Provinciaal nieuws Binnc Waardevolle verzameling ontdekt Verborgen schat! Eric de Noorman De ring van Fergus TWEEDE KAMER Kantongerecht Terneuzen AGENDA DE VRIJE ZEEUW LUCHTINCIDENT BIJ KOREA DE TOESTAND IN IRAK b TERNEUZEN HULST. IJZENDIJKE- ZAAMSLAG DE TOTSTANDKOMING VAN EEN „KLEINE VRIJHANDELSZONE" DE MONOPOLIE HEFFINGEN Woensdag 17 juni 1959 DE OVERSTROMINGEN IN HONGKONG CRISIS IN OOSTENRIJK Geschenken van sjah voor bemanningsleden „De Ruyter" Persconferentie van Brandt Woensdag 17 ju Pagina 2 Oud-Zeeuw als lid beëdigd. In de gisteren gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is besloten tot toelating van de heer J. C. Corver (vvd), die benoemd is in de vacature, ont staan door de beneming van de heer Korthals tot minister. Nadat de heer Corver de voorgeschreven eden heeft afge legd, neemt hij na een geluk wens van de voorzitter zijn plaats in. De heer Corver is oud-direc teur van het gewestelijk arbeids bureau te Middelburg en oud lid van de gemeenteraad van Vlissingen. l)e Delta-werken. Daarna kwam aan de orde 't wetsontwerp tot verlenging van de termijn voor het aangaan van vereenkomsten aangaande de werken als bedoeld in de Deltawet. Daarin werd voorge steld deze overeenkomsten te doen aangaan voor een tijdperk van overeenkomsten aan aa 'ue het geval de constructie der be trokken werken dit naar het oordeel van de minister van Waterstaat noodzakelijk maakt Het laat zich aanzien, dat bij de uitvoering van Deltawerken de duur van overeenkomsten van vijf jarten tot oplevering van die werken of onderdelen daarvan te kort is. Teneinde stagnatie in de uit te voeren werken in het kader van het DeltaDlan te voorkomen, is net onderhavige wetsontwerp inge diend. Het is zonder beraadslaging of stemming aangenomen. Garanti-eleningen „Hiiton- hotels" De Tweede Kamer heeft gis termiddag in behandeling ge nomen het wetsontwerp, houden de machtiging tot het geven van een garantie voor de betaling van rente en aflossing van leningen ten behoeve van twee onder scheidenlijk te Amsterdam en te Rotterdam op te richten Hilton- hotels. De leningen zullen elk 12 miljoen groot zijn. De hotels zullen vooral zijn aangepast aan de behoeften van toeristen uit Noord-Amerika. De heer Van den Heuvel kvp i constateert, dat na de tweede wereldoorlog het toeristenver keer abnormaal is toegenomen. Voor de nationale economie is dat van grote betekenis. Hij betoogt, dat de achterge bleven uitbreiding der hotel-acco- modatie in Rotterdam en Am sterdam gunstiger cijfers te zien geeft dan de Memorie van Toe. lichting vermeldt. O.m. vraagt hij zich af of de spanning op de bouwmarkt niet zou worden versterkt als nu met de bouw der hotels wordt begon nen. Hij constateert, dat de voorge stelde faciliteiten minder vér strekkend zijn dan die welke an dere landen verlenen. Spreker nodigt de regering uit plannen voor nieuwbouw of uit breiding van Nederlandse hotels vergelijkbare credietfaciliteiten te verlenen, de voorwaarden voor de credieten minder stringent te maken en de omvang ervan aanmerkelijk te vergroten. Wanneer hij geen bevredigen de toezegging ter zake krijgt zal hij ter zake een motie indienen. De heer Bakker (cpn) merkt op, dat de regering taken wil af stoten, maar hier trekt zij nieu we aan. De regering wordt zo doende een soort superhotellier. Hij meent overigens dat er een tendens is om alles wat uit Ame rika komt met vlagvertoon te be groeten. Spreker meent, dat in enige landen dergelijke onderhandelin gen zijn mislukt en hij vraagt het oordeel der regering daar