Uit de Provincie BRflun KIEKEN Binnenlands nieuws RADIO EN TELEVISIE AGENDA Zee en strand: geknipt om te HEIMWEE NAAR JOANA DE SCHEEPVAART BESPREKINGEN IN WASHINGTON VERKLARING VAN MIKOJAN TERNEUZEN AXEL BRESKENS RETRANCHEMF-NT. SAS VAN GENT IJZENDIJKE nog niet hoor! Rijden boven de grond en varen boven water DE DEENSE SPIONAGE-AFFAIRE De grootste sinds de oorlog Dillon onderminister van Buitenlandse Zaken (Advertentie.) 150 JAAR WILHELMINAPOLDER De echtgenote van de minis ter van Landbouw, mevr. W. G. M. MarijnenSchreurs, heeft woensdagmiddag het nieuwe dorpshuis te Wilhelminadorp geopend. Deze officiële gebeur tenis vormde het hoogtepunt van de herdenking van het 150- jarig bestaan van de Wilhelmi- napolder. het grootste particu liere landbouwbedrijf van ons land. Het dorpshuis, dat de naam heeft gekregen van „Het Wilhel- minahuis" is een geschenk van de eigenaren van de Wilhelmi- napolder aan de inwoners van Wilhelminadorp, die bijna al len in dienst zijn van de jubi lerende polder. Des morgens waren 't hoofd bestuur, de eigenaren en de ge nodigden officieel ontvangen, waarna met herauten te paard voorop een tocht door het dorp werd gemaakt. Nadat mevr. Marijnen het dorpshuis officieel had geopend deelde de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, mr. A. F. C. de Casembroot, die met zijn echtgenote de feestelijkheden de hele dag bijwoonde, mede, dat de maatschap de Wilhel- minapolder voortaan het predi kaat „koninklijk" mag voeren. De directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van der Plassche, reikte aan vijf arbei ders, die 40 jaar in dienst van de polder waren, de eremedail le in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uit. De heer F. de Groene, selectiechef van de polder, werd benoemd tot ridder in de orde van Oran je-Nassau. De heer C. Burger, een der bedrijfsboeren, schonk namens het personeel voor het dorpshuis een fraai tableau in hout. Voorts werd een borstbeeld van Koningin Wilhelmina van Pruisen, de vrouw van Koning Willem I en naar wie de polder genoemd is, onthuld. Na deze officiële bijeenkomst volgde een défilé van 't lopend en rijdend materiaal, dat de polder in dienst heeft. Des avonds werd voor het per soneel een feestavond gegeven en voor vandaag staan volks feesten voor oud en jong op het programma. Naar verluidt hebben de Amerikaanse scheepvaartmaat schappijen zich dinsdag verzet tegen een tijdens de scheep vaartconferentie in Washington ingediend voorstel van Britse zijde om een permanente inter nationale organisatie in te stel len, die zou moeten worden ge raadpleegd in geval van me ningsverschillen over de Euro pese en Amerikaanse scheep- vaartpolitiek. De Engelse minister voor het vervoerswezen en burgerlucht vaart, Harold Watkinson, dien de dinsdag een voorstel in tot aprichting van een informele organisatie, die zou moeten 'worden geraadpleegd over vraagstukken zoals subsidies, voorkeur, bij belading en het gebruik van goedkope vlaggen. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen, hebben de Aroe- feaanse scheepvaartmaatschap pijen, toen zij hiervan door vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Zaken op de hoogte werden ge steld, zich hiertegen sterk ver ser. De conferentie wordt uitslui tend door regeringsvertegen woordigers bijgewoond. Zij wordt met gesloten deuren ge houden en zal tot vrijdag a.s. duren De Russische eerste plaats vervangende minister-president Mikojan heeft dinsdagavond op sen Zweedse receptie te Moskou .