Pockets Littooij pak SUNIL RIDBEM3 vaderdag Radio Tazelaar De Geneefse conferentie verven met Het luchtincident bij Korea Stakingsbeweging in Engeland Eisenhower over een topconferentie aag RIPOLIN DONDERDAG 18 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4705 Verschijnt uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneraten EERSTE BLAD ARRESTATIES IN TIBET HET RASSENVRAAGSTUK IN DE VER. STATEN een grammofoonplaat Nog geen Russisch antwoord op Westelijke voorstellen Luit.-generaal b. d. Calmeijer voorgedragen voor staatssecretaris Vliegers die terugkeerden van moorddadige aanval onderscheiden AUTO MET KONING BOUDEWIJN BOTSTE Aanhangers van Batista dwingen piloot koers te wijzigen DE INDONESISCHE TABAK IN BREMEN Tweede actie van Deli Mij en Senembah afgewezen DROOGTE OP DE VELUWE Landbouwers rekenen op een slechte oogst Vragen aan de minister VRAGEN OVER DE BOUWMARKT ECONOMISCH OFFENSIEF VAN ALGERIJNSE VERZETSTRIJDERS Nederlandsche sleepboot won de race naar de „Ocean Layer' Over het Kanaal in 73 seconden Grote heidebrand bij Bilthoven DE TOESTAND IN ITALIË HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Pagina 9 lebruikte Jel in and SUN 12^+23 Q-80 rr"-s,« - *'i&| ANDELSONDERNEMING TERNEUZEN )E frankering bq abonnement: ferneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2* 73 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2. per week 48 ct Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Woensdag is in de Nepalese hoofdstad Katmandoe van gezag hebbende zijde vernomen dat de - ommunistisch-Chinese autoritei- i n in de Tibetaanse hoofdstad Loasa een tiental Nepalezen heb ben doen arresteren. Hieraan werd toegevoegd dat het Nepalese consulaat te Lhasa moeite doet om hun vrijlating te bewerkstelligen. De communis tische functionarissen hebben evenwel verklaard dat er in Tibet geen speciale wetten voor vreem delingen bestaan, doch dat zij de zaak zouden bestuderen. Lit Lhasa wordt vernomen dat d" Chinese militaire contröle- mmissie, die thans in feite het bestuur over Tibet voert, het rootste gedeelte van de lande- ijen van kloosters in het door ten bestuurde gebied in beslag heeft genomen en onder boeren verdeeld. De boeren werd mede gedeeld dat zij geen pacht voor nel land behoeven te betalen. Een federale rechter heeft de onderwijsraad van Atlanta, de hoofdstad van de zuidelijke staat Georgia, bevolen een plan in te dienen tot beëindiging van de rassenscheiding op de scholen. Dit plan zou moeten voorzien in een geleidelijke afschaffing van de scheiding. Atlanta heeft een inwonertal van 331.000. i Advertentie.) ZONE AC 21 JUNI Denk a?n Vaders hobby: Wij hekben een pracht kollektie KLASSIEK - MODERN JAZZ - POPULAIR Reeds vanaf 3,GO Ncordstiaat 21 TERNEUZEN Gromyko heeft de Westerse voorstellen niet verworpen, aldus heeft een Franse woordvoerder gezegd over de geheime bijeen komst die de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sowjet-Unie Herter, Lloyd, Couve de Murviile en Gromyko - woensdagmiddag te Genève hebben gehad. De on derhandelingen zullen, aldus de woordvoerder, donderdagmiddag ten huize van Gromyko worden voortgezet, eveneens op een be sloten bijeenkomst. De Rus heeft niet laten blijken welke houding hij dan zal aannemen. Een Britse woordvoerder zei dat Gromyko op de bijeenkomst van woensdagmiddag, die 35 mi nuten heeft geduurd, enkele kor te, inleidende opmerkingen heeft gemaakt over de Westelijke voor stellen voor een tijdelijke rege ling voor Berlijn die dinsdag avond aan de Russische delega tie waren overhandigd. Gromy ko behield zich het recht voor commentaar te geven. Het is daarom dat de ministers vandaag verder gaan praten, aldus deze Britse woordvoerder. Na Gromyko's vertrek begaven de Duitse bondsminister van Buitenlandse Zaken, Von Brenta- no, en het hoofd van de Duitse afvaardiging, Grewe, zich