De Geneefse besprekingen Pockets Littooij BRfllin Lübke kandidaat voor het Duitse presidentschap De zaak Venmans in Minster Luns W. E. U.-assemblée De overstromingen in Honkong De plannen van de zeven landen Om een verbod van kernproeven Grote brand in Canada EERSTE BLAD De droom van iedere man en vader electrisch scheren HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- pei kwartaal; per maand 2. per week 48 ct Losse nrs 9 ct DINSDAG 16 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4703 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firina P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- ad verten ties)5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. RECHTSTREEKSE RUSSISCH- AMERIKAANSE ONDERHANDELINGEN OP HANDEN De ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier'' hebben maandag, ten huize van de Fransman Couve de Murville, een besloten bijeenkomst gehad. Tevoren had de Britse minister Sehvyn Lloyd zijn Amerikaanse en zijn Franse ambtgenoot inge- iicht over het resultaat der be sprekingen, die hij in het afge lopen weekeinde te Londen met premier MacMillan heeft ge boerd. (Advertentie). In Westerse kringen verwacht men algemeen dat de conferentie zal eindigen, zonder dat er veel tegen het einde van deze week vorderingen zijn gemaakt in de richting van een oplossing van de vraagstukken van Berlijn, de Duitse hereniging en de Europese veiligheid. Het is waarschijnlijk dat Gromyko zich krachtig zal ver zetten tegen elk Westers ini. tiatief om de besprekingen te verdagen, zonder dat overeen stemming is bereikt over het houden van een topconferentie door de regeringsleiders. Gemeld wordt dat de Russische afvaardiging bezig is met het op stellen van een ontwerpverkla- ring, die na het beëindigen dei- besprekingen zou moeten worden uitgegeven en waarin de „grote vier" de plechtige verzekering zouden geven om, in afwachting van het houden van een topcon ferentie, niets te ondernemen, dat de toestand jn Berlijn slech ter zou kunnen maken. Maandag is te Genève van communistische zijde vernomen dat de Russen de mogelijkheid van rechtstreekse onderhande lingen met de Amerikanen over wegen, indien het overleg te Genève geen concrete resultaten zou opleveren. Er zal gelegenheid hiervoor zijn wanneer de Sowjetrussische vice-premier Kozlof eind juni de Verenigde Staten bezoekt en er doet zich een nieuwe mogelijk heid daartoe voor bij het bezoek dat de Amerikaanse vice-presi dent Nixon 24 juli a.s. aan Mos kou brengt. Aan deze bezoeken wordt, nu de Geneefse besprekingen ver leden week een ongunstige wen ding hebben genomen, een toege nomen betekenis gehecht. De bijeenkomst der vier minis ters van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer twee en een half uur geduurd. Een grimmig kijkende Gro myko vertrok het eerst. De drie Westerse ministers».zetten, na Gromyko's vertrek, hun beraad slagingen nog ongeveer drie kwartier voort. Hun overleg werd mede bijgewoond door de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano. Een Franse woordvoerder heeft medegedeeld dat er woensdag middag a.s. weer een besloten bijeenkomst zal worden gehou den. In de omgeving van de Rus sische delegatie verwacht men dat Gromyko vóór de vergade ring van woensdag a.s. te Mos kou overleg zal gaan plegen. A.F.P. meldt dat men maandag in de omgeving van de Westerse afgevaardigingen verklaarde dat de besprekingen in een „volsla gen impasse" waren geëindigd. FRANSE SPOORWEGSTAKING AFGELAST De Franse vakbonden hebben maandagmiddag besloten dat het spoorwegpersoneel vandaag niet gaat staken. De vakbonden verklaarden dat zij besloten hadden de stakings plannen op te schorten met het oog op een door Buron, de minis ter van Verkeer en Openbare Werken, gegeven belofte de lonen in november te zullen her zien en volgende week bespre kingen over verhoging van de doelmatigheidspremies voor spoorwegpersoneel. De bonden komen donderdag bijeen om te spreken over ver dere actie. De voorstelen van de regering maken geen einde aan het geschil tussen het spoorweg personeel en de autoriteiten, al dus de bonden. Heinrich Lübke, minister bijeengekomen. Dit was nodig geworden doordat bondskanselier Dr. van Voedselvoorziening en Bos