LEXI VRAAGT EXCUUS Belgische Minister over de Benelux De zaak Fonteijn Gemeenteraad van Sas van Gent Nederland verloor in de tweede helft SCHAKEN RECHTSZAKEN Pagina 7 HANDEL TUSSEN DE BENELUX-LANDEN IN TIEN JAAR TIJD VERDRIEVOUDIGD DE RECHTEN VAN DE FRANSE NATIONALE VERGADERING DE MOORD OP MACK CHARLES PARKER AMERIKAANSE BELANGSTELLING VOOR RECENT DUITS VERLEDEN Noorse journalisten weigeren inlichtingenbron bekend te maken Chinese minister van defensie in Albanië Door de zeer grote vraag naar Lexington kan het voorkomen, dat uw leverancier u altijd volledig kan voorzien. Wij bieden u hiervoor onze verontschuldigingen aan en verzoeken u nog even geduld te willen oefenen. Binnen zeer korte tijd hopen wij door een belangrijke verhoging van de aanvoer weer ruimer te kunnen leveren. FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS RAUL CASTRO SPORTNIEUWS ZUID-AMERIKAANSE TONELEN IN LIET OLYMPISCH STADION In 18e minuut: 10 Schotten feller De tweede helft Gelijk (1—1) Beslissend schot (12) Het Kanaalzonetournooi 1959 Donderdag 28 mei 1959 DE VRIJE ZEEUW „Met zijn bevolking van meer dan 20 miljoen zielen moet de Benelux zijn wil laten gelden bij de beslissingen, die in de toe komst in de schoot van het Fu.opa der „zes", en laten wij hopen, in het Europa der „zeven tien" zullen worden genomen. De Benelux-unie is een voorbeeld, dat de te volgen weg heeft aan getoond cn waarvan liet succes cp handelsgebied bet beste doet verwachten van de samenwer king op douane-gebied". Dit werd gezegd door de Bel gische minister voor de buiten landse handel, Jacques van Offe- len. in een rede. die deze dinsdag in Den Haag heeft gehoud°r ter gelegenheid van de algemene jaarvergadering van de Belgisch- Luxemburgse Kamer van Koop handel voor Nederland. D? minister wees erop. dat de handel tussen de Benelux-landen In tien jaar tijd (van 1948 tot 1957) verdrievoudigd is, terwijl tl" wereldhandel slechts met 82 procent toenam. De economische depressie heeft in 1958 een on gunstige invloed gehad op het onderlinge handelsverkeer, doch „de cijfers over het laatste kwar taal van het vorige jaar evenals ciie voor het begin van 1959 be wijzen. dat wij een krachtig her stel beleven en dat er een grote kans bestaat, dat de hoogsle cijfers bereikt en overtroffen zullen worden", aldus de minis ter. Dit mag ons echter.niet doen vergeten, dat de huidige toestand liet resultaat is van 10 jaar struc turele ontwikkeling van het Bel gisch-Nederlandse handel ;ver- keer. Men mag niet uit het oog verliezen, dat het groots'e suc ces van de Benelux-activiteit do vrijmaking van het goederenver keer is geweest. Thans is een lt- beralisatiepoil van 98 procent be reikt. Wij zullen echter ons best moeten doen om nog meer te be reiken. aldus de minister. Tijdens de zitting van de inter parlementaire Benelux-raad op 8 en 9 mei j.l. is door de regcrin- Premier Deït'ré van Frankrijk heeft het nationale vergade ring dinsdag duidelijk gemaakt1 dat hij van plan is een strak' bewind te voeren over afge vaardigden. Hij verklaarde on omwonden dat de vietde repu bliek gekenmerkt is geweest door een regime van een „al machtige nationale vergade ring", en dat de nieuwe grond wet hiertegen stelling heeft ge nomen door opheffing van het recht van interpellatie. „Hoe kan een regering zich handhaven als de nationale vergadering zich bij herhaling uitspreekt tegen haar beslui ten?", aldus Debré. Hij verklaarde voorts dat de enige stemming waarmee hij akkoord kan gaan, nadat een bepaalde kwestie aan het par lement was voorgelegd, een vertrouwingsstemming is, door de regering gevraagd. Hiermee nam hij bij voorbaat de wind uit de zeilen van die afgevaar digden, die de regering bij alle voorkomende