K der Sneppen Pockets Littooij Is conferentie in Genève aan zijn laatste week begonnen Incidenten in Kongo Eenheid in christen-democratische partij gehandhaaft De dreigende staking in Frankrijk Nieuw plan van de Zeven 19 50 I Nieuwe Zilvervlootcampagne Politiecharge in Zuid-India HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN W" aan iet strand... loespraak van Adenauer Overstromingen in Alpengebied Zaterdag 13 Juni 1939 1ZOEK Ie collectie an huis DON 2284 gr >ARTS na gymnaslum-B loor middel van oeten zich dan :andarts bij de bij de Inspecteur (telefoon 182210 uli. V ij* nooiste badcostuum uit ;EKA-collectie. Voor elke keuze in de nieuwste ted cotton modellen.. 'ORTHANDEL ooswijkstraat 13 Terneuzen Frankering Dij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 dreeteur-Hcofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 et m VRUE Z MAANDAG 15 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4702 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vandaag gaat de zesde week in van de conferentie te Genève. Volgens vele waarnemers zal dit de laatste week worden. Maar niemand is op het ogenblik in start te voorspellen wat er uit eindelijk 'Uit de bus zal komen. Een beperkt akkoord? Uitstel? S' flits een volkomen mislukking i Jiijnt onwaarschijnlijk en wel omdat geen der partijen de ver antwoordelijkheid hiervoor zal willen dragen. Het zou overigens niet volkomen juist zijn te bewe ren dat de besprekingen weer op hetzelfde punt zijn aangeland, waarvandaan de ministers op 11 mei, de openingsdatum van de conferentie, startten. In de loop van de besprekingen zijn de grondslagen van eeji mogelijke regeling van de kwestie-Beiiijn duidelijk in het licht gesteld. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft deze grondslagen vrijdag nog eens opgesomdverminde ring van de Westelijke troepen in West-Berlijn, stopzetting van de vijandige propaganda en acti viteit over en weer in Oost- en West-Berlijn en een Russische ga rantie voor de vrije toegang van het Westen naar West-Berlijn. Geen ingewijde heeft ooit ver wacht dat de conferentie meer zou opleveren dan een akkoord op deze beperkte basis. Maar bij de onderhandelingen hierover is men steeds weer ge stoten op de principiële kwestie: moet het huidige bezettingssta tuut van Berlijn geha dhaafd blijven tot de herenig.ng van Duitsland een feit is geworden, of moet dit statuut worden opge heven? M.a.w. moeten de Weste lijke troepen al dan niet in West- Berlijn blijven? Volgens een oud gezegde moet men om een hin derpaal heentrekken als men hem niet overwinnen kan. Als men het in Genève hierop houdt, zullen de ministers een manier moeten vinden om om deze hin derpaal heen te trekken. Men heeft in het Westelijke kamp de indruk dat Gromiko, gezien zijn jongste voorstellen, nu niet be paald genegen is om met geduld een dergelijke weg te zoeken. Maar het Westen en spe ciaal de Amerikanen en Fransen zijn hiertoe wel bereid. De Amerikanen en Fransen zijn dan ook geporteerd voor verdaging van de besprekingen om tijd te hebben voor nadere bestudering van het acute vraagstuk van het becettingsstatuut. Men gelooft dat de Britten hier voor niet veel zullen voelen, maar het staat wel vast, dat Selwyn Lloyd niets zal ondernemen te gen de wens van zijn bondge noten in. Zoals bekend hebben zij verschillende malen, ook na indiening van hun jongste voor stellen, ononwonden verklaard, dat er geen enkele reden bestaat om de onderhandelingen te beëin digen. Over het algemeen meent men in Genève dat de Russen zich zuilen verzetten tegen ver daging van de besprekingen en wel in de eerste plaats om het Westen de schuld te kunnen ge ven van een eventuele misluk king Er zijn echter in het