Binnenlands nieuws Eric de Noorman De ring van Fergus Zomeractie Veilig Verkeer Grote brand in Culemborg SPORTNIEUWS VOETBAL WIELRENNEN DUIVENSPORT Officiële Publicatie BURGERLIJKE STAND L00? DER BEVOLKING el_ i Ze vlazegels Jaarverslag Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer vertentie) ver in le week eindigende op 13 juni 1959 werden de ipaarkaarten ingeleverd ,T. J. J. DE KOEIJER, raat 22, Axel. lor haar ingeleverde rten werden met een ran 100 gehonoreerd. ;t ingang van 1 juli 1959 rden de rode zegels uit circulatie genomen en 'liezen derhalve hun ge rheid. JZENDIJKE. Twee huwelijken bij ..Flandria". as voor de leden van de euws-Vlaamse philhar- ub „Flandria" een bij- /eekend. Twee van haar iden n.l. in het huwelijk, de heer Jaap Kools uit die in het huwelijk trad Lena Becu uit Groede rendijke was het mej. Jo die in het huwelijks- apte met als partner, de p Engels uit Biervliet, ronds trok het gehele ge- naar de bruilofstfeesten en serenade te brengen, te zeggen dat dit bij de enden erg werd gewaar- irzitter, de heer Marteijn, de de bruidsparen en en vooral dank voor hun fer en plichtsbetrachting steeds voor hun vereni- )ben getoond. Als bewijs rrdering en als aanden- deze heuglijke dag had uur twee Delft's blauwe den met inscriptie laten en, welke door het jong- Ineke Verschoor uit Ter- werden aangeboden. ZAAMSLAG Ernstig verkeersongeval iagnamiddag te 6Vz uur le Axelsestraat, ter hoog- :1e woningbouw, een ern- keersongeval plaats. 59-jarige besteller dei- de heer J. N. F. Serra- :am aldaar op zijn brom- een zijstraat gereden en rijweg oversteken om in ing van de Markt verder it moment kwam uit de Axel een auto gereden, l door de heer Bavikho- onvermijdeiijke botsing op de straatweg gewor- Elenbaas, die terstond ttse kwam, verleende de tulp, waarna S. in zorg de toestand in een nabij- woning werd gebracht, ambulance-auto werd de naar het Juliana-zieken- Terneuzen overgebracht, jkspolitie stelde ter plaat- onderzoek in. Examen E. H. B. O. fsluiting van de door dok- ;rboom geleide cursus, geassisteerd door de heer Vessen, werd donderdag- alhier door dokter Schilt- t Axel examen afgenomen t diploma E. H. B.O. titslag hiervan was dat t examen zijn geslaagd de N. Faas-Laurens, W. van nhove-de Kubber, C. A. -Buijze, J. M. de Putter- er en E. van de Ree en de 1. van Cadsand, J. B. den G. Jansen, L. Jansen, J.. e, A. de Koeijer, P. A. rt, Jacob Scheele, Jan en P. Spruitenburg. N ederlands-Duitse besprekingen. woordvoerder van de Ne- dse ambassade in Bonn n antwoord op vragen ver dat goede vooruitgang is kt in de Nederlands-Duitse kingen, die de afgelopen 10 in Bonn zijn voortgezet, laag wordt de plaats van erleg weer naar Den Haag atst. :lefoon-nieuwsdienst in Kopenhagen Copenhaagse telefoondienst samenwerking met het nieuwsbureau Ritzau een dienst voor de Kopen- telefoonabonnees begon- nder nummer 0051. Deze e dienst heeft terstond veel geboekt. Er was gerekend maximum van een veertig- nvragen tegelijkertijd, gauw bleek het nodig het kanalen van veertig op 75 ngen daar het nieuwsnum- twaalf uur tijds gemiddeld 0.000 maal werd gedraaid, euwsbanden worden op he- tijden vernieuwd en ook tussendoor ingeval er iets rijks te melden is. wacht nu af, of de aanvan- getoonde grote belangstel- 'an duurzame aard zal blij zijn wanneer de abonnees aal aan het nieuwtje ge- zijn geraakt en., hun ge- kenafrekening hebben ont- „Verkeersveiligheid ook in de vakantietijd." Onder dit motto zal het verbond voor veilig ver keer dit jaar zijn grote zomer actie houden, die in het teken zai staan van het kennen en toepassen van de verkeersregels en van het geven van het goe de voorbeeld in het verkeer. De actie wordt speciaal in de zcmer gehouden, omdat het se tt iddelde aantal „verkeersdo