Natuurschoon prooi bos- en heidebranden van felle De conferentie te Genève Nederlandse militairen naar Frankrijk Weero verzicht Atoombommenwerpers van Frankrijk naar ander Navo-gebied De ontwikkeling der bevolking van Nieuw-Guinea WEERBERICHT Eerste raketpost behouden geland HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankerlng Dij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 9 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4697 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. SCHIETHEI IN BRAND. De bos- en heidebrand, die maandagmiddag is uitgebroken op de Otdebroekse hei, heeft een ongekend grote omvang aange nomen. De brand is omstreeks half tweo uitgebroken op de schiet- hei, die onderdeel is van de Olde- brc ekse heide, toen daar oefenin gen aan de gang waren. Gezien de grote droogte van de afgelo- 1 n dagen waren schietoefenin- >en met fosfor- en rookgranaten \erboden. Men werkte daarom met brisantgranaten, die geen vuur doch alleen scherven geven. Niettemin hebben deze granaten net vuur veroorzaakt op een ma nier die de deskundigen overi gens nog duister is. Een sterke wind meteorolo gisch gesprokenwindkracht 7 wakkerde het vuur aan. Het biussingswerk werd ter hand ge nomen door de brandweren van Doornspijk en Oldebroek, het bur gerpersoneel van het artillerie riuetkamp, en militairen van de 101e genie gevechtsgroep uit We- zep alsmede door militairen die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn bij de 32e afde ling artillerie. Het biussingswerk is in het zogenaamde doelgebied onmogelijk, omdat daar nog on- ontpiofte granaten kunnen lig gen, die door liet vuur tot explo sie komen. De genie groef met graafmachines brede brandgan gen, maar daar de wind steeds draaide, was de strijd tegen de vlammen uiterst moeilijk. Tegen zeven uur was men de situatie meester, hoewel het vuur toen nog niet was geblust. Ge vaar voor uitbreiding bestond teno echter niet meer. De Prin ses Margrietkazerne te Wezep heeft nog enige tijd gevaar ge lopen te worden aangetast. Men heeft daar echter een tegenbrand gesticht, waardoor het gevaar kon worden bezworen. Gok de dennebossen die de hei begren zen zijn gespaard gebleven. Ongever 60 van de 450 perso nen, die bij de blussing betrokken zijn geweest, zijn thans aan het nablussen. Zij werden daarbij ge holpen door een regenbui. BOSBRAND IN BRABANT. De brand die gistermiddag tus sen Tilburg en Gilze heeft ge woed, heeft 20 hectare hei ver nield. Een vliegtuig van de basis Gilze-Rijen ontdekte het vuur om half drie en meldde dat per radio. Het toestel loodste later dt- brandweer van Tilburg door bet bos- en heidegebied, waar he' moeilijk is zich van de grens af te oriënteren naar de plaats van de brand. Militairen en burgers hielpen bij het blussen. De brand weer was om zes uur bezig met de nablussing. BRAND IN BEEKBERGEN. Maandagmiddag i.s door tot nu tce onbekende oorzaak brand uit gebroken in een houten zomer huisje, staande in het vakantie kamp ..Zomeroord" te Beekber gen. Dit huisje was gehuurd door de familie De J. uit Sehe- veningen, die, met uitzondering van een invalide dochter, af wezig was. Op zeker moment zag deze dochter plotseling, dat de keu kendeur in brand stond. Zij be gon zo hard te gillen, dat in de DE TOESTAND IN HET MIDDEN-OOSTEN De bladen in Damascus maken melding van het in het afgelopen1 weekeinde voorgevallen luchtin- cident tussen de Verenigde Ara bische Republiek en Israël onder koppen waarin van „Israëlische provocaties en aanvalsplannen" en samenwerking achter de schermen tussen Israël en Jor danië wordt gesproken. Volgens een der bladen zouden de plan nen voor het huidige optreden van de zijde van Israël bespro ken zijn tijdens het bezoek van koning Hoessein van Jordanië aan Washington en Londen. Terstond na de terugkeer van Hoessein in zijn land zouden aan de noordelijke grens van Jor danië provocatie en agressie zijn gepleegd en de administrateur van het noordelijke Jordaanse gebied zou geweigerd hebben mee te werken aan een bespre king om tot