Uit de Provincie Kamerleden bezoeken Zeeuws-Vlaanderen Binne Lu 1/ióM-Xvok HEIMWEE NAAR JOANA AGENDA Sporthuis Struktuurplan kanaalzone De industrialisatie van de kanaalzone De vaste oeververbinding SLUISKIL. TERNEUZEN BRESKENS BURGH HOEK. OOSTBURG ST. JANSTEEN. SLUIS. VLISSINGEN. ZAAMSLAG J. J. J, VAN DE GR T. Niehüsc Nederlaagwedstri Terrein v.v. „SP Verhuur va Een groot aantal leden van de P. v. d. A.-fractie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal brengt momenteel een tweedaags bezoek aan Zeeland. Ook Zeeuws-Vlaanderen was in dit programma opgenomen. Het gezelschap, bestaande uit 25 Kamerleden, werd te Kruiningen door de leden van het gewestelijk bestuur van de Partij van de Ar beid ontvangen. De reis werd voortgezet per extra bus. Over het veer KruiningenPerkpolder bereikte men Oost Zeeuws- Vlaanderen, vanwaar het direkt doorging naar Terneuzen, waar in hotel „Rotterdam" de Kamer van Koophandel als gastvrouw optrad. Bij deze besprekingen waren mede aanwezig de gemeentebe sturen van de samenwerkende gemeenten in de Kanaalzone, n.l, van Axel, Sas van Gent, Hoek, Westdorpe en Terneuzen, alsme de een groot aantal vertegen woordigers uit het bedrijfsleven. Ir. C. A. L. Horstmann, voor zitter van de Kamer van Koop handel in Zeeuws-Vlaanderen en direkteur van de Spiegelglas- fabriek te Sas van Gent, sprak een kort openingswoord, waarin hij er zijn blijdschap over uit sprak, dat Zeeuws-Vlaanderen door een groot aantal Kamer leden wordt bezocht. De problemen van Zeeuws- Vlaanderen, aldus ir. Horstmann, zijn zeer vele, en het doet ons ge noegen dat de reis door Zeeland van Kamerleden ook door Zeeuws-Vlaanderen gaat, dat kan voor U als Kamerleden en voor >ns van groot belang zijn, zo be stoof de heer Horstmann zijn be groetingswoord. Burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen uit Terneuzen besprak vervolgens het struktuurplan voor de kanaalzone. Inleider stelde, dat de 5 samen werkende gemeenten hiervoor grote aandacht hebben. Er waren drie redenen om het struktuurplan op te stellen, n.l. de verbreding van het kanaal van Terneuzen naar Gent, die het in dustriële klimaat van de kanaal- zóne nog gunstiger kan maken. Het tweede aspect was dus de verdere industrialisatie, terwijl het derde aspect tot samenwer king was, de grote open afvoer- leiding van de bedrijven van Sas van Gent naar zee. Deze leiding was een bron van voortdurend ongemak voor de kanaalzone als geheel. Als een der eerste problemen werd aangepakt het laatst ge noemde project waarvoor reeds een plan is opgesteld, dat vrij spoedig tot uitvoering zal kun nen komen. In het kort stipte de burge meester de vele problemen aan, waarmede de gemeente Terneu zen. welke zich zeer snel uit breidt, te kampen heeft. De aan leg van straten, uitvoering van ■openbare werken, vergen enor me bedragen. Voorts moet de nodige recreatie gezocht worden voor af deze bewoners. Burgemeester Tellegen wees in dit verband op de kreek van Otftene en het Braakmangebied. Uitvoerig stond spreker ten slotte stil l>ij het brandend pro bleem voor Sluiskil, dat bij de huidige uitbreiding van het ka naal niet weet waar het aan toe is.. Vooral aan de westzijde van het kanaal, waar het gebruik van de rijnsgronden is opgezegd, stape len de problemen zich thans op, omdat de mensen in het onzekere wordt gelaten over hetgeen boven buri hoofd hangt. Met de proble men van de huidige bewoners zijn daar ook de problemen van de ouderen, die zich moeilijk laten verplaatsen, en thans ge noodzaakt zijn vroegtijdig hun bedrijf of woning te verlaten De burgemeester bracht de grote onzekerheid ter sprake, ■welke Rijkswaterstaat nog steeds gelaten heeft ten aanzien van de tonteigeningsgelden. Waar komt precies de lijn van het kanaal, en tot hoever gaat uwrt met de onteigening. Op deze vragen zal zo gauw mogelijk een antwoord moeten komen, om aan de schrijnende onzekerheid, voor al voor Sluiskil een einde te ma ken. Daar eind van dit