Gromiko wil terugtrekking Westerse troepen binnen een jaar De Amerikaanse bommenwerpers in Frankrijk Vrede tussen Adenauer en Erhard Voorzitters van Europese Gemeenschappen spreken met Eisenhower Vee- en vleesmarkt rustig Veroordelingen in Spanje HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 11 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4699 Versebjjnt dagelijks Uitg sefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD NEDERLANDS MARINEVLIEGTUIG BIJ GOA IN INDIA VERONGELUKT Vier doden en vier ernstig gewonden Nederlands tankschip pikte uitgeputte vissers op HET ATLANTISCH CONGRES TOESTAND IN LAOS „ONBEVREDIGEND" HET DUITSE DEFENSIE-ONDERZOEK Bestuursvergadering Produktschap Vee en Vlees Sergeant-vlieger wordt wegens desertie gezocht Frankering njj abonnement: Terneuzen. Redactie-adresNoordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Admlnistratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct;' minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tol 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Woensdag is te Genève van ge- vconlijk betrouwbare zijde ver- -imnpn dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko dinsdag een beroep heeft gedaan op de Westerse mogendheden om hun troepen in West-Berlijn bin nen een jaar terug te trekken. Be Westerse staten hebben, naar verluidt, verklaard dit een onaanvaardbare suggestie te ach ten, daar het zou betekenen dat het Westen onder een ultimatum .ou moeten onderhandelen. ,,Wij kunnen er slechts op spe- uleren dat Gromiko zijn voorstel heeft gedaan, wetend dat het on aanvaardbaar was voor het Wes- "en, om een mislukking der Ge- ieefse besprekingen te veroor zaken", aldus de Amerikaanse woordvoerder Berding. Hij verklaarde verder dat Gro- miko's voorstel inhield dat Oost en West-Duitsland in de termijn van een jaar zouden onderhan delen over het sluiten yan een vredesverdrag en hereniging. Berding zei ook nog (lat het geen zin heeft de Geneefse be sprekingen op basis van Gromi ko'» jongste voorstel voort te zet ten. Gromiko had gezegd dat Rus land niet op een onmiddellijke be ëindiging van West-Berlijns be- zettingsstatus zou staan, maar zieh tevreden zou stellen met een tijdelijke handhaving van be paalde bezettingsrechten in West- Beriijn voor een jaar. In die tijd zou een gemengde commissie van West- en Oost-Duitsland op pariteitsbasis aan de hereniging •verken, tot overeenstemming proberen te komen over de be ginselen van een vredesverdrag en vergemakkelijking van het contact tussen de beide Duitslan- den. Gromiko had er de nadruk op gelegd dat indien het Westen niet op zijn voorstel inging Rus land er niet mee zal instemmen dat het huidige bewind in West- Berlijn blijft bestaan. Volgens Gromiko was deze tijdslimiet voor beëindiging van de onderhandelingen nodig om te voorkomen dat West-Duitsland een vredesverdrag op de lange baan zou kunnen stellen. Rusland wilde bepaalde bezet tingsrechten voor een jaar er kennen op de volgende voorwaar den: inkrimping van de Weste lijke bezettingsmacht tot een symbolisch getal (in vroegere besloten vergaderingen had Gro miko voorgesteld een man of 50 per Westelijke bezettende mo gendheid) stiizetting van de Weste lijke propaganda uit West-Ber lijn; - opheffing van West-Berlijn- se spionage-organisaties; een Westelijke beiofte om geen kern- of raketinstallaties in West Beriijn te plaatsen. Als men inging op deze voor waarden was Rusland bereid de bestaande verbindingswegen tus sen West-Berlijn en West-Europa te. handhaven totdat Duitsland uiteindelijk herenigd zou zijn. De