den" dan altijd hoger ligt dan in de rest van het jaar. In juli en augustus 1958 vielen bijvoor beeld respektievelijk 194 en 188 deden bij verkeersongelukken, bij een gemiddelde van 116. De veilig verkeersactie valt t::teen in drie perioden.' van maandag 15 tot en met zaterdag 20 juni de week voor de voet gangers, van 22 tot en met 27 juni de week voor de wielrij ders en bromfietsers en van 29 juni tot en met 4 juli de week voor het gemotoriseerde ver keer. Het gedurende deze drie we ken speciaal aan veilig verkeer gewijde donderdagavond-radio- jjogramma „Gelijk oversteken" 'zal tot en met donderdag 20 augustus worden voortgezet. Via radio en dagbladpers en door het op grote schaal ver spreiden van brochures zullen r,e maal vijf „gulden regels" uder de aandacht van alle weggebruikers worden gebracht. De vijf „gulden regels" voor de voetganger zijn„Loop op de etpaden en niet onnodig op ie rijweg", „steek bij een stil staand voertuig zo over, dat het ertuig zich rechts van u be- ndt," „loop buiten de bebouw- ie kom aan de linkerkant van 'e rijweg als er geen voet- en fietspaden zijn," „steek over het verkeerslicht naar de stiaat die u wilt oversteken od is en het verkeer voor dit rht wacht," en „maak bij het versteken zoveel mogelijk ge bruik van oversteekplaatsen." Voor de fietsers en bromfiet sers zijn de volgende regels op gesteld „Fiets zoveel mogelijk aan de echter kant, rijd met niet meer n twee naast elkaar, ga zono- iig achter elkaar," „geef tijdig een teken van richtingverande- i ng en kijk voor het links af- ..an eerst even achterom," geef op gewone kruispunten i voorrang aan het snelver keer van links" en „denk in de bebouwde kom aan de maxi mumsnelheid van 30 km. per uur voor bromfietsers.." De automobilisten en motor- ïijders tenslotte, krijgen ook vijf „gulden regels" voorgescho teld. „Geef bij een kruispunt voor rang aan een wielrijder die op de voorrangsweg rijdt," „par keer bij een kruispunt minstens 10 meter uit de hoek," „houd bij het wachten voor een verkeers agent of stoplicht de oversteek plaats vrij," „inhalen voor of op een kruispunt is verboden, als men daarbij op de linker weghelft komt" en „bij afslaan naar links of rechts gaat recht door op dezelfde weg voor." Onder het motto: „Uw goede voorbeeld wordt beloond", zul len in de desbetreffende weken door geheel Nederland die weg gebruikers worden getest op hun kennis van de „gulden re gels," die in het verkeer een opvallend goed voorbeeld geven. Zij, die twee vragen betrekking hebbende op de „gulden regels" direkt foutloos weten te beant woorden, worden beloond met een boekenbon ter waarde van 2,50 voor elke vraag. Wordt ook een der „onvoorbereide" vragen juist beantword, dan ontvangt de weggebruiker hier voor nog eens een boekenbon ter waarde van 5,Tevens heeft hij gelegenheid zijn ver- keerskennis te luchten op een hem ter hand gesteld vragen formulier. Het juist beantwoor den van vijf voorrangs-vragen doet hem meedingen naar een van de zogenaamde aanmoedi gingsprijzen van respektievelijk 250,—, 150,— en 50,—. De gemeenten, waar de steek proeven genomen zullen wor den, zijn bij loting vastgesteld. Zij blijven geheim. De onder vragingen zullen geschieden in samenwerking met de gemeen te- en de rijkspolitie. Diverse afdelingen van het Verbond vor Veilig Verkeer zullen in hun gebied nog extra ondervragingen arrangeren, die geheel parallel lopen met de „gulden regels" actie en op de zelfde wijze zullen worden geho noreerd. Een speciaal radioprogram ma, verzorgd door de NCRV, zal op acht achtereenvolgende donderdagavonden geheel in teken staan van veilig verkeer en van de ondervraging van de verkeersregels. In 1958 bleef het buitenlands toeristisch bezoek zich, mede onder invloed van de Expo, gun