bouw, is gekozen tot kandidaat van de christen-democraten voor de functie van president van de Duitse bondsrepubliek, aldus heeft een der „kiesmannen" van de party na de maandag gehou den bijeenkomst voor de kandi daatstelling meegedeeld. Zestig leiders van de partij wa ren maandag in de kanselarij te Bonn voor de kandidaatstelling Dpi donderdag 18 juni zal in België het beslissende woord worden gesproken in de zaak Josee Venmans, het vierjarige Nederlandse meisje, dat bij het pleeggezin De Beuckelaer in Rijkevorsel verblijft met toe stemming van haar moeder wier voogdij bij vonnis van de recht bank te Breda destijds ge schorst is. De zaak is voortdu rend uitgesteld. Zij werd diver se malen aangehouden in Turn hout, en kwam zelfs in behan deling bij de Belgische regering die het betrokken rapport van de Bredase raad voor de kin derbescherming, ijveraar voor Josee's belangen, uitvoerig heeft bestudeerd. De Bredase raad voor de kinderbescher ming ziet deze zaak louter als een principiële kwestie. Dat het kind „voorlopig in België blijft' zoals donderdag tijdens een zit ting van het Turnhoutse hof werd beslist, „vormt niet zozeer het criterium als wel het feit dat het Turnhoutse hof de be slissing van de Bredase recht bank zonder meer naast zich neerlegt," aldus de Bredase raad voor de kinderbescher ming. Er staan deze raad thans nog enkele mogelijkheden open om Josee naar Nederland te krijgen. De raad kan zich met het verzoek tot uitlevering op nieuw tot het Turnhoutse hof wenden, afgezien van de vraag of dit enig resultaat zal hebben. De tweede mogelijkheid is ho ger beroep, waartoe een nauw keurige bestudering van het uit leveringsbedrag van 1925 nood zakelijk zal zijn. Tenslotte zou de raad zich tot de Nederland se regering ter bemiddeling kunnen wenden. Het rapport van de Brusselse raad van kin derbescherming, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken Josee toe te vertrouwen aan de Bredase raad voor de kinderbe scherming, werd tijdens de jongste zitting te Turnhout door de procureur des konings gene geerd. Hij was het bovendien niet eens met de opvatting van het Belgische ministerie van Justitie dat alleen de Belgische regering tot beslissen ter zake bevoegd is. De procureur acht te geen reden tot ingrijpen aan wezig. Er dient thans te worden afgewacht of het laatste woord van komende donderdag eens luidend is met de uitspraak van de procureur. HONGERSNOOD OP BALI In de plaats Kloengkoeng, in zuidoost Bali, zijn 171 mensen gestorven tengevolge van een hongersnood, die bij 200 andere inwoners ondervoeding tenge. volge heeft gehad. Dit is maan dag medegedeeld door Gusti Ma dera, hoofd van plaatselijk be stuur. Hij heeft aan de centrale regering een dringend beroep ge daan voor hulp aan slachtoffers. Minister Luns heeft maandag in Straatsburg het twaalfde rap port van de ministerraad der West-Europese Unie bij1 de W. E. U.-assemblée ingediend. De Nederlandse minister, die aan het woord was nadat de as- semblée aan het begin van zijn vijfde zitting de Italiaanse libe raal Badini tot voorzitter had ge- i Advertentie, i OOK VOOR U! ZIJN ER GEZELLIGE bij BOEKHANDEL In Hongkong zijn thans 37 do- irhan werd gered na 12 uur opge sloten te hebben gezeten in de brokstukken van twee oude hou ten gebouwen die waren inge stort. Hulpploegen graven in de modder op zoek naar 74 mensen den te betreuren na de zware regenval in de laatste dagen die gepaard ging met overstromin gen en aardverschuivingen. In 4 dagen tijd is evenveel regen ge vallen als normaal in de eerste helft van het jaar valt. Houten woningen en hutten werden in het dichtbevolkte cen trale district van Hongkong weg gevaagd en voor miljoenen gul den schade werd aangericht. Een Al heeft men in Engelse offi ciële kringen met zichtbare vol doening kennis genomen van de conferentie van Stockholm over een economische assosiatie van de „zeven" landen, toch merkt men onder bevoegde waarnemers volgens „Agence France Presse" op. dat er nog een zeer lange weg bewandeld moet worden al vorens dit plan tot werkelijkheid gemaakt kan worden. Bevestigd werd, dat de bijeenkomst der des kundigen midden juli gevolgd zal worden door een ministers conferentie. Dit zal echter ge