over. Hij verklaart zich tegen het ontwerp. De Nederlanders kun nen z.i. zelf wel hotels bouwen. De heer Van der Mei (ch) merkt op, dat voor- en tegen standers van het Hilton-project het eens zijn over één ding: het tekort aan hotelruimte en de bij zondere meoiliikheden om hotel- bouw te financieren. Verduidelijking behoeft wat de regering wil doen om Nederland se initiatieven inzake hotelbouw te steunen. De heer Van der Mei verklaart begrip te hebben voor de argu menten der regering om garan tieverlening voor te stellen. Op enige punten lijkt hem verduide lijking gewenst. Tenslotte vraagt spreker of het geen aanbeveling verdient mede werking te verlenen aan de tot standkoming van een hotelcre- dietfinancieringsmaatschappij. De heer Pesehar (pvda) zegt o.a. van oordeel te zijn, dat er in de stukken terecht is gewezen dat men bij de beoordeling van de noodzakelijkheid van uitbrei ding der hotelruimte rekening moet houden met het groeiende internationale toerisme. Het be lang van een verbetering der hotelaccomodatie is z.i. niet ge ring, hetgeen ook van betekenis is voor de K. L. M. en de scheep vaartmaatschappijen. Spreker merkt op, dat men staat voor het harde feit, dat er geen Nederlandse plannen aan wezig waren. Daar er geen an dere realiseerbare mogelijkheden zijn zal het Hilton-project aan trekkelijke perspectieven kun nen bieden. Tegen vijf uur breekt de heer Pesehar zijn rede af. Hij zal deze heden voortzetten. De vergadering wordt verdaagd tot hedenmiddag één uur. Mig-straaljagers hebben dins dag op ongeveer 150 km ten oos ten van de Noordkoreaanse stad Wonsan boven Internationale wa teren een aanval ondernomen op een vliegtuig van de Amerikaan se marine, waarvan één lid van de bemanning zwaar gewond werd, aldus heeft het Amerikaan se ministerie van Defensie be kendgemaakt. De straaljagers openden zon der waarschuwing het vuur. Deze toestellen, naar aangenomen wordt twee, gingen zesmaal tot de aanval over en volgden het Amerikaanse vliegtuig tot op en kele meters boven het waterop pervlak, toen het een ontwijken de beweging maakte. Toen de eerste aanval begon waren de vliegtuigen op ongeveer 2000 me ter hoogte. Het zwaarbeschadigde toestel is veilig geland op zijn basis op Honsjioe. De aanvallende straal jagers waren zilverkleurig met rode ster aan weerszijden van de romp. Het Amerikaanse vliegtuig maakte een routinevlucht, aldus de Amerikaanse bekendmaking. Het Amerikaanse vliegtuig was een Martin P 4 M „Mercator", die normaal een bemanning heeft van zes tot acht man. Het toestel heeft twee straal- en twee zuig- motoren. Vertegenwoordigers van het feodale stelsel hebben een aan val gedaan op een boerenge meenschap in de Iraakse provin cie Nasirija, 450 km ten zuiden van Bagdad, waarbij vier boeren en een scholier werden gedood, aldus hebben Iraakse bladen gis teren gemeld. Verscheidene men sen liepen verwondingen op. De leider van de aanvallers, Nasroella, werd gegrepen. Tot dusver zijn volgens Iraakse be richten negen boeren door aan hangers van het feodale stelsel gedood. Zitting van dinsdag 16 juni 1959 (Advertentie.) Dat doet ieder, die in het doosje kijkt, waarin zich de Van Nelle waardepunten bevinden, die u van de pakjes VAN NELLE's koffie en thee geknipt hebt. Die geven recht op pracht cadeaus! Op een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 punten. Dat spaart dus wel erg vlug. Vraag onze ge- illustreerde cadeaufolder bij uw winkelier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotterdam. WOENSDAG 17 