beëindiging van de grensincidenten te komen. Irak zou zijn rol in de uitvoering der legen de V. A. R. gerichte plan nen stellen door voor te geven dat ongeregelde benden zijn grenzen waren binnengekomen. De commentaar van de bladen richt zich verder tegen de „im perialisten die hun Jordaanse en Israëlische satellieten tot provo caties tegen de V. A. R. aanspo ren". nabijheid verblijvende mensen snel kwamen toelopen en haar nog tijdig met haar invalide wagen uit het brandende huis konden rijden. Het huisje brand de tot de grond toe af. Door de rondvliegende vonken geraakten ook de in de omgeving staande bossen in brand, maar de brandweer van Beekbergen zag kans het vuur snel te doven. Ook een zomerhuisje met een rieten dak, dat op ongeveer 30 meter afstand stond, geraakte in vlammen. Ook hier kon het vuur tijdig worden bedwongen. Het zomerhuisje was tegen brand verzekerd, maar de inboedel niet. MILITAIREN BLUSTEN BOSBRAND. Dank zij het doortastend optre den van een groot aantal mili tairen, de meesten afkomstig uit Groningen, Friesland en Drente, kon maandagmiddag in de nabij heid van het dorpje Reek, 25 km ten zuiden van Nijmegen, een fel om zich heen grijpende bosbrand worden bedwongen. Twee in de nabijheid staande woningen kon den voor het vuur worden gered. Militairen, opgekomen voor her halingsoefeningen, bemerkten maandagmiddag een hevige rook ontwikkeling in de bossen rond het plaatsje Beek. In zeer korte tijd werden de militairen in groepjes verdeeld, waarbij ieder zich een taak zag aangewezen bij de brandbestrij ding. Dank zij dit georganiseerd optreden kon na enige uren hard werken de schade worden be perkt tot een verbrande bos- oppervlakte van een hectare. De militairen wisten twee in de nabijheid staande woningen tijdig te ontruimen en daarna het vuur, dat tot op 25 meter af stand was genaderd, te doven. Bij het biussingswerk werd in de loop van de middag steun ont vangen van de zes brandweren uit omliggende gemeenten. De oorzaak van deze brand is waarschijnlijk een weggeworpen sigarettenpeukje. DE BELGISCHE GRONDWET Dezer dagen heeft de Belgi sche Kamer eenstemmig de Ne derlandse tekst van de Belgi sche grondwet aanvaard. Ofschoon in 1830 toen België onafhankelijk werd, 57 procent der inwoners Nederlandstalig was, is pas in 1859 het officiële gebruik van het Nederlands bij de rechtspraak toegestaan en in 1898 de gelijkheid der beide na tionale talen erkend. In 1920 werd een officiële ver taling van de grondwet gepubli ceerd maar dit was slechts een vertaling die niet dezelfde waar de had als de originele Franse tekst. Het opstellen van de thans goedgekeurde Nederlandse tekst, waarmee een viertal commissies zich heeft beziggehouden, heeft een tiental jaren geduurd. Dit was dan ook geen gemakkelijke taak want het ging er om een tekst vast te stellen die juridisch volkomen gelijkwaardig was aan de originele. Een Russische woordvoerder heeft maandag op een perscon ferentie in Genève verklaard dat de ministers heden weer infor mele besprekingen zullen voe- Hij was van mening dat het einde van de conferentie in zicht is. Van Westelijke zijde werd meegedeeld dat er woens dag een plenaire zitting zal worden gehouden. Westelijke waarnemers zeiden dat de mi nisters maandag alleen over de kwestie-Berlijn hebben gespro ken. Men voegde hieraan toe dat Oost en West niet nader tot elkaar zijn gekomen inzake deze kwestie. De „New York Times" meldt uit Genève dat Westelijke di- De Amerikaanse atoombom menwerpers die gestationeerd zijn in Frankrijk als een van de NAVO-gebieden, zullen in een van de andere NAVO-landen worden gestationeerd. Volgens kringen in de omgeving van de Franse regering is dit besluit van de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachtcn, generaal Norstad, kort geleden aan de re. gering in Parijs meegedeeld. Vol gens genoemde kringen nam de regering zonder commentaar kennis van dit besluit. Volgens genoemde kringen houdt de reden voor de Ameri kaanse maatregel verband met het feit dat Frankrijk nog niet heeft ingestemd