BINNENLANDS NIEUWS Internationale commissie van juristen over Tibet RADIO EN TELEVISIE Eric de Noorman De ring van Fergus Voorzitter Kath. bouwvakarbeidersbond sprak te Middelburg over de vrijere loonpolitiek Marktberichten KERKNIEUWS BURGERLIJKE STAND 100P DER BEVOLKING Dinsdag 9 juni 1959 VRIJE ZEEUW 13e jaargang no. 4697 ln de jaarlijkse bondsvergade- i ring van de Katholieke bouwvak- arbeidersbond, ditmaal in „Schut tershof" te Middelburg gehouden, heeft de heer H. Werkhoven, voorzitter van deze organisatie gesproken over de door de re gering in uitzicht gestelde vrijere loonvorming en tevens het stand punt vertolkt van de Katholieke bouwvakarbeidersbond ten aan zien van de verwezenlijking der vrijere loonvorming in het bouw bedrijf. Weliswaar, aldus de heer Werkhoven, wekt de regerings verklaring ten aanzien van het aangekondigde nieuwe loonbe- leid in het algemeen hoopvolle verwachtingen, doch met name Nieuwe woningen in april. In april 1959 zijn in Neder land, zoals blijkt uit gegevens van het centraal bureau voor de statistiek, 6361 nieuwe wo ningen opgeleverd. In april '58 werden 7417 woningen voltooid. In de eerste vier maanden van 1959 werden 22.034 woningen voltooid tegen 27.472 in de over eenkomstige periode van 1958. Van de in april gereedgeko men woningen werden 689 als systeemwoning gebouwd. In de eerste vier maanden van 1959 kwamen 2519 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met april 1959 zijn sedert de bevrijding 707.629 nieuwe woningen ge bouwd. Het aantal woningen waar van de bouw in april 1959 begon bedroeg 7872. In de eerste vier maanden van 1959 werd aan de bouw van 25.963 woningen be gonnen, tegen 21.775 in de over- komstige periode van 1958. Doordat het aantal begonnen woningen in april groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aatal in uitvoering zijnde woningen tot 88.120 op het eind van die maand. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Amsterdam (W. de Zwijgerkerk gem. A.l door dr. J. H. van Beusekom te Breskens GEREFORMEERDE KER'K. Bedankt voor Terneuzen door ds. K. Ubels te Zwartebroek. Aangenomen naar Hoek: Cand. A. J. Verbeek te Den Haag, die bedankte voor Aardenburg en voor Wilsum. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiftenW. J. Engelen, 27 j. jm. en L. C. van Acker, 20 j. jd.; W. R. L. Tho mas, 24 j. jm. (won. te Westdor- pe) en L. M. de Cooker, 20 j. jd. Huwelijks-voltr.L. A. M. Pleunis, 23 j. jm. (won. te Oud- Beijerland) en S. J. C. van Hoe ve, 20 j. jd. Geboren: 2 mei. Jacqueline R. F., d. van T. G. C. Allonsius- van Esbroek, Zandsr. 193. 12 mei. Walther A. E., z. van G. P. I. Goethalsde Meijer, Zandstr. 12. 19 mei. Magdalena, d. van A. v. Renterghem—de Vriendt, Kerkhoflaan 4. OverledenMaria S. Mollet, 22 j., d. van J. Molletde Blin de; Adolphus J. de Wilde, 84 j., wed. van Ph. Dophemont; Cor nells Dutrée, 85 j„ wed. van M. C. Adam; Henrietta L. A. In- ghels, 65 j., echtg. van H. F. Janssens; Lodewijk H. Duister, 12 j., z. van J. A. DuisterDe- richs. SAS VAN GENT. Ingekomen: J. C. Cuyle met gezin, Plataanstr. 27, van Zei- zate (B.); M. L. M. de Wilde, Prinsenkade 4, van BelgiëE. D. P van de Bilt, Westdam 35, van Alkmaar; C. L. Kwisthout met gezin, Julianastr. 26, van Sluis; C. P. IJsebaert, Westka de 18, van Koewacht; P. R. van Damme, Beatrixstraat la, van Axel; J. A. Versprille met ge zin, Dijkstr. 10, van Schoondij- ke; T. de Rijk, Oostkade 33, van Vogelwaarde. Vertrokken: A. Strobbe met echtg., Westdam 72, naar Bel gië; A. E. M. C. Rotthier, Zand str. 201, naar Oostburg; T. M. van der Donk, Westkade 18, naar Amsterdam; J. den Haas van Duijn, Irenestr. 7a, naar Rilland-BathR. Boeije met ge zin, Julianastr. 26, naar Bier vliet; S. J. C. van HoevePleu- his. Vrijstr. 16, naar Oud Beij- erland; P. M. A. de Jonge met gezin, Dijkstr. 