gelegenheden door middel van een stemming willen tarten. Het debat van dinsdag over het huishoudelijke reglement volgde op besprekingen achter de schermen van de commissie voor het huishoudelijke regie ment over een voorstel, dat het de afgevaardigden mogelijk zou maken om een debat plus stemming uit te lokken door in de nationale vergadering mon deling een vraag te stellen. Volgens de „Chicago Tribune" weet het Amerikaanse Federale Bureau van Onderzoek (F. B. I.) wie verleden maand de 23-jarige neger Mack Charles Parker uit de gevangenis van Poplarville, in de Amerikaanse staat, hebben ontvoerd en vermoord (Parker gevangen gezet op beschul- d ging van schending van een blanke vrouw). Het blad meldt in een telegram uit Washington dat de F.B I de namen der betrokkenen heeft Verstrekt aan gouverneur Cole man van Mississippi. Hierin wordt ook melding gemaakt van een mededeling van gezagheb bende zijde, volgens welke de F. B. I. er achter is gekomen dat de daders de avond voor de ont voering bijeen zijn gekomen en plannen hebben beraamd voor de uitvoering ervan. De lynchers zouden door het bedreigen van autoriteiten van Poplarville erin geslaagd zijn een leutel te krijgen van de cel, waarin Parker was opgesloten. de ontvoering en de moord op hun slachtoffer zouden zij op nieuw een bijeenkomst hebben gehad, waarop was afgesproken ccn volstrekt stilzwijgen over de gehele zaak te betrachten. gen een gemeenschappelijk ver slag ingediend, waarin er met name op werd aangedrongen de controle op vreemdelingen naar de buitengrenzen van bet Bene- luxgebied te Verplaatsen, „Een ander punt dat de belangstelling verdient is hel vrije verkeer van werknemers. Samen "met het unieverdrag, dat nog" slechts op de goedkeuring van de .drie. par lementen wacht, zal een arbeids- verdrag in werking wouden ge steld". Wat de nog bestaande hinder palen op liet gebied van hef ..weg verkeer betreft, is aart! de daar toe aangewezen studiegroep op dracht gegeven haar - rapport hierover binnen de kortst moge lijke termijn in te dienen. Over de internationale samen werking verklaarde do minister, dat het onontbeerlijk is dat „de Benelux een leidende rol zal spe len opdat het Europa d°r zes wijd open blijve voor de handel met de rest van de wereld. Dit is temeer nodig, omdat Europa het eerste handelsblok van dr we reld is en het tot zijn traditie be hoort op de andere vastelanden te kopen en er tegelijkertijd een belangrijk deel van zijn produk- tig af 1e zetten. De Benelux- landen hebben nooit een protec tionistische politiek (toegepast. Het is normaal dat nu de ge meenschappelijke markt verwe zenlijkt wordt deze landen vurige voorstanders blijven van het vrije verkeer in geheel Europa". Europa zal, ovenals de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie, in grotere mate dan voorheen technische en economische hulp moeten verleden aan economisch minder ontwikkelde landen. „Samenvattend kan worden gezegd, dat de Benelux zal moe ten optreden als de verdediger van een Europa, dat •openblijft voor de handel met het buiten land en dat er naar streeft zijn beschavingswerk in de wereld traditiegetrouw voort te zetten", aldus de minister. Het regeringsgezinde West- Duitse blad „General Anzeiger" publiceerde dinsdag een artikel van zijn Washingtonse corres pondent, waarin deze de aan dacht vestigt op een herlevende belangstelling in de V. S. voor de misdaden van het Duitsland van Hitier. een belangstelling die volgens hem de Duits-Ameri kaanse betrekkingen ongunstig zou kunnen beïnvloeden. De eorrespondent schrijft dat de laatste tijd in televisiepro gramma's films van het proces in Neurenberg tegen de nazi-lei ders zijn vertoond en dat volks bioscopen documentaire films uit 1945 vertonen. Bovendien zou in Amerikaanse kranten in verband met een mogelijk Duits vredesverdrag do gedachte naar voren zijn gekomen dat „een vredesverdrag gewoonlijk het verslagen land zware voorwaar den oplegt." Het artikel maakt dan voorts melding van do onlangs geble ken onwetendheid van Duitse schoolkinderen ten aanzien van het nazi-verleden van Duitsland. Hieraan is in de Amerikaanse pers vee] aandacht besteed, even als aan veiechijnselen van anti semitisme. De correspondent komt tot de .