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Tussen twee vrouwen" Zuidersportpark, 18.50 uur: P.Z.E.M.Mistrappers; 20.00 uur: H.K.C.P.T.T. DONDERDAG 18 JUNI. TERNEUZEN: Café Du Com merce, 2 uur: Openbare ver koping van een huis met ver dere opstallen, erf en tuin te Othene D 117. G. L. B., grossier te St. Jan steen, had zijn auto te Clinge ge parkeerd bij een kruising van wegen zonder de afstand van 10 meter in het oog te houden. Hier voor kreeg hij ƒ7,50 boete of 2 dagen. De eis was 10. C. L. C. te Axel ging op 25 mei een eindje fietsen, maar had het bord niet gezien, dat de Parallel weg voor het verkeer afsloot. Eis en uitspraak 5 o'f 1 dag. C. v. B. te Axel was, rijdend met een driewielig motorvoer tuig bekeurd, omdat een gedeelte van zijn kentekenbewijs ontbrak. Eis 15 of 3 dagen. Uitspraak 12,50 of 2 dagen. F. H. M. v. G., vertegenwoor diger te Axel, had op de Zuid singel te Axel bij het naderen van de Zeestraat niet gestopt voor een stopstreep. Hiervoor kreeg hij overeenkomstig de eis 15 of 3 dagen. J. F. H., chauffeur te Vogel waarde, reed op 9 december '58 met een vrachtwagen over de Tivoliweg in de richting Hulst. Eerst hinderde hij links van de weg het verkeer, daarna had hij een tegenligger niet gezien en was hij daardoor tegen een lijk gekanteld. Alles was naar omstandighe den goed afgelopen. H. rijdt nu niet meer op dokters-advies. De kantonrechter wilde vol staan met een boete van ƒ40 of 8 dagen. J. H., commissionnair te Axel, was met zijn auto op 25 februari achteruitgereden en tegen een andere auto gebotst, waardoor schade aan deze wagen ontstond. Bij het verhoor werd H. er op gewezen, dat hij op de Markt te Terneuzen een borrel gedronken had. H. ontkende dit pertinent en hij vond het niet in de haak dat dit zo maar gezegd wordt. Eis 75 of 15 dagen. Uitspraak 50 of 10 dagen. C. 't G. te Terneuzen had op 20 maart met een motorcarrier in de Dokweg te Terneuzen bij het veranderen van richting een achteropkomende auto gehin derd. Eis 30 of 6 dagen. Uitspraak 20 of 4 dagen. C. W. A. L„ kantoorbediende te Hulst, werd ten laste gelegd dat hij op 19 april op zijn fiets over de Zandbergsestraat te Graauw links van de weg heeft gereden en zodoende met een auto in aanraking was gekomen. L. reed, daar hij sterke tegen wind had, met het hoofd op het stuur. Hij reed op het linkerweg gedeelte en bij het naderen van een tegemoetkomende auto ging hij plotseling naar rechts. Er werden enkele getuigen gehoord, waardoor de fout van L. kwam vast te staan. Eis resp. ƒ15 en 5 of 3 dagen en 1 dag. Uit spraak 10 en 5 of 2 dagen en 1 dag. F. L. R., vertegenwoordiger te Terneuzen, reed op 14 april met zijn auto, over de Crijnssenstraat te Axel. Bij de nadering van de Polenstraat gaf hij een auto, die van de rechterzijde kwam, geen voorrang. Er ontstond een ern stige aanrijding met grote mate riële schade, als gevolg waarvan R. in het ziekenhuis terecht kwam en nu nog onder dokters behandeling is. Eis 20 of 4 dagen. Uitspraak 10 of 2 dagen. H. de B., transportarbeider te Terneuzen, reed op 2 maart met zijn bromfiets over het rijwielpad langs de Oudelandseweg bij Drie wegen, Doordat hij last had van de lichten van tegenliggers, raakte hij naast het fietspad met het gevolg, dat hij een daar pas serende vrouw aanreed. Eis ƒ25 of 5 dagen met toe wijzing van 78 schade. Uit spraak idem. VRAGEN OVER VERBREDING KANAAL TERNEUZEN—GENT De heer Van Dongen, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de mi nisters van Financiën en van Verkeer en Waterstaat de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat door de voorgenomen verbre ding van het kanaal Terneuzen Gent, ten behoeve waarvan in Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent en elders omvangrijke onteige ningen moeten worden verricht en waarvan, naar te voorzien valt, tal van woonhuizen en be drijfsgebouwen ten offer zullen vallen, grote ongerustheid is ver wekt in dit gebied? 