10, naar Terneu zen; S. p. Dierick, Julianastr. II, naar Wijire; F. J. de Maaij- er met gezin, Ravelijn 6, naar Goes. voor het bouwbedrijf kan men niet geheel gerust zijn. Spreker vroeg zich af of het juist is in dien men nog wel op korte termijn, zoals de regeringsver klaring zegt door middel van het vrijere overleg de werkne mers hun rechtmatig deel in de beschikbare ruimte wil doen toe komen, men anderzijds de effek- tuering daarvan bindt aan de vervaldatum van de collectieve arbeidsovereenkomst. „Hier is sprake van een tegenstrijdigheid, welke zich niet verdraagt met het principe van de vrijere loonvor ming". De Katholieke bouwvakarbei dersbond acht daarom de ter mijn, gesteld door de K. A. B. namelijk uiterlijk 1 januari 1960 voor alle CAO's en loonregelin gen 't uiterste, waartoe over gegaan mag worden. Er moet vol gens de voorzitter van de Katho lieke bouwvakarbeidersbond, ge legenheid zijn voor overleg met de werkgevers in alle gevallen, zonder dat per se een lopende overeenkomst een beletsel kan zijn voor de invoering van ver beteringen. De heer Werkhoven had kri tiek op de door de regering ge stelde voorwaarde, dat „de stand en de vooruitzichten van de pro- duktie per werknemer de (loon) verbeteringen moeten veroor loven". Spreker wees erop, dat in een fabriekmatig geleide pro- duktie de „produktie per werk nemer"' niet moeilijk is over te leggen. Maar in het niet-fabriek- matige bouwbedrijf? Juister en reëler acht de heer Werkhoven het dan ook, dat de economische omstandigheden van de betref fende bedrijfstak, bedrijfs-sector of onderneming als maatstaf wordt gekozen. Dit temeer om dat, volgens spreker, het effekt van produktie-bevorderende maatregelen in feite wordt be heerst door het bedrijfstechnische beleid van de werkgevers en het overheidsbeleid, in zoverre de overheid het klimaat en de voor waarden weet te scheppen, die voor het opvoeren van de pro- duktiviteit in het bouwbedrijf onontbeerlijk zijn. Uiteraard, zo verklaarde de heer Werkhoven, zal het onderzoek naar maatre gelen, die rechtstreeks op de pro duktie stimulerend werken, niet achterwege mogen blijven. Men zal er echter begrip voor moeten hebben, dat de sociale positie van de bouwvakarbeiders niet mag worden aangetast. Hiertegen zal de Katholieke bouwvakarbeiders bond zich verzetten. De internationale commissie van juristen heeft in een verkla ring meegedeeld dat zij na bestu dering van het bewijsmateriaal inzake de onderdrukking van Ti bet door de Chinese communis ten tot de conclusie was geko men dat „de fundamentele rech ten van de mens opzettelijk wa ren geschonden". Voorts wordt in het rapport ge sproken van een poging tot het vernietigen van de Tibetanen als nationale, ethische, rassiale en godsdienstige groep door leden daarvan te doden en ernstig lichamelijk letsel toe te brengen. „Deze daden betekenen volken- moord volgens de V.N.-conventie inzake genocide van 1948". Het rapport werd op verzoek van de commissie samengesteld door Shri Purshottam Trikafidas, Indiaas lid van de commissie en rechter aan het oppergerechts- hof in India. Op een persconferentie werd medegedeeld dat de commissie had besloten het rapport naar de V. N. te zenden en deze instantie te verzoeken die actie te onderne men die zij nodig acht. Volgens het rapport waren dui zenden Tibetanen omgekomen bij dwangarbeid aan militaire en andere wegen in Tibet. In het rapport worden betrouw bare kringen geciteerd volgens welke zich ongeveer vijf miljoen Chinezen in Tibet vestigden, waartegenover de Tibetaanse be volking ongeveer drie miljoen mensen telt. In de nabije toe komst zouden nog vier miljoen Chinezen naar Tibet worden overgebracht. In de provincie Kham alleen al werden 250 kloos ters vernietigd. Gevallen werden gemeld van leidende diama's, die door paarden werden doodgetrok- ken. Een vrij aanzienlijk aantal werd naar concentratiekampen in China vervoerd. Voorts werden de gebeurtenis sen beschreven die leidden tot de vlucht van de Dalai Lama. Het totaal aantal omgekomen Tibeta nen sedert de moeilijkheden in 1956 begonnen, wordt geschat op ongeveer 65.000. De commissie kwam tot de vol gende conclusie: 1. Van 1950 af is een prak tisch onafhankelijk land door geweld tot een Chinese provincie gemaakt. 