stig ontwikkelen. Dit constateert de Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer in haar jaarver slag 1958. De politiek-economi- sche ontwikkeling in Frankrijk bleek een rem op het bezoek aan ons land, doch het vereenvoudi gen van grensfaciliteiten stimu leerde ander bezoek. Het aantal overnachtingen steeg in vergelijking tot 1957 met 7 percent tot 2.867.000 in per centages uitgedrukt werden de „vreemdelingenbedden" voor 28,7 percent door Duitsers, voor 14 percent door Engelsen, voor 13,5 percent door Amerikanen en voor het overige Scandinaviërs (7,5), Fransen en Belgen (6 en 5,5), geallieerde militaire verlof gangers (5), Zwitsers (4) en Italianen (2,5) beslapen. Buiten deze C.B.S.-cijfers val len vele overnachtingen in loge menten, pensions, jeugdherber gen, bungalows en kampeerbe- drijven, welker totaal lager wordt geschat dan dat van 1957. Het dagbezoek van onze Oos terburen ongeveer onder invloed van de „koopreisjes". Aan de zuidgrens was de toename plm. 7,5 percent. De A.N.V.V. schat het aantal dag- en meerdaagse buitenlandse bezoekers, inclusief grensarbei ders, in 1958 dan ook op onge veer 30 miljoen. De hoeveelheid ingebrachte deviezen liep op van 258 miljoen in 1957 tot 286 miljoen in 1958. Dat is bijna zes tig maal het deviezenbedrag uit het vreemdelingenverkeer in 1938. Nu de invloed van de Expo is weggevallen meent de A.N.V.V. tegen optimisme te moeten In van Culemborg is in de nacht vrijdag op zaterdag om kwart over drie een grote brand ontstaan in de Siaps-stralings- vorwarmingsindustrie, die onder gebracht is in de vroegere Cade na-complexen in de Lange Meent. Er werd direct groot alarm ge geven, omdat huizenhoge vlam men boven de industriewijk op lezen, en met zware explosies ncetyleenflessen ontploften. De tegenover de fabriek gelegen buizen moesten in allerijl ont ruimd worden, waarbij de bewo ners via de achtertuinen een goed heenkomen moesten zoe ken. Toen de brand zich uitbreidde naar de meubelfabriek „Cen trum", riep de commandant van de brandweer hulp in van de brandweren van Geldermalsen i n Beusichem. De brand heeft verschillende mdustrieën in Culemborg een ge voelige klap toegebracht. De Siaps-stralingsverwarmingsin- dustrie, waar de brand ontstond, it een volkomen ruïne geworden. Het vuur richtte ook grote scha- 'e aan in de meubelfabriek „Cen trum". Voorts brandde een aard appelopslagplaats van de heer Hollenga uit en kreeg Spoor's mosterdfabriek zeer aanzienlijke schade. 'De brandweren hebben het vuur met ongeveer 25 stralen bestreden. Vele particulieren lebben geassisteerd bij het red dings- en blussingswerk. Er is bij de brand, ondanks het feit dat voortdurend aeetyleenflessen ex plodeerden, niemand gewond ge- a De wijk waar de brand woedde (Lange Meent, Tollens- aat, Slotstraat enz.) is thans verstoken van stroom. Deze heeft men namelijk veiligheidshalve af gesloten. Ambtenaren van de elektnciteitsmaatsohappij hebberl de kabels opgegraven en afge- r loten. 6 De brand heeft naar schatting >0 arbeiders werkloos gemaakt. )n Culemborg, waar men toch al kampt met een nijpend tekort aan ruimte om industrieën onder 'e brengen heeft men er in de verste verte nog geen idee van, waar men de getroffen bedrijven lijdelijk zou kunnen huisvesten. Afgezien van de schade, die is toegebracht aan de drie bedrij- yen en de aardappelopslagplaats, >s ook verder nog aanzienlijke «chade aangericht. De tegenover de g' roffen industrieën gelegen spoor veg seintoesteilen-industrie van Philips, liep een aanzienlijke glas- hade op. Ook van vele woonhuizen zijn de ruiten ge sneuveld. Spoors mosterdfabriek P voornamelijk waterschade op. In het aardappelpakhuis be vond zich een vrachtauto die ook door het vuur vernield is. Voorts werd een Volkswagen zwaar