Geheime besprekingen voortgezet De wereldbevolking Zware reis van Neder landse sleepboten Koning Boudewijn terug uit Amerika Herderlijke prinselijk België m brief over huwelijk Weero verzicht 2-T MOTOR OIL De conferentie te Genève Het Belgische volk juicht zijn vorst toe Duitse vissersschepen verlaten Den Helder HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankenng Dij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: 6,— pet Kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 cL DINSDAG 2 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4691 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. RU SSISCH-ALBANESE VERKLARING In een zaterdag te Tirana door premier Chroesjtsjef, Enver 1-ïoxha, de Albanese communis tische partijleider en Mehmet •Sjehoe, de Albanese premier, on dertekende verklaring wordt o.m. gezegd, dat er volledige eensgezindheid aangaande alle besproken kwesties bestaat. Dit heeft radio-Moskou zondagavond meegedeeld. Men had onder meer gespro ken over de uitbreiding van de samenwerking tussen de Sow- jet-Unie en Albanië. Ten aanzien van de verhou ding tot Zuid-Slavië, dat in het verleden vooral door Albanië heftig is aangevallen, wordt thans gezegd: „De Sowjet-Unie en Albénië verklaren zich bereid hun betrekkingen met de bonds republiek Zuidslavië op het ge bied van de betrekkingen tussen staten te ontwikkelen op grond van de beginselen van weder zijds respect, gelijkheid en niet- inmenging in elkanders binnen landse aangelegenheden". De vooruitzichten voor een vermindering van de internatio nale spanning zijn aanzienlijk beter geworden, zoals blijkt uit de huidige conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken te Genève en uit ,,de instemming met het houden van een topcon ferentie", aldus de verklaring. Arrestatie wegens spionage in de Duitse bondsrepubliek Het Westduitse blad „Bild" meldt maandag dat een secreta resse van het ministerie van De fensie van de Duitse bondsrepu bliek, de 34-jarige Ingeborg Of fergeld, is gearresteerd op ver denking van spionage. Zij was veertien dagen tevoren op het ministerie gaan werken. De echtgenoot van de arres tante, de 36-jarige Peter Inge borg, is korte tijd na zijn vrouw in hechtenis genomen in zijn woning te Aken. Hij was juist teruggekomen van een reis naar Oost-Berlijn. Het echtpaar Offergeld zou zich meer dan vier jaar aan spio nage hebben schuldig gemaakt. Het echtpaar zou gespioneerd hebben voor de Russische gehei me dienst en in het bijzonder ge gevens verstrekt hebben over de Belgische troepen in West- Duitsland. Een woordvoerder van de Bondsdag heeft meegedeeld, dat een 45-jarige ambtenaar, die werkzaam was bij de administra tie van de bondsdag, de vorige week is gearresteerd. De ambte naar, die een ondergeschikte functie bekleedde, wordt ver dacht van het onderhouden van betrekkingen met geheime dien sten van het Oostelijk blok. (Advertentie.) De ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier", de Ame rikaan Herter, de Rus Gromyko, de Brit Lloyd en de Fransman Couve de Murville, hebben maan dag hun Geneefse besprekingen in de villa van Gromyko in be sloten zitting voortgezet. De be raadslagingen hebben bijna twee en een half uur geduurd. Een SowjetrUssische woord voerder verklaarde na afloop dat de ministers besloten hun bespre kingen dinsdag t» 15.30 uur voort te zetten. De Sowjet-wdordvoerder ver klaarde in antwoord op vragen van journalisten dat de bijeen komst van maandag „nuttig" was geweest. Waaraan hij toevoegde: „In de komende dagen zult u heren waarom". Hij zei ook dat de ministers hadden besloten niets mede te delen over hetgeen maandag is besproken. De Sowjet-woordvoerder zei voorts dat de vier afgevaardigden dinsdagmiddag persconferenties zul'en houden en dat er dinsdag avond een korte uiteenzetting voor de verslaggevers zal zijn. Van Westerse zijde wordt ver nomen dat de Westerse