DE BELGISCHE KROON Uit de Provincie Gemeenteraad van Hulst RECHTSZAKEN Herlevende koningscrisis in de kiem gesmoord Gevonden voorwerpen Het aanstaande huwelijk van prins Albert van Bel gië annex enkele andere ge beurtenissen hebben geleid tot een opnieuw brandend worden van de konings kwestie in België. Zoals be kend deed Leopold nu acht jaar geleden vrijwel door de nood gedwongen afstand van de troon ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Het is goed de achtergrond van deze trieste zaak met zijn uitlopers tot op vandaag nog eens voor de aandacht te halen. In mei 1940 vielen de Duitsers ook België binnen. Koning Leo pold st reedt dapper aan het hoofd van zijn troepen. Maar dit kon niet verhinderen, dat de Belgen, tezamen met Fransen en Britten, teruggedrongen wer den naar een smalle strook aan de kust in Zuid-België en Noord- Frankrijk. Het Duinkerker de bacle staat ons nog levendig voor de geest. Koning Leopold prefereerde geen regering in ballingschap, maar besloot het lot van zijn soldaten te delen en deelde dit in een proclamatie op 25 mei aan zijn manschappen en de geal lieerde mogendheden mee. Nog drie dagen streden onze zuider buren een wanhopige strijd, maar toen capituleerde Leopold nadat hij de bondgenoten eerst van dit besluit op de hoogte had gesteld. De koning werd met zijn mannen gevangen genomen. De bevrijding Vele Belgen hebben het hun vorst zeer kwalijk genomen, dat hij niet evenals Koningin Wilhel- mina uitweek naar Londen, om van daaruit tezamen met zijn ministers het verzet in zijn vaderland levendig te houden. De Duitsers probeerden intus sen van het feit van Leopolds ge vangenschap gebruik te maken, door hem te verzoeken een nieuw kabinet te vormen. De koning zou dan zijn plaats op de troon veer kunnen innemen, zij het uiteraard f niet in naam maar wel in werkelijkheid 1 als vazal van Hitler. Leopold weigerde. De dag na de invasie werd Leopold met zijn gezin op trans port gesteld naar Salzburg en daar is hij later door de Ameri kanen bevrijd. Dit betekende ech ter niet, dat de koning naar zijn vaderland kon terugkeren. In tegendeel, de toestemming daar voor werd hem geweigerd. De Belgen begeerden hun oude ko ning niet meer. De Verenigde Kamers hadden prins Karei, de broer van de koning, intussen tot regent gekozen en de strijd om 4e troon brandde in België in alle hevigheid los. Stemmen pro en contra terugkeer van koning Leopold deden zich van alle zij den horen en intussen gleden de jaren voor het innerlijk zo ver deelde Belgische volk verder. Pas in februari 1950 besloot de Kamer tot een volksstemming over het ai dan niet terugkeren van de koning. Bijna burgeroorlog Er bleek maar amper een meerderheid nog geen 58 9 ionder de kiezers gevonden te worden, die vóór terugkeer van de koning naar land en troon was. Kort daarop vonden in Bel gië verkiezingen plaats, die leid den tot een volstrekte meerder heid in Kamer en Senaat van de Christelijke Volkspartij, die over het algemeen koningsgezind was. 2 juli 1950 overschreed koning Leopold voor het eerst na de oorlog weer de Belgische grens. De tegenstanders van terug keer van de vorst kwamen ech ter, onder leiding van de so cialist Spaak, in fel verzet. Weliswaar waren zij in de min derheid, maar zij besloten, het kostte wat het kostte, hun zin door te drijven en brachten België op deze wijze tot de rand van een burgeroorlog. Toen bovendien koning Leo pold door de leiders van de C. V. P. slechts op slabbedanige wijze werd gesteund, besloot hij, teneinde erger te voor komen, op aandringen van het kabinet de koninklijke rechten en plichten aan zijn zoon, kroonprins Boudewijn, over te dragen. Weliswaar behield Leo pold de koningstitel, maar op 16 juli 1951 deed hij toch af stand van de