De conferentie van Genève Sociale aspecten van de ruimtelijke ontwikkeling van Zuid-West Nederland Capelle en voor 175 Rotterdam gaan „stad ,000 mensen bouwen Pensioenaanvragen Weduwen- en Wezenwet W eer over zicht Nederlandse hield Duitse mijnenveger vissers aan HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT salons j'obent' €S*>\kappww» Int opop+t cocM Frankering bij abonnement: Terneuzen. Redactie-adresNoordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Teiefoon 2073 en 2510 M 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. MAANDAG 1 JUNI 1959 15e Jaargang Nr 4690 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuren Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Sowjet-Unie heeft zaterdag ril Genève ronduit geweigerd de Wlastelijke voorstellen inzake Berlijn te bespreken. De Russi he minister kwam echter wèl voor de dag met een nieuw voor stel. Hij wenst de vorming van een permanente commissie om toerzicht te houden op de „vrije stad'' West-Berlijn, zoals de Rus sen zich deze hebben voorgesteld. Deze commissie waarin verte genwoordigers van de grote vier en Oost-Duitsland (dus niet van West-Duitsland) zitting zou den moeten nemen kan dan regelmatig verslagen over de toe stand in de stad uitbrengen aan de betrokken regeringen en de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Onvoldoende meerderheid voor Soekarno's voorstel. Het voorstel van president Soekarno om terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945. heeft zaterdag in de grond wetgevende vergadering niet de vereiste twee-derde meerderheid behaald. De stemverhouding was 269 tegen 199 stemmen. Vandaag zal er opnieuw worden gestemd. Vóór zijn vertrek voor de we reldreis die hij op het ogenblik maakt, had president Soekarno verklaard, dat hij de vrijwel dic tatoriale bevoegdheden, welke hij volgens genoemde constitutie had, weer nodig heeft om te kun nen regeren „zonder de inmen ging of oppositie die het stelsel van een liberale democratie mo gelijk maakt". Atjeh krijgt grotere autonomie. De Indonesische regering heeft de Noordsumatraanse provincie Atjeh gemaakt tot een speciaal district met grotere autonome rechten, zo heeft vice-premier dr. Hardi zaterdag te Djakarta bekend gemaakt. Hij zei dat een groep leiders van de Daroel Islam, die in 1953 in verzet tegen de centrale rege ring waren gekomen, schrifte lijk hun trouw aan Djakarta heb ben betuigd. Het spoorwegongeluk in West-Java. Indonesische spoorwegambte naren hebben zondag meegedeeld dat voorzover bekend bii het spoorwegongeluk in West-Java 91 mensen zijn omgekomen. Liberiaans schip in Falmouth gezonken. Het 9.200 ton metende Libe riaanse schip „Mitera Marigo", dat met een lading ijzererts op weg was naar Rotterdam, is za terdagochtend vroeg in de haven van Falmouth gezonken. De 32 opvarenden, Grieken, waren van boord gegaan vóór het schip on der water verdween. De haven is ter plaatse 55 meter diep. De „Mitera Marigo" was door de sleepboot „Englishman" naar Falmouth begeleid nadat het schip vrijdagochtend vroeg bij Ouessant in dichte mist in aan varing was geweest met het 10.600 ton metende Duitse m.s. .Fritz Thyssen". De „Fritz Thyssen", op weg van Amsterdam naar Monrovia, heeft de reis kunnen voortzet ten. Het Duitse schip kreeg lichte schade boven de waterlijn, doch de Liberiaan liep een lek op waardoor water in één der rui men drong. Volgens waarnemers is het duideiijk, dat het Westen dit voorstel niet zal kunnen aan vaarden omdat het de taak van de commissie zou zijn toezicht uit te oefenen op de „vrije stad" Vvest-Berlijn naar Russische- op vatting, welke opvatting al door het Westen is verworpen. Op de geheime zittingen zou Gromyko echter een enigszins afwijkende mening hebben geuit. Hij zou op deZe zittingen hebben aangedrongen op een tijdelijke regeling, krachtens welke de drie Westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie symbolische strijd krachten in Berlijn zouden