jaar de eer ste percelen al ontruimd moeten zijn voor het aanbrengen van de bouwputten, vraagt dit probleem de direkte aandacht van de Sta ten-Generaal, aldus burgemees ter Tellegen, die een warm plei dooi hield voor zijn zwaar ge troffen gemeentenaren. Vervolgens besprak ir. Horst mann „Vraagstukken rond de in dustrialisatie in de kanaalzone". In eerste aanvang vertelde ir. Horstmann, dat de onderhande lingen over de verbreding van het kanaal naar Gent met Bel gië, thans in een beslissend sta dium zijn gekomen. Het doel van dit kanaal is, dat de haven van Gent via het kanaal naar Terneuzen schepen kan ontvangen van 35.000 a 10.000 ton. Bezorgd maakt Zeeuws-Vlaan-, deren zich over het feit, dat bij de onderhandelingen over de kostenverdeling van de verbre ding van het kanaal Nederland heeft toegezegd, inplaats van de geplande 15%, thans 20% der totaalkosten voor haar rekening neemt. Deze wijziging is dus niet ten gunste van Nederland uitgeval len. Nu Rijkswaterstaat zo'n haast maakt met de uitvoering van de gereedgemaakte plannen, betwijfelde de voorzitter het, of België wel bereid zal zijn van haar zijde concessies voor Zeeuws-Vlaanderen te doen. Deze concessies zouden er uit bestaan, dat aan de haven van Terneuzen spoorweg-faciliteiten worden verleend, dat hiat hoef- ijzerverkeer weer wordt inge. steld, en dat er een gelijkstelling komt met het zeehaventarief. De extra heffingen, welke de stad Gent vraagt, voor het over slaan van goederen uit zeesche pen, bestemd voor een Belgische haven is onredelijk. De havengelden van Terneu zen moeten gelijk zijn aan die van gelijkwaardige Nederlandse havens o.m. van VlLssingen en Delfzijl. Dat België indertijd haar havenindustrieën extra lasten heeft opgelegd, moet men in Bel gië weten, daarom kan men van Nederland niet verlangen dat men voor de afstand tussen Sas van Gent en Terneuzen, dezelfde maatregel toepast, aldus ir Horst mann. De toekomst van het Terneu- zens zeehavengebied en de ont wikkeling van de industrie eist, dat bij deze onderhandelingen over de havenbelangen van Ter neuzen, Zeeuws-Vlaanderen ge hoord en gekend wordt. In het kader der Benelux-ge- dachte zullen gelijke tarieven moeten worden ingevoerd. Indien er op de handelsmoge lijkheden ook nog eens extra haventarieven komen, wordt het industriële klimaat van Zeeuws- Vlaanderen alleen maar slechter. Ir. Horstmann pleitte o.m. voor een uniform Nederlands tarief van water- en electra, en wees er op, dat door de hogere kost prijs van deze produkten de in dustrieën met een hogere kost prijs kampen dan elders in het land. Ook over de vaste oeververbin ding sprak ir. Horstmann. Het is, aldus de inleider, hoog tijd, dat men althans met een gesprek hierover begint en de mogelijk heden onderzoekt, welke er op dit terrein liggen. Wij weten wel, dat dit niet spoedig verwezen lijkt kan worden. Het is echter van het grootste belang voor het klimaat van de streek, dat er in de toekomst een vaste verbinding komt. In dit verband wees de heer Horstmann op de zeer lange rijen vrachtauto's welke bij mist voor de overvaart moeten wachten. Voorts werd door de inleider een plan geopperd om bezijden de oesterputten van Terneuzen een groot haventerrein te creëren en van hieruit een kanaal door te graven naar Antwerpen. Ant werpen zou dan twee verbindin gen krijgen met de Schelde, en Zeeuws-Vlaanderen zou haar vaste verbinding met overig Nederland kunnen verkrijgen. Met dit alles zou men ook bereiken, dat de beveiligings- werken voor de Schelde be langrijk minder zouden gaan kosten, als er dan eventueel bij Vlisingen een dam met slui zen zouden kunnen komen. Het plan is waard om bestu deerd te worden, aldus de heer Horstmann. Vervolgens besprak ir. Horst mann de werkloosheid in de ge bieden rond Hulst en Oostburg, en noemde het schrijnend dat de kanaalzóne, ondanks het feit dat zij ruim 1200 Belgische arbeiders te werk stelt, deze mensen geen werk kan bieden omdat er te weinig