„spijtige en ongelukkige conclu sie dat een politiek bondgenoot schap, hoe nauw en intensief ook, niet automatisch leidt tot morele vriendschap". Hij waarschuwt o.a. dal anti- Duitse gevoelens dikwijls hun be vestiging schijnen te vinden in opschepperij van Duitse zaken lieden die- tijdens bezoeken aan de V. S. hoog opgeven over hun loophaan in het Duitsland van Hitier. „Doch men dient zijn gevoel voor verhoudingen niet te ver liezen" aldus besluit het artikel. „De golf van anti-Duitse senti menten, om het even of zij in het geheim wordt geleid of spon taan, doet geen afbreuk aan de reputaties van mensen als presi dent Heuss, bondskanselier Ade nauer en de Berlijnse burgemees ter Brandt. A dvertentle.). De commissie voor de ver zoekschriften uil de Eerste Ka mer heeft een nader verslag uitgebracht omtrent het adres van de heer A. H. F. Fonteijn te Amsterdam, waarin deze on dermeer om een diepgaand on derzoek had gevraagd naar de geneeskundige gronden van Ijet hem in 1935 gegeven ontslag uit de marine-dienst. De commissie is van oordeel dat de Ler-sle Kamer ten aanzien van ait adrgs geen taak heeft. De heer Fonteijn was in 1935 als konstabel bij de marine ont slagen op grond van een door een geneeskundige commissie te zijnen aanzien afgegeven verklaring van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van de dienst bij de koninklijke marine wegens bronchiaal ast ma. Deze ongeschiktheid heeft voor de heer Fonteijn, zo schreef hij in zijn adres, grote nadelige gevolgen gehad. Hij zoekt reeds sinds 1935 rechts herstel. Het onderzoek heeft veel tijd gevorderd, aldus de commissie in het verslag. De heer Fon teijn is persoonlijk gehoord, verscheidene malen zijn be sprekingen gevoerd met de staatssecretaris van marine, met marine-artsen en met de minister van Defensie tijdenn wiens bewind het ontslag aan de heer Fo.nteijn werd verleend. In de overwegingen stelt de commissie o.a. dat uit de ver scheidene keuringen door ge neeskundige commissies van marine-artsen, die telkens uit andere personen waren samen gesteld, is komen vast te staan, dat de ziekte waaraan de heer Fonteijn lijdende was, hem voor de uitoefening van de dienst ongeschikt maakte. Hij Drie Noorse journalisten, die werken op het kantoor in Oslo van een Amerikaans persbureau, hebben dinsdag beroep aangete kend legen het- bevel van een rechtbank om hun inlichtingen bron bekend te maken. De drie journalisten hadden enkele dagèn vóór de officiële aankondiging een bericht door gegeven over de verhoging van de autoprijzen in Noorwegen. Na publikatie van het bericht in „Dagbladet" steeg de verkoop van auto's plotseling enorm. Do journalisten weigerden hun bron bekend te maken bij het verhoor door de politie. De Chinese minister van De fensie, maarschalk Peng Ten- Hoeai, wordt heden in Albanië verwacht, zo heeft het Albanese persbureau A.T.A woensdag be kendgemaakt. Het bezoek valt samen met dat van de Sowjet- premier Chrocsjtsjef en diens minister van Defensie, maar schalk Malinofsky. De Oostduitse premier, Otto Grotwohl, vertoeft op het ogen blik ook in Albanië. Peng za] tot 2 juni in Albanië blijven. Hij staat aan het hoofd van een militaire missie die een vriendschapsbezoek