schieden na de eveneens te Stock holm te houden conferentie over de oprichting van een Noordse gemeenschappelijke markt van ^Scandinavië en Finland, waar voor de datum aanvankelijk op 19 Juli werd vastgesteld, doch die een week werd vervroegd. Als alles goed gaat, zo wordt in welingelichte kringen vernomen, zal vóór het einde van het jaar, waarschijnlijk in november nog een ministerconferentie worden gehouden. Volgens waarnemers is het zonderlinge aan de onderhande lingen over het plan der zeven landen, dat de grootste geheim houding betracht wordt over de bijzonderheden van het plan. Men weet slechts, doordat het in het 1 te Stockholm gepubliceerde com muniqué werd vermeld, dat de fcinnentarieven in de kleine vrij handelszone, als er definitieve overeenstemming wordt bereikt, op 1 juli 1960 met 20 procent verlaagd zullen worden en dat de totale afschaffing van de douanerechten binnen 10 jaar zal moeten geschieden. DE VERKIEZINGEN IN FRANS-KONGO. De regeringspartij in Frans- Kongo, de democratische unie voor de verdediging van Afri kaanse belangen, heeft bij de ver kiezingen van zondag voor een nieuwe wetgevende vergadering een overweldigende meerderheid behaald. Zij won 49 zetels tegen de oppositie, de Afrikaanse so cialistische beweging, 12. Het tellen der stemmen is nog niet voltooid maar volgens de eerste resultaten heeft een groot percentage van de bevolking ge stemd. Het zuiden stemde over wegend voor de regeringspartij onder leiding van Youlou en het noorden voor de socialistische beweging onder leiding van Opangault. Opangault leidde de campagne van zijn partij vanuit zijn gevan geniscel waar hij wacht op, zijn oereehting. Hij wordt beschul digd van medeplichtigheid aan het aansporen tot ongeregeld heden in de omgeving van Braz zaville in februari waarbij meer dan honderd mensen werden ge dood. De verkiezingen waren de eer ste sedert de republiek Kongo autonoom lid van de Franse ge meenschap werd. die zich vermoedelijk in deze ge bouwen bevinden. Maandag was tegen de middag nog 15 cm water gevallen en vol gens de weersverwachting zou er geen wijziging in de weersom standigheden komen. Midden overdag was de lucht zó donker, dat de auto's de koplampen moes ten gebruiken. Een ironische noot bij deze ramp is dat, terwijl de reservoirs voor de watervoorzie ning overstromen, de gebruikelij ke rantsoeneringsmaatregel van tien uur water per dag, nog van kracht is. Het aantal doden tengevolge van de overstromingen in Hong kong is maandag tot 43 geste gen. De regens die de overstro mingen veroorzaken, namen maandag in hevigheid af. Officieel worden er nog vijf mensen vermist. Amerikaanse ruimte-motor Bij de Aerojet-General" Maat schappij in Azusa (Californië) werken vijftig mensen aan een motor voor een ruimtevoertuig de een snelheid tot drie miljoen mijl per uur kan behalen. Volgens de heer C. Y. Lee, hoofd van de afdeling ruimte technologie, zou de motor „het reizen naar vér-afgelegen ster ren bekorten tot rederlijke tijds duur". Met regeringssteun zou dit project in drie tot vijf jaar kunnen worden uitgevoerd. De motor zou gebruikt worden voor de Vega-raket waarmee de Ver enigde Staten de meest afgelegen planeten willen bereiken. INCIDENTEN IN KERALA Eenheden van hiet Indiase leger zijn de onder communistisch be wind staande Indiase staat Kera la binnengetrokken om de re geringseigendommen te bescher men na de incidenten van de laat ste dagen. Leden van de Indiase marine bewaken de olie-installaties in de haven Ernakoelam aan de west kust. Maandag zijn twee mensen ge dood toen de politie het vuur opende op demonstranten die de wacht betrokken bij een staats school. De oppositie in Kerala voert thans een campagne tegen het communistische bestuur. Uit pro test tegen de nieuwe onderwijs wet zijn de particuliere scholen gesloten. Later opende de politie nog maals het vuur namelijk te Veli, een voorstad van Trivandrum. Ook hier werden twee mensen gedood. Nederlander verongelukt in Spanje Tijdens een vakantie in Spanje is de heer J. A. de Jonge, uit Breda, 30 jaar oud, ongehuwd en zoon van de adjunct-directeur van de gemeentelijke ieftinische school in Breda door een auto ongeval om het leven gekomen. Voor zover bekend is hij