woningen zijn. Het drama van Zeeuws-Vlaan deren is, dat men graag bij overig Nederland hoort, doch dat de barrière tussen Zeeuws- Vlaanderen en Nederland juist die veel besproken Schelde is. De grens en de Schelde belem meren Zeeuws-Vlaanderen ern stig in haar bewegingen. Er worden te weinig woningen toegewezen voor de aantrekking van thans werkloze arbeiders. Met de hartgrondige wens uit te spreken, dat deze minister van Waterstaat lang genoeg kan zit ten om de problemen van de Schelde te bespreken, besloot de heer Horstmann zijn betoog. Een zeer groot aantal vragen werd door de Kamerleden op mr. Tellegen en ir. Horstmann afgevuurd. De heer Suurhoff besprak hierbij het probleem der werk lozen, terwijl de heer A. Vermeer de grootverbruikerstarieven der openbare nutsbedrijven als wa terleiding, gas en electra be sprak. Vele problemen werden ter tafel gebracht, waarbij bleek, dat met een open oog voor de mogelijkheden, de problemen van Zeeuws-Vlaanderen veel aan dacht kregen. De heer Joan Willems sprak namens de Kamerleden een kort dankwoord, waarin hij zeide dat de Kamerleden zich snel aan het inwerken zijn in de Zeeuwse vraagstukken, en zich in Zeeland thuisvoelen. De Kamer van Koophandel bood de Kamerleden een lunch aan, waarbij nog vele problemen na der door de leden der Kamer en de industriëlen belicht werden. Vervolgens werd hartelijk af scheid genomen van de gastheren waarbij ook de colleges van B. en W. der vijf samenwerkende ka naalzone-gemeenten aanwezig waren. Per extra bus werd de reis door Zeeuws-Vlaanderen voortge zet. Langzaam reed de bus met de Kamerleden langs het kanaal, dat door allen aandachtig werd bekeken. Via de Middenweg kwam men in de Braakmanpolder, waar bij het recreatiegebied een ogenblik werd stilgestaan. Burgemeester A. F. Hanssens uit Hoek gaf een uiteenzetting over de mogelijkheden van het recreatiegebied, dat speciaal voor he sociaal toerisme bestemd is. Hij vertelde hoe hier in de zomermaanden, ondanks dat er nog weinig mogelijkheden zijn, vele mensen ontspanning komen zoeken. Ook de mogelijkheden voor zei len en watersport werden onder de aandacht der Kamerleden ge bracht. Via IJzendijke reed het gezel schap naar Oostburg. waar het fraaie gemeentehuis aller bewon dering afdwong. Burgemeester mr. K. Hoekze- ma begroette het gezelschap. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat men in West Zeeuws-Vlaan deren door eendrachtige samen werking tussen de gemeenten on derling, de perspectieven voor dit gewest tracht te verruimen. Er zijn goede toekomstverwach tingen. In de burgerzaal van het ge meentehuis, waar de bestuurders ontvangen werden, aldus de bur gemeester is thans een tentoon stelling ingericht van de schilder Paashuis, waardoor de Kamer leden konden zien. dat men ook tracht de cultuur te bevorderen. Burgemeester Hoekzema bracht de zware oorlogsverwoestingen in herinnering, en zeide, dat als sluitstuk op de wederopbouw het fraaie gemeentehuis gebouwd kon worden. Burgemeester H. P. Everwijn, uit Zuidzande besprak vervol gens de vele problemen welke er zijn in verband met de werkge legenheid, en zeide dat het zeer grote aantal werklozen, vele zor gen baart. Het was voor West Zeeuws- Vlaanderen dan ook een grote teleurstelling, dat Breskens niet als kerngemeente werd aange wezen. Hij vroeg de Kamerleden te be vorderen, dat er nog iets voor West Zeeuws-Vlaanderen in haar geheel gedaan wordt en wees o.m. op de mogelijkheid van aan vullende werken. Het Westelijk deel kampt met het probleem der ontvolking, dat grotendeels terug te voeren is tot te weinig werkgelegenheid. Bij de bespreking van dit vraagstuk werd gevraagd of er voldoende aanvullende werken voor dit gebied zijn, waarop o.m. de herstellingen aan de vestings- werken te Sluis, Retranchement en IJzendijke ter sprake kwamen. Toen de heer Suurhoff een dankwoord sprak voor de vrien delijke ontvangst, zeide hij o.m., dat het aspect, dat aanvullende werken ook tot