troon, terwijl Boudewijn een dag later het koningschap aanvaardde. Schaduw over koningschap Over het koningschap van Bou- ufcwijn heeft van het begin af de schaduw van de trieste wor dingsgeschiedenis gelegen. En «at erger is deze schaduw lag a.h.u. permanent op het gelaat van de jonge vorst. Zelden zagen de Belgen hun nieuwe koning hullen. Hij was allesbehalve vlot, veeleer wat stijf en teruggetrok ken. Het leek wel, of hij perma nent wrokte over het zijn vader aangedane onrecht en leed. Bovendien leefde de jonge Boudewijn blijkbaar geheel in de schaduw van zijn vader. Was Leopold ook na zijn afstand niet in het koninklijk paleis te Laeken blijven wonen en vertoefde Bou dewijn meestentijds niet eveneens daar? De Belgen hoorden nog maar steeds niet over trouw plannen van hun koning. De jonge vorst scheen zich helemaal te hechten aan zijn vader en diens tweede gemalin, de prinses De Kéthy. Dit alles kweekte onder de Zuidnederlanders, die toch al niet zó koningsgezind zijn als de Noordnederlanders, een min of meer wrevelige stemming, in de eerste plaats natuurlijk bij de socialisten, maar toch ook onder andere groepen der bevolking. Het huwelijk van prins Albert Prins Albert, broer van Boude wijn, is de vermoedelijke troon opvolger. En nu is dan onlangs plotseling het bericht afgekomen, dat de prins gaat trouwen met de Italiaanse prinses Paola Ruf- ïo di Calabria. Op zichzelf wel licht een verblijdend iets, maai de zaak heeft een ongewenst po litiek karakter gekregen, doordat koning Leopold de verloving van zijn zoon pas een half uur voor dat de radio het nieuws ver breidde aan premier Eyskens be kendmaakte. En dat dan nog zonder de toestemming van de I legering te vragen, terwijl de 1 Belgische grondwet toch voor schrijft, dat het huwelijk van de troonopvolger dqor het kabinet moet worden goedgekeurd, op straffe van verlies van recht op de troon. Alleen dit feit zou al voldoen de aanleiding tot moeilijkheden hebben kunnen zijn, maar erger was dat koning Leopold eigen machtig aan de Belgische ambas sadeur bij het Vaticaan opdracht gaf, een aanvrage in te dienen bij de Paus, het huwelijk zo mo gelijk door Zijne Heiligheid zelf in de St. Pieterskerk te Rome te doen inzegenen. Paus Johannes, geheel te goeder trouw menend met een officieel verzoek van de Belgische regering te doen te hebben, willigde het verzoek in. De geldigheid van het huwelijk Naast deze door het optreden van Leopold geschapen proble men ontstond nu nog een nieuwe moeilijkheid. De Belgische wet schrijft voor, dat het huwelijk van prins Albert eerst burger lijk gesloten moet worden en pas daarna kerkelijk kan worden in gezegend. Het verdrag van La- teranen bepaalt echter, dat een in Vaticaanstad gesloten kerke lijk huwelijk tevens als burger lijk huwelijk geldt. Nu waren er twee mogelijk heden: óf prins Albert zou geen burgerlijk huwelijk in België sluiten maar dan werd de wet geweld aangedaan óf hij zou wel eerst burgerlijk trouwen - maar dat zou min of meer als een belediging voor de Paus kun nen worden opgevat. De Belgische regering zat met de moeilijkheid, een moeilijkheid die de Belgische primaat, kardi naal Van Roey voor haar heeft menen te kunnen oplossen, door in een herderlijk schrijven o.m. de uitspraak te doen, dat de in zegening van het huwelijk tus sen prins Albert en prinses Paolo op 1 juli door de Paus gel dig is in België en overeenkom stig het internationale recht als zodanig erkend en geregistreerd moet worden. De oplossing De verklaring van kardinaal Van Roey zinde de Belgen hele maal niet, maar is gelukkig door kruist door de oplossing van de moeilijkheid, die Paus Johannes XXIII zelf heeft bewerkstelligd. Het veelbesproken huwelijk zal nu toch in België plaatsvinden en zowel burgerlijk