van de Alba nese minister van Defensie Bal- luku aan China beantwoordt. was in het tijdvak van 1921 tot zijn afkeuring in 1935 geregeld onder doktersbehandeling en opgenomen in verscheidene mi litaire ziekenhuizen, zonder dat genezing plaats had. De reden van het ontslag, op grond van de ongeneeslijkheid der ziekte of de vruchteloze beproevingen van de genezing, kon, meent de commissie, bij het verlenen van het ontslag bezwaarlijk worden omschreven. Één lid van de commissie is het hier echter niet- mee eens, en stelt- dat met het oog op de rechtszekerheid van adressant bij diens ontslag van de juiste grond daartoe had moeten blij ken. Als zodanig had dus niet mogen gelden de vermelding „wegens gebreken". De com missie vraagt naar aanleiding van dit bezwaar de aandacht van de regering voor dit pro bleem in het algemeen. De Cubaanse premier Fidel Castro leidt op het ogenblik per soonlijk een speurtocht naar een vliegtuig, waarmee zijn jongere broer, Raul Castro, was opge stegen om naar een vermist vliegtuig te zoeken. Raul Castro, die een van de voornaamste leiders was van de Cubaanse opstand en thans chef van de legerstaf is, wordt ver mist in de omgeving van een groot moeras aan "de zuidkust van Midden-Cuba. Het vliegtuig waarnaar hii zocht, een helikop ter, is inmiddels onbeschadigd door boeren gevonden. Later werd gemeld dat Cu baanse marinesloepen het toestel van Raul Castro en hemzelf aan de kust van Cienaga Zapata heb ben teruggevonden- Het vliegtuig van Raul Castro had wegens gebrek aali benzine een noodlanding moeten maken. Raul heeft geen letsel opgelopen. Over het lot van de drie piloten die met hem in 't vliegtuig zaten, is nog niets bekend^ H Een rechter in Windhoek (Zuid-West-Afrika) heeft dins dag twee jonge blanke politie agenten veroordeeld tot een boete van bij elkaar 700 gulden wegens het slaan van mhee ~"e voetballers. De voetballers heb ben verklaard dat het incident zich voordeed nadat hun auto, toen zij op weg waren naar een wedstrijd, was blijven steken. Zij hadden geprobeerd hulp te krijgen van passerende auto mobilisten. Een van deze had echter de politie gewaar schuwd, waarop de twee agen ten, ter plaatse aangekomen, besloten de voetballers met hun leren zwepen een afstraf fing te geven in plaats van pro ces-verbaal op te maken. In de dinsdagavond gehou den raadsvergadering kreeg de afdeling Sas van Gent van de K.A.B. en St. Willibrord een subsidie van 200 ter viering van het 40-jarig bestaan. De heer De Groff merkte hierbij op dat ook de afd. Sas v. Gent van het N.V.V. dit jaar haar 40-jarig bestaan viert waarop de voorzitter antwoordde dat hem dit bekend was. Zonder discussie ging de raad accoord met de salarisverho ging der wethouders. Een brief van het stedebouw kundig bereau Schat en Schut gaf aanleiding' tot discussies. Men wil de oude binnenstad saneren. Voor deze sanering is een plan ontworpen, dat voor ziet in een doorbraak van de Kloosterlaan naar de Groot- Majoorstraat. In eerste instan tie zien diverse raadsleden het nut hiervan niet in wegens de grote kosten die hiermede ge paard gaan. In de toekomst wordt de Paul Krugerstraat 'n belangrijke verbindingsstraat en moet men de doorbraak als een verlenging van de Paul Krugersdreef zien die dan de verbinding zal vormen tussen het nieuwe gedeelte en de West kade. Tot leden van de stichting „Het Sasse Zwembad" worden herbenoemd de heren ir. C. A. L. Horstmarn en A. W. Hette- ma. Vervolgens worden aan di verse straten in plan-West nieu we namen gegeven, die ont leend zijn aan de historie van voor vestiging van kleinindus- trie. Hoewel de Katholieke fraktie in principe tegen het in dienst nemen van een gehuwde vrouw is, wil ze medewerken om het