ontsluiting voor de streek en het verdere indu striële klimaat moeten werken, te weinig door de gemeentebe stuurders bekeken is. Het econo misch rendement hiervan moet goed overwogen worden. Er moet geen werkgelegen heid om het tijdelijk werk ge creëerd worden, doch om het nut voor de opbouw van de streek. De heer Suurhoff zeide gaarne nog eens naar Zeeuws-Vlaande ren terug te zullen komen. De bijeenkomst stond onder leiding van burgemeester F. A. van Rosevelt, en werd o.m. bij gewoond door nagenoeg alle vol tallige dagelijkse besturen van de 14 West Zeeuws-Vlaamse ge- gemeenten. Het gemeentehuis te Oostburg werd vluchtig bekeken, waarna de tocht naar Breskens werd ge maakt. Tijdens deze tocht gaf burge meester J. A. Eekhout een uit eenzetting over de problemen, welke in Breskens zijn ontstaan door de verplaatsing van de veer haven. (Advertentie) A X E Bakkersvakantie. De gezamenlijke bakkers uit Sluiskil en uit de buurtschap Zandstraat hebben besloten om door onderling overleg de bak kers in staat te stellen ook van een welverdiende vakantie te kunnen genieten. Zo zal iedere bakker in de gelegenheid zijn om gedurende 10 dagen de trog en oven te laten voor wat ze zijn en zullen collega's zorgen dat de klanten van de rust genietende bakker even keurig bediend zul len worden. Tevens werd besloten om op cie eerste kermisdag wèl te bakken, maar het brood enz. niet aan huis te bezorgen. KAPPERSVAKEXAME.N Bij het dezer dagen gehouden examen te Breda voor het be diendendiploma dameskappers- vak slaagden o.m. de dames; M. v. d. Have en L. Holster te Terneuzen, en de heren J. v. d. Hout te Axel en E. A. Sandrini te Terneuzen. Voor het herenkappersvak: de heren F. de Betue te IJzendijke, en J. Minnaert te Eede. Zilveren jubileum aftl. Ter neuzen Bond van Platte landsvrouwen. Deze week vierde de afd. Ter neuzen van de Bond van Platte landsvrouwen in hotel „Des Pays- Bas" haar 25-jarig jubileum, met een aan de leden aangeboden diner. De presidente, mevr. N. Kos terScheele opende deze bijeen komst met een feestrede, waarin zij memoreerde, dat het, wat nu toch zo eenvoudig mogelijk lijkt. 25 jaar geleden lang niet gemak kelijk was om een afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen te stichten. Vooral de tegenstand van de echtgenoten van de leden was groot. Zij waren er lang niet mede ingenomen, dat hun vrou wen van huis gingen om een ver gadering bij te wonen. De dames zetten echter door want zij waren overtuigd dat het volgen van cursussen, het bijwonen van voorlichtende filmwerken en le zingen, het bezoeken van bepaal de fabrieken of tentoonstellingen ten slotte het gezin, alsook haar eigen ontwikkeling, ten goede zou komen. Door de dames M. Scheele— van Hoeve en v. d. Waa werd aan het bestuur een linnen tafel kleed aangeboden, waarop het bonds-embleem was aangebracht. Een toepasselijk gedidht van mevr. Scheele, vergezelde dit ge schenk. Als oudste üd werd het woord gevoerd door mevr. De Regt Huijssen, die vele prettige herin neringen uit het verleden op diepte. Mevr. Bogert—Dieleman liet in dichtvorm de vele aspecten van het verenigingswerk naar voren komen en herdacht daarbij tevens de batars gehouden ten bate van het Jiilianaziekenhuis, waaraan e al l. Terneuzen van de Bond van Plattelandsvrouwen haar krachtige steun verleende. Mevr. Scheelevan Hoeve wees in haar toespraak op het zegenrijke werk van de leden tijdens de Zeeuwse rampdagen, het bezoek aan de rheumapatiën- ten op de Rode Kruis vacantie- schepen. Mevr. Dekkervan Hoeve wees op het bezoek van H. M. de Ko ningin op de landbouwtentoon stelling te Kloosterzande, tijdens welke de leden waren uitgeno digd om met H. M. de thee te gebruiken, hetgeen voorzeker een hoogtepunt in het vereni gingsleven mag genoemd wor den. Na het diner was er gelegen heid tot het aanbieden van ge lukwensen in verband met het zilveren jubileum, waarvan door vele afgevaardigden van vereni gingen gebruik werd gemaakt. De feestavond werd