Per zeilschip naar „Mars" Nasution verbiedt politieke activiteit 5 jaar „Eurovisie" tlUGER- RADIO EN TELEVISiL HEIMWEE NAAR JOANA Zonnebriesvoortstuwing voor nieuwe Amerikaanse satellieten RUIMTE-AAP TE ELFDER URE VERVANGEN „John Foster Dulles allee" ALGERIE Burgerlijke stand Donderdag 4 juni 1959 13e jaargang no. 4693 Aan de bouw van een zeil- luchtschip, bestemd voor een tocht naar Mars, wordt op het ogenblik gewerkt door een groep Noordamerikaanse na tuurkundigen in het centrum voor atoomenergie te Los Ala mos in de staat Nieuw-Mexico. Hoewel de reis heen en terug •wee en een half jaar zal du ren, is de leider van het pro- jekt, dr. Theodore Cotter, van mening, dat zijn „zeilschip" sneller en betrouwbaarder ge- eevens over onze hemelse buren zal overbrengen dan de raket. Cotter en zijn mensen experi menteren met een cirkelrond zeil, ongeveer anderhalve meter in doorsnede, dat er uitziet als zijden papier, maar uit vliesdun, met aluminiumpoeder bestrooid plastic bestaat. Het heelal-zeilschip wordt niet voortgedreven door de wind, zo heeft dr. Cotter dezer dagen uiteengezet, maar door onzichtbare deeltjes, die de zon uitstraalt en in het jargon van het atoomtijdperk als „fotonen" bekend zijn. In de wereldruimte komen geen „stormen" en evenmin pe rioden van „windstilte" voor, maar er waait een voortdurend gelijkmatige „bries". Deze zon nebries is weliswaar zwak, maar daar in de wereldruimte geen tegenstand van de lucht be staat, is zij voldoende om het zeil en het daarmede verbon den kogelvormige scheepje voort te bewegen. FLINKE AFMETINGEN De grootte, die het zeil moet hebben, hangt van het gewicht van het scheepje af. Voorlopig denkt men aan een 25 kg zwaar ruimteschip, dat een zeil met een middellijn van ongeveer 50 meter zou vereisen. Om een schip van de grootte van de laatste Amerikaanse satelliet (Atlas) aan te drijven, zou het zeil een doorsnede van 400 me ter moeten hebben. De construc tie daarvan is overigens vol strekt mogelijk. Cotter beschrijft zo'n zeiltocht in de wereldruimte als volgt: Het begin is gemakkelijk. Men schiet, zoals gebruikelijk in drie fasen, een satelliet de ruimte in. Wanneer de satelliet de moederraket verlaat roteert zij om haar as en bij deze draai ing ontplooit zich het als een paraplu in de satelliet opgerol de zeil, dat van dat ogenblik af door de centrifugale kracht vlak gehouden en door de zon nebries der er opvallende foto nen voortgedreven wordt. Met toenemende snelheid vergroot zich ook de baan, zodat het schip in steeds grotere cirkels om de aarde zeilt, tot het aan de aantrekkingskracht van onze planeet ontsnapt en een satelliet van de zon wordt; en dat in een baan, die tussen de Aarde en Mars ligt. HET ZEILEN Nu begint het eigenlijke zei len. De baan van de kunstmati ge satelliet komt in haar rich tinggevende functie overeen met de kiel van een zeilschip, die dit rechtuit laat varen en waarvan de koers slechts wordt beïnvloed, doordat een tweede kracht, de wind, het in een an dere richting stuwt. „Rechtuit" betekent in de wereldruimte in Het Amerikaanse tijdschrift Life heeft onthuld dat het Ame rikaanse leger een paar weken geleden het rhesus-aapje, dat oorspronkelijk de reis in de ruimte zou maken te elfder ure moest vervangen door een ras genoot uit Amerika. Dit, omdat men vreesde dat India zich be ledigd zou voelen „Ruim een week voor de start aldus het blad, „bemerkte men op het Witte Huis, dal alle rhesusaapjes. die opgeleid waren om de seinsleute] in de neuske^el van de Jupiterraket te bedienen, uit India afkomstig waren, een land. dat diplomatiek gezien nog al gevoelig is en waar velen de rhesusaap als heilig beschouwen Het Witte Huis gaf daarom opdracht een ander aapje te ge bruiken, dat een geboren Ameri kaan zou moeten zijn. Het leger schafte zich met spoed een in Kansas geboren rhesusaap aan. maar het was te laat om het nog volledig voor het bedienen van de seinsleutel op te leiden, zodat men van dit deel van de proef neming moest afzien". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard dat het niet waar is dat men op het laat- L °&enblik een in Amerika ge boren rhesusaap heeft gebruikt. waren al maandenlang opgeleid en de twaalf rhesus- oorspronkelijk voor de aanmerking kwamen 1 rpn a"e ln Amerika geboren. een ellips. De satelliet zou eeuwig om de zon cirkelen, ten zij men het zeil zó stelt, dat de zonnebries haar van de zon af drijft. Cotter tracht nu middelen en wegen te vinden om het zeil van de aarde uit in de gewenste stand te kunnen brengen. Wan neer dat gelukt, kan men het schip in steeds grotere ellipsen om de zon zenden, dat wil zeg gen steeds dichter bij Mars. Geraakt het op deze wijze tenslotte in het aantrekkings- veld van Mars, dan wordt het een satelliet van die planeet en zal het, bij een juiste stand van het zeil, in steeds kleinere kringen om Mars zeilen. De meegegeven instrumenten noteren voortdurend gegevens, totdat men bereid is tot de terug reis, die door een verandering in de stand van het zeil wordt bewerkstelligd. Op de terugtocht kruist de satelliet „tegen de wind", dus in steeds grotere banen, van Mars weg, totdat zij weer een zonne- satelliet wordt; daarna zeilt zij in steeds kleinere ellipsen om de zon heen, totdat zij tenslotte in het aantrekkingskrachtveld van de Aarde geraakt, waar men haar zal opvangen en de verza melde gegevens kan bestuderen. BINNEN HET ZONNE STELSEL Cotter gelooft, dat wij zulke „zeiltochten" naar Mars nog in onze generatie zullen beleven. En andere reizen? Een uitstapje naar Venus is evengoed mogelijk alleen moet men dan eerst „tegen de wind", dus in de richting van de zon zeilen, omdat Venus dich ter bij de zon staat dan de Aarde. „Helaas", zo meent dr. Cotter, „zijn dergelijke zeiltochten tot de wereldruimte beperkt: zij zijn slechts binnen het zonne stelsel mogelijk (Nadruk verboden.) DRONKEN JIAN BEROOFD VAN PORTEMONNAIE Een onbekende man heeft dinsdagnacht een waterklerk uit de hoofdstad, die onder invloed verkeerde, van zijn portemonnaie met 182 gld beroofd. De water klerk wilde uit een automaat in de Kerkstraat een pakje siga retten halen. De onbekende bood aan hem hierbij behulpzaam te zijn en gritste toen de man zijn portemonnaie te voorschijn haal de deze uit zijn hand en ver dween. Een straat in West.Berlijn in de nabijheid van de sectorgrens met Oost-Duitsland zal „John Foster Dulles allee" worden ge noemd zodra de nabestaanden van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken er hun toestemming voor geven. De straat heet nu „Zeiten allee". De Westberlijnse regering heeft dinsdag tot de naamsverandering besloten. De stafchef van het Indonesi sche leger, generaal Nasution heeft met ingang van woensdag 3 juni alle politieke activiteit in Indonesië verboden, zo meldt het Indonesische persbureau „Anta- Nasution, die centraal militair gezaghebber is, kondigde dit ver bod dinsdag bij decreet af, nadat het voorstel van president Soe- karno om terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945, bij drie stemmingen in het parlement niet de vereiste meer derheid van tweederden had be