\n antwoord op vragen van verslaggevers gezegd dat de Oostduitse partij- en regerings delegatie niet in Moskou is om eert afzonderlijk vredesverdrag Se tekenen. Het doel van de aanwezigheid van de Oostduit sers in de hoofdstad van de Sowjet-Unie is vriendschap. Over Genève zei Mikojan _Wij geloven dat het verstand het wint van het onverstand. Wij zijn tot nu toe optimis tisch." tiitii-iiiniii iriiiiiHütiiiiii iiiüfiiiii.iiriiiitiiiiiiiiiiiiiim DONDERDAG IX JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater 7.45 uur: De Tien Geboden. VRIJDAG 13 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „714 antwoordt niet". Zuidersportpark, 19.15 uur: AdvendoDe Scheepswerf. HULST: „De Koning van En geland", 14 u.: Openbare aan besteding verbreden en van een gesloten wegdek voorzien ven de Klein Ferdinandusdijk, lengte 1368 meter. Geslaagd Gisteren slaagde te Breda voor het vakdiploma dameskappen mej. M. van der Have alhier. In de nog verse asfalt ge slipt. Gistermorgen te half negen kwam de 17-jarige scholier R- W. L. L. uit Aardenburg op zijn brom mer naar Terneuzen gereden voor het bezoeken van de U. T. S. Op de weg tussen het Boeren- gat en de Noordhoek in de Nieuw - Neuzenpolder is de firma De B. uit Terneuzen bezig het wegdek van een asfaltlaag te voorzien. Toen de scholier de op deze weg staande teerwagen was gepas seerd slipte zijn bromfiets in de nog zachte asfalt, dat juist op net wegdek was aangebracht. De kleren van de scholier wer den bij zijn val van onder tot boven met asfalt bedekt, zodat zijn kleren totaal vernield waren. Tentoonstelling Landb. Huis houdschool In de lokalen van de tijdelijke Landbouwhuishoudschool in de Julianastraat was het gisteren een gezellige drukte tijdens de uren dat de tentoonstelling zo wel des middags als des avonds geopend was. Uit dit alles blijkt welk een grote plaats deze school bij de bevolking inneemt, hetgeen niet te verwonderen is als men gezien heeft wat door de leerlin gen tot stand is gebracht. Onze conclusie is dan ook, dat hier een unieke kans is voor meisjes, die na het verlaten van de lagere school, geen voortgezet onderwijs zullen volgen, om zich te bekwa men in de taak, die bij een nor male levensloop, de meisjes later wacht. Op deze school neemt het alge meen vormend onderwijs een gro te plaats in en eigenlijk moet men het zó zien: het is met de andere vakken één geheel, zodat de leerlingen hier een grondslag krijgen, die hen sterk doet staan in het verdere leven, waar zij in de maatschappij een taak te ver vullen krijgen. Dit kan zijn in het eigen huishouden, hetzij dat zij in oetrekking gaan. Het tentoongestelde was ver deeld over vier lokalen en in ieder lokaal was een leerkracht aanwezig om de bezoekers in te lichten over het wezen en de be doeling van een en ander. Zo za gen wij naast de gebruikelijke huishoudelijke vakken iets over kinderverzorging en handenar beid (waarbij uiteraard veel aan de fantasie van is overgelaten). Ook de tuinbouw was niet verge ten. Welk een fleur kan een goe de tuin aan het leven geven en wat is hier met weinig middelen veel te bereiken. Bijzonder opvallend waren de tekeningen. Het was een feest van kleuren en een genot om naar de produkten van vrije ex pressie te kijken. Al met al voor de Landbouwhuishoudschool een dag, waar men trots op kan zijn en zowel leerkrachten als leerlin gen met vrucht op hun werk kun nen terugzien. Volkswagen slipt op Kanaalkade. Woensdag des voormiddags te kwart voor elf kwam de heer v. d. L., handelsvertegenwoor diger uit Oisterwijk met zijn