Binnenlands nieuws 3 flinke SPAR- DUBBEL zegels, DUBBEL voordeel Opstandelingen en benden in Indonesië Minister Maudling in Nederland Eric de Noorman De ring van Fergus donderdag 11 juni 1959 15e jaargang no. 4699 Gratis SPAR zegels sparen... een welkom extraatje voor uw gezin! 40 20 ct 38 30 100 59 jpstandelingen. Bij het Indone sische persagentschap PIA kwa llen in twee dagen negen van iulke berichten binnen. De chef-staf van het Indone- iische leger, luitenant-generaal «fasution, heeft zijn deelneming jetuigd met de bevolking van Uit verscheidene delen van Tombatu, 25 kilometer ten zuiden van Amurang in Celebes, die het Indonesië worden de laatste tijd slachtoffer is geworden van een vederom berichten ontvangen aanval van opstandelingen, be- iver aktiviteiten van benden en Indonesische diplomaten n Singapore bedreigd door opstandelingen De Indonesische consul-gene- ■aal te Singapore, brigade-gene- aal Djatikusumo, heeft gisteren erklaard, dat Indonesische op- itandelingen, die in Singapore rerblijven, regelmatig Indonesi- iche diplomaten in deze stad jedreigen. De opstandelingen zijn nog iteeds actief, ook in het maken ran propaganda met de bedoe- ing sympathie bij de bevolking ;e winnen, aldus de consul-ge- Jeraal. T Hij verklaarde aan journalis- ien ook zelf regelmatig bedrei- jingen te ontvangen, inhouden- le dat hij zou worden ontvoerd horende tot de „Permesta". De woordvoerder van het leger verklaarde, dat de opstandelin gen in deze plaats huizen, ker ken en scholen in brand hadden gestoken. Hij zei, dat de leger leiding deze wreedheden tegen de bevolking de huizen had den geen militaire waarde te enenmale niet kon begrijpen. De plaatselijke commandant heeft de schade, door de opstan delingen aan de bevolking van Tombatu en van Hatahan in het gebied van Balang, op 120 mil joen rupiah's geschat. In de residentie Goa is een ge vecht uitgebroken tussen troe pen van de mobiele brigade van de politie en een tot de Darul Islam behorende bende. De ben de was naar Malalang gekomen Uit Bandung werd bericht, dat een bende van vijftig man een aanval heeft gedaan op een legerpost bij Tjaringin in het ge bied van Bungbulang. Dezelfde dag stak een bende van 15 man drie huizen in brand te Tjikoneng in het regentschap Pameungpeuk. Twee dorpelingen werden ge dood, vijf andere gewond. In dorpjes in de buurt van Garoet plunderden benden 41 huizen. Bij Tjibiuk doodden zij vier desa-wakers. KASJMIR Generaal Ajoeb Khan, presi dent en premier van Pakistan, heeft dinsdag op een persconfe rentie te Moezaffarab Azad, in Kasjmir, verklaard dat het vraagstuk-Kasjmir een kruitvat vormde en dat liet, indien het niet op vreedzame Wijze werd ge regeld, een grote uitbarsting zou kunnen veroorzaken. Hij verklaarde verder dat er „aanwijzingen bestaan, dat de landen, wier belangen vergen dat de vrede in Voor-Indië wordt gehandhaafd, bezig zijn een draai te nemen, die verdere onverant woordelijkheid en onverzoenlijk heid van India zou aanmoedi gen." GESTOLENE UIT ZUIDERKERK TERECHT BLIKSEMINSLAG Dinsdagmiddag omstreeks De enige dagen geleden uit de ^alf zes *s tijdens een kort- Zuiderkerk te Amsterdam van stondig onweer in de omgeving een tentoonstelling gestolen van s-Gravenhage de bliksem om te plunderen, zo verklaarde scheeps- en vliegtuigmodellen ingeslagen in het transforma- een politie-inspecteur te Makas- zijn terecht. Dinsdag werden ze torhuisje van de automatische sar. Zij werden door de troepen in een plastic zakje bij de kerk spoorwegbeveiliging aan de van de mobiele brigade