als kerkelijk in Brussel worden voltrokken. Wel zal de Paus het jonge paar na de plechtigheid in Brussel persoonlijk in de St. Pieter te Rome zegenen. Volgens een woordvoerder van het Vaticaan heeft de Paus om wijziging van de huwelijksplan nen gevraagd, aangezien hij van oordeel was, dat het Vaticaanse huwelijk een inbreuk zou zijn op de Belgische traditie en dat de controverse, die er in België over gerezen was, niet mocht voort gaan. De uiteindelijke beslissing was uiteraard overgelaten aan de Belgische regering. Welnu, de regering heeft, na overleg met het Belgische hof, de door de Paus aangeboden oplossing dank baar aanvaard. Met de beslissing is intussen gewacht tot de terugkeer van koning Boudewijn van zijn reis naar de Ver. Staten. Nu werd alles goed. Koning Leopold had reeds besloten al of niet eige ner beweging, dat blijft in het midden het koninklijk paleis te Laeken te verlaten, om elders zijn verblijf op te slaan en zo de praat als zou Boudewijn geheel aan zijn leiband lopen, zoveel mo gelijk de kop in te drukken. Ko ning Boudewijn, die in de V. S. reeds was opgvallen door zijn ongedwongen omgang en vlot optreden, landde zowaar lachend weer op Belgische bodem en werd op zijn triomfale intocht enthousiast door de Brusselaars begroet. Met het prinselijk hu welijk is de zaak in kannen en kruiken. Nu nog een vrouw voor koning Boudewijn zelf en de roman is compleet. Laten wij dus optimistisch besluiten met een: wordt vervolgd. (Nadruk verboden.) Betoging van Italiaanse boeren Tweeduizend boeren uit de omtrek zijn maandag naar Ma- rigliano bij Napels getrokken om te protesteren tegen de lage aardappelprijzen. Zij staken het gemeentehuis in brand, sneden telefoondraden door en richtten wegversperringen op. De betogers waren voorzien van stokken, stenen en stukken gereedschap. Zij konden tenslotte door de politie, die versterking gekregen had, worden verdreven. Een aantal hunner werd aange houden. Aan beide kanten vielen gewonden, maar geen ernstige. TERNEUZEN De korpschef van de gemeente politie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Een sandaaltje, Hamelink, IJs- baanstraat 2; een zwarte dames glacé, S. Schoonakker, Dekker straat 28; balpoint, Karei de Vos. Achterstraat - 14 te Zaamslag; hoofddoek, S. Bosjes, Ieper.laan 9; blauw blazertje. Simor. de Bree, Julianastraat 26; rood kin- der portemonneetje met inhoud, J. van de Wege, Steenkamplaan 10; muntbiljet, Tonny Verschel ling, Burg. Geillstraat 25; bril, Van der Hooft, Driewegenstr. 5; sleutel van fietsslot, Van Wel, Schoolplein 1; passerdoos met inhoud. Van Steenbergenlaan 15; sleutel, G. Jonkman, Anjerstr. 4; ceintuur, L. van Boven, Steen kamplaan 113; rubber kniebe schermer, Hovestadt, Lange Kerkstr. 36; jongensjasje, Wes- sel Vermeulen, Tulpstr. 15; wit te gehaakte dameswant, Post kantoor alhier; fruit- of groente kist, mevr. Verstraeten, Stations straat 39; tomatenrood wollen- vest, Kegels, Grenulaan 29; wiel dop van Volkswagen, J. de Feij- ter, Hogendijk 19; portemonnee met 70 cent inhoud, Oele, Cro- cusstr. 5; zwembroek met hand doek, Scheele, Rosegracht 10; Lipssleutel en rode kinderporte monnee, Anke en Mieke Dees, Beatrixstraat 24; nagelschaartje, J. Hamelink, Narcisstraat 34. Aan het bureau van politie zijn nog gedeponeerd: beige dames sjaal, grijze herensjaal, Lips sleutel en andere sleutels, klein mesje, Hoover vulpen, dames hoed, wenkbrouwstift, jongens jasje, tasje met speelballetjes, kinderbril, ring met sleutels (HMF, no. 382) en ventieldop, geblokte zakdoek, stropdas en huissleutel no. 12. Nogmaals de openstelling ondemocratisch wel wat sterk. 