mogend heden maandag opnieuw hebben verklaard op welke punten zij geen concessies kunnen doen met betrekking tot Berlijn. Hieraan werd toegevoegd dat er maandag geen vorderingen werden ge maakt. Er was in hoofdzaak ge sproken over het bereiken van een voorlopige regeling van het Berlijnse vraagstuk. INDIA EN TIBET In Calcutta is een vergadering gehouden ter bespreking van het lot van Tibet, vppraan door ver tegenwoordigers van alle delen van India is deelgenomen. Na twe dagen bijeen te zijn geweest machtigden de afgevaardigden voorzitter Jaja Prakasj Narain een Afrikaans-Aziatische com missie in te stellen, die tot taak zal krijgen de openbare mening in de Afrikaanse en Aziatische landen met aandrang opmerk zaam te maken op het reent der Tibetanen tot zelfbeschikking. De voorgestelde commissie zal ook tot taak krijgen een interna tionale commissie uit haar mid den voort te brengen, die de aan dacht der neutrale landen moet vestigen op de schending der menselijke rechten in Tibet door de Chinese communisten. Volgens het demografische Rhodesia, Soedan, Roeanda- jaarboek van de Ver. Naties tel- Oeroedi, Guatemala, Paraguay de de wereldbevolking in 1958 2800 miljoen zielen, en meer dan de helft hiervan woonde in slechts vier landen, n.l. China, India, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. China heeft ruim 640 miljoen inwoners, India 400 miljoen, de Sowjet-Unie 200 mil joen en de Ver. Staten 170 mil joen. Landen met meer dan 50 miljoen inwoners zijn: Japan, Indonesië, Pakistan, Brazilië, Groot-Brittannië en de Duitse bondsrepubliek. De wereldbevolking neemt zeer snel toe, n.l. met 5000 men sen per uur of 85 per minuut. De toeneming is in Azië groter dan elders. Op het ogenblik woont ongeveer de helft van de wereldbevolking in Azië, in het jaar 2000 zal het ongeveer 60 procent zijn. Europa levert nu ongeveer 14 procent van de we reldbevolking, doch in 2000 zal dit nog maar 10 procent zijn. De dichtstbevolkte gebieden ter wereld, afgezien uiteraard van de steden waar variaties mogelijk zijn tot b.v. 13.000 per vierkante kilometer, zoals in Hongkong, zijn eilanden en wel Malta, de Bermuda eilanden en de Engelse Kanaaleilanden, met meer dan 500 inwoners per vier en Salvador met 49 per 1000 en Ecuador en Mexico met 47. Daartegenover staan Zuid-Ko- rea met 10 geboorten per 1000 inwoners, Uruguay met 11. Zwe den 15, Oost-Duitsland en Groot-Brittannië 16, Frankrijk 18,6, de Ver. Staten en de Sow jet-Unie 25. Het gemiddelde sterftecijfer blijft afnemen en is op het ogenblik lager dan 20 per 1000 inwoners. Guinea heeft, behal ve het grootste geboortecijfer echter ook het grootste sterfte cijfer, n.l. 40 per 1000 inwoners, gevolgd door Nepal met 30, In dia 27, Belgisch Kongo 22 en Brazilië 21. De laagste sterfte cijfers vindt men in Israël met 6.5 per 1000 inwoners, IJsland 7, Nederland 7,5, de Sowjet-Unie 7,8, Canada 8,2, Japan 8,3, de Ver. Staten 9,6, Groot-Brittan nië 11,5 en Frankrijk 12,1. De sterfte van kraamvrouwen blijft ook afnemen; zij het nog het hoogst in de Maleise fede ratie, Brits Guinea, Ceylon en Chili, n.l. 4 per 1000 en het laagst in Zweden 0,3 per 1000. De kindersterfte is in Euro pa het laagst, 17 op de 1000 ge boorten in IJsland, Zweden en kante kilometer. Dan volgen' Nederland, doch elders is het Nederland, Mauritius, België,1 cijfer niet zo gunstig. In Noord- Formosa en Puerto Rico met Rhodesia sterven er van elke meer dan 250 inwoners per vier 1000 kinderen 259 voor zij een kante kilometer. Helemaal on- jaar zijn. In India, Brazilië, der aan deze schaal staan de Birma, Njassaland, Belgisch Spaanse Sahara, Beetsjoeana-1 Kongo en Egypte ligt dit cijfer land, Groenland, Alaska, Frans hoger dan 140. Guyana en Australië, met een I inwoner per vierkante kilome 1 De langste levensduur kent ter. en Canada en IJsland met Noorwegen, gemiddeld 75 jaar twee I voor vrouwen en 71 jaar voor I