be schadigd toen deze werd getrof fen door brokstukken van een omvallende muur van de Siaps- industrie. Het wagenpark van de meubelfabriek was toevallger- wijze niet op het bedrijfsterrein ondergebracht. De schade, die door de brand is aangericht, is bij benadering nog niet vast te stellen. Zeker is dat zij in de tonnen loopt. Siaps in dustrie en de meubelfabriek „Centium" zijn verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. Nader verneemt A.N.P. nog dat ook een in de buurt gelegen schuimrub- berfabriek en een Volkswagen garage glasschade opliepen. Doordat de wijk, waar de brand woedde, stroomloos is ge komen, kon een bakkersbedrijf dat er gevestigd is niet werken. De eigenaar van deze bakkerij heeft zich genoodzaakt gezien zijn bestellingen uit te besteden bij collega's. De brand is ontdekt door twee politie-agenten, die in de nacht van vrijdag op zaterdag om drie uur aan een ronde begonnen en die bij de Siaps-industrie een grote rookontwikkeling zagen. Wat de oorzaak van de brand is geweest is nog niet bekend. waarschuwen. Het jaarverslag gewaagt van toenemende concur rentie. Om een evenredig aandeel in de wassende toeristenstroom te krijgen zal het Nederlandse toeristische propagandabudget aanzienlijk moeten worden ver hoogd. In 1958 ontbrak het de A.N.V.V. aan geld om te adver teren, terwijl ook andere activi teiten drastisch moesten worden besnoeid. Het binnenlandse meerdaagse toerisme handhaafde zich in 1958 op het peil van 1957, maar het dagbezoek verminderde. In de drie grote steden daalde het aan tal overnachtingen van Neder landers. De logiesinformatie- dienst van dé A.N.V.V. en enige V.V.V.'s hielp 175.000 toeristen aan pasend onderdak. In 1958 zijn 1.584.194 vouwbla den verspreid. De' buitenlandse vertegenwoordigers in de Ver enigde Staten, Canada, België- Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en Ierland, Zwitserland en de Scandinavi sche landen hebben een uitge breid programma met lezingen en filmvertoningen afgewerkt en medewerking aan vele kranten en tijdschriftreportages als ook aan radio- en tv.-uitzendingen gegeven. De kantoren verstrek ten bijna 100.000 maal reisin- lichtingen naast 55.000 op de Expo. Bij een overheidssubsidie van 1.220.000 plus bijna een ton van het bedrijfsleven gaf 1958 na vele besnoeiingen een voordelig ex ploitatiesaldo van ƒ1.295,87. SERGEANT-VLIEGER TERUG OP ZIJN BASIS. Volgens mededeling van de Voorlichtingsdienst van de lucht macht heeft de sergeant-vlieger M., die op 6 juni na een aange zegde straf van zijn post ver dween, zich zondagmorgen om 7 uur weer bij de vliegbasis Woensdrecht gemeld. De Kon. Marechausee heeft hem in voor lopige arrest gesteld. Aan het ongeoorloofd afwezig zijn van de sergeant-vlieger ging een reeks moeilijkheden vooraf, beginnende met de ver denking, dat hij na een noodlan ding een vliegtuig onbeheerd zou hebben laten staan, gevolgd door het vermoeden, dat hij een dag bladcorrespondent gegevens over deze affaire zou hebben ver strekt. Toen hem op 6 juni acht dagen arrest werd aangezegd verdween hij van zijn basis, doch poogde zich later schriftelijk met zijn commandant in verbinding te stellen. Of hieruit verder con tact voortvloeide is niet bekend. MacMillan over de Geneefse conferentie Premier Macmillan van Enge land heeft op een bijeenkomst van de conservatieve partij ge zegd dat de Westelijke ministers nog trachten met hun Russische collega's tot overeenstemming over Berlijn te komen. De pre mier toonde zich niet al te pessi mistisch. „Maar wij moeten wol beden ken, dat de toestand in Berlijn ge vaarlijk kan worden als de Rus sen hun standpunt niet aanzien lijk wijzigen", zei hij. KIND BIJ BRAND OMGEKOMEN. Bij een brand in het dorp Vin kei (gemeente Nuland) is zater