naai de villa van minister Lloyd om overleg te plegen met de Weste lijke ministers. Het onderhoud duurde twintig minuten. Een glimlachende Lloyd leidde ach tereenvolgens Von Brentano, Herter en Couve de Murviile naar de deui. Een verslaggever van A.F.P. meldde dat de vier Wtestelijke ministers er ontspannen uitzagen en geen enkel teken van nervo siteit toonden. De Amerikaanse woordvoerder in Genève gaf de pers woensdag in grote lijnen de inhoud van het Westelijke voorstel voor een voorlopige regeling van de kwes- tie-Berlijn. Vooropgesteld werd dat een Duitse hereniging de beste oplos sing voor het vraagstuk zou zijn, maar de Westelijke ministers er- aanval werd uitgevoerd, in de Sowjet-Unie zijn gebouwd. Dit hield evenwel niet noodzakelijk in dat de vliegers ook Russen wa ren. Naar wij vernemen is de heer M. R. H. Calmeijer, luitenant- generaal van de generale staf b. d., voorgedragen voor de be noeming tot staatssecretaris van defensie. De heer Calmeijer zal meer in 't bijzonder worden belast met het volgens de richtlijnen van de minister voeren van het beleid betreffende de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht. De piloot van het Amerikaan se marinevliegtuig dat dinsdag bij Korea werd aangevallen door Mig-straaljagers, heeft woensdag verklaard dat voor de aanval geen waarschuwing was ge geven. De boordschutter had gerap porteerd dat twee Migs nader den. Toen de piloot zich ervan bewust was dat zijn vliegtuig werd aangevallen, gaf hij de boordschutter opdracht te vuren. Door een fout in het verbin dingssysteem bereikte deze op dracht de boordschutter niet. Voordat hij kon vuren deden de Migs opnieuw een aanval waar door de boordschutter werd ge wond. De commandant van de ma- inestrijdkrachten in Japan, vice- admiraal Frederick Withington, zei dat dit de eerste keer was dat een van zijn vliegtuigen na „een van deze moorddadige aanvallen" terugkeerde. De Amerikaanse minister van marine. Franke, heeft de piloot van het beschoten vliegtuig, Do nald R. Mayer, onderscheiden met het Vliegerskruis. De ge wonde boordschutter kreeg een medaille. Mayer verklaarde nog dat zijn vliegtuig vijftien tot twintig maai was getroffen, waardoor de schroef en de motoren aan stuur boordzijde werden uitgeschakeld. In antwoord op een vraag ver klaarde vice-admiraal Withing ton nog: „Ik geloof niet dat de aanval werd uitgevoerd door vliegers, die van nature geneigd zijn wat gauw te schieten. De aanval werd met voorbedachte rade uitgevoerd". Hij voegde hieraan toe dat na het incident geen patrouille- vluchten door marinevliegtuigen zijn afgelast. Evenmin zullen pa trouillerende vliegtuigen in het vervolg door jagers worden be geleid. Vice-admiraal Withington ver klaarde nog ervan overtuigd te sloten door de Pleineslaan, de zijn dat de Mig's, waarmede de Dolderseweg en een bospad, dat kenden dat in afwachting daar van bepaalde wijzingen in de be staande toestand en geldende overeenkomsten zouden kunnen worden aangebracht. Zo zijn de Westelijken bereid hun troepen macht in West-Berlijn tot de hui dige getalsterkte beperkt te hou den (ongeveer 11.000 man) die uitsluitend met klassieke wapens uitgerust zullen blijven gelijk op het ogenblik het geval is. De auto waarmee koning Bou- dewijn dinsdag van Namen naar Brussel reed, kwam in botsing met een fietser die uit een zij straat kwam. De koning remde uit alle macht, maar de fiets werd Zes aanhangers van ex-presi dent Batista van Cuba hebben dinsdag de piloot van een Cu- geraakt en de berijder werd licht baans lijnviiegtuig dat van Ha- /gewond. De koning nam hem in vanna op weg was naar Vera- dero, direct na het toestel uit Havanna was vertrokken, ge dwongen rechtstreeks naar Miami te vliegen. Na aankomst aldaar vroegen zij om politiek asiel. Het vliegtuig had 30 men sen aan boord. :ijn auto mee naar een apotheek, waar een dokter de fietser be handelde. Inmiddels hadden zich vóór de apotheek vele mensen verzameld en voordat de koning zijn weg naar Brussel vervolgde reikten verscheidene hem de nand. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconfe rentie gezegd dat de vooruit zichten voor een topcon ferentie ongelukkigerwijze niet beter waren dan twee weken ge leden. Op de ministersconferen tie in Genève scheen, zei hij, zo er al geen impasse heerste, van Russische zijde geen bereidheid te bestaan om zaken te bespre ken die men kon beschouwen als mogelijkheden voor vruchtbare onderhandelingen aan de top. Als er maar enige redelijke voort gang te bespeuren zou zijn die een topconferentie zou rechtvaar digen, zou hij de gelegenheid 'nooit van de hand wijzen. Eisenhower gaf dit ten ant woord op de vraag of het feit dat de Sowjets hun „ultimatum" ten aanzien van Berlijn niet hadden ingetrokken, betekende dat hij geen onderhandelingen aan de top zou aangaan over andere kwesties zoals ontwapening en opschorting van kernproeven. Eisenhower zei nog dat de ver eiste voortgang, die een topcon ferentie mogelijk zou maken, niet verbonden behoefde te zijn aan het sluiten van een akkoord over de eigenlijke kwestie-Berlijn. Hij schikte de komende reis van vice- president Nixon naar Moskou en het bezoek aan de Ver. Staten van de Sowjet-Russische vice- premier Frol Kozlof onder de po gingen die nog op hoog niveau gedaan moeten worden om de voornaamste problemen tussen het Westen en de communistische wereld te regelen. Hij zei dat hij Kozlof, die eind deze maand in de Ver. Staten verwacht wordt om de Russische handelstentoonstel ling in New York te openen, op het Witte Huis zou ontvangen. Op de vraag wat hij dacht van het Britse streven naar een top conferentie koste wat het kost, zei Eisenhower, na zijn bekende opvattingen over de rol van on derhandelaars op, de diverse ni- veau's nogmaals uiteengezet te hebben, dat hij geen enkel nut zag in een topconferentie wan neer de weg daartoe door de mi nistersconferentie niet toereikend geëffend was. Er was zich in de wereld een mening aan het ont wikkelen dat de regeringshoof den dingen tot stand zouden kun nen brengen die niet op andere wijze te bereiken waren. Maar in de traditionele diplomatie zorgt de minister van Buitenlandse Zaken of de ambassadeur voor het mechanisme, waardoor men tot overeenkomsten kan geraken, aldus Eisenhower. Bij een dicta tuur was er slechts een man die de uiteindelijke besluiten kon nemen. En nu was de naar zijn mening valse leer aan het opko men dat de gehele diplomatieke procedure herzien moest worden teneinde bijvoorbeeld zo om de maand een topconferentie te kun nen houden. President Eisenhower heeft voorts te verstaan gegeven dat een persoonlijk onderhoud met president De Gaulle hem het Deste middel scheen om bepaal de meningsverschillen, die in het kader van de N.A.V.O. tussen de Ver. Staten en Frankrijk gerezen zijn, uit de weg te ruimen. Hij zei dat hij, wanneer hij in de na bije toekomst eventueel naar Europa zou reizen, in het bijzon der zou proberen president De Gaulle te ontmoeten, voor wie overigens nog steeds een uitnodi ging gold om een officieel bezoek aan Washington te brengen. In Groot-Brittannië zijn circa 220.000 arbeiders bij arbeidsge schillen betrokken. Zij staken, bereiden een staking voor of zijn uitgesloten. De leiders van bijna 200.000 ty pografen hebben een verzoek van de werkgevers om het geschil over lonen en arbeidstijd aan ar bitrage te onderwerpen, afgewe zen. Vijfduizend bedrijven zullen mogelijk moeten sluiten. De be sprekingen om een zeven weken oude staking van 1750 kelcima- kers van een scheepswerf te Bir kenhead te beëindigen, zijn dins dag mislukt, nadat de directie een aanbod van de vakvereniging tot een voorwaardelijke werkhervat ting had afgewezen. De Standard