit een gestegen tarweprijs. Hij Na de indrukwekkende opening doen subsidiëren. Hij spreekt gebied bij uitstek u neeft te kunnen bezien. Trek een paar makkelijke schoenen aan, en de rondgang over het broeiend warme tentoonstellingsterrein was de St. Baafskerk, waar de algemene vergadering werd ge houden, een welkome verademing door de koelheid welke ze uit straalde. Het was met passen en meten, dat alle belangstellenden hier een plaatsje konden vinden. In zijn begroetingswoord richt te de algemeen voorzitter zich eerst tot de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ir. G. P. M. Dikötter lid van G. S., voorzitter en ver tegenwoordigers van vele land bouworganisaties, afgevaardig den van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité, Kamers van Koop handel in Zeeland, het gemeente bestuur van Aardenburg, de kerkeraad en kerkvoogdij der kerkelijke gemeente van Aarden burg, drs, M. C. Verburg van het E. T. I., vertegenwoordigers van de Bond van Plattelandsvrouwen, Z. P. M. en L. J. G. alsmede tot vele bestuurders van Z. L. M.- uitzagen. Hij zeide, dat men de j afdelingen en een zeer groot aan- liefde voor het paard blijkbaar tal leden. ZON op ondc>< Juni 19 4.19 21.03 20 4.19 21.03 MAAN op onder 19.18 20.24 3.28 4.20 heeft overgebracht op de trak toren. Er dient vooral in deze streek eon samenwerking te zijn op la"dbouwgebied, tussen overheid en bedrijfsleven. De uitermate zinvolle symboliek der openings ceremonie was er, aldus spr., borg voor, dat men samen in Aar denburg enige prettige dagen te gemoet zou gaan. De verwach tingen omtrent deze tentoonstel ling kunnen niet hoog genoeg gespannen zijn, want alle ver wachtingen worden in deze over troffen door de werkelijkheid, al dus ir. Geuze in zijn imposante openingsrede. Warme dank bracht ir Geuze aan de burge meester van Aardenburg en het gemeentebestuur, voor de pretti ge medewerking, welke men van deze zijde had ondervonden. De landbouw jeugd hief de vlag gen nog hoger en plechtig klonk het Wilhelmus over het terrein. Nadat de Commissaris der Ko ningin en ir Geuze samen op een traktor, de grenzen van vele lan den doorbraken, werd door de ge- Openingsrede algemeen voor zitter. Hierna sprak de voorzitter de volgende openingsrede uit Zaterdagavond werd mijn aan dacht getrokken door een radio bericht, waarin vermeld werd dat te Etten het feit was herdacht, dat daar 50 jaar geleden in Ne derland voor het eerst gevlogen was door kapitein Lambert. Hef werd gevolgd door het bericht dal in de U. S. A. gewerkt wordt aan een motor, die een ruimte schip een snelheid moet geven van 3 miljoen mijl per uur, zodat ver verwijderde planeten bereik baar zouden worden. Tussen de twee feiten waar over het hier gaat, ligt nauwe lijks de helft van een mensen leven. Wat is het leven, als wij, vol van dagelijkse zorgen, geen tijd meer kunnen opbrengen even echter niet over de nadelen van de duurdere voergraanprijzen voor de export van Nederland se veehouderijprodukten. Als er nu straks toch zaken gedaan zouden worden, valt niet wel in te zien, dat Neder land, op een breed front onder handelende, alle huidige stel lingen zou kunnen behouden. Als realist op zakelijk terrein is het beter te streven naar het bereikbare, dan in de strijd voor het principieël wenselijke steeds weer onder te gaan. Wanneer het landbouwschap en de produktschappen princi piële bezwaren naar voren bren gen tegen een ontwikkeling, die teveel gaat in de richting van agrarisch handelsverkeer door middel van contracten op lan ge termijn, dan kunnen wij de ze bezwaren volgen en er veelal mee instemmen. Wanneer één en ander zou leiden tot een si tuatie, waarin Nederland moet constateren, dat vrijwel alle of vele goede mogelijkheden, die er voor de Nederlandse produk- tie gelegen waren in de Euro- markt, via longterm-contrac ten door anderen zijn benut, dan geven we voor dit soort principieel stelling-nemen niet veel mee. (Vervolg pag 2, eerst kolom.) De Washingtonse conrespon- dent van de New York Times meldt dat er waarschijnlijk deze zomer in Parijs een Westelijke topconferentie van Eisenhower, De Gaulle en MacMillan zal wor den gehouden, ook al gaat de topconferentie met de Sowjet- Unie niet door. President Eisen hower verklaarde woensdag op zijn persconferentie, dat hij ver langend is naar een ontmoeting met De Gaulle om het menings- en.te beschouwen. 'verschil over de Westelijke defen- Zoals we het ook in Zeeland zo J kernachtig kunnen tegenkomen 5,16 °P *e lossen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1