moe ten handhaven. De zitting van zaterdag de eerste plenaire zitting na de te rugkeer van de ministers van Buitenlandse Zaken uit Washing ton, waar zij de begrafenis van Dulles hebben bijgewoond heeft het Westen en Oosten niet dichter tot elkaar gebracht inza ke de kwestie-Berlijn. Gromyko verklaarde voorts dat de Westelijke mogendheden West-Berhjn bezet willen houden om de stad te kunnen gebruiken als een „vooruitgeschoven basis voor de koude oorlog" tegen Oost-Duitsland. Hij maakte het voorts duidelijk dat hij graag zou zien dat er een einde gemaakt wordt aan de uitzendingen van het door de Amerikanen gesteun de radiostation Rias in Berlijn. Van officiële Amerikaanse zijde werd later meegedeeld, dat de Ver. Staten niet zullen toestem men in luiquidatie van dit radio station, maar waarnemers hou den het er voor dat het Westen onder bepaalde omstandigheden wel zal instemmen met een zeke re beperkingen van de uitzendin gen. De Britse minister Selwyn Lloyd zei in zijn antwoord o.m. dat de toestand in West-Berlijn niet alleen thans geen bron van conflicten is, maar volgens het Westelijke plan zelfs een voor beeld zou kunnen zijn voor een vreedzame coëxistentie. Ook de Franse minister Couve de Murville verwierp Gromyko's „dramatische schildering van Berlijn als centrum van intriges". Wij willen geen wijziging van de bestaande toestand, maar wij zijn bereid alles te onderzoeken wat de Sowjet-Unie in dit verband wil voorstellen, aldus Couve de Murville. Een Russische woordvoerder verklaarde zaterdagavond, na het diner van de vier ministers in de villa van Gromyko, dat de minis ters maandag (heden) weer bij een zullen komen voor een „on officiële bespreking". Hij noemde de sfeer tijdens het diner „zeer goed'' en voegde hieraan toe dat de zaken „vooruit gaan en niet achteruit'. Van Westelijke zijde werd later echter meegedeeld dat er geen besluiten zijn gevallen op het di ner en dat men ook geen opzien barende vooruitgang heeft ge boekt op het stuk van Berlijn. ivortentie.) norit K brwKtrjjstroat 9 Urstuzto de nieuwe modelijn „chatte" Relletjes in Ecuador. Bij relletjes in Portoviejo. de hoofdstad van de provincie Ma- naboe (Ecuador) zijn zaterdag 8 mensen om het leven gekomen en 20 gewond. De relletjes ontstonden bii de begrafenis van een soldaat. Deze had gevuurd op de bevelhebber van het garnizoen van Portoviejo toen hij een disciplinaire straf had gekregen. De schoten misten hun doel, waarna de soldaat zelf moord pleegde. Volksactiepartij wint in Singapore. De Volksactiepartij onder lei ding van de 36-jarige Lee Kuan Yew heeft bij de in Singapore gehouden verkiezingen de over winning behaald. De Volksactiepartij kreeg 43 van de 51 zetels. Het staat nog niet vast of Lee Kuan Yew een verzoek om een regering te vor men zal inwilligen. De partij heeft n.l. laten weten dat zij niet aan het bewind wil komen vóór dat verscheidene van haar tot de uiterste linkervleugel behorende leden, die krachtens de .noodtoe stand gevangen zijn gezet, zijn vrijgelaten. Chinese communisten schieten bommenwerper neer. Het communistische persbu reau „Nieuw China" heeft zater dag bekend gemaakt, dat een communistisch jachtvliegtuig vrijdagavond een nationalistische bommenwerper van Amerikaan se makelij, een B-17, heeft neer geschoten en dat alle twaalf in zittenden van dat toestel zijn ge dood. Het nationalistische vliegtuig is brandend neergekomen in het gebied van Nakwam in de pro vincie Kwangtoeng. Onder de titel „Sociale aspecten van de ruimtelijke ontwikkeling van Z. W. Nederland" is een rapport verschenen, dat is samen gesteld door een werkgroep, die op verzoek van de plancommissie Z. W. van de rijksdienst voor het nationale plan, door de minister van Maatschappelijk Werk is ingesteld. Volgens de samenstellers moet dit rapport worden gezien als een eerste verkenning van de verschillende maatschappelijke problemen welke zich in Zuidwest Nederland zullen kunnen voordoen als gevolg