verdre- teruggevonden. Volgens de po- Vredenburgweg in Rijswijk litie moeten de jongens, die de inbraak hebben gepleegd, via een raam de kerk zijn binnen gekomen. ven. Het commando van de legeraf deling, welke de opstandelingen in Noord-Celebes bestrijdt, heeft bekendgemaakt, dat legervlieg tuigen aanvallen hebben gedaan op concentraties van opstande lingen in de buurt van Tewasan bij Amurang. De woordvoerder van de plaat selijke commandant van Palem- bang in Zuid-Sumatra heeft be- POLITIEMAN GING OVER DE SCHREEF De Rotterdamse recherche heeft een collega in bewaring moeten stellen en wel de ad ministratieve ambtenaar G. T., die werkzaam op de afdeling kengemaakt, dat benden in het sn gedood. „Zulke bedreigingen gebied van Musi Ilir en Bajuasin gevonden voorwerpen op het intvang ik minstens tweemaal zich schuldig maken aan wreed- hoofdbureau van politie. Dezer ier dag en zij beginnen mij te heden. Zij hadden o.m. een dorps- hoofd ontvoerd en mishandeld en het huis van een ander dorps hoofd geplunderd. 'ervelen," zo verklaarde de feri [ade-generaal tenslotte. ;a!e-generaal tenslotte. Britse regering acht een I vrijhandelsgebied nog steeds de beste wijze om de I Europese Economische Samenwerking te organiseren J De Britse „paymaster gene ral", Reginald Maudling, is gis termorgen in Nederland aange komen. Hij heeft gistermiddag het woord gevoerd tijdens een «unch, die in 't Palace-hotel in fecheveningen werd gegeven Boor de „Anglo-Dutch Trade ■touncil". I Dit orgaan is in september jrorig jaar gevormd ter bevor dering van de handel tussen "ederland en het Verenigde oninkrijk. De Nederlandse [oorzitter is dr. Paul Rijkens en de Britse Duncan M. Opper- ieim, president van de „Bri- h-American Tobacco Compa- (y of London". Bij de lunch waren ook aan- ezig de Britse ambassadeur Den Haag, sir Paul Mason, de Nederlandse minister tan Economische Zaken, de ,eer J. W. de Pous. Minister Maudling zei dat de Jlritse regering nog steeds van lening is, dat een vrijhandels- bied de beste wijze is om de pese economische samen- [erking te organiseren. Wij ren erg teleurgesteld, zei hij, t dit vorig jaar niet kon wor- n verwerkelijkt. II De onderhandelingen zijn fciriukt, niet door onenigheid ove; details, maar door een ■rschil van beginsel. Tegen he- einde van 1958 heerste er der de zeventien betrokken inden geen eenstemmigheid eer over het vrijhandelsge- iHet is moeilijk in te zien hoe de onderhandelingen over een multilaterale Europese associa tie kunnen worden hervat zo lang de zes geen gezamenlijk ■landpunt innemen. In het Verenigd Koninkrijk, aldus Maudling, zagen wij met genoe gen het initiatief van de Bene- lux-landen. Het is jammer, dat daaruit tot nog toe niets positiefs is voortgekomen. Aan het einde van 1958 bestond er «der de landen buiten de zes een grote mate van overeen- ■emming over de noodzakelijk heid van een vrijhandelsgebied. De zes konden er tenslotte niet mei' akkoord gaan. Het komt voor, aldus Maudling, dat het thans aan de zes is om met eer: alternatief te komen voor een multilaterale associatie van alk leden van de O.E.E.S. Het is duidelijk, zo ging de Britse minister voort, dat de ®udige toestand moeilijk is voor de O.E.E.S. en de econo- T_rcv®eenheid van Europa. Jrv het Verenigd Koninkrijk L m®nine post, dat onze nciei met onze vrienden in iirJ,a e? in de andere den van de zes in ernstig aar is. Deze ontwikkeling allen die in de zaak der Euro pese eenheid geloven". De Britse regering heeft se dert eind 1958 de zaak van alle kanten bekeken. Sommige op lossingen komen in