2. De bepalingen van de uit zeventien punten bestaande over eenkomst van 1951 waarbij ruim zelfbestuur werd gewaarborgd, zijn voortdurend veronacht zaamd. 3. Eigendommen van kloos ters, particulieren en de Tibetaan se regering zijn willekeurig in be slag genomen. 4. Er was geen vrijheid van godsdienst en de Chinezen heb ben gepoogd de Boeddhistische godsdienst in Tibet te vernieti gen. 5. Er is een systematische po litiek gevoerd tot het doden, ge vangen nemen en verbannen van degenen die zich tegen het regi me verzetten. Herdenking D-Day. De dag van de Normandische invasie op 6 juni 1944, D-Day, is zaterdag op vele plaatsen in Frankrijk herdacht. Amerikaan se en Engelse pelgrims bezoch ten de slagvelden en stranden van Normandië en in vele ste den werden kransen gelegd. Het officiële Tsjechische persbureau Ceteka schreef dat de invasie „in de tijd toen het duidelijk werd dat de Russische troepen in staat zouden zijn zelf de Duitsers te verslaan, toch een zekere positieve in vloed op het verdere verloop van de oorlog had en het einde versnelde." VULPENNEN N.V. Fa P. J. v. d. SANDE DE „NEW, YORK TIMES" OVER ADENAUER- ERHARD Sydney Grusom, correspondent te Bonn van de „New York Ti mes", schrijft aan zijn blad: „Het besluit van Adenauer om, ondanks krachtige protesten van zijn eigen partijleden en het na deel van zijn hoge leeftijd, als bondskanselier aan te blijven, heeft een der uitgesproken zwak ke plekken in de Westduitse na oorlogse politieke ontwikkeling in het volle licht der openbaar heid geplaatst. Men is er name lijk niet in geslaagd leiders te kweken voor de periode wanneer de mannen, die na de tweede wereldoorlog het Westduitse her stel hebben bewerkstelligd, van het toneel verdwenen zullen zijn. De socialistische oppositie heeft met een dergelijk vraag stuk te kampen. Zij is er name lijk nog steeds niet in geslaagd een waardige opvolger te vinden voor de in 1952 overleden Kurt Schumacher. Dr. Ludwig Erhard is het enige lid der Christendemocratische re geringspartij, dat in geheel Wtest- Duitsland gezag bezit. Doch omdat Adenauer er niet mee kon instemmen, dat hij door Erhard zou worden opgevolgd, besloot hij zich geen kandidaat voor het presidentschap te laten stellen en als bondskanselier aan te blijven. De voornaamste reden voor Adenauers besluit is dat Erhard, thans vice-premier en minister van Economische Zaken, niet be reid is in naam als kanselier op te treden, doch in feite vice-kan- selier te zijn. Want dr. Adenauer wilde zich er niet mee vergenoegen om zich, als president, uitsluitend met zijn presidentiële taken bezig te hou den, want die zouden overwe gend van ceremoniële aard zijn. De Westduitse bondskanselier heeft nimmer, behalve op gebie den, die hem niet veel belang in boezemen, onafhankelijke en vastbesloten mannen naast zich geduld. In feite heeft niemand naast hem ervaring kunnen op doen op de gebieden van buiten landse politiek en politiek leider schap", aldus de correspondent van de „New York Times" te Bonn. JONGETJE VERDRONKEN In het Noordvliet te Leeuwar den is maandagmorgen het stof felijk overschot gevonden van het vijfjarig jongetje Heinze Draaisma uit de Jacob Bincke- straat te Leeuwarden. Het jon getje werd sinds zondagmiddag vermist. Een van de bewoners van het Noordvliet zag, toen hij gistermorgen naar zijn werk zou gaan, het knaapje in de gracht drijven. VISSTERFTE IN NAARDENSE GRACHT In de Zoutegracht benoorden de vesting Naarden is de laatste dagen een grote vissterfte waar genomen. Een groot aantal wit- vissen drijft op het water en de paling kruipt uit de gracht op de kant. Men schrijft deze vis sterfte