Volkswagen uit de richting Hulst naar Axel gereden. Bij het na deren van de kom van Axel, on geveer ter hoogte van de Hout straat, op de Kanaalkade dus, is de Volkswagen, door onbekende oorzaak geslipt. De auto moet hierbij zulke ca priolen hebben gemaakt, dat de wagen volgens de grote mate riële schade, wel afgeschreven kan worden. De heer v. d. L. bleek een schedelbasisfractuur opgelopen te hebben, zodat dokter Boor, die de eerste hulp verleende, het slacht offer per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil liet ver voeren. Sluipt de uit een dierentuin te Lokeren ontsnapte hyena hier rond? In de nacht van maandag op dinsdag werd een schaap van de landbouwer A. Cappon te Nieu- wesluis door een nog onbekend dier in de weide gedood en daar na weggesleept. Het dier heeft zijn prooi over een afrastering ter hoogte van ruim een meter we ten te krijgen en naar de in de 'nabij gelegen steenglooiing van de zee gesleept. In een sloot werd nog een res tant van het schaap gevonden, doch dit restant woog slechts 4 kg, zodat het schaap vrijwel ge heel door het roofdier is veror berd. Een en ander brengt men in verband met de een paar weken geleden uit een particuliere die rentuin te Lokeren uitgebroken Australische hyena, in de volks mond een aard&olf genoemd. In de nacht van dinsdag op woensdag is er door de mare chaussee nog in de omgeving van het restant van het schaap post gevat om het dier onder schot te krijgen. Hoewel de marechaussee gedurende haar aanwezigheid niets heeft bemerkt, is het toch gebleken dat het roofdier bij de achtergebleven resten van het schaap is geweest. Enige personen deelden mede, dat zij op verre afstand een (ook in kleur) vreemd dier in de veldgewassen hebben gezien. Een georganiseerde klopjacht op het roofdier heeft geen resul taat opgeleverd en ook in de nacht van woensdag op donder dag werd getracht het dier on der schot te krijgen. Aanrijding Gistermiddag te 2 uur 40 moest bij het verlaten van de veerboot de „Prinses Beatrix" de bestuur der van 'n luxe auto, de heer B. D. uit 's Heer Arendskerke plot seling afremmen voor een voor hem rijdende auto. Dit had tot ge volg dat zijn auto werd aangere den door de achter hem rijdende auto bestuurd door de heer J- Y. uit Heinkenszand, die te laat be merkte dat de heer D. zijn auto moest afremmen. De aan de ach terzijde van de auto van de heer D. veroorzaakte materiële scha de is vrij groot. Restauratie vestingwerken. Het gemeentebestuur heeft een plan gereed voor de restauratie van de vestingwerken te Retran- chement en voorts het inrichten van een openluchttheater in de Schans „Nassau". De wallen werden tusen 1604 en 1622 aangelegd op verzoek van Prins Maurits. De gemeente ontving dezer da gen bericht, dat het rijk voor de uitvoering van genoemde plan nen een subsidie zal verlenen. Detachering. De grenskommies T. Stolte uit Aardenburg wordt per 15 juni a.s. gedetacheerd naar Retran- chement. Gemeenteraad op excursie. Woensdag 1 juli a.s. zal de Sasse gemeenteraad een excur sie maken naar het eiland Voorne om daar de Deltawer ken in ogenschouw te nemen. Onder leiding van een water- staatsdeskundige zal een tocht langs de diverse werken ge maakt worden. De excursie geschiedt op uit nodiging van de burgemeester van Rockanje. Deze uitnodiging vond plaats tijdens een laatst gebracht bezoek aan Sas van Gent teneinde de inrichting van het zwembad te bezichti gen, evenals de beplanting in de gemeente. Vooral de Molen berg had daarbij op de bezoe kers 'n grootse indruk