het geheel niet in aanmerking. Zo kan er b.v. geen sprake van zijn, dat Engeland verzoekt om toela ting tot de E.E.G. In de eerste plaats, zo zei minister Maud ling, kan de gemeenschap niet worden uitgebreid tot Engeland en andere Europese landen zon der een fundamentele wijziging van het verdrag van Rome. Ik heb onder de leden van de ge meenschap niet de wens tot een dergelijke wijziging waargeno men. Maar er zijn in elk geval geweldige en bekende politieke en economische problemen die het ons en vele andere landen in Europa onmogelijk maken het lidmaatschap van de ge meenschap aan te vragen. (Advertentie.) de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALLEMA PRODUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden dagen is n.l. gebleken, dat aan de inhoud van een beursje, dat als gevonden voorwerp was ge deponeerd, een bedrag van ƒ25, ontbrak, tot de eigenaresse zich meldde. Dit was aanleiding tot het in stellen van een onderzoek door de recherche, waaruit bleek, dat de ambtenaar zich aan enige onregelmatigheden had schul dig gemaakt. r KIND BIJ AANRIJDING GEDOOD De 11-jarige Johanne Yvonne Vielvoye van de Koninginne weg te Rotterdam is gistermor gen op die weg bij het overste ken aangereden door een per sonenauto. Het meisje werd naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, waar bleek, dat zij was overleden. De Sowjetrussische plannen voor de dam van Assoean De Sowjetrussische plannen voor de uitvoering van het eerste deel van de werkzaamheden voor de bouw van de dam van Assoean zijn naar het blad „Al Chaab" mededeelt door de Arabische des kundigen goedgekeurd. Het blad voegt hieraan toe, dat de be sprekingen met de internationale deskundigen ongeveer tien dagen zullen duren. Daarna zullen de Sowjetrussische en Egyptische deskundigen zich naar het ter rein van de toekomstige dam be geven in verband met de vesti ging van de eerste werkplaat sen. Volgens het blad „Al Goun- hourya" zullen de wijzigingen, die door de Sowjetrussische des kundigen in de eerste plannen van de dam werden gebracht een besparing van minstens een mil joen ponden op de totale kosten van het eerste deel der werk zaamheden mogelijk maken en de duur van die werkzaamheden, die oorspronkelijk op vier jaar was geraamd, met een jaar kun nen bekorten. (Z.-H.). Hierdoor werden de lichtseinen voor ongeveer een uur gestoord. Daar de schade gering was en het defect bin nen korte tijd kon worden ver holpen, konden de seinen spoe dig weer fungeren. Het trein verkeer ondervond geen stagna tie. Vragen aan de minister HET ONDERZOEK NAAR RADIO-ACTIVITEIT Het Tweede Kamerlid de heer Vredeling heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volksge zondheid, van Landbouw en Vis serij en van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers mede delen op welke wijze het onder zoek van de radio-activiteit in de lucht, het water en de bodem in Nederland is opgezet en wie verantwoordelijk is voor de nood zakelijke coördinatie van dit on derzoek? 2. Hoe verhoudt zich dit onder zoek tot dat in de ons omringen de landen, met nahie de landen van Euratom? Op welke wijze komt de coördinerende taak van Euratom op dit gebied tot uiting? 3. Is het juist, dat in een ge bied zoals Nederland, waar regel matig veel neerslag valt en dat bovendien gelegen is in een Deltagebied van grote rivieren, een accumulatie plaats kan vin den van de radio-activiteit in de bodem en vervolgens in de daar op groeiende gewassen? 