ambtenarenreglement, te wijzi gen. In het volgende agenda punt moet n.l. een tijdelijke onderwijzeres in definitieve dienst worden genomen. Gezien de omstandigheden wil zij niet nalaten hieraan mee te werken, aldus de heer De Maaijer. Mevrouw J. M. van Amstel IJzer wordt hierna .met alge mene stemmen aangesteld. De heer De Braai zag gaarne een trottoir aan de Westdam. Wethouder Scheffer stelt voor de gehele Westdam bestekklaar te maken en partieel 't trottoir uit te voeren. De raad gaat hiermede akkoord. Bij de rondvraag wijst de heer Colsen op de stinksloot achter de panden van de West dam. Wethouder Scheffer deelt mede dat dat een sloot van de St. Aibertpolder is en dat hij reeds onderhandelingen voert met het polderbestuur. Hij vraagt de resultaten af te wach ten. De heer De Meijer informeert naar de resultaten van de be sprekingen betreffende de aan wijzing van Terneuzen als ontt wikkelingskern. Volgens de burgemeester heeft de Commissaris der Koningin in een vergadering gezegd dat men dit niet te eng moet zien. Als er sprake zou zijn van in dustrievestiging in andere ge- Sas. De heer Bockstael was meenten van de kanaalzone, bang dat men weer afkortingen (jan Zouden deze dezelfde faci- gaat gebruiken zoals gebeurd meiten genieten is met de Burgemeester Hoef-| "ne heer De Groff vraagt nagelstraat, die nu kortweg waarom men dan niet heeft ge- naar een bepaald kledingsstuk Sproken van de kanaalzone als wordt genoemd. Het voorstel ontwikkelineskern van B. en W. wordt met 6 tegen De heer £olsen verzoekt het 5 stemmen aangenomen. college van B. en W. nogmaals Zonder lange discussies be- om attent te zijn op industrie- sluit de raad tot definitieve vestiging. We moeten ons niet vaststelling van het uitbrei- gepasseerd voelen. Het westen dingsplan. -De heer Colsen van Zeeuws-Vlaanderen en het dringt aan spoedig te beginnen land van Hulst hebben veel met het bouwrijp maken van, meer reden zich gepasseerd te het industrieterrein, bestemd voelen. Het Nederlands elftal heelt voor zo'n vijftig duizend toe schouwers in het Olympisch Sta dion in de tweede helft tegen Schotland de overwinning moe ten prijs geven, die na drie kwar tier voortreffelijk voetbal zeker scheen. Want dan mocht de voor sprong slechts één doelpunt be dragen: 10, gezien de kracht- verhouding mocht, een Schotse zege slechts een schone illusie heten. Voor de Schotten wel te ver staandoch ziet, de tegen standers van gisteravond wilden geen nederlaag, tegen geen en kele prijs en zij waren bereid hiervoor dik te „betalen". Zii slaagden in hun opzet maar het kostte hen de sympathie van hun tegenstanders, het Nederlandse elftal, van het publiek envan dn scheidsrechter, de voortreffe lijk leidende Portugees Campos. En dit laatste kwam hen vooral duur te staan, want toen enkele minuten voor het einde links buiten Auld de op de grond lig gende Notermans tegen de arm schopte, was hij onverbiddelijk in zijn vonnis: „d'r uit". En de winnaars gingen af onder een oorverdovend gefluit en gejoel van de menigte. De zondaars Het was een onaangenaam slot van een wedstrijd, die in een prettige sfeer begon en voor ons, Nederlanders, bovendien in de eerste helft hartveroverend was door het goede spel over de ge hele linie. Het was in 't geheel niet merkbaar, dat op het laatste moment er een reserve in de ploeg was opgenomen, namelijk Cor van der Gijp, die de gebles seerde Van der Linden verving. Onze landgenoten namen het initiatief in handen en menige aanval rolde op het Schotse doel af. Veelal geleid over de linker vleugel. waar Moulijn er voor treffelijk „in" was. Er kwamen kansen, doch ze bleven voorlopig ongebruikt. Zelfs door Rijvers, die na een kwartier uit een van die magni fiek opgebouwde