met de voor waarden waaronder atoombom men in Frankrijk kunnen wor den opgeslagen. Het Franse standpunt is niet gewijzigd sedert generaal De Gaulle verklaarde dat Frankrijk een stem moet hebben bij het be slissen over het gebruik van niet- Franse atoombommen die in Frankrijk zijn opgeslagen en over het gebruik van raketten die van raketbases in Frankrijk zouden worden gelanceerd. In regeringskringen werd de mening geuit dat „er geen reden is te denken dat niet op tijd over eenstemming zal worden be reikt". Vernomen wordt dat Frankrijk wil beschikken over eigen atoom- bommen en over Franse straal bommenwerpers die deze bom- I zich vertrouwd maken met het De waarnemende secretaris generaal van de Zuidpacific com missie, J. R. Kerr, heeft te Syd ney als zijn mening te kennen gegeven dat Australië in het door dat land beheerde deel van Nieuw-Guinea dient zorg te dra gen voor de opleiding van goed onderlegde inheemse leiders, op dat men op Nieuw Guinea in de toekomst niet te kampen zal krij gen met „een Mau-Mau worste ling". De Zuidpacific-commissie is een raadgevend orgaan waar in vertegenwoordigers van Aus tralië, Nederland, Engeland, de Ver. Staten en Nieuw Zeeland zitting hebben. In een rede, die hij hield voor de centrale missievereniging der Methodisten zeide de heer Kerr, dat onder de - bevolking van Nieuw Guinea in de komende 30 jaren onvermijdelijk een natio nalistische beweging zal ont staan en dat het gehele eiland Nieuw Guinea verloren zal kun nen gaan, als het inheemse na tionalisme door een communis tisch land zou worden gebruikt tegen het bestaande bestuur. De blanken in Nieuw Guinea moeten men kunnen vervoeren. PROEVEN MET DIEREN De Britse minister van Be voorrading, Jones, heeft maan dag in het Lagerhuis te Londen gezegd dat er in de afgelopen zes maanden 2.988 dieren zijn vernietigd bij proeven in het Britse instituut voor de verdedi ging tegen chemische wapens. In antwoord op een vraag zei minister Jones dat bij de proe ven verschillende soorten dieren zijn gebruikt. denkbeeld van een uiteindelijk politiek overwicht van de in- neemse bevolking en zullen hun werkzaamheden op het eiland dienen te beperken tot een eco nomisch deelgenootschap en ont wikkeling, aldus Kerr. Hij zeide ook, dat in het weste lijke deel van het gebied, de Ne derlanders zullen voortgaan met het bevorderen van de opkomst van een goed onderlegde natio nalistische beweging naar Wes ters model binnen een tijdsver loop van 15 jaren. De Neder landers wensen inheemse leiders die gestalte kunnen geven aan het nationalisme in Nieuw Gui- Tijdens een maandagmorgen in Apeldoorn gehouden persconfe rentie hebben luitenant-generaal P. Gips, commandant van het erste legerkorps en zijn sectie chefs nadere bijzonderheden ver strekt over de oefeningen van onderdelen van dit legerkorps in de periode van 1 juli tot 31 okt. in Frankrijk en in het bijzonder over het vervoer van de troepen van Nederland naar Frankrijk, het verblijf in het kamp dat ge legen is in het plaatsje La Cour- tine alsmede het oefenschema van de gevechtstroepen der le en 4e divisie. Luitenant-generaal Gips ver telde allereerst dat het Duitse leger, dat sterk is gegroeid thans zelf weer wenst te beschikken over het kamp Sennelager en de Nederlandse parate troepen, die hier in groter verband werden geoefend, dus naar een ander oefenterrein moesten omzien. Dit werd uiteindelijk gevonden in Auvergne nabij Clermont Fer- rand. Het grote voordeel van La Courtine, waar het kamp zal worden opgeslagen, is, dat ook buiten het manoeuvreterrein, dat een oppervlakte heeft van 6200 ha, geoefend kan worden. Een oefening waarbij tanks, in- infanterie en artillerie tezamen over een diepte van 50 km op marcheren, zoals in La Courtine zal geschieden, is in Nederland b.v. ondenkbaar. Bovendien zul len gelijktijdig vier infanterie- bataljons, een tankbataljon, een afdeling artillerie en een ver- kenningsbataijon aan de manoeu vres kunnen deelnemen. Het terrein ligt 800 meter boven de zeespiegel in een gebied waar duizenden jaren