gemaakt AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op een onbewaakte overweg tussen Amersfoort en Terschuur is woensdagmiddag te ongeveer 14.15 uur een auto in botsing ge komen met de trein die uit En schedé kwam. Het slachtoffer van het onge val is de 29-jarige Amersfoortse dierenarts G. H. Schutte. Hij was op slag dood. De auto werd door de met een snelheid van honderd kilometer per uur rijdende trein in twee delen gereten. De trein sleepte een deel van het wrakstuk, waarin het slacht offer verbleef, over een lengte van 300 meter mee. Met snij branders moest men de resten van de auto van onder de Diesel- elektrische locomotief verwijde ren. De spoorbaan was pas om half vier over beide sporen weer bruikbaar. De dierenarts was on derweg om in een nabijgelegen weiland enige pinken in te en ten. Hij weifelde eerst bij het oversteken van de overweg, maar zette tenslotte toch door, hetgeen hem noodlottig werd. BRAND TE GRONINGEN. Op de bovenverdiepingen van het pand van de muziekhandel Vink in de Herestraat 91 te Groningen is gistermiddag om streeks half twee 'n felle brand uitgebroken. De brandweer, on der leiding van brandweercom mandant J. Dijkstra, rukte di rect met groot materieel uit. Het vuur werd bestreden met twee miststralen en drie grote stralen op de waterleiding. Bin nen drie kwartier was men het vuur zover meester, dat men zich kon beperken tot nablus sen. De bovenverdiepingen brand den vrijwel geheel uit. Het ge hele pand en de belendende percelen kregen grote water schade. De brand brak uit in een slaapkamertje op de tweede ver dieping van het pand. Het vuur breidde zich snel uit via het plafond en de tochtige zolder, zodat het dak in vlammen op ging. Het gevaar voor overslaan van het vuur naar de belenden de percelen in deze dicht be bouwde buurt in het stadscen trum was groot. Het water liep in dichte stromen door 't trap penhuis naar beneden. Ook in de onlangs verbouwde en ge moderniseerde muziekhandel van de heer H. P. Vink ont stond waterschade. Over drie dagen zal deze zaak weer ge opend kunnen. De schade be draagt ongeveer 30.000. Het pand was verzekerd. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De brand is naar alle waar schijnlijkheid ontstaan, doordat een elfjarig zoontje van de heer Vink op een rommelkamertje met lucifers heeft gespeeld. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat in een omme zien het kamertje in brand stond. Vijf uren nadat de Gdo- ninger brandweer gealarmeerd was voor deze brand, was men nog aan het nablussen. ONGELUK IN KAZERNE In de Juliana van Stolbergka zerne te Amersfoort is gisteroch tend een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 25-ja- rige dienstplichtige soldaat J. Th. Bik uit Arnhem. Soldaat Bik, die ongehuwd was, was van de school geneeskundige dienst en werd op geleid tot reserve-officier. Het ongeluk gebeurde op de parkeerplaats van de chauffeurs compagnie. Soldaat Bik stond exercitie te geven aan collega's met de rug gewend naar een aan tal auto's. De' chauffeur van een van deze auto's reed bij een ma noeuvre achteruit en raakte sol daat Bik met zijn drietonner. De soldaat was op slag dood. SLUISKIL. Oinlioo» gevaren Varende in de richting Sas van Gent heeft de schipper van de Belgische spits „Suduction" moe ten ervaren, dat het kanaal Ter neuzen- -Gent niet overal een zelfde diepte heeft. Gistermiddag omstreeks half twaalf liep de spits ter hoogte van het rietbos nabij de vlakte aan de grond. Na drie kwartier trekken ge lukte het de sleepboot „Johnny" van de heer Heida te Sas van Gent de „Suduction" weer in het vaarwater te trekken, waarna de schipper zijn reis kon voortzet ten. Schoolbus op tractor De uit een verkeersoogpunt i zeer gevaarlijke in- en uitrit van de Louisastraat is oorzaak ge weest van een aanrijding tussen de plaatselijke schoolbus, be stuurd door chauffeur Th. W. uit Axel, en een tractor met opleg ger, bestuurd door W. V. H., even eens afkomstig uit Axel. Van de beide in de richting Sas van Gent rijdende vervoei midde- - len wilde de schoolbus voortijdig de Louisastraat inslaan, terwijl de chauffeur van de tractor van deze inrit geen gebruik wenste te maken, doch door het te scherp nemen van de bocht daartoe door de schoolbus gedwongen ont stond er een aanrijding. Dank zij de geringe snelheid werd slechts geringe schade aan de tractor toegebracht, die op haar beurt niet had kunnen voor komen dat een reclamebord het te ontgelden kreeg. Buitengewone vergadering „Geduld Overwint". In een buitengewone vergade ring van de muziekvereniging, om te voorzien in de vacature van een nieuw bestuurslid we gens bedanken van Th. Verde- gem, werd met algemene stem men gekozen Fr. Groosman. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: Fr. Groosman, voor zitter; W. Veenstra, secretaris; Fr. Wieme, penningmeester; O. Verbeke, A. Goossens en A. Del- laert, leden. Geslaagd. Voor het examen kleuterleid ster slaagde te Etten onze plaats- genote mej. M. L. van de Wijn- ckel. Vader hoopt het Moeder koopt het (Advertentie) Duitse socialist gearresteerd De districtssecretaris van de CpH Duitse sociaal-democratische partij te Dtiren, Buchmann, is dinsdag in hechtenis geno men omdat hij ervan wordt ver- dacht landsverraderlijke be- V6fk 3DD6I1 trekkingen te onderhouden met de Oostduitse geheime dienst, aldus heeft een ambte naar van het hooggerechtshof van de Duitse bondsrepubliek Papa krijgt op meegedeeld. Veertien maanden geleden werd Buchmann districtssecre taris van zijn partij te Düren. Eerder had hij in Oost-Berlijn een functie gehad in de Oost duitse sociaal-democratische partij. Jantje geeft het Vaderdag het droogscheer- apparaat waarvan zijn vrienden hem steeds zeggen dat het zo prima scheert. Gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler. De wetenschappelijke com missie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft dinsdag een verslag van 14 pa gina's gepubliceerd over de ontdekking van middelen om voertuigen „drijvend op een kussen van samengeperste lucht" boven de grond te laten rijden. Met hetzelfde principe zou men schepen met grote snelheid boven water kunnen laten varen. Volgens het ver slag schijnt de wereld aan het begin van een nieuwe ontwik keling op het gebied van het vervoer te staan. De Fordfabrieken zijn reeds bezig met een wagen, die dank zij de nieuwe vinding op een monorail snelheden tot 320 km. per uur zal kunnen bereiken, aldus het rapport. Het Amerikaanse leger en de luchtmacht werken samen met de Canadese Avro-vliegtuigfa- briek aan een „Avrocar", die vlak boven de grond, doch ook op grotere hoogte snel zal kun nen vliegen. Het Amerikaanse leger en de marine tonen veel belangstel- ling voor de nieuwe vinding, j De zee-oorlog zou door snelle schepen volgens het nieuwe principe een ware revolutie on dergaan. De marine heeft voor al belangstelling voor amfibie voertuigen, landingsschepen en voor zeer snelle schepen voor duikbootbestrijding. i C OOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 10 juni GROENTEN Per 100 stuks: Sla I ƒ11,00 - ƒ12,70, II ƒ6,50—ƒ8,90. Per stuk: Bloemkool A 4849 ct, A II 22 45 ct, B II 20—40 ct, C II 13 ct, afw. 10- 27 ct; Groene komkommer B 4247 ct, C II 24 35 ct; Witte komkommer A 49 —50 ct, B 39—50 ct. Per bos: Selderij 1618 ct; Peen II 3748 ct; Kroten 2628 ct; Uien 3 -11 ct; Sjalotten 6 ct. Per kg: Andijvie I 3942 ct, II Tel 63957. Gev. si(ids 1913. Verdere Braun'23 27 ct; Princesse bonen ƒ2,19 producten: keukenmachines/sapcentrifuges/ or.A 0„,, J moderne radio en t.v, apparaten/grammo- J 4,óU, Spitskool 24- -S ct; PCU- foons. Hapé producten: Multisun /toilet- len 1,58—1,65; Savoye kool 21 nr.^usl. In ,0lder -30 ct; Prei 25 ct; Rabarber 16 21 ct; Tomaten A 1,421,44, B ƒ1,48, C ƒ1,24—ƒ1,28, CC 90 ct; Tuinbonen 3337 ct; Asper ges B 2,02, B II 1,78; Doperw ten 60—73 ct. Type Combi met tondeuse, schakelaar, in luxe etui f 59.75 Type Special f 44.75 Nieuw Type Standard 137.50 Uitvoerige shaverfolder nr. 1088 bij Uw v handelaar of de imp. N.V. Hapé, A'dam-C., De in Denemarken ontdekte spionage affaire is de grootste die zich sinds de oorlog heeft afgespeeld en heeft belangrijke vertakkingen gehad naar Noord- Jutland, zo meldt 't blad „Aal- borg amtstidende" te Aalborg. In het bijzonder de vliegbasis Aalborg, het radarstation bij Skagen, het vliegveld Skryd- strup en de marinebasis en de oliehaven van Frederikshavn AARDAPPELEN Per kg: Eerstelingen I 2431 ct, II 1425 ct, kriel 1018 ct. FRUIT Per doosje: Aardbeien: Regina I 27 -28 ct, II 20- -26 ct; Talisman I 2233 ct, II 1924 ct; Sengana I 23—29 ct, II 19—23 ct; IJmond I 39 ct; Framboosaardbei I 49 ct; Jucunda I 25 ct; Mad. Moutot I 2225 ct, II 1824 ct; Frühern- te I 26 ct; Climax I 22 -24 ct; Ro de bessen 4046 ct; Frambozen hebben in het centrum van de 3651 ct. belangstelling der spionnen ge- I Per kg: Aardbeien afw. 6172 staan. Er is inmiddels nog een ct; Kersen B ƒ1,04ƒ1,31, B II zevende arrestatie verricht Een van de zes mannen die maandag in Koege gearresteerd werden, Petersen, is de kapi tein-eigenaar van het motor schip „Runa", dat in beslag ge nomen is en aan boord waar van fotomateriaal gevonden is. Volgens het genoemde Aalborg- se blad is er reden om aan te nemen, dat dit schip koeriers diensten heeft verricht tussen de Deense spionnen en Oost- Duitsland. Petersen was in de oorlog lid van een communis tische verzetsgroep en gebruik te zijn schip voor illegale trans porten van communisten uit Duitsland. Een van de andere gearresteerden zou volgens wel ingelichte kringen zijn George Hegner, die van 1933 tot 1945 voorzitter was van de Deense bond van scheepsstokers. Tot 1940 was hij lid van de commu nistische partij. De Amerikaanse senaat heeft dinsdag de benoeming van Dou glas Dillon tot onderminister van Buitenlandse Zaken goed gekeurd. Dillon, die vroeger bankier is geweest, is sedert het aftreden van Dulles als minister van Buitenlandse Zaken de tweede man aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Tevoren was hij van 1953 tot 1956 Ame rikaans ambassadeur te Parijs. In 1957 werd hij de belangrijk ste economische deskundige van het ministerie van Buiten landse Zaken. De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 11) (Nadruk verboden.) „Maar dat verandert toch niets aan de zaak" zegt myla- dy. „Dat maakt absoluut geen verschil. Je zoekt eenvoudig een nieuwe partner, Joan. Ik weet heus wel. dat er verba zend veel van die partner af hangt. Maar je bent beroemd, Joan, je kunt uitzoeken onder alle vrouwen van de wereld. Als je geen artiste nodig hebt, zoek je