De opvolging in het familiebedrijf Besluiten van W.E.U.-assemblée RADIO TELEVISIE Eric de Noorman De ring van Fergus Voetgangers langs 's heren wegen DE TOESTAND IN KERALA POPOVIC IN ATHENE Van kantoor naar huis... De gele pomp met de blauwe schelp maakt iedere autorit tot een pleziertocht: uw motor loopt beter op Super Shell. De helderrode kleur is het kenmerk van een klasse apart. Tank Super Shell met sSv? Ml de schoonste benzine die bestaat. Jonderdag 18 juni 1959 VRIJE ZEEUW 15e jaargang no. 4705 In een publikatie van de Neder- [andsehe Middenstandsbank wor- len onder het hoofd „Opvolging in het familiebedrijf" de proble men behandeld die zich in ver band met de overdracht van het middenstandsfamiliebedrijf van I ader op zoon, schoonzoon, doch- |ter oordoen. Wat de leeftijd van He ondernemers in ambacht en detailhandel betreft kan van een zekere mate van veroudering ge broken worden. Een andere factor is dat het ,or nieuwe vestiging vereiste kapitaal in tal van branches zó groot is geworden, dat het voor vele jongeren zelfs een absoluut beletsel is om tot zelfstandige Vestiging te geraken. Daarbij komt nog de tegenzin die men bij jongeren kan bespeuren om zich als zelfstandig middenstander te vestigen. Tenslotte noemt het i pport in dit verband de zware i uk die de fiscale bepalingen ■ggen op de overdracht van de nderneming van vader op zoon of derde. Het rapport bespreekt de oplei ding van de in de middenstand werkzame kinderen van midden standsondernemers, en merkt op dat ongeveer 35 van alle zoons van ondernemers in ambacht en détailhandel voortgezet alge meen vormend onderwijs hebben genoten, terwijl dit cijfer bij de zoons, die in het middenstandsbe- drijf werkzaam zijn slechts onge veer 4 bedraagt. Dit betekent dat het middenstandsbedrijfsle ven zelf met jongeren van veel geringere algemene ontwikkeling genoegen neemt. Het moet, aldus het rapport, als een verliespost worden beschouwd wanneer de in het bedrijf blijvende jongeren over zoveel minder algemene ont wikkeling beschikken. Voorts blijkt dat ongeveer het derde deel van de in de middenstand werk zame zoons van 16 jaar en ouder in het bezit is van het z.g. mid denstandsdiploma resp. van een ander diploma, dat vrijstelling geeft voor het afleggen van het middenstands-examen. Van de in het ambacht werkzame zoons van ambachtslieden blijkt niet minder dan 45 niet alleen geen vakdiploma te bezitten maar er zelfs nooit ernstig mee te zijn be zig geweest om het te behalen. Van de zoons van 25 tot 44 jaar, werkzaam in het ambacht, heeft slechts 40 een of ander vakdi ploma. Van de zoon van détaillis ten, voor zover die in de kleinhan del werkzaam zijn, heeft 59 van de volwassen zoons en 67 procent van alle zoons geen vak opleiding gevolgd. Het totaal beeld van de ontwikkeling en de vakkennis van de in ambacht en détailhandel werkzame zoons van middenstanders noemt het rap port minder bevredigend. Het totaal aantal vestigingen in de middenstand is aanzienlijk verminderd in de periode 1946 1952. Jaarlijks komen ongeveer 9500 plaatsen in de middenstand vrij en dienen dus te worden be zet. Er bestaat over het geheel genomen een belangrijk tekort aan nieuwe ondernemers, aldus het rapport. Concluderende zegt het rap port dat er nog steeds een be hoorlijke opvolging in het fami liebedrijf is en no" steeds een drang om het zelfstandig midden standsondernemerschap over te dragen van vader op zoon. De continuïteit in het familiebedrijf heeft twee aspecten een wat betreft de familie, waar de men selijke verhoudingen op de voor grond staan en een wat betreft het bedrijf, waar de zakelijke fac toren