van de Deltawerken en de daaruit voortvloeiende economische mogelijkheden. Capelle aan de IJssel en Rot terdam hebben het plan geza menlijk een „stad'' te bouwen, een centrum met daarom ge groepeerd een vijftal woonwij ken, die plaats zal gaan bieden aan 175.000 bewoners. Deze stad verrijst ten oosten van de Kra- lingse bos te Rotterdam, over schrijdt de grens van Capelle en raakt de oostgrens van deze gemeente. De noordkant wordt gevormd door de Rotte, de zuid zijde wordt begrensd door de Nieuwe Maas en de Hollandse IJssel en de gehele oppervlakte is circa vier en halve bij zes en halve kilometer. In totaal wor den er 49.500 woningen ge bouwd en voor nog eens 6500 wordt reeds gedacht aan de ge meente Krimpen aan de IJs sel. de grens tussen beide ge meenten deelt deze „stad" in twee ongeveer gelijke stukken. Capelle, dat zijn landelijk ka rakter wel zal verliezen, zal van 11.000 zielen uitgroeien tot een gemeente van 80.000. Overleg over dit project begon reeds in 1956. De tecnische kanten zijn tot dusver steeds onderwerp van bespreking geweest. De be- stuursproblemen moeten nog geregeld worden. Hoewel Rotterdam reeds het volgende jaar van zijn contin gent 500 woningwetbouwwonin- Van vandaag 1 juni af zijn for mulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van weduwenpensioen krachtens de overgangsbepalingen van de algemene weduwen- en wezenwet <A. W. W.). Deze for mulieren kunnen worden gehaald bij de Raden van Arbeid en bij alle postkantoren en postagent schappen. Volgens de gegevens var het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn er in Nederland circa 125.000 weduwen jonger dan 65 jaar. Hiervan komen er naar schatting ruim 100.000 voor een weduwenpensioen of een tijdelij ke weduwenuitkering in aanmer king. Weduwen van 65 jaar en ouder vallen niet onder de algemene weduwen- en wezenwet, zij ge nieten ouderdomspensioen krach tens de algemene ouderdomswet (A. O. W.). Het beschikbaar stellen van formulieren voor het aanvragen van wezenpensioen zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. Een aanvraagformulier thuis gestuurd krijgen de weduwen, die pensioen genieten van de pen sioenraad, 't ministerie van Defen sie. het Spoorwegpensioenfonds, de Stichting administratie Indo nesische pensioenen, de buiten gewone Pensioenraad, de Stieh- ing '40'45 en het algemeen Mijnwerkersfonds, alsmede de weduwen, die een weduwenrente krachtens één der ongevallenwet ten genieten. Zij kunnen zich een gang naar het postkantoor of de Raad van Arbeid-dus besparen. Onrust in Paraguay President Stroessner van Para guay heeft zaterdag het parle ment ontbonden en de staat van beleg afgekondigd met het oog op de onrust, voornamelijk ver oorzaakt door studenten die pro testeren tegen de tariefverhogin gen door de openbare vervoers bedrijven. Al van zaterdagochtend af de den zich opstootjes in het cen trum van de hoqfdstad Asuncion voor. De regering besloot de in voering van de tariefverhogingen voorlopig op te schorten. gen op grond van Capelle gaat bouwen, zal het zeker 25 jaar duren, voordat het gehele pro ject verwezenlijkt zal zijn. „De belangen van de grote stad en de randgemeenten zijn zodanig' verstrengeld, dat sa menwerking nodig is. Capelle heeft daarom geen behoefte aan een wetsontwerp Rijnmond", zei burgemeester J. van Dijk' van Capelle aan de IJssel, die met de Rotterdamse wethouder van openbare werken, mr. Hl Bavinck, een toelichting op de plannen gaf. De stad wordt doorsneden door de spoorlijn Rotterdam Gouda en de ontwerpers dach ten ook al aan een eigen sta tion. Voor een ruime groenvoor ziening zal worden gezorgd. Ten behoeve van de recreatie wordt gewezen op de Rottemeren, de Reewijkse-plassen en de Krim- penerwaard, die op niet al te grote afstand liggen. Men is tot dit plan gekomen, omdat sociaal-economische on derzoekingen hebben uitgewe zen, dat de rechter Maasoever de komende decennia plaats zal moeten bieden aan 80.000 woningen, waarvan 