een toneelspeelster of een filmster. Als je kunt wach ten tot er weer eens een gezon de bankkrach geweest is, krijg je nog een dame uit de society ook „Joan neemt geen dames uit de society!" zegt de lord. „Ach, daar wil ik ook weer geen eed op doen," zegt de ar tist. „Als ik een partner zoek,1 kan ik niet alleen een paar goeie dansbenen gebruiken, dan zijn hersens óók gewenst. Waar-' om zou ik dus geen dame ne men?" „Juist daarom niet," zegt de lord, met een onverstoorbaar! gezicht. „Dames van de wereld zijn dom!" „Ach zo!" zegt Joan overbluft en vermaakt. „Zeker, kortweg dom!" zegt; de lord, biedt sigaretten aan en vuur. „Ze groeien op in rijk dom, hebben alles wat haar hart begeert, gaan in wijde bo gen al wat lelijks is uit de weg waarom zouden ze dan in- j telligent zijn? Ze zijn döm, ne- gen-en-negentig van de honderd zijn dom. De honderdste? Ha. dat is de grote Dame, die de middelmaat van de anderen overschrijdt en zich in het gunstigste geval ontwikkelt, la ten we zeggen tot de geestelijke hoogte van een toneelspeelster uit de provincie, gewoonlijk echter slechts tot die van een prominente film-ster!" Joan lacht hartelijk: „Ik was twee jaar in de Verenigde Sta ten, mylord, dit zijn de eerste Europese woorden die ik hoor. In U.S.A. zouden de Vrou wenclubs U lynchen voor deze lasterlijke aantijgingen. Boven- j dien, ik geloof ook niet dat U gelijk hebt. Ik kan U honderd- i duizenden boeken brengen uit alle cultuurtalen, in ieder daar- van wordt de dame uit de grote wereld als een soort goddelijk wezen verafgood!" „Ongetwijfeld," lacht lord Thomas spottend. „Maar wat bewijst dat? Heb ik gezegd, dat de goeden uit de mythologie zo intelligent waren? Of de dich-j ters? ze leven véél te lang van corned beaf, frutta di mare, van lagerbier en broodjes met kaas, havermout of van gebak- ken uien. Ze dichten, ja: wat ze in het leven te kort komen,' halen ze in hun dromen nader bij. Maar zo gauw als de dich ters het zó ver gebracht hebben dat ze met grote dames kreeft kunnen gaan eten, is alles te laat, dan kunnen ze hun dro men niet meer herroepen. Dat mogen ze trouwens ook niet als ze niet van hun voetstuk willen vallenmen verlangt van litaire marktartikelen alleen maar be-j paalde kwaliteiten. Neen, dAnj kunnen de dichters niet meer veranderen en het ware beeld van de vrouw van de wereld zal wel nooit getekend worden, want wij, Joan, jij en ik, wij schrijven natuurlijk niet!" „De dichters liegen dus?" vraagt Joan. „Ach wat!" hoont lord Tho mas. „Ze dwepen en dat is nog veel erger, veel dommer Daar moest gevangenisstraf op staan Joan schept een onschuldig behagen in al die roekeloze woorden„U hebt vandaag uw boosaardig-geestige dag, mylord, maar ik geloof niet, dat ik U volledig volgen kan. Ik loop met mijn hoofd vol zorgen U moest maar alleen met uw gedachten verder jongleren!" I „Ik jongleer helemaal niet, Joan!" zegt de laatste lord Collingwood met een droevig lachje. „Ik spreek volkomen rechtuit, Joan. Dacht je nu werkelijk als ik me thuis zou voelen onder de mensen van mijn stand, als het leven in de stijl van de zogenaamde grote' wereld, waarin ik helaas gebo-j ren ben zonder dat ik er wat aan kon doen, me bevredigde, dat ik dan zo rusteloos de we reld in het rond zou blijven tollen? Dat geloof je toch niet, „Maar nu reist U toch naar Collingwood-Park. Ieder jaar bent U toch twee maanden thuis, mylord!" zegt Joan ge prikkeld. „Om met lady Mona achter de meute aan te rijden!" zegt lord Thomas en ziet zijn vrouw aan. Lady Mona beantwoordt