voorlopige status van West-Berlijn zou door de vier grote mogendheden en de Oost- Duitse regering gewaarborgd worden. Een vier-mogendheden- commissie zou op naleving van het akkoord moeten toezien. Als het Westen zou verhinderen dat er binnen een jaar een Duits vre desverdrag tot stand zou komen zou Rusland en de andere Oost- Europese landen zich gedwongen zien een afzonderlijke vredesver drag met Oost Duitsland te slui ten. Gromiko diende woensdagmid dag' op de voltallige vergadering de voorstellen in, die voordien reedsinbesloten bijeenkomst door de ministers besproken waren. Hij kritiseerde liet Westen omdat het geen „zakelijke bespreking" van de Russische voorstellen voor een Duits vredesverdrag en de stichting van een W'est-Ber- lijnse vrije stad wil. ledig onaanvaardbaar is. Ameri ka wil niet met Rusland onder handelen onder bedreiging met ultimata. Herter zou voorts heb ben gezegd, dat als Gromiko de onderhandelingen hervat op het punt waar men was voor deze nieuwste Russische voorstellen, Amerika misschien een mogelijk heid ziet over een topconferentie te praten. De Oostduitse minister Bolz achtte onderhandelingen op basis van gelijkheid tussen de beide Duitsianden noodzakelijk voor het tot stand komen van een vre desverdrag en Duitslands her eniging. Hij verwierp het Weste lijk voorstel dat een geheel-Duit se commissie 25 Westduitsers tegen 10 Oostduitsers zou moe ten tellen. (Dit voorstel was ge baseerd op de bevolkingscijfers.) De vergadering van woensdag duurde drie uur; vrijdagochtend wordt er opnieuw een voltallige vergadering gehouden. De Westduit.se gedelegeerde prof. Grewe achtte de Russische voorstellen ook geheel onaan vaardbaar. Het Westduitse vclk zal er zeer teleurgesteld over zijn, aidus Grewe. I In antwoord op Herters ver Bij de stad Goa in India is gis terochtend een vliegtuig van de Nederlandse marine veronge lukt. Volgens de eerste berich ten zouden bij het ongeval vier doden en vier ernstig gewonden zijn te betreuren. Naar de marinevoorlichtings dienst mededeelt kreeg het toe stel, een Martin Mariner amfi bievliegtuig dat van Nederlands Nieuw-Guinea onderweg was naar Nederland, gisterochtend om half elf storing aan een van de motoren. Het toestel moest bij Goa een noodlanding maken. Deze noodlanding liep verkeerd af en het toestel verongelukte. Het vliegtuig was opgestegen van Negombo op Ceylon en zou landen te Karachi. DE VERONGELUKTEN De marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij het ongeluk de volgende vier personen om het leven zijn gekomen Luitenant ter zee waarnemer tweede klasse M. J. A. Baarspul, luitenant ter zee tweede klasse zoek aan Gromiko om herziening oudste categorie J. Quispel, ser- I nnoortvroorrlhorQ Vnnr. ..t:ik TV:ZI Na Gromiko spraken Herter, van diens onaanvaardbare voor- Selwyn Lloyd en de Oostduitser Bolz. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, heeft zijn Russische collega Gromiko uitgenodigd vrijdag in zijn villa te Genève met hem te dineren. Volgens conferentiékringen ga ven Lloyd en Herter Gromiko te verstaan dat zijn voorstel vol- stel zei de Rus dat de Russen geenszins bedreiging of druk in de zin hadden. Volgens een Britse woordvoer der noemde ook de Franse minis ter Couve de Murville Gromiko's voorstel een bedreiging en de onderhandelingen van de laatste weken verspilde tijd. Voor donderdag is er geen be sloten vergadering vastgesteld. geant vliegtuigmaker A. Dijkema en korporaal vliegtuigmaker L. Bemer. DE GEWONDEN Bij het ongeluk zijn ernstig ge wond: luitenant ter zee vlieger tweede klasse oudste categorie