verder ver zorgd door mej. Aafje Top die met haar voordracht ,,De onder broken reis van Annie Vivantie" zeer veel succes oogstte. Na een geslaagde verloting en enige schetsjes van mej. Top werd deze feestavond door mevr. Dekker— Varel gesloten, die al len dankte voor hun aanwezig heid en hun medewerking aan dr7e avond, waarop met genoe gen kan worden teruggezien. Koninklijke onderscheiding. Zoals wij reeds meldden, is bij Koninklijk Besluit aan de heer G. van de Wege, werkzaam bij de N.V. „De Hoop", alhier, de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ver leend. Naar aanleiding van dit feit, had er gistermiddag op het kan- De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 12) (Nadruk verboden.), Joan denkt: „Die vrouw moet' betoverend geweest zijn toen zij I jong was. Zelfs nu nog, onder het grijze haar en met de vele rimpels in het gezicht, gaat erj een onvergelijkelijke bekoring van haar uit, die alle jongeren' overvleugelt Lady Mona"j Plotseling valt echter de mens Joan van hem af, plotseling is hij weer de artist, die tot in de' vingertoppen bezeten is van zijn werk, is hij weer de crea-j teur van de „Danse brutale". „Dit lachen!" denkt hij. „Dit lachen zou ik moeten hebben voor mijn dans. Zó zou mijn partner moeten lachen als ze haar verzet opgeeft. Zo zou ze moeten lachen als ze zich laat' gaan en met me danst. Dit la chen. Voor hij echter aan het fan taseren slaat, spreekt lord Tho mas hem als volgt toe„Ik zal je eens een raad geven, Joan. Hoe dikwijls en hoe lang heb je eigenlijk al in de gevangenis gezeten?" „Mylord!" De artist vliegt recht overeind, boos en geïrri teerd. „Mylord, hoe durft U.." Een beetje uit de hoogte gaat lord Thomas voort: „Nog nooit, hè? Ik weet het, ik wéét het, Joan, ik zei het heus niet om je te beledigen. Maar heb je er wel eens over nagedacht wat je eigenlijk danst? Je danst een misdadigersdans, transponeert een misdadigersziel. Bèn jij een misdadiger? Ach God, die goeie Joan een misdadiger! Je bent de beste, onschuldigste jongen die ik ken. Waarom je dans met madame Liljol succes heeft gehad weet ik niet. Wel weet ik, dat je, als je nü je dans nieuwe vorm zoudt willen geven, dat alleen zou kunnen met een héél ander soort van partner! En weet je wat voor een? Weet je het niet? Joan.... je zoudt een misdadigster tot partner moeten nemen, dan werd je dans pas echt, dan werd hij pas goed!" Joan, tot aan zijn lippen bleek wordend, antwoordt„Nu jongleert U niet meer met ge dachten, mylord, maar met scherpe messen. Excuseer me de uitdrukking, maar uw voorstel is overspannen literatuur. Ik ben artist, een eenvoudig cir- cusartist, U weet heel goed, mylord, dat ik me niet met misdadigers afgeef!" „Je danst de Apachendans!" zegt lord Thomas koel. Met een nijdig schouderopha len weert Joan af„Een variété sensatie als duizend andere..!" „Niets daarvan!" zegt de lord. „Je bent bezeten van deze dans, innerlijk bezeten. Dat is een mens nooit van lichaams- arbeid, dat kun je alleen maar van een gedachte zijn. „De „Danse brutale" betekent voor jou meer dan je dagelijks broodHet is je wérk, je ar tistieke levenswerkWees op je hoede, Joan. Ik voorspel je: je blijft aan een misdadigster hangen „Nóóit! In geen enkel geval!" zegt Joan. „Bovendien zal het zeer de vraag zijn of ik die dans weer opneem. Misschien begin ik heel wat anders „Als ik je één raad mag ge ven zou het die zijn," zegt lord Thomas dodelijk ernstig. „Maar het allerbeste zou zijn dat je meeging naar Colling- wood-Park. Rijd met mij en met de lady Joan, het zal je goed doen. Algesproken?" „Ik kan niet.... ónmogelijk!" zucht Joan terug. „Onmogelijk is niets!" mengt lady Mona zich nu in het ge sprek. „Maar je behoeft niet di rect te besluiten, we hebben nog een week de tijd. Mag ik de eerste steward orders geven, Joan? Wil je de derde zijn aan onze tafel?" „Dólgraag natuurlijk!" ant woordt Joan met een buiging. „Ik stel uw uitnodiging zeer op prijs, mylady!" „Het