J in Debatten over de Regeringsverklaring Vanaudenhove over waterwegen de Chroesjtsjef in Albanië Ministers van Buitenlandse Zaken der «grote vier» bij Eisenhower Belangrijke platen L: Ulbricht nodigt ministers uit HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER eervan! EERSTE BLAD TWEEDE KAMER BELGISCHE KAMER ZON- en MAANSTANDEN erdag 28 me! 195$ li? U vindt ele kleuren de achter- rer volken, deze pracht op van een 9 ct of een RUTON B7CO MIELE KÖHLER A.E.G. fl'IZEN ERS ■iTEN enz. )T >000OOOOO^KKOOM- J VAN DE SANDE it Terneuzen Frankering Dij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2, per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 29 MEI 1959 13e Jaargang Nr 4688 VerscbUnt dageiyks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentiepriis per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. A\ ondvergadering van woen-dag De Tweede Kamer zette woens dagavond de beraadslagingen over de regeringsverklaring voort. De heer Tiianus (C.H.) zegt, dat de 11e december voor hem geen gelukkige dag was. Wel vas het een belangrijke dag, omdat toen een einde kwam aan Ue samenwerking op brede basis met de P. v. d. A. Van het begin af heeft het niet geboterd tussen Kamer en het oude kabinet. Door verschillende gebeurtenissen weid de stemming geprikkeld. Daarbij kv. t-.ren iniieriijko span ningen in de P. v. d. A. Er is zi- alle reden om prof. Beel en de andere ministers dankbaar te zijn, dat zij de staatszaken hebben gaande ge houden. Er is zelfs nog een be langrijke wet tot stand gekomen, de weduwen- en wezenwet. De voorstelling, dat door een kabinet zonder socialisten de rij ken zouden worden ontzien en de armen de lasten te dragen krijgen, wijst pr. met veront waardiging van de hand. Hij kan het zeer wel verstaan, dat het kabinet zich op verschil lende punten moet beraden. Ten aanzien van de militaire paragraaf informeert hij wat de term: „nieuwe plannen van de NAVO" beduidt. Er moet z.i. worden ingesteld een directoraat voor de land macht, een voor de zeemacht en een voor de luchtmacht. Daar naast zouden er staatssecretaria ten kunnen zijn. Spr. hoopt dat er na de huur verhoging geen huurblokkering zal komen. Dat, er iet zal worden gedaan tot verlaging van de belasting voor vrijgezellen, heeft zijn in stemming. Prof. Oud aan het woord De heer Oud (VVD) zegt dat het feit, dat de brede basis is uit geregeerd niet betekent, dat er geen waardering besxaat voor de arbeid van de socialistische mi nisters. Er dient echter voor overdrijving te worden gewaakt. Een andere oplossing na de verkiezingen van 12 maart dan een kabinet zonder socialisten was er niet. Ook de P. v. d. A. zelf had moeten vasthouden aan het standpunt, dat het met de brede basis gedaan was. De vraag is of men het kabi net nu een christelijk-sociaal stempel kan geven, dat een chris telijk-sociaal beleid zal voeren. Indien dit betekent dat het al leen zal regeren op grondslag van de beginselen der confessio nele partijen, moet dit worden af gewezen. Als het betekent op grondslag van de naastenliefde, dan is het volledig aanvaardbaar. Over het garantiebeleid in de landbouw vraagt spr., of de aan gekondigde verlaging van de pro ducentensubsidie op melk geen vooruitlopen betekent op de alge mene bestudering van dit vraag stuk. Met de rechtvaardige wen sen aan de landbouw moet reke ning worden gehouden. Er is alle reden om te vertrou wen, dat de heer De Quay als nieuwe kapitein op het schip van staat over de hoedanigheden be schikt om tot daden te komen. De heer N. van <ler Veen iP.S.P.) verheugt zich er over, dat de brede basis voorbij is. Veel te lang zijn z.i. niet-socia- listische en anti-socialistische maatregelen door een zich socia listisch noemende partij mede uitgevoerd. Hij geeft o m. te kennen, dat hij diametraal staat tegenover de opvatting van de regeringsver klaring, dat staatsbemoeienis al leen in nood- of randgevallen no dig moet zijn. Spr. betoogt, dat bij zijn partij de gerechtigheid en het mens waardig bestaan voorop staan in haar strijd tegen het kapitalisme. De omschrijving der democra tie in de regeringsverklaring