4. Welke plantaardige gewas sen en dierlijke produkten zijn in het bijzonder gevoelig voor een accumulatie van radio-activiteit? Kunnen de ministers een over zicht geven van de ontwikkeling van een eventuele besmetting van de lucht, het water (inclusief drinkwater), de bodem en de produkten daarvan? Geven deze nadere gegevens aanleiding tot bijzondere voorzorgmaatregelen? 5. Bestaan er, naast het pri maire aspect van de bescherming der volksgezondheid, ook han delspolitieke redenen, waarom inzonderheid in Nederland het in voorgaande vragen bedoelde on derzoek met kracht en op effi ciënte wijze ter hand moet wor den genomen, resp. moet wor den voortgezet, en welke initia tieven denken de ministers in nationaal en internationaal ver band te moeten nemen? met tóch lO'/i korting! van 60 voor (melk, noot, puur) bij aankoop van 3 pakjes Spar-margarine 42 ct per pakje geldig tot 18 juni ANANAS gevuld snoepje 200 gram 68 - 28 zegels 14 ct HUISHOUD JAM Ismaaknaar keus pot 98 - zegels HUISHOUD JAM I smaak naar keus pot 93 - zegels 19 ct SPERCIEBONEN 1/1 blik 75 - zegels 15 ct APPELMOES 1/1 blik 68 - 28 zegels 14 ct MOSTERD glas 66 - 26 zegels 13 ct TANDPASTA tube 70 - 28 zegels 14 ct RIESLING, zomerwljn fles 250 - zegels 50 ct ZULT 250 gram 63 - 26 zegels 13 ct GER. MAGER SPEK IOO gram 42 - 16 zegels 3 ct THEEWORSTJES IOO gram 55 - 22 zegels liet Sparkoekje met 10% korting SINAASAPPELWAFELS 250 gram - 12 zegels Win de pot van de kok! Luister elke morgen om hali elf naar het Spar- programma over Radio Luxemburg. U wint de pot als kok Palcsik het antwoord niet weet. VRIJSTELLINGEN WINKELSLUITINGS WET Het Tweede Kamerlid de heer Peschar heeft aan de staatssecre taris van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de staatssecretaris sinds het in werking treden van de wet van 6 februari 1959 tot wijziging van de winkelsluitings wet 1951 verzoeken uit het be drijfsleven bereikt om vrijstel ling te verlenen van de krach tens deze wet gestelde verboden t.a.v. het opnemen van bestellin gen en het bezorgen gedurende de halve-dag-sluiting, alsmede van het in deze wet vervatte verbod van bezorgen later dan één uur na sluiting? 2. Is het juist, dat van de zijde van het departement van Economische Zaken onder meer 1 kei 15, vierde lid, van de winkel- over de in vraag 1 vermelde sluitingswet geopende mogelijk- punten contact is opgenomen met het hoofdbedrijfschap detail handel? 3. Moet dit contact gezien worden als een gevolg van het feit, dat een algemene maatregel van bestuur, waarbij vrijstelling wordt verleend, slechts kan wor den vastgesteld op verzoek van een of meer bevoegde schappen? 4. Moet uit het van de zijde van het departement komend initiatief worden afgeleid, dat, hoewel de wetswijzigingen eerst op 1 april j.l. in werking traden, de staatssecretaris reeds thans tot de opvatting is gekomen, dat aan de hem voorgelegde bezwa ren tegemoet dient te worden gekomen? 5. Kan de staatssecretaris delen de mening, dat de in arti- 112. „Help me overeind", gromt Fergus tot één van zijn lijfwach ten. „ik ga me overgeven aan die schurk, voor ze mijn vader „Blijf, waar je bent", valt Eric hem fronsend in de rede, terwijl hij de ander zacht tegenhoudt. „Denk niet, dat Griffan de vader zal laten gaan, als hij de zoon heeft. Integendeel, hij zal jullie naast elkaar ophangen en het nog een slimme streek vinden ook. Die schurk moet met zijn eigen metho des bestreden worden. Wij zullen eens onze voorwaarden stellen... Als Griffan niet ogenblikkelijk de t j """"">■'>■'=11115 «js ijniian met ogenDUKKeiyK ae gdheid wekken bijj Prins van Dalraida in vrijheid stelt, ziet hij