mannen. In 17 landen is de ge- Het gemiddelde geboortecijfer, middelde levensduur 70 jaar. In is 34 per 1000 inwoners. De; 1953 was dit in nog slechts 7 nieuwe Afrikaanse republiek landen het geval. De verwachte Guinea gaat aan de kop met 60 levensduur van een mens is in per 1000, gevolgd door Noord- India het laagst, n.l. 32 jaar. Gemeld wordt dat de Westerse ministers Gromyko's mening hebben gepeild en dat zij op som mige punten ophelderingen van hem hebben verkregen. De bijeenkomst van maandag werd gekenmerkt door een goede geest. Er werden geen wederzijd se beschuldigingen geuit. De afvaardigingen van de Sow jet-Unie en Oost-Duitsland be gonnen maandagavond met een overlegpleging in het gebouw dei- Russische delegatie. Engelse bedrijven in Egypte vrijgegeven Maandag zijn twee Britse on dernemingen in Egypte, de Shell Chemicals en de British Petroleum Egypt, die ten tijde van de crisis om het Suez-ka- naal in beslag waren genomen, door de Egyptische autoriteiten definitief vrijgegeven en over gedragen aan een delegatie van de Shell, die zich sedert maart j.l. in Egypte bevindt. Op 21 april j.l. werden over eenkomsten getekend voor de teruggave van beide genoemde ondernemingen en twee doch termaatschappijen, de Anglo Egyptian Oilfields en de Ver koopmaatschappij Shell Com pany of Egypt. Deze dochter maatschappijen zullen resp. op 15 en 16 juni worden overgedra gen. VOOR TWEETAKT MOTOREN vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van 'I' en 1 liter. Na een zware sleepreis van 12 dagen door de Arabische Golf, de Indische Oceaan en de Golf van Aden over een afstand van ruim 1200 mijl zijn de Nederlandse zeesleepboten „Cycloop'' van N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden en „Maas" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst uit Rotterdam er zondag nacht in geslaagd de 12.490 ton metende uitgebrande Noorse tanker „Mosborg'' binnen te brengen in Aden. De „Mosborg" kwam op 18 mei in de Arabische Golf bij de kust van Oran in ernstige moei lijkheden toen een hevige brand uitbrak in de machinekamer. De kapitein zond noodseinen uit cn kreeg assistentie van de Noorse trawler „Hoegh Forum", die 31 opvarenden overnam, en van de Liberiaanse tanker „Pegasi" die extra brandblusmateriaal over zette. De kapitein, de eerste stuurman en de marconist en nog 13 mannen bleven aan boord en zetten de bestrijding van de hardnekkige brand voort. Van drie Nederlandse zeesleepboten was de IJmuidense „Cycloop" het eerste ter plaatse. Deze sloot een bergingscontract op Lloyds open form (geen resultaat, geen beta ling) af en in de ochtend van 20 mei begon de 1450 ton sterke sleepboot de reis naar Aden waar de tanker gerepareerd zou wor den. De volgende dag was de brand geheel geblust. De vaart tijdens de sleepreis was ongeveer 5 mijl per uur maar de Noorse rederij van de „Mosborg" wenste het schip nog sneller in Aden te la ten aankomen om de reparaties zo spoedig mogelijk te laten uit voeren. Bureau Wijsmuller sloot vervolgens een sub-contract met de sleepboot „Maas'' die in de buurt was gebleven. Op 21 mei maakte de 1300 ton sterke „Maas" eveneens op de „Mos borg" vast. Zeer slecht weer, veroorzaakt door een passerende cycloop met windkrachten tus sen 10 en 12 uit het zuid-zuid oosten, belaagden het transport op 24 mei. De sleepdraad van de „Cycloop" brak een keer maar reeds na 2% uur was de IJmui dense sleper weer vast en kon weer uit alle macht trekken. De leider van het transport,, kapitein Oene Edelenbosch van de „Cycloop" uit IJmuiden, be sloot tijdens het slechte weer ook de sleepboot „Rode Zee" van Smit op de „Mosborg'' te laten vastmaken om de tanker in be dwang te houden. Toen het weer verbeterde, werd de „Rode Zee" op 27 mei bedankt. De „Cycloop" en de „Maas" vervolgden de reis door de Indische Oceaan en de Golf van Aden en leverden de tanker zondagnacht om 2 uur in Aden af. Koning Boudewijn is maandag middag uit de Ver. Staten in Brussel teruggekeerd. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door leden van de Bel gische regering, verschillende hoge ambtenaren en de voorzit ters van de beide Kamers van Belgische parlement. Glimlachend daalde de koning de trap van het vliegtuig af on der aanhoudend gejuich van de menigte en het spelen van het volkslied. Eerst omhelsde de ko ning zijn vader, koning Leopold, daarna prinses Liliane, koningin Elisabeth, de prinsen Albert en Alexander en de prinsesjes Ma ria-Christina en prinses Maria- Esmeralda. Terwijl koning Leo pold zich met zijn familie onder hield deden de talloze fotografen en cineasten hun werk. Nadat de koning de bemanning van het vliegtuig had bedankt werd de vorst begroet door de vooraan staande personen en hofdignita- rissen die naar de luchthaven waren gekomen. Tenslotte stapte de koning in een grote open auto voor een tocht door de straten in het hart van Brussel op weg naar het paleis te Laeken. Zodra de ko ninklijke auto de landingsbaan had verlaten verbrak de menigte luid juichend het politiecordon en gooide men bloemen in de auto die geheel tot stilstand werd gebracht. De meeste van de politie-agenten die in drie auto's achter de stoet reden, verlieten deze auto's en slaagden er met behulp van leden van de rijks wacht in de auto van de koning vrij te maken. De volgende 600 meter vorderde de auto zeer traag tot de autoweg bereikt werd en de koninklijke auto nor maal haar weg kon vervolgen. In de hoofdstad maakte een laaiende geestdrift zich meester -varr de "menigte die juichend de auto bestormde zodat deze her haaldelijk opnieuw moest stop- Staking in Parijs Personeel van de Parijse metro, dat is aangesloten bij communis tische, socialistische en bij niet tot een bepaalde politieke rich ting behorende vakbonden, is maandagochtend voor 24 uur in staking gegaan om loonsverho ging af te dwingen. Maandagechtend reden slechts dertig van de ongeveer 170 trei nen op de lijnen van de metro. In een herderlijke brief over het aanstaande huwelijk van prins Albert en prinses Paola heeft kardinaal Van Roey, pri maat van België, uiting gegeven aan zijn vreugde over deze echt verbintenis „waarvan alles laat voorzien dat zij gezegend zal zijn". „De buitengewone omstandig heden waarin dit huwelijk zal plaats vinden in de tegenwoor digheid en met de zegen van de Heilige Vader in eigen persoon, nodigen ons uit de bijzondere aard en de uitnemende waardig heid van het christelijk huwelijk van naderbij te beschouwen". „Geen enkel menselijk gezag moet dit heilig en sacramentaal karakter van het huwelijk ont kennen of aantasten. Elk huwe lijk tussen gedoopten wordt be heerst door het goddelijk en door het kerkelijk recht; het burger lijk recht is enkel bevoegd voor het burgerlijk statuut en de bur gerlijke gevolgen van het huwe lijk".' Nadat het laatste schip zal zijn gelost, waarmede men maandag middag bezig was, zullen de zeven Duitse vissersschepen, die zaterdag door Hr. Ms. mijnen veger „Meppel" naar Den Helder zijn opgebracht, gezamenlijk de haven van Den Helder verlaten. De vissers hebben ontkend bin kend binnen de driemijlszöne te hebben gevist. Dit schijnt echter in soortgelijke gevallen het nor male antwoord te zijn en is dus niets bijzonders, aldus de politie. De commandant van de „Meppel" zei echter zeker van zijn zaak te zijn. Toen hij met de oorlogs bodem op 2,8 tot 3 mijl buiten de kust koerste, lagen de zeven Duitsers aan de landzijde te vis sen en dus binnen de driemijls- zóne. Hij heeft met zijn eerste officier deze verklaringen tegen over de politie afgelegd. De zeven Duitsers hebben ieder 300 gulden betaald als schikking voor het proces-verbaal en 500 gulden als geschatte, waarde van het vis tuig, derhalve tezamen 5600 gul den. „Het is wellicht niet zonder nut er hier aan te herinneren dat de Belgische burgerlijke