haald. Soekarno, die een wereldreis maakt, vertoeft op het ogenblik in Los Angeles. Volgens „Antara" wordt onder politieke activiteit verstaan „alle actieve verplichtingen die posi tieve vormen aannemen" en die „direct of indirect de koers van de Indonesische staat zouden kunnen beïnvloeden of bepalen". Onder het verbod vallen o.a. alle bijeenkomsten, en vergaderingen, demonstraties, optochten, en het drukken en verspreiden van ar tikelen en aanplakbiljetten. Overtreding van het verbod kan gestraft worden met zware boete of gevangenisstraf van 12 maanden. In een toelichting op het ver bod wordt verklaard, dat zolang de constitutionele besprekingen in het parlement gaande zijn „politieke activiteit mogelijk on gewenste gevolgen zou hebben voor de handhaving van orde en veiligheid, wegens het bestaan van intimidatie en dreigemen ten". „Ideologische geschillen" tussen de politieke organisaties zouden fanatisme en „andere verschijnselen" kunnen opwek ken die op hun beurt een conflict zouden kunnen veroorzaken, al dus de toelichting volgens „An tara". President Soekarno heeft vóór zijn vertrek uit Indonesië ge vraagd om terugkeer tot de oude grondwet, die hem vrijwel dicta toriale macht geeft. Politieke' waarnemers geloven dat hij in zijn „geleide democratie" moge lijk de grondwetgevende vergade. ring zou samensmelten met het volkscongres. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP De 73-jarige J. Laay uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam is woensdagmiddag in die straat door een tram aangereden. On middellijk werd bij overgebracht naar het Zuiderziekenhuis, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. (Advertentie) Met twee internationale scha kelprogramma's, waaraan ar tiesten en orkesten uit 12 landen van West-Europa zullen deelne men, zal op zaterdag 6 en zondag 7 juni het vijfjarig bestaan van de „Eurovisie", de Europese or ganisatie voor de televisie, wor den gevierd. Het thans ingeburgerd begrip van de Eurovisie vond zijn oor sprong op 6 juni 1954, toen de eerste uitzending, een reportage van een narcissenfeest in Mon- treux in Frankrijk en een be- zoek-in-beeld aan het Vaticaan, door naar schatting 50 miljoen kijkers in 8 landen tegelijkertijd kon worden gezien. Over een te levisienet van in totaal 5268 kilo meter, dat tussen 46 zenders en 80 steunzenders was uitgelegd, werden de gezamenlijk program ma's, onder welke de wereld kampioenschappen voetbal in Zwitserland, aan het kijkerspu bliek gepresenteerd. Een enquête van de Nederlandse televisie stichting wees uit dat 80 procent van de ondervraagde personen deze uitzendingen tot de aantrek kelijkste van de maand hadden gerekend. Deze eerste Eurovisiemaand werd gevolgd door tal van eve nementen, die wielersport in Frankrijk, hippische feesten in Engeland, muziekuitvoeringen in Italië en actualiteiten uit Am sterdam op het beelscherm brachten. Het eerste schakelpro gramma, waaraan dus de aange sloten landen tijdens één uitzen ding beurtelings deelnemen, ging in 1957 de lucht in. In 1958 heeft Eurovisie in to taal 203 uitzendingen gegeven. Nederland werkte aan 7 uitzen dingen mee. De grootste leveran ciers aan het Eurovisienet, dat sedert 1955 met nadruk op nieuwsactualiteit kunst, sport, congressen, conferenties etc. regelmatig op de nationale pro gramma's verscheen, waren tot vandaag Frankrijk met 181 uit zendingen, Italië met 150, Enge land met 134 en Duitsland met 108. De idee van de Eurovisie werd in principe overigens reeds in 1950 geponeerd, toen bij het eeuwfeest van de telegraafver