deze blik, haar gezicht klaart op als ze de man toelacht die haar hart toebehoort. Joan ziet pein zend en met het onaangename gevoel van als ongewenste der de een zeer intieme scène bij te wonen, in het gezicht van de lady en naar het lachje om haar lippen. Het is een ingehouden en eigenaardig lachje, dat de ste vige witte tanden laat zien, het is geen lach vol overgave of vol beloften, het is een merkwaar dig brandend, aanvurend, mee sleurend, het is een gevaarlijk lachen. Het is het lachje van verbondenen, van gezworeren, het lachen van eigen tot eigen, het lachen van één-zijn, het is alsof een wolvin haar tanden laat zien en lacht: „Laat toch de mensen hun pleizier, wat hebben wij met hen te maken? Jij er ik en ik en jij, we heb ben elkaar, we hebben de hele wijde, mooie wereld, jij en ik halen het goede en mooie er uit alsof het rozijnen waren uit een plumpudding en al het an dere alles waar anderen zich de kop over breken heel de rest are good for the pics (Wordt vervolgd.) 60 ct; Peren: St Rémy F 1722 ct. VRIJDAG 12 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.30 De Douche; 7.40 Gr.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gr.; 12.00 Mid dagklok; 12.03 Gr.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Nederl. liedjes; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Mil. Kapel; 14.35 Zang en piano; 15.00 Schoolradio; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Pianoduo; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber.; 17.45 Sopr. en piano; 18.05 Dansmuziek; 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Gram.; 18.50 Rege- ringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.20 Pol. caus.; 19.30 Gram. voor de militairen; 20.30 Koorzang; 21.20 Gram.; 21.30 Waar de brede stroom der Maas, klankbeeld; 22.00 Instr. kwart.; 22.45 Gram.; 22.50 Caus.; 23.00 Nws; 23.15 Jazz muziek. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gr.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenw.; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Cello en piano; 11.35 Ham- mondorgelsp.12.00 Gram.; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Spert en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gr.; 13.25 Dansmuz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Sopr. en piano; 14.30 Boekbespre king; 14.50 Vocaal dubbelkwart. met clavecimbel; 15.05 Ga er eens even voor zitten; 16.00 Muzikale caus.; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.25 Vacantie- tips; 17.55 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Jazzmuz.; 19.30 Caus.; 20.00 Nws; 20.05 Jacques Fabrice Herman Perk, klankb.; 20.35 Regeringsuitz.; 20.45 Caus.; 21.00 Vrijdagavondretour; 22.25 Buitenl. weekoverz.; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Omroep orkest; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Orgelspel; 1400 Schoolradio; 15.45 Gram.: 16.00 Koersen; 16.02 Gr.; 16.30 Omroepork.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.45 Duitse les; 18.00 De Werelddag van de Heilige kindsheid; 18.30 Gr.; 19.00 Nws; 19.30 Klankbeeld; 20.00 Symfonie ork. (in de pauze: Kunstkaleido- scoop; 22.00 Nws; 22.15 Pianore cital; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Weekjournaal; 20.30—21.30 IJsrevue. BELG. TV. (VI.): 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Nws; 20.00 Schipper naast Mathilde; 20.40 Filmfrag menten; 21.15 Bezoek aan de ar chitect Flor van Reeth; 21.45 Voordracht; 22.05 Nws en journ-

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2