op enige kilometers afstand van Madrid tegen een boom gereden, waarbij hij dusdanig werd gewond dat hij in de loop van vrijdag is over leden. kozen, verklaarde o.a. dat de eenheid van West-Europa binnen de NAVO dringend nodig blijft. Tot op heden heeft het Westen dank zij zijn samenhang het hoofd kunnen bieden aan de Sow- jet-Unie. Doch nu dreigt nieuwe Russische expansie. In Genève heeft het Westen de Russen op nieuw gelegenheid gegeven zich eervol en zonder schade uit de kunstmatige verwekte Berlijose crisis terug te trekken, maar de Sowjet-Unie wil kennelijk de kracht van het Westen uitput ten en geheel Europa overheer sen. Constante samenwerking blijft dus geboden. Tot op heden kan men de W. E. U. geslaagd noemen, aldus minister Luns. Europa is in de afgelopen jaren tegen Rusland beschermd en ook zijn vorderin gen gemaakt op het gebied van economische en sociale ontwik keling en internationale samen werking. Minister Luns verklaar de dat de samenwerking tussen Raad van de W. E. U. en de as- semblée steeds harmonischer wordt. Over de standaardisatie der be wapening merkte hij op dat men bij dit vraagstuk de nationale be langen tegen elkaar moet afwe gen, hetgeen de kwestie zeer moeilijk maakt. Bij de ontwikke ling van nieuwe wapens zal dit gemakkelijker zijn, ook al omdat de kosten van die ontwikkeling zo groot zijn dat de landen ze af zonderlijk bijna niet meer kun nen dragen. Adenauer, die er aanvankelijk in toegestemd had kandidaat te staan, van zijn besluit was terug gekomen en besloten had bonds kanselier te blijven. 'Adenauer had als voorzitter van de partij de bijeenkomst van maandag be legd. Volgens de mededelingen van Paul Bausch, een der „kiesman nen", hadden Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, en Krone, de fractieleider van de christen-democraten, een aan wijzing voor de kandidatuur van de hand gewezen. Toen was Lübke voorgesteld en dit was eenstemmig aanvaard. Lübke heeft de kandidaatstel ling voor zijn partij aanvaard. Hij werd naar de kanselarij ont boden waar Adenauer hem van het besluit der kiesmannen op de hoogte stelden en hem vroeg of hij dit aannam. Lübke had ge zegd dit niet verwacht te hebben maar het eenstemmig besluit van de kiesmannen wel te willen aanvaarden. De plaatsvervangende voorzit ter van de partij, Von Hassel, be vestigde op een persconferentie dat de aanwijzing van Lübke eenstemmig was geschied. Van de 64 kiesmannen waren er 57 aanwezig geweest. Heinrich Lübke is in oktober 1894 te Enkhausen geboren. Hij is Rooms-Katholiek en gehuwd. Hij studeerde aan de universitei ten van Bonn, Berlijn en Mun ster. In 1926 werd hij leider van de „Deutsche Bauernschaft" en in 1931 lid van het Pruisische parlement. In 1946 werd hij lid van het landsparlement van Noordrijn-Westfalen en van 1947 tot 1952 was hij minister van Landbouw en Bosbouw van deze deelstaat. Sedert oktober 1953 is hij bondsminister van Landbouw geweest. Hij maakte in 1949/'50 en daarna sedert 1953 deel uit van de Bondsdag. De kandidaat van de socialis tische oppositiepartij voor de op 1 juli aanstaande te houden ver kiezing van degene die in sep tember president Heuss moet op volgen is zoals bekend professor Carlo Schmid. (Advertentie) Gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler scheert li zich met de Braun. Dank zij het ge patenteerde flinterdunne scheer- blad. Overtuigender dan iedere bewe ring: de vergelijkende scheer- proef. Type Combi met tondeuse in luxe plastic étui f. 59.75. Type Special in cartonnen doos f. 44.75. Nieuw type Standard in cartonnen doos f. 37.50 Imp. N.V. Hapé, Amsterdam-C. Telefoon 63957 (4 lijnen). Gev. 1913. DE BOUW VAN DE DAM VAN ASSOEAN De leider van de Sowjetrussi sche deskundigen voor het plan van de dam van Assoean, prof. V. Kozmin, heeft medegedeeld, dat Egyptische ingenieurs en inter nationale deskundigen het ten de le oneens waren met de door de Russen voorgestelde wijzigin gen in de oorspronkelijke plan nen voor de dam. In een vraaggesprek met het Egyptische blad „Al Gombouria" zei hij, dat zowel de Egyptenaian als de internationale deskundigen positieve kritiek op het Sowjet russische plan hadden geuit. Amerikaanse, Britse en Rus sische onderhandelaars over een