P. A. M. Landsdaal, sergeant vlieger S. Bruip, sergeant vlieger telegrafist C. N. Gabeler en ser geant vliegtuigmaker C. Koster. Drie in totaal uitgeputte toe stand verkerende Phillippijnse vissers werden maandag j.l. door het Nederlandse Shell Een vijftigtal Labourafgevaar- digden heeft dinsdag een. motie opgesteld waarin zij reeds bij voorbaat protesteren tegen een eventuele overplaatsing van (1e Amerikaanse bommenwerpers in Frankrijk naar Engeland. Volgens de motie dient het La gerhuis zich tegen het opslaan van kernbommen in Engeland uit te spreken. Volgens berichten in veie Brit se bladen is de regering te Lon den bereid toestemming te ver lenen tot het stationeren van de ongeveer 250 Amerikaanse jacht bommenwerpers die uit Frank rijk zullen worden teruggetrok ken. De opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa, generaal Norstad, heeft echter nog geen officieel verzoek bij de Britse re gering ingediend. De Britse pers houdt zich in tensief met de kwestie bezig. De ,,News Chronicle" schrijft woens dag, dat De Gaulle's „nucleaire chantage" de regering en oppo sitie in zeer grote verlegenneid kan brengen op het punt van de belangrijkste binnenlandse poli tieke kwestie, nl. die van de waterstofbom. De „Daily Mail" verklaart dat er „vers gerommel" is in de La- bourpartij tegen de opvatting dat Frankrijk naar West-Duitsland zouden worden overgeplaatst. Dat zou lijnrecht ingaan tegen de Britse politiek in Genève, die de Westelijke mogendheden min der afhankelijk van Duitsland wil maken, aldus de politieke commentator van de „Express". De „Manchester Guardian" schrijft woensdag over de crisis in de NAVO als gevolg van de Franse eisen, dat de kern van het vraagstuk de politieke controle over het gebruik van kernwa pens van de NAVO is, en in het bijzonder over de z.g. tactische kernwapens. Tot dusver bestaat die politieke controle nauwelijks. Het beste wat men kan hopen is volgens de „Manchester Guar dian" dat er een orgaan komt waarin verscheidene NAVO-lan- den zitting hebben en dat klein en gezaghebbend genoeg is om directe politieke controle uit te oefenen. Het zou evenwel duide lijk moeten zijn dat deze rege ling niet wordt gezocht om be paalde landen uitgezonderd de V. S. een doorslaggevende stem te geven. De „Daily Telegraph" schrijft onder de kop: „Een onaange name bondgenoot", dat de moei lijkheid in feite voortspruit uit de Gaullistische filosofie die weigert in te zien dat Frankrijk zich moet beperken tot een „Europese mis sie". De „Daily Telegraph" meent echter dat men middelen dient te vinden om tegemoet te komen aan het Franse verlangen samen met Amerika en Engeland zeg genschap te hebben bij het vast stellen van de wereldstrategie. De bijzonder nauwe Amerikaans- Britse betrekkingen zouden daar niet onder behoeven te lijden, meent dit blad. De „New York Times" betreurt dat de „storm" in de NAVO op een zeer ongelukkig tijdstip komt en alleen de Sowjets aangenaam is. De „New York Herald Tri bune" meent dat sommige van de Franse eisen moeilijk in te wil ligen zijn, doch het blad acht „de Franse irritatie en teleurstelling begrijpelijk". De „New York Daily News" tekent hierbij nog aan, dat presi dent De Gaulle in elk geval net zoveel beleefdheid en respect ten aanzien van zijn eisen mag ver wachten als op het ogenblik aan de Russische verlangens wordt besteed. tankschip „Ceronia" aangetrof-, Engeland de waterstofhom moet fen in de Soeloezee in een bezitten. De opposanten stellen open vissersboot, waarin zij de vraag of Engeland in een oor volgens hun verklaring zeven log verpulverd moet