56.000 ten oosten van het bestaande stads gebied van Rotterdam. Deze stad kan echter niet in de be hoefte aan bouwterreinen er voor voorzien, zodat overleg j met Capelle begon. Deze ge-J meente wilde meewerken aan de ontwikkeling van nieuwe wij ken in oostelijke richting. De bestaande kernen zoals Kralingse Veer, Capelle-West, Capelle-Dorp e n Schenkel zul len gehandhaafd blijven. Het plan, dat uiteraard eigen ver- keersvoorzieningen krijgt, zal aansluiten op reeds geprojec teerde rijks- en provinciale we gen. Uit veiligheidsoverwegingen wordt op korte termijn tussen de Oude Plantage te Rotterdam en de stormstuw te Krimpen een strook grond van 300 meter breedte opgespoten. De geprojecteerde wijken krijgen eigen kerken, scholen etc. en in het centrum, dat aan een park zal grenzen, heeft men ook gedacht aan gebouwen, die eens door de sanering van het centrum van Rotterdam tot ver dwijnen zijn gedoemd. De huizen zullen voor 58,5 °/o bestaan uit gemengde bouw, 30,2 °/o laagbouw en 11,3 hoge bouw. Van dit alles is ruim 41 eengezinswoningen. Bin nen de centra der woonwijken zijn een aantal bedrijfsterreinen in het plan opgenomen. In 1961 wil men met de bouw van 18.000 woningen beginnen. In het algemeen zal evenwel met een termijn van vier tot vijf jaar gerekend moeten wor den voor de vaststelling en goedkeuring van de uitbrei- dings- en onteigeningsplannen en de verdere afwikkeling van de onteigening. Eerst over enige maanden zal beschikt kunnen worden over een globaal over zicht van de kosten en opbreng sten. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Paraguay Star" Australië s.s. „Orontes" s.s. „Ballarat" Brazilië m.s. „Paraguay Star" Canada s.s. „Zuiderkruis" Chili via New York Indonesië m.s. „Neder Elbe" Ned. Antillen m.s. „Prins der Neder- Landen" 2 juni 4 juni, 5 juni' 2 juni 4 juni 4 juni 4 juni 2 juni 4 juni 3 juni 6 juni In lichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. Ned. Nieuw Guinea m.s. „Neder Elbe" Suriname m.s. „Osiris" Unie van Zuid Afrika en Zuid West Afrika: m.s. „Pretoria Castle" In het rapport wordt eerst 'n overzicht gegeven van de his torische factoren welke een bepalende invloed gehad heb ben op de huidige struktuur van het gebied. Er wordt opgemerkt dat de relatief geringe bevol kingstoeneming in de laatste honderd jaar in Zuidwest Ne derland samenhangt met de eenzijdige economische struk tuur als landbouwgebied. De aanwezige nijverheid heeft in hoge mate een verzorgend karakter, aldus het rapport. De voorkomende kleine bedrijven kunnen overwegend als land- bouwhulpbedrijven worden ge karakteriseerd. In het gebied komt een groot „forenzisme" voor naar plaat sen waar industrie gevestigd is, zoals Vlissingen, Bergen op Zoom, Roosendaal en de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Er bestaat een tamelijk stati sche sociale struktuur die het gevolg is van de verspreide be woning van het gebied. Er be staat voorts een zekere „cultu ral lag" die tot uiting komt on der meer in de verouderde woonstijl en het verbrokkelde verenigingsleven. De statische sociaal-economische structuur ondergaat thans invloed van de doorvoering van mechanisatie in de landbouw, de industriële ontwikkeling op sommige plaat sen, enig toerisme en een toene mend contact met overig Neder land. Zuidwest-Nederland telt het grootste aantal zeer kleine ge meenten en deze kleine gemeen te, aldus het rapport, gaat in bestuurstechnisch opzicht in een ongunstige positie verkeren. Economische tegenstellingen worden vooral gevonden in de tegenstelling boerlandarbei der. In landarbeidersgezinnen begint een zekere neiging te ont staan om kinderen een ander beroep te doen kiezen dan de vader. De richtingenstrijd heeft tal van gemeenten en woonker- ken gesplitst in een aantal naar buiten sterk gesloten groeperin gen omdat de Kerk soms ge heel afzijdig staat van de in dynamiek geraakte samenle ving, gaat de jeugd zich van de Kerk en van kerkelijke