is voor hem teleurstellend. Betekent zij bijv. gelijkstelling van crema tie en begraving? Spr. pleit voor wederopening van de onderhandelingen met Indonesië, ervan uitgaand de be reidheid dor Indonesische souve- reiniteit over Nieuw-Guinea te erkennen. De heer Zandt (S.G.) betoogt dat de K.V.P. te sterk in het ka binet is vertegenwoordigd. De A.R. partij heeft eerst met de socialisten samengewerkt en gaat nu samen met de liberalen. Waar blijven nu de beginselen, vraagt spr. Zijn grootste bezwaar tegen het kabinet is, dat het niet Gods woord tot richtsnoer neemt voor zijn beleid. Ook in deze rege ringsverklaring treft het hem weer, dat alles van de mens wordt verwacht. Spr. bepleit tenslotte de nood zakelijkheid van verlichting van dc belastingdruk. De staatsuit gaven zuilen daartoe verlaagd moeten worden. Donderdagmiddag was het woord aan de minister-president, de lieer De Quay, ter beantwoor ding van de in eerste termijn door de acht fractievoorzitters gehouden redevoeringen. Hij dankt allen, die huil steun heb ben toegezegd. Ook doet hij zijn dank uitgaan lot hen, die zich in kritische zin Lebben uitgelaten. Het kabinet zal gaarne op zijn daden worden beoordeeld. Het| program is niet identiek met net program van enige partij Het lijkt hem niet juist mededelingen te doen uit het dossier van de informateur. Na het gesprek met de heer Burger meende spr. een ogen-' blik, dat het zinvol was ook deze de richtlijnen voor het beoogde1 regeringsbeleid toe te zenden, evenals aan de vier andere frac tievoorzitters was geschied. Hij vroeg het persoonlijk oordeel van de voorzitters. De voorzitter van de P. v. d. A.-fractie was de enige, die niet aan dit verzoek voldeed. Deze wilde een formatie in overleg met de fractie, dus met binding aan de fracties. Ooriog en marine De verantwoordelijkheid voor de samenvoeging der departe menten van n_r)og en var. ma- j rine heeft spr. aanvaard. Er zal een staatssecretaris voor mate riaal en een vcor personeel wor den aangesteld. Uit de samen voeging mag niet worden afge leid. dat de marine als een min der deel van de krijgsmacht zou worden beoordeeld. Spr. dankt voor de waardering, geuit jegens de afgetreden staatssecretaris vice-admiraal Moorman. Voor de behartiging van de aangelegenheden met betrekking tot Suriname en de Antillen gaan de gedachten in de richting van een bureau bij de vice-premier. Wat het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan gaat zegt spr., dat minister Van Rooij zich nog moet oriënteren. Het buitenlands beleid Over het buitenlands beleid zegt prof. De Quay dat het on juist is uit de passage over de Europese integratie in de rege ringsverklaring af te leiden, dat cle goede trouw van de partners in twijfel wordt getrokken. De samenwerking met andere regeringen zal worden voortge zet. Dit geldt ook voor de samen werking met de Australische re gering inzake Nieuw-Guinea. De reeds sinds de gezamenlijke Ne derland-Australische verklaring bestaande samenwerking zal zo mogelijk worden verdiept. Over de kwestie van een termijn voor de zelfsbeschikking van de Pa poea's zegt de minister-presi dent, dat hij zich niet in specu laties wenst te begeven. Alle ten dienst staande middelen zullen worden aangewend om dat pro ces te versnellen. De lieer Bruins-Slot is er te recht van uitgegaan, dat geen onderhandelingen met Indone sië worden overwogen over de status van Nieuw-Guinea. Het defensieplafond is tot en met 1960 gefixeerd. Over de jaren daarna zal de regering zich beraden. Spr. bepleit de noodzakelijk heid van het wegnemen van be letselen, die in de dienstplichtwet voorkomen om dienstplichtigen te kunnen uitzenden. De belastingen Spreker betoogt in antwoord op vragen van de hr >r Burger, dat de voorgenomen verlaging van de belastingdruk om knel punten voor de economische groei weg te nemen, niet zijn ge richt op bevoordeling van de on- I (ierneniers. De bedoeling is in- vesteringen te bevorderen en werkgelegenheid te scheppen. Wat de verlenging van de tij- (lelijke belastingverhogingen aan gaat, heeft de regering nog geen definitieve beslissing genomen. 