geleden vulkaans ontstonden, en dat tal van door diepe dalen gescheiden heuvels, uitgestrekte bossen en verrader lijke moerassen telt. Het is juist daarom zo geschikt als oefenterrein omdat het een ge heel ander karakter draagt dan hetgeen de Nederlandse soldaat in eigen land gewend is. De eerste eenheden zullen op 2 juli uit de legerplaats Oirschot vertrekken. Die dag wordt 300 km afgelegd waarna in Mourme- lon Frankrijk) gebivakkeerd zal worden. De volgende dag wordt dan opnieuw 300 km afgelegd waarna wordt overnacht in Bour- ges. De derde dag wordt door heuvelachtig landschap langs serpentine-achtige wegen La Courtine bereikt. De legering in Courtine ge schiedt in stenen gebouwen en kan, indien nodig, worden uitge breid met tenten. In genoemde periode zullen ongeveer 30.000 Nederlandse mi litairen de twee parate divisies en logistieke onderdelen aan de manoeuvres deelnemen. Met de oefeningen zal een uitgave van ongeveer vijf miljoen gulden gemoeid zijn, hetgeen naar luite nant-generaal Gips zeide, minder is dan hetgeen voor het Duitse kamp Sennelager werd uitge geven- De gewone soldaten zul len tijdens hun verblijf in La Courtine per dag boven hun ge wone soldij een gulden extra ont vangen. In beginsel worden alle voe dingsmiddelen van de Franse in tendance betrokken en door de Nederlandse eenheden zelf in de vaste keukens bereid. Slechts de levensmiddelen die men in Frankrijk niet kent zoals b.v. hagelslag en chocoladekorrels zullen uit Nederland worden aan gevoerd. De menu's zullen dan ook een geheel „Nederlands'' ka rakter dragen. Hetgeen velen zullen betreuren. De benzine wordt door Franse legereenheden aangevoerd en is, doordat er geen belasting op wordt betaald, goedkoper dan in Nederland. Iedere militair zal voor zijn vertrek naar La Courtine het boekje „Le tour de France" ter hand worden gesteld waarin hij allerlei wetenswaardigheden kan aantreffen welke betrekking heb ben op zijn verblijf in dit voor hem nog onbekende gebied. Hij zal hierin ook een korte woor denlijst NederlandsFrans vin den die hem b.v. in staat zal stel len in een café een biertje te be stellen. Veel zal gedaan worden voor de ontspanningn van de onder delen die als regel drie weken in La Courtine zullen doorbrengen. In hun vrije tijd zullen de mili tairen excursies kunnen maken naar de bekende Franse kaste len en naar befaamde grotten met voorhistorische tekeningen en schilderingen. Ook zullen zij en schilderingen. Ook zullen zij bergtochten kunnen maken naar de toppen van het Massif Central: de Bour- boule, de Puy de Dome, de stellingen worden gegeven ter wijl uit Nederland door de lucht aangevoerde gezelschappen, in een speciaal voor dat doel mee te voeren kermistent, uitvoeringen zullen geven. Voor personeel dat langer dan vier weken in Frank rijk verblijft zal verlof naar Ne derland worden verleend. Op 12 juli zal in La Courtine, dat slechts enkele duizenden in woners telt, een „feest van ver broedering" worden gehouden. nea, die streven naar onafhan kelijkheid en zich zullen verzet ten tegen een inlijving van hun gebied door Indonesië. „Onze politiek moet zijn gericht op sa menwerking met de Nederlan ders in het streven, de bevolking van Nieuw Guinea te leiden naar zelfbestuur en naar poli tieke eenheid, indien zij zulks wenst", aldus Kerr. DE NATIONALISATIES IN INDONESIË De Indonesische ambassade in Londen heeft bekendgemaakt dat de Indonesische regering heeft besloten zes Nederlandse handelsondernemingen te natio naliseren. De werkzaamheden zullen thans worden overge nomen door Indonesische staats- vennootschappen De zes bedrijven zijn: Maintz en Co, Hagemeyer en Co, Tels en Co, Guntzel "en Schumacher, de handelmaaschappij Deli-Atjeh en Brandon Mesritz en Co. De woordvoerder zei dat de overneming en de schadevergoe ding zal geschieden in overeen stemming met de nationalisatie- wet. Stammengevecht in Zuid-Afrikaanse reservaat. In het Oemoemboeloe-reser- vaat in Zuid-Afrika zijn zondag bij een gevecht tussen twee stam men acnt inheemsen gedood en talrijke gewond. De