wetgeving, geldig in België, wat de rechts vorm betreft, de huwelijken er kent tussen Belgische burgers en vreemdelingen aangegaan in een vreemde staat onder de rechtsvorm in bedoelde staat van kracht (burgerlijk wetboek art. 170 wet van 17 juli 1931, art. 13). Vermits het huwelijk van prins Albert van België met prin ses Paola Ruffo di Calabria in Vaticaanstad gecelebreerd wordt volgens de vorm in die staat wettig voorgeschreven, is het dus in België geldig en moet het, krachtens het internationaal recht, ook als dusdanig erkend en geregistreerd worden. Dien aangaande kan redelijkerwijze niet de minste twijfel geopperd worden", aldus de brief van kar dinaal Van Roey. Zwitserse studenten verstoorden vergadering van Adamski Zwitserse studenten hebben zondag een vergadering te Zu rich. waarop het woord werd ge voerd door George Adamski, de Amerikaan, die zegt alles te we ten over „vliegende schotels" verstoord. Zij begonnen tijdens een uiteenzetting van Adamski. de Amerikaan, die zegt alles te weten over „vliegende schotels" verstoord. Zij begonnen tijdens een uiteenzetting van Adamski te schreeuwen, met hun voeten te stampen en met bierviltjes te gooien. De studenten, die het grootste gedeelte der toehoorders vorm den, vingen hun demonstratie reeds kort nadat Adamski zijn lezing was begonnen, aan. De politie greep in en herstel de de orde, doch spoedig na zijn lezing begonnen de protesten op nieuw. Tenslotte sloot de politie de bijeenkomst en gaf last tot ontruiming van de vergaderzaal. pen. De vorst richtte zich op en beantwoordde breed glimlachend en wuivend de toejuichingen die het feestelijk klokgelui van de Sint Goedele overstemden. Stap voets baande de auto zich een weg. Op -sommige punten kon den de ordediensten onmogelijk de geestdriftige toeschouwers op een afstand houden en op zeker ogenblik was de verwarring to taal. De mensen probeerden de koning de hand te reiken en be strooiden de auto met bloemen. In Laeken wachtten de koning nieuwe ovaties. Met wijd hand gebaar bleef hij stralend het „Leve de koning" beantwoorden. Uit de vensters en van de bal kons dwarrelden bloemen naar beneden. Meisjes boden bloemen aan en de koning omhelsde de kinderen. Nog eenmaal poogde de bereden politie vergeefs de menigte in bedwang te houden, toen de nieuwsgierigen de hek ken van het paleis bestormden. Met moeite kon de auto tenslotte het park binnenrijden. De hek ken werden gesloten waarna de koning voor de laatste maal de menigte begroette. Vandaag zal de koning voor het eerst in het koninklijk paleis een ontvangst voor de pers ge ven. De socialisten hebben maandag kritiek geleverd op kardinaal Van Roey wegens zijn „betreu renswaardige inmenging" in het geschil over het huwelijk van prins Albert. In een communi qué dat werd uitgegeven na een bijeenkomst van het partijbe stuur. werd gezegd dat hij „druk op de Katholieke opinie, de rege ring en het parlement tracht uit te oefenen aan de vooravond van een debat van groot constitutio neel belang". Dit slaat kennelijk op het debat dat zal volgen op de formele vragen die de socialisti sche parlementsleden dinsdag avond over de huwelijksregelin gen aan de regering zullen stel len. Eerste steen voor dorp „Anne Frank" gelegd De vader van het in Bergen- Belsen omgekomen Joodse meis je Anne I rank heeft zondag te Wuppertal-Langerfeld in het Ruhrgebied de eerste steen ge legd voor een dorp voor vluchte lingen dat naar zijn dochter zal worden genoemd. De steen bevat aarde van Bergen-Belsen. Het is het zesde Europa-dorp van de Europese beweging voor hulp aan verwante personen welke door de Belgische pater Georges Pire, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1958, is gesticht. Evenals de andere zal het dorp uit twintig huizen be staan voor ongeveer 85 vluchte lingen uit Litauen, Zuid-Slavië, de Sowjet-Unie, Polen en andere Oosteuropese landen. Advertentie