1 De bedoeling is enkel een Ieem- der winkels op zondag. Bij de aanvang van de raads vergadering van Hulst werd de heer G. A. P. d'Hont beëdigd als waarn. gemeente-ontvanger in verband met de ziekte van de heer M. C. Kommers. De openstelling der winkels op zondag, waaromtrent in de vorige vergadering een besluit was genomen, gaf thans op nieuw aanleiding tot uitvoerige besprekingen. Het departement van Economische Zaken had die openstelling n.l. bepaald tussen 14 tot 18 uur in plaats van 12 tot 18 uur, zoals de ge meenteraad had vastgesteld. De heer Martens kon met het ministeriëel schrijven niet ac- coord gaan. Hulst is helemaal OOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 8 .juni GROENTEN Per 10» stuks.: Sla II ƒ4,80— 13,70. Per stuk: Bloemkool A II 20 45 ct, B II 1028 ct, C II 10—15 ct, afw. 1017 ct; Groene kom kommer B 3449 ct, C 3541 ct; Witte komkommer B 52 ct. Per bos: Kroten 2528 ct; Uien 78 ct; Sjalotten 6 ct. Per kg: Andijvie I 3542 ct, II 18 -24 ct; Asperges B II ƒ1,06 1,26, afw. 7898 ct; Doperwten 67 ct; Peulen ƒ1,41—ƒ1,73; Sa- voye kool 2130 ct; Prei A II 25 ct; Rabarber 2430 ct; Tomaten A ƒ1,45—ƒ1,50, B ƒ1,51—ƒ1,52, C 1,33—1.39, CC 84 ct. AARDAPPELEN Per kg: Eerstelingen I 2438 ct II 1728 ct, kriel 1528 ct. FRUIT Per kg: Appelen F 21 23 ct; Aardebeien afw. 4550 ct; Ker sen I ƒ1,09, II 52—56 ct. Per doosje. Aardbeien: Regina I 13—25 ct, II 11—18 ct; Mad. V£°ef; Moutot I 17—25 ct. II 15—16 ct; of P.T.T. geen vergissing heeft, Jucunda l 17_18 'ct. Frühernte begaan met de plaatsing van I 18_19 ct> n 13_^ ct. Taiis. man I 17—23 ct, II 11—14 ct te in het reglement van orde aan te vullen. De heer Van der Walle lani ceerde een tussenvoorstel, het welk beoogde dat B. en W. in dien mogelijk direct antwoord zouden geven op gestelde vra gen en anders in een volgende vergadering. Het voorstel vond geen steun. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. ver worpen met 8 tegen 2 stemmen. De raad ging hierna in beslo ten zitting. Rondvraag. De heer Willemstein met de een telefooncel op de markt. I Deze had men beter een plaats- Frambozen 41 ct. De eerste frambozen. De eerste frambozen werden gisteren op de veiling aangevoerd door de heer R. J. Laert te Koe wacht. op het toeristenverkeer uit Bel- je"2kunnen geven in meul' ^nga"a 1 1tr2? ct' 11 11 17 ct; gfë ingesteld. De regeling in mark* is men vlak 41 ct" West Zeeuw-Vlaanderen is gun- het postkantoor en men kan stiger dan hier, aldus de heer daar 00k telefoneren in de ho- Martens. I tels en café's, terwijl men er in Burgemeester Lockefeer sloot nieuw-Hulst particulieren voor zich hierbij aan. 1 lastig moet vallen. Wethouder Brand ziet de ge-, meente voor een voldongen feit geplaatst. De Kamer van Koop- -■ - - handel heeft betreffende deze /i-wt-sit-i -iv tl l ts /-v - materie een enquête ingesteld. I HEIMWEE NA. AR. TO AN A De heer Brand had liever ge- A TT J ^-r*- De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT DE ZEE VA ARTSLUIS TE TERNEUZEN Delegaties zullen spoedig eindverslag aan regeringen voorleggen De Belgische ministers Van- audenlioven en Segers zijn maandag met hun Nederland- iandse ambtgenoot Korthals bij elkaar gekomen om na te gaan hoever de onderhandelings delegaties met hun werk ter zake de bouw van de nieuwe zeevaartsluis te Terneuzen en de verruiming van het kanaal GentTerneuzen zijn gevor derd. Het is daarbij gebleken, dat de stand van zaken thans zó is, dat mag warden verwacht, dat de delegaties begin volgende maand hun eindverslag aan de regeringen zullen kunnen voor leggen. GEMEENTERAAD TERNEUZEN Het uitbreidingsplan voor Sluiskil In de raadsvergadering van 9 juni 1958 werd besloten te be palen dat de vaststelling van het uitbreidingsplan voor Sluiskil in voorbereiding was. Binnen een jaar na de genoemde datum diende een beslissing over het plan te worden genomen. Aangezien de situatie van de