Westelijke kamp waarnemers die niet gelo ven dat Gromiko zich zal kanten tegen uitstel. Van Russisch stand punt bezien bestaat er immers geen verband tussen de confe rentie te Genève en een eventuele topconferentie. Of Gromiko wer kelijk voortzetting van de bespre kingen wil zal men pas vandaag weten. Volgens waarnemers heeft hij twee middelen tot zijn beschik king om de onderhandelingen weer op gang te brengen. Het eerste is duidelijk te stellen dat de termijn van een jaar die het Westen voigens de jongste Rus sische voorstellen za' krijgen om een einde te maken aan de bezet ting van West-Berlijn, niet be doeld is ais een ultimatum en hij heeft dit trouwens al te ken nen gegeven en dat hij bereid is deze termijn te verlengen. Het Westen zal ongetwijfeld niet over het principe van de be zettingsrechten willen schippe ren, zelfs als Gromiko de termijn tot vijf jaar zou verlengen. Maar, zo meent men in het Westelijke kamp, het is niet onmogelijk dat men het er tenslotte over eens wordt om de commissie voor ge heel Duitsland (of de commissie voor geheel Berlijn) bijvoorbeeld vijf jaar de tijd te geven om tot een overeenkomst te komen die opheffing van het bezettingssta tuut wettigt. In de tweede plaats is het mo gelijk dat Gromiko het Westen een akkoord voorstelt krachtens hetwelk zowel Oost- als West- Berlijn geen bases voor kernwa pens worden. (Advertentie) De aankomst van de Belgische minister van Kongo, Van Hemel- rijck, en van de gouverneur-gene raal te Boekavoe, zaterdagoch tend is met incidenten gepaard gegaan. Op de lange weg van het vlieg veld naar het stadscentrum reden vele particuliere wagens langs de officiële stoet met de bedoeling het verkeer te belemmeren. Op een bepaald punt waren ver scheidene wagens dwars over de weg geplaatst. Hier stond een ze ventigtal Europeanen bijeen die de minister en de gouverneur-ge neraal onthaalden op kreten als „Verkochten" enz. Sommigen wierpen tomaten naar de officiële wagens tot dat de politie tussen beide kwam. Ook de auto met mevr. Van Hemel rijck werd met tomaten bekogeld. Dwars over de Ten behoeve van het ideaal- spaarplan „De Zilvervloot" is een nieuwe voorlichtingsactie inge luid. Ongeveer 200.000 jongeren van 15 tot 21 jaar, die sinds 1 janua ri 1958 in loondienst zijn gegaan, ontvangen een brief van de staatssecretaris van Algemene Zaken. In die brief wordt gewe zen op de mogelijkheden die het ideaal-spaarplan biedt. Een week later wordt hun vanwege het ministerie een tweede brief gezonden die in aansluiting op de eerste, nog wat nadere bijzonder heden geett en een opwekking be vat om ,,met de Zilvervloot in zee te gaan". Tenslotte krijgen zij in de der de week een eenvoudige, geïllus treerde brochure, die met name gaat over de betekenis van eigen bezit. Deze actie wordt, evenals die Oostberlijner aangehouden Volgens het Oostduitse rege ringspersbureau hebben West- duitse douanebeambten een Oost duitser aangehouden, die de lei ding had bij de vrijlating van 2 Franse gendarmes. De Oostduit se regering vroeg onmiddellijke vrijlating. Van Westduitse zijde is meege deeld dat overwogen wordt een aanklacht tegen de Oostduitser in te dienen w'egens verzet tegen het gezag en het uiten van bedrei gingen. De Franse gendarmes waren dinsdag aangehouden nadat zij bij West-Berlijn uit een trein waren gesprongen om een ontsnapte Al gerijn te achtervolgen. van liet vorige jaar, gevoerd in onderlinge samenwerking tussen de landelijke spaarinslellingen en de overheid. Het is de bedoeling nog in de loop van dit jaar ook de aandacht te vragen van de daarvoor in aan merking komende leerlingen van onderwijsinstellingen. Radio-Moskou over topconferentie „De mogelijkheden voor een topconferentie liggen in de