vereni gingen distanciëren. In het rapport wordt voorts gezegd dat de natuurlijke inwo- neraanwas in Zeeland zal leiden tot een bevolking in 1980 van 326.000 zielen. De ramingen voor dit gebied, zo wordt opgemerkt, zijn sterk afhankelijk van het tempo van ontwikkeling van het Westerscheldebekken. Gere kend wordt, dat bij een aanzet op bescheiden schaal, de bevol king zal kunnen toenemen tot ongeveer 353.000 inwoners. Dit houdt in een vestigingsover schot van ruim 27.000 personen. Bij een aanzienlijk snellere ontplooiing zal het inwonertal veel sterker toenemen, mogelijk zelfs tot 500.000 a 600.000. Van de voorwaarden waaraan in «iat geval voldaan zal moeten wor den, zijn de belangrijkste: De krachtige industriële ontwikke ling in de omgeving van Vlissin gen, een krachtige industriële ontwikkeling in de kanaalstreek van Zeeuws-Vlaanderen, d» af sluiting van het oostelijk Ooster- schieldebekken, en het behoud van de oester- en mosseloultuur in het Brouwershavense Gat. H. M. mijnenveger „Meppel" heeft zaterdagmiddag 7 Duitse vissersschepen die in de Neder landse territoriale wateren aan het vissen waren, aangehouden en opgebracht naar Den Helder. De vissers zijn afkomstig uit de Duitse Oostzeehaven Heiligenha- fen. De koninklijke marine heeft het onderzoek in handen gege ven van de gemeentepolitie. Machtens een wet van 1889 is het vissen in deze wateren door buitenlandse vissersschepen ver boden. Tengevolge van de grote vangsten van zandspiering brach ten veel Duitse vissers hun spiering naar de haven van Den Helder om vlugger op de vis gronden terug te keren. Hierte gen bestond geen enkel bezwaar, maar de Duitse vissers wilden het te vlug doen en gooiden hun netten uit in de Nederlandse ter ritoriale wateren. Het gevolg was een proces-verbaal, inbeslaggeno- men vis en betaling van 'n waar borgsom. Pas hierna zullen zij hun netten weer mogen uitgooi en, maar dan buiten het Neder landse territorium. In het rapport wordt nog op gemerkt, dat de industriële ont wikkelingen van Zeeland afhan kelijk zijn van zeer goede ver bindingen met de randstad Hol land en het Belgische en Noord franse achterland. De mogelijkheden voor voort gaande industriële en havenont wikkeling zijn het grootst op Roozenburg, Voorae, rond Vlis singen, langs het kanaal Terneu zenSas van Gent, en in Bergen op Zoom, Roosendaal en Zeven bergen. Plaatselijke industrie vestiging is te verwachten in Goes, Middelburg, Tholen. Zie- rikzee, Bruinisse en Yerseke. In het rapport worden ook de sociale implicaties nagegaan van de uitvoering der Deltawer ken, de industrialisatie, de mas sa-recreatie, de uitvoering van cultuur-technische werken, het wegvallen van de visserij en het statisch blijven van gebiedsde len binnen een tot verhoogde dynamiek gekomen omgeving. De uitvoering der Deltawer ken betekent voor de plaatsen waar de werkhavens komen een tijdelijk ingrijpende wijziging van de sociale struktuur. De in vloed van deze vestiging op de cultuur is sterk afhankelijk van de wijze van huisvesting. Ko men de arbeiders in kampen, dan is de mentaliteitsbeïnvloe ding betrekkelijk gering. Ko men zij echter met hun gezin nen in het dorp, dan zal de mentaliteit in bepaalde gevallen sneller worden veranderd in zakelijke zin. Voor de twee nu reeds bekende stadjes met te vestigen werkhavens, Veere en Hellevoetsluis, liggen gunstige mogelijkheden in respectievelijk toeristenverkeer en industrie. Bij de sociale verandering ten gevolge van cultuur-technische werken is de primaire oorzaak gelegen in de verandering van (Advertentie). het fysieke milieu. Ruil- en her verkavelingen betekenen ook een verandering in de sociale struktuur. Een neveneffect van deze cultuur-technische werken is dat zij groepen landarbeiders overbodig maken en dwingen over te gaan naar de industrie. Het aantal jongeren dat in de visserij werkzaam is, is betrek kelijk klein. Aangezien de land bouw van oudsher de belang rijkste bestaansbron in