aanvallen in vrije positie 'n schietkans kreeg. Zo een om van te dromen. Maar hoog over het doel trok de bal zijn lijn. Het was daarom geenszins verwonderlijk, dat Nederland in de 18e minuut de leiding nam. Er ging aan dit doelpunt een van de weinige, op winst afgestelde aanvalsacties van Schotland vooraf, waarbij De Munck op bekwame wijze een mooi schot van rechtsbinnen Collins keerde. Uit de uittrap kwam de bal bij Van der Kuil, die zonder weifelen een lange dieptepass gaf, in de Vrije ruimte, waarop Van der Gijp ivp. De Feyenoorder kwam vrij n.et de bal aan de voet en nog slechts de uit zijn doe, ge komen Farm voor zich. Hij richtte scherp en kansloos ver sloeg hij de Schotje doelman met een hoog schot: 10. De vreugde kende geen gren zenMaar de honger naar doelpunten was hiermee nog niet gestild. De Nederlanders bleven het spel beheersen en de aan- valgolven rolden in een afwisse lend tempo op het Schotse doel aan. Succes zat er evenwel niet meer in en dit gaf de Schotten moed. Zij verhoogden hun tempo en hun spel werd bovendien fel ler, waarbij toen reeds enkele malen de grens van sportiviteit werd overschreden, vooral door rechtsbuiten Leggat. Het werd zelfs benauwd voor de Neder landers, toen in een korte spanne tijd Schotland vier hoekschoppen kreeg te nemen. Onze defensie bleef de situatie echter beheer sen en langzamerhand slaagden de Nederlanders erin, het initia tief terug te winnen. Ze werden /eifs oppermachtig en zetten het Schotse doel onder druk, doch ook dit offensief wierp geen vruchten af, hoe heftig onze landgenoten soms ook aan de boom schuddeneen boom zo vol geladen. En van dit falen der schutters zou Nederland in de tweede helft de wrange vruchten plukken. De eerste strubbelingen mochten zich dan wel weer voor het Schotse doel voordoen, waarbij o.a. Van der Kuil een prachtige schietkans in rook deed opgaan, de cadans raakte er bij de Neder landers meer en meer uit. Het wilde niet meer zo vlotten als voor de rust en de Schotten pro fiteerden hiervan door menig maal gevaarlijk op te dringen. Leggat kwam als eerste dicht bij een doelpunt, doch hij schoot zijn doel voorbij. Beter deed daarop Collens het, die na 'n kwartier een prachtige solo-actie, waarbij hij achtereen volgens Notermans en Klaassens uit positie speelde, afrondde met een onhoudbaar schot. De stand was gelijk: 11. En de angst steeg', dat dit doel punt de inleiding zou vormen tot een Nederlandse nederlaag. Want Nederland had hierop geen ant woord. Reeds vijf minuten later voltrok rechtsbuiten leggat het vonnis en de angstgevoelens ble ken maar al waar te zijn ge weest. Het was Law, die de grondslag legde voor dit doel punt door de Nederlandse defen sie uiteen te rafelen. Afgemeten speelde hij de bal naar de naar de rechtervleugel afgezwenkte midvoor White, die op zijn beurt het leer voorzette. Waarvoor doe! Leggat het beslissende schot loste: 1—2. De hoop keerde terug in de Ne. deriandse harten, toen de oranje- ploeg de weg naar herstel scheen te hebben gevonden. De hoop zou echter ijdel blijken, want al kwa men onze landgenoten wel tot een betere spelontplooiing, vooral door het falen van midvoor Can- jels in de tweede helft, bleef men ,ver van een doelpunt. Het ver band was zoek en te veel moest het van individuele acties komen, waarmee men echter tegen de solide Schotse defensie weinig kans kreeg. Rijvers benaderde nog het dichtst een gelijk spel, toen hij buiten bereik van de vij andelijke verdedigers, die zich lot een muur hadden gegroepeerd, uit een vrije trap tegen de paal sefioot. Het was pech voor de Nederlanders; voor de Schotten het sein, tot ongeoorloofde mid delen hun toevlucht te nemen om de zich aan de horizon aftekenen de zege te