toe aan de warmte van de afgelopen week, waardoor het water arm aan zuurstof is ge worden. De grachten rondom Naarden vormen een gesloten bekken dat dus niet kan worden ververst. De oorzaak van deze vissterfte staat geheel los van de recente waterverontreiniging in de Zuidhollandse wateren. DOE HET ZELF MET GEMEENTEHOUT Twee politie-agenten hebben zaterdagavond op een terrein aan de Oude Maas te Rotterdam zeven jongens van 9 tot 13 jaar aangehouden, die daar een hou ten keet van de gemeente zo goed als geheel hadden gesloopt. Zij vertelden het hout te hebben wil len gebruiken om er een poppen kast van te maken. De knapen zijn overgegeven aan de kinder politie. BIJ HET BADEN VERDRONKEN Uit het Twenthekanaal nabij de haven te Enschedé is zondag avond omstreeks acht uur het stoffelijk overschot geborgen van de 48-jarige H. M. W. uit En schedé. De man die zich te wa ter heeft begeven om zich te ver frissen heeft waarschijnlijk niet VEEMARKT ROTTERDAM. 8 juni. Op de veemarkt te Rotterdam waren aangevoerd 1865 stuks vee, zijnde: 1143 vette koeien en 722 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van ƒ2,78ƒ3,58; varkens 1,711,75, alles per kilogram. De aanvoer was iets minder, de handel stroef, iets teruglopen de prijzen, prima's boven note ring. Varkens: aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen even hoger; prima vleesvarkens boven note ring. Zware varkens tot 1,65 per kg. Afloop kalm. GRAAN BEURS ROTTERDAM. 8 juni. (Officieuze noteringen p. 100 kg.) Voedergranen, alles af. Zomergerst, naar kwaliteit 2526. Haver, ongepunte op monster, naar kwaliteit 2426. Peulvruchten, franco Rotter dam Groene erwten, op monster, ƒ30—ƒ51; Schokkers ƒ45—ƒ84; Bruine bonen, boerenschoon 80 100. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM. 8 jnr.!. Klei-aardappelen 35 mm opw.: Bintje ƒ16ƒ19; Bevelanders ƒ8,50—9,50; Furore ƒ6,50—ƒ9. Zand-aardappelen 35 mm opw.: Libertas geen notering. Voer-aardappelen 23. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor dp verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Gisteren werden de laatste no teringen opgemaakt voor de oogst 1958, dit houdt in dat tot eind augustus geen noteringen meer worden uitgegeven. Weer kropsla naar België en Luxemburg België en Luxemburg hebben besloten dat, met directe in gang, de invoer van kropsla uit Nederland in deze landen weer zal worden toegestaan. Enkel de zwaardere kwaliteit en krop sla mogen worden uitgevoerd. Van 17 mei j.l. af was de uit voer van Nederlandse krópsla naar België en Luxemburg niet meer mogelijk in verband met de prijsontwikkeling voor dit produkt op de markten van ge noemde landen. EERSTE RODE BESSEN IN K APE LLC De fruitkweker J. J. Mol uit Hansweert heeft zaterdag op de veiling in Kapelle de eerste ro de bessen van dit seizoen aan gevoerd. Het was het ras Jonk heer van Tets waarvan enkele kunnen zwemmen. Zwemmers uit het nabij gelegen zwembad „Havenzicht" hebben het stoffe lijk overschot geborgen. BIJ VERKEERSONGEVAL GEDOOD Op de Oostdijk te Rotterdam is zondagavond de 49-jarige schil der A. van Toorn uit Ridderkerk bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man reed met zijn bromfiets tegen een autobus, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. Na de botsing viel de man via het talud van de vier meter hoge dijk en bleef onder aan de dijk liggen. Een arts con stateerde de dood. De buschauf feur had moeten uitwijken voor voetgangers en kwam op het middengedeelte van de weg te recht. De schilder reed met on verminderde snelheid recht op de bus aan, ondanks het hevige toe teren van de chauffeur. Toen de botsing plaats had stond de bus stil. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Een Dordtse en vier DubbeJ- damse tuinders zijn maandag ochtend omstreeks zes uur door het oog van een naald gekropen- Zij reden met een bestelauto over de ^uidendijk te Dordrecht. Toen de bestuurder, de 26-jarige heer J. P. Brand uit Dordrecht bij de onbewaakte overweg aldaar een trein (1207 van Dordt naar Eind hoven) zag naderen, remde hij, maar de voetrem van zijn wagen weigerde dienst. De auto reed met matige vaart door en kwam tegen de linkerzijde van de juist passerende trein aan. Hij werd tien meter meegesleurd, maar gelukkig schoot de voorbumper los. De trein kwam ongeveer 600 meter verder tot stilstand. Deze had een half uur vertraging. WOENSDAG 10 JUNI HILVERSUM I 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram.9.35 Waterst.9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Orgelspel; 12.00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Amus. muz.12.53 Gram. en act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Met PIT op pad, caus.13.20 Metropole ork.en solist; 14.00 Bondsdag Geref. Mannen Ver.; 14.45 Gram.; 15.30 Barokens.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Amus. muz.; 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.00 Gram, 18.15 Boekbespr.18.30 R.V.U.Enke le stromingen in de Japanse cultuurgeschiedenis, door J. Fontein. Eerste lezing: Karak ter en oorsprong van de Ja panse cultuur. 19.00 Nieuws; en weerber.19.10 Vrouwenkoor en piano; 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram.; 20.00 Nationale Calvijn- herdenking i.d. Westerkerk te Amsterdam; 21.30 Gram.; 21.40 Dagboek uit de wildernis, rep.; 22.25 Meisjeskoor en instr. kwint.22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws; en SOS-ber.23.15 Sportuitsl.23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II 7.00 Nieuws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Lich te muz.12.30 Land- en tuinb. meded. .12.33 Voor het platte land; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws13.15 Dansmuz.13.50 In de wolken, rep.14.00 Gram. 14.30 Muzikale caus.15.00 Voor de jeugd; 17.00 Vacantietips; 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee; Jeugduitz.De brieven bus gaat open, correspondentie club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuwsen comm.18.20 Lichte muz.18.50 Act.19.00 Voor de kinderen; 19.10 Zang en piano; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 21.05 Metropole Ork. en soliste; 20.45 Hoeveel aarde heeft een mens nodig?, hoorsp.21.50 In str. kwint.; 22.15 Alt en piano; doosjes van 250 gram werden aangeboden. Er werd 49 cent per doosje voor betaald. Verwacht wordl) dat er deze week reeds meer rode bessen aangevoerd zullen worden. Hiermede blijkt weer opnieuw dat, in vergelijking met het vo rig jaar, het fruitsefzoen erg vroeg is want toen kwamen de eerste rode bessen eerst op 20 juni aan de veiling. 22.45 De weg naar volwassen heid, caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.23.30 Hammondorgel spel; 23.50-24.00 Soc. nws. in Es peranto. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws.; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano; 17.50 Boekbespr.18.00 Gram.18.10 Lekenmoraal en -filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.20.00 Hoorsp. 21.15 Gram.; 21.30 Idem; 22.00 Nieuws22.15 Paedagogische caus.; 22.25 Fluit en clavecim- bel; 22.55 Nws.; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma NED. T.V.17.00 Voor de kinderen; 17.30 Voor de jeugd; 20.00 Journ. en weerber.20.20 Filmrep.20.30 Critieken21.00 Filmprogr.21.45 T.V.-spel: John Walker. 22.05 Dagsluiting. VL. BELG. T.V.19.00 Leken moraal en filosofie; 19.30 Nws.; 20.00 Film; 21.40 Kaleidoscoop 22.10 Automobielkron,22.40 Nws. en journ. 