Motor Company heeft geweigerd 117 ontslagen ar beiders, die meer loon eisen, terug te nemen. Mogelijk zal hier 10.000 man personeel ni staking gaan. De British Motor Corporation heeft dinsdag bijna 3000 arbeiders van twee fabrieken naar huis ge zonden als gevolg van een sta king van 600 kraanmachinisten en chauffeurs van haar carrosse- riefabriek te Birmingham. Dit aantal zal mogelijk met 1600 wor den uitgebreid. Bij de Rover autofabriek in Birmingham is 250 man in sta king gegaan wegens een loonge- schil. Bij de Mulliner carrosseriefa- briek te Birmingham zijn 300 em ployes naar huis gezonden als Een rechtbank in Bremen heeft dinsdag een tweede actie van de Verenigde Deli Maat schappij en Senembah tegen de Indonesische Tabakmaatschappij afgewezen. De Nederlandse maat. schappijen eisten, dat de verkoop van 3.630 balen tabak die in Bremen zijn opgeslagen, zou wor den verboden. Zij zijn voorne mens de zaak in laatste instantie voor het hof van appèl in Bre men te brengen. Voorts willen zij aanspraak maken op het eigendomsrecht op de opgeslagen tabak en in deze de kwestie zonodig voor het fe derale gerechtshof in Karlsruhe brengen. gevolg van een proteststaking van 24 uur door onderhoudspersoneel. De bouw van een raffinaderij bij Milford-haven ligt stil door een staking van 55 man, die zon der opgaaf van reden het werk hebben neergelegd. Cp de hoge zandgronden van de Veluwe hebben vele gewassen ernstig van de droogte te lijden en de landbouwers rekenen op een slechte oogst. Rogge en ha ver hebben wél een redelijke kor rel, doch de halmen blijven kort, hetgeen een verminderde stro opbrengst zal geven. De aardap pels en andere knolgewassen zet ten over het algemeen slechts kleine vruchten. Alarmerend acht men de situa tie in de bosbouw, daar de grens tussen de kurkdroge en de nog wat vochtige grond steeds verder zakt. Wat niet diep geworteld is sterft af en dat geldt met name voor vele hectaren jonge aan planting. Duizenden boompjes zijn al verdord en dood en ook in de boskwekerijen is de schade aanzienlijk. Op tal van plaatsen kunnen zelfs boompjes, die al drie of vier jaar geleden geplant werden, niet langer tegen de voortdurende droogte. En ook zij sterven af. De verschroeide aan plant van jong bos betekent voor de bosbouwer ongeveer een scha de van 1000 per hectare. Het Tweede Kamer-lid de heer Van Vliet heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de laatste maanden in ver schillende delen van het land weer sprake is van toenemende spanning op de bouwmarkt? 2. Heeft dit verschijnsel reeds geleid tot vertraging en kosten stijging in de bouw? 3. Welke maatregelen denkt de regering te nemen om de span ning op de bouwmarkt weg te nemen, c.q. de daaruit voort vloeiende schadelijke gevolgen op te vangen? In Franse militaire kringen in Algiers heeft men woensdag de mening verkondigd, dat de Alge rijnse verzetsstrijders die de laat ste tijd zware verliezen hebben geleden op militair terrein, nu zullen trachten Frankrijk op eco nomisch gebied schade te berok kenen. Een aanwijzing hiervoor ziet men in deze kringen in de ont voering van zeven Mohamme daanse arbeiders, die deel uit maakten van de ploeg die de olie- buisleiding van Hassi Messaoed naar Bougie moeten leggen en het feit dat vele Mohammedaanse arbeiders, die in de olie-industrie en overheidsdienst werken, dreigbrieven hebben ontvangen, waarin zij met straffen worden bedreigd zo zij blijven werken voor de „kolonialisten". t Advertentie, i OOK VOOR U! ZIJN ER GEZELLIGE bij BOEKHANDEL De brandweren van Zeist, Soest, Huis ter Heide, Bos en Duin, Bilthoven en militaire mobiele eenheden hebben woensdagmiddag de strijd aan gebonden tegen een hardnekki ge bosbrand, die in Bilthoven ontstond, zich via kruinen van bomen snel verplaatste naar Den Dolder, waar het vuur voedsel vond in het kurkdroge mos en