kanaalwerken nog niet nauw keurig vaststaat, kon het bedoel de plan nog niet worden inge diend. B. en W. verwachten, dat het uitbreidingsplan voor Sluis kil binnen afzienbare tijd ter vaststelling kan worden aange boden, nu zich in de toestand rond de kanaalplannen een dui delijker beeld gaat vormen. In verband met een en ander stellen B. en W. de gemeenteraad voor nogmaals te bepalen dat de vaststelling van het uitbreidings plan voor Sluiskil in voorberei ding is. 3Ir. S. SYBRANDY NAAR ZEELAND Hot hoofdbestuur der Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond heeft mr. S. Sybrandy te Leeuwarden, adjunct secretaris van de Friese C. B. T. B. tot secretaris van deze bond be noemd. Mr. Sybrandy, die sinds 1 april 1956 in dienst is bij de Friese C. B. T. B. heeft deze benoeming aanvaard en zal per 1 augustus a.s. in Zeeland in dienst treden. OOSTBURG. Uitreiking diploma's vak bekwaamheid spuiten. Op 5 juni j.I. werden, als sluit stuk van de in de winters 1957 en 1958 gehouden cursussen te Oostburg de diploma's Vakbe kwaamheid Spuiten in de Land- bouw uitgereikt. i Deze uitreiking vond plaats door ir. Scholten van de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst te j Axel, plaatsvervanger voor de voorzitter van de Commisie van Toezicht. Bij zijn felicitaties aan de ge slaagden wees hij op het belang van deze cursussen, waarmee een brug werd gelegd tussen de voorlichting en de praktijk. De chemische bestrijding, aldus hem, heeft een ware evolutie doorgemaakt. De praktijk heeft deze niet steeds op de voet kun nen volgen en daarom worden er bij het spuiten nogal eens fouten gemaakt. Voorlichting en opvoeding van spuiter zowel als boer zijn noodzakelijk om hierin verbetering te brengen en daarom voorzien dergelijke cursussen in een belangrijke be hoefte. Met deze 22 geslaagden wordt het aantal gediplomeer den in Zeeuws-Vlaanderen op gevoerd tot 60 stuks. Het aan tal sproeimachines bedraagt echter 160. Hoewel reeds aardig op gang valt er toch op het ge bied van deze cursussen nog wel het een en ander te doen. De heer Weststrate, voorzitter van de Groep Sproeiers van de Bond van Agrarische Loonbe drijven in Zeeland, bood mede namens de Coördinatiecommis sie Vakonderwijs in Zeeland, zijn felicitaties aan. In het be haalde succes betrok hij tevens beide docenten aan deze cur-j sus. wier kennis en moeite hier in in belangrijke mate hebben bijgedragen. I De heer De Bruijckere, docent in Plantenziekten en bestrij dingsmiddelen. wees er op dat de afstand tussen de goede en de slechte spuiter steeds groter wordt als gevolg van 't steeds verder achterop raken van de laatste. Dit is ook het geval bij boeren die zelf een sproeima- chine aanschaffen, doch te wei nig kennis hebben om alle be spuitingen goed uit te voeren. Daar als gevolg van de inten-( sievere bespuitingen speciaal j onder de grote landbouwbedrij- J ven het aantal zelfspuiters toe neemt, zullen de loonspuiters z.i. zich meer toe dienen te leg j gen op de middelmatige en klei- j j ne bedrijven en het zijn juist die bedrijven waar de frequen- j I tie in het sproeien nog belang-1 rijk is op te voeren. Hij waar- schuwde er voor dat de loon- spuiters op hun zaak letten door goede tariefsafspraken ook in derdaad te handhaven. De heer Scheele. docent spuit- techniek, roept het ontstaan en de groei van het cursuswerk in1 de herinnering, waarbij hij con- j stateert dat hiermede een be- Ilangrijke stap in de goede rich-, i ting is gedaan. Ook in de tech niek, die met rasse schreden is vooruitgegaan, komen nog steeds verbeteringen en nieuwe mogelijkheden voor. De voortschrijdende mechani-i satie eist een volledige kennis van de grondbeginselen en een voortdurende studie van de nieuwe mogelijkheden. Ook hij hoopte