autoriteiten nebben een detachement politie naar het reservaat gezonden om verder bloedvergieten te verhin deren. De strijd begon zaterdagoch tend toen krijgers van de Nkasa- stam de rivier de Illovo oversta ken en een aantal leden van een vijandige stam onverhoeds over vielen en afslachtten. De tegen partij organiseerde 's middags een strafexpeditie die wraak nam. Veel hutten zijn in vlam men opgegaan. Bulgaarse gezant in Argentinië persona non grata De Bulgaarse gezant in Ar gentinië is persona non grata verklaard, aldus heeft de Ar gentijnse minister van Buiten landse Zaken maandag meege deeld. De gezant, de zesde Oosteuro- pese diplomaat die in de afge lopen twee maanden op beschul diging van inmenging in Argen- tinië's binnenlandse aangelegen heden is uitgewezen, had met een geheime radiozertder bood schappen in code verzonden. plomaten zich afvragen of de vier-mogendhedenconferentie zal vastlopen. De Amerikaanse en de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter en Lloyd, zijn er in de afgelopen dagen niet in geslaagd hun Sowjet-collega Gromyko af te brengen van zijn eis dat de be- zettingsstatus van West-Berlijn wordt beëindigd. Als hij hier aan vasthoudt, zit er niets an ders op dan overeenstemming te bereiken over een slotcom muniqué en te vertrekken, zo schrijft Drew Middleton, de correspondent van „New York Times" in Genève. Volgens hem zijn de enige op timisten in Genève de Russi sche diplomaten. Die voorspel len „bevredigende ontwikkelin gen" woensdag of donderdag, doch zij zeggen tevens dat de Sowj et-Unie niet van plan is haar eis op te geven dat de Wes telijke mogendheden hun troe pen uit West-Berlijn terugtrek ken, aldus Middleton. De Westelijke waarnemers be schouwen de verklaring van de Russische woordvoerder dat de conferentie het einde nadert, als prematuur. van een regeling van de kwestie- Berlijn en de concessies die het hier tegenover wil stellen. Men zou de Russen hebben dui delijk gemaakt dat dit standpunt een onontbeerlijk element moet zijn voor een slotcommuniqué, door beide partijen ondertekend, dat het houden van een topconfe rentie in de loop van de zomer maanden rechtvaardigt. Twee Nederlanders in Genève omgekomen Een Nederlandei en een Neder landse zijn in de nacht van zater dag op zondag in Genève om het leven gekomen in een flat-ge bouw in Genève, waar brand was uitgebroken. Omdat zij in hun eigen appartement op een van de verdiepingen met rookver- stikking werden bedreigd, tracht ten ze uit het brandende ge bouw naar buiten te vluchten, waarbij zij per ongeluk de trap naar de kelder afdaalden. Daar zijn zij door de rook bedwelmd geraakt en gestikt. Brandweer lieden hebben hen later aan de voet van de trap in de kelder ge- Het is n.l. mogelijk dat de vonden. De man en de vrouw Russen munt willen slaan uitwaren gekleed in pyama. Hun het ongeduld dat langzamer- stoffelijke overschotten zijn over- hand in brede kringen doorsij pelt t.o.v. de ministersconferen tie en het Westen willen dwin gen de Russische opvatting over de topconferentie te aanvaar den. In kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de Franse delegatie, verklaarde men dat Gromyko maandag zelfs geweigerd heeft te beves tigen dat het Westen het recht heeft in Berlijn te zijn. Zoals bekend heeft Gromyko dit recht aanvankelijk erkend. Van communistische zijde werd er op gewezen dat Gromy- ko's onderhandelingsbevoegd heid niet afhangt van de be sprekingen die op het ogenblik in Moskou worden gehouden tussen Russische en Oostduitse leiders. Van betrouwbare zijde is later meegedeeld dat het Westen gis teren zijn standpunt kenbaar heeft gemaakt aan de Russen over de waarborgen die het Wes ten eist voor het tot stand komen BUSONGELUK IN ARIZONA Bij Phoenix in Arizona is gis teren een tot bus verbouwde vrachtwagen tegen een boom ge reden en in brand gevlogen. Van de ruim vijftig Mexicaanse land arbeiders kwamen 16 om het leven en 32 werden zwaar ge wond. De inzittenden konden niet snel uit de bus komen omdat er maar één uitgang, aan