Zuid west-Nederland is en omdat zij op hoog peil staat, zal een ge voel van achterstand in de agrarisch blijvende gebieden minder kans krijgen. Daartoe zullen ook de agrarische struk- tuurverbeteringen en de alge mene emancipatie van het plat teland bijdragen. Het rapport besluit met het bespreken van enkele beleids problemen en wel die op econo misch terrein, van maatschap pelijke aard, op ruimtelijk ter rein en op bestuurlijk terrein. Ten aanzien van de econo mie van het gebied wordt opge merkt, dat het Rijk in samen werking met provincie en ge meenten er toe zou kunnen overgaan door middel van spe ciale faciliteiten de vestiging van industrieën te stimuleren. Daarbij zou moeten worden voorkomen, dat er een soort concurrentie gaat ontstaan tus sen de verschillende gemeen ten, zodat de grote lijn van de industriële ontwikkeling zou worden scheefgetrokken. Boven dien zou gedacht kunnen wor den aan een afleiden van een deel van de bedrijvigheid in de randstad Holland naar het Del tagebied. Ten aanzien van de beleids problemen van maatschappelij ke aard wordt in het rapport gezegd, dat het proces van de sociale struktuurveranderingen tal van menselijke problemen oproept. Sociale planning zal dus hier een bijzondere betekenis heb ben. In eerst aanleg zal de so ciale planning bijdragen tot verhoging van het aanpassings vermogen van de bevolking door het wereldbeeld te verrui men. In een tweede fase zal zij meer het karakter aannemen van begeleiding van de economi sche en ruimtelijke ontwikke lingen. Met betrekking tot de beleids problemen op planologisch ge bied wordt gezegd, dat de wen selijkheden ten aanzien van de ruimtelijke vormgeving zich niet beperken tot de grote kunstwer ken van het Deltaplan. Ook l voor het opvangen van de toe nemende recreatie bijvoorbeeld, zullen voorzieningen moeten worden getroffen. Bij ruimtelij ke planning zal men, aldus de samenstellers van het rapport, ook aandacht moeten schenken aan de mogelijkheid van con centratie tot grotere kernen. Ook gemeentelijke herindèling vraagt overweging. Staat van beleg in Nicaragua. De regering van Nicaragua heeft zaterdag de staat van beleg afgekondigd voor het gehele land omdat de „oppositie systematisch een ondermijnende campagne voert met de bedoeling verwar ring te stichten onder de burgers en omdat er een algemene sta king dreigt". VRIJ WARM De koude lucht die geruime tijd boven ons land aanwezig is ge weest werd zondag verdreven door zachtere yceaanlucht. Het front dat deze lucht begrensde bracht wel wolkenvelden maar nergens regen, terwijl de tempe raturen in het oosten weer eens tot boven 20 graden konden op lopen. De genoemde ontwikke ling is het gevolg van het her stel van de z.g. westcirculatie op de Atlantische Oceaan. Dit is een toestand waarbij storingen in een 1 DINSDAG 2 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.25 11.36 12.11 12.40 12.51 12.50 1.01 ZON MAAN op onde. op onder Juni 2 4.26 20.50 2.46 16.42 4 4.24 20.52 3.40 18.44 5 4.24 20.53 4.12 19.42 6 4.23 20.54' 4.50 20.36 richting west-oost trekken aan de noordkant van een hogedrukge- bied dat dan in de omgeving van de Azoren is gelegen. De intensi teit van de storingen kan dan overigens nog zeer verschillend zijn. Zo is momenteel boven het noorden van de Noordzee een ta melijk zwakke depressie gelegen, die vergezeld gaat van een front dat boven Schotland en Ierland wordt aangetroffen. Het geheel beweegt langzaam in oostelijke richtingen. Verwacht wordt dat het front vandaag later op de dag het noordwesten van het land zal kunnen bereiken, maar dat er uit de bijbehorende bewolking slechts hier en daar wat regen zal kunnen vallen. In de tempera- tuur zal geen grote verandering komen. De wind blijft zwak tot matig uit richtingen tussen zuid en west. medgedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking en slechts op enkele plaatsen enige regen. Vrij warm. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1