gras. vliegdennen en opgaand hakhout en in een mi nimum van tijd een bosperceel van honderd meter breedte en achthonderd meter diepte tot 'n smeulende, walmende vlakte maakte. Boven deze vlakte cirkelde een „Harvard" van de luchtba sis Soesterberg, die via de ver keerstoren in verbinding stond met de mobilofoonwagen, die dicht bij het terrein was gere den, waardoor de leiding on middellijk attent kon worden gemaakt op mogelijke uitbrei ding van de brand. De algehele leiding was in handen van ir Overbeek van de technische bosbrandweer. Het getroffen terrein ligt om parallel loopt met de Soesterdij- kerstraatweg. Vele kilometers brandslangen moesten worden uitgelegd om de spuitgasten dicht bij de vuurhaard te kunnen brengen. Militaire instanties leverden auto's met pompen, die water voortstuwden en druk gaven. Ongeveer 150 manschappen van de Luwa onder leiding van eerste luitenant P. E. de Rooy begonnen een brandgang te graven. De soms verrassend draaiende wind dreef de rook laag onder de bomen en soms over de huizen. De nabijheid van woningen maakte extra voorzieningen noodzakelijk. Aangekoppelde brandslangen lagen gereed om bij het minste gevaar de woningen nat te houden. Men overwoog bulldozers in te zetten om sneller een brand gang te kunnen maken en zo te trachten het smeulende vuur tot op het perceel te localiseren. De politie van Zeist had de Dolderseweg, waarover het ma teriaal moest worden aange voerd, voor het verkeer afgeslo ten. Luitenant-kolonel James Jabara, commandant van het 337 squa dron onderscheppingsjagers van een luchtmachtbasis in de Ver enigde Staten, zat in vliegerskledij, een grote sigaar in de mond en met een glas champagne in de hand, op het tentoonstellingsterrein van Le Bourget rustig te praten met Alice Blériot, de 75-jarige weduwe van de beroemde Franse luchtvaartpionier Louis Blériot, j die 50 jaar geleden in een fragiel toestelletje van Calais naar Dover overstak en de eerste vlieger is geweest, die over het Kanaal vloog. Jabara, een jachtvlieger, die zijn eerste lauweren oogstte in de Koreaanse oorlog, was uit de Lockheed F 104 Starfighter gestapt, tesamen met luitenant Chriss Jessen, na zijn razendsnelle vlucht van Le Bourget naar Londen en terug. „Toen Louis in 1909 het Kanaal overvloog, van kust tot kust, met een snelheid van 65 km per uur, zonder instrumenten, een afstand van maar 40 km, realiseerde hij de droom van zijn leven", zegt Alice Blériot. „Hij heeft er 37 minuten over gedaan, is het niet?", vroeg Ja bara. „en hij vloog op 75 meter hoogte". En toen de weduwe Blériot dit bevestigde, keek de straaljager piloot strak voor zich uit. Hij had de afstand van 350 km tussen Londen en Parijs, in negen minu ten afgelegd met een topsnelheid van meer dan 2000 km in het uur. De chronometer had een tijd van 73 seconden aangewezen van kust tot kust. Hij was van Le Bourget met de Starfighter opgestegen en op 10.00 meter hoogte in 21 minuten naar Londen Airport gevlogen, had in een korte bocht de weg te rug gezocht en op 15.000 meter hoogte de retourvlucht gemaakt. In iets meer dan een half uur had Jabara de 710 km, die hem heen en terug van Londen scheid den, overwonnen. Het was niet zijn bedoeling geweest een record te maken, had hij van tevoren gezegd. „Het is jammer dat uw zoon niet meevloog in plaats van lui tenant Jessenzei Jabara tegen mevrouw Blériot. Met een gouden model van de Starfighter, een prachtig ge schenk haar aangeboden door de Amerikaanse luchtmacht, verliet mevr. Blériot de salon van Le Bourget. .Mijn man deed het in 37 minuten, die Amerikaanse jachtvlieger had er maar 73 se conden voor nodig. Het is maar goed, dat mijn zoon niet is mee gegaan', dacht ze. De sleepboot „Loire" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst is woensdagochtend om kwart over tien als eerste bij het dinsdag in brand geraakte