1 In de bouwsector heeft de sub sidieregeling 'n zodanige inhoud, dat particulier initiatief en bouw in de overheidssector vrijwel ge lijke kansen hebben. Als het par ticulier initiatief tekortschiet, zal de regering niet aarzelen de no dige maatregelen ie treffen. Spr. zegt, dat door huurver hoging de woningvoorraad en de bouw worden bevorderd. Bij een huurverhoging zal ook het woongerief worden betrok ken. De omvang van de woning bouw in 1959 vastgesteld op 80.000 woningen moet niet als een absoluut aantal worden be schouwd. Over de datum van invoering der huurverhoging en afschaf fing der melksubsidie zal de toe- jzegcie nota klaarheid brengen. Invoering van een gedifferen tieerde loonvorming en afschaf fing van de subsidie zullen el kaar niet verdringen. De regering zal zich wat het landbouwbeleid betreft bezinnen op grond van het S. E. R.-advies. Gestreefd wordt naar een ver- m. dering van de jaarlijkse kos- 1 n, verbonden aan het garantie- j beleid ?n de producentensubsidie; op melk. Over de aanpassing der ambte- jke pensioenen aan de wedu wen- en wezenwet is overleg gaande. Er wordt naar gestreefd de weduwen- en wezenwet op 1 oktober 1359 in werking te doen treden. De regering is unaniem van oordeel, dat een kinderbijslag voorziening tot stand dient te •vorden gebracht. Bij de Sociale Verzekerings bank is in voorbereiding een al gemene arbeidsongeschiktheids verzekering, een combinatie van een ziekte-, ongevallen- en inva liditeitsverzekering. Er is nog geen uitgewerkt voorstel voor de oplossing van het vraagstuk van de voetbal-' pool. Het kabinet is van mening, dat een wettelijke regeling tot stand moet komen om op effec- iieve wijze de speelzucht te be tengelen. i Spreker is het er niet mee eens, dat bepaalde sociale voor zieningen worden overgebracht van het departement van sociale zaken naar dat van maatschap pelijk werk. Bovendien ontbreekt iedere motivering. Hij dient een motie in om de overbrenging van de bedoelde sociale voorzieningen op te schorten. Voor de landbouwsector had de heer Burger wat meer perspec tief verwacht. Er bestaat vrees, dat de boeren gedupeerd zullen worden door het voorgenomen beleid ten aanzien van de melk subsidie. Spreker dient vervolgens nog een motie in, waarin wordt uit- APEN OVERLEVEN TOCHT DOOR DE RUIMTE Jupiter-raket met succes afgeschoten Twee vrouwtjesapen, genaamd „Able" en „Baker", hebben don derdag zonder letsel een vlucht door de ruimte doorstaan. Zij bevonden zich in de neus- kegel van een Jupiter-raket, die van de basis Kaap Canaveral in Florida werd afgeschoten en na een vlucht van een kwartier met gesproken, dat huurverhogingeen snelheid van ongeveer 16.000 niet aanvaardbaar is vóór de ge volgen van de bestedingsbeper king voor lonen en salarissen en ociu'e uitkeringen zijn opge-j heven. km per uur 2.400 km verder in de Atlantische Oceaan terecht kwam. De raket bereikte een hoogte van 480 km. De heer De Groot (C.P.N.) Het™asde eerste maal dat een handhaaft zijn bezwaren tegen, vergelijke proef in de Verenigde huurverhoging. Nergens in hetStaten met succes werd be land is het aantal ingeschreven kroond. Volgens geleerden heb- woningzoekenden verminderd. I Huurverhoging, zo zegt spr., is De replieken Bij dg replieken stelt de heer Burger (Arb.) vast, dat de minis ter-president voor een ondank bare taak stond. Hij heeft een ernstige poging gedaan om op vele vragen in te gaan, maar de heer Burger zegt, dat het ant woord soms teleurstellend was. Wat betreft de druk der belas tingen is gezegd, was onbevre digend. Z.i. moet het kabinet een standpunt hebben over de zaak waarop het kabinet-Drees is ge vallen. een met het volksbelang strijdige - atregel. Hij zal zijn steun geven aan de moties van de heer Burger. De heer Komme (K.V.P.) .is over het algemeen beviedigd over het regeiingsantw oord. Met ge noegen heeft spr. kennis geno men van de verklaring over de algemene kinderbijslagwet. Hij hoopt, dat de besprekingen, die volgende week met het geor ganiseerd bedrijfsleven beginnen over een gedifferentieerd looh- stelsel, met succes zullen wor den bekroond. Het is overigens duidelijk ge worden, dat aan een huurverho ging een welvaartsvermeerdering van de werknemers vooraf zal gaan. Over de wijze van de loonsver betering bestaat verschil van me ning met de oppositie. Daarom heeft spr. bezwaren togen de notie-Burger, Prof. Rc rnne bestrijdt de me ning van de heer Oud, dat de mislukking van de eerste poging lot formatie van de heer De Quay veroorzaakt is door de wans in K.V.P.