han den van de Westelijke leiders. Als zij een dergelijke ontmoeting op recht wensen, zal zij gehouden worden", aldus radio-Moskou. „De bourgeois-pers in het Westen poogt deze conferentie te sabote ren, maar de openbare mening eist besprekingen op het hoogste niveau. Wat de Sowjet-Unie be treft, zij is altijd voor een topcon ferentie geweest". -®- Dr. Van Roijen over Gromyko De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, dr J. H. van Roijen, heeft over de rede die Gromiko donderdag in Genève hield, gezegd: „Het schijnt dat Gromiko niet zo erg graag een topconferentie wil. Anders zou hij niet die tactiek hebben gebruikt". „Ik geloof dat de Russen niet naar een conferentie gaan om de spanning te verminderen, maar alleen om hun tactische en stra tegische positie te verbeteren. Dat is de kern van de huidige moeilijkheden", adus de ambassa deur. I weg stond te lezen „Verkochten", „Go home'' enz. Te Boekavoe tegenover de resi dentie van de provincie-gouver neur stond een honderdtal Kon golezen en enkele tientallen blan ken, terwijl een afdeling van de Kongolese weermacht de minis ter en de gouverneur-generaal de eer bewees. Tegenover de resi dentie waren er ook uiteenlopen de reacties te horen en sommige Europeanen droegen spandoeken met vijandige opschriften aan het adres van minister Van He- melrijck. De plaatselijke vooraanstaan den werden aan minister Van He- melrijck voorgesteld. Op hetzelf de ogenblik kwam een Kongolese vrouw op de minister toe en gaf hem een bloemruiker. Minister Van Hemelrijck omhelsde de Kongolese vrouw en zich tot de enkeJe aanwezige blanken rich tend riep hij: „Laat u dit een -. oorbeeld zijn". Dit gebaar van de minister lokte bij de Kongoolese menigte toejui chingen uit. De Kongolese bevol king van Boekavoe was bij de in cidenten niet betrokken en bleef rustig. Anderzijds is de politie en dc- rijkswacht kalm opgetreden en er kwam nergens geweld aan te pas. Het incident met de Zuidslavische minister in Parijs. Volgens het Zuidslavische pers bureau „Tanjug" heeft de Fran se minister van Buitenlandse Za ken zaterdag bij de Zuidslavische ambassade geprotesteerd tegen de ontvangst van de Algerijn Ferthat Abbas in Zuid-Slavië en tegen de publikatie van een ge zamenlijk communiqué over het bezoek van Abbas. Couve de Murville had de publikatie van dit communiqué „inmenging'' in de binnenlands aangelegenheden van Frankrijk genoemd". De Zuidslavische ambassadeur bezocht minister Couve de Mur viile om te protesteren tegen de aanhouding van de Zuidslavische minister Pavicenic na zijn aan komst in Parijs. Prins Albert en verloofde in Oostende Prins Albert en prinses Paola zijn zaterdag in Oostende ontvan gen met een zee van bloemen en vlaggen. Een Italiaans en een Belgisch meisje boden bloemen aan. De prins en zijn verloofde sloegen aan zee het voorbijvaren van mijnenvegers, mailboten, zeilboten en vissersschepen gade. Daarna namen zij op een receptie in de villa van de koninklijke fa milie in deze stad een aantal ca deaus in beslag. (Advertentie) salons sobèrt" be^Gparft cocW mark 16 brwwrrijsfroat' 9 ttflwuzeo - de betere toiletartikelen fijnste buitenlandse parfums en cosmetica dépositaire lancome dr payot Binnenkort weer apen in een raket opgesloten. Een chimpansee en rhesusapen zullen eind juli of in augustus' van de nieuwste raketbasis op Wallops Island voor de kust van Virginia 180 km de ruimte inge schoten worden. Het is de bedoe ling dat de bussen met de leven de dieren weer veilig de aarde bereiken. Bondskanselier Adenauer heeft zondag op een bijeenkomst van de Beierse afdeling der christen democratische partij te München verklaard dat de conferentie tussen Oost en West te Genève tot een klein succes zou