genoegen is geheel aan ons!" lacht zij terug. „En nu ga je weer zitten. Je moet lord Thomas vandaag met voorzich tigheid behandelen, want het is nét zoals je zegthij is een beetje humeurig. Hij is M. F. H. Je weet wel, hè Joan: Master of Fox Hounds!" „Dat zal ik blijven tot aan mijn laatste dag!" zegt lord Thomas met ingehouden woede. „Daar zullen we ons uiterste best voor doen. Tommy; maar dat sluit niet uit, dat het veel gezeur en gezanik meebrengt. Omdat we veel op reis zijn, wil de Jachtclub de honden in an dere handen geven. Ze zeggen, dat we ons niet genoeg om de meute kunnen bekommeren. Dat is natuurlijk nonsens, want wij hebben de beste vak mensen. Enfin, dat weet je, Joan, als het om rijden en om honden gaat is lord Thomas als dynamietNeem het maar niet te zwaar op wat hij allemaal te-( I gen je gezegd heeft, het was, heus niet zo kwaad bedoeld. I Maar nu moet je me toch eensi vertellenje hebt in Amerika dikwijls in hetzelfde program- ma gestaan met die Indische tijgerdresseur, die op het toneel zijn beesten hypnotiseert. We| 1 hebben dat nummer helaas niet gezien. Wat is dat nu eigenlijk! wat is het voor een man?, Hypnotiseert hij ze werkelijk of. (Wordt vervolgd.) toor vari de genoemde vennoot schap een korte plechtigheid plaats. Aan de jubilaris werd, in tegenwoordigheid van zijn echt genote, de directie van deze ven nootschap en enige genodigden, door de burgemeester, mr. P. H. W. F. Tellegen, de genoemde koninklijke onderscheiding uit gereikt voor het feit, dat de heer Van de Wege op 5 juni j.l. 40 jaar bij dit Terneuzens bedrijf in dienst was. In zijn toespraak constateerde de burgemeester, dat de heer Van de Wege weer een van de vele jubilarissen is, die dit be drijf reeds kent, wat wijst op de goede verhoudingen, die er heer sen. Nadat de heer Tellegen de ju bilaris het ereteken op de borst had gespeld, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Zaterdagavond worden vier fietsen weggegeven Sommigen vonden het een heel waagstuk toen zij hoorden dat het actiecomité van het Ne derlandse Rode Kruis voor de jaarlijkse loterij het aantal loten had verdubbeld. Daar zat vanzelf sprekend in dat ook het aantal prijzen moest worden verhoogd. Vorige zaterdag heeft men dit al kunnen constateren bij de ver koop der Rode Kruisloten in de Noordstraat. Voor de ingang van het gemeentehuis stonden vier glanzende lietsen opgesteld; de inzet voor deze populaire kwar tjes-loterij. Dat duDbelc aantal loten is er best bij het comité uit- en bij het publiek ingegaan. Er zijn er niet zo heel veel meer over. Zaterdag middag zullen zij nog in de Ncordstraat te koop worden aan geboden. 's Avonds om 8 uur volgt de trekking op de kiosk op de Markt. Wellicht wint u een der vier prachtige fietsen en ze ker helpt u het Nederlandsche Koode Kruis dat, als het moet, ook graag voor u klaar staat. Waarom zouden wij er niet eens een paar kwartjes tegenaan gooi en? Het is het meer dan waard! Eindexamen Handelsavond, school Bij het gehouden eindexamen van de Handelsavondschool alhier slaagden de kandidaten A. N. Knieriem te Axel, J. Benjaminsz te Sluiskil en W. Hamelink, L. C. Ribbens en J. E. Riemens, allen te Terneuzen. Afgewezen geen. Tweedaags uitstapje Herv. Vrouwenver. „Lydia" Dinsdagmorgen vertrok een aantal dames van de Herv. Vrou wengroep „Lydia" met een auto bus voor een tweedaags uitstap je. De tocht ging via Antwerpen naar 's Hertogenbosch, waar als eerste pleisterplaats de koffie werd gebruikt en de dames een uurtje de gelegenheid kregen te winkeien. Om 10 uur werd doorgereden via Nijmegen. Berg en Dal naar Arnhem. Inmiddels was het tijd geworden voor de koffiemaaltijd, die werd gebruikt in een hotel in net park Sonsbeek. Nadat men zich deze goed had laten smaken werd een bezoek gebracht aan een dierenpark en werd nog enige tijd in de stad vertoefd. In de beste stemming vertrok men verder naar 't eind doel van deze dag, n.l. Ooster beek, alwaar in een der hotels de dames