dat de band, die door de cursus gelegd is tussen de prak tische spuiter en de Voorlich ting, door deze Club van Ge diplomeerden, nog verstevigd zal worden. Helaas zal hij daar in geen groot aandeel meer kun- nen nemen, daar hij zich door gemaakte promotie meer op an der werk zal dienen toe te leg gen. De heer Scheele moest voor deze promotie vele felicitaties en dank voor het door hem ge presteerde in ontvangst nemen. Met een gezellig dinertje tot slot werd deze uitreiking enigs zins feestelijk besloten. De ge slaagden zijn Ant. M. G. de Badts, Bres- kens; Arn. A. H. de Badts, Sluis; Edm. G. Buysse, Groede; George C. Buysse, IJzendijke; Gust. E. Buysse, Groede; E. L. A. Calon, Hoofdplaat; Alois A. v. Deursen en Andr. J. v. Deur sen, beiden Sluis-HeilleM. C. Dierikx, Schoondijke; H. J. Ha- melijnck, IJzendijke; W. L. den Hamer, Schoondijke; F. J. Her mans, Sluis; A. de Hullu, Groe de; A. Klaeijsen, Biervliet; J. J. Kools, Cadzand; Joh. Kos ter, Oostburg; A. J. Luteyn, Groede; P. J. Remijn en W. J. Remijn, beiden Sluis; C. Schee le, Sluis; V. J. Spriet, Westka- pelle (B.) en J. C. M. v. d. Vij ver te Sluis. ZANDSTRAAT. Kermisschieting. Zondag j.I. organiseerde de handboogmij. „De Zeeuwsche Schutters" alhier, ter gelegen heid van de kermis, haar tradi tioneel geworden kermisschie- ting, waarvoor ditmaal slechts matige belangstelling bestond. 37 schutters namen aan de wed- srijd deel, met het volgende re sultaat HoogvogelP. Cort- vriendt te Sluiskil. Zijvogels: G. Martens en Jul. Coene, bei den te Assenede (B.). Kallen: Ed. Hofman te Terneuzen en Aug. Meert te Sluiskil. ZAAMSLAG Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier, zijn de volgende voorwerpen als gevonden aange geven welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Sjaal. Terneuzensestraat 39; schooltas, Griete C100; kinder jurkje, Axelsestraat 102; doos dameskousen, Achterstraat 13; doos sokken, Achterstraat 13; overgooier, Veer B 69. Het spoorwegongeluk in Indonesië De Indonesische minister van verbindingen, Sukardan, heeft maandag in het Indonesische parlement meegedeeld dat een onbekend persoon verantwoorde lijk is voor de treinramp in Oost- Java waarbij vorige maand 92 mensen werden gedood en 114 gewond. Volgens „Antara'' zei minister Sukardan voorts dat sommige spoorwegbeambten de voorschrif ten hadden veronachtzaamd. Wegens geweldpleging: onmiddellijke gevangenneming Twee van de drie voor de Amsterdamse politierechter ver schenen jongemannen, die zich hadden schuldig gemaakt aan openlijke geweldpleging te gen een aantal politiemannen in een hotel te Hilversum, zijn gistermorgen op vordering van de politierechter onmiddellijk gevangen genomen. De derde werd vrijgesproken; een vierde, die niet was verschenen, zal door agenten van huis worden opgehaald om evenals zijn beide kornuiten terstond de uitge sproken straf van drie maan den te ondergaan. „Het is onbegrijpelijk, dat de ze verdachten indertijd niet direct in hechtenis zijn geno men na de wanordelijkheden op de dansavond in het Hilver- sumse hotel. De jeugd in het Gooi en met name in Hilversum treedt op zeer onbehoorlijke wij ze op tegen het publiek en de politie. Een fatsoenlijk mens durft er niet meer op straat te komen. Geweld moet met ge weld worden gekeerd. De politie kan op mij rekenen" zo sprak de verontwaardigde politierech ter Mr. L. de Blécourt. Op 25 januari j.I. vroeg de eigenaar van hotel Jans aan zien. dat de handeldrijvende middenstand deze enquête zelf had gehouden. Hij betreurde het dat het raadsbesluit in Den Haag geen genade had kunnen vinden. Meerdere leden sloten zich hierbij aan. Een begrotingswijziging be treffende de verlichting van het marktplein ontlokte de heer Willemstein de opmerking, dat v. d. Maelstedeweg