de achter zijde, was. De politie zei dat de bestuurder klaarblijkelijk achter het stuur in slaap was gevallen. gebracht naar een ziekenhuis. De consul-generaal van Nederland is van het ongeluk op de hoogte ge bracht. Volgens A.F.P. zijn de namen van de slachtoffers de heer Johannes Verwaaijen. ge boren op 25 februari 1892 en mevrouw Maria Elisabeth Cam- pan, geboren op 14 nov. 1908. Russische ambassadeur in Birma van functie ontheven De Russische ambassadeur in Birma, Alexei Sjtsjiborin. is van zijn functie ontheven om „andere werkzaamheden op zich te ne men". Hij zal worden opgevolgd door Andrei Ledofski. Dit heeft het Russische persbureau „Tass" meegedeeld. Ledofski is ambas saderaad in Washington ge weest. In Birma werd onlangs heftig geprotesteerd tegen het optre den van Russisch ambassadeper soneel bij het gedwongen vertrek van een militaire attaché. Stri- guine, die twee keer gepoogd zou hebben zelfmoord te plegen. Regering van Jordanië krijgt vertrouwen van parlement De nieuwe regering van Tlaz- zamadali heeft zondag m hei Jordaanse Lagerhuis met 49 tegen nul stemmen bij één ont houding een vertrouwensstem- ming gewonnen. Madzali, die op 6 mei na liet aftreden van Samir Rifai aan het bewind kwam, verklaarde de vo rige week in het parlement dat zijn regering het communisme en ondermijnende politieke activiteit zal bestrijden en het Oosten noch Westen zal begunstigen. Opklaringen Tussen een depressie, die tus sen IJsland en Noorwegen ligt, en een krachtig hogedrukge- bied bij de Azoren, heeft zich in alle niveaus een krachtige westelijke stroming ontwikkeld. Hiermede trok een front van de IJslandse depressie oostwaarts. In een sneller tempo dan zich eerste liet aanzien, verplaatste het zich over Engeland. De bij behorende regenzone bereikte in de namiddag het westen van het land en breidde zich daar- de stroming achter dit front. Met matige tot krachtige win den tussen zuidwest en west wordt hiermede lucht van po laire oorsprong aangevoerd. Er worden dan ook iets lagere mid- dagtemperaturen dan maandag verwacht. Stapelwolken zullen door opklaringen worden afge wisseld. De kans op buien is klein. medegedeeld door het K.N.M.I. te Voor het front daalde de baro meter sterk en wakkerde de wind tot hard en in het Wad dengebied tot stormachtig aan. Vandaag bevinden wij ons in Voor het eerst is post vervoerd door middel van een geleid pro jectiel, zo hebben de Amerikaan se posterijen maandag bekend gemaakt. Een raket van de ma rine van het type „Regulus" die gelanceerd was van een onder zeeboot in de Atlantische Oceaan, heeft de post behouden aan land gebracht op een basis van de Amerikaanse marineluchtvaart tij Jacksonville in Florida. De „Regulus'' vervoerde 3000 brieven waarvan één geadres seerd was aan president Eisen hower. De afstand die werd af gelegd werd niet bekendgemaakt. Men heeft slechts meegedeeld dat de onderzeeboot „Barber zich na over geheel Nederland uit. Bilt, geldig tot dinsdagavond. Zonnige perioden Zonnige perioden, vooral aan de kust. Slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige, in het Waddengebied tijdelijk harde wind tussen zuid west en west. Gematigde tempe raturen. WOENSDAG 10 JUNI. ergens op zee" bevond op het tijdstip dat de raket gelanceerd werd. De vlucht duurde twee-en- twintig minuten. Het projectiel was voorzien van wielen en ver traagde ziin vaart door een pa rachute. Het maakte een per fecte landing op de startbaan van de basis. Postbeambten ter plaatse behandelden de post voor verdere verzending. Er waren o.a. brieven bij voor de 99 leden van de wereldpostunie, voor de leden van de Amerikaanse rege ring, het congres en het hoog gerechtshof en voor de gouver neurs van alle Amerikaanse Sta ten en gebieden. v.m. n.m. Breskens 4.0,8 4.19 Terneuzen 4.43 4.54 Hanswee rt 5.23 5.34 Walsoorden 5.33 5.44 ZON MAAN op onder op onder Juni 9 4.21 20.57 7.19 22.47 10 4.21 20.58 8.20 23.21 11 4.20 20.58 9.24 23.51 12 4.20 20.59 10.32 13 4.20 21.00 11.43 0.18

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1