worden, om- weken hadden doorgebracht.dat Frankrijk het niet wenst,, al- Aan boord van het Nederlandse, dus de .Daily Mail", schip werd hun eerst medische. Aan de andere kant schrijft de hulp verleend, waarna zij op 9, „Daily Express", dat het „poli- juni te Zamboanga (op het tiek dynamiet" zou zijn als de eiland Mindanaho van de Phi- Amerikaanse vliegtuigen uit lippijnen) aan land werden ge- bracht. Het tankschip, dat op 4 juni' j.l. van Singapore vertrokken was, vervolgde daarna zijn reis Meer overleg en samenwer king in de NAVO op politiek ge bied, integratie en het bereiken van de minimum vereiste sterk te op militair terrein, het doen uitgroeien van de organisatie naar Rabaul. De Indische premier Nehroe heeft woensdag te Nieuw-Delhi voor Europese economische sa- op een persconferentie ver-j menwerking tot een organisatie klaard dat de toestand in Laos voor Atlantische economische „onbevredigend" is. Hij was samenwerking, gecoördineerde dan ook van mening dat eensteun aan de onderontwikkelde bijeenkomst van de internatio-1 gebieden, verdere integratie op nale bestandscommissie voorwetenschappelijk gebied en de Laos een invloed ten goede op oprichting van een studiecen- de ontwikkelingen aldaar zou trum voor de Atlantische ge- hebben. meenschap zijn de punten, Communistisch China heeft waarin het werk van het Atlan- verklaard dat er in Laos, nabij tische congres woensdag in een de grens van het door de com- eindverklaring zijn samenge- munisten overheerste Noord-1 vat. In de verklaring wordt ge- Vietnam, wordt gevochten tus-'zegd dat geen enkel militair sen troepen van het koninkrijkbondgenootschap blijvend kan Laos en de communistisch ge-1 zijn, indien het niet wordt ge zinde Pathet Lao, hetgeen vol-] steund door nauwe politieke en Sens de Chinese volksrepubliek economische samenwerking, yen „bedreiging van de vrede"i „De tijd is rijp om een Atlan- ls- tische gemeenschap op te bou- v^e SoWJet-Unie en Noord- wen met verantwoordelijkheden Vietnam hebben om een bijeen- op militair, politiek, econo- kqmst van de commissie ver-] misch, sociaal en wetenschap- laatst in juli 1958 pelijk gebied," aldus de verkla- neeft vergaderd. ring. De voorzitters van de 3 Euro pese gemeenschappen, Walter Hallstem (Gemeenschappelijke markt), Etienne Hirsch (Eura tom) en Paul Finet (Kolen en Staal), hebben woensdag gedu rende 45 minuten met president Eisenhower gesproken en uiting gegeven aan hun verlangen naar een zo nauw mogelijke samen werking met de V. S. en aan hun dank voor de Amerikaanse hulp. De president was tot in bijzon derheden ingegaan op de moei lijke problemen die zich bij de ontwikkeling der Europese ge meenschappen voordoen. „Wij weten zeer goed dat wij door vcr- De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft Ver klaard dat West-Duitsland in het komende jaar minstens 375 mil joen mark zal uitgeven voor mi litair wetenschappelijk onder zoek. Dit bedrag zal in de komen de jaren moeten worden ver hoogd tot 500 miljoen mark per jaar, of vijf procent van de de fensiebegroting, als Duitsland, verhoudingsgewijs, evenveel voor onderzoek en ontwikkeling ten behoeve van de defensie wil uit geven als zijn NAVO-partners, aldus de verklaring. andering van de economische structuur van Europa de omstan digheden ver buiten Europa be- invloeden, zei Hallstein na afloop van het gesprek tegenover jour nalisten. Eisenhower had gezegd dat wat thans in Europa wordt ge daan van betekenis is voor de gehele wereld. De voorzitters boden de presi dent een oude kaart aan die in 1590 in Amsterdam werd ge maakt. De kaart ongeveer 50 bij 50 cm, draagt een inscriptie in latijn: „het nieuwe Europa". Op het ministerie van Buiten landse Zaken is met de drie voorzitters gesproken over de eventuele vestiging in de V. S. van een missie die de Europese Gemeenschap zou vertegenwoor digen. De V. S. zijn hier in be ginsel voorstander van. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft woensdag avond meegedeeld dat hij vrede had gesloten met dr. Ludwig Er- hard, de voornaamste tegenstan der van zijn besluit om kanselier te blijven. Toen Adenauer een kritieke bijeenkomst van de Christen- Democratische fractie naar de bondsdag verliet, vroeg een ver slaggever de kanselier of hij vrede had gesloten met dr. Er- hard. Hij antwoordde: „Ja, na tuurlijk, verwachtte u dan iets anders?" Erhard en Adenauer verlieten samen de kamer waar vergaderd was en hielden stil om glim lachend te poseren voor de foto grafen. De bijeenkomst duurde 40 mi nuten. Door de gesloten deuren hoorde men applaus voordat de leden van de fractie glimlachend en pratend de kamer verlieten. De woordvoerder van de par tij, Willy Rasner, deelde later op een persconferentie mede dat de volgende verklaring eenstemmig door de aanwezigen, met inbe grip van Adenauer en Erhard, was aanvaard. „De Christen-democratische (Advertentie). De voorzitter van het Produkt schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft gistermorgen op de openbare bestuursvergade. ring van het Produktschap voor Vee en Vlees te Utrecht medege deeld, dat de vee- en vleesmarkt over het geheel genomen rustig beeld vertoont. De overnameprijs voor bacon- varkens werd veertien dagen geleden, in verband met de on gunstige situatie op de Engelse baconmarkt, verlaagd van ƒ2.28 tot ƒ2.23 per kg. Het gevolg hiervan was, dat er minder ba- convarkens werden aangebo den. De prijzen op de binnen landse markt vertoonde een iets 31-jarige vlieger uit Rilland-Ba th Daar de 31-jarige sergeant-- vlieger M. M. van de vliegbasis Woensdrecht der Koninklijke Luchtmacht woensdagmiddag, na sinds zaterdag j.l. ongeoorloofd afwezig te zijn geweest van zijn dienstonderdeel, niet bij; dit dienstonderdeel is teruggekeerd, zal men hem nu wegens desertie trachten op te sporen, zo verne men wij. Men heeft tot gistermiddag ge wacht, omdat toen de vier dagen waren verstreken, welke hem volgens de voorschriften ge legenheid hebben geboden zich, zonder dat hem dan desertie kan worden ten laste gelegd, weer te melden. De sergeant-vlieger, die kort geleden van Eindhoven naar Rilland-Bath is verhuisd, bevond zich kort geleden, naar men meent te weten, nog in ons land. Hij zou o.m. maandag nog te 's-Gravenhage gesignaleerd zijn. zetting van de gevoerde politiek gewaarborgd w ordt door de hele partij. Rasner zei dat vervolgens Ade nauer aan het woord kwam. Deze zei dat het noodzakelijk was de eerbied voor de partij en de re gering te handhaven en de be langen van de staat te behoeden. Het was volgens Adenauer van betekenis dat de S.P.D. (opposi tie) met enthousiasme deze si tuatie had aangegrepen en haar gebruikte om wantrouwen te zaaien tussen de partij en de kan selier persoonlijk. Als dr. Erhard terneergeslagen was dan zou hij, Adenauer, er nog erger aan toe zijn als hij af ging op wat in het nabije ver leden gezegd was. Rasner zei dat Adenauer daar na verdere motieven gaf ter rechtvaardiging van zijn besluit. Hij herinnerde aan de gevolgen in Potsdam toen Churchill mid den in de viermogendheden- besprekingen vervangen werd door Attlee. Rasner zei dat hij geen woor delijk verslag kon geven van de verklaring van Adenauer maar dat