verbod van kernproeven zijn maandag te Genève overeenge komen dat een groep deskun digen op 22 juni te Genève be sprekingen zal beginnen over middelen tot ontdekking van proeven op grote hoogte, name- DE STRIJD IN YEMEN Volgens het Arabische nieuws agentschap zou het Yemenitische leger maandag de controle over de voornaamste haven van Ye men, Hodeida, in handen hebben genomen nadat het vrijdag j.l. Taiz, waar de regering zetelt, in zijn macht had gekregen. De imam van Yemen, Ahmad, is op het ogenblik voor een me dische behandeling in Italië en de kroonprins is regent. Vooraanstaand arts uit Oost-Berlijn gevlucht Prof. Gerhard Winter, een van de meest vooraanstaande artsen in Oost-Duitsiand, is naar West- Duitsland gevlucht. Volgens het Westberlijnse voorlichtingsbu reau „West" was hij hoofd van de gynaecologische kliniek van de Humboldt-universiteit in O. Berlijn. lijk van dertig tot vijftig km boven het aardoppervlak. De kwestie van het waar nemen van proeven op grote hoogte is een van de moeilijke vraagstukken gebleken op de conferentie die in oktober is be gonnen. Het Westen heeft met deze be sprekingen van deskundigen in. gestemd omdat zij er van uitgaat dat de partenij in staat worden gesteld alle beschikbare gege vens ter tafel te brengen die se dert de zomer van het vorig jaar door kunstmanen en andere ruimteproeven zijn verkregen, ai- dus werd in conferentiekringen vernomen. Een felle brand heeft maandag een aanzienlijk deel van het stad je Lanark in de Canadese pro vincie Ontario op 55 km ten zui den van Ottawa in de as gelegd, zo is uit de Canadese hoofdstad vernomen. Maandagavond woedde de brand nog steeds. Toen waren twaalf gebouwen geheel verloren gegaan en stond nog een tiental in lichterlaaie. Volgens de politie waren de bestrijders de brand niet meer meester en was de brandweer van omliggende plaatsen ook uit Ottawa, te hulp Verkeersfilmpje Het Verbond voor Veilig Ver keer heeft een propagandafilmp- je voor haar a.s. zomercampagne laten maken, getiteld „Waarom daar wel". Het doel is het publiek op duidelijke wijze te confronte ren met de verkeersonveiligheid. Waarom wel sportiviteit op het sportveld en niet in het verkeer, is het thema van dit filmpje. geroepen. Een sterke wind wak kerde het vuur nog aan. Lanark heeft een inwonertal van 33.143. Luisteraars en kijkers Op 1 juni bedroeg het aantal aangegeven radio ontvangtoe stellen 2.548.734, tegen 2.538.717 op 1 mei. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal televisietoestel len van 465.504 tot 477.966. Op 1 juni waren er 499.711 aan geslotenen op het draadomroep- net, tegen 501.438 op 1 mei. Het verbod op politieke activiteiten in Indonesië Minister-president Djuanda van Indonesië heeft verklaard dat „over niet al te lange tijd" het verbod op politieke activi teiten zal worden opgeheven. Het verbod werd door de chef staf van het leger, generaal Nasution, afgekondigd nadat de constituantie had geweigerd het schema van president Soekarno voor geleide democratie goed te keuren. WISSELVALLIG WEEK. Op de Oceaan ten westen van Ierland bevindt zich thans het centrum van een hoge drukge- bied. Aan de noordzijde van dit gebied koersen depressies van IJsland in de richting van Scan dinavië. Aan de achterkant van één van deze depressies, die maandagavond nabij de Botni- sche Golf was gelegen, stroomde via de Noordzee weer een hoe veelheid koelere lucht naar ons land. De volgende depressie ont wikkelde zich ten noorden van IJsland. Ze veroorzaakt lueht- drukdalingen tot over Engeland en het Noordzeegebied. In ver band daarmede komt ons land steeds meer binnen de invloed sfeer van de depressiesystemen. Voor de komende dagen moet dan ook wisselvallig weer verwacht worden met luchtaanvoer over de Noordzee zodat vooral in de kuststreken de temperaturen aan de lage kant blijven. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Matige af en toe krachti ge wind tussen noordwest en west. Gematigde temperaturen. WOENSDAG 17 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.32 11.07 11.47 11.57 4.54 10.59 11.34 12.14 12.24 ZON op ondt»f Juni 16 4.19 21.02 17 4.19 21.02 MAAN op onder 15.28 16.46 1.38 2.09

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1