dagmiddag een 6-jarig meisje het oudste kind van het gezin van de gemeente-arbeider H. Bos, in de vlammen omgekomen. Het kind lag boven ziek te bed toen kort na het middaguur in het woonhuis brand uitbrak. De moeder en de vier andere kin deren stonden op het punt aan het middagmaal te gaan. De va der keerde kort na het ontdekken van de brand van zijn werk terug. Hij heeft allereerst ge tracht zijn zieke dochtertje uit de slaapkamer te halen, maar daar bij zakte hij door de reeds bran dende vloer. Even later stond het met stro gedekte huis in lichter laaie. De brandweer van Nuland stond machteloos, daar de felle wind en het kudkdroge huis het blussingswerk tot een onmoge lijkheid maakten. Het huis brandde dan ook geheel uit. De heer Bos is met brandwon den naar het ziekenhuis te Den Bosch overgebracht. TRAGISCH INCIDENT OP MUZIEKCONCOURS Tijdens het internationaal fede ratief muziekconcours te Nijme gen, dat georganiseerd werd door de Nijmeegse Postharmonie op het Valkhof te Nijmegen, heeft zich een tragisch incident voorge daan. Even voordat de muziek vereniging „Bergoss" uit Oss zou optreden in de tweede afdeling fanfare, werd hun meegedeeld, dat hun instructeur, de 45-jarige heer J. van Heivoort, plotseling was overleden. Het bleek dat een hartverlamming een einde aan zijn leven had gemaakt. De heer Van Heivoort had zich de laatste maanden tijdens de re petities voor het concours zeer ingespannen. De fanfare „Bergoss", die na dit voorval niet meer is opgetreden, zal nu tijdens het eerstvolgende concours uitkomen. VREEMDE PASSAGIER. Nadat zondag het 12.824 brt metende Franse tankschip „Ash- tarak" de haven van Rotterdam was binnengelopen, bracht de ka pitein een circa 17-jarige jongen bij de politie. Op 23 mei j.l„ zo vertelde de gezagvoerder, had men de jongen 300 mijl van Colombo (Ceylon) aangetroffen in een bootje dat voor driekwart vol water stond. Men pikte hem op, maar welke taal men ook probeerde, hij was niet te verstaan. Ook de Rotter damse politie heeft van alles ge probeerd, doch zonder succes. Vandaag gaat men de consul van Ceylon vragen het eens te probe ren, want men is toch wel ver langend achter het hoe en waar om te komen. VADER REDT KIND EN VERDRINKT. De 37-jarige heer E. van den B. uit Boxtel is zaterdag na het redden van zijn 9-jarig zoon tje verdronken. Hij was met de jongen gaan vissen in de Beerze. De jongen tuimelde op een gege ven ogenblik in het ter plaatse vrij diepe riviertje. Zijn vader sprong hem meteen na. greep hem en slaagde er in zijn kind boven water te houden. Te hulp geschoten vissers staken de jon gen een hengelstok toe, waaraan hij op de wal werd getrokken. Plotseling verdween de vader toen onder water. Hij is daaruit later levenloos opgehaald. KLEIN ZEILJACHT IN NOOD. Kort na het middaguur kwam zondag een klein zeiljacht voor de kust van Westerschouwen in moeilijkheden. Het is bij hoge wind gestrand op een bank voor het strand. De kustwacht van de vuurtoren bij Haamstede waar schuwde de reddingboot „Prinses Juliana" uit Ouddorp op Goeree. Twee opvarenden van het jachtje zijn kort na de stranding van boord gegaan en hebben, dank zij de lage waterstand, het strand kunnen bereiken. Een der de opvarende bleef aan boord. Omstreeks kwart over zes zon dagavond is het jachtje door de reddingboot „Prinses Juliana" in de haven van Scharendijke bin nengebracht. Het jachtje is eigendom van de heer Vink uit \msterdam. JONGEN DOOR ONTPLOFFEND PROJECTIEL GEWOND. Zaterdagmiddag om ongeveer vijf uur vond de 11-jarige C. P. uit Amsterdam bij het spelen in de duinen een hem onbekend voorwerp. Toen hij later in het Caravankamp „De Duinrand", waar hij logeerde terugkeerde, het voorwerp liet vallen, ontplof- tt het. Met zeer ernstige verwon dingen aan beide