dringender om 'n betere verlichting vraagt, vooral in de winter. De heer Stolte beaamde dit. De voorzitter was van een andere mening. Hij acht de markt als centrum der gemeen te onvoldoende verlicht In overeenstemimng met een schrijven van Gedep. Staten worden de salarissen der wet houders verhoogd tot 1538. Wijziging reglement van orde. B. en W. stelden voor het re glement van orde in dien zin te wijzigen, dat 'het college niet meer verplicht gesteld kan wor den te antwoorden op gestelde vragen. De heer Everaard vindt dit voorstel niet erg democratisch. De heren Martens en De Meurichy kuunen zich er even min mede verenigen. Zij wen sten de motieven te kennen, die B. en W. tot dit voorstel had den gebracht. De voorzitter vond het woord 9) (Nadruk verboden.) En nu is de aardbeving geko men Daar ligt alle heerlijk heid. Liljol kan niet meer dan sen, Joan is alleen en zonder partner. Weliswaar heeft hij wat geld, maar hij kan niet le ven zonder werk, zonder voet licht. Joan moet weer van voor- af-aan beginnen. Maar hoe hóe? Joan is veertig jaar oud! Als door een muskiet gesto ken vliegt Joan de danseur op uit zijn zetel, loopt als een geprikkelde tijger in 'n nauwe kooi de smalle kajuit op en neer. Dan gooit hij zijn kimono uit, slaat een zijden shawl om de hals, trekt zijn lange beige ted dy-jas aan, steekt lucifers en sigaretten bij zich en gaat naar buiten wat moet hij in de ca bine doen? Slapen kan hij tóch niet. HET LACHEN VAN DE LADY „Tommy!", zegt haar lady ship, „kijk eens even, Tommy, dat is toch Joan?" Weggedoken in zijn jaskraag, de handen diep in de zakken, blootshoofds en met een bran dende sigaret in de mond, zwalkt Joan langs het eenza me, spaarzaam-verlichte pro menade-dek. De regenhemel is door de wind uiteengescheurd grote wolkenflarden drijven ge jaagd voort. Af en toe duikt een sterrenbeeld op, soms ook hangt voor enkele minuten een smalle maansikkel boven de zwarte, stil in zichzelf bewogen zee. Dan ontdekt Joan de beide ligstoelen en ziet hij ook de bei de figuren daarin, in regenjas sen en tot aan de borsten in plaids gewikkeld. „Een verliefd stelletjedenkt hij. „En dat bij zulk weer. Mijn compliment!" Doch bij een nadere blik ziet Joan boven een der water proofs een zilvergrijze krullebol uitkomen, bespeurt hij, hoe van onder de pet een sigaret uit steekt met een eindeloos-lang stro-mondstuk: hij kent die si garetten en hij kent de enige man voor wie ze gemaakt wor den, zodat hij zich plotseling daarheen spoedt, om even later een diepe buiging te maken voor lord Collingwood en lady Mona. Hij is gisteren pas aan boord gekomen en heeft zich in zijn kajuit laten bedienen, zon der cie geringste notitie te ne men van de andere passagiers. Weliswaar heeft hij zorgen aan zijn hoofd, maar dat neemt toch niet weg, dat hij blij is een paar zulke goede bekenden aan te treffen! Twintigmaal hebben ze elkaar reeds ergens in de wijde wereld ontmoet, telkens hebben ze elkaar verheugd de hand ge drukt waar was het ook weer dat we elkaar het laatst ge sproken hebben.... o ja! in Raffles-hotel te Singapore, lord Thomas Lady Mona geeft hem een wenk om naderbij te komen. Nog altijd draagt ze als enig sieraad de eeuwenoude Pharao- ring aan de duim van haar rechterhand. Ze neemt haar voeten van de stoel en, of hij tegenstreeft of niet, hij moet zich aan het voeteneinde van de chaise-longue zetten. „Je hebt pech gehad, hè Jo an?" zegt mylady. „We lazen het in de krant. Hoe is het nu met madame Liljol? Is ze in haar kajuit?" „Ze zit in Chicago," zegt Jo an nuchter. „Ik heb haar ach tergelaten. Ze zal nooit meer kunnen dansen. En aangezien ik er niets voor voel om te gaan leeglopen ben ik er vandoor ge gaan. Ik weet nog niet wat ik verder ga beginnen." „Ga dan met