-kringen tot her stel van de brede basis. Hij vi aagt hiervan bevestiging van minister-president. Spr. deelt niet zonder meer de mening van de minister-presi dent, dat niets uit het dossier van een formateur openbaar kan worden gemaakt. Als geen af doende verantwoording over het gevoerde formatiebeleid kan wor den afgelegd, moet uit het dos sier van informateur prof. Beel kunnen worden geput. ben de apen weinig te lijden ge had van hun reis, waarop zij ge durende ongeveer negen minu ten niet meer aan de zwaarte kracht onderworpen waren. Het slagen van de proef wordt be schouwd als een grote stap in de richting van een ruimtevlucht door een mens. De ministers van Buitenland-1 geuit dat de vier ministers van Zaken der „grote vier", die thans, in verband met de ter aardebestelling van John Fos ter Dulles, te Washington ver toeven, hebben donderdag op het Witte Huis 35 minuten met president Eisenhower beraad slaagd. De Rus Gromyko, de Brit Lloyd en de Fransman Couve, de Murville verlieten het Witte dag uit Washington naar Geneve Huis na de bijeenkomst geza- vertrekken. menlijk. Minister Herter zei over de con- Zij verklaarden lachend te- I ferentie in Genève: „Tot nu toe genover journalisten overeen- hebben wij alleen standpunten stemming te hebben bereikt uitgewisseld over onze speciale over een verklaring, dat de con- voorstellen en hebben we geen Buitenlandse Zaken „in staat zullen zijn zodanige vorderin gen te boeken, dat een daarop volgende bijeenkomst van de regeringsleiders gewenst en nut tig is". De Amerikaanse, Britse, Fran- 1 a en Russische ministers van Buitenlandse Zaken zijn donder- ferentie met de president een „nuttig en aangenaam verloop" had gehad. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft medegedeeld dat Eisenhower de hoop heeft ^DSTR.ei-66 7EL. 2573 SPOEDIG NIEUW GESPREK VERWACHT Vanaudenhove, de minister van Openbare Werken, heeft woensdag in de Kamer bij de verdediging van zijn begroting opgemerkt, dat zijn collega Wig- ny, minister van Buitenlandse Zaken, de Antwerpse Kamer leden vorige week met zijn ver klaringen over het probleem van de waterwegen kennelijk wat had ontgoocheld. Dat kwam zei Vanaudenhove, omdat mi nister Wigny nog maar net te rug was uit de Ver. Staten en niet geheel op de hoogte was van het rapport van het zgn. Hoge vervoercomité dat gepre sideerd wordt door de minister van Verkeerswezen. Chroesjtsjef heeft donderdag in een toespraak te Koritza, na bij de Griekse grens, de West- duitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano aangevallen. Hij verklaarde, dat het hou den van een topconferentie niet afhankelijk was van Von Bren- tano's toestemming. Chroesjtsjef herhaalde zijn reeds meermalen gedane uitla ting dat, indien Von Brentano thans geen vredesverdrag met de Sowjet-Unie wilde sluiten, hij of een opvolger van hem dit later zou doen, aldus meldt het Albanese persbureau „A.T.A.". Het was donderdag de vierde dag van Chroesjtsjefs verblijf in Albanië, dat twaalf dagen zal duren. Zijn toespraak te Ko ritza werd o.m. aangehoord door de Sow jet-minister van Landsverdediging Malinofski, de leider der Albanese commu nistische partij, generaal En- ver Hoxha en de Albanese pre mier Mehmet Sjehoe. De minister van Defensie van communistisch China, maar schalk Peng The-Hoeai, is don derdag in Albanië aangekomen. Chroesjtsjef verklaarde ook „De Sowjet-Unie wenst een neu- Belastingontwerpen Minister Zijlstra zal zich bera den op de vraag in hoeverre hij zich kan verenigen met de ont werpen voor de drie nieuwe be lastingwetten, die in december 1958 bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Dat zijn de wet op de inkomstenbelasting, die op cle vermogensbelasting en die