2. Kan, met het oo<* op de on zekerheid waarin de betrokke nen dienaangaande verkeren en waardoor al geruime tijd ernstig afbreuk wordt gedaan aan de eco nomische activiteiten ter plaatse, ten spoedigste worden aangege ven welke percelen voor deze kanaalverbreding moeten dienen, c.q. welke panden moeten wor den ontruimd of afgebroken? 3. Kunnen de ministers mede delen op welke wijze degenen, die gebouwen hebben op erf pachtgronden van het Rijk de z.g. cijnsgronden -zullen wor den schadeloos gesteld? Marsconcert te Driewegen. Donderdagavond zal de „Harmo nie Terneuzen" een marsconcert te Driewegen geven. Eindexamen H. B. S. Voor het eindexamen H. B. S.-B slaagden de volgende kandi daten Joop van den Berghe, Terneu zen: Emile Crombeen, Klooster- zande; Maurice Rademakers, Kloosterzande; Jan de Feijter, Axel, en Luciën van Vooren, Biervliet. GESLAAGD Te Nijmegen slaagde voor het kandidaatseramen rechten de heer E. N. J. H. de Rechter, alhier. Vechtpartij. In de buurtschap „Goedleven" onder IJzendijke kreeg de land bouwer G. M. onenigheid met de landbouwers gebr. L. over het opladen van hooi waarvan beiden dachten dat zij daar recht op hadden. De landbouwer A. L. werd door M. hierbij zodanig met een hooivork verwond dat hij naar het ziekenhuis te Oostburg moest worden overgebracht. Na verbonden te zijn, kon hij naar huis terugkeren. De politie maakte van deze vechtpartij verbaal op zodat het slot zich voor de rechter zal af spelen. Boerinnenbond 50, Klokken, fonds IJzendijke ƒ150, Werktui gencommissie Schoondijke ƒ100. Het aftredende bestuurslid de heer Aug. Thomaes uit Hoofd- plaat werd met algemene stem men herkozen. In de vakature wegens het bedanken van de voorzitter Cam. Buijsse werd met grote meerderheid gekozen de heer Ars. Buijsse uit Biervliet, terwijl als lid van de Raad van Toezicht door het bedanken van de heer P. van Damme werd ge kozen de heer A. J. Termote uit IJzendijke. De vice-voorzitter de heer F. Haverbeke dankte de scheidenden voor het vele werk dat zij altijd zo spontaan voor de bank hebben verricht en memoreerde dat de heer Cam. Buijsse 14 jaar lid van het bestuur heeft uitgemaakt waarvan 8 jaar als voorzitter, terwijl de heer P. van Damme niet minder dan 22 jaar lid van de Raad van Toezicht is geweest. Bij de rondvraag dankte de pastoor namens het kerkbestuur voor de royale bijdrage voor het klokkenfonds terwijl de heer L. Cammaert zijn dank bracht na mens de werktuigencommissie. Hierna ging men gezamenlijk aan een koffietafel. Twee klokken voor de R.K. kerk. De torenklokken van de R. K. en de Ned. Herv. kerk werden in de oorlog door de Duitsers ge roofd. Na de oorlog werd de klok van de Ned. Herv. kerk in Duitsland opgespoord, maar de klokken van de R.K. kerk waren reeds in de smeltkroes verdwe nen. Kort geleden heeft de pastoor een beroep op de parochianen ge daan om gelden bij elkaar te brengen voor het bevestigen van een klok in de toren. Aan deze oproep is zó'n spontaan gehoor gegeven, dat men in plaats van voor één klok, genoeg gelden bij een heeft gekregen om twee klokken in de toren te hangen. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van de rijks politie zijn de volgende voorwer pen als gevonden, aangegeven welke terug te bekomen zijn aan de er achter vermelde adressen. Paar wollen kinderhandschoe nen, Huissenstraat 9; paar kin derlaarsjes (rubber), Drieschou- wenstr. 10. Het liberale Engelse blad de Manchester Guardian schreef gis teren over het opgestelde plan voor een „kleine vrijhandelszo ne", dat de grootste verdienste van dit plan daarin is gelegen, dat het wellicht de dag zal ver haasten waarop de zes landen van de E.E.G. de dwaasheid van een economisch verdeeld Europa zullen inzien. „Het gevolg van de vorming van een kleine vrijhandelszone zal zijn dat een deel van de nu be staande handel met de Euro- markt zal worden omgebogen (dit geldt in het bijzonder voor de handel met West-Duitsland), evenals 't ontstaan van de Euro- markt geleid heeft tot verminde ring van de handel met landen buiten deze gemeenschap". Het blad schrijft verder dat het gevaar bestaat dat dit plan zal worden uitgelegd als een uitnodi ging voor een handelsoorlog tus- ten de twee groepen. „De behoed zaamheid waarmede de Zweedse voorzitter van de commissie in Stockholm de voorstellen heeft uiteengezet, toont echter dat alles is gedaan om dit gevaar te be zweren". De vrees van Denemarken voor haar afzet aan West-Duitsland is reëel. De verwijzingen in het uit gegeven communiqué naar spe ciale regelingen voor landbouw- produkten, wekken de indruk dat Engeland wellicht zal moeten be talen voor de Deense toetreding", aldus de Manchester Guardian. De minister van Landbouw In Hongkong ts dinsdag uffl. cleel meegedeeld, dat er tyj de overstromingen in Hongkong 46 mensen om het leven zijn geko men en 66 gewond. Er worden nog 14 personen vermist. Men vermoedt dat zU eveneens zijn omgekomen. Deze cijfers zijn nog niet defi nitief. OVERSTROMINGEN IN CHINA Een half miljoen mensen zijn ingeschakeld om maatregelen te treffen ter voorkoming van over stromingen na zware regens in de provincie Foekien (Zuid-China). De provincie Foekien grenst aan het belangrijke rijstgebied van Kwantoeng waar hulpploegen vechten tegen de zwaarste over stromingen sedert tien jaar gele den waardoor meer dan een half miljoen ha getroffen zijn. Vol gens het Volksdagblad houden boeren de wacht bij de vallei van de Gele Rivier in de provincies Honan en Sjantoeng waar zware hagelbuien vorige week de oogst zouden hebben neergeslagen. De bladen in Peking melden voorts overstromingen in de cen trale provincie Hoepeh, de pro vincies Kiangsoe en Tsjekiang aan de oostkust en in sommige gebieden ten zuiden van de Jang- stse. De onderhandelingen over de vorming van een nieuwe Oos tenrijkse regering tussen de R. K. volkspartij en de socialisten zijn maandag vastgelopen. De volkspartij heeft n.l. het voor stel van haar voorzitter, bonds kanselier Raab, om het minis terie van Financiën aan de so cialisten te geven, niet willen en Visserij ziet geen aanleidingaanvaarden. Raab had met dit op dit moment de afschaffingvoorstel de impasse willen door van de egalisatieheffingen op breken in de onderhandelingen, geïmporteerde granen op te. <jie nu al drie weken duren. De heffen. Hij zegt dit in antwoord socialisten hadden meegedeeld, op schriftelijke vragen van het| dat zy het ministerie van Fi- tweede-kamerlid Borst, die de nanciën wel wilden hebben, minister ondermeer had ge-, maar het bestuur van de volks- vraagd of de sinds januari ge-, partij maakte maandagavond stegen monopolieheffingen de bekend dat het er niet aan concurrentiepositie van Neder- i denkt