óns mee, Joan zegt mylord. „We zijn op de thuisreis naar Collingwood- Park. De vossenjacht begint. Rijdt met ons mee!" I Wel een minuut lang ziet Joan vol heimwee in het lange, 1 smalle herengezicht met de scherpe, lederen plooien en de vergeelde huidCollingwood- Park.... Destijds, in zijn schoolrijderstijd heeft hij eens een gehele herfst met lord Tho mas en lady Mona achter de meute aan gereden. Kort tevo ren had hij met lord Colling wood kennis gemaakt en hem van advies gediend bij de aan koop van een paar raspaarden. Vervolgens had hij deze dieren voor hem afgericht in Colling- wood-Park en dat had de grondslag gelegd voor zijn hech- te vriendschap met mylord en mylady. Collingwood-Parkweer ziet hij de droeve, laaghangen de regenlucht, de velden, de lange, vlakke heuvels, de dunne bospartijen, weer ruikt hij de natte aarde vol rottende bla ren en verse paardenhoeven weer rijdt hij in een rode rok tussen mylord en mylady achter de voshonden door de herfst heen, viermaal in de week, van 's morgens vroeg tot diep in de nacht. De herfst door, de enige tijd van het jaar dat lord Thomas thuis is, de rest ervan reist hij rusteloos als een gevloekte de wereld rond, met zijn vrouw aan zijn zijde. (Wordt vervolgd.) het stationsplein in de radio- stad assistentie van de politie, aangezien er wanordelijkheden dreigden met enkele Bussumse jongelui, die zich niet uit de danszaal wilden verwijderen. Niet minder dan zes agenten togen naar het hotel, waar in de hal een woordenwisseling ge- volgd werd door een vechtpar- 1 tij, die vrij spoedig een volkop loop deed ontstaan. Daardoor konden de jongemannen ge makkelijk verdwijnen. Later i zijn ze door agenten herkend en aangehouden, i Er was verschil van mening ever het aandeel in deze vecht- partij van elk der verdachten, met gevolg dat de. 24-jarige kok C. S. werd vrijgesproken. Do I andere drie verdachten, de 20- jarige tegelzetter J. M. K., die niet was verschenen, en de i broers A, J. J. en B. J. R„ 24 I en 22 jaar oud en glazenwas- l sers van beroep, kregen een zelfde straf van drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis- I straf. De glazenwassers hadden beiden een lange straflijst. Bo vendien is B. J. R. veroordeeld I tot het betalen van een dok- i tersrekening ad. acht gulden, i voor behandeling van het be schadigde gebit van een der po litiemannen. „Gevaarlijke misdragingen" berecht De Amsterdamse politierech ter heeft gistermorgen de 29- jarige lasser M. K. uit Amster dam veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar onder toezicht van de Dr. F. S. Meyersvereni- ging terzake van bedreiging met een dolkmes van de vracht wagenchauffeur G. Schut en 'n niet geheel duidelijke onvol tooide afpersing. Dit was gebeurd in de avond van 17 december j.I., waarop ook de ernstige roofoverval in de Kruislaan in Amsterdam- Oost werd gepleegd en boven dien niet ver daar vandaan. Na enig drinkend toeven op het Thorbeckeplein begaven beide genoemden zich in de richting van het Gooi. S. zou zijn verse vriend naar huis rij- i den. Waar deze woonde? „Ver der rijden" luidde K.'s antwoord en. zijn dolkmes heffend, ver- volgde hij „anders weet je wel j wat er met je gebeurt". De chauffeur gehoorzaamde, tot voor het tankstation in Die- i men. Daar stopte hij. Een wor steling ontstond, waarbij de chauffeur erin slaagde zijn pas- i sagier het mes te ontfutselen. De daarop gewaarschuwde po- I litie sloot K. in. De officier van justitie had voor „deze gevaarlijke misdra- gingen" zes maanden onvoor waardelijk geëist. De president heeft de hand nog eens over I zijn hart gestreken omdat K een inmiddels gevonden betrek king zou verliezen als hij in de gevangenis terecht kwam.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2