binding tussen Engeland en het vasteland, Frankrijk en Enge land de „televisie-sprong" over Het Kanaal maakten. In de zo mer van 1952 nam het bestuur van de Nederlandse televisie- stichting contact op met de B.B.C. in Engeland voor het te jong en van „Margriet" te houden Dinsdagavond is te Algiers van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat ongeveer 1500 Algerijnse opstandelingen die zich op Tunesisch gebied bevonden, te kennen hebben ge geven liever door Tunesische strijdkrachten te worden geïn terneerd, dan gehoor te geven aan orders om de onder elek trische stroom staande versper ring langs de AlgerijnsTunesi sche grens aan te vallen. Een Franse militaire woord voerder verklaarde dit bericht niet te kunnen bevestigen of tegenspreken. In eerder uit Constantine ont vangen berichten is melding gemaakt van ernstige onder linge gevechten tussen een heden der Algerijnse rebellen troepen in Tunesië, waarbij Tu nesische militairen vergeefs de orde poogden te herstellen. reiayeren van de kroning in Westminster Abbey (Londen) van koningin Elizabeth. Overleg met andere landen leidde er toe, dat bij de plechtige kroning in juni 1953 een straalverbinding van Lille over Antwerpen en Breda naar Lopik en via Eind hoven naar de Duitse grens (en door „vertaling" van het 405- lijnenbeeld van de Engelse tele visie in de Europese definitie van 625 lijnen) de kijkers in Frankrijk, Nederland en Duits land vaak meer hebben kunnen zien dan de drommen kerkgan gers in de Londense kathedraal. De centrale positie die Neder land in deze vroege „Eurovisie" uitzendingen innam, verdween allengs toen verbindingen tussen andere Europese landen het hart van het netwerk verder het vas teland in deed schuiven. Neder land heeft echter talrijke initia tieven, zoals de uitwisseling van filmjournaals en het beschikbar stellen van deskundigen, op haar naam staan, initiatieven die de nu 5-jaar oude Eurovisie tot een internationaal begrip in de coör dinatie van de Europese televi sielanden hebben gemaakt. AXEL. Geboren. 2 mei. Aloysia Leonie Francisca, d. van Aloysius Fran- ciscus de Roos en Emma Nathalie van Kerkvoorde. 4 mei. Leuntje, d. van Florus Dieleman en Dina Kolijn. 8 mei. Anita Doreen, d. van Laurence Alan Kay en Jaco- mina Cornelia van Opdorp. 19 mei. Frangois Pieter Adriaan, z. van Martinus Jacob Jansen en Elisa beth Geensen. 20 mei. Cornelia Wilhelmina, d. van Karei Jacobus van Drongelen en Geertrui Buijze. 21 mei. Jan, z. van Jozias Johan nes Wieles en Catharina de Regt. 28 mei. Christine Carla Marie, d. van Francis Jules Louis Duretz en Marcella Margherita Bertolino. 30 mei. Catharina Jacomina, d. van Willem Maljaars en Maatje Corré. Huwelijksaangiften. 1 mei. Petrus Johannes Eduardus Grootaert, 45 j., jm. (van Sas van Gent), en Paulina Regina van Damme, 46 j., jd. 11 mei. Dominicus Aloijsius Verschraegen, 28 j., jm. (van Koe wacht), en Maria Juliana Irma Ca milla Kesbeke, 25 j., jd.; Hugo Leon Justinus Alphonsus Kesbeke, 24 j., jm., en Maria Theresia Pee- ters, 20 j., jd. (van St. Jansteen). 14 mei. Jacobus Buijze, 25 j., jm., en Anna Jacomina Hamelink, 22 j., jd., 21 mei. Aarnout Pieter Kielman 23 j., jm. (van Kapelle) en Janna de Feijter, 28 j., jd. 23 mei. Frede- rik Temmerman, 24 j., jm. (van Hoofdplaat), en Maria Justina Mariman, 18 j., jd. 25 mei. Bas- tiaan Stok, 32 j., jm. (van Vlis- singen) en Maatje Maria Cornelia Pieterse, 32 j., jd. Huw.-voltrekkingen. 