om afstand te doen van land op de internationale ba-1 dit ministerie. De socialisten con- en eiermarkt niet bijna hebben laten weten dat zij de onmogelijk maakt. situatie die nu is ontstaan, op- De minister merkt hierover nieuw moeten bestuderen. Zij nu op, dat de kostprijsverho- hebben laten doorschemeren. (Advertentie) Algemene vergadering Dat zijn de waardepunten die Boerenleenbank. In hotel „Hof van Koophandel" had de jaarlijkse vergadering plaats van de Boerenleenbank. De vice-voorzitter heette allen welkom en verheugde zich over de grote opkomst. De kassier A. Dellaert bracht verslag uit over de toestand der bank. Hieruit bleek dat de om zetten weer zijn gestegen. De omzet bedroeg over het jaar 195S ƒ69.320.438,20. Het aantal leden is gestegen tot 384, terwijl de balanswinst ƒ12.240,— bedraagt. Op voorstel van het bestuur wer den de volgende bijdragen ver leend; aan het Wit-Gele Kruis IJzendijke en Hoofdplaat ieder 100, Paters van Sluis 100, R. K. Jonge Boerenstand 100, Boerencentrum 50, R.K. Jonge P. de B., depothouder te Goes, had op 26 maart met zijn auto te Hontenisse binnen de bebouwde kom met een snelheid gereden, die groter was dan 50 km. Eis ƒ10 of 2 dagen. Uitspraak idem. D. M., zaadhandelaar te Ter neuzen, was op 6 april met zijn auto gestopt in de Steenstraat te Hulst, toen daar een stopverbod bestond. Eis 15 of 3 dagen. Uit spraak 10 of 2 dagen. zich op Van Nelle's pakjes koffie en thee bevinden. Die geven recht op cadeaus die de moeite waard zijnOp een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 pun ten. Dat spaart dus wel erg vlug. Vraag onze geïllustreer de cadeaufolder bij uw winke lier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotter dam. ging ten gevolge van deze ega lisatieheffingen, voor wat be treft de veehouderijprodukten, welke worden geëxporteerd, wordt gerestitueerd. Dit bete kent, dat de concurrentiepositie van onze veehouderijprodukten op de wereldmarkt niet nadelig wordt beïnvloed door het be staan van egalisatieheffingen op granen. De commandant van Smaldeel I kapt. ter zee A. P. Ferwerda heeft in aanwezigheid van de commandant van H. M. kruiser „De Ruyter" aan de sergeant hofmeester en sergeant kok van de oorlogsbodem een zilveren dat zij verwachten dat Raab als bondskanselier zal aftreden, daar hij blijkbaar niet veel in vloed in zijn partij meer heeft. Zoals bekend heeft men Raab na de verkiezingen van 10 mei, waarbij de volkspartij 79, en de socialistische partij 78 zetels kreeg, verzocht een nieuwe,.re gering te vormen. RUSLAND VEROORZAAKT STIJGING VAN lederPRIJZEN Op een in Utrecht gehouden lunchbijeenkomst van het Be drijfschap voor de lederwaren- industrie heeft de heer J. G. Hil- horst, adjunct,-directeur van de Koninklijke Lederfabriek „Ois- terwijk" de hoge leder- en grond- stoffenprijzen toegeschreven aan de opvoering van de schoenpro- duktie in Rusland. De schoenen- produktie van Rusland wil men sigarettenkoker met het wapen in. *961 1962 opvoeren tot o50 DOODGEBOREN KIND IN HOTEL-TOILET De politie te Nijmegen heeft bekendgemaakt dat in het begin van deze maand in het toilet van een hotel-restaurant in Nijmegen een blijkbaar dood-geboren kind je is aangetroffen. Men heeft volgens de commissaris blijkbaar gepoogd het lichaampje via het watercloset te laten verdwijnen. Of hier misdaad in het spel is kon de recherche niet meedelen. De politie doet nasporingen naar de betrokkenen, die ervan be schuldigd kunnen worden dat zij geen aangifte hebben gedaan van de levenloze geboorte. van Iran