benen werd de jongen naar het Marine-hospi taal te Overveen vervoerd. Zaterdagavond bleek het le vensgevaar te zijn geweken. Een paar kampbewoners wer den door rondvliegende scher ven licht gewond en een caravan werd beschadigd. „ZWARE JONGENS" PLEEG DEN VELE DIEFSTALLEN De Groninger recherche heeft twee mannen van resp. 28 en 31 jaar gearresteerd, die ervan ver dacht worden zich in een paar jaar tijds aan een groot aantal diefstallen en andere strafbare leiten te hebben schuldig ge maakt. De zware jongens zijn ter beschikking van de justitie ge steld. Ook heeft de Groninger re cherche in samenwerking met de rijkspolitie de hand weten te leg gen op een 17-jarige jongeman, uie een groot aantal strafbare fei ten heeft gepleegd. De mannen schroomden niet grote risico's te nemen. Dat bleek bij hun overigens zeer geslaagde poging binnen te dringen in het warenhuis „Galeries Modernes" aan de Vismarkt. Als ware gevel toeristen zijn ze hierbij te werk gegaan. Langs regenpijpen zijn ze naar boven geklommen en via tuimelraampjes wisten ze in het gebouw te komen. Ze namen uit net warenhuis een partij horloges ter waarde van 6000 weg. De beide mannen bleven niet uitsluitend in de onmiddellijke omgeving van de stad Groningen. Zo stalen ze in april 1958 op een schelpenzuiger in Zoutkamp en 'n zware windbuks. In het begin van dit jaar maakten zij zich op een olieschip in de Oostersluis te Groningen meester van een hand waterpomp. Van een bouwwerk bij de Parterwoidseweg namen ze een dertig meter lange plastic waterslang mee. De politie heeft een deel der goederen weten te achterhalen, maar de juiste waar de van de door de zware jongens ontvreemde goederen is niet te schatten. Maar het loopt in ieder geval in de tienduizenden gul dens. De 17-jarige jongeman die thans is opgesloten is door de re cherche van de rijkspolitie over genomen. Bij een onderzoek is gebleken, dat hij onder meer 61 nter benzine heeft laten gooien in een door hem gestolen auto. Zonder te betalen is hij er daarna van doorgegaan. Verder heeft hij zich schulddig gemaakt aan dief stal van een complete sigaretten automaat. UITSLAGEN 13 EN 14 JUNI OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND GoudaSpel. Irene 01. PRO.MOTIE NAAR DE le KLAS Wilhelmina '08Huist 30; TOPGroene Ster 42. ZO IS DE STAND: Wilhelm. 08 5 2 2 1 6 10— 7 TOP 5 3 0 2 6 9—7 Groene Ster 5 2 1 2 5 2017 Hulst 5 1 1 3 3 9—17 PRO.MOTIE NAAR DE 2e KLAS Best Vooruit—VES '35 0—1; VirtusTongelre 01. PROMOTIE NAAR DE 2e KLAS VES '35 G 4 0 2 8 18—10 Best Vooruit 6 4 0 2 8 115 Tongelre 6 3 1 2 7 7—6 Virtus 6 0 15 1 5—21 PROMOTIE NAAR DE 3e KLAS Lewed. Boys—RKVVU 1—5; HalsterenHilvaria 62. PROMOTIE NAAR DE 3e KLAS 3 2 0 8 15— 5 4 0 18 15— 7 1 1 3 3 8—16 0 14 1 7—17 RKVVU 5 Halsteren 5 Lewed. Boys 5 Hilvaria 5 AFDELING UTRECHT WINT MOORMAN-BEKER De afdeling Utrecht van de K.N.V.B. heeft dit weekeinde een dubbel succes geboekt. Zowel in het zondag gehouden eindtornooi om de Moormanbeker, waarvoor zich hadden geplaatst de verte genwoordigende elftallen van Utrecht, Dordrecht, Groningen en Haarlem, als in het eindtornooi voor afdelingsploegen om de za- terdagmiddagvoetbalbeker, welke beide in Utrecht zijn gehouden, waren de Utrechters superieur. De uitslagen waren: Moorman-beker: Utrecht Dordrecht 2—1; HaarlemGro ningen 0-1; Haarlem-Dordrecht 12; UtrechtGroningen 50; UtrechtHaarlem 10; Gronin genDordrecht 14. Eindstand: 1. Utrecht 6 pnt; 2. Dordrecht 4 pnt; 3. Groningen 2 pnt; 4. Haarlem 0 pnt. Zaterdagvoetbalbeker: Haar lemRotterdam 01; Utrecht Zwolle 00; ZwolleHaarlem 00; RotterdamUtrecht 13; ZwolleRotterdam 21; Haar lemUtrecht 13. Eindstand: 1. Utrecht 5 pnt; 2. Zwolle 4 pnt; 3. Rotterdam 2 pnt; 4. Haarlem 1 pnt. OOSTENRIJK VERSLOEG BELGIE In het Praterstadion