overheersen. Zowel de men selijke als de zakelijke kanten in een middenstandsfamiliezaak moeten zodanig zijn, dat het voor de zoon ook aantrekkelijk is om in het bedrijf te komen resp. te blijven. Het is niet voldoende wanneer de menselijke betrekkingen in een zaak goed zijn, men moet ook op de zakelijke factoren letten. De zakelijke kant van de opvol ging in het familiebedrijf maakt vooruitzien zeer noodzakelijk. Men dient zich als eigenaar van een onderneming terdege bewust te zijn van het feit dat de con tinuïteit van het bedrijf eist, dat men zijn opvolger (s) onnodige zakelijke moeilijkheden bespaart. Dan kan voor een groot deel ook, mits men vooral tijdig allerlei maatregelen neemt, zoals die in het rapport zijn besproken. Men moet ook niet schromen, waar nodig, zich van deskundig advies te verzekeren, aldus het rapport. (Advertentie) Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers (N.V.B.V.) heeft aan de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie een brief gericht. Daarin vraagt het bestuur, met het oog op de aanstaande vakantietijd, rijks- en gemeentepolitie opdracht te ge ven toe te zien op naleving van de verkeersregels voor voetgan gers. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan 't voorschrift in het wegen-verkeers reglement, dat voetgangers die gebruik ma ken van voor rijverkeer open staande wegen: 1. gebruik maken van de daar bij behorende voetpaden; 2. waar deze ontbreken, ge bruik maken van de rijwielpaden langs die wegen; 3. waar voet- en rijwielpaden •afbreken zijn voetgangers ver plicht aan de voor hen uiterste iinkerzijde van de weg te lopen. De communistische premier \an Kerala Zuid-India iE. M. S. Namboorinad, heeft verklaard dat de politie gerechtigd was te bieten op de menigte die een ampagne tegen het communisti- s -he bewind voert. Op een persconferentie wees hij de mogelijkheid van een onder zoek naar het optreden van de politie van de hand. Wel achtte hij het mogelijkjdat e wet inzake voorlopige hechte nisneming zou worden afgekon digd als de situatie dit noodzake lijk maakt. Volgens deze wet kunnen mensen zonder vorm van proces in hechtenis worden geno men. Volgens officiële berichten was het dinsdag rustig in Kerala. De Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovic is dinsdag per vliegtuig uit Belgra do in Athene aangekomen voor een officieel hezoek van drie da gen aan Griekenland. Hij zei bij aankomst op het vliegveld dat zijn besprekingen met Griekse ministers zullen bijdragen tot versteviging van de vrede in dit deel van de wereld". Verwacht wordt dat tijdens het bezoek van Popovic een reeks nieuwe akkoorden over economi sche samenwerking, grenscon trole, transport en andere onder werpen zullen worden getekend. Verder zou worden gesproken over samenwerking op de Balkan en de Russische voorstellen voor een atoomwapenvrije zóne in de Balkan. Zuid-Slavië zou bezorgd zijn over de voorgenomen aan leg van raketbases in naburige landen, waaronder Griekenland. Het parlement van (le West- europese Unie heeft woensdag na een debat over de geallieerde de fensie een aantal aanbevelingen aan de ministerraad van de orga nisatie gedaan, waarvan (1e voor naamste zijn: 1. Herziening van de opbouw der geallieerde vlootcommando's in West-Europa, vooral die van het Kanaal, de Noordzee en de Oostzee, waar nu verschillende commandogebieden aan elkaar grenzen met het gevolg, dat zwakke punten in de defensielijn zijn ontstaan. 2. Specialisatie van de natio nale vlooteenheden in het gealli eerde geheel. De geallieerde be velhebbers moeten in vredestijd reeds zeggenschao hebben over de nationale eenheden, waarmee zij in tijd van oorlog moeten wer ken. 3. Voorrang voor duikbootbe- strijding. 