op de loonbelasting. Deze ontwerpen maken deel uit van cle algemene herziening van de belastingwet geving. De minister heeft in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer mededeling ge daan van het feit dat hij zich nog wil beraden. Hij stelt zich voor, met het oog op de verdere voor bereiding van de parlementaire behandeling van de wetsontwer pen, zijn standpunt zo spoedig mogelijk kenbaar te maken. traal Griekenland, dat zich, zo mogelijk, los van de N.A.V.O. zou maken, zodat er geen bases voor het afvuren van raketten en voor kernwapens in zouden worden aangelegd. In dat geval zou Griekenland niet langer 'n bedreiging en een gevaar voor ons zijn. Maar als de duivel zou ma ken dat de Griekse regering haar gezonde verstand zou ver liezen, zal dat voor haar en het Griekse volk des te erger zijn. Wij waarschuwen de Grieken hun gezonde verstand niet te verliezen en niet toe te staan dat er bases voor raketten of kernwapens in hun land wor den aangelegd". Omtrent Italië verklaarde de Sowjet-premier„De Italiaanse regering heeft een grote en dwaze fout gemaakt door in te stemmen met de aanleg van lanceerbases voor raketten op haar gebied". De haven van Gent Over de desiderata van de haven van Gent zei de minis ter, dat het niet aangaat te be weren, dat er een jaar verloren is gegaan doordat verledenjaar technologe nog geen definitief akkoord tot tenscnappenjke en tecnnoiogi stand is gekomen. Hij betwistte 1 ie dit en zei, dat thans nog slechts het probleem van het spoorweg vervoer te regelen valt. België bepaalde punten ontdekt waar van men zou kunnen zeggen dat er overeenstemming kon worden bereikt. De vier ministers reizen echter samen per vliegtuig en wij hopen dat wij bij de gedachtenwisseling tijdens de reis misschien enkele meer hoopvolle wegen tot over eenstemming kunnen vinden waaraan wij in Genève verder kunnen werken". Het vliegtuig van de ministers, een DC-6, heeft o.a. bureaus, ra diotelefoon en een klein confe rentie-appartement. Aan het eind van het vliegtuig is een ruime lounge waar de ministers de meeste besprekingen zullen voe ren. Boudewijn maandag terug Koning Boudewijn van België zal maandag a.s. per vliegtuig uit de Ver. Staten naar Brus sel terugkeren. De prinsen Al- bert en Alexander zullen de vorst van het vliegveld afha len. - ♦- Killian neemt ontslag President Eisenhowers spe ciale wetenschappelijke raadsc man, dr. J. R. Killian, heeft zijn ontslag ingediend. De Amerikaanse president heeft het ontslag van Killian, die hem anderhalf jaar in we- heeft bereikt dat de verdeling van de kosten nu wat voordeli ger uitvalt dan tussen de heren Van Cauwelaert en Steenberghe was overeengekomen. Wat de nieuwe zeesluis be treft heeft de Nederlandse wa terstaat laten weten, dat de stu dies daaromtrent volgende jaar zullen worden voltooid. De duur van de werken ter verbetering van de verbinding GentTer neuzen wordt op vier jaar ge- zaken voorlichtte, aan vaard. Prof. dr. G. B. Kistiakowsky, hoogleraar aan de universiteit van Harward en lid van de Amerikaanse nationale acade mie van wetenschappen, zal Killian opvolgen. Het ontslag gaat midden juli in als Killian op eigen verzoek terugkeert in zijn vorige func tie van voorzitter van Massa chusetts technologisch instituut. Hij blijft echter wel lid van Eisenhowers wetenschappelijke adviescommissie. De in Rusland geboren Kis- schat De in Nederland'uit te I is hoogleraar in de voeren werken zullen volgend tot^Eisenhox^ jaar worden aanbesteed. Van- Uot Eisenhowers raadsman da audenhove vertelde reeds con-1 'eerde van begin 1958 toen de tact te hebben opgenomen met RVssen zijn nieuwe Nederlandse col-fterke^ nadruk on wetenschap lega, die hij zeer binnenkort in nadruk op wetenschap Den Haag hoopt te spreken om TELL him NO Travis en Bob EARLY TO BED The Pony Taiis WHERE WHERE YCU Lloyd Price '"""OSTR.BA Si TEM*»101 7EL. 2573 Walter Ulbricht, de eerste se cretaris van de Oostduitse com munistische partij, heeft de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Grank- rijk en de Sowjet-Unie uitgeno digd gezamenlijk een bezoek aan Oost-Duitsland te brengen. Het