8 mei. Wil lem Gerard van Fraaijenhove, 27 j., jm. en Cecile Celina Heijnsdijk, 23 j., jd. 15 mei. Anton Geijp (van Terneuzen), 64 j., geh. gew. en Neeltje Yzebaart, 41 j., geh. gew. 23 mei. Petrus Johannes Eduar dus Grootaert (van Sas van Gent), 46 j., jm. en Paulina Re gina van Damme, 46 j., jd. 28 mei. Antonius Johannes Schlüter (van Zevenbergen), 23 j., jm. en Mar leen Melanie Camilla Lippens, 19 j., jd. Jacobus Buijze, 25 j., jm. en Anna Jacomina Hamelink, 22 j. jd. Overlijden. 28 mei. Adriana G. Bolleman, oud 2 m., d. van Willem en Wilhelmina S. Kaijser. VOGELWAARDE. Geboren. 1 mei. Elizabeth Jules Maria, d. van Theophillis J. van .'lieberghe en Leonia M. van Goelhem. 21 mei. Martina Johan na Maria, d. van Ludovicus A. Pop- pe en Cornelia A. M. Melisse. Huwelijksvoltrekkingen. 6 mei. Josephus J. Morcus, 27 j., jm. (won. te Hontenisse) en Rozalia A. van Stevendaal, 22 j., jd. 14 mei. Johannes A. M. Dobbelaar, 28 j., jm. en Rosa J. Mannaert, 25 j. jd.; Theophillis A. M. Dusarduyn, 26 j., jm. (won. te Biervliet) en Maria D. F. de Nijs, 23 j. jd. 23 mei. George A. M. van Dorsselaer, 33 j. jm. (won. te Hulst) en Josina A. M. E. de Kort, 26 j. jd. 26. mei. Theodorus P. de Koek, 27 j., jm. (won. te Amsterdam) en Mathilde M. A. van Leuven, 22 j., jd. Overleden. 6 mei. Mathilda Heij- ens, 84 j., geh. gew. met Pius On- genae. ZAAMSLAG. Geboren. 7 mei. Adriana Wilhel mina, d. van Edial Dekker en Adriana Wilhelmina de Feijter. 11 mei. Dominique Pierre Hedwige Etienne Maria, d. van John T. J. G. Michielsen en Estella M. Ver biest. 13 mei. Frangois Pieter, z. van Jan Scheele en Dina de Jonge. 17 mei. Elizabeth Maria, d. van Pieter Hamelink en Neeltje van Hoeve. 22 mei Anthonie Krijn, z. van Anthonie Verberkmoes en Geertruida Hamelink. 25 mei. Sel- vana, d. van Gerard J. Schaalje en Johanna M. Harms. Huwelijks-aangiften. 2 mei. Mat- theus Cornelissen, 26 j., jm, en Jo- zina Meertens, 21 j., jd. 6 mei. Pau. lus J. Slabbekoorn, 25 j., jm. en Maria de Pooter, 22 j. jd. 11 mei. Hendrik D. de Bruijne, 21 j., jm. en Jacoba E. van Fraeijenhove, 18 j, jd. 14 mei. Jozias C. Cijsouw, 29 j. jm. (won. te Biervliet) en Su- zanna E. van Driel, 24 j. jd. 19 mei. Jan Ch. Ollebek, 23 j. jm. (won. te Vlissingen) en Suzanna Scheele, 19 j-, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 mei. Mattheus Cornelissen, 26 j., jm. en Jozina Meertens, 21 j. jd.; Paulus J. Slabbekoorn, 25 j., jm. en Maria de Pooter, 23 j., jd. 28 mei. Jozias C. Cijsouw, 29 j. jm. (won, te Bier vliet) en Suzanna E. van Driel. 24 j. jd.; Hendrik D. de Bruijne, 21 j., jm. en Jacoba E. van F ra eij en ho ven, 18 j., jd. Overleden. 1 mei. Cornelis de Kok, 66 j., ongeh. 6 mei. Bastiaan de Leeuw, 80 j., geh. gew. met Johanna Slaakweg. 10 mei. Corne lia Simons, 29 j. (overl. te Terneu zen), d. van Jacob M. Simons en Ebrina Kol\jn. 13 mei. Sara Elisa- sabeth Tollenaar, 35 j. (overl. te Terneuzen), d. van Jozias Tolle naar en Adriana J. Dieleman. 17 mei. Johannis Oele, 82 j., geh. gew. met Elizabeth Vergouwe. 24 mei. Gelein Adriaan van Breen, 65 j., echtg. van Ma.garetha K. Wisse. De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 5 (Nadruk verboden.) Als hij vijftien is verrast zijn vader hem, gebogen zittend over een lijvig natuurweten schappelijk werk, dat, zowel naar omvang als inhoud de cir cusman de stuipen op het lijf jaagt. In tomeloze woede ran selt hij zijn jongen net zo lang tot deze bewusteloos neervalt. Onbegrijpelijk is het voor hem van wie Joan deze vreemde, be angstigende hartstocht geërfd mag hebben. Weliswaar spreekt hijzelf vloeiend zes verschillen de talen, maar natuurlijk kan hij lezen noch schrijvenMet zulke