4. Gemeenschappelijke politie ke controle op eventuele beslui ten om kernwapens te gebruiken. 5. Opbouw van een gemeen schappelijke bevoorradingssys teem voor alle vlooteenheden on der geallieerd bevel. De stemverhouding over deze aanbevelingen, opgesteld door de defensiecommissie, was 53 vóór, één onthouding en vijf tegen (Duitse socialisten, die menen dat de assemblee niet genoeg de nadruk heeft gelegd op de nood zaak van een politieke regeling voor de Europese veiligheid t In het debat, dat over de West- europese defensie is gevoerd, hebben verscheidene afgevaardig den er de nadruk op gelegd, dat het Westen niet uitsluitend op de Amerikaanse atoom- en water stofbommen en raketten mag vertrouwen. Om te voorkomen, dat men bij een locale agressie met conventionele middelen al leen maar naar het uiterste wa pen van een totale kernoorlog kan grijpen, moet het Westen sterk genoeg zijn om aan een der gelijke aanval met conventionele middelen het hoofd te bieden. Volgens de geallieerde opperbe velhebber zijn daarvoor in West- Europa dertig divisies, uitgerust met tactische wapens, nodig. De assemblee betreurt het, dat die er nog steeds niet zijn. De Nederlandse christen-demo craat Fens, voorzitter van de de fensie-commissie van de W.E.U.- assemblee, verzette zich aan het eind van het debat tegen Britse opmerkingen van dinsdag, dat men niet te veel nadruk moet leg gen op tekortkomingen bij de ge allieerde vloot, zoals de defensie commissie in haar rapport heeft gedaan. Kolonel Fens zei, dat vo rig jaar in een studie over de ge allieerde landstrijdkrachten ook op zwakke punten was gewezen, zonder dat er in de assemblee protesten waren gerezen. Nu echter kritiek wordt geuit op de vloot, staat onmiddellijk een Britse afgevaardigde (i.e. de con servatief Maitland l op om hierte gen te protesteren. De heer Fens verklaarde met nadruk, dat de as semblee als enig internationaal parlementair forum, dat diep gaand defensiekwesties be spreekt, de plicht heeft de vinger op zwakke plekken te leggen. Dat zijn wij aan onze kiezers, die de kosten van de defensie dragen verplicht, meende hij. mb,hgaandcodzake-hw-l fzs VRIJDAG 19 JUNI HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 7.50 Een woord v. d. dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewij de muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterst.9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 In 't zilver12.00 Pianorecital 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.12.53 Gram. en act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Amus. muziek; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Mil. kapel; 14.45 Pianorecital15.15 Voordr. 15.35 Gram.16.00 Caus. over kamerplanten16.15 'Strijk kwartet16.50 Gram.; 17.00 Voordr.17.20 Gitaar-ens.17.40 Beursber.17.45 Gram.; 18.00 Gewijde muziek18.20 De Hang Maak uw hinderen, of die van anderen gelukkig Stop even bij een Shell-pomp en vraag inlichtingen over de Shell Junior Club. Jongens en meisjes tot en met 14 jaar doet u een geweldig plezier met het lidmaatschap. Tweemaal per maand ontvangen ze het leuke club blad „Olidin" en nog een lange reeks bijzondere attractiesDoet u het even? mat; 18.50 Regeringsuitz.Ac-| tueel onderwerp; 19.00 Nws. en' weerber.19.10 Strijkkwartet; 19 30. Radiokrant; 19.55 Gram.; 20.00 A. R.pol. caus.; 21.00 Kerkcqnc.22.30 Gram.22.45 Avondoverdenking23.00 Nws. en S.O.S.