zijn zoontje niet levend terug." De anderen staren Eric stom verbaasd aan, maar zoals ze de twinkeling in Eric's ogen zien, be ginnen ze iets te begrijpen. „Bluf", glimlacht de Noorman, „bluf, mijne vrienden. Dat dit dappere kereltje onze harten ge stolen heeft, hoeft papa niet te weten, nietwaar „Ah, juist" grijnst Svein. „Nou laten we die schurk dan meteen de doodstuipen op het lijf jagen, als dat tenminste lukt bij zo'n reptielWat zou je zeggen van een afgeslagen hoofdje of „Dat lijkt me heel aardig" grin nikt Fergus. „Maar hoe de bood schap over te brengen?" „Laat mij dat doen", zegt de Noorman, „geef me maar één van de pony's, die jullie op Griffan's krijgers hebben buitgemaakt en Iaat de rest aan mij over." Hoewel Fergus zijn ongerust heid niet onder stoelen of banken steekt, vertrekt de Noorman even later op een der kleine paardjes naar Griffan's burcht. Het wemelt daar van krijgers en zodra men de eenzame ruiter ge waar wordt, stroomt een afdeling krijgers met gevelde lansen naar buiten. „Het leven van Griffan's zoon is in mijn handen", buldert de Noor man de naderende ruiters toe. „Sta en luister naar mijn woor den." De krijgers beginnen woedend dooreen te schreeuwen, maar de aanvoerder gebiedt hen te zwijgen. Hij drijft zijn pony alleen naar voren. „Levert ons de Prins van Dal raida uit en wij stellen het prinsje in vrijheid", zegt de Noorman. „Zo niet, dan ziet gij hem dood terug en bij de aanblik daarvan, zult gij de dag vervloeken, dat hij ter wereld kwam. Morgen, één uur na zonsopgang brengen drie man de Prins van Dalraida op de plaats waar de weg langs het moe ras voertZoniet, dan sterft daar Griffan's zoon. De keus is aan U „Aangenomen" brult de Ierse tiran, „maar jij hond, zult de dag vervloeken, dat ge de Grootvorst dit voorstel durfde te doen en dan herkent Eric hemhet is Griffan zelf heid tot het verlenen van vrij stellingen bij algemene maat regel van bestuur niet kan wor den gehanteerd om uitdrukke lijk in deze wet vastgelegde of krachtens deze wet uitgevaardig de voorschriften, anders dan bij wijze van uitzondering, buiten werking te stellen? MINTOFF ZIEK f Van betrouwbare zijde te La Valetta is maandagochtend vernomen dat de leider van de Maltezer socialistische partij, Dom Mintoff, de leiding van de partij voor onbepaalde tijd moet overdragen met het oog op zijn gezondheidstoestand. Hij zal Malta deze maand ver laten. Mogelijk zal zijn afwezig heid zes maanden of langer du ren, zo werd vernomen. De leiding van de partij komt in handen van een drie manschap. Naar verluidt, lijdt Mintoff twee jaar aan een pijnlijke nieraandoening. In de afgelo pen veertien dagen was de ziekte ernstiger geworden. De socialistenleider is van plan rust te nemen in een West europees land. Bijeenkomst Benelux- kerncomité voor de landbouwkwesties Voorafgaande aan de vergade ring van de Benelux-minister- raad heeft maandag in het be- stuurslokaal van de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse tolunie te Brussel een bijeenkomst van het kerncomité voor de landbouw kwesties plaats gevonden. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Wigny, nam het voorzitterschap waar. Aanwezig waren de ministers van Land bouw, baron De Vleeschauwer (België), Marijnen (Nederland) en Schaus (Luxemburg). Er werd van gedachten gewisseld over een harmonisering van de landbouwpolitiek der drie lan den, maar er bleken nog steeds meningsverschillen te bestaan. Ten slotte werd de kwestie van de zuivelprodukten besproken.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5