burgerlijke poppenkast heeft een circusman niets te maken. De ouwe Renz kon het óók niet en is desondanks de circuskoning van Europa gewor den, die bij zijn dood maar eventjes -18 millioen Rijksmark naliet- Nou ja.de moeder verstaat iets van die twee kunsten, door dat ze in haar jeugd twee jaren op een pensionaat doorgebracht heeft. Dat was nadat haar va der en moeder tegelijk van het slappe koord naar beneden ge vallen waren, waarna vader ge storven is en moeder een tijd lang door de lugubere cabaret- jes van Noord-Afrika getingeld heefteen tijd waarover ze zich later, toen ze assistente ge worden was in het krachtbalan- ce-act van haar tweede man, hoogst zelden en dan alleen nog vol afkeer uitliet. Maar ook zij was het niet, die de jongen het lezen bijgebracht had. Nooit ernaar gevraagd, verried Joan zijn leermeesteres nietde oude, enigszins zonder linge moeder van de Directeur, een ontwortelde aan de burger maatschappij, die het kind in alle stilte die half-onwezenlijke kunst van het lezen bijbracht, waaraan haar geheimzinnig ge doe een nog magischer bekoring verleende. Joan verdedigde zich niet toen zijn vader hem sloeg, hoewel hij zich bewust was de sterkste te zijn. Hij beschutte zijn hoofd met de ellebogen en aanvaard-] de het pak slaag als een vanzelf sprekend iets, dat het noodlot hem zond. De woeste scène her haalde zich niet. Op het woe dend getier van de vader waren de directeur en zijn vrouw aan komen vliegen, die dolle mon sieur Jules kalmeerden. De di recteursvrouw was verstandig genoeg om Joan niet te verdedi gen. Doch ze begon zijn kunnen voor de zaak te exploiteren, liet hem de teksten voor strooibil jetten en eenvoudige adverten ties opstellen en wat tot dusver re een geheime zonde was ge weest, werd nu erkend als een openbare verdiense. Zelfs zijn vader kon nu geen bezwaren meer aanvoeren en gaf zijn jongen«-alleen dan nog maar eens een draai om de oren als hij hem met een al te groot en eerzuchtig boek aan trof. Maar dat gebaar sproot al leen voort uit welwillende verle genheid. Want in zijn hart was hij wat trots op zijn zoon Joan! Noem hèm nu maar eens een artistenkind, dat méér kan dan Joan! Joan is ijverig, buiten-, gewoon begaafd; waar anderen zich in maandenlange repetities mee afmatten, voert hij gemeen lijk reeds na een paar weken spelenderwijze zonder fouten uit! Wie gaat het dan wat aan als die jongen af en toe een paar uur over zijn boeken ge nogen zit? Monsieur Jules jubelt van vreugde als ze een paar weken' later ze staan in Keulen en' door de straten golft een of an-1 der uitbundig Rijnwijnfeest zijn feestvierende zoon aan het circus afleveren. Maar nóg trot-] ser is monsieur Jules wanneer' het jongste dochtertje van een Keulse patriciërsfamilie de troep achterna reist, omdat ze niet kan scheiden van haar1 Joan, op wie ze tot stervens toe' verliefd is, waaraan echter door haar papa een einde wordt ge maakt. Dan strijkt monsieur Jules zich gevleid-lachend over zijn mooie Magyaren-snor en zegt tot zijn vrouw, die, verontrust over al wat er gebeurt, zich ver baast over Joans onschuldig-ver- genoegde gezicht: „Madeleine, ik heb een af schuwelijke verdenking tegen je gekoesterd. Ik smeek je om ver giffenis.... goed bloed verloo chent zich niet. Laat Joan over zijn malle boeken gebogen zit ten zo hard hij wil.hij blijft toch een echte Zinti Joan de danseur steekt, voor de hoge spiegel van de inge bouwde kajuitkast staande, een sigaret op en lacht zijn spiegel beeld toe. „Zinti"dat is de geheime gildenaam voor al het reizende artistenvolk van