overhandigd, en aan acht hofmeesters een zippo si garenaansteker, eveneens met het Iraanse wapen. De geschen ken zijn afkomstig van de sjah van Perzië. Deze heeft aan boord van „De Ruyter", die geëscor teerd werd door de onderzee bootjagers „Drenthe"' en „Lim burg" de reis van Aarhus naar Amsterdam gemaakt voor zijn officieel bezoek aan Nederland. Op de avond vóór zijn debar- katie, overhandigde de opper- ceremoniemeester van de sjah aan de smaldee'-commandant een bedrag aan geld voor de beman ning van de drie schepen, waar voor aan allen een tokoverstrek- king werd aangeboden. Doch aan degenen, die de sjah per soonlijk bediend hadden wenste hij een persoonlijke aanbieding te verstrekken. De goede verzorging die de sjah aan boord van de kruiser genoten had resulteerde in deze nagezonden schenking. «-» v.* r -«,■«»/ V.' ',v 117. Het is de morgen van de terechtstelling. Vanuit een raam van zijn burcht slaat Criffan fron send het volk gade, dat geleidelijk rond de met grote zwarte doeken omhangen schavotten samen stroomt. „Dus die vervloekte Noorman is nog niet gezien", mompelt hü half tegen de naast hem staande krijgs man. „Mijn krijgers houden ieder scherp in het oog, heer", ant woordt de hoofdman, „maar de mensen daar beneden zün uw eigen pachters uit de omtrek,. Wij ken nen hen; vreemdelingen hebben wjj niet opgemerkt". „En toch komt hü", gromt Crif fan woedend. „Ik durf erom te wedden, dat Fergus' handlangers onder aanvoering van die lange Noren iels gaan ondernemen.," „Mijn ruiterij en voetvolk staan gereed, heer", geeft de aanvoerder ten anwoord, „zodat ze warm kun nen worden ontvangen.," Een stilte daalt over het toer- nooiveld, als de veroordeelden, va der en zoon, het schavot beklim men., Hoewel Fergus zwaar ge wond is, weigert hij geholpen te worden en slechts een scherp op merker zal de onzekerheid van zün stap opvallen.. De piratenhoofdman kijkt zwij gend rond, maar bekende gezich ten ziet hü geen.. Slechts de beul in het zwart, het gehate gezicht van Criffan aan het venster., en de gebogen gestalte van zün vader. De beul wenkt gebiedend en laat het touw zakken.. Met een on- doorgrondelük gezicht doet Fergus een stap naar voren. Alleen in zün ogen glinstert wanhoop en verbüs- tering, nu hü moet vaststellen, dat Eric noch Svein of een van zijn eigen mannen iets durven onderne men... Maar het volgend ogenblik laait zün hoop weer op en weet hü, dat zün vrienden hem toch niet in de steek laten, want met een rauwe kreet zakt de beul ineen.,Uit zijn rug steekt een pül... miljoen paar. Het is ook Rusland dat het grootste deel van de huidenpro- duktie in Argentinië opkoopt. De zakelijke interesse van Rusland komt, volgens de heer Hilhorst, wel op een heel on gelukkig moment. In Argentinië is de veestapel onder het bewind van president Péron sterk inge krompen doordat meer aandacht aan de industrialisatie werd be steed. Onder het bewind van de nieuwe president wordt de vee stapel weer opgebouwd met het gevolg dat er minder slachtingen worden verricht dan normaal het geval was. Er mag in Argentinië gedurende twee dagen per weck niet geslacht worden. Van de acht miljoen huiden die Argentinië momenteel jaarlijks produceert, verwerkt het zelf een miljoen, terwijl Rusland er 4,5 miljoen voor zijn rekening neemt, zodat er voor het Westen slechts 2,5 miljoen overblijven. Ook uit de Verenigde Staten komen minder huiden dan nor maal het geval was. De huidenprijs is dan momen teel ook twee maal zo hoog als in 1957. Wel verwacht men enige daling door het grotere