Britse schip „Ocean Layer" aange komen, op de Atlantische Oceaan tussen de Azoren en Quessant. Om twaalf uur woensdagmiddag was de Duitse sleepboot „Wotan" nog niet gearriveerd. De „Ocean Layer" ligt met een trosje verbonden aan het Duitse vrachtschip Flavia, dat de be manning overgenomen heeft. Het achterschip is uitgebrand, het voorschip is nog intact. Er komt nog wat rook uit. Het wachten is nu op een be slissing welke sleepboot de „Ocean Layer" vast zal mogen maken. Het blijkt, dat de gezagvoerder van de Ocean Layer de hulp van de Loire heeft geweigerd en dat de Ocean Layer door de gister middag gearriveerde Duitse sleepboot Wotan zal worden weg gesleept. De gezagvoerder van de Flavia, het schip dat na de brand op de Ocean Layer de be manning van dit vaartuig aan boord heeft genomen en dat bij de komst van de Loire nog een tros op de Ocean Layer had uit staan, heeft verklaard, dat hij van zijn reder opdracht heeft gekre gen de Ocean Layer aan geen andere sleepboot dan aan de Wotan over te dragen. Een zegsman van de rederij Smit te Rotterdam, de eigenares se van de sleepboot Loire, deelde gisteravond mee. dat de kapitein van de Loire geprobeerd heeft op de Flavia te spreken met de ge zagvoerder van de Ocean Layer, maar dat hem de toegang tot de Flavia werd geweigerd. In scheepvaartkringen te Bre men is woensdagavond verno men dat de „Wotarr" het kabel schip op sleeptouw heeft geno men. De „Flavia" is naar J?aJ- mouth vertrokken waar het schip vrijdag wordt verwacht. Over de „Loire' zei men te Bre- men, dat de Nederlandse sleep boot het eerst bij het kabelschip wos geweest. Het was jamroef vcor de Nederlanders, maar de rederij van de „Flavia" had een contract met de „Wotan". De „Loire" heeft woensdag avond koers gezet naar Maas sluis. Vier vakbonden van spoor- mannen. van communistische tot Katholieke, hebben dinsdagavond meegedeeld dat zij volledige vrij heid van handelen hernemen en op 19 juni zullen vergaderen over de datum en bijzonderheden van een „noodzakelijke strijd- actie" omdaf het ministerie van Vervoer niet heeft geantwoord op de eisen tot hogere lonen en uitkeringen en tot het opstellen van een vijfjarenplan voor de bouw van nieuwe kwartieren voor spoormannen. Deze nieuwe stakingsdreiging doet zich voor op het ogenblik dat de staking van Italiaanse zeevarenden in de gehele wereld acht dagen oud is. De Italiaanse bankbedienden staken al twee dagen voor hoger loon. In enkele andere takken van bedrijf worden kleine stakin gen gehouden. KOELER. In de tamelijk warme Oceaan- lucht, die woensdag werd aange voerd, zijn in een groot deel van West-Europa de temperaturen tot zomerse waarden opgelopen. In het oosten en zuidoosten van ons land werden maxima van 25 en 26 graden bereikt. Aan de kust liep het kwik tot 19 a 20 graden op. Over de Noordzee nadert intus sen koudere lucht. Deze is uit de Poolstreken afkomstig en wordt door stormwinden over IJsland naar het Noordzeegebied ge voerd. Ze passeert IJsland met een temperatuur die slechts even boven het vriespunt ligt. De lucht wordt daarna tijdens haar tocht over zeewater flink verwarmd zodat ze bij onze kust met een temperatuur van onge veer 15 graden zal aankomen. In het binnenland zijn dan nog maxima van omstreeks 20 gra den mogelijk. Het koufront, dat de lucht aan de voorzijde begrenst, zal vrijwel zonder regen passeren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. KOELER Aanvankelijk veel bewolking maar later weer zonnige perio den. Op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige wes telijke wind. Lagere middagtem- peraturen. VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 19 JUNI v.m. 11.55 0.30 1.10 1.20 n.m. 12.29 1.04 1.44 1.54 MAAN op onder ZON op onder Juni 18 4.19 21.02 19 4.19 21.03 18.04 19.18 2.45 3.28

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1