de wereld. Ja, een Zinti is hij gebleven, zijn hele leven lang Een zwer-l ver door de wereld, voor wie] het eeuwige reizen en trekken1 van oord tot oord en van land tot land méér geweest is dan] een noodzakelijkheid die zijn1 beroep meebracht. Het was een] vanzelfsprekende behoefte, hij zou nooit anders hebben kun-j nen leven. De boeken hebben hem allerminst ongeschikt ge-| maakt voor het artistenleven,' ze zijn slechts één der prooien geweest van zijn altijd waakza-] me, ononderbroken sprongbe- reid op de loer liggende nieuws gierigheid, zijn onverzadigbare verlangen om deze wereld, dit leven te omvatten in alle vol heid, in alle rijkdom, in alle ver schijnings- en uitingsvormen. VRIJDAG 5 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram. 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Ge wijde muziek; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Voor de vrouw; 1 10.15 Gram.10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram. 11.15 Progr. voor oudere luisteraars; 12.00 Saxofoon kwartet12.30 Land-1 en tuinbouwmed.12.33 Meisjes- koor en instr. ensemble12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio14.25 Kamer- j muziek; 14.50 Gram. 15.10 Voor dracht; 15.30 Lichte muz.; 16.00' Tuinbouwkroniek16.15 Gram.; 16.30 Altviool en piano; 17.00 Voordracht17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursberichten17.45 Gr. 18.00 Accordeonmuz.18.20 De hangmat; 18.50 De ontwikkeling van de werkgelegenheid in de landbouw; 19.00 Nieuws; 19.10 Kamermuziek19.30 Radio krant 19.55 Gram.20.30 De hangmat; 20.45 Musettemuziek 21.05 Kunstrubriek; 21.25 Gram. (Wordt vervolgd.) 21.30 Pianorecital; 22.00 Jaar vergadering van het Verbond' van Prot. Chr. werkgevers; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Fragm. uit „De antieke co- medie", hoorspel23.45 Gram. j HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym.; 9.15 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Het kind bij Simon Vestdijk; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleu ters; 11.15 Pianorecital; 11.40 Orgelspel12.00 Lichte muziek1 12.20 Landbouwrubriek12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Piano spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. en gram.; 13.25 Theaterorkest; 13.55 Beursberichten14.00 Pia norecital; 14.30 Voordracht; 14.50 Gram.15.05 Gevar. progr. 16.00 Viool en piano; 16.30 Voor de zieken; 1700 Voor de jeugd; 17.25 Vakantietips; 17.55 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pol. cause rie 18.25 Lichte muz.18.50 De puntjes op de i; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Jazzmuziek; 19.30 Het platteland nu; 19.45 V.P.R.O.-nieuws; 20.00 Nieuws; 2005 Boekbespr.20.10 Filmru briek; 20.20 Bariton en piano; 20.35 Benelux20.45 Op bezoek in de stad van Calvijn; 21.00 Gevar. progr.; 22.25 Buitenlands weekoverzicht; 22.40 Zorg om de mens; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Orkest concert; 12.30 Weerbericht12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.11 Lichte muz.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Muziek bij de thee; 17.45 Duitse les; 18.00 Gram.; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.45 Kroniek van de Bond der grote gezinnen; 2000 Int. wedstrijd voor viool; 22.30 Nieuws; 22.45 Oude muziek; 23.00 Nieuws. Televisieprogramma. NED. T.V.20.00 Weekjourn. 20.30 Opera buffa-concert. VL. BELG. T.V.19.00 T.V.- rallye19.30 Nieuws; 20.00 TV- spel; 21.30 Nieuwe films; 22.05 Documentair progr.; 22.35 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5