hij „kon verzekeren dat de kanselier niet in het minst Attlee kleineerde". De kanselier legde er de na druk op. dat zijn besluit om aan te blijven niet bedoeld was om uiting te geven aan het bestaan van besluiteloosheid. Het besluit vloeide automatisch voort uit de internationale toestand. Tussen zijn beide besluiten kwam de dood van John Foster Dulles en een ongunstige wending in Ge nève. Adenauer had nooit uiting gegeven aan gebrek aan vertrou wen in prof. Erhard. Hij werd voor geen enkele functie gedis kwalificeerd. Volgens Rasner richtte de kan selier zich vervolgens tot prof. Erhard. Hij zei: „Beste collega Erhard, ik heb nooit gezegd dat je niet de continuïteit van onze politiek zou verzekeren". Over de Europese politiek zei de kan selier: „Ik ben evenzeer voor de vrijhandelszone als alle landen van de gemeenschappelijke markt"" De kanselier zei dat de enige werkelijke verschillen de kwes ties van het tijdstip betreffen. Adenauer zei tegen Erhard dat hij hem steeds had uitgenodigd deel te nemen in het kabinet en stijgende tendens, mede dank dat hij nooit van plan was ge- zij het gunstige verloop van de weest hem te diskwalificeren. Hij spek-export. zei dat de economische politiek In de week van 1 tot 6 juni een deel van de algemene politiek vroegen de spek-exporteus 797, was en dat hij uitzag naar jaren ton aan en de uitvoer beweegt van vruchtdragende samen wer- zich nog steeds in stijgende lijn.1 king met Erhard. Met het oog hierop besloot het Daarna gaf prof. Erhard een bestuur, de smeltregeling, die kort antwoord. Hij zei dat hij de produkten een minimumop' zich nooit gediskwalificeerd had brengst van het spek garan- gevoeld door het besluit van deerde, tijdelijk af te schaffen.1 Adenauer om kanselier te blij- De overnameprijs van bacon- ven. varkens werd onveranderd ge-] De voorzitter van de Eonds laten. De baconmarkt heeft dag. dr. Gerstenmaier, zei dat zich inmiddels weer enigszins verrichtingen van beide mannen hersteld. in de afgelopen tien jaar zo groot Op een vraag van een der i waren dat hun staat van dienst fabrikanten-bestuursleden over door de recente gebeurtenissen fractie naar de Bondsdag ver welkomt de verklaring van de federale kanselier dat er geen sprake was van diskwalificatie ten aanzien van prof. Erhard. De fractie uitte haar bijzondere vertrouwen in prof. Erhard. Zij uitte haar spijt over verklarin gen die zijn prestige zouden kun nen schaden." Rasner zei dat de bijeenkomst begon met een vrolijke noot toen fractieleider Krone herinnerde aan de moeilijkheden bij de lan ding van het vliegtuig van prof. Erhard in Londen. Dr. Krone zei dat prof. Erhard in Londen werd verwelkomd door de brandweer en dat zijn vliegtuig vlak voor Düsseldorf werd getroffen door de bliksem. Daarna was er een stormach tig applaus toen prof. Erhard binnenkwam voor de fractiebij eenkomst. Volgens Rasner zei prof. Er hard dat hij zich diep beledigd voelde door de gebeurtenissen van de laatste dagen en weken. Hij had nooit aanspraak gemaakt op de functie van kanselier. Voor dat Adenauer had besloten zich kandidaat te stellen voor het presidentschap, was hij vastbe sloten aan de zijde van Adenauer te staan bij de verkiezingen van 1961. Hij was diep beledigd door het feit dat onder het publiek twijfel was gerezen over zijn kundigheid om de politiek voort te zetten die de partij in de afge lopen tien jaar had gevoerd en dat er berichten waren geweest dat hij tegenstander was van Europese integratie. Sommige mensen konden ken nelijk niet de gedachte verdragen dat een minister van Economi sche Zaken eigen