110. „Svein" roept Eric uit, ter wijl hy zijn oude makker met open armen tegemoet snelt. „Hoe heb jij in hemelsnaam kunnen ont snappen? En hoe wist je de weg hieiheen te vinden?" „Oh, dat was makkelijk genoeg" grijnst de Sakser, zijn hand met de ring omhoog houdende. „Met dit ringetje, kom je zo gezegd, overal, hèhèEr stonden een! paar vrindelvjke kerels buiten rond te loeren en die hebben me dank zij de ring hier gebracht. Maar van dat andere sta ik ge woon zelf te kijken." De reus gnuift, als hij de belang stelling merkt, waarvan hij plot seling het middelpunt is. „Vrind Griffan was er waarachtig heilig van overtuigd, dat ik Fergus de Stormvogel was; ze konden met zijn tienen me nog niet de baas. Aha, en omdat ik een beetje lan ger ben dan de rest en een beetje sterker, was ik dus vast en zeker de Stormvogel. Ik werd veroor deeld om gehangen te worden. Ja, daar dacht ik, daar ga je Svein- tjeen daar klopt iets niet, want ik had mijn helm nogze waren zeker zo bljj, dat ik in het gevang zat, dat ze dat ding maar hebben laten zitten. En terwjjl ik daar dus zat, komt er midden in de nacht een vrindelijk oud mannetje me ver tellen, dat hjj best weet, dat ik niet de stormvogel ben dat het dus niet eerlijk is om me te laten ster ven Hij bracht me heel geheim zinnig naar een klein poortje in de buitenmuur en zei, dat ik maar maken moest, dat ik wegkwam. Nou, dat deed ik toen maar, hèhè. Ik weet niet, wat dat voor iemand was, maar als ik hem nog eens tegenkom, zal ik hem eens even de hand schudden „Als je daarvoor ooit de kans krijgt" klinkt de stem van Fergus. De gewonde piraten hoofdman gaat moeizaam overeind zitten. „Die oude man, moet mijn vader geweest zijnHij en hij alleen kan weten, dat jij niet de Storm vogel bent, want ik heb hem lang geleden over mijn plannen inge licht. Waarom is hij niet met je meegekomen? Hij is daar in ge vaarIemand kan hem gezien hebben. Als Griffan deze ont vluchting gaat onderzoeken en verdenking krijgtIk zal hem een boodschap zenden en hem vra gen hier te komen, voordat Grif fan ontdekt, hoe de vork in de steel zit Het olievervoer via de Libanon. In Beiroet verwacht men dat spoedig tussen de Libanese re gering en de American Trans- Arabian Pipeline Co. (Tapline) besprekingen zullen beginnen over de royalties die voor het recht tot olievervoer moeten worden betaald. De Amerikaanse maatschap pij had aangeboden de helft i van de winst uit dit vervoer via buisleidingen ter beschikking te stellen van de vier landen Saoedi-Arabië, Jordanië, Syrië en Libanon die ieder een deel van de leiding op hun grondgebied hebben. Deze vier landen hebben echter geen over eenstemming kunnen bereiken over de onderlinge verdeling van dit geld. De Libanese pers speculeert erop dat de regering in Beiroet de Tapline zal verzoeken royal ties te betalen tot een bedrag dat driemaal zo hoog ligt als het bedrag van 1.235.000'pond sterling, waarover in het begin van vorige week overeenstem ming werd bereikt met de Iraq Petroleum Company. Per jaar wordt door de buisleiding van de Tapline ongeveer 21 miljoen ton olie gepompt. I „BETALINGEN" GEDAAN MET ONGEDEKTE CHEQUES Op verzoek van de Haagse po litie is te Rotterdam de 49-jarige J. L. van der T. aangehouden. Enige Haagse caféhouders had den bij de politie geklaagd, dat Van der T. zijn consumpties had „betaald" met cheques, die later ongedekt bleken te zijn. Van der T. heeft lang in Enge land gewoond, waar hij met ver taalwerk aan de kost kwam. Hij huwde daar onder een valse naam een Engelse vrouw, nadat hij zich in 1945 van zijn eerste eveneens een Engelse had laten scheiden. In oktober van het vorige jaar kwam hij naar Nederland met zijn vrouw en pleegdochter en vestigde zich te Noordwijk. Van der T. heeft met zijn ongedekte cheques ook zijn huisbaas en diverse leveranciers „betaald". HEIDEBRAND IN HAVELTE. Maandagmiddag omstreeks half twaalf is brand ontstaan op een perceel heide en dor gras, dat deel uitmaakt van het oefen terrein van de legerplaats Steen- wijkerwold nabij Havelte. On geveer 300 militairen bonden de strijd aan tegen het vuur, onder meer met behulp van bulldozers. Eerst omstreeks vier uur was men de brand meester. Onge veer vier hectare heide was toen zwart gebrand.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5