aanbod van zware huiden. De lichte huiden daarentegen zullen, volgens de heer Hilhorst, blijven stijgen in verband met de opfok van jonge beesten waar door de huiden van het jongvee schaars blijven. De burgemeester van West- Berlijn, Brandt, heeft op ©en persconferentie gezegd te ge loven dat na het einde van de mi nistersconferentie in Genève de internationale onderhandelingen zullen voortduren. Tijdens zijn korte bezoek aan Genève had hij de indruk gekre gen dat er „sommige verbeterin gen inzake de kwestie van de toegang tot Berlijn en in de te- langstelling van beide zijden te bespeuren waren". Hij was or- van overtuigd dat de Westelijken hun rechten in Berlijn niet zul len opgeven en dat zij niets zul len aanvaarden dat de vrijhslid van de stad zou beperken. ontsnal aangehoi De 25-jarige J. S„ avond uit de rijks-] inrichting in Einc snapt, is dinsdag li aangehouden. Hij had op twe 1955 op een verlate ter de Oosterbegraa srhedé een 17-jarif meisje vermoord. ii deeld tot een jaa straf en daarna ter stelling van de reg( uit psychia1 inrichting o: Zaterdagavond is psychiatrische inr Eindhoven de 24-j: ontsnapt. S., die vei tot een jaar en te stelling van de rege Tweede Kerstdag 19 laten terrein achter graafplaats te Ens< jarig Enschedees moord. Ook in 1958 slaagd te ontsnappe de inrichtingen, do< zich na enkele dags fietser verg Dinsdagmiddag i: J. O- de Weerd ui Piersonstraat te Rc een verkeersonge leven gekomen. Hii fiets ln die straat een bestelauto. Tei het Mathenesserpl zonder richting a links voor de ai werd aangereden e een schedelbasisfra Bij aankomst in 1 kenhuis bleek, dat leden. DODELIJK ONGE SPOORLIJN BIJ Om vijf minuter vijf maandagmidd spoorlijn Amsterc een ongeluk gebeui jarige arbeider C. uit Laren het lev kost. De man die i van het aannemers Essen uit Halfwet de spoorlijn met ga's bezig met gro de trein IJmuide: naderde. Van Oos trein niet zag of nog door zijn colls schuwd, doch te la aangereden en vie' langs de baan. De r middellijk naar h bethsziekenhuis t vervoerd waar hij avond is overleden Nader verneemt dat de man die lar baan bij Haarlet door een trein were chauffeur van bert was ongehuwd. Bij liep hij een hoofdv wervelfractuur op. verwondingen hij is vakantie vi De vakantie van werkende Franse die met zijn vrouw Amsterdam was is waarschijnlijk achtzaamheid van te vergald. De vrc melijk vergeten de van de auto af te het echtpaar dit i tend ontdekte was Uit 't kastje in he tenbord waren nar Italiaanse lires en pieren verdwenen. aanvari Het 299 br. t. me m.s. „Köhlfleet", a Hamburg, is gists Noord-Oostzeekana ring geweest met I metende m.s. „Tl Van Nievelt, Goud: te Rotterdam. Be hebben licht besc reis voortgezet. De was op weg van Malmö, de „Thuba mina naar Port Te boerderij af( Gisternacht te di boerderij van de he te Vledderveen (Gs de) door een felle 1 in vlammen opgega de inboedel kon n gered Hoewel de van Stadskanaal e selkanaal snel bij waren nadat het al geven, haalde he werk, vooral tenge\ krachtige wind, nis uit. Men beperkte nathouden van boerderijen. Omtrent de oorz brand en het schs nog niets bekend. De boerderij was bos- en heidi Maandagmiddag zes uur is brand ui de bossen bij de M: legen onder de gei malen. De brandweer ui heeft het vuur ms blust. De brand k met neveltankwage worden bestreden. 1 bos en heide zijn gaan. Ook langs Den BoschNijmeg brand gewoed. His de brand met neve meester worden. Es perviak bos en hei' verloren. In beide g oorzaak van de b kenil.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2