een prima verzorgde maal tijd wachtte. Na afloop van de maaltijd werd een wandeling in de prachtige omgeving gemaakt. Terug in het hotel, verzamelde men zich in de conversatiezaal, die hiervoor gereserveerd was en waar de dames zich gedurende enkele uren uitstekend hebben vermaakt. De volgende morgen ging de tccht in de richting van de oost grens. Om circa S uur passeerde men deze en werd via Emmerik laar Müllheim gereden, alwaar koffie werd gedronken. Hierna ging het verder op Düsseldorf aan, welke stad werd bezichtigd om vervolgens de terugtocht te aanvaarden. Deze leidde over het Drie Landenpunt naar Maas tricht. Voor de laatste maal werd hier enkele uren vertoefd, waar na men rond middernacht in de beste stemming in Terneuzen ar riveerde. De dames waren hoogst vol daan over deze schitterende reis die door het bestuur keurig was voorbereid. De uitgebroken hyena neer geschoten In ons vorig nummer vermeld den wij dat een roofdier een in de weide van de landbouwer A. Cap- pon lopend schaap had gedood en vrijwel geheel had verorberd. Bij gehouden klopjachten wist het roofdier, dat vermoed werd een uit een dierenpark te Loke ren uitgebroken Australische hy ena te zijn, aan zijn belagers te ontkomen. Men had het spoor van de hye na zijn ontvluchting kunnen vol gen door de tijdens zijn vrijheid gedode schapen, waarvan er 2 on der de gemeente Cadzand en als laatste een schaap uit de weide van de heer Cappon te Nieuwe- sluis, gemeente Breskens. Gistermiddag werd door een 40-tal personen, zijnde rijkspoli tie en burgers uit de omgeving, opnieuw een klopjacht gehouden, waarbij een tarweveld, gelegen aan de Langeweg, waarin men vermoedde dat het roofdier zich schuil hield, werd omsingeld en uitgekamd. Het in het nauw ge brachte roofdier trachtte nog te ontvluchten, doch werd neerge schoten. Het was inderdaad de hyena VRIJDAG 12 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „714 antwoordt niet". Zuidersportpark, 19.15 uur: AdvendoDe Scheepswerf. HULST: „De Koning van En geland", 14 u.: Openbare aan besteding verbreden en van een gesloten wegdek voorzien van de Klein Ferdinandusdijk, lengte 1368 meter. ZATERDAG 13 JUNI. TERNEUZENLuxor-Thea ter, 8 uur: „714 antwoord niet". Concertgebouw, 8 u.„De weg van het geweld". Zuidersportpark, 4.30 u. Driewegen 2-Spadella; 7 u. Driewegen 1Terneuzen 2. AXELHet Centrum, 6.30 en 9 u.„Operatie Amsterdam". SPUITerrein v.v. „Spui", 4 uur: Spui 1—A.Z.V.V. 1. het n die te Lokeren was uitgebroken. In een koeiinrichting van de heer Cam bier is de gevelde hye na tot des avonds 7 uur te bezich tigen geweest, waarna de Belgi sche eigenaars het kadaver heb ben meegenomen. Duinbrand. Donderdagmiddag omstreeks halftwee is door onvoorzichtig heid met een primustoestel, ge bruikt door enkele dagjesmen sen uit Amsterdam de kurkdroge duinbegroeiing bovenaan de trap- overgang te Westenscnouwen in brand geraakt. De brandweer uit Haamstede, geholpen door onge veer 200 vrijwilligers, was in een half uur het vuur meester. Een oppervlakte van 2.500 vierkanie meter ging echter verloren. Vergadering Z. P. M. afd. HoekTerneuzen Dinsdag hield de Z.P.M. haar ledenvergadering bij de heer J. den Hamer alhier. De presidente, mej. Jo de Mul, opende de vergadering en verwelkomde in het bijzonder de gasten van deze avond mej. Sandee en mej. Koopman, bei den kooklerares aan de Land- bouwhuishoudschool. Hierna werden de notulen en enkele ingekomen stukken be handeld, waarna er gelegen heid was zich op te geven voor de 2-daagse excursie die deze zomer zal worden gehouden. In de pauze werd onder het genot van een consumptie ge zellig gebabbeld. Na de pauze was het woord en de daad aan de gastdames die eerst iets vertelden over het bereiden van warme en koude hapjes en daarna enkele scha len met toast, sandwiches e.d. klaarmaakten. Aan het eind van deze avond werden de hartige hapjes rond gediend, die grote aftrek von den. Tenslotte dankte de presiden te de dames Sandee