te Wenen heeft de Oostenrijkse voetbal ploeg zondag met 4—2. gewonnen van België. Bij de rust hadden de Belgen een 21 voorsprong. GEEN „DOUBLÉ" VOOR REAL MADRID. Door ook de tweede wedstrijd voor de halve finales van het tor nooi om de Spaanse voetbalbeker met 31 van FC Barcelona, de kampioensploeg van Spanje, te verliezen, is Real Madrid, win naar van de Europese beker, uit geschakeld. DAAN DE GROOT ON TE OOSTBURG Op het Kroonwijk-parcours te Oostburg is zondag een wieler ronde over 100 km gehouden voor professionals en onafhankelijken. Winnaar werd de Amsterdammer Daan de Groot, die in de eind sprint De Roo en Rentmeester versloeg, met wie hij een ronde voorsprong had weten te nemen. De uitslag: 1. Daan de Groot (Amsterdam) 100 km in 2 uur 25 min.; 2. De Roo (Schore); 3. Rentmeester (Yerseke); op één. ronde: 4. Van Dongen (Breda), 5. Huissoon Heinkenszand)6. Captein (Amsterdam); 7. Maas (Wouw), 8. Kersten (Siebenge- wald); 9. Reijniers (B.); 10. Van Putten (Den Haag). Bond van zaterdagvliegers VLUCHT UIT MAINZ E.M.M. Terneiusen Snelheid eerste duif 1081 m; snelheid laatste duif 1030 meter. 1, 2, 5 en 9. D. Deurwaarder; 3. W. v. d. Linde; 4. W. de Vos; 6. G. Hamelink; 7 en S. J. Wisse; 10. J. D. A. Haak, Zaamslag. VLUCHT UIT ARRAS „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1054 m; snelheid laatste prijsw. duif 956 meter. Oude duiven: 1. C. de Rijke; 2 en 3. J. A. de Smidt; 4. M. A. de Roo; 5. H. Koch en Zn; 6 en 9. Gebr. De Bakker; 7. J. Willemsen; 8. M. Soomers; 10. J. F. v. d. Veen. Jonge duiven: 1. H. Koch en Zn; 2. J. de Kra ker; 3 en 7. M. v. d. Akker; 4 en 8. J. Willemsen; 5. J. Geelhoedt; 6. Chr. van Driel; 9. P. de Ruij- ter; 10. Houcke-Oppeneer. STERKE DRANK DUURDER In verband met de verhoging van de prijzen van grondstoffen heeft de federatie van slijtersor ganisaties de slijters geadviseerd, de prijs van alle in Nederland ge produceerde sterk alcoholhouden de dranken met ingang van heden met tien cent per liter te verho gen. OPKOMST EERSTE OEFENING. Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 16 juni 1959 voor eerste oefening onder de wapenen komen, wordt een aantal ex tra-treinen in gelegd. Deze dienstplichtigen moeten van deze treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen be stemde trein. De dienstplichtigen, die in verband met hun plaats van vertrek of bestemming geen gebruik kunnen maken van een van de hierna genoemde extra-treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerstvolgende reisgelegenheid na 06.59 uur. Extra-treinen. LeeuwardenVught: Leeuwarden V. 8.41; Heeren veen v. 9.03; Steenwijk v. 9.23; Meppel v. 9.35; Zwolle v. 10.15; Amers foort v. 11.22; Utrecht C.S. v. 11.52; 's-Hertogenbosch v. 12.29; Vught a 12.34. GroningenBergen op Zoom: Groningen v. 8.43; Assen v. 9.04; Hoogeveen v. 9.25; Meppel v. 9.40; Zwolle v. 10.02; Amersfoort v. 10.57; Utrecht C.S. v. 11.28; 's-Hertogenbosch v. 12.05; Tilburg V. 12.23; GUze-Rijen v. 12.32; Breda V. 12.42; Roosendaal v. 13.18; Bergen op Zoom a. 13.30. NijmegenBergen op Zoom: Nijmegen v. 9.54; 's-Hertogenbosch v. 10.39; Tilburg v. 11.07; Breda v. 11.26; Roosen daal v. 11.48; Bergen op Zoom a. 12.01. AmsterdamBergen op Zoom: Amsterdam C.S. v. 9.24; Amsterdam Sloterdijk v. 9.30; Haarlem v. 9.43; Leiden v. 10.11; Den Haag H.S. v. 10.26; Rotterdam C.S. v. 10.55; Dor drecht v. 11.16; Roosendaal v. 11.43; Bergen op Zoom a. 11.54. Rotter damEindhoven: Rotterdam C.S. v. 9.48; Rotterdam Blaak v. 9.52; Rotterdam Zuid v. 9.56; Dordrecht v. 10.10; Lage Zwaluwe v. 10.22; Breda v. 10.35; Gilze-Rijen v. 10.44; Tilburg v. 10.54; Oisterwijk v. 11.02; Boxtel v. 11.12; Eindhoven a. 11.27. RotterdamAmersfoort: Rotter dam C.S. v. 9.09; Rotterdam Noord v. 9.16; Gouda v. 9.31; Utrecht C.S. v. 10.02; Amersfoort a. 10.18. Den Haag S.S.Edel/Wageningen: Den Haag S.S. v. 9.23; Voorburg v. 9.28; Gouda v. 9.46; Utrecht C.S. v. 10.21; Ede/Wageningen a- 10.48. AmsterdamEindhoven: Amster dam C.S. v. 9.36; Amsterdam Muiderpoort v. 9.42; Amsterdam Amstel v. 9.46; Utrecht C.S. v. 10.16; Geldermalsen v. 10.40; 's-Hertogenbosch v. 11.02; Vught v. 11.08; Eindhoven a. 11.31. ZwolleRoermond: Zwolle v. 10.07; Deventer v. 10.32; Zutphen v. 10.48; Arnhem v. 11.21; Nijme gen v. 11.43; Blerick v. 12.34; Venlo v. 12.38; Roermond a. 12.59. 