HOLLANDSE NIEUWE VOOR DE KONINGIN. Gisternacht te 03.00 uur is in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen binnengekomen het stoomloggerschip VL. 216, „Henny", onder schipper H. van Roon, van de visserijmaatschap pij „Vlaardingen", met 34 last Hollandse Nieuwe. Deze haring was van zulke kwaliteit, dat hier uit door de heer W. J. van der Windt, hoofdcontroleeur van de Nederlandse haringcontróle, de haring kon worden uitgekeurd, geschikt voor aanbieding aan de Koningin en Prinses Wilhel- mina. Te 9.15 uur zijn twee met vlaggen versierde auto's van het stadhuis uit vertrokken om het zeebanket, verpakt in de traditionele oranje gekleurde vaatjes, te gaan aanbieden. Klokslag half elf arriveerde de deputatie op Soestdijk. H.M. de Koningin onderhield zich een half uur met de heren, waarbij de „Koninginneharing" ook geproefd werd. Vandaar vertrok men naar paleis Het Loo. K.N.L.C. ongerust over de regeringsverklaring De opmerkingen over het land bouwbeleid in de op 26 mei in de Tweede Kamer door de mi nister-president afgelegde rege ringsverklaring hebben bij het Koninklijk Nederlands Land- i bouw-Comité, verklaart dit co mité in een communiqué, onge rustheid gewekt. Als de verlaging van de over heidsuitgaven voor het garan- tiebeleid met zich zal brengen dat de landbouw en in het bijzonder de melkveehouderij niet kan rekenen op vergoeding van de reeds scherp gecalcu leerde gemiddelde produktiekos- ten, dreigt voor de landbouw de bestedingsbeperking te worden verscherpt, terwijl die voor an dere bevolkingsgroepen op het punt staat te worden opgehe ven, aldus het K.N.L.C. Verder vestigt het K.N.L.C. de aandacht op de noodzaak om bij de invoering van de ge differentieerde loonvorming rekening te houden met de bij zondere positie van de agrari sche bedrijfstak, daar deze im mers telken jare de bereikte produktiviteitsstijging de con sument ten goede doet komen. EEN DROGE EN ZONNIGE MEIMAAND. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De afgelopen maand mei was te De Bilt zó droog en zó zonnig als sedert 1922 niet meer was voorgekomen. Er werden 283 uren zonneschijn geregistreerd tegen 211 uren normaal, er viel 16 mm regen tegen 57 mm nor maal. Maar niet alleen in De Bilt, overal in het land was het bij zonder droog, vooral in Noord- Brabant, Gelderland, Utrecht en Zeeland was het tekort aan regen groot ofschoon plaatselijk zware buien daar wel eens in korte tijd grote hoeveelheden neerslag heb ben gebracht. De temperatuur was in De Bilt gemiddeld een graad Celsius boven normaal, se dert 1947 was mei niet meer zo warm geweest. In D,e Bilt werden drie zomerse dagen genoteerd, juist het normale aantal. Maar ook is het in enkele nachten nog tot nachtvorst gekomen, zelfs op 31 mei was dat het geval. OPKLARINGEN. Een front drong maandagmid dag het noordwesten van het land binnen en bracht plaatselijk wat regen. De hoeveelheden neer slag die 's avonds om 7 uur wer den afgetapt waren echter maar klein. Het front wordt gevolgd door een rug van hoge druk die momenteel boven de Britse eilan den ligt en in Oostelijke richting beweegt. Deze rug zal dinsdag het weer hier bepalen. Er wor den daarom opklaringen ver wacht terwijl de kans op neer slag heel klein is. Achter het front is lucht binnengestroomd waarin de temperaturen dezelfde zullen zijn als maandag of iets lager. De wind blijft uit weste lijke richtingen waaien en zal ma tig tot vrij krachtig zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. OPKLARINGEN. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit westelij ke richtingen. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 3 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.54 0.29 1.09 1.19 n.m. 12.22 12.57 1.37 1.47 Juni 4 5 6 ZON MAAN op ondfcr op onder 4.24 20.52 3.40 18.44 4.24 20.53 4.12 19.42 4.23 20.54 4.50 20.36

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1