en Koop man voor de prettige, leerzame en „smaakvolle" avond en over handigde beide dames een ge schenkje, waarna de vergade ring werd gesloten. Zeeuwse Culturele Dag. De Zeeuwse Culturele Dag vindt dit jaar plaats te Oost burg en wel op zaterdag 27 juni a s. In de middaguren wordt er in het Ledeltheater een over wegend muzikaal programma aangeboden van vocale en in strumentale aard. In de avond uren brengt 't Vlissings Schouw spel een opvoering van Arthur Miller's„Al mijn zoons". Kon. onderscheiding. Bij koninklijk besluit is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. T. A. Preijers, pastoor te St. Jansteen. Rijtoer ouden van dagen. Ook dit jaar krijgen de ouden van dagen uit Sluis hun jaar lijkse rijtoer aangeboden. De tocht is vastgesteld op 6 juli en gaat naar Overmeire aan het meer van Done in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen. V erzekeri ngsagent gearresteerd. De politie te Vlissingen heeft de assurantie-agent S. van der M. uit Vlissingen gearresteerd. De man heeft volgens de poli tie de laatste jaren een groot aantal inwoners van Vlissingen en omliggende gemeenten bewo gen gelden af te staan voor een plaatselijke firma, tot plaatsing van hypotheken op panden en bouwwerken tegen een vrij hoog rentepercentage. Het is de poli tie gebleken dat de firma niets had uit te staan met deze zaak. De rente werd vrij regelmatig betaald, doch van het plaatsen van hypotheken was geen spra ke. De agent bleek het ontvan gen geld voor zichzelf te heb ben gebruikt. Velen van de ge dupeerden hebben zelfs hun spaargelden afgestaan. Het to taalbedrag van deze zwendel beloopt enkele duizenden gul dens. De verzekeringsagent zal voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. Examen coupeuse-lerares. Te Eindhoven slaagde voor het examen coupeuse-lerares mej. J- Rouw, alhier. DODELIJK ONG Bij het lossen va Jen uit een riviersch Maas en Waalkanat jbadbakken van de - Provinciale Gelders* leits Maatschappij) i rige Leo L. verongel' Tezamen met twe< -iders lieten de he telkens met behuli grijpers van de ...raan van de wal schip overbrengen, •jjaanmachinist van plaats niet meer z.rht had op de grijpe de drie mannen zat* de grijper openklapt mening dat er geen duchten was. Twee m; i-;:n zich te redden dc ukkige sprong, maar beklemd tussen de de wand van het werd ernstig gewond ogenblikkelijk ove naar het Canisius te Nijmegen. Daar is gevolgen van inwen* ringen overleden. ONTVLUCH' UIT JEUGDGEVA? Dinsdagavond zijn pupillen van de jeus •os te Zutphen aan c «an. Het waren H. Den Haag en A. J. P. je een filmvoorstelli eer Zutphense biosc* en bezocht. De kna] -en rijwiel om hun bespoedigenIn Dier* rij des nachts door je gewaarschuwd wï troffen. P. werd gearresteer die de politiemannen naderen, ontkwam. T< r.-eel van de gevangei ogmorgen naar Velj te gaan afhalen ve itiebureau aldaar, men de vluchteling weg Rhenen-Velp war werd meteen ingerek* OVERLEDEN NA O De 22-jarige M. Venlo is in de loop v< dag in het St. Jozefzie enlo overleden, nadat gens op een rotonde .iJs duo-passagiere van fiets door een vrachtv aanhangwagen was ge laarbij ernstig gewon BOZE TAXI-C'HAU DREIGDE PASSAGI ALARM PISTO De politie te Amster ijstermorgen een 25 "■jchauffeur in zijr aangehouden omdat afgelopen nacht een :n zijn wagen vervoer grer in het gezicht ,-;puwd en met een ale had bedreigd. De pass 50-jarige vertegenw riet zich ongeveer van het Frederikspleii Admiraal de Ruyterv «en. In de taxi on vertegenwoordiger chauffeur nog een an van wie hij dacht d£ mede-passagier was. "pgegeven adres moes Petalen. Hij gaf echt 2,50 de rest van overlatende aan de y.Htende. Deze blee Arts, Terneuzen Vrijdag (na 2 uur) toi »nndag AFWEZIG. KINDERARTS AFWEZIG van 13 juni28 jnn Zuidersportpark Saterdag 13 juni, 7 uui DRIEWEGEN I— TERNE UZEJ "Vooraf om 4.30 uur; Driewegen IISpadell AS. ZATERDAG SPUI I—A.Z.V.V. Aanvang 16.00 uur. TERNEUZI

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2