leiden „juist genoeg dat er voor de Sowjet-Unie een topconferentie mogelijk wordt gemaakt". De toespraak ging voorname lijk over buitenlandse kwesties. Adenauer gebruikte dikwijls een Na een bespreking met de F'ranse premier hebben Franse vakbondsleiders verklaard dat de spoorwegstaking morgen zal doorgaan. Premier Debré heeft in een communiqué verklaard, dat de vakbonden uiting gaven aan hun vrees dat het vorderen van arbei ders betekent dat de regering het stakingsrecht niet erkent. „Dc regering", aldus het com muniqué, „herinnerde eraan dat het stakingsrecht gehandhaafd is in de huidige grondwet; het is een fundamenteel recht dat kan worden toegepast volgens de wet ten die regelingen daaromtrent bevatten". De premier deelde mede, dat de regering zich zorgen maakt over (Advertentie.) OOK VOOR U! ZIJN ER GEZELLIGE bij BOEKHANDEL Staking van Italiaanse zeelieden breidt zich uit De stakende Italiaanse zeelie den hebben steun gekregen van de sleepbootbemanningen. Deze besloten op een vergadering in Genua alle Italiaanse schepen as sistentie te weigeren. De vakbonden van zeelieden hebben voor de tweede keer een aanbod tot directe loonsverho ging van zes procent verworpen. Zij wensen o.a. beter loon en De- tere arbeidsvoorwaarden. Italiaanse bankemployé's gaan staken. De ongeveer veertig duizend Italiaanse bankemployé's zullen, met ingang van heaen, voor onbe paalde tijd in staking gaan om kracht bq te zetten aan eisen tot loonsverhoging en kortere werk tijd. Dit besluit, dat wordt gesteund door de betrokken vakverenigin gen van alle politieke schakerin gen, is genomen nadat functiona rissen van het ministerie van Ar beid vrijdagavond j.l. nog een laatste, doch mislukte poging hadden gedaan om tot een oplos sing van het geschil tussen de employés en de directies der Italiaanse banken te komen. Dior op het Rode Plein. Het verkeer hield stil en tallo zen keken hun ogen uit toen een twaalftal Parijse mannequins in de laatste creaties van Dior ten behoeve van de Westelijke foto grafen paradeerden op het Rode Plein. De elegante cocktail- en avondkleding ontlokten uitroepen van bewondering bij het poseren tegen de achtergrond van de kleu rige kathedraal. „Is dit werkkleding?" zo vroeg een Rus. Zijn eenvoudig geklede gezette vrouw zuchtte peinzend zonder commentaar. Alle 12.000 toegangsbewijzen voor de vier shows van Dior in de Russische sportclub zijn verkocht tegen prijzen tot ongeveer 24 roebel (20 gulden). de plannen voor herhaalde stakin gen die belangrijke diensten ern stig zouden ontwrichten. „Het vorderen van arbeiders wordt niet bevolen om vast te houden aan een beginsel maar om een dergelijke ontwrichting te voor komen. Zaterdagavond heeft de Franse regering in een communiqué haar besluit bevestigd om op 16 juni onmisbaar personeel te vorderen als de spoorwegarbeiders volhar den in hun voornemen om tot sta king over te gaan. Hedenochtend zullen afgevaar digden van de spoorwegvakbon den nog vergaderen. RAMP IN HONGKONG Twee-en-dertig Chinezen zijn in de afgelopen dagen in Hong kong om het leven gekomen ten gevolge van de zware regenval en de daarmee gepaard gaande overstromingen en grondver schuivingen. Hulpploegen banen zich een weg door de dikke modder en de resten van de ingestorte houten huisjes. Vijftien mensen kwamen zondag om het leven toen de fun deringen van hun armzalige, voor het grootste deel zelfge bouwde hutten, het begaven en tonnen aarde op de hutjes stort ten. In drie dagen tijds is circa 45 cm regen gevallen. De schade wordt geschat op tientallen mil joenen guldens. De gehele politie en brandweer en ook alle andere hulporganisa ties van Hongkong zijn bij het reddingswerk ingeschakeld. Hon derden mensen zijn dakloos ge