denkbeelden had zoals bijvoorbeeld dat Euro pese organen geen protectionis tisch of een vastgesteld econo misch karakter moeten hebben. Wat hem pijnlijk getroffen had was de twijfel aan zijn vastbe slotenheid en aan zijn Europese instelling. Hij voelde zich terneer geslagen. Hij steunde de Euro pese gemeenschappelijke markt maar ook het denkbeeld van ver dere banden. Hij zei dat voort- de omvang van de varkenssta pel, antwoordde de heer De Veer, dat het hem verstandig lijkt, deze niet uit te breiden, niet kon worden aangetast. Beide mannen hadden volgens hem hun geschillen op een eerlijke wijze opgelost. Hij zei dat de resolutie maar te houden op ongeveer 4 van de partij geen „onwaardig miljoen dieren. compromis" en geen „vuile De rundveeprijzen hebben de zaak" was. Daarna hadden de neiging iets te zakken. De aan-| aanwezigen eenstemmig besloten voeren zijn wat ruimer, waar- het debat te sluiten, schijnlijk tengevolge van de Adenauer en Erhard schudden droogte. De invoer is, vergele-] elkaar onder applaus de hand. ken bij 1958, gehalveerd. In het Voor de vergadering uiteen binnenland is meer rundvleesging had dr. Adenauer nog ge- geproduceerd dan verleden jaar. zegd dat de partij bijzondere De heer De Veer verklaarde,dank verschuldigd was aan dr. dat het prijspeil op de rundvee- Gerstenmaier die op beslissende markt zich misschien op een wijze had bijgedragen aan het iets lager niveau waarschijn- opstellen van de resolutie. Ade- lijk wel zal handhaven, wan-' nauer wenste hier vooral de na- neer weersomstandigheden ten- druk op te leggen omdat hij „nu minste niet nopen tot een ge- en dan een ruzietje met hem" forceerde afzet. had. OPKLARINGEN In San Sebastian hebben dinsdag negen mannen terecht gestaan, beschuldigd van illega le politieke activiteit. Zes van hen kregen gevangenisstraffen variërend van drie jaar tot twee maanden en boetes va riërend van 1.000 tot 800 gulden. Drie beklaagden werden vrijge sproken. Volgens geruchten in Madrid zouden voorts de afgelopen da gen in Barcelona verscheidene arrestaties zijn verricht. Deze arrestaties zouden verband houden met onlangs versprei de pamfletten waarin de bevol king werd opgeroepen op 18 ju ni vreedzaam te demonstreren tegen de economische en poli tieke toestand. De polaire lucht boven Euro pa is de laatste dagen steeds verder naar het oosten en zui den doorgedrongen. Ze is Fin land en Polen gepasseerd en is bezig de Alpen te overschrijden. Zomerse warmte komt alleen nog voor in Rusland, de Bal kan, Italië, Spanje en Portugal. In ons land werd het weer woensdag nog beïnvloed door een zwakke storing, die in oos telijke richting langzaam de Noordzee overstak. Voorname lijk in het noorden en oosten van het land ontwikkelden zich dientengevolge buien, waarvan sommige met onweer. Op het vliegveld Twenthe werd 6 mm regen afgetapt. Over de Britse eilanden nadert nu een rug van hoge luchtdruk, die gevolgd wordt door een zuidwestelijke luchtstroming waarmee zachte oceanische lucht wordt aange voerd. In verband hiermee wordt de komende dagen een geleidelijke temperatuursstij- ging verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Vrij zonnig Wisselend bewolkt en droog weer. Matige noordwestelijke wind. Iets hogere middagtempe- raturen dan gisteren. VRIJDAG 12 JUNI. v.m. n.m. Breskens 5.27 5.46 Terneuzen 6.02 6.21 Hansweert 6.42 7.01 Walsoorden 6.52 7.11 ZON MAAN op onder op onder Juni 11 4.20 20.58 9.24 23.51 12 4.20 20.59 10.32 13 4.20 21.00 11.43 0.18 14 4.20 21.00 1256 0.44 15 4.19 21.01 14.11 1.11

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1