-ber.23.15 Toneelfrag ment. HILVERSUM II.: 7.00 Nws.i 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws.8.15 Gram.9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Een kind bij Ernest Hemingway, caus.10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Twee fluiten; 11.35 Orgel spel 12.00 Lichte muziek12.20 Regeringsuiz.Land. rubriek. De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Piano spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede deling en gram.13.25 Dans muziek 13.55 Beursber.14.00 Pianorecital14.25 Voordr.14.50 Orgelrecital15.05 Ga er eens even voor zitten16.00 Kamer- ork. en solist; 16.30 Voor dei zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.25 Vakantietips17.55 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pol. caus.; 18.25 Lichte muziek; 18.50 De puntjes op de i, caus.19.00 Voor de kinderen; 19.10 Jazz muziek; 19.30 Ierse volksmuziek met comm.; 19.45 Allen die val len, hoorsp.; 20.55 Nws.; 21.00 Vrijdagavondretour; 22.25 Bui ten! weekoverz.22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.11 Orgelspel; 14.00 Agnus Dei, het Lam Godsspel; 16.45 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram. 17.45 Duitse les; 18.00 Zang en piano; 18.10 Voordr.; 18.20 Zang en piano; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.; 20.00 Ork. conc.21.30 Zang en piano; 22.00 Nieuws; 22.15 Pia norecital 22.45 Gram.22.55 23.00 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T. V.20.00 Journ. en weekoverz.; 20.3021.25 Salto mortale, televisie-opera. VL. BELG. T. V.19.30 Nws.; 20.00 T. V.-spel21.30 Film fragmenten; 22.00 T. V.-rallye; 22.30 Nws. 118. Nog vóór de aanwezigen op het toernooiveld beseffen wat er gebeurt valt ook de bewaker door een pijl getroffen en op het scha vot van Fergus' oude vader even later de beul. Er ontstaat een groot tumult. Geen der krijgers begrijpt waar de ze geheimzinnige pijlen vandaan gekomen zijn en niemand heeft erg in de roerloze gedaante, die in de dikke boom aan de rand van het veld gemakkelijk op een tak ge zeten, met een grimmig lachje de verwarring gadeslaat. In het holst van de nacht is Eric de Noorman in de boom geklommen en zijn lan ge wachten wordt nu beloond. De pijlschoten zijn het afgespro ken sein voor de actie en als ook Svein, Bolan en de anderen op hun posten zijn, kan nu het spel begin nen. Hij grinnikt tevreden als hij plotseling aan de noordzijde van het veld een hevig kabaal hoort. Het spel is begonnen... Met een gezicht, vertrokken van woede, leunt Criffan uit het ven ster bij het vernemen van het ge schreeuw. „Daar zijn de boeven", buldert hij zijn krijgers toe. „Ze sluipen langs de palissade, grijpt hen!" Met een luid gehuil stormen de krijgers, die langs het veld op gesteld waren allen in die rich ting. Maar een wolk van venijnig snorrende pijlen doet hen terug deinzen, verlaten en voor het ogen blik vergeten staat Fergus op het platvorm. In deze verwarring zal hij kunnen pogen te vluchten, maar waarschijnlijk brengt hij het niet ver en bovendien zijn vader... Hij schrikt als eensklaps een donkere I stem onder hem klinkt. „Hé, ga eens van dat luik af". Beduusd gehoorzaamt Fergus. Het valluik wordt geopend en de piraat staart in het grijzende ge zicht van Svein Langtand. „Goeie mop, hé!", grinnikt de Sakser. „Spring naar beneden". Fergus kijkt snel om zich heen. Niemand let op hem en bliksem snel laat hij zich vallen. ERNSTIG GEWONDE BIJ ONTPLOFFING VAN ACETYLEENCYLINDER. Dinsdagmiddag om drie uur is een acetyleencylinder bij de Amsterdamse firma <Lóos en Co.) ontploft. Hierbij werd de 53-jarige D. Stofberg, die bezig was de spanning op te nemen, ernstig gewond. Zijn linkerbeen werd afgerukt. De gewonde is in het Binnengasthuis opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5