partijblad „Neues Deutsch- land" maakte dit donderdag met een kop over de volle breed te der eerste pagina bekend. Ul bricht heeft de uitnodiging ge daan in een gesprek dat hij woensdag heeft gehad met de directeur-generaal van een Ame rikaans persbureau. Ulbricht zei dat de Westelijke mogendheden met zijn regering over de kwestie van haar verbin dingen met West-Berlijn zouden moeten onderhandelen. (Op het ogenblik staat het Westelijk-gealieerde weg- en spoorwegverkeer tussen West- Berlijn en West-Duitsland door Oost-Duitsland onder controle van de Russen, op grond van een viermogendhedenovereenkomst. Hij verklaarde voorts dat Oost- Duitsland reeds 95 procent van het verkeer naar en van West- Berlijn controleert. „De vijf pro cent militair verkeer is geen con flict waard". Oost-Duitsland eist de terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Duitsland maar zou geen bezwaar maken tegen de „verdere legering van een be perkt aantal buitenlandse troepen pelijk en technisch onderzoek ging leggen. de kwestie van de sluis defini tief te regelen. Aangaande de verbetering van de haven van Antwerpen merk- te de minister op, dat het tien jarenplan sneller wordt uitge- j voerd dan aanvankelijk was voorzien. De bouw van 'n nieu- ;n de algemene circulatie kunnen we zeesluis bij Fort Frederik is depressies weer een baan vol- namelijk in het plan opgeno-g„n over het noordelijke deel men zonder dat de periode van van de oceaan naar Scandinavië, uitvoering daardoor wordt ver- Deze baan ligt over een gebied, lengd. Antwerpen zal verder j waar wekenlang de luchtdruk profiteren van de modernise- hoog is geweest. Vandaag zal de HIER EN DAAIt ZON Tengevolge van veranderingen ring van het kanalenstelsel, dat bevaarbaar gemaakt wordt voor i schepen van 1350 ton en door de bouw van de snelverkeers- weg naar Duitsland, die in 1961 klaar zal zijn. In Antwerpen is de bouw van een vijfde binnenhaven in vol- ie gang. De bouw van de kaden 1 voor laadbruggen in het Han- sadok is bijna voltooid. De aan besteding van de bouw van de kademuren in het zesde haven dok is deze week goedgekeurd. Met de studie van de werken voor de nieuwe zeesluis is een aanvang gemaakt en deze sluis zal in de zomer van 1965 in ge bruik worden genomen. Inmiddels zal voor reorgani- satie van het wegen- en spoor wegnet moeten worden gezorgd. De minister onderschreef de noodzakelijkheid de voorziene werken nog uit te breiden. Dit zal nader worden onderzocht, wanneer de regering zich be raadt over het aangekondigde 1 algemene investeringsontwerp. De Schelde moet dus van 1965 af tot aan de nieuwe zee sluis bevaarbaar zijn voor sche circulatiewijziging echter gcan gevolgen hebben voor het weer in Nederland. Dan handhaaft zich in ons land namelijk een zwakke tot matige noordwestelij ke luchtstroming, waarmee tame lijk koude lucht van de Noordzee wordt aangevoerd. De kans op opklaringen blijft bestaan en in verband daarmee kan het plaat selijk wat minder koud worden. Regen van betekenis is onwaar schijnlijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Wat meer opklaringen Plaatselijk opklaringen en slechts een enkel verspreid voor komende lichte bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZATERDAG Dreskens Terneuzen in West-Berlijn en Duitsland pen van zeer grote tonnenmaat. Hansweert voor een beperkte tijd", indien de 1 voorbereiding voor het sluiten van een vredesverdrag is begon nen. Onder bepaalde voorwaarden zou Oost-Duitsland akkoord gaan met een aandeel van de V. N. in het garanderen van de status van een gedemilitariseerde vrije stad West-Berlijn, aldus Ulbricht. Proeven worden thans geno- Walsoorden men met 't oog op baggerwer-1 ken die de drempels op de Ne derlands-Belgische grens moe ten verbreden. Uit de rede van de minister vermelden wij ten slotte dat hij de gedachte aan een kanaal Antwerpen-Zeebrugge van de hand wees. (N.R.C.) 30 MEI v.m. 8.18 8.53 9.33 9.43 n.m. 8.42 9.17 9.57 10.07 Mei 29 30 31 ZON MAAN op ondtx op onder 4.30 20.45 1.11 12.24 4.29 20.46 1.36 13.31 4.28 20.48 2.00 14.36

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1