behouden. Koste, wat het koste. Overtredingen werden schering enhnslag en te laat begon arbiter Campos hiertegen op te treden. Tot een uitbarsting kwam het, toen Auld Notermans een trap gaf. Het publick, dat zich reeds met de nederlaag had verzoend en de uitgangen opzocht, begon zich nu daadwerkelijk in de strijd te mengen en de suppoosten, bij gestaan door de politie, moesten er aan te pas komen om Auld in bescherming te nemen tegen al te heethoofdige elementen. Zijn straf ontliep Auld echter niet, op aanwijzing van de Portugese grensrechter, onder Wiens ogen de charge zich afspeelde. Maar Nederland ontliep er de neder laag niet door; een nederlaag, die het goede spel van de eerste helft overschaduwt. En dat is jam mer...!! In de zaal van „Veneziana'' te Gent. het clublokaal van de schaakclub „Jos Gobert", werd dezer dagen de derde internatio nale ronde gespeeld van het Kanaalzone-tournooi '1959, In de A-groep, dc eigenlijke hoofdgroep, luidden de uitslagen Jos GobertLandau (Axel) 40 Amicale—V. S. V. (Sluiskil) 0—4 Het Volk— 't Witte Paard (S. v. G.) 2%114 Dc B-groep leverde de volgen de resultaten op: Jos GobertLandau 4—0 De PalmSluiskil '4—342 Hel Volk—'t Witte Paard 2—2 De stand in dc A-groep is thans: Jos Gobert tGent) 19 punten; Jean Jaurès (Gent) 16 p.; V.S.V. (Sluiskil) 11'4 p.; Het Volk (Gent) 10 p.; 't Witte Paard (Sas van Gent) en Landau (Axel) 7 p.; Amicale (Gent) 5 p. In de B-grocp is de stand: Jos Gobert 1844 p.; Jean Jau rès 12 p.; Sluiskil II p.; Het Volk en De Paim (Gent) 8 p.; 't Witte Paard 5% p.; Landau 1 p. Terneuzen heelt zichterugge trokken. OPLICHTER-FANTAST GAF ZICH LIT VOOR OFFICIER VAN JUSTITIE. Dc officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft woensdagmiddag zes% maanden gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingsteling van de re gering geëist tegen de 26-jarige kantoorbediende H. V., die van verscheidene oplichtingen,' dief stal en valsheid in geschrifte wordt verdacht. „Hier staat een man, die zich herhaaldelijk als autoriteit heeft uitgegeven en zich zo in de situa tie inleefde dat hij met leugens het vertrouwen van anderê men sen wist te winnen en hun geld afhandig maakte", zo schetste de officier de verdachte. Van de autoritaire houding die V. zich vroeger moet hebben aangemeten was niet veel overgebleven. Zwijgzaam stond hij in de ver- daehtebank en snikkend bood hij zijn excuses aan de Amsterdam se journalist H. A. A. R. Knap aan, die bijna een van zijn slacht offers was geworden. Verdachte had de heer Knap opgebeld en hem om geld gevraagd uit het door deze beheerde „dagboek- fonds". Hij gaf zich daarbij uit als oud-subsituut officier van justitie, thans verbonden aan het 'Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Hij had 700 nodig om een auto te kunnen kopen voor een juriste, een oud polio- patiënte. De journalist had dit aanvan kelijk geloofd, maar na een on derzoek van een Haagse dame, die als bestuurslid van „Zorg en Bijstand" eveneens om een bij drage was verzocht, bleek dat V. bij het Internationale Hof hele- mal niet bekend was. Met een soortgelijk verhaal zou hij een koopman voor 400 heb ben opgelicht. De dagvaarding vermeldde ook nog de diefstal of verduistering van een postwis sel uit trapportaal in de Chur- chill-laan en het plaatsen van een valse handtekening daarop door verdachte. De psychiaters, die V. wegens Soortgelijke voorgevallen in de afgelopen jaren al eens hebben behandeld waren het over ver- darhtes geestestoestand niet ge heel eens. Hij werd geschetst als ëen fantast met een brutaal op treden. De raadsman verzocht een voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 10 juni.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7