worden. uitdrukking van de overleden minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles door te spre ken van de gevaren van het .atheïstische communisme". Adenauer zei dat de verdeling van Duitsland geen realiteit is omdat 95 procent van de Oost duitse bevolking geen commu nist is. „Wij spreken altijd van hereniging, maar wij moeten eigenlijk spreken van bevrijding uit de slavernij", aldus Adenauer hierbij doelend op de Oostduit sers. De bondskanselier was van me ning dat de R. K. kerk en de Pro testantse kerken vrijuit moeten spreken over de christenvervol ging die op het ogenblik in Oost- Duitsland aan de gang is. „Hier over is niet genoeg bekend". Adenauer was er niet van overtuigd dat de hereniging van Duitsland spoedig een feit zal zijn. „De gang van zaken te Ge nève bewijst, dat mijn opvatting juist is". Hij zei voorts dat het Duitse volk geroepen is om in de voor ste gelederen te staan in de strijd den zich overgegeven. Over de binnenlandse aangele genheden van de bondsrepubliek merkte Adenauer op dat de een heid van de christen-democraten gehandhaafd is gebleven. In een dictatbriaal geregeerd land zijn geen meningsverschillen. Maar in een land dat democratisch wordt geregeerd, moeten er na tuurlijk meningsverschillen zijn. „Wij bespreken deze, waarna de eenheid wordt hersteld", aldus Adenauer, Somoza De oorlog in Nicaragua is voorbij. Generaal Anastasio Somoza, die de leiding heeft van de strijd krachten van Nicaragua, heeft meegedeeld, dat nog meer opstan delingen zich hebben overgege ven. „De oorlog is voorbij", ver klaarde hij. Twee politieke leiders en 15 le den van de invasiegroep die bij Los Mollejones was geland, had voor de bescherming van West- Europa tegen het atheistische communisme. De Westduitse economie en die van de andere landen van de E.E.G. staan de Russische ambi ties in de weg, aldus Adenauer, die er op wees, dat de Russische druk op het Westen in niets ver schilt van de druk die de Tsaren in hun tijd op het Westen pleeg den uit te oefenen. In het begin van de maand braken er gevechten uit tussen de nationale garde en een kleine invasiegroep van Nicaraguaanse ballingen die uit het naburige Costa Rica kwam. De regering zei dat de opstandelingen op twee punten waren geland maar op de vlucht waren gedreven, de ber gen in. Verscheidene groepen haddon zich sindsdien overgege ven. Deskundigen van de „Zeven" Engeland, Zweden, Noorwe gen,. Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal die zo als bekend geen lid zijn van de E.E.G.hebben een plan opgesteld voor een economische associatie, zo is zondag in Stockholm bekend gemaakt. Als eerste stap wil men komen tot vermindering van de invoer rechten op industriële produkten met 20 procent, welke verminde ring op 1 juni 1960 zal moeten in gaan. Het pian voorziet verder in een geleidelijke afschaffing van de invoerrechten in de komende tien jaar. Er zal een speciale overeen komst voor landbouwprodukten in het bijzonder van belang voor Denemarken worden uit gewerkt nadat de belanghebben de landen bilaterale onderhande lingen hicrorer hebben gevoerd. Visserijprodukten zullen hier bui ten blijven. Het uiteindelijke deel van dé zeven landen, zo verklaarde men, clrjtt het vinden van memoden om de onderhandelingen met de zes van de E.E.G. en de anaere leden van de O.E.E.S. te herope nen, want men wil komen tot een multilaterale associatie van alle landen van de O.E.E.S. De „ze ven" zullen geen supranationaal gezagsorgaan boven zich hebben. De politie heeft zaterdag het vuur geopend op ca 2.000 men sen die een aanval deden op een politiebureau in Ankamali (Nrd- Kerala) tijdens demonstraties te gen het communistisch bestuur, v oigens in Trivandrum (Zuid-In dia) ontvangen berichten, ging de menigte met stokken en mes sen tot cte aanval over nadat een man die de wacht had betrokken bij een drankwinkel, was gearres teerd. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Volgens de „Presk Trust of In dia" zijn bij het incident vijf men sen om het leven gekomen en dertig, onder wie enige politie mannen, gewond. In officiële kringen zei men dat er 22 men sen verwondingen hadden opge lopen. Door de met stenen gooi ende menigte werden voorts 27 politiemannen gewond, aldus deze kringen in Trivandrum. De oppositiepartijen de Con grespartij, de Praja-socialisten en de Mohammedaanse Liga zeggen dat men in Kerala van zijn leven en bezittingen niet ze ker is, dat de corruptie toeneemt en het volk zijn fundamentele rechten worden onthouden. Zaterdagavond werd meege deeld dat 215 oppositieleden die als vrijwilligers vóór regerings kantoren hadden gepost, als on derdeel van de actie tegen het communistische regime, waren gearresteerd wegens belemme ring van het werk der bestuurs- functionarissen. Op 43 na zullen zij gerechtelijk worden vervolgd. De eerste-minister van Kerala zei zaterdag dat zijn regering, hoewel zij bereid is met de oppo sitie tot een regeling te komen en haar grieven te bespreken, de nodige maatregelen zal nemen om acties van de oppositie tegen te gaan. Hij deelde mee dat hij premier Nehroe had uitgenodigd een bezoek aan de staat te bren gen. In verscheidene delen van Oostenrijk en Beieren hebben zich het afgelopen weekeinde uit gebreide overstromingen voorge daan, veroorzaakt door stortre gens die reeds meer dan twee da gen aanhouden. In de Oostenrijkse provincie Salzburg zijn enkele dorpen door het water geïsoleerd en blank ge zet. Twee boeren verdronken. De Donau is dermate gezwollen dat alle pleziervaarten moesten wor den afgelast. In Tirol helpen agenten, brandweerlieden, bur gers en soldaten om erger te voorkomen. In de Beierse Aipen zijn som mige wegen door vallend puin oncegaanoaar en ook de spoor lijn Garmisch-Griessen was zon dagochtend gestremd. In het dorp Oberammergau, bekend van de passiespelen, moest men zich met bootjes verplaatsen. Vierhon derd km zuidelijk van Wfenen in de Karinthisehe Alpen waar op alle bergen sneeuw is gevallen, nam men een aardschok van mid delbare sterkte waar, die overi gens geen schade aanrichtte. DROOG Het hogedrukgebied, dat tij dens het weekeinde het weer in West-Europa bepaalde trekt zich terug naar de Oceaan. Zondag avond lag het centrum met 1042 mb ten westen van Ierland. Deze verplaatsing hangt sa men met de ontwikkeling van een actieve depressie die van IJsland via Midden-Scandinavië in de richting van de Oostzee trekt. Aan de achterkant van deze depressie stroomt koele lucht van polaire oorsprong naar het zuiden. Deze lucht zal vandaag ons land nog niet bereiken maar wel kunnen later op de dag wolken velden het noorden van het land binnendrijven. Aangezien de wind in de noordelijke hoek blijft, handhaven zich de temperatuur- tegenstellingen tussen de kust streken en het binnenland. Zon dag kwam het kwik in de kust streken niet hoger dan ongeveer 16 graden maar In het zuidoos ten van het land werden tempe raturen van 23 graden gemeten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Droog Droog en overwegend zonnig weer maar later in het noorden van het land meer bewolking. Matige wind tussen noord en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als zondag. DINSDAG 16 JUNI. v.m. n.m. Breskens 9.22 9.51 Terneuzen 9.57 10.26 Hansweert 10.37 11.06 Walsoorden 10.47 11.16 ZON MAAN op onder op onder Juni 15 4.19 21.01 14.11 1.11 16 4.19 21.02 15.28 1.38 17 4.19 21.02 16.46 2.09

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1