115. Svein Langtand gromt als een woedende beer en Eric knijpt in machteloze woede de vuisten samen, als de krijgers van Crif- fan met een honend gelach zo wel de kleine prins als Fergus' vader met zich meenemen naar de burcht van de Ierse dwinge land. Hoewel hij weet, dat het hem weinig helpen zal, volgt Eric met Svein en enkele Fergus' man nen nog enige tijd de vijandelijke krijgsmacht, tot over de glooiing van een heuvel de grote burcht van Criffan zichtbaar wordt. „Kom, laten we teruggaan", zegt de Noorman „voordat we ontdekt worden". Zwijgend en somber keren ze op hun schreden terug, versla gen, gefopt op een beschamende manier „En ik wist, dat er een adder tje onder het gras school. Ik had er een voorgevoel van", bromt de Noorman, „alleen begreep ik niet, hoeHij haalt schouders op. „Wat zullen we tegen Fergus zeggen", bromt Svein. „Een mooi figuur maken we, zo gezegd Bah" Hij zwijgt opeens en zijn hand tast bliksemsnel naar zijn zwaard, als een luid gekraak in de struiken weerklinkt Het volgend ogenblik duikt een welhaast radeloze Fergusman voor hen op. „Fergus is er vandoor roept hij uit. „Hij is op weg naar Criffan's burcht om zich over te geven" TERNEUZEN. Geboorten. 4 juni Hans Denise, z. van Albert P. van Esbroek en Bertha E. de Krijger, Nieuwe Kerkstr. 2; Louisa Sara Marie, d. van Jan L. Harte en Maria S. de Kesel, Korenbloemstr. 19; 5 juni Mario Prudent Honorine, z. van Armand A. van Bambost en Thelma G. P. Porcari, won. te Sas van Gent, Julianastr. 18; 7 juni Gerrit Remi Louisa, z. van Francois A. Impens en Cecillia A. Verhofste, won. te Sas van Gent, Irenestr. 3; 8 juni Abra ham Cornelis, z. van Jan C. Rouw en Helena M. Duvivier, Dijkstr. 5; 9 juni Arnold Jozef Maria, z. van Willij E. Vanhijfte en Melania L. Crombeen, Marij- kestr. 26; Enno Herman, z. van André M. Cohen en Alberdina Drent, Tuinstr. 9; 10 juni Bea trix Alma Josephina Maria, d. van Johannes P. Vergouwe en Maria I. G. van Acker, v. Cant- fortstr. 8; 11 juni Corinna Jean ne, d. van Adriaan A. Dourleijn en Maria G. Scheele, Kersstr. 15. Huwelijksaangiften. 6 juni Ar nold Victor Marie Scherbeijn, 21 j„ jm. (won. te Hoofdplaat) en Roza Marie de Poorter, 20 j. jd. Huwelijksvoltrekkingen. Geen. Overleden. 3 juni Jacomina Buijze, 67 j. geh. gew. met C. Kaijser (won. te Axel); 7 juni Pieter van Es, 63 j. echtg. v. J. G. Dees; Sara Mechielsen, 73 j., echtg. v. J. de Ridder; 8 juni Emiel F. Buijck, 72 j„ echtg. v. L. E. Plasschaert won. te Zuid- dorpe)9 juni Aloysius Lambert, 66 j„ geh. gew. met Ph. A. Mar tens (won. te Axel). TERNEUZEN. In de week van 5 tot 11 juni hebbezich in deze gemeente ge vestigd H. C. van Zanten. Azaleastr. 31, van Maurik; C. J. Oudshoorn, Donze Visserstr. 61. van Odoorn; P. J. J. Roelands. Axelsestr. 233, van Breda; Wed. M. van Poeljen-de Voogd. Markt 11, van Breda; Ch. H. A. Verblauw, Ro- zenstr. 67, van Vlissingen; U. M. Goethals, Nieuwe Kerkstr. 10, van St. Jansteen; H. Tollenaar, P 130, van Hoek; J. Hamelink, Bellamystr. 39, van Oostburg. Vertrokken: L. de Blaeij, Axelsestr. 12, naar Hoek; J. N. Feij, Axelsestr. 12, naar Hoek en Wed. M. J. H. Schalken-Vaessen, Narcisstr. 7, naar Alkmaar.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3